„ARNHEM" ^Buitenland Vw1 LEVENS- VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Mej. Schuurman. Speerwerpen dames De wielerwedstrijden De schermwedstrijden. De landenploegen, welke zich voor de flo- ret-equippe-wedstrijden in den eindstrijd had den weten te plaatsen, blijken goed tegen el kaar opgewassen te zijn. Verrassend goed schermden de vertegenwoordigers der Ver Staten, die tegen Frankrijk acht partijen won nen en acht verloren. Het aantal treffers gaf den doorslag ten gunste van Amerika. Ook in de ontmoeting FrankrijkItalië spande het geducht. Ook hier wonnen beide landen elk acht partijen, doch thans waren de Fran- schen gelukkiger met hun aantal treffers, zoodat deze ontmoeting beslist werd ten voor deele van Frankrijk De schermwedstrijden duren voort. Het worsteltournooi. De 3000 M. steeple chase. Om het kampioenschap van Nederland. G. Waiboer H. J. Caarig L. v. Vuure N. J. Meijer O. H. Waiboer H. J. Caarla Alcmaria-Nieuws. Postduivenver. „De Postduif'. DE MIJNWERKERSSTAKING BEËINDIGD IN LIMBURG. ONTPLOFFINO BIJ RITZ. Twee brandwachts gedood. Postduivenver. „Steeds in Spanning". Postduivenver. „Alcmaria Victrix". Vijf dooden, 25 gewonden. DE PLANNEN VAN PRESIDENT HOOVER. Een vijf-dagen-week in voor bereiding? DE AMERIKAANSCHE OUD STRIJDERS. Typhus in het kamp der oud strijders. DE STAND VAN ZAKEN IN CHILI. Strijd tegen het communisme. De Chiieensche regeering nog niet door Duitschland erkend. DE PRUISISCHE LANDDAG. DE REVOLUTIE IN PERU. Massa-executies. DE VIJANDEL1IKHEDEN TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAOUAY. Oorlog onvermijdelijk? Naar uit Lapaz wordt gemeld wordt de oorlog met Paraguay daar thans onvermij delijk geacht, De vijandelijkheden in het ge- bied van Qran Chaco nemen dagelijks een ernstiger karakter aan. De opperbevelhebber der Boliviaansche troepen heeft thans het ministerie van oorlog medegedeeld, dat zijn troepen het fort Bouqueron een der belang rijkste forten van Paraguay hebben veroverd. Naar het Boliviaansche ministerie van oor- log mededeelt is ook het Paraguayaansche fort Toledo stormenderhand veroverd waar bij behalve de volinFge vestinguitrusfing ook een belangrijk aantal militaire documenten in handen gevallen. Ook de regeering *an Paraguay heeft thans de volledige mobilisatie van het leger bevo len. Mobilisatie tegen Bolivia. Paraguay bereid zich aan arbitrale beslissing te onder werpen. VON RINTELEN PERSONA NON GRATA. 200 MOHAMMEDANEN VERDRONKEN. het olympisch athletiek- TOURNOOI. De demifinales 100 Meter. LOS ANGELES, 1 Augustus. Toen hedenmid- Idg 2 uur de atletiekwedstrijden werden voortgezet, waren ongeveer 40.000 toeschou wers aanwezig. Aangevangen werd met de ie- pifinale» 100 Meter. Jn de eerste demifinale won Tolan in 10,7 pe tweede demifinale was buitengewoon ipannend. Het werd een felle strijd tussehen de Amerikanen Metcalfe en Simpson en den Duitscher Jonath. Metcalfe won 10,6 sec. Borst» ^raed'e daarachter Simpson en met gering ver schil daarachter als derde Jonath. pe finale werd dus gevormd door de vol- ten de *®s looperss Metcalfe, Simpson en To lan lallen Vereenigde Staten), Jonath (Duitsch- landj, Joubert (Zuid-Afrika) en Yoshieka (Ja- pan). Pe uitslagen der demifinales luidden; jste de mifinalei 1. Tolan (V. S.) 10,7 sec 2 Joubert (Zuid-Afrika); 3. Yoshioka (Japan 4 Williara (Can ada); 5.Elliott (Nieuw-Zeeland 6. Koernig (Duitschland). Tweede demifinale: 1. Metcalfe (V. S.) 10,6 sec.i 2. Simpson (V. S.); 3. Jonath (Duitsch land); 4. Luti (Argentinië); 5. Pearson (Canada) 6. Wright (Canada). De 100 Meter finale LOS ANGELES, 1 Augustus. Er heerschte absolute stilte in het Olympisch Stadion, toen starter Miller het startschot loste. De start was onmiddellijk goed en Yosioka (Japan had de leiding. Op 50 Meter haalden Tolan, Metcalfe en Jo nath hem in, terwijl ook direct daarop Jou bert en Simpson den Japanner voorbijgingen De strijd was zeer spannend en Tolan won met een tijd van 10,3 sec. Zijn landgenoot Metcalfe werd tweede en de Duitscher Jonath derde. Het verschil tussehen Tolan als winnaar en de derde aankomende Jonath bedroeg 3/4 M, De uitslag luidde; 1. en Olympisch winnaar Tolan (Vereenigde Staten) Olympisch record, 10,3 sec.; 2. Met calfe (Vereenigde Staten); 3. Jonath (Duitsch land); 4. Simpson (Vereenigde Staten); 5. Jou bert (Zuid-Afrika); 6. Yosioka (Japan). Direct na het bekend maken der uitslagen van de Ceremonie protocolaire plaats. Twee maal de Amerikaansche en 1 maal de Duitsche vlag aan de Olympische masten. Tusdall wint het nummer 400 Meter horden. De 100 Meter dames series vangen aan. LOS Angeles, 1 Augustus. Direct na de 100 Meter finale heeren werd de eindstrijd 400 M borden geloopen. In den eindstrijd hadden zich geplaatst de Amerikanen Harding, Taylor, de Ier Tusdall, de Zweed Arescou, de Italiaan Facolli en de En- gelsehman Lord Burghley. Tot op 300 Meter was het veld vrijwel bijeen, •oen kwam de Ier Tusdall naar voren en wist zich een kleinen voorsprong op de beide Ame rikanen te behalen. Hij eindigde als eerst in den tijd van 51,8 sec,, doch deze tijd kan niet als wereldrecord gehomologeerd worden, daar Tusdall een der horden had omgeworpen. De tweede aankomende Harding boekte een tijd van 52 sec. Dit beteekend een nieuw we reld- ert Olympisch record. De uitslag luidde: 1. en Olympisch winnaar Tusdall (Ierland), tijd 51,8 sec.; 2. Harding (V, S.), tijd 52 sec.; 3. Taylor (V, S.); 4. Lord Burghley (Engeland); 5- Facelli (Italië); 6, Arescou (Zweden). fft Series 100 Meter dames. Mej. Schuurman en Aalten geplaatst. De series 100 Meter dames hadden het vol- tfende resultaat: lste serie; 1, Mej. Dollinger (Duitschland), t2.2 sec.; 2. mej. von Bremen (V. S.); 3. mej. Streike (Canada). 2e serie: 1. Mej. Walasiowiez (Polen), 11,9 eec., nieuw Olympisch record; 2. mej. Frizoll (Canada); 3. mej. Watanabo (Japan). Bep du Mee, die in deze serie meeliep, wist "oh niet voor de demifinale te plaatsen. 3e serie: 1. Mej. Schuurman (Nederland), Ujd 12,2 sec.; 2. mej. Vendervleit (Canada); 3. "ei- Hiscock (Engeland). 4e serie: 1. Mej. Wildo (V. S.) 12,4 sec.; 2. Truus Aal ten (Nederland); 3. mej. Kench (Niéuw-Zèeland]# Demiiinale 100 Meter dames. Mej. Schuurman niet geplaatst. LOS ANGELES, 1 Augustus. De eerste demifinale van het nummer 100 Meter hard- loopen dames bracht een groote verrassing. Miss Streike (Canada), die in haar serie derde was aangekomen wist de eerste demifi nale te winnen in den slechten tijd van 12,4 sec. Tollina Schuurman (Nederland) wordt in deze demifinale vierde, en is dus niet ge plaatst voor de finale. De uitslag van de eerste demifinale luidde: 1. Miss Streike (Canada) 12,4 sec.; 2. Frl Dollinger (Duitschland); 3. Miss Wilde( Ver eenigde Staten); 4. Tollina Schuurman (Ne derland). Ook Mej. Aalten niet geplaatst Bleef Me). Schuurman op geringen afstand achter Miss Wilde in de eerste demifinale op de vierde plaats, mej. A a 11 e n werd in de tweede demifinale zesde en komt hiermede eveneens niet in aanmerking voor den eind strijd. De tweede demiiinale werd gewonnen door mej. Walasiewick (Polen) in den zelfden tijd. n.1. 11,9 sec., welke zij in haar serie had ge maakt, De uitslag van de tweede demifinale luiddei 1. Mej, Wfcasiewicz (Polen), 11,9 see.; Miss Von Bremen (V. S.); 3, Miss Hiscock (En geland), Kogelslingeren Het Kogelslingeren bracht groote spanning De Ier O'Callaghan, winnaar te Amsterdam In dit nummer met een worp van 51,39 Meter, ver mocht ook te Los Angelos de gouden Medaille te behalen. Doch dit geschiedde niet dan na harden strijd met den Fin Poerhoelae. Deze had een afstand van 52,27 Meter bereikt, eerst in zijn laatsten worp wist O'Callaghan hem voor bfj te komen met een afstand van 53,92 Meter. De uitslag luidde: 1. O'Callaghan (Ierland), Olympisch winnaar 53,92 Meter; 2. Poerhoelae (Finland), 52,27 M. 3. Zaremba (V. S.), 50,33 Meter; 4. Skoeld (Zweden); 5. Mac Dougall (V. S-); 6. Klegcr (Argentinië). Het definitieve eindresultaat van het num mer speerwerpen voor dam e t luidt als volgt: 1. Mej. Didrikson (V. S.) 43,71 meter. 2. Mei. Braumueller (Duitsch land) 43.52 m. 3. Mej. Fleischer (Duitsch land) 43.03 meter. 4. Mej. Shimpon (Ja pan) 39.05 meter. 5. Mej. Gindele (V. S.) 37,85 meter. 6. Mej. Russell (V. S.) De resultaten der verschillende wedstrij den werden op niet al te vlotte wijze bekend gegeven. Hierbij kwam nog, dat slechts de prestaties der eerstaankomenden van elk num tner werden bekend gemaakt. Bij de werp- nummers werd met inches gerekend, in plaats van met meters. In het Rose Bowl-stadion te Pasadena vin gen Maandagavond de Olympische wieler wedstrijden aan. Het stadion is per auto van Los Angeles uit in een half uur te bereiken Het stadion, dat hoofdzakelijk gebruikt wordt voor voetbalwedstrijden, biedt aan 87.000 toeschouwers plaats, doch thans waren on geveer 3000 getuige van de wielerwedstrij aen. De baan is van hout opgetrokken. De eerste serie sprint 1000 M. werd door den Franschman Chaillot gewonnen. De tweede serie werd gewonnen door J. J. v E g m o n d (Ned.). De derde serie werd ge wonnen door den Australiër Gray. Bij den herkansingsrit wist Thomas (Am.) zich te plaatsen. Hierna werd aangevangen met den achter volgingswedstrijd over 4000 M. voor nationa ie groepen. Allereerst wist Italië de vertegenwoordi gers der Ver. Staten in te halen, terwijl Frankrijk geen tegenstanders had. LOS ANGELES, 1 Augustus. Heden werd 'n aanvang gemaakt met het Olympisch wor steltournooi. In totaal nemen aan het vrij worstelen 15 landen deel met in totaal 69 worstelaars. In het licht gewicht, waarin 9 athleten uit kwamen, won de Amerikaan Clodfelder van den Fin Rustaa Piklajamaeki op punten zijn ronde. In het Middengewicht werd een Finsche zege geboekt. Kuokko (Finland) won met ge ring puntenverschil van den Zweed Johann- son. Maandagavond bestond er voor de wed strijden vrij-worstelen vrij groote belangstel ling. In het weltergewicnt sloeg de Duit scher Foeldenak den Deen Jensen. Foelde- nak was in uitstekende conditie en won hoog op punten. De wedstrijd in het half-zwaar gewicht bracht een verrassing, doordat de favoriet de nederlaag leed. Deze, de Zweed Sjoestedt, werd door den Amerikaan Nehringer ge vloerd. De dag van gister werd besloten met de beide series 3000 Meter steeple chase. Uit iedere serie werden de vijf eerstaanko menden geplaatst in de finale. De uitslagen luidden: lste serie: 1. Evenson (Engeland) tijd 9 min. 18,8 sec. Nieuw Olympisch record. ■en polls der 9 schept kapitaal voor moeilijke tijden. Bijkantoor Kanaalkade 2, Dlr. A. J. Stlkkel. Het oude Olympische record stond sedert 1928 op naam van Loukola (Finland) met een tijd van 9 min. 21,8 sec. 2. Pritchard (V. S.); 3. Tolvonen (Finland): 4. Lippi (Italië); 5. Bartolini (Italië). Reeds in de tweede serie werd het nieuwe Olympische record van Everson om zeep ge bracht door den Fin Iso Hojlo, die over de 3000 Meter hindernis 9 min 14,6 sec. deed. De uitslag luidde: 1. Iso Hollo (Finland) tijd 9 min. 14,6 sec.; 2. Cluskey (V. S.); 3. Dawson (V. S.); 4. Baily (Engeland); 5, Mattilainen (Fin land). Kegelen. Zaterdag en gisteren heeft de Nederland- sche Kegelbond in Utrecht de wedstrijden la ten verkegelen om het kampioenschap van Nederland. Uit alle deelen des lands waren de verschillende bonden opgekomen met een afgevaardigd 10-tal en was het thans de eerste maal, dat de Nederlandsche Kegel bond deze wedstrijden zelf in handen nam De banen van de Sociëteit „Ver Vereeni- ging" op de M ariaplaats waren keurig ver zorgd en de geheele regeling was tot in de puntjes af. De Rotterdamsche Kegelbond had een zeer goed team uitgezonden, dat echter niet aan de verwachtingen voldaan heeft, het moest zich met de twaalfde plaats tevreden stellen. De wedstrijden waren te meer spannend omdat ook thans voor de eerste maal een be gin was gemaakt om de bonden te gaan in deden in twee afdeelingen n.1. klasse A en B. Zij die dit jaar dus niet het noodige „hout" wisten te maken, zouden het volgend jaar ge doemd zijn in klasse B. uit te komen. Rotter dam heeft het nog niet tot de A.-klasse weten te brengen. Maastricht heeft zich kranig ge weerd en het i3 dezen bond gelukt voor een jaar beslag te leggen op den zilveren Kam pioensbeker. Zij eindigde met 1156 houten en 35 punten meer als No. 2 nl. Eindhoven, wel ke 1121 houten wist om te kegelen. We laten hieronder de behaalde resultaten volgen: 1. Maastricht 1156; Eindhoven 1121; 3. Veluwe 1107; 4. Den Haag 1082; Tilburg 1082; 6 Alkmaar 1079; 7. 's Bosch 1063; 8. Nijmegen 1063; 9 Apeldoorn 1060; 10. Utrecht 1059; 11 i C. H. Noome 11.50.54 11.51.36 11.51.03 11.50.43 11.51.26 11.52.17 11 53.22 Het Augustus-nummer van het Alcmaria Nieuws begint met een artikeltje van den re dacteur, dat getiteld is: De geest in de ver eniging. Hoewel het schetsje niet groot is, bevat het toch een waardevollen inhoud, die door alle Alcmarianen goed gelezen moet worden. Dan zal wellicht de hartewcnsch van den redacteur t.z.t. in vervulling gaan! Twee andere artikeltjes behandelen nu niet bepaald de voetbalsport, maar het eene is een verzuchting, geschreven in Frankfort am Main en het andere geeft eenige interes sante mededeel ingen over de zwemsport. Sylvain Bastin, de Antwerper-Alkmaarder heeft de pen ook weer eens opgevat en uit den wensch, dat Alcmaria dit jaar nu eens een goede poging moet doen om het Walhalla binnen te treden. Dan is er het vervolgverhaal van Scriba. In dit hoofdstukje neemt de liefde een groote plaats in en heeft de sport bijkans verdreven (Wat wel eens meer gebeurt!) Intusschen krijgt men al lezende heel wat te „zien" van vreemde landen en dat zal ook wel de neven bedoeling van den schrijver zijn geweest! Na een aantal mededeelingen, de burgelij- ke stand e.a. volgen twee ingezonden stuk- ken. Het eerste gaat over de athletiek, waar bij en de schrijver en de aangevallene trach ten op geestige manier elkaar een paar vliegen af te vangen En het tweede gaat over het be faamde bedrijfsvoetbal. De heer Vis is het met den heer Lutterot eens en heeft zijn mee ning nu ook eens gezegd. En natuurlijk heeft L. er weer een onderschrift onder ge schreven. Wellicht, dat in het volgende num mer weer dergelijke stukken staan. Zij be wijzen, dat het clubblad gelezen wordt I 1059; 12. Rotterdam 1055; 13. Zwolle 1052; 14. Twenthe 1052. De treffers-prijs werd behaald door de Veluwe en de negenprijs door Maastricht. De hieronder vermelde bonden zullen het volgend jaar in klasse B uitkomen, ze behaal den de navolgende cijfers: Arnhem 1049; Helmond 1029; Heerlen 1026; Valkenburg 1015; Oost-Oelderland 1014; Haarlem 1010; Hol 1. Noordpunt 963; Delft 958; Breda 952; Amersfoort 950. (N.R.C.) Duiven. Bovengenoemde vereeniging hield .Zondag een wedvlucht van Vilvoorde (België). Af stand plm 191 K M. Los 8 uur met Zuiden wind. Aankomst als volgt: P. Ba! W De staking in de steenkoolmijnen in de provincie Limburg is thans volkomen beëin digd. Daarentegen duurt de staking in de steenkoolmijnen bij Mons en Charleroi voort. De dag van gister is rustig verloopen. In de vroege middaguren heeft gister een ontploffing plaats gehad in de kelders van het wereldbekende hotel „Ritz Towers" aan de Park Avenue te New York ten gevolge r waarvan brand is ontstaan. De ontploffing Noord-Nederland I was zoo hevig dat de vensterruiten in verren A. J. de Wit C. Boendermaker P. Bakker Th. v. d. Kamer Idem A. J. de Wit Idem C. Rabeling N. Ypma A. J. de Wit J Huiberts Sr. N Ypma J Huiberts Sr. Idem 10.40.42 10.42.04 10.42.33 10.43.27 10.44.33 10.44.54 10.45.41 10.46.00 10.46.26 10.46.50 10.47.10 10.47.53 10.48.02 10.48.33 10.49.09 Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een wedvlucht met jonge duiven vanuit Vil voorde (België). Afstand 191 K.M. Gelost om 8 uur met Zuidenwind en heldere lucht. Aan komst als volgt: H. Punt V 10.44.22 H. Mooij 10.46.32 G. Hijmans 10.46 28 Jn. Huiberts Jzn. 10.49.53 H. Mooij 10.52.35 H Punt 10-55 38 H. Mooij 10.55 58 Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 17 Juli een wedvlucht met jonge duiven van uit Baarle-Nassau. Afstand 134 K M. Los 9 uur. Wind N.N.-West .Deelnamen 329 dui vel. De uitslag is als volgt: J. Thie 11.34.10 Idem 11.34.22 A. Haring 11.35.13 G. Waiboer 11.39.14 F. Melis 11.36.54 C. J. de Moei 11.37.27 A Kleef 11.37.37 H J. Caarls 11.41 48 W. Govers 11.41.30 C. J. de Moei 11.43.07 C. G. de Nijs 11.43.45 J. A. Dekker 11.44.37 H J Caarla 11.45.17 W. Govers 11.47.05 D. Haasbroek 11.47.08 C. H. Noome 11.48.11 Th. v. Gijzen 11.48.28 J. A. Dekker 11.49.07 P. H. Ranzijn 11.49.25 R. J. Rati 11.50.08 J. Raven 11.50.01 H. J Caarls 11.51 03 Idem 11.51.24 omtrek werden vernield. De geweldige knal veroorzaakte een ontzaglijken oploop. Tal- looze nieuwsgierigen begaven zich naar het stadsdeel waar het hotel staat waardoor de brandweer in haar werkzaamheden werd ge hinderd. In een lakkerijafdeeling vond het vuur gretig voedsel in de aanwezige verf stoffen en lakken. Twee brandwachts werden bij het blusschingswerk gedood. Onder de hotelgasten ontstond een paniek. Tot nu toe is reeds aan talrijke gewonden hulp verleend. De brand in hotel Ritz Towers heeft nog meer slachtoffers geëischt. Tijdens de bestrij ding van het vuur zijn nog 3 brandweerlie den, in totaal thans dus 5, doodelijk ver ongelukt. Bovendien zijn 25 personen, voor het grootste gedeelte hotelgasten, gewond. Men verwacht, dat president Hoover een algemeene conferentie van arbeid en nijver heid spoedig bijeen zal roepen, ter bespreking van de mogelijkheid van de invoering van de 5-dagen week als een middel, om 3 millioen werkloozen te werk te stellen. Uit Jonhstown in Pennsylmanie wordt ge meld, dat in het kamp der uit Washington verdreven cud-strijders een typhus-epidemie is uitgebroken, terwijl ook andere ziekten in het kamp heerschen. Reeds moesten 20 typhuspatiënten uit het kamp te voorzien van alle middelen om de bracht. De autoriteiten doen alle moeite om het kampte voorzien van alle middelen om de ziekte te bestrijden. De toestanden in het kamp zijn zoo onhoudbaar dat de met het toezicht belaste medicus, de directeur van den geneeskundigen dienst in 't Somerset-district, en de burgemeester van Johnstown gisteren per vliegtuig naar O'harrisbury zijn vertrok ken teneinde een onderhoud te hebben met den gouverneur van Pennsylvanie, van wien zij bedden, dekens, tenten en eventueel rol lend materiaal, dat ter beschikking van de nationale garde staat, zullen zien te krijgen ten behoeve van de oud-strijders. De Chiieensche regeering heeft een uit gebreide actie op touw gezet tegen het com munisme, daar in alle deelen des lands nieu we communistische aanslagen en pogingen om tot een coup d'ëtat te komen zijn ontdekt. Verscheidene leidende communistische per soonlijkheden zijn in arrest gesteld. De re geering heeft een bijzonder militair gerechts hof gevormd, waardoor de gearresteerden zullen worden gebracht. De kwestie der erkenning van de regeering Davila wordt door de Duitsche regeering nog overwogen. Berichten uit Santiago be treffende een erkenning der regeering door Duitschland ziin derhalve nog voorbarig. De rijkskanselier heeft in zijn kwaliteit van rijkscommissaris voor Pruisen den Prui- sischen landdag in een schrijven kennis ge geven van de ontheffing uit hun functie van den minister-president Braun en de overige Pruisische ministers, benevens van de vor ming van de voorloopige Pruisische regeering De raad van oudsten van den Pruisischeo landdag is voor Woensdag geconvoceerd voor een zitting waar de eerstvolgende land dagzitting zal worden vastgesteld, welke misschien reeds in de a.s. week zal worden gehouden. voornaamste taak van den landdag zou zijn een nieuwen minister-pre sident te kiezen. Naar gemeld wordt heeft de opstand tegen de regeering van Peru van de vorige week een naspel gehad in den vorm van een reeks processen, waar bijna alle leiders zich te ver antwoorden hadden. Niet minder dan 101 deelnemers werden ter dood veroordeeld, 44 hunner zijn reed# doodgeschoten, 73 anderen werden tot 10 en 7 tot 5 jaar gevangenisstraf begenadigd. Naar uit Asuncion gemeld wordt heeft het parlement van Paraguay besloten tot mobili satie tegen Bolivia. De president heeft reeda het mobilisatiebevel onderteekend. Door de bezetting van de Paragueesche forten Boqueron en Toledo door Boliviaan sche troepen is de oorlogsspanning in de beide landen haar hogtepunt bereikt. In de hoofdstad van Paraguay is de staat van beleg afgekondigd. De president Jo9é P. Guggiari heeft het congres om volmacht ver zocht, teneinde een mobilisatie-decreet te kun nen uitvaardigen. De Paragueesche minister van buitenland- sche zaken Arbo heeft in antwoord op de nota van den voorzitter van den Volken bondsraad verklaard, dat Paraguay bereid is, zich aan een arbitrale beslissing te onder werpen. In de Boliviaansche hoofdstad La Paz is het bericht van de inneming van het fort Boqueron door de bevolking met stormachtig enthousiasme ontvangen. De menigte hield groote nationale betoogingen in de straten van de hoofdstad. De lucifers-koning Patino heeft een bedrag van eenige millioenen en 15 oorlogsvliegtuigen ter beschikking van de regeering gesteld. De Boliviaansche minister van buitenland- sche zaken Zalles heeft in een officiëele ver klaring de door den gezant van Paraguay in Chili aangeboden bemiddeling afgewezen. Het Poolsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft den Poolschen gezant te Berlijn opgedragen de terugroeping te vragen van von Rintelen, den legatiesecretaris van Duitschland te Warschau, die Zondag tot twee malen toe de Poolsche nationale vlag welke was geheschen op het huis waar zijn particuliere woning is, heeft neergehaald. Von Rintelen daarentegen heeft bij het ministerie van buitenlandsche zaken een nota ingediend, waarin hij protesteert tegen het feit dat een politieagent den tuin welke bij zijn appartement behoort is binnengedron gen, waardoor hij het exterritorialiteitsrecht heeft geschonden. De autoriteiten hebben een onderzoek in gesteld ten einde na te gaan of de door von Rintelen gedane stap gemotiveerd is. De Poolsche pers spreekt algemeen haar verontwaardiging uit, waarbij er aan toe wordt gevoegd, dat von Rintelen geenszins ontkend dat hij de Poolsche vlag heeft inge haald. De meening wordt uitgesproken dat er te Warschau geen plaats is voor een diplomaat die echt nationale emblemen heeft beleedigd. Doordat bij Noakholly (Oost Bengalen) een veerpont omsloeg, zijn ongeveer 200 Mo- hammedaansche arbeiders verdronken. Er waren 250 Mohammedanen aan boord, 9lechts eenigen hunner konden zich redden. Talrijke lijken zijn reeds aangespoeld. KORTE BERICHTEN. De oude stendermolen te Etten bij Ter- borg zal Maandag a.s. worden gesloopt. Deze molen dateert reeds van vóór 1600. De boottrein van het mailschip „Dem- po", dat gister te Marseille aankwam, zal vandaag om 12 uur te Roosendaal aanko men. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft besloten de villa „De Nachtegaal" aan den Bloemendaalschen weg aan te koopen voor 150.000. De bedoeling is hier te vestigen verschillende gemeentediensten, be halve de politie. Het huis zal voor dit doel niet verbouwd worden. Zaterdagmiddag is te Nuenen (N.-Br.) een gedenkteeken, ter nagedachtenis van Vincent van Gogh, onthuld.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7