DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Olympische Spelen. „KODAK-Vacantie-FOms" FIRMA VAN DER HORST, Fotohandel, Langeslraat 21. SuqeÜiksch Qmvzicht ZBuitwlatuL 134e Jaargang bij ons verkrijgbaar. 6 x 9 f 0.45. 6i x 11 f 0.60. Mo. 184 Wij publiceeren Zondag in den loop van den morgen aan ons bureau de resultaten van Zaterdag, Ijjjf ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. t^>sse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractei, rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Zaterdaa 6 Auaustus 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen NA DEN DOOD VAN MGR. SEIPEL. Een schitterende uitvaart. Het politieke testament van den staatsman. Gistermorgen heeft in het militaire casino de eerste inzegening van het stoffelijk overschot van mgr. Seipel plaats gehad. De vorige dagen al waren duizenden den overleden staatsman in de Chapelle ardente een laatste groet komen brengen. Minister Vaugoin, zoo meldt de Ween- sche correspondent van het Kbld. sprak namens de Christ. sociale partij de eerste rede uit waarna zich de lijkstoet formeerde. Tegenwoordig waren leden van de regeering met aan het hoofd dr. Dollfuss, bondspresident Miklas, de vroegere Duitsche rijkskanselier dr. .Wirth, de Beiersclie minister-president dr. Held, bijna alle leden de Chr. sociale partij en vertegenwoordigers der hooge ambtenaren. Nadat in den Dom door den pauselij ken nuntius Sibila een „requiem" en „libera" gecelebeerd waren vormde zich dermaal een eindelooze stoet, waarvan het voorbijtrekken meer dan een ha'.f uur in beslag ram, die, zich naar het parlement begaf Daar betrad bondspresident Miklas het voor de trappen opgeslagen rede naarsgestoelte voor het houden van zijn lijkrede. Hij zeide o.m.: „De naam van dr. Seipel beduidt een sterk activum van internationale waardeering voor ons vaderland. Hoezeer ook zijn werken en scheppen in het publieke leven harts tochtelijken tegenstand ondervonden heeft, ook zij, die hem uit overtuiging bestreden, strijken thans in ridderlijk heid den degen voor den grooten doode. De wereldgeschiedenis kan het beeld van een geleerden priester en grooten staatsman ook voor latere geslachten levend houden. In problemen van ethiek of geweten wist hij niet van compromis sen. Het is juist deze reinheid, die voort kwam uit zijn uiterst markante per soonlijkheid, die hem tot leider be stemde." Na de plechtigheid voor het parle ment, waar de troepen van het bonds- leger en haie stonden opgesteld, begaf de stoet, die thans hoofdzakelijk uit auto's was samengesteld, zich weer te rug langs den Ring in de richting Schwarzenbergplatz Deze begrafenis schijnt de schitte rendste geweest te zijn, welke de Wee- ners na den dood van keizer Franz Josef hebben aanschouwd. De begrafe nis van kardinaal aartsbischop dr. Piffl viel, wat praal betreft, hiermee niet te vergelijken. o Bij Seipel's dood is er sprake geweest Van een politiek testament van den staatsman, aldus de Weensche corres pondent van de N. R. Crt. Van een schriftelijk document van dien aard is tot dusver nog niets gebleken. Wel maakt de Reichpost, wat zij noemt „een geestelijke nalatenschap van den ster venden kanselier" openbaar. Dr. Seipel heeft deze geestelijke nalatenschap vijf dagen voor zijn dood neergelegd in een gesprek met dr. Rudolf Blueml, een priester uit Klagenfurt, die jarenlang huispriester geweest is in het klooster ledene sinds jaren woonde, en ook na ziju vertrek naar Klagenfurt met hem bevriend is gebleven. In die laatste ge sprekken, welke naar dr. Blueml mee deelt den zieke de grootste inspanning kosten, zei Seipel om te beginnen, dat de huidige Paus de aangewezen persoon is om het groote werk van de vereeniging van de orthodoxe kerk met Rome tot stand te brengen. Dr. Seipel betreurde het, dat zijn partijgenooten in Oosten rijk en Duitschland te strak vasthouden aan de maatschappelijke en oeconomi- sche vormen van het verleden, die hij weliswaar indertijd erkend en ten deele mee tot stand gebracht heeft, doch die thans door den stroom en de winden van den tijd zijn weggeblazen. Seipel verklaarde als Christelijk socioloog on voorwaardelijk op het standpunt te staan van het sociale prototype van het Corpus Christi mysticum, hij erkende de juistheid van het beginsel van de sociologische totaliteitsleer en achtte het te betreuren, dat men in de Christe lijke sociologie strijdt om woorden en uitdrukkingen innlaats van met lle I" "lit die een gnote, sociale zaak dienen, waarover men het principieel eens is, den opbouw van de volks- en volkengemeenschap door het overw in nen van het individualisme op elk ge bied. Dr. Blueml deelde verder nog iets mede van een ander gesprek, dat een goed beeld gaf van den ruimen blik van den staatsman. Dr. Seipel beweerde, dat men den toestand in Oostenrijk steeds van vier kanten moet bekijken. Van den politieken kant, den kant van de staats financiën, den kant van de valuta en den economische kant. Als leidend oe- ginsel voor de Oostenrijksche politici voor den eerstkomenden tijd gebruikte ur. Seipel de formule Ouieta non mo- vere", daar men niet kon voorzien welke ernstige gevolgen ook maar de geringste verandering in het bestaande in Oosten rijk met zich kon brengen. Volgens Sei pel's m cning had Oostenrijk voor een blijvende consolidatie een „nationale"^ regeering naar Engelsch voorbeeld noo- die. waarbij het nationaal" vooral niet met Duitsch-nationaal of met het ver langen naar aansluiting bij Duitschland geïdentificeerd mocht worden. Als het alfa en omega van de financieele en economische vraagstukken beschouwde dr. Seipel de noodzakelijkheid om de credieten op korten termijn in credieten op langen termijn te veranderen. De gevoeligheid van de Franschen inzake de Oostenrijksche kwestie diende men te begrijpen en te dulden, vooral omdat men juist van Frankrijk steeds weer financieele gunsten nastreefde. Met na druk zei dr. Seipel toen, dat Oostenrijk rust en niets anders dan rust noodig had en dat de bladen zich het grootst mogelijke voorbehoud moesten opleggen en van hun dagelijksche zucht naar sen- satieberichten moesten afzien, omdat dc-e een atmosfeer van nerveuse span ning teweeg brachten. Interessant uit menschkundig oog punt is dat dr. Seipel enkele dagen voor zijn dood telegrammen heeft gewisseld met den staatsman, die de laatste jaren voor zijn grootsten tegenstander door ging, nl. met dr. Johann Schober, die eveneens al maandenlang in verschil lende sanatoria verpleegd wordt en wel wegens een hartziekte. De gewisselde telegrammen waren zeer hartelijk ge steld en bevatten wederzijdsche wen- schen voor eikaars herstel. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND, Sociaal-Democraten en Com munisten eischen opheffing SA. De Sociaal Democratische fractie van den Pruisischen Landdag heeft een motie inge diend, waarbij met het oog op de buitenge woon sterke toeneming van het aantal daden van geweld de ontbinding wordt geeischt der S.A.-formaties. De Communistische fractie eischt tegelij kertijd de ontbinding van de S.A. en S.S., zoomede van alle militairen leest geschroei de formaties. Voorloopig geen hulppolitie, In verband met de bespreking van enkele landsministers met den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken verluidt dat de Rijksminister in de conferentie de plannen der Rijksregeering inzake bestrijding van de terreur heeft uiteengezet. Het wordt niet noodig geacht in Mecklen- burg Schwering en Brunswijk hulppolitic aan te stellen. De versterking der politie in Oldenburg wordt, naar uit de cfficieele me- dedeeling blijkt, binnenkort weer worden op geheven. Noodverordening tegen ter- teur op zijn vroegst vandaag te wachten. De beslissing nopens de van kracht ver klaring der maatregelen waartoe door de Rijksregeering is besloten tot bestrijding van de terreur zal óp z'n vroegst Zaterdag wor den genomen. Eenerzijds is de desbetreffende Noodver ordening nog niet opengesteld, anderzijds moet nog toestemming worden verkregen van den Rijkspresident, terwijl voorts in re- geeringskringen nog hoop bestaat dat hei afkondigen dezer noodverordening niet noodzakelijk zal behoeven te zijn. De soc.-dem. eischen zelfbe scherming. De „Berliner Boersenkurier" meldde gis ter: Het soc. dem. partijbestuur heeft een rapport ontvangen van den partijvoorzitter Wels over de politieke situatie na de verkie zingen. In de hierop aansluitende debatten werd, volgens een mededeeling van de par tij, zeer scherpe critiek uitgeoefend op de houding der staatsorganen tegenover den soc. demterreur. Ten slotte wordt dan nog medegedeeld: Door het partijbestuur zijn de mogelijkheden overwegen van een zelfbe scherming bij falen van de staatsmacht. DE DUITSCHE BIÏDRAGE AAN DEN VOLKENBOND. In welingelichte kringen wordt volgens den Lokalanzeiger bevestigd, dat' de rijksregee ring besloten heeft, dat het vervallende ge deelte van de loopende Duitsche contributie voor het lidmaatschap van den Volkenbond. ten bedrage van een half millioen rijksmark, ditmaal niet in deviezen zal worden overge maakt, maar dat de som op een Sperrconto bij een Duitsche bank zal worden gestort. De rijksregeering gaat daarbij uit van het stand punt, dat de Duitsche deviezenvoorschriften een transfereeren van het bedrag niet veroor loven: BRAND AAN BOORD VAN HET DUITSCHE STOOMSCHIP „ROLAND". Het Duitsche stoomschip „Roland", dat zich op weg van Zuid-Carolina naar Ham burg bevond, moest wegens een brand aan boord te Southport binnenloopen. De haven brandweer was onmiddellijk met veel mate riaal ter plaatse ten einde het vuur te be strijden. Een Amerikaansch kustwachtschip heeft het stoomschip tot de haven begeleid en direct hulp aangeboden, welke evenwel niet werd geaccepteerd. Het 4000 ton metende vrachtschip, dat eigendom is van den Nord- deutschen Lloyd, had aan boord een lading katoen en hout. De brand is reeds gebluscht. De materieele schade zou slechts gering zijn. DE FRANSCH-AMERIKAANSCHE HANDELSBETREKKINGEN. Het Amerikaansche standpunt. De Amerikaansche ambassadeur heeft aan het departement van buitenlandsche zaken een memorandum overhandigd, waarin het Amerikaansche standpunt in de kwestie der F ransch- Amerikaansche handelsbetrekkingen wordt uiteengezet. Washington stelt twee eischen. Ten eerste keert de Amerikaansche regeering zich tegen het Fransche contingen- teeringsstelsel, en ten tweede verzet zij zich tegen het kortelings afgesloten Fransch-Bel- gische handelsverdrag, waarbij aan koper uit den Congo preferentieele rechten worden ver leend, die het Amerikaansche koper niet ge niet. In welingelichte kringen gelooft men desal niettemin, dat tusschen beide landen een over eenstemming zal w" d^n bereikt, aangezien beide partijen den hefmelijke wensch hebben de schuldenkwestie in verband te brengen met de handelskwestie. Tegenover de verklarin gen van ambassadeur Edge bij zijn terugkeer uit Amerika, die neerkwamen op het verlan gen tusschen beide landen een handelsver drag van langen duur af te sluiten, legt men er van Fransche zijde den nadruk op, dat de preferenties, die Frankrijk aan zekere Ameri kaansche waren zou kunnen inruimen alleen een tegenwicht kunnen vinden in concessies van Amerika op het gebied der schulden, aangezien het Amerikaansche invoerrechten- systeem tegenprestaties op handelspolitiek ge bied onmogelijk maakt. Men verwacht dan ook in zeer goede ingelichte kringen, dat de onderhandelingen zullen leiden tot een nauwe verbinding der schulden en tarieven. ZWEEDSCHE REGEERINGSCRISIS OP HANDEN. Een aantal Stockholmsche ochtendbladen bevat sensationeele berichten over een te ver wachten regeeringscrisis. De koning iheeft zijn vacantie onderbroken en plotseling van morgen is hij uit aKlmar naar Stockholm ver trokken, waar in den loop van den dag een kroonraad zal worden gehouden Bizonder opzien heeft het bericht gebaard, dat drie mi nisters zich met militaire vliegtuigen naar Kalmar hebben begeven teneinde tezamen met den koning per trein naar Stockholm te rug te ketren, waarschijnlijk mei het doel, den koning gedurende de treinreis omtrent den stand "var zaken in te lichten. Op verzoek van den koning werd het ver trek van den sneltrein uitgesteld, tot de drie ministers waren gearriveerd. Minister-president Ekman weigert eeniger- lei inlichtingen omtrent de juistheid van al deze berichten en geruchten te geven. Naar verluidt zou de verwachte crisis in verband staan met economische beslissingen van groote draagwijdte, die verband houden met de Kreuger-affaire. HET CONFLICT IN DE ZWEEDSCHE CELLULOSE-INDUSTRIE. Gisteren bijgelegd. Het groote conflict in de Zweedsche cellu- lose-industrie, waardoor sedert Aprii j.1. 14000 arbeiders in staking waren of waren uitgesloten, is gisteren bijgelegd door het tot stand komen van een nieuw collectief con tract. waarbij de accoordloonen voor be paalde categorieën van arbeiders met 7 pCt. worden verminderd. EEN HEVIOE MlfNONTPLOFFING IN JAPAN. 57 mijnwerkers gedood. In de Sorachi-kolenmijn nabij Hokkaido vond een hevige mijnontploffing plaats ten gevolge waarvan 57 mijnwerkers werden gedood. Van de tijdens de ontploffing in de miin aanwezige arbeiders konden slechts 2 zich levend redden. Van de slachtoffers zijn reeds 36 lijken geborgen De mogelijkheid dat de overige 21 nog in leven zijn. wordt uitgesloten geacht GROOTE OVERSTROOMINGEN IN MANTSJOERIJE. De Soengari en andere rivieren in Mant- sjoerije zijn ten gevolge van den hevigen regenval buiten hun oever getreden, zoodat uitgestrekte gebieden volkomen overstroomd zijn. Het verkeer van den Oost-Chineeschen Spoorweg is gestagneerd. De te velde staan de gewassen zijn ten deele vernietigd. Tal rijke huizen werden ernstig beschadigd. Ge vreesd wordt, dat vele menschen om het leven zijn gekomen. Japansche vliegtuigen voor zien afgesneden Japansche troepeneenheden en de burgerbevolking van levensmiddelen. 40 WAGONLADINGEN FRUIT IN ZEE GESTORT. Aan de Spaansch-Fransche grens te Cer- bere zijn veertig wagonladingen met Spaansch fruit in zee gestort, omdat het niet in Frankrijk mocht worden ingevoerd. Het fruit is afkomstig uit Zuid-Spanje en kwam pas aan de grens aan toen het Fransch- Spaansche verdrag inzake de contingentee- ring van fruitoogst reeds was in werking ge treden. Aangezien het niet mogelijk is gebleken in de grensplaatsen de vruchten te verkoopen, heeft men de geheele lading, welke een waar de heeft van ongeveer een millioen francs, in zee gestort. BEGIN DER VLOOTMANOEUVRES IN ITALIË. Gister zijn de groote Italiaansche vloot- manoeuvres begonnen, waaraan ruim 100 schepen en vaartuigen der oorlogsmarine en "3 eskaders marinevliegtuigen deelnemen. De oefeningen hebben ten doel de beste wijze te zoeken van het convoyeeren van troepen- en levensmiddelentransporten. Verder moet de samenwerking tusschen de vloot en de marine vliegers van de berichtendienst worden ge oefend. De hoofdmanoeuvres bestaan uit het bege leiden van transporten van de Afrikaansche kust naar den golf van Taranto door een groep Been tweede groep A zal deze transporten moeten trachten te veroveren. De strategische grondgedachte hiervan is de verbinding in oorlogstijd tusschen het moe derland en de Afrikaansche kolonie veilig te stellen en verder de voorziening van Italië langs den zeeweg mogelijk te maken. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Hankau door Roode troepen be legerd. Volgens berichten in de Berlijnsche bladen uit Tokio, wordt Hankau door 40.000 man communistische Chineesche troepen belegerd. De door de regeering tot den strijd tegen het Roode Leger uitgezonden troepen zijn voor een deel naar de communisten overgeloopen, o.a. de 30ste, 31ste en 88ste brigade. Ook de 12de divisie zou met de revolutionnairen ge lijk spel spelen. Tsjang Kai Sjek heeft zich, aldus deze berichten, in verband met dit drei gend nieuws naar Hankau begeven, teneinde persoonlijk het opperbevel op zich te nemen. De toestand bij Inkau. Volgens een radiobericht uit Inkau wordt de stad door Chineezen belegerd. In verschil lende deelen van de stad is door Chineezen brand gesticht. Twee Japansceh eskaders bommenwerpers zijn opgestegen om de Ja pansche troepen te ondersteunen. De gevech ten duren voort. Nieuwe commandant der Kwantoen gtroepen. Generaal Nobuyoshi zal Maandag a s. ge ïnstalleerd worden als commandant van het Kwantoengleger, het voornaamste deel van de in Mantsjoerije aanwezige Japansche troe pen, dat tot nog toe onder bevel van generaal •Honjo stond. BOLIVIA—PARAGUAY. Meeningsverschillen inzake wa penstilstandsvoorwaarden. De vooruitzichten op een staking der vijan delijkheden tusschen Bolivia en Paraguay werden thans weer iets ongunstiger beoor deeld, aangezien de wederzijdsche opvattin gen nog te zeer uiteen loopen. Bolivia wil dan toestemmen in een wapen stilstand, indien het de tot nu toe veroverde stellingen mag behouden. Paraguay zal de vijandelijkheden niet sta ken, zoolang Paraguaansche forten nog in het bezit zullen zijn der Bolivianen. Aanval op Paraguaansch fort afgeslagen. Uit Adfundsium wordt gemeld, dat in het grensgebied van den Gran Chaco nieuwe ge vechten zijn uitgebroken tusschen Biliviaan- sche en Paraguaansche voorposten. Boliviaan- sche troepen deden voorts een aanval op het Paraguaansche fort President Ayala, doch deze aanval werd na een kort vuurgevecht afge slagen. Beide staten tot arbitrage bereid. Naar uit Adfundsium wordt gemeld, heeft het Paraguaansche kabinet het antwoord op gesteld op de Pan-Amerikaansche nota van 3 Aug. j.1., welke geteekend is door de regee ring van de Ver. Staten en 18 Zuid-Amerikaan- sche staten. De regeering van Paraguay ver klaart zich onvoorwaardelijk bereid het terri toriale geschil, dat reeds 50 jaar oud is, aan een scheidsgerecht te onderwerpen. De Boliviaansche regeering zou eveneens tot arbitrage bereid zijn, doch de moeilijkheid is dat zij wenscht, dat in geval van een arbi trale procedure de territoriale statusquo van 1 Juni j.1, gehandhaafd zou blijven. (Zie het programma). DE OPSTAND IN BRAZILIË. De opstandelingen melden ook verder succes. Het hoofdkwartier der Braziliaansche in- surgenten deelt mede, dat de opstandige troe pen Parana zijn binnengedrongen en de steden Cambara en Eiberon Claro hebben be zet. De regeeringstroepen zijn naar het Zui den teruggedrongen. 'S WERELDS RIJKSTE SJEIK. 's Werelds rijkste sjeik, zoo noemen de Engelsche bladen El Glawi, is een sjeik uit Marrakesj in Marokko, die thans logeert in het Savoy Hotel te Londen. Hij moet, zoo le zen we in de N.R.Crt., een van de machtig ste mannen van Marokko zijn na den sultan, en zijn paleis te Marraksj wordt het grootste van Marokko genoemd. De bladen weten van den sjeik een zeer romantisch verhaal te ver tellen. Op een goeden dag speelde hij in het Casino te Vichy een partij écarté met een rij ken Turk. Spoedig had hij een half millioen francs gewonnen„Nu zullen wij spelen om mijn favorite," zei de Turk, en El Glawi nam dat aan. Weer verloor de Turk, doch El Gla wi was edelmoedig genoeg om den prijs te weigeren. De gesluierde vrouw van den Turk echter die het spel had gadegeslagen, zeide: „Mijn man betaalt zijn schulden al tijd." Zoo won Glawi een vrouw, een meisje van nog geen twintig jaar, dat hij meenam naar zijn paleis in Marrakesji. De twee men schen, die op zoo'n romantische wijze aan el kaar verbonden waren, vatten een groote lief de voor elkander op. Na een korten tijd van het hoogste geluk stierf het jonge vrouwtje en men zegt dat El Glawi het verlies nimmer te boven is gekomen. El Glawi heeft met in terviewers gesproken over het huiselijk leven in zijn land. Dat is volgens hem sinds eeu wen onveranderd gebleven, de groote steden en het hof uitgezonderd. De vrijheid, aan de Engelsche vrouwen toegestaan, verbaasde hem niet; dat is nu eenmaal 's lands wijs, zei hij, maar ik prefereer de onze. De meeste Europeanen, die Marrakesj bezoeken, zien ons niet zooals wij werkelijk zijn. Het gelaat van onze vrouwen is niet altijd gesluierd, zelfs niet op straat. Thuis en te midden van verwanten en vertrouwde vrienden zijn onze vrouwen even vrij als die in Europa. Alleen als anderen, vreemdelingen, in de nabijheid komen, moeten zij zich sluieren. Zoo willen wij het en zij zelf vinden het ook prettiger. Het is de plicht van een goede vrouw en te vens een uiting van ware bescheidenheid. „Neen," ging de sjeik voort, „ik geloof niet, dat de menschen in Engeland of andere Europeesche landen gelukkiger zijn dan wij. Maar ik ben naar Londen gekomen om zoo veel mogelijk van u te leeren. Ik zal natuur lijk uw musea en momumenten bezoeken, maar in hoofdzaak zal ik uw gebruiken be- studeeren en golfspelen." El Glawi heeft zelf in zijn tuinen een kostbare golfbaan laten aanleggen. De ver slaggever van den Evening Standard vroeg hem of de vrouwen van de edelen in Marra kesj ook golf mochten spelen. „Zeker", luid de het antwoord, maar niet in het open baar." Toen eenigen tijd geleden de dochter van den sjeik in het huwelijk trad, trok haar vader een millioen francs uit. De eene helft voor een theepartij, en de andere helft om uit te deelen onder de bedelaars van Marrakesj. El Glawi draagt een ring met een schitterenden diamant, waarvan de waarde meer dan twintigduizend gulden moet bedragen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1