SE&s at* iBinnenland £aad: en Jciw&ouio (Mmmeuws (Rechtszaken Geneeskundige brieven Zevenhuizen. B. Jagers, N H., dienstbode, naar Rotterdam. A. Durchholz. E.L, dienstbode, naar Amsterdam. ONTSLAG VAN AMBTENAREN BIJ DE SPOORWEGEN BIJ HET BEREIKEN VAN DEN 65-JARIQEN LEEFTIJD. Daaromtrent bestaan geen regle mentaire voorschriften. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Hermans: Is het juist, dat de hoofdingenieur, chef van den dienst van tractie, bij de Nederland- sche Spoorwegen, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd volgens reglementair voorschrift den dienst met pensioen moest verlaten? Is het juist dat deze ambtenaar op zijn verzoek voorloopig nog een jaar in dienst mag blijven en dat de afdeeling, waarvan hij chef is daarna zal worden opgeheven? Is het juist dat bedoelde ambtenaar een jaarwedde geniet, die ver boven de 10.000 uitgaat? Indien op deze vragen bevestigend wordt geantwoord, wil de minister dan aan de directie der Spoorwegen verzoeken mede te deelen, op welke gronden in dit geval wèl een uitzondering kon worden gemaakt en niet b.v. ten opzichte van een stationschef, die 40 jaren en 11 maanden diende, maar wien geen maand uitstel werd verleend, wegens noodzakelijkheid van bezuiniging? heeft de minister van waterstaat geant woord: 1. Een reglementair voorschrift, op grond waarvan de hoofdingenieur, chef van den dienst van tractie bij de Nederlandsche Spoorwegen, wegens het bereiken van den 65-arigen leeftijd den dienst met pensioen zou moeten verlaten, bestaat niet. 2. Niet de betrokken ambtenaar heeft ge- -I spuitingswerk op het uitgestrekte in dustrieterrein ten Oosten van de Ford haven. Deze dijk, die de Scheiding vormt tusschen het op te spuiten terrein en de bouwakkers in den IJ-polder, is door den druk, welke was uitgeoefend, - oorzaak van den strijd wegviel door een onherroepelijke beslissing. Deze kon zoowel de toekenning van een blijvende rente als de ontzegging van eenigerlei schadeloosstelling zijn, maar ook de in het buitenland op ruimer schaal dan aoor Ut; 11 UI un, V» viav/ 1*" ««»vu.«uu yj r -norti- door het opgespoten zand en het water bij ons mogelijke afkoop. Ook dij P0-1" UUUI 13v*_ -1-i. w„i r-ü j.ttu1- nar nfkOOD nOK de Fordhaven, als ook het feit dat hij op een slappen bodem lag, over een lengte van ruim 60 M. verschoven, ge lukkig zonder dat persoonlijke onge lukken zijn geschied. Wel is nog al veel materieele schade aangericht, o.m. doordat verschillende buizen en een aantal pijpleidingen zich bij de ver schuiving hebben begeven Ook de dijk aan het einde van de Fordhaven is in gevaar geweest, doch dadelijk zijn maatregelen getroffen om de vernieling daarvan te voorkomen, aangezien anders een groot deel van het daarachter liggende polderland onder water zou zijn geloopen. Het afgeschoten dijkgedeelte heeft een deel van het daaarachter liggende bouw land verwoest Onder leiding van den hoofdingenieur van publieke werken, jhr. Heemskerk van Beesd, is de strijd tegen het vernie lingswerk krachtig aangepakt TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Te Zwaag bij Hoorn is Vrijdag het 3-jarig zoontje van den heer Jb. Besseling te water geraakt en verdronken. ONTHULLING MOMUMENT VOOR LOUIS RENAULT. In het Vredespaleis te 's-Graven- hage. Gistermiddag heeft in het Vredespaleis te s-Gravenhage de plechtige onthulling plaats gehad van het momument (borst beeld) voor den in 1918 overleden Fran- schen jurist Louis Renault. li;; Een groot aantal vrienden, medewerkers en VTa3^ £°g 11 J erl' oud-leerlingen, van wie verschillende tot de deeler ven, doch op verzoek ^e cl c hoogste positie in hun land gekomen zijn, deren daan met het^oog. 05 Wangm^vM den een comité gevormd teneinde tot de oprichting van dit momument te komen. Het monument is geplaatst in de boven- hall ter zijde van den ingang van de Japan- sche zaal en vormt op die plaats een waar dig pendant van de buste van mr. Tobias Asser, den grooten Hollandschen internatio- Udclll liIV. 1 nvt uu^ v|/ Uv 99B—0 dienst heeft hij zich bereid verklaard nog eenigen tijd aan het hoofd van den dienst werkzaam te blijven. Van een bepaald tijds verloop is niet gesproken. Of de dienst van .fractie daarna voor samensmelting met een anderen dienst in aanmerking komt, staat OUUVl Vil MAV1A<W» nog niet vast. Een beslissing daaromtrent is nog niet genomen en medewerker van Renauit. genoemd salarisbedrag. 4. Nu het antwoord op de beide eerste vragen ontkennend luidt, kan beantwoording dezer vraag achterwege blijven. bijeenkomst had geopend, voerden verschil lende heeren het woord. INVOER VAN BUITENLANDSCH FRUIT. De Bond Westland vraagt beperking. De bond eWstland heeft een adres aan den minister van economische zaken en arbeid ge- 2|J" iiciaumsi mui i.ug richt, waarin nogmaals de aandacht gevestigd he' duister. Het jongentje spreek een Duitsch wordt op de groote zendingen perziken, accent me* wn Poolschen tongval. VONDELING, De gemeentepolitie te Haastrecht heeft Donderdagavond een, naar schatting, vier jarig kind gevonden. Het jongetje deelde mee door zijn vader te zijn achtergelaten. De kleine is op het politiebureel onder gebracht. Omtrent zijn herkomst tast men nog in pruimen, appelen en zuidvruchten uit Italië, Spanje, Amerika en andere streken, waarme de thans onze markten worden overstroomd. .Verwacht wordt, dta deze invoer binnenkort nog zal worden uitgebreid met groote zen dingen druiven. Adressant is er van over tuigd, dat de invoer van fruit binnen enkele dagen angstwekkende afmetingen zal gaan aannemen. Hij vraagt daartegen maatregelen van de regeering, te nemen op korten ter mijn. VECHTENDE VROUWEN. Te Amersfoort zijn Dinsdagavond in een Café op den Hof twee vrouwen, schoonzus ters, met elkaar aan het vechten geraakt. De eene bracht haar schoonzuster met een knip mes twee steke ntoe in borst en schouder. De wonden waren niet ernstig; op 'het politie bureau heeft een gemeentegeneesheer ze ver bonden. Tegen de daderes is proces-verbaal opgemaakt. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. t Gisteren is mej. M. v. Falier te Haarsteeg (N.-Br.) in een weide door een stier aange vallen. Het woedende dier verwondde haar aan beenen en onderlijf, waarna zij bewuste loos bleef liggen. Na eenigen tijd hebben voorbijgangers haar gevonden. De toestand van de vrouw is zorgwekkend. culiere verzekeringen, waar ofkoop nog meer wordt toegepast, bleek dit een prachtig middel om aan de neurose een einde te maken. Bovendien was het merkwaardig, dat bij talrijke gevallen van sportongelukken, die wat het letsel betreft, in geen enkel opzicht van be drijfsongevallen verschillen, nooit een traumatische neurose voorkwam. En gedurende den oorlog kwam de neurose herhaaldelijk voor bij soldaten, die na genezing weer naar het front zouden moeten gaan, terwijl zij onbekend was onder de gewonden die in het buiten land in gevangenkampen geïnterneerd waren en voor wie genezing derhalve geen enkel nadeelig gevolg had. Zoo groeide zachtjes aan de overtui ging, dat ongevallengeneeskunde als ^en afzonderlijk vak beschouwd moet wor den. Twee wonden, de een bij een wel, de ander bij een niet verzekerde, mogen er precies eender uitzien, voor den arts is de verzekerde met zulk een wond een geheel andere patiënt dan een niet-ver- zekerde. Veel meer dan bij den laatsten moet hij den eersten persoonlijkheid op den voorgrond geschoven worden, dat geen nadeelige suggesties post kunnen vatten en daarentegen op de juiste wijze zijn belangstelling en medewerking voor het genezingsproces gewekt worden. Dit is op de meest verschillende wijzen mogelijk. Bij kleine huidwonden zal de behoorlijk voorgelichte patiënt in be langrijke mate kunnen medewerken om infectie te voorkomen. Bij ernstige ge vallen zooals beenbreuken zal zijn doel matige hulp bij bewegingstherapie en oefeningen der onderscheiden lichaams- deelen in hooge mate het herstel bevor- en den duur der arbeidsonge schiktheid afkorten. Nu is bij vele on gevalsletsels een min of meer afzonder lijke techniek noodig. Goede techniek kan alleen door ruime ervaring ge leerd worden en zoo speelt bij de vor ming van specialisten in vele onderdee- len der geneeskunst de techniek een voorname rol. Ook wanneer de arts theoretdsch volkomen op de hoogte is van een bepaald geval, zelfs de moei lijkste diagnose zelf met zekerheid kan stellen en weet welke behandeling ver- eischt wordt, zal hij toch meermalen die behandeling gaarne overlaten aan een collega, die op een rijke ervaring voor dit gebied kan bogen en dus met derge lijke afwijkingen beter vertrouwd is. Er zijn vele, door ongevallen veroor zaakte, letsels, die, over een groot ge bied genomen, volstrekt geen zeldzaam heid zijn, maar toch in de praktijk van menigen arts slechts sporadisch voor komen in elk geval niet in zoodanige mate, dat die arts de noodige routine kan verkrijgen. Daarom mag de ongevallengenees kunde even goed als in zoovele andere specialismen als oogheelkunde, chirur gie, urologie, enz., als een speciaal ge neeskundig vak gelden, vooral (het zij nogmaals herhaald) wegens de eigen aardige psychologie der verongelukte verzekerde. De, laat ik maar zeggen gewone patiënt, ziet zijn dokter graag, met vol vertrouwen, komen en hande len, omgekeerd vertrouwt de arts alle mededeelingen, welke de patiënt hem doet, zonder eenige restrictie. Bij den verzekerde wordt dit alles anders, zoo dra de strijd om de rente een rol gaat spelen. De behandeling van den dokter, welke verbetering van den toestand ten gevolge heeft, verhoogt daardoor te vens de werkkracht maar doet de uit- keering dalen. Zoo komt een einde aan de onbeperkte samenwerking van dok ter en patiënt. De laatste gaat in zijn arts een werktuig zien van het verze keringslichaam, dat er op uit is, zijn rente te verlagen. Niet iedere arts weet tegenover deze gesteldheid van zijn patiënt aanstonds het juiste standpunt in te nemen. Tn het MÉ" S -3X DE BOTERINVOER NAAR DUITSCHLAND. Officieel wordt medegedeeld: In de laat ste dagen hebben te Berlijn met Nederland sche en Deensche regeerings-vertegenwoor- digers besprekingen plaats gehad nopens een nieuwe regeling voor den invoer van bo ter naar Duitschland. De besprekingen zijn thans ten einde. De Nederlandsche en Deen sche onderhandelaars zijn vertrokken om hun regeeringen rapport uit te brengen over de laatste Duitsche voorstellen. De „Berliner Boersenkurieff" verneemt in verband hiermede, dat de laatste Duitsche voorstellen voor den invoer een toaal-con- tingent vaststellen, waaraan alle boterin- voerreende landen deel zouden hebben. Het contingent, dat elk der verschillende landen zou mogen invoeren moet worden berekend volgens een verdoelingssleutel, die door de landen zelf zal moeten worden opgesteld. Deze voorstellen zijn door de regeeringsver- tegenwoordigers eerst afgewezen, hoewel de beslissing daarover zaak is hunner regee ringen. CONFICT TUSSCHEN BLOEMBOLLEN VEILINGEN EN KOOPLIEDEN. Boycot van veilingen. Tusschen enkele droge bloembollenveiling en en de bloembollenhandelaren is een con flict ontstaan, hetwelk zijn oorzaak vindt in het feit, dat verleden week op de veiling te Bovenkarspel aan een Fransch importeur van bloembollen gelegenheid gegeven werd bollen te koopen. De Ned. Bond van Bloembollenhandelaren achtte zich door deze behandeling benadeeld omdat zijn leden de afnemers in het buiten land bedienen en door rechtstreekschen ver koop aan buitenlanders de beteekenis van den exporthandel verloren gaat.. De veiling- vereeniging te Bovenkarspel plaatste zich an derzijds echter op het standpunt dat de vei ling een publieke verkoopgelegenheid is, waar men iemand zonder meer niet kan wei geren. Het gevolg van een en ander is ge weest dat de kooplieden de veilingbanken verlieten en gezamelijk besloten de veiling te boycotten zoolang aan buitenlanders ver kocht werd. Donderdag vroegen de bollenkooplieden aan de bollenveiling te 's-Gravenhage het woord en wenschten de meening van het be stuur dier vereeniging te weten indien een soortgelijk geval zich aldaar zou voordoen. Van bestuurszijde werd toen medegedeeld, dat het veilingbestuur zich dan op hetzelfde standpunt zou moeten stellen als Bovenkar spel. De koopileden waren over dit ant woord weinig te spreken en enkelen vroegen zich zelfs af of het in dat geval niet beter zou zijn de veiling direct te verlaten. Zoover is het echter niet gekomen, omdat andere kooplieden een dergelijke handelwijze voor barig vonden. Zoodra aan de veiling te 's- Gravenzande echter aan buitenlanders zal verkocht worden zoo vernamen we uit ex porteurskringen gaat ook daar ter plaatse boycot in. HET OVERLIJDEN VAN IS. QUERIDO. Het stoffelijk overschot van den gistermid dag te Amsterdam overleden letterkundige Is. Querido zal Maandag a.s. te 12 uur op „Zorgvlied" ter aarde worden besteld. Het vertrek geschiedt te half twaalf vanuit de woning van een der beste vrienden van den overledene, den heer Andries de Rosa, Her culesstraat 67. Querido herdacht in den Hol landschen Schouwburg. Vóór den aanvang van de voorstelling van „De Kribbebijter" heeft de heer Willem Hun- sche op verzoek van de directie van den Hol landschen Schouwburg te Amsterdam gister avond de volgende woorden gesproken ter nagedachtenis van den overleden schrijver Is. Querido: „Hedenmiddag is, zooals u gelezen zult hebben, onze groote Hollandsche schrij ver Is. Querido overleden in de Boerhaave- Kliniek. Er past hier een woord van diepe vereering voor hem, die ook voor het vader- landsche tooneel zooveel heeft gestreden en geschreven. Werken als „Saul en David" en „Aron Laguna" blijven hoeksteenen der Hol landsche tooneel-literatuur". Aan het verzoek van den spreker om zich een oogenblik van hun zetels te verheffen, werd door de aanwezigen voldaan. DIJK VERSCHUIVING BIJ AMSTERDAM. Naar thans bekend is geworden, heeft Donderdagavond in den IJpolder in de nabijheid van de Hembrug een dijkver- schuiving plaats gehad, waardoor ern stige stagnaties is ontstaan in het op FRUITUITVOER NAAR FRANKRIJK BEPERKT. Met ingang van heden. Met ingang van heden worden de volgende artikelen gebracht onder de uitvoercontingen- teering aar Frakrijk: tafelperen, tafelappe len, pruimen, kersen, aardbeien, roode en wit te bessen, zwarte bessen, kruisbessen. Schadeloosstelling volgens de Ongevallenwet, IV. De praktijk der Ongevallenwet gaf aanleiding tot eigenaardige ervaringen. Hoewel men aanvankelijk zou meenen dat de behandeling, genezingsduur, ver loop, enz., van een bepaalde verwonding dezelfde zou zijn, onverschillig of die wond voorkomt bij een al dan niet ver zekerde, onverschillig of de oorzaak in het werk of ergens anders is te zoeken, al spoedig zag men dat de genezing bij verzekerden een gansch ander beeld ver toonde dan men vroeger gewend was te zien. Een vrijwel algemeen voorkomend verschijnsel was de veel langere duur bijzónder te groote meegaandheid met van het genezingsproces. Bij het zoe- <je wenschen van den patiënt kan dezen ken naar de oorzaak van het verschijn- veei nadeel berokkenen. Als dit gebeurt sel stuit men op de bij velen, zij het ook menigmaal onbewust, voorkomende zucht om iets te genieten waarvoor men niet airect betaald heeft. Men vindt dit bij alle mogelijke verzekeringen en bij alle rangen en standen. Daarvan is al spoedig het gevolg een stille, doch hard nekkige strijd tusschen den getroffen persoon en het verzekeringslichaam. Die strijd wordt aangewakkerd door allerlei suggesties. In de omgeving van den getroffene wordt zelden verzuimd, door medelijden en onjuist inzicht op de mogelijkheid van een droeve toekomst te wijzen. J)e meest schadelijke sugges tie is wel die, wanneer de arts, die de eerste hulp verleent, zich laat verleiden tot een voorspelling en daarbij een ver gissing maakt. En dit komt voor, want ook de arts is een mensch en kan zich vergissen. Wordt dan een zeker tijds verloop genoemd, dan klampt de pa tiënt zich hieraan halsstarrig vast en wanneer de genezing sneller intreedt dan met de voorspelling overeenkomt, dan wil hij deze in geen geval aanvaar den: de dokter heeft gezegd dat hij een half jaar niet zou kunnen werken, nu beschouwt hij het ook als zijn duren plicht, een half jaar ziek te blijven. Bij sommige personen krijgt deze strijd een bijzonder karakter omdat hun zwak zenuwgestel daartegen niet be stand is. Het gevecht om het behoud van rente wordt dan tot een nieuwe ziekte, welke langen tijd als een direct gevolg van het ongeval werd beschouwd en be kend stond onder den naam van „trau matische neurose". Eerst na verloop van tijd is men tot een ander oordeel geko men. Voornamelijk door de beschrijving van tal van gevallen, waarbij de ziekte verschijnselen verdwenen zoodra de DE HELD DER WITTE BERGEN? ES WIRD SCHON WIEDER BESSER. Twee alleraardigste films j. de Harmonie. Het programma van de bioscoop de Har monie biedt deze week twee hoofdfilms. De eerst „De held der witte bergen" brenpi ons midden in het besneeuwde hooggeberaf. van Zuid-Duitschland. Een mooie toeriste, de welbekende Renat» Müller, wordt verliefd op Turri, een gids J de beste skilooper van Duitschland. Er is een wedstrijd op handen en ajgeme wordt verwacht dat Turri met het skikam pioenschap van Europa zal gaan strijken Dit zal gebeuren ook, maar niet voordat 4 held van dit verhaal nog andere en zwaarcW proeven van bekwaamheid zal hebben af»£ legd. Want een zwendelaar, die jaloersch is op Turri, trekt er met den gids in storm weer op uit. In het hooggebergte wil bij overnachten en hij ontslaat den gids, die zon. der metgezel in het hotel terugkeert. Een red. dingkolonne die er onder leiding van Turri op uit trekt vindt den alpinist niet. Nu denkt men aan moord, Turri wordt verdacht en ge, arresteerd. Hij zal dus nu ook niet mee kun. nen doen aan de skikampioenschappen. Maar zijn bewaker laat hem eenigen tijd vrij, in 't geheim natuurlijk. Turri maakt van deze vrijheid gebruik door den vermiste op te sporen, hij verneemt dat dit grapje gebeurde omdat er nog zooiets als levensverzekeringen bestaanhij laat zich niet omkoopen, maar neemt den bedrieger op een soort slee in razenden vaart mee naar beneden, waar hij door toedoen van de mooie toeriste nog net op tijd komt voor de wedstrijd. Deze film geeft prachtige opnamen te zien van gevaarlijke bergtochten en spannende skiwedstrijden en is bovendien zeer boeiend van inhoud. De tweede hoofdfilm laat ons de pittige Dolly Haas zien in een zeer amusante en geestige film: Es wird schon wieder besser. Haar partner is Heinz Rühman, het is dus een stel, dat er wezen mag. De dochter van een autofabrikant krijgt drie weken voorwaardelijk wegens het ver oorzaken van een verkeersongeval en bij het naar huis Tijden is ze hierover zoo uit haar kunnen, dat de snelheidsmeter onrustbarend stijgt. Het slachtoffer laat dan ook niet lang op zich wachten, het is in dit geval een jonge man, die, ongedéerd echter, onder de wielen van den auto wordt vandaan gehaald. En op deze manier komt Fred Holmer in het huis van den man, in wiens fabriek hij als inge nieur hoopte aangesteld te worden. Edith zal nu haar drie weken uit moeten zitten tenzij Fred verklaart, dat het ongeluk zijn schuld is. Fred echter is plotseling zijn naam vergeten en wel omdat het hem in het huis van den autofabrikant wel bevalt en omdat hij, toen hij toch zijn naam nog wilde zetten, zijn tot ingrijpen geneigden schuld- eischer gewaar werd. Aldus blijft hij nog eenigen tijd aan de goede zorgen van de dochter des huizes Edith toevertrouwd. De zaak komt echter toch voor het gerecht want een trouwhartig dienaar van politie had de aanrijding gezien en het autonummer opgeschreven. Maar de film doet haar naam eer aan, alle grappige raadsels worden opge lost en alles komt, zooals het behoort t« komen. moet het geweten worden aan gebrek aan inzicht, zoodat de arts te goeder trouw faalt. Slechts in zeer zeldzame uitzonderingsgevallen kan aangenomen worden, dat het opzet zou gebeuren, b.v. om in een goed blaadje bij ongevals- patienten te komen staan en zoo recla me te maken, of om door de behande ling te rekken, ook een hoogere reke ning bij de Bank te kunnen indienen. Bij beschouwingen over deze toe standen hoort men dikwijls, dat er niet zooveel drukte behoeft gemaakt te wor den over het kleine bedrag, dat op deze wijze onnoocfig wordt uitgegeven. Men moet niet zoo krenterig zijn, het is een s -ciale wet (ditmaal in de beteekenis van royaal) moet worden uitgevoerd, enz. Inderdaad indien het alleen om een kleiner of grooter bedrag ging, dan zou er geen reden zijn, er zooveel aandacht aan te besteden. Maar het gaat hier niet om geld, doch om het belang der patiën ten. Dat blijft de hoofdzaak. Hoe sneller de getroffene weer aan zijn werk kan gaan, hoe voordeeliger het voor hem is, niet in de eerste plaats omdat zijn uit- keering toch altijd minder is dan zijn gewone loon, maar vooral omdat dan de kans op psychische complicaties niet zoo groot is. Helaas wordt dit argument zelden naar waarde geschat, veel min der althans dan het financieele. Wil men op verbeteringen aandringen door te bewijzen, dat zij zeer noodig zijn, dan leveren die financieele overwegingen grooter kans om indruk te maken en tot daadwerkelijke maatregelen aanleiding te geven. Het belang der zaak wettigt, nog een brief te wijden aan hetgeen ter verbete ring kan worden ondernomen H A\ S. DE LACHENDE LUITENANT. Victoria-théater. Het is niet de eerste maal, dat deze luitenant in Alkmaar zijn zonnige glimlach vertoont en dat deze hier wel in den smaak is gevallen blijkt zeker uit het talrijk publiek dat gisteravond weer van deze film heeft genoten. Maurice Chevalier is als luitenant natuurlijk onweerstaanbaar en Franzi, de leidster van een Wiener Dames kapel komt dan ook al heel spoedig onder den invloed van zijn aantrekke lijkheden. Door onvoorziene omstandig heden glimlacht de luitenant evenwel in de verkeerde richting met het gevolg, dat de prinses van Flansenthurm, die met haar papa op bezoek in Weenen is, er zoo van onder den indruk komt, dat zij percé met dezen jongen man wil trouwen. Franz der Kaiser geeft zijn toestemming tot dit huwelijk en dan is er niets meer aan te veranderen en gaat de luitenant Nickie als bruidegom mee naar het vorstendom Flausenthurm en moet hij helaas zijn vriendinnetje Franzi in den steek laten. Als voorbeeld voor deze film heeft de eens zoo populaire operette Ein Walzer- traum gediend en er komt dan ook een miniatuur koninkrijkje in voor met een vorst, die een slot bewoont dat meer ver trekken dan lakeien telt Nickie kan zijn bekoorlijk vriendin netje niet vergeten en op den avond van den huwelijksdag als een hof dame en een graaf-ceremoniemeester te samen het huwelijksbed op symbolische wijze geïnspecteerd en in orde gebracht hebben verlaat hij zijn verwonderde bruid en gaat Franzi opzoeken, die hem met haar dameskapel achterna gereisd is. Weldra worden zijn gangen nagegaan en het gevolg is, dat er een ontmoeting plaats vindt tusschen de prinses en Franzi. De laatste geeft Hare Hoogheid eenige practische wenken en nuttige raadgevingen inzake de keuze van mu ziek en ondergoed en als Nickie na dat Franzi bedroefd maar vastbesloten is heengegaan weer in het slot komt vindt hij daar niet meer de stijve, leelijke prinses, maar een modern coquet vrouwtje, dat sigaretten rookt Jazz-muziek speelt en niet meer kleeren draagt dan vrouwen in dezen tijd ge woon zijn te dragen. Dadelijk is hij voor deze vrouw ge wonnen en het slot van de film is na tuurlijk, dat de prinses hem naar de plaats voert, welke hem als echtgenoot rechtens toekomt. Een alleraardigste film waarvan velen gister weer genoten hebben Wat CINEMA EN THEATER. er in het jongste nummer van het Weekblad staat? Het verhaal „De vloek der liefde" van d'Alvarez. „Wat de kleine acteur van zijn rol en zijn medespelers denkt" Jac- kie Cooper); de Belgische kunstschilder, Jean Dratz; Maurits Parser, zijn ervaringen in Indië. Een korte bespreking van „De bonte Parade", vele portretten, enz. HET DRAMA IN DE WILLEBRORDUSSTRAAT TE AMSTERDAM. Voor de vacantiekamer der Amsterdamsch» rechtbank heeft de 30-jarige taxi-chauffeur C. L. D. terecht gestaan, verdacht van poging tot doodslag subs. opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Op 12 October van het vorige jaar had hij in de Willebrodusstraat te Amsterdam een aantal schoten gelost op mej, M. A. S. ter uitvoering van zijn voor nemen haar van het leven te berooven. De man, die gehuwd was, had een verhouding met mpj. S., een caféhoudster. In October vatte de juffrouw het plan op den man te verlaten. Op 12 October was hij bij haar op bezoek geko men om haar voor een wandeling uit te noo- digen. In de Willebrordusstraat ontstond een heftige woordenwisseling en plotseling had hij een revolver getrokken. Een aantal schoten vielen. De jufrouw was nog even verder ée' loopen en toen in een portiek ineengezakt. D® man had het wapen ook tegen zich zelf geriefd en ook hij werd in een portiek gevonden. BeI" de gewonden werden naar het ziekenhuis ée' bracht. De wonden bleken niet ernstig te rija en zoowel verdachte als de juffrouw herste' den volkomen. Uit de getuigenverklaringen van het sl»6^ offer bleek, dat zij gedurende 8 jaar een *er houding met een anderen man had gehad. had haar echter verlaten. Om haar minnaar rug te winnen poogde zij hem jaloers te eft door in relatie te treden met verdachte toen zij meende dat zij haar doel had Ber^' verbrak zij de relatie met hem, Verscheid® getuigen décharge legden gunstige ve f1!,. gen over verd. af. Deze gaf toe dat hij ba» J schoten, doch het was geen oogenblik zij® doeling geweest de vrouw te dooden. Als chauffeur had hij zich uit veiligheid een reV° ver aangeschaft. De officier van justitie, mr. Bosch, ac^.e poging tot moord bewezen. Tot de stra komende, zeide spr. dat ook de vrouw, die den man heeft gespeeld, een groote mat® schuld heeft. Daarmee rekening hou - eischte het O. M. een gevangenisstraf van maanden. 0p De verdediger, mr. Frankenhuis, bepl®1 juridische gronden vrijspraak, subs. aan op een voorwaardelijke straf rc^ houdende met de 10 maanden die ver a reeds in voorloopige hechtenis heeft 0 bracht. Een verzoek tot onmiddellijke 'n heidstelling heeft de rechtbank afgeweze

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 12