Alkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht Radionieuws Jmilteiw Qemeentecaden DINSDAG 9 AUGUSTUS. t 186 1932 I,0 Honderd vier en dertigste Jaargang. Woensdag 10 Augustus. Hihersum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). 45—7.en 7.307.45 Gymnastiekles. o'___ Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. «O j5 Voor Arfb. in de Continubedrijven, joh. Jong, orgel. L. Fuld, zang. J. Lemaire, voordracht en gramofoonplaten. 12—1.45 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en gramofoonpl 2 15 Vervolg VARA-septet en gramofoonpl 3 Kinderuur. 5.30 Gramofoonpl. 6.— On derwijsfonds Binnenvaart. 6.30 R.V.U. Dr. J. j-j v. d. Hoop: Over ons Gevoelsleven. 7. The Four serenaders", accordeonvirtuozen. 7 20 „De Zelfmoordenaar" van Awertschen- Ijo 7.50 Vervolg accordeonmuziek. Hierna •Q Geelbandje Meneer!", revue door 'Meyer Hamel. In de pauze: Wakker en Tro- penduit en Vaz Dias. 11.3012.Gramo foonplaten. Huizen, 296 M. (Uitsluitend N.C.R.V.) g Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpl. jq__ NCRV-Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. II.— Harmoniumspel M. F. Jurjaanz, m. m. v Mej. A. Geest, sopraan. 12.15—2.— Con cert. Mevr. C. van Ravenzwaay—Möllen- kamp, zang. FI. Hermann, viool. H. v. d. Horst Jr„ cello, en mevr. R. A. v. d. Horst Nleekrode, piano. 2.30 Chr. Lectuur. 3. Concert door het Delftsche Trio. 5.Kin deruur. 6.Concert. F. Meyerse, bariton. J. van Ginkel, clarinet. L. Lauenroth, piano 7.15 Causerie. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8— Bidstond der Geref. Ver. v. Drankbe strijding in de Westerkerk te Apeldoorn. 9. 10.30 De H.O.V. (Symphonie-orkest) o.l.v. Af. Adam, o.a. Ouv. Zauberflöte, Mozart. Ca. 10.—Vaz Dias. 10 3011.30 Gramo foonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 1050 Tijdsein, berichten. 12.20 Orgelspel Q. Maclean. 1.05 Gramofoonplaten. 1.50—2 50 Jack Martin's Hotel-orkest. 3.50 Sted. orkest Bournemouth o.l.v. Sir Dan Godfrey, m. m v. Mona Leigh, viool. 5.05 Orgelspel Norah Milne. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten 6.50 Hollandsche en Fransche orgelmuziek door G. D. Cunningham. 7.10 en 7.307.45 Cau serie. 7 50 Vaudeville-programma. 8.55 „More about Ahn and Harold", hoorspel van L. Goodrich. Regie: H. Rose. 10.Berich ten. 10.20 Concert door het Morgan-Trio, viool, harp en piano, o.a. Menuet in G, Beet hoven en Hong. Dans, Brahms 11.20 12.20 BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. Parijs Radio-Parisf, 1725 M. 8.05, 12.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 9.05 Ka mermuziek en grajhófoonplaten, m. m. v. Mej. Martinet, cello én het Radio-kwartet. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Concert uit het Bellevue-Strandhotel. 3.505.20 Concert uit Rest. „Wivex". 5.205.50 Gra mofoonplaten. 8.209.20 Wagnerconcert door het Omroeporkest o.l.v. MeyerRadon, m m. v. P. Rovsing, zang. 9.50—1010 Fluit-recital door P. ToftePedersen. Aan den vleugel: Jensen. 10.2511 20 Omroep orkest o.l.v. W. MeyerRadon, o.a. 2de Noorsche rhapsodie, Svendsen. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Concert uit Bad Salzuflen. 11.35 Gramofoonplaten. 12-201.35 Concert uit München o.l.v. E. Klosz. 1.502.50 Concert o.l.v. Eysoldt, m. m. v. H. Kraoyvanger, tenor en K. Delseit, pianobegeleiding. 5.206 35 Concert uit Stuttgart, o.l.v. O. Seyfert. 8.209.05 „Das singt Amerika", zang en pianoduetten. 9.10 „Doktor Klaus", blijspel van A. 1'Arronge. Regie: Ulmann. 11.05 Concert uit München o.l.v. E. Klosz. Rome, 441 M. 8.50 Radio-tooneel. Hierna Dansmuziek. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Dansmuziek uit Ostende. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Cello recital A. Frezin. 8.50 Radio-tooneel. 9.15 Gramofoonplaten. 9.20 Concert uit het Casino te Knocke o.l.v. C. Candael, m. m. v. A Crabé, zang, o.a. Espana, Chabrier. Hierna tot 12.20 Max Alexys' orkest. 338 M.: 12.20 iZe 508 M. 5.20 Dansmuziek uit St. Sauveur, Brussel. 6.50 Gramofoonplaten. 8 20 Brasserie-orkest o.l.v. K. Walpot. Ketel- bev-programma. 9.20 Concert uit de Kurzaal f naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 17) Ik zal het voor de curiositeit koopen, al heb ik er een bankroetje aan, zei Corinna en zij legde op de toonbank twee francs vijf en zeventig centimes neer. Vijf en negentig, beweerd de boekver koopster. Zij was vol sproeten en zag er stoffig en grauw uit als de achterwand van haar boekwinkel. Maar in Parijs In Parijs is het anders, Mademoisellc. We zijn hier en province (in de provincie). Corinna betaalde de extra vier stuivers en haar boek vasthoudend, verliet zij den win kel met Martin. Dit is de leukste plaats in de heele we reld, lachtel ze. Achtienhonderd twee en tachtig. Dat is jaren voor ik geboren werd, Maar hoe moeten we hier nu aan lec tuur komen? vroeg Martin angstig? Daar is nog altijd het station, beweer de Corinna. En als je de oude dame in de boekenkiosk netjes een kus geeft, dan geeft z'j je wat je verlangt. 't Kost tijd om achter de gebruiken van het provinciale Frankrijk te komen, zei Martin. Zoo begon hun eerste dag in Brantome, d|e kalm, vredig eindigde. Een andere dag png voorbij, en vele anderen dagen en zij gelden in de wereld van vergetelheid. Spoe- d'g na hun aankomst kwam hun babage uit rarijs ea vaa aweivers, die er eenigszins va- te Ostende ol.v. J. Toussaint de Sutter, m. ra. f v. Mevr. G. Dorley, zang. Hierna tot 11.20 Max Alexys' orkest. Zeesen, 1635 M. 8.20 „Maria Stuart", treurspel van Fr. van Schiller 10.20 Ber. 11.0512.20 Duitsche Dansmuziek o.l.v. Otto Ebel von Sosen. HEEMSKERK, De raad kwam Vrijdagavond 8 uur voltallig bijeen. Wethouder Henneman uitte na#r aan leiding eener vorige bijeenkomst zijn misnoegen inzake het niet nakomen van beloften aangaande financieele ver plichtingen, welke gedaan zouden ge weest zijn door den burgemeester ten opzichte van zijne nieuwe ambtswoning. Spreker rekende het tot zijn plicht te genover de belastingbetalers hierover niet te mogen zwijgen en stelde aan den raad eene motie voor ter afkeuring van de houding van den burgemeester. De voorzitter wenschte deze motie niet in behandeling te nemen, daar zij niet op de agenda voorkwam. Hierna werd begonnen onder protest van wethouder Henneman met het af werken der agenda. De heer Schuyt reclameerde in een missieve schade ondervonden te hebben door de herbestrating van den Oudendijk en vroeg 10 schadevergoeding, wat toe gestaan werd. Enkele bewoners der Kerkstraat vroe gen om rioleering. B. en W. hadden voorgesteld om in verband met de hooge kosten hierop af wijzend te moeten beschikken. Als voren. Voorlezing werd nog gedaan van een schrijven van de heeren A. C Cornelisse en G. Klokman, waarin beide ontslag vroegen als leden van het Armbestuur. Voor kennisgeving aangenomen. Volgde adres van de Vereeniging en tot instandhouding van de school met den Bijbel om volgens art. 72, der 1. o. wet gelden beschikbaar te willen stellen tot uitbreiding van haar schoolgebouw. In stemming gebracht werd het adres met alleen op de stem van den heèr de Wilde na aangenomen. Het volgende punt der agenda, voor stel vaststelling verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en be zoldiging van veldwachters werd, na eenig gesputter van den heer Nic. Hen neman aangenomen, terwijl ook het vol gende punt, voorstel tot het verleenen van een crediet voor het leggen eener kabel langs den Alkm. Straatweg vanaf Duinweg tot de grens der gemeente in de richting Castricum, na eene opmerking van den heer P. Klaasse over onvoldoen de verlichting, van den rijksweg werd aangenomen. Voor dit doel zal een crediet van 4500 benoodigd wezen. Punten 9 en 10 der agenda, voorstel vaststelling rooilijnen Oudendijk en Marquettelaan en idem verkoop van 24 c.A. grond aan het Renddorpplein voor uitbreiding van het transformatiege bouwtje, werden eveneens z. h. st. goed gekeurd. Niet alzoo het volgende punt: Voorstel verhooging opcenten op den grond( en personeele belasting. Om meer geld in het gemeentelaadje te krijgen hadden B. en W. voorgesteld om het aantal opcenten op de ongebouw de eigendommen op 20 en dat der ge bouwde op 80 te brengen. De heer de Vries betreurde het, dat bij aanneming van dit voorstel wederom zwaarder offers gevraagd zullen worden van menschen die toch -.1 genoeg te doen hebben om het hoofd boven water te houden, doch niettegenstaande hij bij meerdere leden bijval vond, werd het voorstel aangenomen. Gekomen aan de Personeele belasting, hadden B. en W. voorgesteld, dit aantal opcenten van 75 op 150 te brengen, doch terwille van voorkoming van dupeering der kleinere burgerstand namen zij van een der leden een voorstel over om deze belasting progressief te heffen en wel van 100 op 150 opcenten. Na enkele discussies werd dit voorstel gebondachtig uitzagen, veranderden zij in keurige Engelschen uit de buitenwijken en Brantome zag hen met welgevallen. Zij kon den weinig anders doen dan hun onderzoe kingen voortzetten. Op hun avontuurlijke omzwervingen werden zij dikwijls door Fé- lise vergezeld, die, verlegen, een paar En- gelsche zinnetjes stamelde. Tegen Corinna dorst ze heel haar grappig, ongrammaati- caal taaltje te luchten, maar was Martin er bij, dan bloosde ze haast bij elk woord. Haar heele jonge leven had zij in het land van haar moeder gewoond en de taal van haar moeder gesproken. Ze had een vaag ge voel, dat ze Engelsche was volgens de wet., maar door haar opvoeding en geestelijken aanleg was zij door en door de kleine Fran sche bourgeoise (vrouwtje uit den burger stand). Was ze met Martin alleen, dat liet ze alle pogingen om Engelsche te zijn, varen, en langzamerhand verminderde haar verle genheid. De eerste keer, dat ze vertrouwelijk met Martin sprak, die vertelde ze hem van haar moeder in Parijs, die voor haar een mooi droombeeld was, toegerust met uitste kende hoedanigheden. Ziet u haar dikwijls, Mademoiselle? vroeg Martin. Helaas neen, Monsieur Martin. Treurig schudde ze haar hoofd en staarcle in de verte. Ze slenterde over een van de bruggen, terwijl op korten afstand Corinna een schetsje maakte. Maar u vader? O ja, hij komt viermaal in een jaar. U moet niet denken dat ik niet veel van hem houd. J' adore papa (ik aanbid papa). Dat doet iedereen; je kunt het niet laten. Maar dat is niet hetzelfde. Een moeder Dat weet ik, Mademoiselle, zei Martin. Mijn moeder is een paar maanden geleden gestorven. evenwel verworpen met 4 tegen 7 stem men. Een voorstel wijziging aanvulling Ver ordening Winkelsluitingswet werd na eenige toelichting goedgekeurd, zoomede voorste! verhooging extra subsidie (in totaal 4000) van het Algemeen Armbe stuur. Bij deze besprekingen uitte de heer Klaase de wenschelijkheid tot vestiging van een Maatschappij voor Hulpbetoon ter verlichting der werkzaamheden der armvaders. De voorzitter zeide, dat een dergelijke instelling nog al kostbaar is en deze voorziet in een armbestuur. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Docter of ook de gemeente Heems kerk mede gaat dingen als pachteres eener zweminrichting aan den Vuurlijn. Spr. vestigde de aandacht op de thans daar ter plaatse gevestigde en zoo uit stekend functioneerende zwemvereeni- ging nimmer ten goede zal zijn. De voorzitter beantwoordde het eerste in bevestigende zin, maar zeide, dat het de gemeente er geenszins om te doen is om de bestaande zwemvereenigir.g af breuk te doen. Hierna sluiting. Wij zitten op 't oogenblik in 't hart der drooge bloembollenverkoopingen. De prijzen zijn hopeloos laag, nog niet zoozeer als een gevolg der crisis als om de te weinige afzet in 't buitenland, doch in hoofdzaak doordat de kleine export van de markt uitgeschakeld is. Dit uitschakelen is een gevolg dat de banken geen credieten meer verschaffen en daardoor is de kweeker alleen aan gewezen op de enkeling onder de expor teurs, welke nog zichzelf kunnen be helpen. NOORDSCHARWOUDE. Vrijdag vergaderde de raad dezer ge meente ten raadhuize. Van het hoofdbestuur van het Witte Kruis is een verzoek ingekomen een bijdrage te mo gen ontvangen voor de ontsmettingsinrich tingen te Hilversum en Alkmaar. Op voorstel van den voorzitter zal dit verzoek bij de begrooting voor 1933 worden behandeld. Van B. en W. van Jisp was een verzoek om adhaesiebetuiging ingekomen aan het door dat gemeentebestuur gericht verzoek om de grootst mogelijke spoed te betrsfcfiten met een regeling inzake de steunregeling aan noodlijdende veehouders, pluimveehouders- en andere noodlijdende bedrijven. Tevens om de tarieven van het Prov. Waterleidingbe drijf en het Prov. Electriciteitsbedrijf te ver lagen. De voorzitter merkte op, dat men er zonder eenige moeite nog wel een dertigtal onder werpen aan toe kon voegen en stelde voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te ne men. Aldus besloten. Vervolgens werden eenige pensioengrond slagen vastgesteld. Van Ged. Staten is een schrijven ingeko men betreffende de regeling van de rentebe taling der in 1931 aan tuin- en akkerbou wers verleende credieten onder garantie van Provincie en Gemeente. Ged. Staten hebben besloten om voor de genen, die niet in staat zullen zijn hun rente over 1932 te betalen, doch met de voorwaar de dat de gemeente 30 der te betalen rente voor haar rekening neemt. B. en W. stelden voor, om in principe te besluiten, de rente voor onze relcerting te nemen. Spr. voegde er aan toe, dat wel zeer velen hiervoor in aanmerking zullen komen. De steunverleening aan den Westfrieschen tuinbouw. De voorzitter deelde mede, dat van den Minister bericht was ingekomen, dat de Eerste Kamer het tweede millioen heeft toegestaan. Tevens werd bericht, dat de be treffende stukken aan de Centrale Commis sie moesten worden toegezonden. De voorzitter voegde er aan toe, dat men het liever een week eerder had gedaan. De eenige verandering in het plan van uitvoe ring is, dat het loon voor een arbeider en het bedrag, bestemd voor noodzakelijk levens onderhoud op 12 is teruggebracht. Als nu die formaliteiten niet hadden moeten worden vervuld, zou de uitbetali»g veel eerder zijn uitbetaald. B. en W. zijn niet enthousiast dat de loonen op 12 zijn gesteld. Van de Centrale Commissie is een schrij ven ingekomen, met verzoek een plan van uitvoering en een raadsbesluit, waarin wordt besloten, dat de gemeente voor 30 garant Met haar vriendelijke oogen zag ze hem meewarig aan. Dat zal u groot verdriet hebben gedaan Ja, Mademoiselle, antwoorde hij eenvou dig en voor de eerste maal keek hij met zachten glimlach haar diep in de oogen en realiseerde toen plotseling, hoe in hun diep ten, sympathiek, fijn begrip verborgen was. Misschien wilt u met mij wel eens over haar spreken, mijnheer Martin, zei ze. 't Kan soms zoo vertroosten er over te spreken. Zij gebruikte het Fransche woord soulages (verlichting geven) een woord, dat zoo veel zeggend is. Dat is zoo. En uw moeder Mademoisel le Félise? Zij kan niet loopen, zei ze. Ze heeft aj deze jaren te hed gelegen. Zoolang ik van haar weg ging, toen ik nog heel klein was. En daarom kan ze niet hier komen om mij te zien. Maar u zoudt naar Parijs kunnen gaan Hier in Brantome gaan we niet op reis. Dus u hebt haar niet gezien? Neen, maar ik herinner mij haar heei goed. Ze was zoo mooi en lief. Ze had kas tanjebruin haar. Vader zegt dat ze heele- maal veranderd is. En zoo ligt ze daar te lijden den eenen dag na den anderen, maar altijd lief en geduldig en nooit klaagt ze. Ze is een engel. Na een korte poos hief ze haar gezichtje naar hem op. Maar nu spreek ik u over mijn moeder, terwijl u gevraagd had mij van de uwe te vertellen. En zoo kwam het, dat Martin haar dik wijls sprak over iemand, die gestorven was, vertrouwelijker dan tegen Corinna, die onge duldig wefd, wanneer men zijn aandoening ook maar in het minst lucht gaf. Corinna zou niet kunnen velen dat er tranen in zijn zal zijn, te willen opzenden. De voorzitter stelde voor, om de voorzich tigheid te betrachten opnieuw het eens geno men raadsbbsluit te bekrachtigen. Wethouder Ootjers sprak er zijn teleurstel ling over uit, dat dergelijke dingen zoo lang duren. Spr. heeft er geen woorden voor. Het is niet de schuld der commissie doch het zal wel een verordening zijn van de hoogere autoriteiten. Spr. ging de geschiedenis der credieten nog eens na en wees er op, dat men bij de uitbetaling van het eerste milli- oeu den menschen al met eenige zekerheid heeft gezegd, dat men binnen korten tijd het tweede zou kunnen ontvangen. Het is wel treurig, dat er zoo lang moet worden ge wacht. De voorzitter deelde nog mede, dat het saldo bij den Boerenleenbank voldoende is om 't benoodigde bedrag van pl.m. 8000 te betalen. Aldus besloten. De voorzitter deelde mede, dat eenige mis sives zijn ter inzage gelegd van de Commis sie voor de Aardappelenziekte van verleden jaar. De voorzitter deed mededeeling van de ge houden vergadering te Hoorn, waar de nood zakelijkheid werd besproken, dat een commis sie werd benoemd uit de gemeentebesturen, welke den Minister moest overtuigen, dat di recte steun aan de tuinders geboden is. Er is ook adhaesie betuigd aan de audiëntie bij den Minister van de verschillende tuinbouw organisaties. Unaniem was men van meening, dat vee! nuttige arbeid kon worden verricht en dat op hetzelfde aambeeld moet worden gehamerd als de organisaties. Ook zullen de werkloos heidsvraagstukken onder de oogen worden gezien. De commissie bestaat uit de burgemees ters van Obdam, Grootebroek, Andijk, Blok ker en Broek op Langendijk. Den Minister zal worden verzocht van te rugwerkende kracht een regeling in het leven te roepen, hetzij, door middel van minimum prijzen of andere steunmaatregelen. Voor de te maken kosten wordt een bijdrage ge vraagd van 1 cent per inwoner, welke wordt verleend. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken was bericht ingekomen, dat de steun regelig voor de werklooze tuinbouwarbeiders is verlengd, terwijl de steunregeling voor de transportarbeiders is goedgekeurd voor het tijdvak van 19 Juni tot 16 Juli. De heer Kwadijk vroeg of de steunregeling der transportarbeiders nu is afgeloopen, waarop de voorzitter antwoordde, dat het per 16 Juli j.1. afgeloopen was. Op de vr^ag van den heer Kwadijk of er voor de transportarbeider^ weer opnieuw moest worden aangevraagd als het noodig was antwoordde de voorzitter bevestigend. Als ze uitgetrokken zijn van hun werkloozen kassen, zal er weer een steunregeling moeten worden aangevraagd. De heer Kwadijk vond het misschien beter voor de steuntrekkers als het werd aange vraagd over een maand. 1000 aan het Crisiscomité. Van het plaatselijk Crisiscomité was een schrijven in gekomen, met verzoek een bedrag van 100C uit de gemeentekas te mogen ontvangen. De voorzitter wees op het vele werk, dat door het crisiscomité wordt gedaan. De in komsten zijn echter niet voldoende geweesi om alles te kunnen dekken en door te gaan Door den slechten toestand zal het terrein van het comité nog meer uitgebreid worden B. en W. stelden daarom voor het bedrag be schikbaar te stellen. De heer J. Ootjers lichtte hierna den fi- nancieelen toestand van het comité toe en wees op de moeilijkheid, om weer bij de bur gerij aan te kloppen om bijdragen. Ook spr wees op de steeds nijpender wordenden toe stand. Spr. hoopte niet, dat de menschen door valsche schaamte terug worden gehou den om zich bij het crisis-comité aan te mel den. We weten allen hoe slecht het is en spr. wil het crisiscomité in de gelegenheid stellen iets te doen. De heer Kwadijk kan het niet helpen, maar het stond spr. niet aan dat eens 500 en dan weer eens 1000 uit de gemeentekas aan het crisis-comité wordt gegeven. Het ge meentegeld is toch van alle gemeentenaren. Spr. is van meening, dat het crisiscomité een Armbestuur naast het Armbestour is. Het moet bestaan van de liefdesgaven en het gaat niet aan om het uit de gemeentekas te geven. De voorzitter antwoordde, dat het hier ging om d£ crisisslachföffers, niet om de menschen, die geregeld door ondersteuning krijgen. Het verzoek werd toegestaan. oogen opwelden, maar met Félise kwam dit er niet op aan. Van medegevoel werden ook haar oogen vochtig. En dit was het begin van hun onderling stil begrijpen. En wel licht zou het 't begin zijn geweest van een dieper gevoel bij Martin, zoo Bigourdin hem niet had ingelicht over de huwelijksplannen, die hij voor Félise koesterde. Deze waren een jaar of wat geleden al vastgesteld. Zijn brave buurman, Monsieur Viriot, marchand de vin en gros, (wijnkoo- per) een van de meest betrouwbare man nen ter wereld, had een eenigen zoon, en hij Bigourdin, had een eenig nichtje, dat hij een goede bruidschat had toegedacht; honderd duizend francs. In Brantome waren niet veel meisjes, die zoo'n bruidschat medekregen. 't Was dus de natuurlijkste zaak van de we reld, dat Lucien Félise zou huwen, neen, wat meer was, het was bevolen door le bon Dieu (de goede God). Lucien was tijdelijk afwezig, omdat hij in dienst was. Maar dat duurde niet lang. Hij kwam in de zaak van zijn vader. En dan zou het formeele huwe lijksaanzoek gedaan worden en voor het eind van het jaar zouden ze les fianqailles (de verloving) vieren. Hield Mademoiselle Félise van Lucien, vroeg Martin. Bigourdin haalde zijn breede schouders °P- Hij mishaagt haar niet. En meer is niet noodig. Zij is een lief meisje en ze weet, dat ze haar geluk aan mijn handen kan toevertrouwen. En Lucien is een beste jon gen. Ze zullen heel gelukkig zijn. Zoo had hij Martin gewaarschuwd voor hofmakerijtjes en met echt Fransche handig heid hield hij den jongen man en het jonge meisje zooveel mogelijk gescheiden. En moeilijk was dat niet. Félise bestuurde de huishouding in het Hotel des G.rottes en Verzoek Neu+r. Bond om wekelijksche uit- keering. V an de afd. Noordscharwoude van den Neutr. Bond voor Boeren, land- en Tuin bouwers was een verzoek ingekomen om de tuinders wekelijksch gelden te verstrekken ter bestrijding der noodzakelijke uitgaven voor 'het levensonderhoud, zooals voor de waterleiding, het gas en electrisch. De voorzitter zeide, dat men eerst wilde voorstellen, om dit adres aan B. en W. te ren- voyeeren voor prae-advies, doch bij nadere beschouwing werd geoordeeld dat het prae- advies, heel kort en afwijzend zou zijn. Men mag en kan geen wekelijksche ondersteuning geven. B. en W. onderschrijven den slechten toestand, als in het schrijven weergegeven ge heel en betreuren het dat zoo lang op de uit- keering van de credieten moet worden ge wacht Velen, die hadden gedacht, het zon der de credieten te kunnen stellen zijn er nu ook slecht aan toe. Er is 1000 aan het cri siscomité gegeven om den nood te lenigen, doch het comité mag alleen in natura ver strekken. Spr. heeft de Prov. Griffie evenwel opgebeld en gevraagd of het absoluut was uitgesloten, dat een voorschot kon worden gegeven op dé uit te betalen credieten. Doch het was mogelijk. Spr. stelde voor, om 70 pGt. van de 30 pCt. garantie der gemeente uit te betalen. Dat wordt dan een bedrag van 5600. De heer Ootjers bracht den voorzitter een woord van dank, voor wat deze heeft ge daan. Hoe spoediger de menschen het geld! ontvangen hoe beter. De nood is 'hoog, doch het is jammer, dat zoo'n klein gedeelte het geld ontvangt. Spr. had net zoo lief gewild, dat twee maal zoo veel menschen er van had den geprofiteerd, doch dat zou wel een groo- te rompslomp geven, zoodat dit niet uit te voeren is. Het gaat spr. aan het hart, dat de menschen niet kunnen worden geholpen en spr. betreurde nogmaals het lange uitblijven der credieten. Spr. twijfelde er niet aan, dat nog andere steunmaatregelen zullen worden genomén, doch wanneer? Als het in Septem ber in de Tweede Kamer wordt aangenomen en lafer in de Eerste Kamer dan duurt het nog een tijd. Ook de heer Kansen drukte er zijn spijt over uit. Door de harmonie „Excelsior" werd ver zocht een plaatsje te mogen hebben voor de muziektent op het schoolplein, daar deze door het in orde brengen van het terrein voor lichamelijke oefeningen van het land moet worden verwijderd. Wordt aan B. en W. geren-voyeerd om prae-advies. Verhooging salaris Arbeidsbemiddeling. B. en W. stelden voor, het salaris van den cor respondent van de arbeidsbemiddeling van 45 op 125 per jaar te brengen, met het oog op de vele werkzaamheden, «tengevolge der groote werkloosheid. De heer Schrijver wilde iets van de arbeids bemiddeling zeggen. De arbeidsbemiddeling is hier nogal lijdelijk, de activiteit is zeer mi niem, waf niet in het voordeel der gemeente en der arbeiders is. Er zou dan werk buiten de gemeente kunnen worden gekregen, zoo als in Broek bij de Hondsbossche. Ook zou wekelijksch publiciteit der werklooze werk nemers zeer goed zijn en is het adres der ar beidsbemiddeling velen niet bekend. De voorzitter merkte op, dat de arbeidsbe middeling door B. en W. zeker meer werd ge apprecieerd dan door den heer Schrijver. Spr. kan zich moeilijk voorstellen, dat de werkgevers niet weten, dat hier groote werk loosheid heerscht. Spr. wees den aanval op de arbeidsbemiddeling af. Er is meermalen veel en goed werk door den correspondent verricht. Men beleeft eigenaardige toestan den. Zooeven werd spr. medegedeeld, dat er bij een werkgever in deze gemeente een ze vental Alkmaarsche arbeiders werken, ter wijl er hier te stempelen gaan. Spr. betreur de dit zeer. Door den arbeidsbemiddelaar zijn ook nog pogingen in eht werk gesteld om de werkloozen in Drente aan het werk te stellen. De voorwaarden zijn daar verre van ongunstig. Er wordt ƒ15 per week verdiend, met vrije kost en inwoning en éénmaal per 14 dagen op kosten van Rijk en gemeente naar huis. Maar, het is daar aanpakken. D heer Schrijver zeide, dat de voorzitter zijn woorden in twijfel trok, doch spr. had het uit eigen ervaring. Dat geval van Drente komt niet van de arbeidsbemiddelaar, doch van een arbeider. De werkgevers zijn hier be ter op de hoogte met de arbeidsbemiddeling t Alkmaar als te Noordscharwoude. Na nog eenige bespreking over het al of niet goed werken der arbeidsbemiddeling werd het voorstel aangenomen. haar werkzaamheden waren veelvuldig. Daar was het toezicht op de keuken en alles wat daar omging. Het toezicht op de slaap kamers of het linnen wel droog en schoon was. Polydore moest worden nagegaan, evenals Bantiste, de duizendpoot. Félise con troleerde ae dagelijksche uitgaven en reke ningen, moest de kruiers betalen en tevreden houden; zij zorgde voor de bestellingen paté de foie gras en truffels. Het Hotel des Grottes fabriceerde n.1. deze heerlijkheden in het groot en liet zoo een zwerm arbeiders in herfst en winter het brood verdienen; de planken in de koele voorraadkomer stonden vol verleidelijke pasteipotjes. En dan was er de wasscherij en de naaikamer en het poet sen van de badkamer; ma foi (op mijn woord) er was genoeg om een jonge huis houdster den geheelen dag «druk bezig te houden. Als een goede hotelier hield Bigour din het oppertoezicht over al deze dingen, bevelend en controleerend als administra teur, maar Félise was de uitvoerende macht. En als gehoorzame en gelukkige, jonge uit voerende macht, merkte Félise niet op, dat zij steeds meer plichten te vervullen kreeg. En Martin, die eerlijke ziel, voor wien een ver loofd meisje iets heiligs was, bemerkte ook niet hoe steeds vertrouwelijker hun omgang werd. Als een bekoorlijk figuurtje zette zij kleur bij aan zijn leven. E^n vriendelijk woordje, een zachte glimlach in het voorbij gaan, maakte hun verhoudnig steeds pretti ger. Corinna zorgde voor stimuleerende vrouwelijke conversatie. En voor omgang met mannen waren daar Bigourdin en de stamgasten van het Café de 1' Univers, aan wie hij was voorgesteld in zijn waardigheid van leeraar. i (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5