Rlkmaarsche Courant. Buitenland Honienl tier eo (tórflflste Jaargang. VRIJDAG 5 AUGUSTUS ~~Haagsche brieven. Voor kSsine tuinen. »o. 183 1932 Nu de nieuwe winkelsluitingswet, die voor •en groot deel Zondagsrust en Zondags heiliging beoogt, in werking is getreden, blijkt, dat vrijwel niemand daarover erg ver rukt is, behalve dan misschien degenen, die ze hebben doorgedreven. Daar waren op Zondag 2l winkels genoeg gesloten en die open bleven, deden dat speciaal met het oog op bijzondere Zondagseischen der klanten. Door de nieuwe verordeningen staan de klanten nu voor de merkwaardigste uitzon deringen. Je mag b.v. op Zondagmorgen in een winkel die open mag wezen gedurende enkele uren van den dag wèl melk komen koopen, maar géén boter. Een leek vraagt: „waarom niet, als de winkel toch open is?" Daar is natuurlijk wel de een of andere on naspeurlijke, ingewikkelde reden voor, die „een enkel gewoon mensch begrijpen kan. En dus tnoet die zich maar tevreden stellen met een simpel: het mag niet. En daarmee basta. Êr wordt van ons beweerd, van ons Ne derlanders in het algemeen, dat we buiten gewoon sterk zijn in het onduiken van wet ten, belastingen, douane en al dergelijke in stellingen. Maar van die Nederlanders span nen waarschijnlijk de Hagenaars nog de kroon en zoo dat nu nog misschien niet het „eval is. dan zal het toch niet lang meer duren, want ieder traint zich op werkelijk onnavolgbare wijze om de nieuwe winkel- eluitingsbepalingen te ontgaan zonder de politie kans te geven tusschenbeide te komen. Om te beginnen schaft iedere winkelier, die het maar eenigszins doen kan en zelfs zij die het eigenlijk niet doen kunnen zich een automaat aan. Wat men niet in den winkel koopen mag, is in de automaat te vinden. Zoo'n eerlijke, gewone automaat heeft, dat spreekt van zelf, niets te maken met het ont duiken van de wet, zelfs niet, al verschaft hij je in plaats van toffee en chocolade en peper muntjes. zooals vroeger een automaat deed, ithans huzaren en haringsla, Russische eieren, ballen gehakt en meer van da! lekkers. Maar dan zijn er nog de allernieuwste automaten- met-mcnschelijke hulp. Dat gaat niet zoo een voudig meer als de eerste dagen, toen een jvernuftig winkeliex eenvoudig een houten raam met een aantal opschriften plaatste, zelf er achter ging zitten en net verlangde naar buiten schoof, als het geld door een gleuf in een van de vakjes werd gedeponeerd. De po litie maakte al heel gauw uit, dat de man geen automaat was en het spelletje was uit. !Nu hebben andere vernuftelingen er weer wat nieuws op gevonden. Ergens in een win kel staat iemand, waarschijnlijk is het meneer of mevrouw zelf, aan de deur en houdt met de would-be klanten, aan wie niet verkocht mag worden, een gemoedelijk praatje over wat ze wel graag zouden willen hebben, als' ze het koopen mochten en hoeveel dat zou kosten. Het bedrag moet altijd op een ge schikt getal uitkomen vanwege de automaat. Maar dat is geen bezwaar, want als dat niet bet geval is geeft de juffrouw of de meneer er wel een kleinigheid bij, zoodat het precies uitkomt. Als dan uitgemaakt is wat de klan ten wel zouden willen, dat er in de automaat kwam, gaat de gedienstige geest naar binnen en begint de automaat te voorzien. Daar kan niemand iets tegen hebben. In ons eigen buis mogen we gelukkig, zelfs op Zondag, nog min of meer doen wat we willen. Door een gelukkige inspiratie komt er juist dat gene in de automaat wat de klanten wen- schen te koopen. Deze gooien het geld in de igleuf, trekken het machien open en beide par itijen zijn gelukkig en tevreden. Dat het meer werk geeft dan het vroegere simpele ver- kooper. op Zondag, nu ja, wie vraagt daar naar! Aan de wet wordt voldaan! Café's en uitspanningen voelen op Zondag ook de moeilijkheden van de wet, maar ook daar is men slim en weet er wat op te vinden. Zoo waren we op een Zondagmorgen ergens binnen- of liever buiten gevallen voor een ochtendlijk kopje koffie en een van de dames ontdekte, dat ze geen sigaretten bij zich had. Voor een Haagsche is dat tegen woordig erger dan vroeger voor een man, al heb ik den laatsten tijd bij ultra-mondaine reünies eenige ultra-moderne vrouwen ont dekt, die niét rookten en daardoor veel meer opvielen, dan vroeger een harer zusteren, die het wel deed. Maar dit en parenthèse. De dame in kwestie wou sigaretten hebben en liep even naar binnen, naar het buffet om te zien of haar merk er was. Daar deelde men haar mede, dat er geen sigaretten verkocht mochten worden. Omdat het Zondag was. Ze was maar een leek en niet doorkneed in de Zondagswetgeving en daarom kon ze volstrekt niet begrijpen welk verschil het maken kon of de meneer achter het buffet zijn hand uitstak naar een schaaltje klontjes om er daarvan drie op een schoteltje te leg gen of naar een stapel doosjes sigaretten om er daarvan een binnen het bereik van haar hand te deponeeren. De meneer begreep het zelf ook niet, maar enfin, het was zoo. Hij troostte haar echter met de verzekering, dat ze wel bij den kellner, als ze weer op haar plaats zat, sigaretten zou kunnen bestellen. Maar dat was ook mis .Mocht niet. Hij bood haar in plaats van de sigaretten, die met iedere verstrijkende seconde een onmisbaar der factor voor haar levensgeluk werden, een taartje aan! Dat mocht wèl. Maar dat wou zt niet De man kreeg medelijden met haar en fluisterde met een discreet kuchje, dat het in orde kwam. Nog even informeerde hij be langstellend welk merk ze gewend was te rooken en verklaarde, dat dit een heel goed merk was, en dat hij het toevallig zelf ook rookte. Twee minuten later stond hij met een uitgestreken gezicht achter haar stoel en tikte haar op den schouder. Mevrouw, zijn dat misschien uw siga retten? Een dame heeft ze hier gisteren laten staan en ik meende, dat u het geweest bent. Het was een nieuw doosje, er mankeerde geen enkele sigaret, aletn het was openge maakt. De dame herinnerde zich met be minnelijke hypocisie, dat ze inderdaad giste ren toen ze heel ergens andere geweest was hier haar sigaretten had laten «taan, bedankte vriendelijk, dat men ze voor haar bewaard had en gaf, toen er afgerekend moest worden een fooi, ais dank voor de at tentie, die precies het bedrag was, dat ze voor het doosje betaald zou hebben, plus nog iets. Het was een charmante kleine comedie, die werd opgevoerd en het zou me niet ver wonderen, als in den aanstaanden winter de dilettantentooneelgezelschappen tot een on gekende bloei kwamen. Breng iemand een maal den smaak voor tooneelspelen bij en hij is er niet meer af te houden. Éénmaal in de week groote generale repetitie, door de ge- heele stad. Op Zondag! Nu hebben we bij het ongerief van de Zondagswinkelsluiting gelukkig gedurende het Zomerseizoen althans, nog één uitkomst, en dat is Scheveningen, de badplaats Scheve ningen, wel te verstaan. Daar mogen allerlei winkels opzen zijn, den geheelen dag of een gedeelte van den dag, al naarmate de wet gever ze in meerdere oi mindere mate on misbaar heeft geacht voor het heil der bad gasten. De winkels van het dorp Schevenin gen blijven van die gunsten verstoken, met dit gevolg natuurlijk, dat de dorpelingen in de badgastenwinkels gaan halen, wat ze hebben willen en dat is voor de winkeliers van het dorp behalve heel onvoordeelig ook heel onaangenaam. Daar zijn ook al hevige protesten opgestegen over deze bevoordee ling van enkelen op Scheveningen, maar der gelijke enkelvoudige noodkreten zijn altijd voorbeschikt om niet gehoord of in ieder geval genegeerd te worden en het zal tot een georganiseerde, algemeene actie moeten komen, wil het helpen tegen het vol gende jaar. Voor dit seizoen zijn de kansen volslagen verkeken, dat spreekt vanzelf en de winkeliers zullen hun verliespost eenvoudig hebben te boeken. Het zijn voornamelijk de winkels van eet waren, die door de nieuwe verordening ge dupeerd worden, vruchtenwinkels, banket bakkers, bakkers, winkels waar chocolade, bonbons of koekjes verkocht worden en der gelijke. Zoowel de Zondagsmenschen die naar het strand trekken als Scheveningers snoepen graag en wat in dergelijke winkels op Zondag ontvangen wordt, staak vaak ge lijk met een recette van de heele week. Nu kan men zeggen, dan moeten de menschen dat maar op Zaterdag koopen, maar dat doen ze niet, zoolang er enkele winkels zijn, die op Zondag open mogen wezen ten ge rieve van de badgasten. Wat nu? Nóg weer een paar bepalingen maken, dat daar alleen aan badgasten verkocht mag worden, om het tooneel te bereiden voor nog meer co- medie§pel? Of maar eenvoudig het standpunt innemen, dat verordeningen en bepalingen er zijn om ontdoken te worden en de bepalin gen langzaam en geleidelijk laten verzinken in een zachte vergetelheid? Zoo zijn er wel meer. W. P. PROTEST VAN NAT. SOC. ZIJDE. Naar aanleiding van de berekening dat als oudste lid van den Rijksdag de communisti sche afgevaardigde Clara Zetkin de eerste bijeenkomst van tien nieuwen Rijksdag zou moeten presideeren, schrijft de Nat. Soc. Völ- kische Beobachter, dat een reglement van or de, dat zooiets toelaat ten spoedigste door een beter moet worden vervangen. Het Duit- sche vol kkan er verzekerd van zijn, dat zijn vertegenwoordigers zich op de juiste wijze tegenover een dergelijke onwaardigheid1 zul len weten te gedragen. VERSCHERPING DER VERHOUDING TUSSCHEN JAPAN EN CHINA. Op bevel van het ministerie van marine te Tokio is de terugtrekking der Japansche Ma- rinewacht uit Tsjapei voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het ministerie van marine deelt mede, dat er Japansche oorlogsschepen naar Tietsjin zijn gezonden om de Japansche belangen te beschermen. De Japansche troepen in de pro vincie Joghal hebben uit Tokio bevel gekre gen de provincie van Chineesche bandieten te zuiveren. VUURGEVECHT MET ONTSNAPTE STRAFGEVANGENEN. Uit het gevangenkamp te Pinebluff (Ar- kansas) zijn zeven gedetineerden ontvlucht nadat zij een bewaker tegen den .grond had den geslagen en zich van wapens hadden voorzien. Politiebeambten zochten de bosschen in de omgeving af. Bij een botsing met de vluch telingen kwam het tot een vuurgevecht, waar bij drie gevangenen werden gedood en twee gewond. DE CORSIKAANSCHE BANDIETEN. Een redacteur van het Journal vertoeft op Corsica, in de hoop daar wat te kunnen pra ten met Simon Ettori, een der „koningen van het kreupelbosch". Ettori is 26 jaar door de overheid gezocht; hij gaf zich eindelijk ge vangen en is in het begin van Juli door het Hof van Assiesen te Bastia vrijgesproken van schuld aan twee hem ten laste gelegde mis daden. Dit vrijsprekend vonnis schijnt meer edelmoedig dan juist te zijn geweest lezen we in de N. R. Crt. De journalist heeft op Corsica een gesprek tehad met een magistraat, den rechter Rocca errffj die jarenlang deel heeft uitgemaakt van de rechtbank te Sartene en als zoodanig herhaaldelijk met de Corsicaansche bandieten in aanraking is gekomen. Mr. Rocca Serra heeft aan den journalist de volgende anecdote verteld, welke speelt in den tijd, jaren geleden dat hij procureur van de Republiek was te Sartène: De gendarmen hadden vernomen, dat Ettori het maquis had verlaten en rustig er gens in een klein huisjewoonde. Op een morgen kwamen daar vijf gendarmen aan zetten, vast overtuigd Ettori ditmaal te pak ken te zullen krijgen. Zij troffen het, want ze kwamen juist op het oogenblik, dat Ettori, mét een emmer en zonder zijn geweer, zijn beroemde geweer, precies als een rustig bur ger water ging putten uit de fontein. De bri gadier, die het bevel over de expeditie had, bezat wel een geweer, waarvan hij zich maar slecht wist te bedienen. Want, na op Ettori, die niets had gemerkt, te hebben aangelegd, miste hij. Ettori ontkwam, terwijl hij den gen darmen de vreeselijkste verwenschingen naar het hoofd slingerde. Bij het doorzoeken van Ettori's huisje werd zijn geweer, een prachtig wapen, gevonden en in beslag genomenhet werd aan de rechtbank te Sartène opgebor gen. Het duurde niet lang of rijke boeren kwamen mr. Rocca Serra vragen hun het ge weer te verkoopen, waarvan natuurlijk geen sprake kon zijn. Na deze boeren verscheen de luitenant van de sectie gendarmerie tot welke de onhandige brigadier behoorde. De luite nant kwam mr. Rocca Sena vertellen, dat het geweer heusch aan Ettori moest worden teruggegeven. „Geven we het niet terug, dan zal Ettori in zijn woede den brigadier ver moorden!" Toen mr. Rocca Serra zoover met zijn ver haal was gekomen, merkte de journalist lachend op: „Het is een wonder, dat Ettori niet een klacht heeft ingediend wegens „dief stal" van zijn geweer". „U bent er niet ver van af", antwoordde mr. Rocca Serra. De broer van Ettori heeft de klacht ingediend, zeggende, dat het ge weer hem toebehoorde". Hiermede was de anecdote van den ma gistraat ten einde. De redacteur van het Journal voegt er nog aan toe, dat mr. Rocca Serra natuurlijk elk verzoek om Ettori zijn geweer terug te geven heeft geweigerd, maar dat de bandiet toch niet lang zonder is ge weest. Het nieuwe geweer was een even voor treffelijk wapen als het oude. Wie het den bandiet had gegeven? Menschen, die bang voor Ettori waren. De journalist geeft te verstaan, dat het niet uitgesloten is, dat die menschen gendarmen waren. NAAKT LOOPEN. Ook in Frankrijk wordt de zucht, waarin wij menschen tegenwoordig zijn bevangen om zooveel mogelijk van ons lichaam onbe dekt aan lucht en zon bloot te stellen, behoor lijk botgevierd, zoo zegt de N. R. Crt. Op be paalde, daartoe geschikte punten zijn kampen voor de cultuur van het naakt ingericht, waarvan druk gebruikt wordt gemaakt en na tuurlijk zijn de naaktloopers, d.w.z. de bijna- geheel-naaktloopers, in de couranten nog wel eens het onderwerp van grappen. Het Journal bevat in zijn nummer van gis teren een aardige plaat, een idyllisch plekje voorstellend. Op den achtergrond ziet men groepen naakte menschen blijmoedig spelen aan den voet van een heuvel. Links op den voorgrond een tent, waarvoor een corpulente dame bezig is toilet te maken. Zij heeft een handspiegel in de hand en een luchtig hemdje is, haar costuum. Een lange magere meneer met een bril op en een zwembroekje aan komt op haar toegesneld: Daar is een journalist, wil je hem ont vangen? Natuurlijk, maar laat hem even wach ten tot ik mij heb uitgekleed EEN KAT GERED. Uit de plaats Niagara Falls wordt een sympathiek staaltje gemeld van moed en vriendschap voor deze dieren, meldt de N. R. Crt. Een kat was verdwaald op een gladde rots punt vlak bij een stroom van de watervallen en kon niet meer terug. Brandweerlieden pro beerden, met ladders en touwen, het arme dier te naderen om het te redden. Toen dat niet lukte, begaven vier mannen zich met een motorboot naar de rotspunt, op gevaar af, door den stroom te worden meege sleurd. Maar het waagstuk gelukte en de kat werd gered. TWEE LANDSCHAPPEN. I. Het oude land. Aan den rand van het nieuwe land, waar het oude landschap ophoudt en de ontginnin gen beginnen, staat een ijzeren gevaarte, een uitkijktoren, die aan de opzichters en anderen gelegenheid geeft het werk in het ontgonnen gebied te overzien. Ik ben er even opgeklommen toen we in de buurt van Giethoorn een tochtje maakten langs Tiesengracht en stond zoo hoog ver heven op de grens tusschen twee landschap pen, het oude en het nieuwe land. Wijd kan de blik er zwerven. Ten Oosten liggen in de verte de hooge bosschages, waarachter de huizen en de bruggen van het karakteristieke en veelbezochte waterdorp schuil gaan. De hooge toren van Steenwijk en de bosschen en hoogten van de Woldberg teekenen zich duidelijk af. Ginds staat de nieuwe watertoren ergens in de buurt van het grootste deel een wijd land vol schoonheid, het laagveengebied dat tusschen deze hori- zongrenzen ligt uitgespreid. En wie hier als natuurvriend en natuurbeschermer staat op de grens van deze twee gebieden, die in zoo menig opzicht twee afzonderlijke en zeer ver schillende werelden zijn, voor hem kan ae keus niet moeilijk wezen. Hij kiest onvoorwaardelijk het oude land. Het oude land met zijn petten en poelen, met zijn weiden en moerassen, met zijn vogels en bloemen, met zijn geuren en klanken, met zijn sfeer en geheimenis. Het is het land van de eendenkooien, dichte mysterieuse bosschages, die in het nieuwe ge bied ten ondergang zijn gedoemd. De wulpen roepen er, die in de ontginning zijn verdwe nen. De gagel geurt er, die ginds geen voe dingsbodem meer vindt. De waterlelie droomt er in de veenplassen en de wilde orchidee pronkt er tussthen het riet. De roerdomp roept in de uitgestrekte rietvelden zijn doffe voorjaarsroep en de fuut vindt er in de plas sen zijn welvertrouwd domein. Het schuwe hert vertoond er zich soms, de vischotter moet hier wel op sommige plekken huizen en de aalscholver en de kiekendief laten zich af en toe zien. Hier is de natuurrijkdom zonder weerga, vol schatten van schoonheid, vol tonen, tinten, geuren, waar de schilder mo tieven te over vindt, waar de zwerver dagen lang kan dolen, waar de botanicus naar hartelust kan speuren en de dierenvriend volop vreugden zijn bereid. En midden in dit rijke land van onuitputtelijke, natuurschatten vol, waar de ontginning een zeer groote hap heeft uitgenomen voorloopig althans en in een troostelooze cultuursteppe, waar alle schoonheid is weggevlucht, hééft ver anderd, midden daarin ligt als een parel in sierlijke tooi gevat men vergeve mij de afgezaagde vergelijking, die inderdaad juist is in dit geval het dorp van bruggen en vonders, van vaarten en meren, Giethoorn, in dezen tijd van nivelleering nog een land van karakter, eigen stijl en eigen leven. Wat zal de toekomst zijn van dit oude land? Als de plannen uitgevoerd worden zooals zij geprojecteerd zijn, dan is het ten ondergang gedoemd. En met het oude land zal dan ook het oude dorp verdwijnen. Ik heb deze meening elders wel eens eerder uit gesproken en daar is men toen tegen opge komen met de uitspraak, dat ook al werd al het land rondom gecultiveerd, het dorp zelf toch zou kunnen blijven bestaan. Ik geloof dat niet. Het dorp is met zijn leven en bedrijf, zijn gewoonten en gebruiken, zijn schoonheid en zijn karakter zoo onlosmakelijk verbonden aan het oude land rondom, dat verdwijning van dit landschap ook onherroepelijk verdwij ning van Giethoorn zal beteekenen op den duur. De slechte tijden en de geringe waarde van het cultuurland zullen allicht stagnatie brer.gen in de uitvoering dezer plannen. Al wat ten Oosten van het dorp ligt en waar ook de schitterende plassen het Wieden en het Molengat toe behooren, blijft de eerste jaren in elk geval ongerept, omdat men terecht ge voeld heeft dat ontginning daarvan het leven en werken der tegenwoordige bewoners, zoo nauw immers aan dat oude land verbonden, geheel zou ontwrichten. Het zou uit een oogpunt van natuurbescherming en mis schien ook in economisch opzicht zeer te wen- schen zijn, dat uitstel hier afstel voor goed zou beteekenen. Dan kan Giethoorn blijven bestaan, dan zal oude en unieke schoonheid van land en dorp en water niet radicaal ver nietigd worden. A. L. B. FAILLISSEMENT SCHEURLEER EN ZONEN. Wij vernemen, dat de firma Scheurleer en Zonen hierin het advies van de bewindvoer ders volgende, bij de rechtbank haar faillis sement heeft aangevraagd. Tijdens de af wikkeling van de zaken, nadat in het voor jaar surceance var. betaling werd aange vraagd, is langzamerhand wegens talrijke practische en juridische bezwaren, niet het minst wat betreft de afwikkeling van effec tenposities' gebleken, dat een faillisse mentsliquidatie ten slotte toch meer in het belang is van den boedel, d.w.z. van de schuldeischers der firma. Deze overweging heeft de firmanten doen besluiten af te zien van een verzoek om surseance en zich tot de rechtbank te wenden met verzoek het faillis sement uit te sprekeïi. In aansluiting aan het bovenstaande beves tigen bewindvoerders, dat zij inderdaad in den stand van den boedel daaromtrent on langs door accountants voorgelicht aan leiding hebben gevonden in het belang van crediteuren bij de heeren Scheurleer op aan gifte tot faillietverklaring aan te dringen. Mr. W. KOLFF. Gister overleed te Dieren in den ouderdom van 79 jaar mr. W. Kolff, oud-president van het gerechtshof te Leeuwarden, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, com mandeur in de orde van Oranje Nassau. SABOTAGE? Dinsdagnacht is de zelfbinder van den heer J. C. Begeman te Wildervank uit de schuur gehaald en vernield. Men denkt aan sabotage. HET R. K. WERKLIEDENVERBOND EN HET RAPPORT WELTER. De R. K. Centrale van burgerlijk over- heidspersoneel en de groep overheidsperso neel, aangesloten bij het r. k. Werkliedenver bond, beleggen een vergadering van alle be sturen van vakbonden, aangesloten bü boven genoemde organisaties, op Donderdag 11 Augustus a.s. des voormiddags 11 uur in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Een tweetal sprekers zal het woord voeren over het rapport-Weiter. DE LOONSVERLAGING IN HET BOUWBEDRIJF. Nog geen overeenstemming. Naar aanleiding van de mededeeling der regeering, dat zij bereid zou zijn voor het bouwbedrijf bouwcredieten tot een bedrag van twintig millioen gulden beschikbaar te stellen, mits o.m. een loonverlaging van 15 pet. voor de arbeiders wordt ingevoerd, heb ben, naaT de Stand, meldt, Woensdag te Haarlem besprekingen plaats gehad tus schen afgevaardigden van patroons- en werk nemersorganisaties in het bouwbedrijf. Tot overeenstemming is men niet gekomen. De besprekingen zullen op een te bepalen datum worden voortgezet. De N.R.Ct. teekent bij dit bericht aan, dat het hierin ten aanzien van een loonsverlaging genoemde percentage van 15 pet. niet een uit drukkelijke eisch van de regeering vormt. Op de conferentie met de- regeeringsvertegen- woordigers heeft de heer van der Kaa, hoofd- inspeteur van de volkshuisvesting, ais zijn persoonlijke meening geuit, dat een loonsver laging van 15 pet. noodzakelijk is. Aardbei-planfen en najaarsgroenten. De aardbeienoogst is weer afgeloopen en we kunnen netten en ander materiaal te^en de vraatzucht der vogels, weer opbergen We geven nu de bedden een goede schoonmaak beurt waarbij de ranken zooveel mogelijk worden afgesneden. Wie nieuwe bedden wenscht aan te planten kan daarvoor de jon ge planten, die zich aan de uitlooperes bevin den. gebruiken. Aan elke rank bevinden zich gewoonlijk 2 of 3 jonge planten. De eerste en oudste is voor dit doel het meest geschikt daar deze planten het grootste zijn en het wortelgestel het beste is. Deze olanten wor den voorzichtig opgenomen en op een goed bemest rabat voorloopig geschermd en ge sproeid. Pas in het najaar, omstreeks half Sept. brengen we deze planten met kluit over naar de rabatten waar ze op 40 c.M. worden uitgepiant. Het is wenschelijk om bij het kie zen van de jonge planten selectie toe te pas sen. Daarvoor moet men tijdens de oogst de beste dragers merken en daarvan nu de jon ge planten nemen. Oude bedden, waarvan de vruchten kleiner en de oogst minder wordt, ruimen we nu op nadat er voldoende jonge planten van werden afgenomen. De aldus vrijkomende grond kan worden benut voor de teelt van najaarsgroenten Af gedragen erwtenrijen worden opgeruimd en waar we er reeds spruitkool tusschen hebben geplant wordt de grond flink losgemaakt. Leeggekomen land wordt opnieuw gespit en zoonoodig bemest. Hierop kunnen we nog verschillende groentensoorten teelen. Van de koolsoorten planten we nu alleen nog maar boerenkool die we een afstand geven van 60 c.M. Ook kunnen we nog koolrapen uitplan- ten; deze krijgen dezelfde afstand. Voor laat ste opvolgende oogst van de koude grond zaaien we nogeens zomerpeen en postelein. Verder zaaien we nu de eerste winterspinazie waarvan we dan gedurende de late herfst nog kunnen oogsten. Ook maken we een be gin met het uitplanten van andijvie. Van lan ge planten snijden we het lof half door, ze zullen dan vlugger doorgroeie.i. We geven de planten een afstand van 25 tot 30 c.M en zorgen voor een goed bemeste grond. Om streeks half Aug. zaaien we ook de eerste veldsla welke we dan in het najaar kunnen oogsten. Voor oogst gedurende den winter zaaien we in Sept. nogeens. Deze laatste zaaiïng doen we op een beschut liggend hoekje daar veldsla nogal eens te lijden heeft van strenge vorst. A. G. ONAFHANKELIJKE SOCIALISTISCHE PARTIJ. De heeren Fimmen en Nathans uit- getreden. Naar De Fakkel, het orgaan van de onaf hankelijke socialistische partij, van deze week meldt, zijn de heeren E. Fimmen en N. Nathans uit deze partij getreden. In een toelichtenden brief verklaren de heeren Fimmen en Nathans, dat zij voor het lidmaatschap van de O.S.P. hebben bedankt uitsluitend uit motieven, ontleend aan de be langen van de Internationale Transport arbeiders Federatie, van welke organisatie de heeren Fimmen en Nathans resp. secre taris-generaal en secretaris zijn. ONWEER. Branden veroorzaakt Gistermiddag is de bliksem ingeslagen in de boerenhofstede van den heer J. Kuipers, aan den Dijk onder de gemeente Grave. De boerderij brandde tot den grond toe af Van den inboedel kon niets worden gered. Een loods afgebrand. De bliksem is ingeslagen in een houten strooloods van de stroostoffabriek de Phoe- nix aan de Molenstreek te Veeudam geslagen De brandweer kon de asbesten strooschuren beschermen en brand locaiiseeren De fabriek werd niet aangetast. De schade van het ver brande stroo wordt door verzekering gedekt BLIKSEM INGESLAGEN. Gisteravond is in het gehucht Elp ondef de gemeente Westerbork de bliksem ingesla gen in de boerderij van den heer G. Wester ling. D boerderij werd geheel vernield Veer- ti gvoer hooi alsmede de geneeie inboedel zijn en prooi der vlammen geworden. VERKEERSONGEVALLEN, De aanrijding bij Blerik. Eiti sterfgeval. De 26-jarige T. van Heusden uit Wasse naar die Zondagmiddag tijdens de te Blerik gehouden 100 K.M. sterrit in botsing kwam met den motorrijder P. van Soest uit Baarle is in het ziekenhuis te Venlo, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, overleden. De toe stand van de duo-rijdster, de 23-jarige mej, P. Gantevoort eveneens uit Wassenaar af komstig is naar omstandigheden redelijk. Een kleine vooruitgang valt te constateereh. De toestand van het derde slachtoffer, den 27-jarigen P. van Soest uit Baarle, die een arm- en beenfractuur opliep, is naar omstan digheden redelijk. Na het ongeval te Orave. De heer Jansen uit Duisburg, die Dinsdag bij een motorongeluk nabij de Pegelbrug te Grave ernstig gewond werd, is aldaar in het ziekenhuis overleden. De toestand van zijn 12-jarigen zoon, die ook verwond werd bij het ongeval, is vooruitgaande. Aan zijn verwondingen bezweken* Gisteravond is in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overleden de heer Van Dijk uit Bus- sum, mede-inzittende van den auto van den heer Gerritsen uit Amsterdam, welke gistere morgen op den Rijksstraatweg Zwolle-Mep- pel is verongelukt. De heer van D. had in wendige kneuzingen bekomen en is aan de gevolgen daarvan bezweken. De mededee ling, dat hij slechts licht gewond zou zijn, is dus onjuist gebleken. De heer v. D. was gehuwd en vader. De toestand van den heer Gerritsen is zeer zorgwekkend, J y

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9