Alkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht s-pai ie Jiadionieuws 2euMletw Qememlecaden de geetv Van Putten l Oortmeijer, Payglop. Honderd rler en dertigste Jaargang. DINSDAG 2 AUGUSTUS. Wj scW etv Twee belangrijke factoren, prijs en kwaliteit gaan bij Blue Band hand in hand. Nimmer was het van zoo'n groot belang uitslui« tend Blue Band te gebruiken nu de boterprijzen stijgen. Blue Band bevat 25% allerfijnste Roomboter onderRijkscontröle. Hollands beste standaardmerb VERSCH GEKARND alle boeken en LEERMIDDELEN voor het GYMNASIUM, H.B.S. en HANDELSSCHOOL; T% No. 180 1932 Woensdag 3 Augustus. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). 6.457.en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Voo:r arbeiders in de continubedrijven: VARA-kleinorkest o.l.v. H. Wiggelaar; A. Bouwmeester, voordracht en het „Groot Volkstooneel" o.l.v. H. Bouber en B Groene- veld. 12.VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en gramofoonpl. 1.45 Pauze. 2.15 P. J. Kers jr.: Onze keuken. 3.Voor de kinderen. 5.VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en gramo- foonplaten. 6.40 Causerie door C. van der Lende. 7.VARA-kleinorkest o.l.v. H. Wig- felaar. In de pauze toespraak door C. J. v. ienden. 8.Radiotooneel: „Typistetje", éénacter van A-Awertschenko. 8.15 Orgel spel John Brookhouse MacCarthy. 8.45 Radiotooneel: „Twee Bankjes van Duizend" van N. N. Mulder. 9.Vervolg orgelspel. 9.30 „Wakker en Tropenduit". 9.45 VARA- kleinorkest o.l.v. H. Wiggelaar, o.a. Slavi sche rhapsodie, Friedemann. 10.30 Vaz Dias. 1.45 Vervolg VARA-kleinorkest, o.a. ■Liebestraum nach dem Balie, Czibulka. 11.3012.Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.Schriftlezing. 8.159 30 Gramofoonpl. 10.NCRV-Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.Concert M. F. Jurjaanz, harmonium en Mej. K. Koeman, sopraan. 12.15—2. Concert Trio, o.l.v. P. v. d. Hurk, fluit, cello en piano en mej. Watty Krap, zang. 2.30 Chr. Lectuur. 3.Concert door 't Hendriks- irio, viool, cello en piano. 5.Kinderuur. 6.Liederen door mevr. L. Houtstra—van Dam, sopraan, aan den vleugel J. H. de Jong. 7.J. J. Stoltenhof: Palestina. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.10 30 De H.O.V (symphonie-orkest), o.l.v. Marinus Adam o.a. 2de Peer Gynt suite, Grieg en Scènes pittoresques, Massenet. 9.9 30 S. M. v. d Galiën: Gevederde Vrijbuiters. 10.Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.5011.05 Tijdsein en berichten. 12 20 Orgelspel Quentin MacLean. 1.05 Gramo foonplaten. 1.502.50 Jack Martin's Hotel orkest. 3.50 Sted. orkest v Bournemouth, o.l.v. Sir Dan. Godfrey m. m. v. Hilda Bor. piano. 5 05 Orgelspel, Norah Milne. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Liederen van Wolf door Winifred Radford, sopraan en Summer Austin, bariton. 7.10, 7.30 en 7.45 Causerie. 7.50 Amerikaansche liedjes 810 Het BBC-orkest o.l.v. Joseph Lewis, m m v. Roy Henderson, bariton, oude liederen 9 20 Berichten en lezing. 9.55 Gevarieerd programma, m. m. v. solisten en het BBC- theater-orkest o.l.v. Edw. Clark. 10.55 12.20 BBC-dansorkest o.l.v. Henry Hall Pari/s „Radio-Paris", 1725 Af. 8.05, 12.50 en 7 20 Gramofoonplaten. 9.05 Concert m. m. v. het Omroepkwintet, Leon Kartun, piano Mej. Jeanne Haskil, viool en gramo foonplaten o.a. Kwintet, Schumann. 10.50- 11.20 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel. 3.505.20 Concert uit Rest. „Wivex" 5.205.50 Gra mofoonplaten. 8.208.45 Cello-recital, Har ry Son, m. m. v. C. SchnedlerMeyer, piano 9.152.20 Dansmuziek voor de jeugd door verschillende orkesten* Langenberg, 473 M. 7 258.20 Concert uit Bad Pyrmont o.l.v. Curt John. 12.20— 1.35 Concert uit Muenchen o.l.v. W. Brjick- ner. 1.502 50 Concert o.l.v. Eysoldt, m m. v Elly Unbehau, ajt en Ella Conrad, piano. 5 206.35 Concert uit Wiesbaden o.l.v. H Albert. 8.20 Omroeporkest o.l v. Kühn. 9.05 „Volkslied aus Wien", m. m. v. Schrammel- kwartet en vocale solisten. 10.40—12.20 Ccncert o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 9.05 „Boris Godunoff", ly risch drama in 4 actes van M. Moussorgski, leiding Santarelli. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M 12.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Dansmuziek vanuit „St. Sauvenir", Brussel. 6.50 Gramo foonplaten. 8.20 Uit Weenen. Fransche mu ziek door het Weensch Philharm. orkest, o. 1. v. Ph. Gaubert, m. m. v. J. Thibaut, viool, o.a. Spaansche symphonie, Lalo, hierna gra mofoonplaten. 338 M.: 12.20 Max Alexys. 5.20 Omroep-kleinorkest o.l.v. Kumps. 6.20 i naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. lli Er zijn allerlei parasieten, zei Corinna, die trachten op studenten klap te loopen voor eten, drinken en geld, maar daar be hoort Fortinbras niet toe. Nu en dan, maar niet dikwijls, neemt hij wel eens een uitnoo- diging aan voor lunch of middageten en dan is het altijd om de een of andere zaak te be spreken. Of het komt door zijn slimheid of door zijn eerlijkheid, dat weet ik niet, maar niemand is bang voor hem. Dat is zijn groo- te voordeel. Je bent er volkomen zeker van dat hij je niet af zal zetten. Bijgevolg gaat iemand, die in zorg is of in moeilijkheden, naar hem toe, in de overtuiging, dat hij er met vijf francs van af is, en dat Fortinbras zich met hart en ziel aan de zaak geeft. Een wonderlijk sinjeur is hij. De meest opmerkelijke mensch dien ik ooit ontmoet heb, zei Martin. Je hebt niet veel menschen ontmoet, zei Corinna. Dat weet ik niet, antwoordde Martin. Eens maakte ik kennis met een bokser, een bijzonder soort kerel, in de gelagkamer van het café op den hoek van den straat. Hij is later opgehangen omdat hij zijn vrouw had vermoord en ik heb ook eens een lid van het parlement ontmoet, die eveneens heel biizon- JTP en 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Vervolg Omroep- kleinorkest. 8.50 Radiotooneel. 9.20 Concert in het Casino te Knocke. Zeesen, 1635 M. 8 20 Noragorkest o.l.v. José Eibenschuetz. Derde symphonie in Es gr.t., op. 55 (Eroica), Beethoven. 9.10 Con cert o.l.v. José Eibenschuetz. 10.20 Berichten enhierna mandolineconcert o.l.v. G. Hein- dorf. NIEUWE NIEDORP. v Vrijdagavond 8 uur vergaderde de raad voltallig. Na opening en notulen volgde mededee iing van de ingekomen stukken: De goedgekeurde gemeentebegrooting voor 1932, de goedgekeurde belastingverordenin gen, proces-verbaal van kasverificatie over het 2e kwartaal. Mededeeiing, dat de steunregeling door de regeering is goedgekeurd. Over den huurtoe- slag zal later worden bericht. De voorzitter deelde mede, dat de steun regeling inmiddels in werking is getreden, maar dat tot heden slechts 1 arbeider steun heeft ontvangen en voor slechts 4 dagen. Verzoek van het gemeentebestuur van Jisp om adhaesie te betuigen aan verzoeken aan Ged. Staten inzake steunverleening aan vee houders, pluimveehouders en andere nood lijdende bedrijven en over verlaging van electriciteits- en waterleidingtarieven. Voorgesteld werd dit voor kennisgeving aan te nemen. De heer Borst zou de laatste twee punten electriciteits- en waterleidingstarief toch in oogenschouw willen nemen. Het electriciteits- tarief vond spr. zeer hoog. De voorzitter zegde, dat de electriciteits- tarieven bij de Provincie reeds een ernstig punt van overweging uitmaken. We kunnen hier moeilijk beoordeelen of verlaagd kan worden. Men wil echter uit principe niet meer aan al die adhaesie-betuigingen meedoen. Overeenkomstig voorstel B. en W. werd be sloten. Verzoek van het comité voor het houden van festiviteiten tijdens de Schutkermis om een subsidie van 75100 speciaal voor het vuurwerk. Voorgesteld werd 50 toe te staan. Het wordt wel van belang geacht voor de burgers, dat het feest doorgaat, terwijl de kosten voor de gemeente niet zoo groot zullen zijn in ver band met een meerdere opbrengst van ver makelijkheidsbelasting. Tevens was binnengekomen een verzoek van de afd. N. Niedorp van de Onafhankelijk Socialistische Partij om geen subsidie voor deze festiviteiten te verleenen, aangezien men van oordeel is, dat het niet verantwoord is ge meentegelden voor dergelijke feesten te be steden en de gemeentegelden nuttiger ge bruikt kunnen worden voor werkloozenzorg en steun aan noodlijdende tuinders. De voorzitter zeide, dat bij gunstig weer het paardenconcours en het vuurwerk honder den menschen zal trekken, waardoor weder om meer entree's zullen worden ontvangen en wij weer meer plaatselijke belasting binnen zullen krijgen. Het offer zal voor de gemeente dus gering zijn. De heer Borst ging geheel met het adres van de O.S.P. accoord en vond het geen tijd om feest te vieren en kon zijn medewerking daartoe niet verleenen De heer Gayaard, door wiens toedoen eeni- ge jaren geleden de subsidie voor het vuur werk is opgehouden, zeide thans voorstander te zijn, omdat blijkt, dat men er hier op het dorp voor gevoelt en men de menschen toch niet van kermissen afhoudt. Anders trekt men elders heen. Thans wordt slechts f 50 gevraagd. De heer de Jong zeide, dat bij rondgang bij de burgerij met inteekenlijsten men nogai tevreden was. De burgerij schijnt er wel voor te gevoelen. Overeenkomstig het voorstel B. en W. werd besloten. De heer Borst wenschte geacht te worden tegen te hebben gestemd. Mededeeiing, dat in een alhier gehouden conferentie met de onderwijscommissie uit het college van Ged. Staten dezer provincie be treffende de opheffing van de Langereizer school de toezegging is gedaan, dat het ge meentebestuur zou overwegen of het niet mo gelijk zou zijn de Langereizer kinderen in het middaguur naar huis te brengen en weer voor den namiddagschooltijd te halen. Dit om het hoofdbezwaar der ouders tegen de op heffing, n.1. het niet kunnen deelnemen aan den middagmaaltijd, weg te nemen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat dit extra halen en brengen ongeveer 335 der was. Zijn naam ben ik kwijt. Maar geen van hen kan zich meten met Fortinbras, beweerde Corinna ironisch vriendelijk. Geen van hen had dien magnetischen invloed, die van hem uitgaat, antwoordde Martin. Zelfs niet het lid van her parlement. Maar, vervolgde hij na een korte pauze is dat alles was je van hem weet? Hij schijnt een geheimzinnig persoon te zijn. Ik wil er wat om wedden, zei Corinna dat jij en ik de eenige menschen in Parijs zijn, die weten dat hij een dochter in Branto- me heeft. Waarom zou hij ons voor die vertrou welijkheid uitkiezen? vroeg Martin. Hij zei gisterenavond, dat hij ons een stukje van zijn hart gaf. Zou je dat graag weten? zei Corinna, hem flink aanziende. Ddt zou ik. Hij vertelde mij vanmorgen, dat je in le Petit Cornichon waart gekomen, dat hij je beschouwde als een soort van „hemelschen zonderling". Ik weet niet of ik dit al dan niet op moet vatten als een compliment, zei Martin, even ophoudend met het rollen van een ciga- ret. Hij had me net zoo goed een beroerden ezel kunnen noemen. Na dit snedige antwoord veranderde het meisje van toon. Je moogt me gelooven als ik je zeg dat Fortinbras niet een stuk van zijn hart zal geven aan een beroerden ezel. Als ik alleen voor mjj ze|ve naar hern Was gegaan dan zou hij nooit, je hoorde het zelf, over wat nem lief was, hebben gesproken. Hij deed het voor iou, niet voor mik per jaar zou moeten kosten. Echter zal men dan de Moerbeeker kinderen op gelijke wijze moeten behandelen. Gezamenlijk zuilen dan de kosten stellig veel te hoog worden, zoodat B. en W. moeten adviseeren niet tot den be sproken maatregel over te gaan. De hooge kosten zouden immers niet te verantwoorden zijn, want het bezwaar van het in het middag uur niet naar huis kunnen gaan, geldt nog niet eens voor allen, voor niet meer dan vier dagen en voor de meeste meisjes, die aan het handwerkonderwijs deel nemen, voor slechts twee dagen. Mocht het onverhoopt tot een opheffing komen, dan stellen B. en W. voor de kinderen uit de Langereis per autobus te gaan halen en brengen vóór en na den schooltijd en dat bij voortduring, na verkregen goedkeuring van Ged. Staten, dat de Langereizer ouders zich bij een eventueele opheffing der school zullen neerleggen en niet tot snchting van een bijzondere school zullen overgaan, wat noch voor henzelf noch voor de gemeenten in financieel opzicht voordeelig zal zijn, terwijl het bezoeken der nieuwe school in de kom dezer gemeente in onderwijsopzicht ongetwij feld wel voordeelen biedt. De heer Olie zeide, dat de ouders zelf heb ben te beslissen of ze hun kinderen al of niet zullen laten rijden. Het advies van B. en W aan het slot heeft spr. sterk verwonderd Waarom spreken B. en W. zelf niet met de ouders? De heer Gayaard was steeds uitgenoodigd op de vergaderingen en was nooit aanwezig De heer Olie zou het advies van B. en W. willen schrappen. B. en W. wilden opdragen naar de Lan gereis te gaan en met de ouders te spreken, dat zal daar een gunstigen indruk maken. De voorzitter merkte op, dat van het ge meentebestuur nooit iemand is uitgenoodigd De heer Gayaard zeide, dat hij als wethou der nooit een uitnoodiging voor die vergade ringen heeft ontvangen. Spr. zelf is geen be langhebbende en meende beter de stichtings- kwestie neutrale bijzondere scohol aan de ouders zelf over te moeten laten. Hij is een tegenstander van bijzonder onderwijs en meende daaraan zijn medewerking niet te kunnen verleenen De heer Olie wilde, dat de raad zich nu uitsprak, dat als de openbare school aan de Langereis behouden blijft, N. Niedorp tot een billijke regeling met Hoogwoud bereid is. Het voorstel-Olie werd niet ondersteund, aange zien men van oordeel is, dat nu de beslissing van opheffing of behoud der Langereizen school bij de Kroon berust en dit nu mosterc na den maaltijd is. De heer Kooy zeide, dat, zoo B. en W. door gemoedelijk met de ouders te praten de stich ting van een neutrale bijz. school kunnen voorkomen, we dit in het belang der ge meente moeten doen. Vastgesteld werd een verordening, regelen de de eischen van benoembaarheid en de be zoldiging van den gemeenteveldwachter. Voorstel om de aan den heer A. Groot te Terdiek toegekende vergoeding ex art. 13 der Lageronderwijswet 1920 van f 120 te ver- hoogen tot 200. Dienovereenkomstig werd besloten. Voorstel tot buitengewone aflossing van de geldleening, groot 2650, en tot het op nieuw leenen van dit bedrag van een anderen geldgever, werd zonder discussie aangeno- me. Vaststelling der rekeningen van de Alge- meene Armenadministratie en de Ned. Herv. Weezenadministratie, Bij de Armenadministratie waren de ont vangsten 38717.23, uitgaven 42718.81, nadeelig saldo 4001.68. Verlies op de boerderij bedroeg pl.m 2500. Dit kwam ook mede door de te hooge huur, die aan de gemeente moest worden be- De rekening der Weezenadministratie luid- taald voor 20 H.A. 3000. de: ontvangsten 22913.64, uitgaven 23191.41, nadeelig slot 277.77. Alzoo werden beide rekeningen vastgesteld. Hierna volgde wijziging der begrooting over 1931. Verlies der gasfabriek bedroeg over 1931 2800, voor de gemeente alzoo 1400, vervoer schoolkinderen bijzondere school 635, subsidie werkloozenkassen f 280, oninbare posten 565, enz. Het kohier Hondenbelasting werd vastge steld op 214.50. Door B. en W. werd voorgesteld een kas- geldleening bij het Rijk aan te gaan, groot 40.000, tot uiterlijk 30 November 1933 tegen een rentevoet van 5 's jaars en met een aflossing uit de gewone inkomsten van 1500 in 1932 en 3000 in 1933. Dit is be noodigd voor de nieuwe school. Aldus werd besloten. Het voorstel tot het verleenen van een bij Maar waarom? Omdat hij meer dan genoeg heeft van menschen zooals ik, zei Corinna bitter. Er zijn honderden en duizenden zooals ik. Martin fronsde de wenkbrauwen. Dat begrijp ik niet. 't Is beter niet te probeeren te doen, antwoordde zij. Kom, laten we betalen en verder gaan. Ze betaalden en reden weg en stapten af in de kleine stad Rambouilet, waar ze als Monsieur et Mademoiselle Oversaw twee ka mers bespraken voor zeer lagen prijs. En tot groote geruststelling van Martin bood Co rinna hem niet in het bijzijn van de hotel- "houdster haar wang aan voor een kus, toen zij 's avonds uit elkaar gingen. Hij ging naar bed in de zalige overtuiging, dat Co rinna niet zoo kwaad was als ze zich voor deed. Zoo peddeldeo zij dag aan dag hun on- schuldigen weg, en brachten den nacht door in kleine hotelletjes, waar trotsche automo bilisten zich niet ophouden. Hun gezamen lijk fortuin bedroeg maar 60 pond, dus ging het niet aan zich ongewone weelde te ver- oo:rlooven. Zij trokken door Chatres en, evenals bij Martin, ging Corinna^ hart open bij de mysterieuze pracht van de gothische cathedraal, met haar prachtige geschilderde venters; door Chateaudun met haar grim mig uitziend oud kasteeldoor Vendome, de westzijde van de cathedraal in gloed gezet door de ondergaande zon; door Tours, in welker omstreken zij vele dagen ronddwaal den, waar zij allerhande dingen zagen, waarvan zij voorheen niet gedroomd had den; Chinon, Loches, Chenonceaux, Azay-le- Rideau, misschien het mooiste kasteel van de i B053-OI8A drage aan het Plaatselijk Crisiscomité tot een bedrag van 5 ct. per inwoner over het tijdvak van 1 Juli31 December 1932 werd aange nomen Bericht van het Ministerie van Economi sche Zaken en Arbeid, dat door het Rijk voor een tweede steunverleening ten behoeve van den groven tuinbouw in Westfriesland een som van 700.000 wordt beschikbaar ge steld. Voorgesteld werd wederom in deze de medewerking der gemeente te verleenen. Werd goedgevonden. Mededeeiing, dat vanwege de provincie over het 1931 een bijdrage van 1050 zal worden verstrekt voor het onderhoud van den dorpsweg. Het dorp is geplaatst op het aanvullend provinciaal wegenplan. Alzoo een aardige meevaller. De heer Olie bracht bij de rondvraag den voorzitter hulde voor de door hem gesproker Loire. En den raad volgend van den wijzen Fortinbras, maakten zij een omweg om Richelieu te bezoeken, die betooverende stad, slechts aan enkele zwervende reizigers be kend. Die stad, die gebouwd werd door den grooten kardinaal, bij zijn paleis, ten gerieve van zijn hofhouding, en daar staat zij nu nog, onaangetast door den tijd. Een kostelijk juweel van de stijl Louis treize, met haar muren en poorten en kerk en marktplaats en deftige straten met hotels voor de edelen. Ieder hotel met haar mansarde-dak en porte- choére (koetspoort), die toegang verleende tot binnenhof en tuinen daar blijft ze staan de oude stad en sluimert in haar welvaart, want ze is omgeven door wijngaarden, die de heele wereld van brandewijn voorzien. En daar was het, dat Martin, die met Corinna op de markt onder een plataan was gezeten, op een vervelooze bank, voor het eerst tot haar zei: Ik geloof dat het me niets zou kunnen schelen als ik Engeland nooit terug zag. En hoe moet je dan aan een baantje komen? zei Corinna. Engeland en een baantje zijn synoniem. Hoe verder ik ga, hoe minder belangrijk het mij lijkt om er een te krijgen. In alle geval is het vooruitzicht om weer in slavernij te gaan- afschuwelijk. Laten we er niet over spreken, zei ze, zich koelte toewuivend met haar hoed. Alleen de gedachte terug te moeten gaan, maakt de zon grauw. Laten we denken dat we altijd zoo door kunnen gaan. Dat heb ik ook al zoo'n beetje gedaan, zei hij. Ik heb geleefd in een soort van roes, maar nu en dan word ik wakker en heb dan een helder oogenblik. En dan voel ik dat ik iets slechts doe, iets immoreels, omdat ik niet woorden over de wegen op de Hoogheem raadschapsvergadering. Spr. vond den toe stand der wegen in-treurig. De heer Borst vroeg nog, waarom de kin deren, die in het middaguur niet naar hui! gaan, hun brood op moeten eten in de oud« school en niet in de nieuwe. De voorzitter zeide, dat bij de oude school altijd nog toezicht is en 's winters wordt er een lokaal verwarmd, terwijl het schoolplein luwer is gelegen. De voorzitter zeide: het is met de nieuwe school als met een nieuwe fiets: je bent er eerst wat zuinig op. Hierna sluiting. op de stoep zit van een lid van de een of an dere schoolcommissie, en dan heb ik innerlijk Ben je niet net een kind dat groeit in zijn stoutheid, stoutheid alleen om stout te zijn? Martin stond op en de eenige andere be zoeker van de markt, een geelbruine kat, hield verschrikt op met zich te wasschen en keek hem, de achterpoot vooruitgestoken, aan. Mijn lieve Corinna, zei hij, ik wou dat je gelooven kon dat ik heusch niet zoo ver duiveld onnoozel ben. Corinna schaterde het uit als eenig ant woord en de poes vluchtte. Zij stond eveneens op. Laten we de kerk gaan bekijken en zoo dezen twist eindigen. En zoo gingen ze de Louis treize kerk be kijken en vervolgden toen hun reis. De dagen gingen met luieren voorbij en er gebeurde niets. Ze praatten veel samen en kibbelden nu en dan. Na zijn flinke uitlatig in Richelieu, ergerde Martin zich over haar spotten over zijn onnoozelheid. Hij voelde dat het nood zakelijk was dat hij zich man toonde. In het begin was Corinna de leidsvrouw geweest, zij koos de wegen uit en praatte met de hotel houders. Maar nu nam hij deze werkzaam heden op zichwat het eerste betreft was dit in hun voordeel, want hij besefte dat Corinna niet goed op de kaart kon rijden en zoo had den ze te veel omgedwaald. Zijn bemoeiingen in het tweede geval lokten bij Corinna hevige protesten uit, want zij vond de kosten vee) hooger. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5