Juist in Vacantietijd SLAGERSHALFWAS Tandarts BOERS Nutsspaarbank. Net Meisje Mantel- en Costuumnaaister. ophooging van een tnrreln HAAGSCHE COURANT Pension aangeboden jAduettentiëa B. J. GROEN, P. C. Hooftstr. 33 flinke Dienstbode Financieele- of andere moeilijkheden? Woensdagmiddag Vrijdag en Zaterdag AFWEZIG. harm jacob. KLAAS KLiJN, joseph nicolaas lob ach, spaarbusjes Prima coupe en afwerking. Prijs gevraagd voor 37 WA6ENSTRAAT OEN HAAC TELEFOON 16300 (6 LIJNEN) CAREL FUHRMANN SCHOENREPARATIE Centraal Rechtskundig Advies- en Bemiddelings-Bureau. Hoofdkantoor Ministerpark 10, Hilversum. Telef. 3025. en j WERKMAN en g, WERKMAN—SPAAN ëC,en kennis van de geboorte van hun Zoon Alkmwr, 8 Aug. '32. Nieuwp.'aan 203. Hiermede geven wij kennis, dat na een smartelijk, doch geduldig gedragen ljjden ont sliep, onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader, de Heer in den ouderdom van ruim 70 jaar. Alkmaar, 8 Augustus. Omval 4 (post Stompetoren). Alkmaar, Wed. K. KLIJN geb. IJFS. W. KLIJN T. KLIJN—JONKER. Maarsen, T. KLIJN—HARTLAND S. HARTLAND en kleinkinderen. Voor de zeer vele bewijzen van deelneming, welke wij mochten ontvangen na het overlijden van onzen besten en beminden Broe der, Zwager en Oom, den Heer betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, E. LAMPEN, Ex. test. Alkmaar, Augustus 1932. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen na het over lijden van onze lieve moeder, be huwd-, groot- en overgrootmoeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. Utrecht, A. H. GOUWE. Wed. J. GOUWE—STOEL. Alkmaar, Wed. W. F. STOEL— GOUWE. Bergen (N.H.), 9 Aug. 1932. Tegen 1 September gevraagd. Emmastraat 51. blijkt ons schier dage lijks hoezeer het spa ren met behulp van onze in vele gezinnen ge waardeerd wordt. 09 De wekelijks wegge legde kleine bedragen groeien aan tot een som, waaraan men in vacantietijd iets heeft. 99 Zou een spaarbusje ook in Uw huiskamer geen goede diensten kunnen bewijzen? Spaarders kunnen de busjes, zonder eenige kosten, in bruikleen ontvangen. gevraagd bij D. MEIJER, Snaarmanslaan 70. bij het Lyceum. Inl. bij J. HOEK- MEIJER, v. Houtenkade 22. HET grootste DA O B la d voor Den Haag en Omstreken Uwe annonce bereikt het ge- heele Haagsche publiek j Advertentie-tarieven ep aanvraag. WAS, IS en BLIJFT UW ADRES voor iACHTERDAM 31 (KUIPERSTEEG) Kantoor van 9 tot 5 en Dinsdag en Donderdag ook van 7 tot 9 uur. Behandeling van alle voorkomende zaken. Dubieuze vorderingen. Belastingzaken. Regeling treffen met Crediteuren. Aanbieden van Accoorden. Faillissementsaanvrage beh. enz. Lidmaatschap Fl. 1. Contributie FI. 5.per jaar, tiaar verkiezing te voldoen. Nadere inlichtingen worden zonder verplichting verstrekt. gevraagd bij J. RKNES, Heiioo. Telef. 1228. tegen 1 Sept., met huiselijk ver keer, in beschaafd gezin. Brieven lett. L 712, bureau van dit blad. 3o. Deze richten een schoolvereen. op. Met de wet in de hand kunnen ze nu aan de ge meente een school vragen, als ze voldoende leerlingen hebben, olschoon het de vraag is, of de wetgever deze ruime bedoeling ooit heeft gehad. Tot zoover zou men misschien met de re clamanten kunnen meegaan. Maar verder? In plaats van een meisjesschool, waarop ze zoo'n prijs stellen wordt opgericht 'n school voor jongens èn meisjes Van dit type be staan er in Alkmaar twee openbare, 'n stan denschool dus? Neen, zégt het schoolbestuur: de te stichten school is toegankelijk voor iedereen, zóó zullen we de schoolgeldrege- Mpg maken. De aandachtige lezer zal opmer ken, dat hier wordt gesticht een opleidings school voor jongens en meisjes, volmaakt ge lijk aan de 2 opleidingsscholen die Alkmaar reeds bezit. De leerlingen voor hun school zouden natuurlijk gedeeltelijk worden ont trokken aan de bestaande openbare scho len. Voorwaar een prachtig voorbeeld van af braak van het openbaar onderwijs door „zoogenaamde'' voorstanders ervan, waar tegen niet genoeg gewaarschuwd kan wor den en waaraan geen enkel ouder, die het goed meent met het openbaar onderwijs mag meewerken. Dusgeen handteekeningen en geen bewijzen van sympathie met oe af braakpogingen van het openbaar onderwijs, het voor ieder toegankelijke onderwijs. We zouden het hierbij gevoeglijk kunnen laten. De feiten zijn zóó en niet anders. Doch in het stukje van het schoolbestuur zitten nog wel enkele dingen, waarop we even de aan dacht willen vestigen. Het schrijft dan: lo. ieder, die alleen het belang van het on derwijs op het oog heeft, zal de oprichting van een bijzondere neutrale school toejui chen. Wij vragen: Waarom? Integendeel, ieder, die het wel meent met ons onderwijs, zal on- noodige, verdere versnippering ten sterkste afkeuren en daaraan niet willen meewerken. Wat het schoolbestuur wil, hebben we in Alkmaar en dat willen we behouden en niet laten verminken door het schoolbestuur. 2o.vele ouders gaven aan de oproep gehoor en dat spreekt boekdeelen. Zeker, dat spreekt boekdeelen, als ze tenminste goed zijn ingelicht. Maar dan boekdeelen in dezen geest, dat men wel degelijk een standenschool wenscht en dat men deze gelegenheid heeft aangegrepen om tot de oprichting te komen. ?o. Het zal de gemeente geen geld kosten, sis het aan te bieden schoolgebouw aan re delijke eischen voldoet. Wij zijn er niet zoo heel erg gerust op en meenen, dat niet ieder san „redelijk" dezelfde beteekenis hecht. Maar dat kan meevallen en zou blijken. Maar het schoolbestuur beseft blijkbaar niet, dat door hun school een andere soortgelijke zai worden gedesorganiseerd, en dat is een schade, die niet in geld is uit te drukken. 4°- Het schoolgeld zal hetzelfde zijn als san de openbare. Het schoolbestuur is bang zijn „standen school'' niet voldoende gevuld te krijgen, vandaar deze bepaling! Men kan de kinderen van de minder goed gesitueerden niet missen, vandaar deze „milde regeling en ook die van contributie. Maar de allerlaagst betaalden onze maatschappij moet men blijkbaar toch ?iet hebben! Immers de minimumcontributie «esteld op 10 en dat zal voor veel „ar- widers" te hoog zijn. 30. Fransch zal worden opgenomen. Maar 'sat men weten, dat dit ook aan de openbare ^cholen buiten de gewone schooluren van ge- centewege gegeven kan worden. Is men ssr op gesteld, men ijvjjre voor de invoe- V®? van zoo'n gemeentecdrsus. En zoo gauw lin ^et''^erPstra, die binnenkort in behande- k°mt, zal zijn aangenomen, kan Fransch ook ®en. wcer in de lesrooster worden opgeno- óo. De voordeden: eigen sou ooi en perso neel, medezeggingschap der ouders... geen politieke invloeden. Hier komt de ware reden naar voren: eigen personeel en school enz. Het woordje eigen geeft de bedoeling vol doende weer. En waar de politieke invloeden het grootst zullen zijn, bij het openbaar on derwijs, of bij de te stichten school is een vraag, die niet moeilijk te beantwoorden is. Laten de ouders van Alkmaar zich geen zand in de oogen laten strooien en niet mede werken aan de oprichting van deze school. De leus moet zijn: geen bijzonder onderwijs, waar goed openbaar onderwijs bestaat. Helpt niet mee aan de afbraak van het openbaar onderwijs! Het comité tegen de oprichting van een bijz. neutr. school: Ned. Ond. Gen. Bond v. Ned. Onderw. Volksonderwijs. Comité voor behoud O.S. S.D.A.P., afd. Alkmaar. A.B.B., afd. Alkmaar. Vrijz. Dem. Bond. „EEN KRANIGE PRESTATIE". Mijnheer de redacteur! Verzoeke beleefd plaatsing van het vol gende; waarvoor bij voorbaat mijn dank In uw blad van Vrijdag 5 Aug. komt on der de rubriek Stadsnieuws een bericht voor, betreffende de door de A. N. W. B. uitge schreven wandeling om Alkmaar, onder het hoofd: Een kranige prestatie. Naar mijn meening is dit echter, voor wat betreft de door den heer Otto aan U opge geven tijden, aan gerechte twijfel onderhe vig, zoo als U uit de volgende berekening zal blijken. Het eerste gedeelte hetwelk de heer O. be weerd te hebben geloopen, was 45.9 K.M. lang, hetgeen hij naar zijn zeggen in 6'A uur heeft afgelegd. Dit zou dan zijn een ge middelde snelheid van ruim 7 K M. per uur In dit gedeelte ligt pl.m. 17 K.M. duinge bied, waaronder de hooge duinen bij Klim- weg en Bergpad te Schoorl en de zeer hooge duinen bij Groet om van het klimmen naar de nok maar niet te spreken, en als we aan nemen dat de heer O. in dit moeilijk terrein nog 4 K.M. per uur heeft geloopen) het geen zeer onwaarschijnlijk is) en wellicht niet boven de 3 K. M. per uur uit zal gaan dan zou de heer O. hiervoor 4 1/4 uur heb ben noodig gehad en blijft er voor de restee- rende 289 K.M. van dit traject nog over 2 1/4 uur, hetgeen zou bcteekenen, dat de heer O. 12,8 K M. per uur zou hebben ge loopen over het minder moeilijk gedeelte, het geen wel niet het geval zal zijn. Het laatste door den heer O. geloopen tra ject bedroeg 27 K.M. hetgeen hij beweert te hebben afgelegd in 3 uur 20 minuten, wat neer komt met een gemiddelde snelheid van 8.1 K.M. per uur, wat mij ook al zeer twij felachtig voor komt. Er zijn twee mogelijkheden, ten eerste dat de tijden verkeerd zijn gedrukt, en ten tweede de heer Otto heeft de redactie iets op den mouw gespeld. En is dit laatste het geval, dan is dit voorwaar voor een 72-jarige „een kranige prestatie". Indien de tijden goed zijn afgedrukt, zou ik er prijs op stellen dat de heer Otto zich te gen de mijn inziens gerechten twijfel verde digt. Met controle enz. behoeft hij niet aan te komen, want die is er niet, daar de z.g. con trole bestaat in het afstempelen van de kaart in hotels en overigens den geheelen weg on gecontroleerd is. Hoogachtend, JOHN DE VRIES, Boezemsingel 31, Alkmaar. (Daar de heer Otto zijn kaart op de daar voor aangegeven plaatsen heeft laten ai- stempelen in de tijden die daarbij werden op gegeven, hadden wij geen reden zijn meae- deelingen in twijfel te trekken. Red. Alkm. Crt.) Mijnheer de redacteur! Gaarne verzoekt ondergeteekende opname voor het volgende, bij voorbaat mijn dank. Hoewel zelf tot den gelukkigen behoorend tot nog toe van werkloosheid verschoond te zijn, ik ben thans 42 jaar, meen ik toch dat 't niet aangaat, om bij. de jammer die werk loosheid brengt, hen ook nog te critiseeren, zooals de laatste dagen gedaan wordt, hoe wel er altijd kaf onder het koren zal blijven. Nu enkele tegenovergestelde feiten. J. M. is slechts enkele weken werkloos, dus nog in.,'t genot van z'n volle uitkeering, waarvoor hij zelf gestort heeft, en solliciteert naar een betrekking, waar hij alle dagen in dienst moet zijn, ook Zondags en dagelijks zoolang de menschen wakker zijn, waarvoor de som van 10 met fcpst wordt betaald. Hij heeft geluk en krijgt de betrekking. H. S. is 12 maanden werkloos geweest en krijgt een aanbieding om aan het werk te ko men, maar voor tien cent per uur minder, hij aanvaardt het, want na zoo'n poosje wordt je wel kneedbaar nietwaar?. Diepe teleurstel ling, na 6 weken wordt hij weer op straat gezet. S. de G. heeft 22 jaar bij één patroon ge werkt en wordt zonder meer ontslagen. Na 14 maanden werkloos te zijn geweest, wordt hem werk aangeboden op dezelfde werk plaats, doch voor veel minder loon en gemis van 3 dagen vacantie en geen uitbetaling van christelijke feestdagen. Hij aanvaardt het, ook al onder het motto, zie voren, en werkt thans al 5 weken. J. V. gaat zonder rijwielplaatje werk zoe ken? doch wordt gesnapt en krijgt een bon netje om in Alkmaar 2.50 te betalen. Hij heeft geluk en mag zijn rijwiel behouden, misschien omdat het zoo'n prachtkar was, dat zij bang waren er niet meer af te komen. Maar laat ik eindigen, anders word ik ver velend, doch laten zij die met eigen oogen aanschouwen hoe slecht de maatschappij is, beginnen met de oorzaak aan te wijzen en ge neesmiddelen voor te schrijven, dan doen zij nuttiger werk. Met dank voor de plaatsing. f A. V. (Wij zijn er met inzender van overtuigd, dat voorbeelden als deze wel bewijzen, dat er in de gezinnen van talrijke goedwillende ar beiders veel geleden wordt. Red. Alkm. Crt.) Alkmaar, 7 Aug. 1932. Mijnheer de redacteur! Hiermede verzoek ik UEd. beleefd een klein plaatsje te willen geven in uw dagblad de Alkmaarsche Courant om den WelEd. Heer C. Lakeman Ez., secr. van het Purmer- ender Slachtveefonds te antwoorden op zijn schrijven in uw vn. blad van 2 Aug. j.1. In het kort is ons antwoord aan den WelEd. Heer C. Lakeman Ez., Secr. v.n Slachtveefonds, dat de afd. Noordholland Bond van Ned. Veehandelaren, al reeds van af 1926 met de gemeente Purmerend over de kwestie der marktgelden heeft gecorrespon deerd en op onze ledenvergaderingen deze correspondentie aan de leden als ingekomen stukken is voorgelezen, door mij als secr. afd N. H. B. v. N. V. H. De afd. Noordholland van den Bond van Ned. Veehandelaren is de meening dan ook toegedaan, dat zij niet pronkt met ander mans veeren. U, mijnheer de redacteur, bij voorbaat dan kend voor de plaatsruimte. Namens de afd. N.-Holland B. V. N. V. H. S. KRAMER Hz., Secretaris (Wij gelooven, dat deze kwestie nu van alle kanten bekeken is en sluiten de discussie Red. Alkm. Crt.) Mijnheer de Redacteur! Ik stel er prijs op U even inzage te geven van ulle verzoekschriften, die ik al aan B. en W. van Heiioo om werk of steun gericht heb en waarin ik heb aan getoond hoe slecht het nu met ons ge steld is. Ik doe er ook de antwoorden van B. en W. bij waaruit U kan blijken, dat er op al mijn verzoeken afwijzend beschikt is. De burgemeester heeft nu in den Raad mijn brieven verward ge noemd, maar dat is toch geen reden om mij niet te helpen. Hij heeft nu in den Raad medegedeeld, dat ik voldoende geholpen was, maar U ziet uit mijn stuk ken wel, dat dit niet waar is. Ik durf Uw raad om mij opnieuw tot de overheid te wenden, niet meer opvolgen. Met vriendelijke dank voor U\ve wel willendheid, A. LEUoINK, Heiioo. (Wij hebben de brieven gelezen, en daaruit wel geconcludeerd, dat inzender eenigen steun zeer goed zal kunnen gebruiken. Tevens namen inzage van een reeks officieele afwijzingen van zijn verzoeken. Het is ons nu ook niet duide lijk hoe de burgemeester in den Heiloo- schen Raad kon mededeelen dat de man afdoende was geholpen en wij geven hem den raad zich thans rechtstreeks met een verzoekschrift tot den Raad te wenden. Red. Alkm Crt.) Mijnheer de Redacteur. Op 3 Augustus kwamen onze vroede vade ren bijeen om te beraadslagen over het wel en wee van hunne onderdanen. Men noemt dat een gemeenteraadsvergadering, die altijd openbaar moet zijn. In Heiioo en waarschijn lijk ook wel elders doet men als regel alles in het geheim, behalve enkele keeren als het deftigste college dat men B. en W. noemt, eens in zijn onschuld een punt der agenda openbaar maakt, wat beter in comité kon af gedaan worden. Waarschijnlijk zal men begrijpen dat ik op het oog heb de verkoop van een strook grond van „ons" bosch aan den Staat der Neder landen. Bij den verkoop ik herinner het mij nog als de dag van gister waren meerdere raadsleden geschrokken, dat men van ons dat wil zeggen van den belastingbetaler een ton vroeg. Het waren de heeren van 't Veer, wijlen de heer Vrijburg, Sengers en Vahl die nog heel wat bedenkingen maakten voor het voteeren van dat enorme bedrag, doch de zuinigheid van die heeren heb ik nooit kunnen deelen. Het is maar geld dat we, d.w.z. de belastingbetaler, in overvloed hebben. De verdediging om die ton los te krijgen berustte bij wethouder Maas Gees- teranus, want de burgemeester, president commissaris der N.V. Neijenburgh, zelf be langhebbende, kon toch moeilijk zooveel mogelijk voor zijn N.V. vragen. Men dient altijd bescheiden te zijn! Ja, eigenlijk gaven we geen ton, zeide de loco-burgemeester Maas Geesteranus, want als er een strook grond voor verbreeding van den Rijksweg werd verkocht,, kreeg Heiioo, die naar verhouding van Alkmaar, en de provincie Noordholland toch te veel gaf, het bedrag terug. Hoewel niet van harte die zuinige raadsleden maakten nog altijd tegen mijn zin bezwaar werd de ton gevoteerd. Wat zou het ook hinderen men betaalde het toch maar uit een anders zak en met meerdere gemeente naren ik denk speciaal aan den armen tuinder die geen cent kon missen daar kan je geen rekening mee houden, men dient het algemeen belang! Hoewel in Januari als ik goed ben in gelicht was het 10 Januari de grond aan het Rijk reeds was toegezegd, komen B. en W. doodkalm met een voorstel om den grond te verkoopen. De heer Kostelijk vond de zaak geheimzinnig. Hoe komt de man er bij? De heer de Jager vond het „mosterd na den maaltijd". Och neen, heer de Jager, de we reld wil bedrogen worden. De heer Schuijt citeerde uit de notulen dat ons toch eigenlijk het bedrag een slordige 17000 was toege zegd. Genoemde heer vroeg nog of hij het in een openbare vergadering mocht zeggen. Wel zeker mocht hij dat in het openbaai zeggen er is immers niets te verbergen. En nu de zaak zelf. Uit de discussie is wel gebleken, dat „Natuurmonumenten" de ge meente het bedrag voor den verkoop van den grond toezegde. Iedereen behalve het col lege van B. en W. natuurlijk zou dat in de verkoopacte vastleggen. Bij ons is dat overbodig, 't Is toch maar geld van den be lastingbetaler als er niets voor terecht komt. „Natuurmonumenten". d.w.z. de heeren die ons geld ontvangen en dan gaan koopen zijn „vergeten" dat er eer afspraak bestond. En ze wisten wel, dat B. en W. van Heiioo in hun grenzelooze naïviteit er niet aan dachten omdat in het contract vast te leggen. De commissaris der koningin moest er bij te pas komen om de heeren aan hun afspraak te herinneren. Zal er wat van terecht komen? Wethouder Opdam heeft gezegd dat de kans heel klein is. De burgemeester en vooral wethouder Maas Geesteranus zaten met de zaak in de war. Ja, zeide de burgemeester, we hebben reeds eerder een toezegging gedaan om maar te beginnen voorwerkverschaffing. Ja, die was goed Wie heeft er uit Heiioo als werkzoekende van geprofiteerd? Een paar menschen die het waarschijnlijk o'nder- handsch aannamen. Juridisch was er niets aan te doen, zeide de heer Maas Geesteranus. 't Is mogelijk doch heeft een eerewoord van het bestuur van „Natuurmonumenten" dan geen waarde? De heer Maas Qeesteranus die danig in de knel zat liet het voor komen of wij een ton moesten geven en eigen lijk blij. mochten zijn als we nog iets van den verkoop kregen. De raad stond perplex Waarom? Ik her haal, ik kan mij niel indenken wat het zou hinderen als we geen cent terug kregen, 't Komt toch wel terecht. We hebben geld in overvloed! We heffen maar 10 opcenten op de Gemeentefoncbfcelasting en daar kan best wat bij. Wel hebben we zoo'n krankzinnig hooge aanslag van de Personeelbelasting dat we practisch toch een 80 opcenten beta len, maar dat geeft niks. Wel beleven land en tuinbouw, de nijvere middenstand en vele kleine renteniers die van de rente van hun „kapitaal" moeten leven zeer moeilijke tijden, doch daar kon het college van B. en W. zich niets van aantrekken Zooals bekend waren B. en W. huiverig om niet te verkoopen. Het Rijk zou anders ont eigenen. Ja, wat zou dat dan nog? De wer kelijkheid was dat men de critiek van den raad niet aangenaam vond. 't Is ook erg met die zwartgalligheid van onzen raad. Het ein de van het blijspel was. dat dr. Barnhoorn een voorstel deed om te berichten, dat men teleurgesteld was, omdat men niet de volle 17000 in handen kreeg. De burgemeester was er als de kippen bij om deze nietszeg gende formule over te nemen, het liep los en de raad slikte het voorstel van B. en W. De eer van het college was „gered". Naar men mij mededeelde waren er nog raadsleden die een motie van wantrouwen in 'het beleid van B. en W. wilden indienen. Dat zou het toppunt van wantrouwen op het be leid van het „ijverige" college zijn geweest en gesteld eens, dat het college heen ging! 't Is niet gebeurd, gelukkig maar. Wat zal men bij Ged Staten en in Alk maar lachen om de grenzelooze naiev'teit van de vroede vaderen van Heiioo. Ik wil maai hopen, dat ze nog lang „regeeren", dan zijn onze belangen meer dan veilig. Natuurlijk wordt de „zaak" op denzelfden voet voortgezet. Geachte redacteur, mijn dank voor de plaalsi°« O. SMITS.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 3