DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Qaqdüksch Ovevtidit iBuitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractei, rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. 186 Directeur: C. KRAK. Dinsdag 9 Augustus 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang de politieke toestand in duitschland. HET GESCHIL TUSSCHEN HET DUITSCHE RIJK EN PRUISEN. Het verweerschrift der Rijks regeering inzake Pruisen. DE PRINS VAN WALES NAAR DE MIDDELLANDSCHE ZEE. PROF. PICCARD GEREED VOOR DEN START. VECHTPARTIJ IN DUITSCHE RECREATIEZAAL. VEERBOOT TE TOKIO OMGESLAGEN. STAATSSECRETARIS STIMSON OVER DE BETEEKENIS VAN HET BRIAND—KELLOGGPACT. ORANT. f 7 Losse nummers 5 cents. pit nummer bestaat uit drie bladen. Afwachtende houdine der Rijks- regeerind inzake de terreur. Hervorming van het Rijkskabinet aanstaande. De feiten van den dag loochenen op alle /nanieren den politieken Godsvrede,^ die nog De altijd in Duits'chland moet heerschen. eene aanslag volgt op den andere, de poli tieke moorden zijn bijna niet meer te tellen. En nog steeds is de Rijksregeering bezig met de voorbereiding van een anti-terreurverorde- ning, terwijl intusschen de nat.-soc. stormaf- deelingen steeds dreigender houding aan nemen en zelfs aandringen op versterking van de politiek, die naar hun zin te zwak tegen het communisme weert, door alaatselijke stormafdeelingen. waartegen de minister van binnenl. zaken zich echter heeft verzet. Door dit alles neemt de verbroedering tusschen communisten en socialisten steeds toe, de daden van terreur maken dan ook meest Marxistische slachtoffers. En de regeering doet met dit al niet anders dan maatregelen aankondigen, die tot nu toe nog maar steeds niet worden genomen Wat de Rijksregeering met haar afwach tende houding bedoelt? Wil ze misschien de extremistische nat.-soc. eenigen tijd hun gang laten gaan om zich zelf te compromitteeren als partij, die door haar omvang in den Rijks dag aanspraak kan maken op een groot ge deelte der regeeringsverantwoordelijkheid? Waarschijnlijk zal von Schleicher niet graag de macht deelen met een Hitier, al heeft hij de nat.-soc. beweging noodig voor een reorga nisatie van het leger. De regeering loopt echter door deze af wachtende houding ook de kans zelf impopu lair te worden. Misschien dat ze nu den tijd gekomen acht in te grijpen. De Rijkskanselier heeft zich na zijn terug keer te Berlijn direct door de bevoegde in stanties der rijksregeering en van het Prui sische staatsministerie op de hoogte laten stellen van de gedurende de laatste dagen plaats gehad hebbende daden van terreur. Hij heeft vervolgens alle rijksministers naar Berlijn ontboden voor een ministerraad wel ke gistermorgen zou worden gehouden. De Rijkskanselier is van meening dat aan de huidige toestanden direct een einde moet worden gemaakt onder toepassing van alle machtsmiddelen welke den staat den dienste staan. Vernomen wordt dat heden een nieuwe noodverordening te verwachten is, welke verscherpte strafbepalingen zal bevatten ter bestrijding van de terreur. In veringelichte kringen wijst men er in dit verband op dat de bepaling volgens welke 0.m. met de doodstraf wordt gedreigd tegen dengeen die met een wapen in de hand wordt aangetroffen, ook reeds in het jaar 1919 noodzakelijk is geweest. Behalve de noodverordening tot verscher ping der strafbepalingen is te verwachten een verordening me,t doorvoeringsbepalingen voor een vroegere noodverordening van den Rijkspresident welke o.m. voorziet in de in stelling van bijzondere rechtbanken. 0 Waarschijnlijk zal de politieke toestand in Duitschland, die nu door duidelijkheid niet uitmunt, heel wat helderder worden, als de hervorming van het rijkskabinet, waarom trent nu nog allerlei raadsels worden opge geven, heeft plaats gehad Op dit oogenblik, zoo schrijft de Berlijn- sche correspondent van het Hbld., valt nog niet te overzien welk resultaat te verwach ten is. Als gewoonlijk doen allerlei geruch ten de ronde. De tegenwoordige rijksregeering schijnt geneigd den rijkspresident voor te stellen dat de heer von Papen rijkskanselier blijft en dar het kabinet zijn karakter als een van partijen onafhankelijke regeering, gesteund door rijkspresident en rijksweer, als zoogenaamd 1.presidiaalkabinet" behoudt. Men wil echter ernstig rekening houden met het resultaat van de verkiezingen van 31 Juli en den na- tionaal-socialisten eenige portefeuilles aan bieden, ten einde de grootste Duitsche partij eindelijk in de verantwoordelijkheid te be trekken. Dat kan op verschillende manieren ge schieden. Men kan het aan de Hitlerbewe ging overlaten bepaalde personen voor be Paalde ministeries aan te wijzen, en men an deze nationaal-socialisten als officieele Partijministers beschouwen. Maar evengoed het mogelijk, en in deze richting schijnen wenschen der regeering te gaan, dat kun °'ge vakmenschen, die tevens bij de nationaal °cialistische partij aangesloten zijn en daar ®en leidende positie bekleeden, als zgn. vak- "'uisters in de regeering worden opgenomen 'n het eerste geval zou men streven naar u Parlementaire regeering, zoo mogelijk r>, "J^rderheidsregeering, door ook de u?'tsch-nationflWi het Pen een presidiaalkabinet, door genoemde partij en, kunnen worden gehandhaafd. Natuurlijk wordt ook aan een compromis tusschen beide mogelijkheden gedacht. Hoe het centrum over een en ander denkt, is nog niet volkomen bekend. Het staat vast, dat straks dr. Brüning tot voorzitter dezer partij gekozen zal worden, als opvolger van dr Kaas, wiens gezondheid ernstig geschokt schijnt te zijn. Of de heer Brüning na alles wat hier ge beurd is bereid zal zijn het Centrum in wel ken vorm dan ook te laten deelnemen aan de verantwoordelijkheid voor een rijksregeering onder leiding van den uit de partij gestooten rijkskanselier von Papen, schijnt op het oogenblik nog onwaarschijnlijk. Aan den anderen kant heet het, dat de rijkspresident tot het opofferen van den heer von Papen niet bereid is, althans nu nog niet Het is verder niet aan te nemen, dat de Duitsch-nationale volkspartij over den loop der dingen bijzonder tevreden is en bereid zal zijn in een gewijzigd kabinet-von Papen een uiterst ondergeschikte rol te gaan spelen. Een en ander vermindert wel zeer de kansen op een parlementaire meerderheids- regeering. Tenslotte hebben rijkspresident en minis ters rekening te houden met de wenschen van de nationaal-socialistische partij. Het is bekend genoeg, dat Adolf Hitier herhaaldelijk groote gematigdheid heeft ge toond en ook wel neiging tot deelneming aan een mogelijke coalitie liet doorscheme ren. Zijn onderaanvoerders zijn het daarover echter allesbehalve eens. In het Berlijnsche hoofdorgaan der partij kon men gisteravond weer lezen, dat van eenig compromis, van eenige coalitie volgens het bekende recept geen sprake kan zijn, dat de nationaal-socialisten de leiding in de nieuwe regeering en de feitelijke macht eischen, dat hun aanhang een volkomen nieu we beweging en geen ouderwetsche partij vormt en dat nu eindelijk Hitier aan de re geering moet komen. Vermoedelijk dus als rijkskanselier. Het blad schrijft dreigend: „Weigert men ons de leiding in de regeering te geven dan is voor ons slechts één antwoord mogelijk: strijd tot het uiterste!" Het blad hoopt en vertrouwt intusschen dat,, terwille van Duitschland, deze strijd kan worden ver meden. Een en ander klinkt nogal onverzoenlijk en weinig hoopvol, maar men moet er rekening mee houden dat de onderhandelaars steeds beginnen het vrijwel onbereikbare te eischen en met dreigementen te werken. Het blijft waarschijnlijk dat tusschen de coulissen in deze dagen een vinnige strijd wordt uitge vochten, waarbij Adolf Hitier voorloopig in stilte aan de zijde zal staan van minister von Schleicher om den tegenstand in de eigen gelederen van zijn beweging zoo moge lijk te breken en een coalitie, in welken vorm dan ook, tóch nog door te zetten. Lukt dit niet, dan blijven slechts twee mogelijkheden over: een aanblijven van het kabinet Papen- Schleicher dwars tegen het nationaal-so- cialisme zoowel als tegen het rijksparlement in, dan wel een openlijk verzet van de Hitier- beweging in vormen, die de ernstigste gevol gen met zich kunnen brengen. Waarschijnlijker lijkt het echter, dat tegen de wenschen van den radicalen Hitlervleugel in een op'ossing gevonden wordt. sterke posten bezet. Alle personen, die naai de stad willen gaan of vandaar terugkeeren, worden gefouilleerd. Er zijn tot nu toe reeds negen pistolen bevonden op personen, die geen vergunning bezitten wapens te dragen Te Allenstein heeft de regeeringspresident een verscherpt voorschrift uitgevaardigd in zake het aangeven van in bezit zijnde wapens. Hier moet thans ook worden opgegeven welke wapens men in huis heeft. Zooals bekend, heeft men geen wapenvergunning noodig voor wapens die men in huis heeft. Te Loetzen zijn zes hulppolitie-agenten aangesteld, die des nachts met geüniformeer de beambten de ronde moeten doen door de plaats De wapenvondst te Zwickau. Reeds 140 pistolen gevonden. De wapens, die te Zwickau bij leden van den Rijksbanier zijn gevonden, betreffen 140 pistolen en 7000 patronen. Er is een bizondere commissaris benoemd om een onderzoek in te stellen naar den oor sprong der wapens. Bomaanslag te Stettin. Vannacht werd uit een parkeerende auto een dynamietbom geworpen naar het ge bouw van het soc. dem. dagblad Der Volks- bote, waardoor belangrijke materieele schade werd aangericht. De ingang en de daarachter gelegen kan toorruimte werden ernstig beschadigd. Van de daders ontbreekt elk spoor. Mislukte aanslag op soc. journa list. In den afgeloopen nacht wilde de S.S.-man Senke te Reichenbach in het Eulengebirge een aanslag plegen met een handgranaat op den redacteur van het soc. dem. orgaan Der Proletariër, die tezamen met een vriend naar huis terug keerde. De handgranaat ontplofte echter in den hand van den dader. De hand werd afgerukt, terwijl Senke bovendien nog andere ernstige verwondingen opliep, tenge volge waarvan hij-tijdens het transport naar het ziekenhuis overleed. sprake een politieke beslissing welke bij den Rijkspresident berust. De voorzitter van het Staatsgerechts- hof heeft den vroegeren Pruisischen mi nisters en den beiden landdagfracties binnen een week antwoord verzocht. DE AANSLAG OP HET BRETONSCH- FRANSCHE VERBROEDERINGS MONUMENT. Het onderzoek wordt voortgezet. Het onderzoek naar den bomaanslag op het Bretonsch-Fransche verbroederingsmonu ment te Rennes wordt zoowel te Rennes als te Vannes voortgezet. Gisteren is een der lei dende personen in de autonomistische bewe ging van Bretagne Fran?ois de Beauvais, die had deelgenomen aan een op het laatste oogenblik verhinderde protestdemonstratie, gearresteerd. Men is van meening, dat deze protest demonstratie in nauw verband staat met den aanslag op het monument te Rennes en dat de Beauvais de daders moet kennen. De Beauvais had met 15 andere autonomisten in een aan de hoofdstraat van Rennes gelegen hotel een aantal balcons gehuurd, van waar lij bij de aankomst van minister-president Terriot Zondag j.1. strooibiljetten naar be neden had willen werpen. De politie had ech ter van dit plan kennis genomen en de demonstranten vastgehouden, toen Herriot kwam. Sf. -"""-"önonaien, het Centrum en de Beier e volkspartij er aan te verbinden. nationalen in ¥ulksPartij er aan te verbinden het tweede geval zou het karakter van DE ONGEREGELDHEDEN IN DUITSCHLAND. Telegram van Rijksbanier aan Rijksregeering. Het bestuur van den gouw Oost-Pruisen van den Rijksbanier Zwart-Rood-Goud heeft een telegram gezonden aan de Rijksregee ring, waarin met verwijzing naar het dood schieten van den districtsleiders uit Loetzen, Kotzan, verklaard wordt, dat de burgeroor log in Oost-Pruisen verder woedt. Dr. Bracht heeft nog steeds niet de ver- eischte maatregelen getroffen. De Republikeinsche bevolking van Oost- Pruisen eischt derhalve, dat hij uit zijn ambt zal worden gezet en dat Braun en Severing weer in functie zullen worden hersteld. „Geeft deze mannen in Pruisen de macht", aldus het telegram", en in 48 uur zal orde geschapen zijn. Wij laten ons niet meer op geniepige wijze door de Hitlerbandieten neer knallen". Nieuwe daden van terreur in Oost-Pruisen. Te Jucha (district Lyck) werd uit een tuin een handgranaat geworpen naar het huis van den plaatselijken S.A.-leider. Een granaat splinter vernielde het vênster zonder dat iemand werd getroffen. De S.A.-man kreeg een lichte verwonding aan den arm ten ge volge van een steenworp. Te Neidenburg werden in den afgeloopen nacht bomaanslagen gepleegd op een drietal winkelzaken. In twee gevallen miste de aan slag zijn uitwerking, toch in het derde geval ontstond eenige brandschade. Te Bischofsberg werden Zondag de ruiten van twee winkelzaken, welke door Joden wor den gedreven, vernield. Te Tilsit worden bij het intreden der duis ternis alle toegangswegen naar de stad door De Rijksregeering heeft thans bij het staatsgerechtshof voor het Duitsche Rijk de conclusie ingezonden in verband met de door de voormalige Pruisische Staats- regeering aanhangig gemaakte proce dure met betrekking tot de instelling van een Rijkscommissariaat voor Prui sen, zoomede nopens de door de fracties der SPD en Centrumpartij ingediende bezwaarschriften. De d.d. 5 Augustus opgestelde verkla ring der Rijksregeering in verband met de aanklacht der vroegere Pruisische regeering, zoomede de bezwaarschriften der Pruisische Landdagfracties van de SPD en de Centrumpartij, nopens de in stelling van -een Rijkscommissariaat voor Pruisen, omvat 25 getypte folio vellen. Er is aan toegevoegd een bijlage dat o.m. bevat een aantal redevoeringen en artikelen van vooraanstaande leden der vroegere Pruisische staatsregeering, zooals van minister Severing en voorts van den vroegeren hoofdcommissaris van politie te Berlijn, Greczinsky. In het memorandum wordt o.m. ge sproken van den toestand van burger oorlog, welke geen oogenblik uit het oog mag worden verloren. Nopens de in het document geuite meening dat de Rijksexecutie periculum in rnora onderstelt, wordt opgemerkt dat een dergelijk gevaar niet heeft bestaan. De Rijksregeering kan niet toegeven dat het vereischte periculum in mora iets anders beteekent dan een „politieke richtsnoer voor de handhaving van de uitvoerende macht van den Rijkspresi dent. Pruisen is voor welk ander land ook verplicht orde en veiligheid niet alleen in den zin van politierecht, doch ook met het oog op art. 48 zinsnede II, te handhaven. Vooraanstaande ambtenaren hebben dezen plicht met het oog op den dreigenden burgeroorlog niet nageko men. De Rijkspresident en de Rijksre geering waren er van overtuigd dat de communistische partij bezield met een staatsvijandige mentaliteit, juist in de eerste plaats in Pruisen verantwoorde lijk moet worden gesteld voor het ont staan van bloedige onlusten en dat de verantwoordelijke leiders der Pruisische politiek, de premier en de met den poli tiedienst belaste minister van Binnen landsche Zaken, wegens hun eenzijdige houding ten aanzien van de nationaal- socialisten, niet meer in staat waren deze toestand voldoende in het oog te houden. In verband hiermede is ook de op 12 April 1932 besloten wijziging van par. 20 van. het reglement van orde van den Pruisischen Landdag van beteeke nis. Dergelijke kunstgrepen, aldus het memorandum, vergiftigen het geheele openbare leven. OveriRens is hier slecnts Als de prins van Wales de volgende week een bezoek zal brengen aan de Middellandsche Zee-vloot, zal hij verge zeld worden door zijn broeder prins George. Waarschijnlijk zullen de prin sen het eerste gedeelte van de reis over land afleggen. Verwacht wordt dat zij zich aan boord van het vlaggeschip Van opperbevelhebber admiraal Sir Ednie Chatfield, de „Queen Elisabeth" zullen inschepen. De vloot zal verzameld worden 'ter hoogte van Corfoe. Nieuwe veldmaarschalk in Japan. Prins generaal Morimassa Nashimoto is bevorderd tot veldmaarschalk. Generaal Noboeyoshi Moeto is benoemd tot gouverneur van het gebied Mantsjoerije en buitengewoon gezant en gevolmachtig mi nister bij de regeering van Mantsjoerije. Luitenant-generaal Shigeroe Honjo is be noemd tot lid van den militairen raad. Lui- tnant-generaal Koeniyoshi Koiso, vice mi nister van oorlog is benoemd tot chef van den Taieralen staf van het Kwantoeng leger, ieisneke Canagawa is benoemd tot vice- minister. De toestand gespannen. Volgens berichten uit Peking van het tele- graafagentschap der Sowjet-Unie verwacht men in de eerstvolgende dagen hevige ge vechten tusschen de Japanners en troepen van maarschalk Tsjang Sjoe Liang. Ongeveer 14000 man van de Chi- neesche vrijscharen geven zich over. De Japansche militaire autoriteiten in Mantsjoerije deelen mede, dat na schatting 14.000 man van de troepen der Chineesche rijscharen in Noord-Mantsjoerije zich aan de troepen hebben overgegeven. Als oor zaak hiervan wordt door de Japanners ge noemd het gebrek aan levensmiddelen en uitrustingstukken, alsmede de overstroo mingen in dit gedeelte van Noord-Mantsjoe rije. Men verwacht, dat de spoorlijn naar Si- iberie door de overstroomingen nog minstens tien dagen onbruikbaar zou zijn. Ook in de richting Tsjlentsjin is het spoor wegverkeer door aanslag op een trein onder broken. Het water steeg te lila ten Noord- Oosten van Moekden groote verwoestingen aangericht en eenige honderden personen zijn hier verdronken. Het Japansche garni zoen moest in booten vluchten en zijn ge schut, paarden en forage achterlaten. Te za- men met de Mantsjoerijsche troepen heeft men getracht de bevolking tegen het water te beschermen. Prof. Piccard is thans gereed om te star ten voor zijn vlucht naar de stratosfeer. De ballon zal evenwel, in verband met de ongunstige weersomstandigheden, niet voor Donderdagmorgen kunnen op stijgen. In de gemeenschappelijke zaal van de strafgevangenis te Ragnit is Zondag middag oneenigheid onder de gevange nen ontstaan. De vechtersbazen maakten daarbij ge bruik van messen. Een der gevangenen werd zóó ernstig gewond, dat hij even later is overleden. IN REUSACHTIGE BOSCHBRANDEN GRIEKENLAND. In den Peloponnesus bij Patras woeden sedert eenige dagen reusachtige boschbran- den. Reeds moesten eenige dorpen worden ontruimd, terwijl andere groot gevaar loopen Het spoorwegverkeer in het betrokken gebied is onderbroken. De branden zouden reeds vele slachtoffers hebben gemaakt, hoeveel dooden te betreuren zijn, is nog niet bekend. Militairen zijn voor hulpverleening en ter deelname aan het blus sohingswerk naar het brandend gebied ge zonden. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Chang Sjoe Liang treedt af Chang Sjoe Liang heeft een telegram ge zonden aan de Nanking-regeering, waarin n., mededeeling doet van zijn aftreden, omdat hij zich verantwoordelijk acht voor het verlies van het N.O. district. Uit Peking wordt gemeld, dat Chang Sjoe Liang zijn medewerkers heeft verzekerd dat er geen wijziging komt in zijn militaire plannen in verband met zijn aftreden van zijn officieele posten. De Mantsjoerije Commissie van den Volkenbond vertrokken. De leden van de Volkenbondscommissie in zake Mantsjoerije hebben Japan verlaten. Zij hebben zich ingescheept aan boord van het stoomschip „Tsjitsjiboe Maroe". Hoewel de leden der commissie een zeer streng stilzwijgen in acht nemen betreffende hun plannen nopens Mantsjoerije, hebben de waarnemers niettemin den indruk, dat zij China als een souvereinen staat beschouwen waarin Mantsjoerije een belangrijke ro speelt. De algemeene indruk te Tokio is, dat tus schen de opvatting der commissie en de ziens wijze der japansche regeering nog een groot verschil bestaat. Zondagavond is een overbelaste veer* boot ter hoogte van Haneda, een voor stad van Tokio, omgeslagen. Aan boord bevonden zich 27 badgasten die naar Tokio terugkeerden. Veertien hunner, o.w. eenige vrouwen, zijn verdronken. Gisteravond heeft staatssecretaris Stimson voor den „Council of foreign Relations" het woord gevoerd over de beteekenis van het BriandKelloggpact waar 62 staten toe zijn toegetreden. Direct na de ratificatie op 24 Juli 1929 zijn bezwaren gemaakt tegen het pact, welke ook thans nog moeten-worden ge handhaafd. Spr. acht het doelmatig vast te stellen hoe het pact thans wordt be schouwd, hoe het zich derhalve zal ont wikkelen en welke beteekenis het in de toekomst op de wereldpolitiek zal heb ben. De groote technische vooruitgang en de vergaande wijzigingen in de indu- strieele en sociale verhoudingen der hel pers hebben reeds voor den oorlog eenerzijds de vernietigende werking der oorlogsmiddelen doen toekomen en an derzijds de afhankelijkheid der volkeren van elkander verhoogd. Toen is de groote oorlog gekom >n dis in zijn maalstroom bijna de geheele wereld heeft betrokken. Het bewijs voor de onmogelijkheid een modernen oorlog binnen enge grenzen te houden, is daardoor geleverd. Te Versailles hebben de overwinnende naties vervolgens een overeenkomst ge sloten met het doel te trachten het uit breken van oorlogen zoo ver mogelijk te beperken, waarna in 1928 het pact van Parijs, het z.g. Briand—Kelloggpact is gevolgd. Bij dit pact zijn bijna alle naties der wereld overeengekomen af te zien van den oorlog als instrument van nati onale politiek. Alle geschillen zullen in de toekomst nog slechts langs vreedza- men weg worden geregeld. Dat beteekent dat de oorlog onwettig is. In de toekomst zal niet een van twee oorlogvoerenden de kwaadwillige zijn, doch zuilen zij beide misdadigers wor den verklaard. Thans hebben critici verklaard dat het verdrag heelemaal geen verdrag is, doch slechts eenzijdige verklaringen bevat, waarover ieder onderteekenaar alleen heeft te beslissen en voor welker schen ding hij niet ter verantwoording kan worden geroepen. Deze critici hebben ongelijk. De eenige beperking van het pact is vervolgens degenen, indien het het recht van zelfverdediging betreft. Het Kellogg Briand pact voorziet niet in sancties, het berust veeleer op de sanc tie der openbare meening, welke ge maakt kan worden tot een der grootste wapens van de wereld,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1