DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 2)jag£Ülksch Oitevzicht !Buite*iland Ü8imimland r Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. i^osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractei- rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. BrievKt franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 182 Directeur: C. KRAK. Donderdag 4 Augustus 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADLMA. 134e Jaargang ROOFOVERVAL TE BERLIJN. GRANDI TE LONDEN GEARRIVEERD. EEN AVONTUURLIJKE TOCHT. ONWEER BOVEN ITALIË. Drie geestelijken door den bliksem gedood. ZWAAR WEER BOVEN POLEN. Zes soldaten door den blik sem gedood. DE MIJNWERKERSSTAKING IN INDIANA. Ernstige onlusten. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN DREIGEND. Verdere gevechten. Bijeenkomst centrale regeering. Ernstige gevechten. BOLIVIA EN PARAGUAY. Een telegram van Bolivia aan den Volkenbondsraad. VOORBEREIDENDE COMMISSIE VOOR ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE. DE AMERIKAANSCHE MINISTER VAN HANDEL AFGETREDEN. AUTOBUS TEGEN EEN BOOM GEREDEN. 15 gewonden. EEN JAPANSCHE NOODLEENING. Grootsche plannen der regeering? BRAND OP DE PIER VAN GREAT YARMOUTH. HET VERDRAG TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIE. Internationaal Verdrag tot vermindering van handels belemmeringen. 011 nummer bestaat alt 2 bladen. BOLIVIA—PARAGUAY. Het voorstel der neutrale Zuid- Amerikaansche staten tot staking der vijandelijkheden afgewezen. De gevechten duren voort. Terwijl in West-Europa zich ieder op zijn jnanier uitslooft om 'n eeuwigdurenden vrede te bereiken, laat het rumoerige Zuid-Amerika op andere wijze van zich hooren. Regee- ringsomwentelingen en opstanden zijn niet van de lucht en nu zelfs dreigt nog een oor log. Zooals men gister heeft kunnen lezen, is in Paraguay de oorlogsstemming ten top gestegen. In Bolivia scnijnt men eenigs- zins milder gestemd, zeker door de verliezen, die, naar men uit Paraguay meldt, daar zijn geleden. Zooals altijd wordt ook hier getwist over de vraag wie het eerst is begonnen. In haar antwoord aan den Volkenbond ver klaart de regeering van Bolivia, dat de Boli- yiaansche troepen het eerst zijn aangevallen. De president van den V.B.raad heeft ech ter de Boliviaansche regeering een nota ge zonden van Paraguay, waarin deze staat verklaart, dat het optreden van Bolivia een inbreuk beteekent op de verplichtingen van het V.B.-statuut, doch tevens verklaart bereid te zijn een arbitrale beslissing te aanvaarden. In een begeleidende nota verzoekt de voor zitter van den V.B.-raad Bolivia mede te deelen, welke vreedzame middelen het voor stel tot bijlegging van het conflict. De internationale pogingen een bijlegging van het conflict tot stand te brengen, stuiten, naar men te Genève meent, op moeilijkheden, omdat economische belangen van verschillen de groepen in het geding zijn. Het gebied van Gran Chaco werd in Genève om zijn economi sche beteekenis en internationale positie ver geleken met het Mossoelgefeied. Aan bemiddelingspogingen laat het zich dan ook niet ontbreken. Naar het Engelsche departement van bui- tenlandsche zaken mededeelt, heeft de secre taris-generaal van den Volkenbond de regee ringen van Engeland, Frankrijk, Duitsch- land, Italië en Spanje opgeroepen het beroep van den Volkenbond op Bolivia en Paraguay te steunen langg diplomatieken weg. De Britsche diplomatieke vertegenwoordi gers in La Paz en Asuncion hebben daarop van de Engelsche regeering opdracht gekre gen in den geest van dit beroep van den Vol kenbond en van de actie van de in Washing ton bijeengekomen staatsvertegenwoordigers te handelen. De regeering der Vereenigde Staten is hiervan in kennis gesteld. Volgens een bericht uit Washington heb ben 16 van de 19 Amerikaansche staten hun diplomatieken vertegenwoordigers in Was hington opdracht gegeven nota's te ondertee kenen, waarin Bolivia en Paraguay worden opgeroepen tot een onmiddellijk staken der vijandelijkheden. Men verwacht, dat de overige Amerikaan sche staten hierbij zullen aansluiten. Dat men echter nog geenszins van plan is het geschil vredig te beslechten of zachter uit gedrukt, dat men sceptisch is gestemd om trent de te bewaren vrede, blijkt uit de oor logsvoorbereidingen in Bolivia en Paraguay De regeering in Asuncion voorziet de be volking met gasmaskers, daar zij in geval van een oorlogsverklaring een Boliviaansche luchtaanval vreest. Bovendien zijn maatrege len genomen om de levensmiddelenvoorzie ning veilig te stellen. Naar uit La Paz gemeld wordt, hebben de banken aldaar de Boliviaansche regeering ■een vrij groote „oorlogsleening" gegeven. Bovendien wordt uit La Paz gemeld, dat Bolivia en Paraguay het voorstel der Zuid- Amerikaansche neutrale staten om de vijan delijkheden te staken en de beide legers in hun stellingen te doen terug keeren, teneinde de zaak aan de overige neutrale staten van Zuid-Amerika voort te leggen, hebben afge wezen. Intusschen gaat men dan ook rustig met vechten door, ofschoon het nog geen oorlog is, tenminste niet officieel, waardoor deze strijd eenigszins doet denken aan de gevech ten in het Verre Oosten. Boliviaansche vliegtuigen hebben de kolo nie van Russische emigranten Nemmonite op nieuw met bommen bestrooid. De president van Paraguay eischt in een proclamatie aan de bevolking dat deze zich de strijdersdeugden van het voorgeslacht waardig moet toonen. De 17-jarige zoon van den minister van binnenlandsche zaken heeft zich als matroos op een oorlogsschip doen aanmonsteren. Zijn 14.jarig broertje, dat eveneens dienst wilde nemen, werd evenwel niet tot het leger toegelaten. De regeering te Asunsion dementeert de berichten, dat Boli viaansche troepen een aanval zouden hebben gedaan op Puerto Casado aan de Paraguay- rivier. De Argentijnsche regeering heeft bevel ge geven, dat 20 bataillons infanterie en een bataillon pioniers moeten oprukken naar de Boliviaansche grenzen, teneinde de Argen tijnsche neutraliteit te beschermen bij de vijandelijkheden tusschen Bolivia en Para guay. De president van Chili, Davila, heeft op nieuw aandrang op Bolivia en Paraguay uit geoefend om zich met elkaar te verzoenen en herhaald dat Chili neutraal zal blijven. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Scherpe aanval van Kube op von Papen, von Gayl en Bracht. In een artikel, getiteld „De naOonaal-socia- listische overwinning" neemt de leider van de nat. soc. Pruisische ianddagfractie op uiterst kritische en scherpe wijze stelling in zake de nuidige binnenlandsche politieke si tuatie benevens de houding van de rijksregee- ring. Kube zet o.m. uiteen, dat de rijkspresident, na Bruening en zijn regeering naar huis te hebben gezonden den centrumafgevaardigde von Papen en den Duitsch nationaal von Gayl aan de regeering heeft gebracht oor zaak is geweest, dat het nationaal-socialisme is gesaboteerd. Von Papen heeft twee tot drie milhoen stemmen gered voor het Mar xisme door zijn noodverordening en door het uitstellen van de rijksdagverkiezingen. Zonder door de rijksregeering gehinderd te worden hebben de zwart-rooden met onbe lemmerde demagogie kunnen opruien tegen het nat.-soc. De houding van rijkscommissa ris Bracht toont, dat deze eentrumtuan be reid is tegenover de nat.-soc. den rol te spe len van een von Kahr. De eenige man in Rijk en Pruisen, die geen dee: heeft aan het spel der centrunimannen is de rijksweermindster, von Schleicher. De nat.-soc. hebben geen re den in Rijk of Pruisen eenige rekening te hou den met von Papen, Bracht of von Gayl. Wij hebben geen lesje noodig van Bracht over dat wat wij te doen hebben en dat wat de staatsnoodzakelijkheid eischt. De rijksdagver kiezingen zullen met hun ontzaggelijke over winning der N.S.D.A P. niet alleen de nieu we ordening der dingen in het rijk tot stand moeten brengen, maar ook een definitieve re geling van de Pruisische staatsaangelegenhe- den. Wij Pruisen zijn gewend ons zelf te re- geeren Ook het centrum gelieve er notitie van te nemen, dat wij niet 10 jaar lang den felsten strijd gestreden hebben om als eind resultaat een kabinet van zoogenaamd neu trale bestuurs-aristocraten het bestuur van het rijk in handen te geven. Het succes" van von Papen en Bracht is alleen het toenemen van de communistische partij sedert de Prui sische landdagverkiezingen met 729.000 stemmen. De bijna 14 millioen, die op 31 Juli nat.-soc. gestemd hebben eischen thans het overgeven van de staatsmacht aan het nai- sociaiisme. Waar burgerlijk geregeerd wordt, triomfeert het Marxisme. Hoeltermann en Lemmer bij von Gayl. De bondsvoorzitter van den rijksbanier, Hoeltermann, en de plaatsvervangende bonds voorzitter, Lemmer, hebben, naar in de Ber- lijnsche blaoen wordt gemeld, tijdens een on derhoud met den rijksminister van binnen landsche zaken Von Gayl dezen materiaal overhandigd betreffende den terreur uitge oefend jegens rijksbanierleden en republikei nen. Zij wezen er o.a. op, dat de rijksbanier sedert de opheffing van het SA-verbod 15 dooder. en 104 zwaar gewonden te betreu ren heeft, van welke laatste nog een groot aantal in levensgevaar verkeert De rijksba- nierleiders eischter. zeer scherpe maatregelen tegen het dagelijks grooter wordende aantal daden van terreur. De Pruisische Landdag per 16 Augustus bijeen. Het seniorenconvent van den Pruisischen Landdag heeft gistermiddag besloten den Landdag per Dinsdag 16 Augustus bijeen te roep. De datum voor de verkiezing van een premier is nog niet vastgesteld. Deze kwestie is in de vergadering van gistermiddag niet besproken. 3otsingen tusschen nat.-soc. en communisten. Gister is het tot botsingen gekomen tus schen nat.-soc. en communisten, in den loop waarvan 2 broeders en een te hulp snellend man zwaar werden gewond. Toen de politie ten tooneele verscheen, waren ongeveer 15 vechtenden gewond weggedragen. Met de blanke sabel ontruimde de po'itie de straat. 10 personen werden gearresteerd. Deze bot singen waren ontstaan ten gevolge van een gerucht, volgens hetwelk in de woning van een communist een bom zou zijn gevonden. In werkelijkheid had een 33-jarig communist een zelfgemaakte handgranaat mee naar huis genomen Deze ontplofte, toen hij hem wilde wegleggen. De communist en zijn vader wer den hierbij zv^aar gewond. Wapent gevonden in Opper Silezie. In het stadje Katscher is Dinsdag na een politieke botsing een onderzoek ingesteld in net gebouw der SA. Het betreft een leeg staande pakhuis van een graanhandelaar, waarin 60 van buiten de stad afkomstige SA leden waren ingekwartierd. De politie heeft een zwaar machinegeweer in beslag geno men, zoomede 850 patronen, 23 handgrana ten, «eenige handwapens en een motorrijwiel. Er is nog niemand gearresteerd. In de nabijheid van den Schlesischen Tor te Berlijn is gister een drieste roofoverval ge pleegd. Drie gemaskerde mannen drongen de woning van een huisbewaker binnen, dien zij met den revolver in de hand dwongen tot overgave van in het huis aanwezige huur gelden, ten bedrage van verscheidene duizen den RM. Zonder herkend te zijn verdwenen de roovers. Toen de heer Grandi, de nieuwe Itali- aansche ambassadeur hedenavond te Lon den aankwam, werd hij aan het station ver welkomd door den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, dir. John. Simon. De ze sprak de hoop uit dat hun samenwerken de arbeid zooals deze te Lausanne en Gene- ve heeft plaats gehad zou worden voortge zet te Londen. De volgende week zal Grandi zijn geloofs brieven overhandigen aan koning George djive de volgende week te Londen zal terug- keeren. Daarna zal Grandi tot September met verlof gaan om dan zijn werkzaamhe den te Londen definitief aan te vangen. EEN VALSCHE DOKTER. De rechtbank te Millaan heeft iemand die zich uit had gegeven voor medicus en in den loop van zeven jaren meer dan 350 menschen had geopereerd, veroordeeld tot 14 maanden gevangenisstraf naar de N.R.Crt bericht. Deze straf was betrekkelijk zoo gering om dat de rechtbank den man slechts gedeelte lijk toerekenbaar achtte. Een gister in Nice aangekomen Itali- aansch stoomschip had een 24-jarige Zweed- sche aan boord, die onderweg naar Nice was opgepikt. De jonge vrouw had met een slechts 1 M. lange boot met een buiten boordmotor een reis ondernomen van Zwe den naar Napels en vandaar naar Corsica. Op de terugreis van Ajaccio naar Nice was de schroef gebroken, zoodat zij 48 uur hul peloos op zee rondgedreven heeft. Nadat de schade in Nice gerepareerd was heeft zij haar tocht voortgezet. Zij wil trachten langs het Rhone-Rijnkanaal naar Zweden terug te varen. Gisternacht heeft een hevig onweer, dat boven Milaan woedde, groote schade aange richt. Uit Omegna in Piemont wordt gemeld, da: drie geestelijken door den bliksem werden getroffen en gec gedood. Gistermiddag is Warschau en omgeving geteisterd door een hevig onweer, dat vooral boven het district Luknow woedae. Door het inslaan van den bliksem werden totaal vijf personen gedood en twaalf gewond. In het dorp Gronzowka sloeg de bliksem in een groep van acht kinderen, waardoor een werd gedood en zeven andere ernstig gewond. In de nabijheid van het dorp Powursk in Wolhyni werd een afdeeling Poolsche soldaten, die van een oefening terugkeerden, door een zeer hevig onweer verrast. De blik sem sloeg in het groepje, waarvan zes solda ten opslag werden gedood en zes zwaar ge wond! In Bicknell, in het stakingsgebied in Indiana hebben gistermiddag de georganiseerde mijn werkers de mijngebouwen van een met niet- georganiseerde arbeiders gedreven steenko lenmijn in brand gestoken. Alle gebouwen zijn tot den grond toe afgebrand. In het mijndistrict Terrhaute (Indiana) zijn ernstige onlusten uitgebroken. De gouverneur heeft troepen laten aanrukken en de staat van beleg afgekondigd. 5000 mijnwerkers, die in vakvereenigingen zijn georganiseerd, be legeren een mijn, waarin zich een groep van 80 niet georganiseerden heeft verschanst. Beide partijen zouden sterk bewapend zijn. Tijdens een schietpartij zijn 3 personen ge dood en talrijke anderen gewond. Gouverneur Leelie heeft twee vliegtuig eskaders tegen de rebellen uitgezonden. De vliegtuigen worden met gasbommen uitgerust. Zij moeten bovendien voedingsmiddelen en munitie voor de belegerde niet-georganiseer- den naar beneden werpen, daar deze reeds 35 uur zonder voedsel en zonder water zijn. Naar officieel wordt medegedeeld, hebben ongeveer 1000 man Chineesche vrijscharen het Japansche garnizoen in de Mantsjoe rijsche havenstand Inkau aangevallen en in het nauw gedreven. Een Japansche kruiser en drie destroyers hebben daarop zeesolda ten en matrozen aan land gezet, welke in den strijd ingrepen. Chineesche vrijscharen hebben op hetzelf de oogenblik waarop het garnizoen van In kau werd aangevallen, bij verrassing aan vallen gedaan in de Mantsjoerijsche steden Tsjangtsjoen, Liautssjang en Moekden. De toestand aan de grenzen van de pro vincie Jehal wordt voortdurend dreigender Volgens een semi-officieel Chineesch bericht hebben de Japanners groote afdeelingen troepen aan land gezet en zijn zij voorne mens de geheele provincie Jehol te bezetten als voorbereiding voor een aanval op Peking Met het oog op den dreigenden politieken toestand is de Chineesche centrale regeering voornemens een bijzondere zitting te houden Maarschalk Tsjang Sjoe Liang is uit Pe king vertrokken, naar verluidt is hij voorne mens generaal Jen Hsi Sjan order te geven zijn troepen ter beschikking te stellen voor het afweren van den verwachten Japanschen opmarsch naar Peking. Op tal van plaatsen vinden ernstige ge vechten plaats tusschen gecombineerde Ja pansche en Mantsjoerijsche troepen en de ongeregelde Chineesche troepen. De Chineesche vrijwillegers hebben op verschillende punten een aanval gedaan op de omgeving van Noewtjang, een belangrijk centrum aan den Golf van Liao Toeng. Aan beiden zijden werden ernstige verliezen geleden. De waarnemende president van den Vol kenbondsraad heeft de Boliviaansche regee ring medegedeeld, een telegram te hebben ontvangen van de regeering van Paraguay, waarin wordt verklaard, dat Bolivia art. 10 en 11 van het Volkenbondpact heeft ge schonden. Voorts verklaarde de Paraguaysche regee ring, dat Paraguay bereid blijft, om het con flict langs arbitralen weg tot een oplossing te brengen. Behalve de Vereenigde Staten heeft ook België de uitnoodiging deel te nemen aan de zittingen van de Voorbereidende Volken bondscommissie voor de Economische Wereld conferentie, welke door Sir John Simon was verzonden, aangenomen. In de commissie zijn voorts vertegenwoordigd Frankrijk, Duitsch- land, Italië en Japan. De minister van handel Lamont is af ge treden, naar het schijnt om zich aan zijn za ken te wijden. Tot zijn opvolger is Roy Chapin benoemd, die tot dusverre voorzitter was van den raad van toezicht van de Hudson Motor Car cy. Gistermorgen is Kempteni in Allgau een autobus waarin 26 personen zaten in volle vaart tegen een boom gereden. Daarbij werd het voorste gedeelte van den wagen ernstig beschadigd. Vijftien personen werden ge wond. Twee hunner die ernstig gewond wa ren, moesten in het ziekenhuis worden op genomen. Het Japansche kabinet heeft besloten, hei parlement in een 8-daagsche buitengewone zitting bijeen te roepen, teneinde noodmaatre gelen te nemen voor den landbouw en andere takken van het openbare leven, die door de economische crisis ernstig worden bedreigd Er zal terstond een bedrag van 33 milli oen Yen noodig zijn, dat door middel van een leening zal moeten worden verkregen. Naar verluidt, zou de regeering voorts zeer omvangrijke plannen hebben, die ver deeld over een reeks van jaren, uitgevoerd zouden moeten worden en waarvoor een groo te leening men spreekt over een bedrag van 500 millioen Yen noodig zou zijn. Tengevolge van een grooten brand is on geveer de helft van de pier van Great Yar- mouth vernield. De danszaal en het muziek- paviljoen, dat pas verleden jaar was ge bouwd, brandde geheel af. Waarschijnlijk is de brand veroorzaakt door het onvoorzichtig wegwerpen van een cigaret. EEN GELUKKIG ECHTPAAR. Klein Dunmow is een dorpje in Essex aan de Chelmer, op een paar Kilometer afstand van het stadje Groot Dunmow. Klein Dun mow is beroemd om de gewoonte van het aanbieden van een zij spek aan elk echtpaar dat op bevredigde wijze kan aantoonen. dat het een jaar en een dag na zijn huwelijks voltrekking nog geen spijt van zijn trouwen heeft. De gewoonte, die, meldt de N.R.Crt., eenigen tijd in onbruik was geraakt, is de laatste jaren weer in eere hersteld. Het eer ste paar, dat dit jaar de zij spek heeft ver worven, zijn een melkboer en zijn vrouw, het echtpaar Sams. Als gebruikelijk moesten zij voor een hof van onderzoek de gegrondheid van hun aanspraken toelichten. Alle getui gen verklaarden, dat zij melk van Sams dronken en hun kinderen daarmee voedden. Kolonel Gibbons, de.brouwer van het dorp, die als rechter fungeerde, moest er de jury, die altijd bestaat uit ongetrouwde vrouwen en mannen, speciaal op wijzen, dat zij zich bij het uitspreken van haar oordeel niet moest laten leiden door haar sympathie voor haar melkboer. Hebt gij ook mannen tot klant, vroeg de verdediger van de zij spek aan mijnheer Sams. „Niet één mijnheer." antwoordde de melkboer verlegen. Maar juffrouw Sams zei, dat zij in het minst niet jaloersch was. Als mijnheer Sams niet op zijn ronde is, pleegt hij zich met zijn vrouw te vermaken met het zingen van duetten uit de operettes van Gilbert en Sullivan. „Wie houdt daar het eerst mee op?" vroeg de verdediger van de zij spek. „In den regel alle twee tegelijk", zei mijn heer Sams. Zijn voornaamste troef had de verdediger echter bewaard tot het kruisverhoor van juf frouw Sams. „Is het waar, dat u de laatste drie weken een blauw oog gehad hebt?" vroeg hij. Ja. mijnheer, dat heb ik", antwoordde ze. En er onstond beweging in de rechtzaal. De verdediger: „En hoe was dat geko-' men „Dat had het kindje van mijn schoonzus ter gedaan", antwoordde juffrouw Sams. (Gelach). De verdediger: „Is die boksende baby een product van mijnheer Sams melk?" Juffrouw Sams: „Ja mijnheer". (Luid ge lach). De rechter mérkte in zijn uiteenzetting van de zaak voor de jury op, dat dit hem een zaak van lactische excessen voorkwam. Hij had vaak vernuftige uitlatingen gehoord van de oorzaak van een blauw oog. Maar hij had het nooit hooren toeschrijven aan het bakerkind van een schoonzuster. Van den beginne af stond er de zaak van de verdedigers van de zij spek slecht voor. Zelfs de zinspelingen van hun advokaat, dat mijnheer Sams een deel van zijn tijd door bracht in de kaartspelholen van Dunmow ('t dorp telt 320 inwoners) maakten geen in druk op de jury, die zich eenstemmig ten gunste van de gegadigden uitsprak. De rech ter kon zich ten volle met deze uitspraak ver eenigen, waarop de aanwezigen den heer en mevrouw Sams op hun schouders de recht zaal ronddroegen, voordat zij zich met hun zij spek naar huis begaven Heden zijn de Departementen van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage en te Brussel overgegaan tot publicatie van den tekst van het op 18 Juli j.1. ge sloten internationaal verdrag tot ver mindering van handelsbelemmeringen. De inleiding tot dit verdrag luidt al dus: „Zijne Maje%teit de Koning der Ber gen, Hare Koninklijke Hoogheid de Groot-Hertogin van Luxemburg en Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden: Geleid door de besluiten van de Ver gadering van den Volkenbond en de daarmede overeenkomende aanbevelin gen van de meest bevoegde economische deskundigen over de noodzaak, het re gime van de voortbrenging en het ruil verkeer te verbeteren en de afzetgebie den te vergrooten; overtuigd, dat het economisch leven, ernstig in gevaar wordt gebracht door de steeds talrijker belemmeringen, wel ke de internationale handel ontmoet; overwegende, dat het dringend nood zakelijk is, dat de Staten, zoowel in hun eigen belang als in het algemeen belang, een schadelijke politiek laten varen; overtuigd, dat de geleidelijke totstand-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1