DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na de Duitsche Verkiezingen. DxiqeÜi&sdï Omvzicht !BMimland, Ho. 180 Dinsdag 2 Augustus 1932 134e Jaargang De Regeering zal rekening moeten houden met de N.S.A.P. en het Centrum. Duitsche en buiten- landsche persstemmen. HITLER TEVREDEN? ALKMAAR Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. L,osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brievec franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De voorstanders van de grondwet van Weimar kunnen dus vooreerst gerust zijn, want de verkiezingen hebben niet dat resul taat opgeleverd, wat door velen verlangd en door velen gevreesd werd. De Hitlerianen kunnen zelfs geen meerderheid krijgen met de sterk geslonken Duitsch-nationale partij en met de andere rechtsche partijtjes. Natuur lijk kunnen de nationaal-socialisten maar niet zoo hun teleurstelling laten blijken, want de officieele persdienst der nationaal-socialisti- 6che partij deelt mede, dat de N S.D.A.P. met groote bevrediging kennis heeft genomen van den verkiezingsuitslag: „De ononderbroken opgang der nationaal- socialistische beweging vindt zijn uitdruk king'in het geweldige stemmental, dat de partij bereikte. Hiermede is ook de positie der nationaal-socialistische partij tegenover de overige partijen gekenteekend. Het recht op de leiding van den staat kan men den na tionaal-socialisten niet langer ontzeggen. De nationaal-socialistische partij is destemeer be sloten om dit recht voor zich op te eischen, waar de nuchterste overwegingen op het ge bied der binnen- en buitenlandsche politiek en ook het bij deze verkiezing opnieuw aan het licht getreden bolsjewistische gevaar een sterke, in het volk verankerde rijksregeering dringend noodzakelijk maken". De nationaal-socialistische leider heeft den volgenden oproep aan zijn partijgenooten ge publiceerd: Een groote overwinning is bevochten. De nationaal-socialistische arbeiderspartij is thans verreweg de sterkste partij in den Duitschen Rijksdag geworden. Deze in de geschiedenis van ons volk nog nooit geziene ontwikkeling is het resultaat van een reus achtige krachtsinspanning en een nimmer versagende volharding. Voor dit groote suc ces van onze beweging kan niemand dank worden gezegd, doch het geeft ons allen slechts den plicht, den strijd thans met nieu we en grootere kracht te hervatten en voort te zetten. Voorts richtte Adolf Hitier den volgenden oproep aan de S.A.- en S.S.-mannen en aan de nationaal-socialistische jeugd: „Een ongekende zege is bevochten. Vele kameraden hebben haar door de zwaarste of fers mogelijk gemaakt. De dooden leggen ons de heilige verplichting op, thans pas goed den strijd voor Duitschland's vrijheid voort te zetten''. Ondanks deze woorden kan men gelooven, dat de leden der N.S.A.P. zelf ook wel be grijpen, dat ze over het hoogtepunt, bij de landdagverkiezingen bereikt, heen zijn geko men. Het Centrum en de Beiersche volkspartij hebben geen reden met de uitslag der verkie zingen ontevreden te zijn. De dagelijksche voorzitter van de Duitsche Centrumpartij, Joos, publiceert dan ook in de „Koelnische Volkszeitung" den volgenden oproep: Met groote genoegdoening en gerecht- vaardigden trots zien wij terug op de verkie zingssuccessen van den 31 Juli. Dank zij een in de geschiedenis van de Duitsche Centrum partij weergalooze overgave en propaganda- arbeid is het gelukt niet alleen den aanval op ons af te slaan, maar bovendien nog groote vorderingen te maken. De vermeerde ring van onze politiek-parlementaire kracht maakt het ons ook in den nieuwen rijksdag mogelijk te streven naar een politiek, die ons volk uit de verwarring voeren zal, het land weer orde en rust verschaffen zal en op de basis van den grondwet een gezonde so ciale, economische en nationale ontwikkeling zal waarborgen. Het is onze plicht alle strijders, medearbei ders en vrienden te danken. De leider der Beiersche Volkspartij, Schaef- fer, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin verklaard wordt dat de Beiersche Volkspartij met haar 22 mandaten in den nieuwgekozen Rijksdag met het versterkte Centrum een achtenswaardig blok van het Christelijk conservatieve midden beteekent zonder welker medewerking een wederop bouw van Duitschland niet mogelijk is. Dat Duitschland niet rijp is voor de dictatuur heeft de 31 Juli duidelijk bewezen. De volks wil heeft gesproken. Deze volkswil heeft Adolf Hitier niet tot de dictatuur geroepen doch ter verantwoording en tot de schijn orde in dienst van recht en grondwet. De Beiersche Volkspartij verwacht dat de regee ring het votum van het volk zal voltrekken. De uitspraak van het Duitsche electoraat heeft althans dit resultaat gehad, dat Duitsch land voor uitersten gespaard blijft, schrijft het Hbld. Een resultaat, dat de huidige rege^- ring Papen-v. Schleicher de mogelijkheid opent om de leiding in handen te houden, al zal zij natuurlijk de consequentie moeten trekken uit het feit, dat de nat.-soc. partij thans de sterkste fractie is in den Rijksdag, door opneming van eenige Hitlerianen in de regeering. Daarmede komt dan echter een eind aan den toestand, dat de nazi's wel be velenkonden geven, maar geen verantwoor delijkheid droegen. Voortaan zal de nat.-soc, beweging als partij een gedeelte van de po litieke verantwoordelijkheid moeten aanvaar den. Of dit haar ontwikkeling ten goede zal komen, zal moeten blijken, maar naar veler verwachting zal het tegendeel het geval zijn. Zal de huidige regeering dus eenerzijds Hitlerianen in 'haar combinatie moeten opne men, aan den anderen kant zal zij rekening moeten houden met de positie, welke het oen trum in de nieuw ontstane constellatie heeft veroverd. De katholieke Staatspartij heeft zich n.1. niet alleen weten te handhaven, zooals dat bij de laatste verkiezingen steeds het ge val bleek, maar zij heeft zelfs een aantal ze tels veroverd, zoodat zij thans op de wip zit. Deze machtspartij van de partij van den oud-rijkskanselier Bruening, die tijdens de verkiezingscampagne geworden is tot den exponent van de anti-Hitlerbeweging, kan van overwegend belang worden voor de ver dere ontwikkeling van den parlementairen toestand. o Ook de pers laat natuurlijk weer op ver schillende manieren van zich hooren. De hoofdartikelen van de Berlijnsche bla den zijn natuurlijk alle gewijd aan het resul taat der Rijksdagverkiezingen. De „Angriff" meent in een artikel, dat ge titeld is „de N.S.D.A.P. beheerscht de situa tie", dat in het bizonder het resultaat voor Berlijn imponeert. Het oude slagwoord „Berlijn blijft rood" is metterdaad te niet ge daan. De N.S.D.A.P. is thans de sterkste par tij geworden. De „Lokalanzeiger" schrijft dat de verkie zingsuitslag behalve dan de sterke aanwas van het aantal communistische stemmen geen verrassing biedt. Slechts fantasten hebben gedroomd van een absolute meerderheid der nationaal-socialisten. De Duitsch Nationalen vormen thans nog de eenige burgerlijke na tionale partij. De „D. A. Z." constateert, dat de 31 Juli slechts weinig verrassingen heeft gebracht. De z.g. coalitie van Weimar is vernietigend geslagen. De nationaal-socialisten alleen reeds hebben 18 mandaten meer dan deze coalitie. Het resultaat der verkiezingen toont den wensch van het volk. Kabinetscon structie van de regeering-von Pap-en door toetreding van nationaal-socialisten is het parool. Of het parlement tot werken in staat is en de te reconstrueeren regeering-von Pa pen zal veroorloven haar opbouwend werk voort te zetten, hangt af van de Beiersche Volkspartij en het „Centrum". „Vossische Zeitung" meent, dat regeering en partijen op de gegeven parlementaire basis tot overeenstemming moeten komen. De „Abend" schrijft, dat in den Rijksdag direct voorstellen zullen worden ingediend om het wantrouwen uit te spreken in de re geering von Papen en de door hem uitge vaardigde noodverordeningen in te trekken. Wat zal evenwel het lot dezer voorstellen zijn? Verworpen kunnen zij slechts worden indien zij zich geplaatst zien tegenover een meerderheid van het midden. De z.g. „presidialregierung" is de eenige mogelijkheid tegenover een Rijksdag welke bij haar taak te kort schiet. De sociaal-demo craten en de geheele ma-sa der socialistische gezinde arbeiders zijn met versterkt zelfbe wustzijn uit deze verkiezing gekomen. Ook de versterking van het Centrum is een duide lijk beeld des tijde. Het volk in zijn groote meerderheid wil geen nazi-dictatuur De communistische „Welt am Abend" schrijft over een naderende strijd voor de ar beidersklasse. De nationaal-socialistische golf is voor de eerste maal tot stilstand gekomen. De „Duitsche Tageszeitung" schrijft o.m.: het resultaat der verkiezingen voor den Rijks dag, het moet worden gezegd, heeft de ver wachtingen niet vervuld dat het nationale Duitschland er van heeft gehad. „Duitsche Zeitung" schrijft onder den titel „de weg is vrij" o.m.: De Rijksdagver kiezing van 31 Juli was de eerste na het ein de van het parlementarisme in Duitschland. De republiek van Weimar is verslagen. De sociaal-democratische „Vorwarts" ziet als belangrijkst en beslissend feit van deze verkiezingen den stilstand en betrekkelijken achteruitgang van de Hitlerpartij. De nage streefde 51 zijn niet bereikt en zelfs met de Duitsch-nationalen tezamen hebben de nazi's geen rechtsche meerderheid. De „Montag" constateert in verband met den groei der K. P- E)., dat de in den laat- sten tijd bij elke verkiezing geconstateerde verdere afbrokkeling van het marxistische front zich niet heeft voortgezet. Inplaats hiervan is een verdere verschuitving van de kiezers rechts van het centrum ingetreden, met een in elk opzicht geslaagden tegen stand van de Duitsch-nationalen. De half communistische „Welt am Mon tag" acht het meest verheugende van den verkiezingsuitslag het feit, dat het marxisti sche front minstens zoo sterk is als dat der nationaal-socialisten. De „Frankfurter Zeitung" schrijft over den verkiezingsuitslag, dat thans zal moeten blijken of de partij van Bruening bereid is, de nationaal-socialisten ernstig voor de vraag van positieve medewerking te stellen In elk geval zijn de aanspraken van de partij van Hitier op de alleenheerschappij door de uitspraak van het door hem zelf aangeroepen Duitsche volk, beslist afgewezen. De nationaal-socialistische hoofdorgaan, de „Yölkische Beobachter" schrijft, dat het ongekend is in de parlementaire geschiedenis, dat een Rijksdagverkiezing bijna 14 millioen nationaal-socialistische stemmen brengt Hieruit vloeit een aantal afgevaardigden voort, als nog nooit een fractie bij benade ring heeft geteld. Onder den titel „De onhoudbare op- marsch bespreekt de hoofdredacteur Alfred Rosenberg den verkiezingsuitslag en komt tot de conclusie, dat het passeeren van de Hitler-beweging thans definitief tot het ver leden behoort. In welken vorm de niet meer te beteugelen wil tot uitdrukking zal moeten komen, zal in de komende weken een punt van overleg zijn. Adolf Hitier heeft in elk geval een overweldigende volmacht van de Duitsche natie gekregen, die zijn beweging niet slechts numeriek verreweg de sterkste maakt, doch ook in waarde en gehalte alles vereenigt, wat recht heeft om namens Duitschland te spreken. Het artikel eindigt met de woorden: „De strijd gaat verder. De eindoverwinning kan ons thans niet meer ontrukt- worden. Tenslotte bevat het blad een beschouwing over het feit, dat de nationaal-socialistische partij thans de sterkste partij in Beieren Is geworden en verklaart, dat het Beiersche volk wil dat het nationaal-socialisme de lei ding in den staat en daarmee ook de verant woordelijkheid op zich neemt. De „Bayrische Staatszeitung" schrijft over het verkiezingsresultaat, dat Hitier zich op zijn politieken opmarsch .vooreerst bevindt tegenover het gesloten front van de onover wonnen partijen, die een wereldbeschouwing vertegenwoordigen, en wanneer het verder mocht gaan, zich zal bevinden tegenover een even gesloten front van de linksgerichte so cialisten, die hij toch volkomen heeft willen verslaan. Wat de ujtslag in Beijeren betreft, zal men er rekening mee moeten houden, dat de op het oogenblik in Zuid-Duitschland aanwezige niet-Zuid-Duitschers wel zullen hebben bijgedragen tot vermeerdering van de Hitlerstemmen in Beieren. Het is derhalve verkeerd uit het aangroeien der Hitlerstem men in Beieren te concludeeren, dat in Beie ren een omzwenking plaats vindt en dan te zeggen, dat ook het systeem Held-Stuetzel veroordeeld is. De incarnatie van het na? soc. illusionisme in den vorm van een heel gewone, zij het ook sterke partij, zal in Beie ren bijzonder duidelijk blijken, wanneer de kwestie der reorganisaties van de Beiersche regeering op parlementairen grondslag ter sprake zal komen. Algemeen is men in de buitenlandsche pers verrast over het succes der communis ten. Slechts enkele Parijsche ochtendbladen ge ven beschouwingen over den Duitschen ver kiezingsuitslag voor zoover zij daarover reeds beschikten bij het ter perse gaan van het blad. Terwijl men algemeen een succes der nationaal-socialisten en der Duitsch-na tionalen had verwacht, is men eenigszins ver rast door de versterking der communisten en het volledig fiasco der kleine partijen. De „Petit Parisien" schrijft o.a., dat de Rijksregeering zich evenmin voor den nieu wen als voor den ouden Rijksdag kan voor stellen en dat het centrum den doorslag zal moeten geven. Ook de socialistische „Populaire" is deze meening toegedaan en schrijft, dat de Rijks regeering haar wensch vervuld ziet doordat de verkiezingen geen tot regeering in staat zijnden Rijksdag hebben gebracht. Op parle mentair terrein heeft de regeering Von Pa- pen-Von Schleicher den slag gewonnen. De vraag is thans, of zij zich op buiten-parle mentair terrein zal begeven. De „Ere Nouvelle" is van meening, dat de ontevreden elementen van plaats zijn verwis seld. Dit feit alleen bewijst reeds dat de Rijksregeering den verkeerden weg heeft ge volgd. De New Yorksche ochtendbladen maken met groote koppen melding van den Duit schen verkiezingsuitslag. De „New York Times" wijst daarbij speci aal op de winst van de partij van Hugen berg, Bruening en de communisten. De „New York Herald Tribune" wijst voor al op het feit, dat de nationale partijen geen meerderheid hebben kregen. Het blad ver wacht, dat Von Papen zal trachten een op nationaal-socialisten, Duitsch-nationalen en centrum berustende coalitie-regeering te vor men. Algemeen komt in de Roemeensche dag bladen de verwondering tot uiting over het aangroeien van den communistischen aan hang. Men is er van overtuigd, dat de nieu we rijksdag onbruikbaar is terwijl verder de overtuiging wordt uitgesproken, dat het ka binet von Papen slechts een korten levens duur zal hebben. Ook de Hongaarsche bladen komen met hun meening voor den dag. Voor de „Pestor Loyd" ligt de groote be- teekenis van de rijksdagverkiezingen in het feit, dat de meerderheid cles lands gebleken is tegen Hitier te zijn. I-t feit, dat de nat. soc. de sterkste partij in den rijksdag zijn, mag echter niet worden onderschat. De liberale „Esty Kurier" zegt, dat het Hitlei%me wel is waar ver is doorgedrongen maar dat toch de groote partijen der demo cratie zich niet willen laten overwinnen. In de gesprekken in internationale kringen te Geneve over de resultaten van de rijksdag verkiezingen wordt er algemeein op gewezen dat het kabinet von Papen thans aan de macht kan blijven. De „Nation Beige" schrijft over den ver- kiezengsuitslag, dat extreem-rechts overwon nen heeft, maar dat ook het communisme vooruit is gegaan. De sociaal-democratie, die de eenige werkelijke republikeinsche partij is, loept achteruit, hetgeen kenteekenend is Ten slotte verklaart het blad nog, dat von Papen en Schleicher toch den toestand meester blijven in Duitschland. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Chineesch vrijwilligersleger tegen Japan. De onder presidium van maarschalk Tsjang Hoe Liang gehouden militaire con ferentie heeft besloten tegenstand te bieden aan de Japansche troepen en te dien einde een vrijwilligersleger samen te stellen van 200.000 man. De Chineesche regeering heeft de conferen tie medegedeeld, dat zij alle economische dwangmaatregelen tegen Japan zal nemen ten einde de Japanners te dwingen Mants- joerije te ontruimen. Generaal Ma nu weer niet dood. Generaal Ma wordt zoo langzamerhand een mysterieuze figuur, zoo schrijft het -jooa u33§ sipjoomuaffo} jebs jij piqpi bij, of zijn vijanden, de Japanners, vermelden zijn dood, en even prompt deelen de Chinee- zen de wereld mede, dat generaal Ma vol strekt niet dood is, maar springlevend. Giste ren is de generaal met een met zorg geredi geerd doodsbericht uitgeluid, gelijk te doen gebruikelijk is bij een generaal, die in de hitte van het gevecht sneuvelt, doch een Reuter- bericht uit Peking logenstraft thans de uit Moekden afkomstige doodstijding, zoodat het doodsbericht kan worden beschouwd als een journalistieke voorgift bij het leven, indien het juist is, dat de generaal nog leeft. Wij zullen in de naaste toekomst van de doods- en levensberichten van den generaal geen ge wag meer maken, tenzij onomstootelijk blijkt, dat hij niet meer in het land der levenden verblijft. DE VERK1EZINGSRELLETIES IN HET DUITSCHE RIJK. De aanslagen in Koningsbergen. De atmosfeer te Koningsbergen is na de aanslagen van gistermorgen nog steeds zeer gespannen. De communisten hebben een sta- kinksparool uitgegeven, dat echter alleen in de bouwbedrijven en daar ook slechts gedeel telijk is opgevolgd. Het communistische blad verklaart, dat het gebouw der uitgeverij door de politie is be zet, dat deze censuur uitoefent en strooibil jetten, waarin tot staking wordt opgeroepen in beslag heeft genomen. Dit bericht is echter door de politie nog niet bevestigd. De commissariale regeeringspresident van het district Koningsbergen heeft een beloo ning van 5000 Mark uitgeloofd voor het ge vangen nemen van de daders der aanslagen. Officieel wordt medegedeeld, dat de politie school Sensburg op bevel van den Pruisi- schen minister van binnenlandsche zaken door den opperpresident met het oog op de gebeurtenissen ter beschikking is gesteld voor gebruik te Koningsbergen. De soc. dem. heb ben aan Hindenburg en den rijkskanselier een telegram gezonden, waarin zij energieke maatregelen eischen tegen de communistische en nationaal socialistische aanslagplegers. De N.S.D.A.P. en de aanslagen te Koningsbergen. De leiding van gcuw Oost Pruisen der N SDAP publiceert een verklaring welke tege lijkertijd getelegrafeerd werd aan den Rijks minister van Binnenlandsch Zaken en waarin o.m staat dat de NSDAP niets uit te staan heeft met de aanslagen welke Maandagmor gen gepleegd zijn op verschillende leden van KPD en SPD en dat zij deze aanslagen eveneens ernstig afkeurt. Verdere onrust te Koningsbergen. In de Hindenburgstrasse te Koningsber gen is het Maandagmiddag tot een vecht partij gekomen tusschen communisten en nationaal-socialisten die zij in een tehuis voor werkloozen dreven. Het ontboden Ueberfall- kommando bevond op de nationaal socialisten munitie en drie ploertendooders. De menschen hadden geen vergunning wapens te dragen De nationaal socialisten werden gearresteerd Laat in den middag werden van twee Jood- sche winkelzaken de vensterruiten vernield. De daders, nationaal socialisten, werden door de politie in hechtenis gesteld. De communistische leider Sauff overleden. De gisternacht door een aanslag gewonde comm. leider Sauff is in het ziekenhuis in den loop van den middag aan zijn verwon dingen overleden. Zijn partijgenoot is zoo zwaar gewond dat hij waarschijnlijk eveneens zal overlijden. De opwinding in de stad is zeer groot. De politie was zeer actief en heeft reeds 15 per sonen gearresteerd. Voortdurend worden per sonen aangehouden, die er van worden ver dacht de aanslagen te hebben gepleegd. De politie is met volle kracht aan het werk, en ter gerustselling van de bevolking rijdt se dert hedenmorgen een schupo-pantser-auto door de straten der stad. De Koningsberger Hartunbsche Ztg. heeft een bélooning van 1000 Mark uitgeloofd voor voor het pakken van dengene, die een brand bom in haar redactiebureaux heeft geworpen, terwijl zij een telegram heeft gericht tot den rijksminister van binnenlandsche zaken, waarin zij scherp optreden tegen den terreur eischt. De auto waarvan de inzittenden Maan dagmorgen tijdens de overvallen de brand melders op ongeveer 40 tot 50 plaatsen zijn ingeslagen, is thans door de politie opge spoord en in beslag genomen. De auto, die dient voor het bezorgen van dagbladen, be hoort toe aan een nationaal socialist, die echter zelf niet bij het dagblad werkzaam is. Hij verklaarde niets te hebben geweten van het verdwijnen van zijn wagen uit de garage De aangelegenheid wordt verder onderzocht. De aanslagen met handgranaten in de buurt van Altona. Het commissariaat van politie te Altona deelt nopens de handgraneataanslagen in Sleeswijk Holstein mede: In den nacht op 1 Augustus werden te Uetersen, Barmstedt, Elmshor, Pinneborg, Lunden, Krempel Marne en Altone handgra naten op straat geworpen dan wel in gebou wen geslingerd en wel Van eenige vrachtau to's uit. Er is aanzienlijke materieele schade aangericht. Aangezien de aanvalsobjecten woningen van leden der K.P.D. en partijge bouwen waren, bestaat verdenking dat de aanvallers gezocht moeten worden onder anti-communistische elementen. Bloedige botsingen in het Rijk. Uit verschillende streken van het rijk wor den nog politieke botsingen tijdens den ver kiezingsdag gemeld. Te Nowawos bij Berlijn onstond een vecht partij tusschen communisten en nationaal- socialisten, waarbij twee nazi's zwaar wer den gewond. Te Langansalta werd de dis trictsleider der nationaal-socialistische partij door communisten zwaar gewond. Te Blan kenburg in den Harz werd een leider der Reichsbanner-organisatie door nationaal-so cialisten doodelijk gewond terwijl een twee de Reichsbannerman een schot in het been opliep. Te Halberstadt werden vier commu nisten zwaar gewond en te Neustettin drie Stharhelmlieden. Te Maagdenburg-Neus- stadt werden Zaterdagavond drie Reichsban- nerleden en drie nationaal-socialisten zwaar gewond. Te Schimsheim bij Woerstadt niet ver van Worms, werd een sociaal-democraat en leider van het IJzeren Front door den zoon van een nationaal-socialist, met wien hij slaags geraakt, doodgeschoten. Te Lu- beek werd een nationaal-socialist met mes sen zoodanig bewerkt, dat hij korten tijd la ter overleed. Te Hamburg werden twee politieagenten in een steeg plotseling beschoten. Een hun ner kreeg een schot in den buik en de ander een schot in het been. De schutters konden niet gearresteerd worden. Dynamietaanslagen ook te Brunswijk. In verschillende deelen van de stad werden gister uit auto's waarin verschillende perso nen zaten, helsche machines geworpen, o.m. in de omgeving van een communistische ver- eenigingsTokaal, voor het gebouw van den Rijksbanier, zoomede voor ae woning van burgemeester Boehme. Er werd nemand ge wond. Een nauwkeurig onderzoek is aange vangen. DE ARBITER VOOR BERLIJN— BRANDENBURG ONTSLAGEN. Naar de „Vorwaerts" verneemt is ds arbiter voor Berlijn—Brandenburg, de soc.- dem. minister b. d. Dudolf Wissell, door den rijksminister van arbeid per 1 September ont slagen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1