Alkmaarsche Courant. .58uUmlaad .58Maailand, Go-Ahead I-Rood Zwart Jjechtsiakm £uchtuaact Spoct Honderd ïtef en dertigste Jaargang. VRIJDAG 29 JULI Mo. 177 1933 GORGOELOFF TER DOOD VEROORDEELD. 7'ooals men reeds weet, is de moordenaar tan president Doumer, de Rus Gorgoeloff ter cfood veroordeeld. We laten hier het requisitoir volgen, zooals de Parijsche correspondent der Haagsche Crt. dit verslaat: Het requisitoir. De procureus-generaal begint eerbiedige hulde te brengen aan den nagedachtenis van den grooten staatsburger, die gevallen is L de uitoefening van zijn ambt." In héél korte, maar emouvante bewoording releveert de procureur het drama van 6 Mei En wie, wie heeft zich het recht toegekend om onzen staatschef te vermoorden. Een vreemdeling Een Rus. Laten ze heen gaan, zij, die hier bij ons komen om te dooden. Ik geloof niet, dat Gorgoeloff een bolsjewist is. Ontzettend is het vervolg; van het requisi toir. Een wild beest, een dief, een oplichter, geen woord wordt beklaagde gespaard. Gor goeloff luistert met groote, wijdopengesperde oogen. Hij is vuurrood geworden. De moord van Gorgoeloff kan niet ver geleken worden in de geschiedenis met dien op Marat door de nobele Charlotte Corday. Het is de bestiale zucht tot moorden van een Ravaillac, en geen medelijden verdient hij. Gorgoeloff: Veroordeel me ter dood, maar leer mijn politieke programma. Als 't tumult bedaard is, gaat de procu reur verder: Ik weet welke motieven de honorabele verdediging straks zal aanvoeren: Gorgoe loff is een gek, een ontoerekenbare. Maar, juryleden, er zijn de verklaringen van de experts. En gisteren heeft hij zich verraden Toen een dokter van de verdediging kwam en trachtte Gorgoeloff te redden, toen barst te hij in tranen uit, zag hij een uitkomst, een middel om zijn hoofd te redden. Ik weet, dat men zal pleiten: Gorgoeloff is niet ver antwoordelijk, Gorgoeloff is een dronkaard, een syphilis 1 ij der. Maar ik verhaal u: neen neen, duizenmaal neen. Hij is verantwoor delijk en 't uur heeft geslagen om hem te straffen. Ik wil de these van Gorgoeloff zelf aan nemen: hij is anti-bolsjewist en hij heeft ge heel alleen gehandeld. Maar wat te denken van den origineelen brief, welken hij 21 De cember 1931 schreef aan zijn vriend Jacoblef we moeten van de wereld een bloedbad maken we moeten trachten de Franschen uit te roeien en te verdelgen. Is dat de man met zijn préfchtige idee? Zijn ideaal? Een wild beest zoo herhaal ik u. Wie zegt u, juryleden, dat er niet meer Gorgneloff's rondloopen? Alle slechte harts tochten zijn in hem vereenigd. Waakt. Waakt zooals het Openbare Ministerie het doet. We moeten de wereld, de menschheid ontlasten van gevaarlijke wezens zooals Gorgoeloff. Bestaat er nog eenige twijfel omtrent den voorbedachten rade waarmede de misdaad werd gepleegd? Ik geloof het niet. Alle feiten wij er op: de aanteekeningen in zijn boek, zijn eigen bekentenis. De man, die door Gorgoeloff werd ver moord was niet alleen een goed burger en een voorbeeldig huisvader; h" v/as president van de Fransche republiek. Het is ons groote land, dat het wilde beest Gorgoeloff heeft willen verscheuren. Deze man moet worden overgeleverd aan den beul. De eenige, die niet beweegt is Gorgoeloff. Neen, ook geen verzachtende omstandig heden voor hem. U plicht is het wilde dier te treffen, doodelijk. Denkt aan h§t voor beeld van Lyon, waar president Carnot werd vermoord. De moordenaar vond zijn straf. Houdt u dit voorbeeld voor oogen, als ge u straks terugtrekt in raadskamer. De pleidooien. Mr. Marcel Roger, de jeugdige advocaat, rechterhand van mr. Géraud, krijgt dadelijk het woord. Natuurlijk, waar hij zoowel als mr. Géraud voor de onmogelijke taak staat om dit hopelooze geval te verdedigen, zit er niets anders op dan medelijden te verwekken voor een ontoerekenbare. Hoewel héél jong nog (het is zijn allereerste pleidooi) doet mr Roger het met talent. Hij tracht de jury er van te overtuigen, dat Gorgoeloff krankzin nig is, dus niet verantwoordelijk was voor zijn daad. Heeft hij zelf niet aan zijn verde diger verteld, dat hij zoon van een prins was en van een non? Hij, zoon van eenvoudige en arme Russische landbouwarbeiders? De man, die onder het Russische pseudoniem „Deli rium" boeken schrijft, waarin hij zichzelf een Christus noemt, normaal? Hij die tien geboden voorschrijft voor de menschheid en die zondigt niet alleen tegen alle wetten, maar tegen .alle moraal? Neen, een ontoe rekenbare is hij. Zoo straks heeft u 't gehoord, toen een eenvoudige inspecteur hier kwam vertellen, dat Gorgoeloff voor straatgerucht was opgepakt, was z'n protest: Dat was ik niet, maar mijn dubbelganger, mijn onbeken de rechter. Absurd Hier, ik zal u enkele pagina's voorlezen, niet alleen uit zijn boeken, maar uit zijn brieven aan vrienden het is van begin tot eind pure waanzin. Stelt u voor dat Gorgoeloff terecht stond voor een minder zwaar delict. Ge zoudt hem opsluiten, ontoe-, rekenbaar verklaren. Stelt u zelfs voor dat zijn slachtoffer minder beroemd, een onbeken de was geweest ge zoudt hem interneeren. Waarom? Omdat de stem van uw hart u dit zcu ingeven, gebieden. Medelijden, gratie vraag ik voor den ongelukkigen zieke, Gor goeloff Mr. Géraud, in een schitterend pleidooi, wijst de jury op het gevaar ""'dreven te wor den door de publieke opinie. Maar vergeet niet, dat ge dan zondigt tegen uw eed, onpar tijdig' te zullen oordeelen. Ook mr. Géraud tracht twijfel te verwek ken bij de juryleden. Als het hoofd van Gor goeloff valt en de geneesheer die de autopsie heeft verricht, vindt in de hersenen de ziekte kiemen die leiden tot krankzinnigheid, wat wordt er dan van uw rust? Een krankzinni ge onthoofden is een misdaad, een moord, ien moord voor een moord? Neen, ik weet dat ge zulks niet wilt Van deze daad van een krankzinnige heeft men een politiek proces willen maken. Herin nert u het eerste officieele communiqué, waarin verklaard werd, dat de moordenaar een communist was, herinnert u de verkla ringen van president Millerand, die dadelijk beweerde dat hij inlichtingen had ontvangen welke er absoluut op wezen, dat de moorde naar door de sovjets was gestuurd. Leugens, leugens, was is er van dat alles overgebleven Niets, maar zoo, kunstmatig heeft men een publieke opinie gevormd. Uitvoerig gaat verdediger nu Gorgoeloff's leven na, hoe hij als soldaat was, zwaar ge wond werd aan het hoofd Gorgoeloff snikt hartstochtelijk. In 't tweede deel van zijn pleidooi toont de verdediger aan, dat, als de jury moet ant woorden op de twee fatalen vragen: schul dig? met voorbedachten rade? een derde vraag moet worden voorgelegd: zijn er ver zachtende omstandigheden? Ja, de ter men daartoe zijn aanwezig. Gorgoeloff zinkt hoe langer hoe meer in el kaar en de verdediger moet met een „weest moedig, Gorgoeloff'" even zijn hartstochte lijk pleidooi onderbreken. Waarom heeft men mij een contra-exper tise geweigergd? Waarom, wijl men hem toch niet kan veroordeelen, zooals een roof moordenaar terecht wordt gesteld? Gorgoeloff maakt wanhopige armbewegin- en en valt in onmacht. Men dringt om hem heen. Maar de advocaat gaat voort: Gorgoe loff is abnormaal Gorgoeloff is een gek Hier, zeventien verklaringen van ge- neesheeren, die hem hebben onderzocht: Gor goeloff is gekGorgoeloff is gek Maar boven dat alles brult de stem van Gorgoeloff Genoeg genoegik word gemar teld Mijn idee mijn idee In een schitterende redevoering eindigt mr. Géraud zijn magistrale pleidooi. Pres.: Gorgoeloff, hebt ge er nog iets aan toe te voegen? Heel ellendig, heel zwakt klinkt zijn stem: Mijn arme arme landgenooten, die niet te eten hebben ik die daar, die doktoren daar, dat zijn moordenaars Pres.: Het debat is gesloten. De jury heeft op twee vragen te antwoorden: le. Is Gorgoeloff schuldig? 2e. heeft hij zijn mis daad met voorbedachten rade bedreven? Ge zien de buitengewone omstandigheden, mag de jury ook overwegen of beklaagde in aan merking komt voor verzachtende omstandig heden. Het vonnis. De beraadslaging lijkt eindeloos lang. Een grauw licht, melacholiek, van een wegkwij nenden dag valt door de hooge ramen. Ein delijk luiden de drie kloppen en onder dood- sche stilte treden de juryleden en rechters binnen. Volgens mijn geweten, zoo klinkt de stem van de voorzitter der jury, en met al- gemeene stemmen antwoorden we op de eer ste vraag: ja. Op de tweede vraag: ja. Stilteangstige stilteniemand rept van de verzachtende omstandigheden. En in die ontzettende omstandigheden wordt Gor goeloff binnengeleid om het schuldig tegen zich te hooren uitspreken. Hij antwoordt nietals een vormeloos vod zakt hij in elkaar. Nog eenmaal trekken de rechters zich terug om te beraadslagen over de strafmaat. Veroordeeld om onthoofd te worden, zoo klinkt snijdend de stem van den presi dent. Gorgoelof, hebt ge nog iets te zeggenf? Ik heb het gedaan om Frankrijk te red den ik ben een goed Russisch soldaat ge weest ik ben niet onteerdik sterf als een apostel, als een goed soldaat op het veld van eermijn idee groot en mooi mijn idee zal Frankrijk redden ik Maar reeds meer gedragen dan zelf loo pend, terwijl op de publieke tribune schan delijk-wreed wordt geapplaudiseerd over de uitspraak, wordt Gorgoeloff weggevoerd door de gendarmes de rechter in aanmerking dat het bedoelde feit op zich zelf stond en dat niet gebleken is, dat de patroon eenige aanmerking op het gedrag van den knecht of zijn werkzaamhe den had. Het gebeurde had weliswaar het voor den patroon onaangename en nadeelige gevolg, dat hij de dame als klant verloor, maar deze omstandigheid mag niet van invloed zijn bij beoordeehng van het gewicht van het feit. De kantonrechter besliste daarom dat het gegeven ontslag als onrechtmatig moet wor den beschouwd. Daarom werd de vordering van den knecht toegewezen. DE AUTOBANDIETEN UIT OISTERWIJK De rechtbank te Den Bosch deed uitspraak tegen den 24-jarigen psychopaat uit Hilver sum en tegen den kantoorbediende uit Am sterdam. Deze heeren pleegden te Oegstgeest en el ders diefstallen van auto's. E>e psychopaat werd wegens poging om te ontvluchten (hij loste bij zijn poging om te ontvluchten een re volverschot op den veldwachter H. Hendriks) en diefstal, tweemaal gepleegd, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch luid de wegens diefstal, tweemaal gepleegd, twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest en wegens poging tot doodslag een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De kantoorbediende werd van de ten laste gelegde heling en den verkoop der gestolen auto's vrijgesproken. HET ONGELUK OP HET PROVNCIAAL ELECTRISCH BEDRIJF. Proces-verbaal opgemaakt tegen een bedrijf singenieur. In verband met het ongeluk op het provin ciaal electrisch bedrijf, waarbij de 22-jarige monteur E. E. om het leven kwam, vernemen wij, dat na onderzoek door de recherche en een uit den Haag overgekomen inspecteur van den arbeidsinspectie proces-verhaal is opgemaakt tegen een bedrijfsingenieur we gens het veroorzaken van dood door schuld. Er is een vergissing van den bedrijfsinge nieur in het spel, daar hij tegen den monteur had gezegd, dat de spanning was uitgescha keld, hoewel dit niet het geval was. DE CRISIS IN DE ENGELSCHE KATOENINDUSTRIE. Vrees voor uitbreiding. Uit Mancehster wordt gemeld, dat men daar ernstig vreest, dat de katoenstaking te Burnley zich ook zal uitbreiden naar andere centra der textielindustrie. Reeds hebben de wevers te Nelson naar aanleiding van de aankondiging eener loonsverlaging door de werkvtrs een stakingsresolutie aangenomen, terwijl te Blackburn de arbeiders tegen een aangekondigde loonsverlaging in verzet zim gekomen EEN RECHTZAAK OM EEN ZOEN. Mr. W. G. Del Baere, kantonrechter te Haarlem, heeft, schrijft het Haarl. Dagblad ten vonnis geveld, dat ongetwijfeld de aan dacht zal trekken. Een schilderspatroon te Bloemendaal had een knecht onmiddellijk ontslagen omdat hij door diens optreden een klant verloren had- De knecht werkte namelijk bij een familie te Bloemendaal. Hij had toen op een bovenka mer de dienstbode tegen haar wil vastgepakt en gekust. Mevrouw was daarover zoo ont stemd, dat de knecht niet meer in haar huis mocht komen en zij zelfs een anderen schil derspatroon als leverancier nam. De knecht nam met dit ontslag geen ge noegen en eischte uitbetaling van het loon. Bij 't proces voor den Haarlemschen kan tonrechter heeft de knecht erkend, dat hij de dienstbode gezoend heeft, maar hij voegde er bij, dat hij- vroeger met het meisje ver loofd geweest is en dat zij nu tot zijn gedra gingen aanleiding had gegeven. Cte kantonrechter overwoog, dat hij met den patroon van oordeel is, dat het gedrag van den knecht onbetamelijk was, maar dat hij het voorgevallene niet van zoodanig ge wicht acht, dat van den patroon redelijker wijze gevergd kan worden de dienstbetrek king niet te doen voortduren. Daarbij nam NOODLOTTIG AFGEGANE REVOLVER. De 21-jarige J. R. te Driesum is hedenmor gen om 5 ur dood op het erf zijner ouders gevonden met een schotwond door het hoofd. Het vermoeden bestaat, dat de jonge man zonder dat zijn ouders dit wisten een revol ver in zijn bezit had en dit wapen mee heeft enomen naar Kollum waar een muziek concours werd gehouden en waar personen zouden komen, die hem eerder hadden be dreigd. De revolver schijnt vanmorgen te zijn afgegaan, toen de jonge man een veilige plaats voor het wapen ging zoeken. Wel on derzoekt de politie de mogelijkheid van een aanslag, doch algemeen gelooft men daar aan niet, gezien het nog zeer vroege morgen uur waarop het lijk is gevonden. R K. POLITIEBOND ST. MICHAEL". Woensdagmorgen werd het congres van den r.k. Politiebond „St. Michael" te Tilburg voortgezet. In de vacature-Hettinga werd tot bestuurs lid gekozen de heer J. Walstra, Groningen Op voorstel-Haarlem werd besloten een commissie in te stellen, om de mogelijkheid van een sanatorium-fonds te onderzoeken. In de commissie zullen zitting nemen afgevaar digden van de afdeeling Haarlem, Leiden en Bergen. Aan den minister van justitie is een verzoek gericht, om in een wetsontwerp de bepaling neer te leggen, dat ieder die zich op Neder- landschen bodem bevindt en ouder is dan 16 jaar, een identiteitsbewijs bij zich moet dra gen en op aanvraag vertoonen. De afdeeling Den Haag wilde het bestuur opdragen ervoor te ijveren, dat de politie beambten op 55-jarigen leeftijd pensioen zul len ontvangen, onder toekenning van 70 van den pensioen-grondslag. Besloten werd om de zaak in de Centrale van Overheidspersoneel te brengen. Aangenomen werd een motie om aan te dringen op spoedige instelling van de ambte naren-gerechten. Heerlen werd aangewezen als plaats voor het volgend congres. VERKEERSONGEVALLEN. Daar is een geurtje aan. Het tramverkeer van Amsterdam naar Haarlem en Zandvoort en terug heeft gister avond een ernstige vertraging ondervonden. Op den Admiraal de Ruyterweg bij de Zout manstraat te Amsterdam stond omstreeks half tien een beerauto van de stadsreini ging. Deze zette achteruit op den overweg van de Haarlemsche tram, toen juist een tramtrein van 3 wagens naderde. De tram reed den beerwagen in tweeën. De beide chauffeurs, van den tram en den beerwagen, kwamen met den schrik vrij. Het verkeer was echter totaal gestremd. Door overstappen werd het gaande gehouden, zij het met ver traging. BRANDEN. Hooibroei. In den afgeloopen nacht is de boerderij van den heer R. L. Dijkhuis te Leek, liggende in Den Hom, onder Aduard (Gr.), tengevolge van hooibroei in brand geraakt en verwoest De boerderij werd bewoond door den heer J Muiier. Bij Jispinghuizen, onder Vlagtwedde, is de nog nieuwe ontginningsboerderij van I<. de Vries, bewoond door diens ouders, afge brand, eveneens tengevolge van hooibroei Villa uitgebrand. Gistermiddag is de kapitale villa „Mata- ram" van den lieer Wijnschenk aan de Wes- terheide te Laren (N.-H.) geheel uitge brand. Om kwart voor drie werd door een der huisgenooten ontdekt, dat er een rook wolkje uit het dak opsteeg. Het bleek, dat ia een hoek op den zolder naast den schoor steen brand was ontstaan. Direct werd de brandweer gewaarschuwd, doch toen deze bij het huis aankwam, bleek reeds, dat er niets meer te redden zou zijn. Uit het rieten dak laaiden de vlammen hoog op. In zeer korten tijd stortten het dak en de muren in, terwijl binnen een uur het geheele huis was uitge brand. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Brand te Raamsdonk. Hooi per serij afgebrand. Gistermorgen is door hooibroei brand uit gebroken in de hooiperserij van de firma Lankhuyzen en van Dongen, staande nabij het station te Raamsdonk (dorp). Door een feilen Zuid-Westenwind aange wakkerd en de lichtbare'stof, stond het groote van hout opgetrokken gebouw in een oog wenk in lichte laaie. Een voerman, A. Konings, die een kar hooi in het gebouw stond te laden, kon met zijn paard en kar, geholpen door eenige personen, nog juist met zeer veel moeite het brandend gebouw verlaten. Een vat benzine, dat in de nabijheid lag, vloog met een donderend geraas de lucht in, evenwel zonder ongelukken te veroorzaken. Van het geheele gebouw is niets meer te zien. Opslagplaats van brandstoffen ver brand. Door onbekende oorzaak is brand uitge broken in de woning van den expediteur en brandstoffenhandelaar J. v. Hout te Andel (gem. Gemert). Daar er in de woning een groote partij brandstoffen was opgeslagen, woedde de brand zoo hevig, dat aan blus- sching niet viel te denken. Het huis brandde geheel af. Van den inboedel kon een gedeelte worden gered. De voorraad brandstoffen werd een prooi der vlammen. KORTE BERICHTEN. Voor den rechter-commissaris te 's Her togenbosch zijn geleid en daarna in het huis van bewaring opgesloten de 22-jarige venter J S. en de 20 jarige grondwerker A. v. D. te Eindhoven, van wie tot dusver kon worden vastgesteld dat zij tien fietsen hebben gesto len en verkocht. Onder voorziterschap van ds. I Voor- steegh, uit Den Haag zijn Woensdag in ,,De Vereeniging" te Nijmegen aangevangen be bondsbelangen van bond van chr. Öranje- vereenigingen in Nederland. Provinciale Staten van Friesland heb ben met 43 tegen 3 stemmen besloten om 30 pCt. van ten hoogste 12.850 toe te staan voor de restauratie van den Westertoren te Hindeloopen, die in gevaarlijken toestand verkeert. Het rijk subsidieert 60 pCt. de ge meente 10 pCt. De conferentie, die Dinsdag op het stadhuis te Vlissingen is gehouden inzake het dreigend conflict in het landbouwbedrijf te Biervliet en die onder leiding stond van den rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse, heeft geen resultaat opgeleverd. Gistermorgen kreeg de negentienjarige B. van Leeuwen te Amsterdam en leerling van de M. T. S. te Haarlem, die werkzaam is bij het bouwen van de nieuwe brug over het Merwedekanaal aan den Muiderstraat- weg, een balk op het hoofd, zoodat hij met een zware hersenschudding in zorgelijken toestand naar het Burger-Ziekenhuis te Am sterdam moest worden vervoerd. JONGETJE SPELENDE GEDOOD. Gistermiddag is op de veiling te Monster (Westland) een doodelijk ongeval gebeurd, toen eenige jongens met een wagentje dat op de veiling in gebruik is, aan het rijden wa ren en dit voertuig tegen een ijzeren deur te recht kwam. De deur schoot van den rails en trof den twaalf jarigen Bunning, die op slag werd gedood. NOODLANDING. Gisteravond heeft een personenvliegtuig wegens onvoldoende bezinedruk een nood landing moeten doen op het Wolversveen onder de gemeente Zelhem. Het vliegtuig ligt in een weide nabij de boerderij Nijland. Een mecanicien uit Soesterberg is onderweg om het defeci te herstellen. De bestuurder bleef ongedeerd BOTSING TUSSCHEN TWEE VLIEGTUIGEN. Het driemotorige Junkervliegtuig D 52 is gistermiddag om 3 uur 40 even na het ver trek van het vliegveld Munchen-Oberwiesen- feld in botsing gekomen met een boven het vliegveld Schliesscheim cirkelend Flamingo toestel van de luchtvaartschool. De D 52 werd vrij ernstig beschadigd. De zes inzittenden van het toestel bleven onge deerd. De bestuurder van het andere toestel werd vrij ernstig gewond. Nadere bizonderheden. De Zuid-Duitsche Lufthansa bericht nader omtrent het vliegtuigongeluk boven het vlieg veld Schleissheim: Het vliegtuig D 2201 (D 52) is gistermiddag tegen vieren in bot sing gekomen met het instructietoestel B 1296 op ongeveer 500 M. ten Noorden van het vliegveld Schleissheim bij Münch en wel op een hoogte vaq 150 tot 200 M. waarbij de B 1296 volkomen werd vernield en de leer ling-vlieger Gruse ernstig werd gewond. Het groote vliegtuig heeft, zij het met eenige schade, een noodlanding kunnen maken. De bestuurder van het andere toestel had gister juist zijn millioenste vliegkilometer af gelegd. Cruse is na de botsing met een para chute ten N.W. van het vliegveld Schleis sheim gedaald. Hij is er ernstig aan toe. NIEUW RECORD DUURZEIL- VLIEGEN. Bij de zeilvliegwedstrijden is het gister den eersten politieluitenant Hentschel uit Kassei gelukt een nieuw Duitsch record duurzeilvlie- gen op te stellen. De vlucht duurde 16 uur 13 minuten, d.w.z. 2 uur 6 minuten meer dan het vorige record, KON GEEN. KNIE BUIGEN. Invalide door zenuwpijn. Bij het schrijven over de pijnen en onge makken, die zij leed door neuritis, vertelt deze vrouw ook, hoe zij zich hiervan be vrijdde. „Ik heb Kruschen Salts genomen tegen neuritis en het heeft zonder twijfel een won derbaarlijke uitwerking gehad. Mijn knieën deden erge pijn en het weid mij onmogelijk ze te buigen. Waar ik mijn heele huishouden zelf doe kunt U zich wel indenken, wat dit voor mij beteekent. Twee maanden geleden begon ik Kruschen Salts te gebruiken en ik zou nu werkelijk voor geen geld ter wereld mijn flesch Kruschen in huis willen missen. Ik beweer dat Kruschen zijn gewicht waard is in 224caraats goud". G. M. H. Neuritis, evenals spit, rheumatiek en ischias, is het gevolg van een aanwezigheid van vlijmscherpe, steenharde urinezuur- kristallen die de zenuwen doorboren en die stekende pijnen veroorzaken. Kruschen Salts werkt direct in op deze kwellende kristallen en zet ze om in een onschadelijke oplossing, die daarna volkomen verwijderd wordt langs den natuurlijken weg: de nieren. En omdat Kruschen Salts de inwendige organen zoo regelmatig in werking houdt en vrij van gis tende afvalstoffen, kunnen zulke lichaams vergiften als urinezuur nooit meer de kans krijgen zich opnieuw op te hoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 er 1.60 per flacon. DE PLANNEN VAN GRIFFIN EN MATTERN. De Amerikaansche oceaanvliegers Griffiiv en Mattern zijn Woensdagavond van Parijs te Londen aangekomen. Zij zijn voornemens den volgenden zomer een van Chicago uitgaande ononderbroken tocht om de wereld te maken, waarbij voor ziening met brandstof in de lucht moet plaats vinden. Zij hopen den aardbol in vier en eer halven dag te kunnen rondreizen. GRONAU'S VERDERE PLANNEN. De Duitsche vlieger von Gronau "heeft In een telegram mededeelingen gedaan over zijn verdere plannen. Heden zal hij doorvliegen naar Ottawa, waar hij Zaterdag hoopt te landen. Volgende week Woensdag vliegt hij naar Milwaukee, naar de Duitsche kolonie aldaar. Eerst na deze vluchten zal von Gro nau verdere plannen vaststellen. Schaken. Het tournooi te Bern. Men meldde gisteravond uit Bern aan de N. R. Ct.: De uitslagen van de dertiende ronde zijn: Stahelin remise met H. Johner. Voellmy verliest van Flohr. Sultan Khan verliest van Bogoljoebof. Grob wint van Gygli. Aljechin remise met Naegeli. Euwe remise met Bernsteifl. Colin verlist van Rivier. P. Johner remise met Henneberger. De Zwitsersche draadlooze dienst meldt: De wereldkampioen wordt deze week wel door de fortuin begunstigd. Na tegen Gygli ontsnapt te zijn en tegen Rivier een overwin ning behaald te hebben, waar een remise voor de hand lag, heeft hij gisteren tegen Naegeli opnieuw een half punt cadeau gekre gen. De Zwitsersche professor speelde scherp op aanval, waardoor de partij rijk werd aan mogelijke combinaties, zoodat beide spelers op een gegeven oogenblik in grooten tijdnoo-.l verkeerden. Aljechin deed toen een verkeer den zet, waardoor hij Naegeli gelegenheid gaf hem in twee, zegge twee zetten, mat te zetten. De Zwitser in zijn eigen tijdnood zag dit over het hoofd, maar kreeg eenige zetten later nogmaals de gelegenheid een stuk te winnen en daarmee de partij. Dit tweede ver zuim verontschuldigden de schaakgoden niet meer en Aljechin ontsnapte met remise. Flohr, die op overtuigende wijze van Voellmy won, is nu met Aljechin gelijk, ieder 10)4 punt, en voor den Tsjechischen meester zal vandaag alles afhangen van zijn partij tegen Euwe, die gisteren met Bernstein re mise speelde, maar daardoor ook slechts een half punt achter is gebleven. Bogoljoebot heeft zijn zwakke momenten uitsluitend voor de Zwitsers bewaard, maar tegen zijn klasse- genooten speelt hij veel beter. Na de overwin ning op Aljechin heeft hij gisteren ook op fraaie wijze van Sultan Khan gewonnen. Een belangwekkend eindspel leverden P. Johner en Henneberger. De stand was op een gegeven moment P. Johner met wit: Kd2, Pal en d4, pg3; Henneberger zwart: Kb2 Ld7, 2 pionnen a2 en g5. Het einde werd remise. De stand is: Aljechin en Flohr 10)4; Euwe 10; Sultan Khan 9; Bernstein 8)4; Bogoljoebof 8; H. Johner, Naegeli en P. Johner 6; Henneberger 5)4; Grob en Colin 5; Rivier en Voellmy 4; Gygli 3 en Stahelin 2. ZONDAG A.S. 2 UUR (E.D.O. Comb. 1 en 2) Terrein Westerweg. Zweefvliegen. Successen in het Zweefvliegkamp te Egmond aan Zee. Het gaat in Egmond steeds beter. WA den er in het begin van dezeweek eenige A- brevetten toegekend, later werden er zelfs op éépdag vir B-brevetten uitgereikt. Dat was en gednkwaardig dag voor de zweefvliegerij in Nederland en in het bizonder voor Eg mond. Het was n.1. voor het eerst, dat in ons land B-brevetten werden behaald. Dat dit niet zoo gemakkelijk gaat, zal u verder op blijken. Veelal wordt vermoed, dat ons land et iich feitelijk niet toe leest zich ia zweef-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1