DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. ^Buitenland Dagetiiksch OveczicfU Woensdag 10 Augustus 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. No. 187 DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De nat.-soc. wenschen Hiller's kanselierschap. De noodverordening tegen de terreur. ROOFMOORD TE KOBLENZ. TREINBOTSING IN BEIEREN. Zes gewonden. PROF. PICCARD NOG NIET NAAR DE STRATOSFEER. DE AARDBEVING OP DE AZOREN. 300 Huizen verwoest of zwaar beschadigd. PROCES TEGEN EEN VOORMALIG RUSSISCH OFFICIER. Achter de schermen van het Parijsche amusementsleven. 134e Jaargang BOLIVIA—PARAGUAY. Ultimatieve nota van Pan— Amerikaansche Unie aan Bolivia. DE OVERSTROOMINGEN IN MANTSJOERIJE. 30.000 personen vermist. BRAND IN DEN NEW YORKSCHEN „UNDERGROUND". Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. L.osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractei, rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. 011 nummer bestaat uit 2 bladen. o o o Over de formatie van het nieuwe Duitsche kabinet is nog altijd niet veel bekend. De nationaal socialisten schijnen het kan selierschap van Hitier te wenschen en dezen wensch reeds Vrijdag in een geheime confe rentie tusschen Von Schleichgr, dr. Bracht en Von Gayl eenerzijds en Hitier, Göring, Strasser en nog eenige anderen anderzijds, te hebben kenbaar gemaakt. De nationaal-sociaüstische partijcorres pondentie brengt onder den titel„regee- ringsreconstructie overeenkomstig het verkie zingsresultaat of hernieuwde sabotage van den volkswil" o.m.: Op grond van de machtiging van den Rijkspresident heeft de Rijkskanselier den Rijksdag ontbonden, niet om hem de noodza kelijkheid van een presidiaal-kabinet te laten bevestigen, doch uitdrukkelijk daarom dat de samenstelling van den Rijksdag met het oog op den groei der NSDAP niet meer in over eenstemming was met den wil van het vo'k. De regeering-von Papen had met deze Rijksdagontbinding een bijna afgebakende taak nl. e enRijksregeering vast te stellen op constitutioneele wijze overeenkomstig den wil van het volk en op deze wijze de voor waarde te scheppen voor een krachtige op het volk gebaseerde Rijksregeering en stond der halve den 31sten Juli buiten discussie. Door het resultaat van de Rijksdagverkie zing is de wil van het volk die de nationaal- socialistische beweging eindelijk in de leiding van den staat wil zien opnieuw definitief ge constateerd. Het Duitsche volk heeft zijn ver nietigend wantrouwen uitgesproken tegen het tot nu toe gevoerde systeem, daarentegen zijn vertrouwen uitgesproken in de nationaal- socialistische beweging en haar leider Adolf Hitier, op een wijze als in de Duitsche ge schiedenis eenig is. Dit overweldigend vertrouwensvotum kan zijn politieken weerslag niet vinden in een gematigd erkennen, doch slechts daarin dat de leider der nationaal-socialistische bewe ging door den Rijkspresident beroepen wordt tot de leiding van een Rijkskabinet bestaande uit om hun persoon gekozen leden, dat reke ning houdt met de kracht en beteekenis der nationaal-socialistische beweging. De opvat ting van den Rijkspresident het karakter van het Rijkskabinet te handhaven als een boven de partijen staande 'egeering, ligt geheel in den lijn van de NSDAP, welke geen partij doch een volksbeweging in den besten zin is en sinds haar bestaan onophoudelijk strijdt voor een aan geen enkele partij verbonden doch op den volkswil gebaseerde regeering. Iedere poging tot regeeringsreconstructie volgens andere dan deze organische paxi- men welke heden in het Rijk zijn ten uitvoer te leggen beschouw de NSDAP als een nieuwe sabotage van den uitgesproken volks wil waartegen gestreden zal worden. Men hoort ook weer, aldus de corr. van het Hb'd., het oude nieuws, dat verschillende on deraanvoerders van Hitier er bij hem op aan dringen kanselier te worden, aangezien zij hopen hem daardoor spoedig onmogelijk te nrken en zelf de hoogste macht in de Hitier beweging in handen te krijgen. 7ooiets is al vaak beweerd en er zullen waarschijnlijk ook wel eenige eerzuchtige leiders zijn, die daarop aansturen. Van over wegende beteekenic ware dit echter in het tegenwoordige stadium niet. Allicht echter zal Hitier weer geneigd zijn met andere rechtsche mannen een kabinet te vormen waarbij men het in deze dagen over wederzijdsche concessies moet eens worden en waarbij Hitier meer van samenwerking met generaal von Schleicher dan met enkelen van zijn (Hitiers) sterk socialistisch georiën teerde onderaanvoerders verwacht. Het bericht dat Hindenburg niet geneigd is den tegenwoordigen rijkskanselier te laten vallen wordt heden officieel bevestigd door de mededee'ing. dat de rijkspresident morgen niet de leiders der voor ondersteuning der regeering in aanmerking komende partijen maar uitsluitend rijkskanselier von Papen wil ontvangen. Met de partijen zou Hindenburg ook niet veel verder zijn gekomen Het centrum heeft reeds verklaard voor eenig plan, dat niet vol komen correct met de parlementaire en wet- tige gebruiken rekening houdt, niet te vinden te ziin, terwijl de Duitsch-nationalen laten meedeelen, dat zij voor een regeering op par lementaire basis niet de minste belangstelling hebben en de nationaal-socialisten alleen weten willen vaji een kabinet, waarin zij de lakens kunnen uitdeelen. De nieuwe noodverordening van den Rijks- President tot verzekering van den binnenland- schen vrede d.d 9 Augustus 1932 is gister verschenen. Zij heeft den volgenden .inhoud: Op grond van artikel 48, par. II, der Rijksgrondwet wordt het volgende bepaald: De voorschriften der verordening van den Rijkspresident tot verzekering van den bin nenlandschen vrede d.d. 29 Juli gelden ook voor den tijd van 12 Augustus 1932 tot en met 31 Augustus. De dagteekening luidt: Neideck 9 Augus tus. De verordening is onderteekend door Rijkspresident von Hindenburg en Rijkskan selier von Papen. Officieel wordt medegedeeld: Bij de publicatie van de Juniverordening tegen politieke excessen heeft de Rijkspresi dent voor 't geval zich weer politieke geweld daden zoude* voordoen nieuwe scherpe voor schriften aangekondigd. Gedurende de laatste weken heeft men in Duitschland tot nu toe ongekende geweld daden aanschouwd. Rijkspresident en Rijks regeering hebben derhalve besloten tot onder drukking van den politieken terreur gebruik te maken van de scherpste middelen. Politie ke gewelddaden worden bij de verordening van den Rijkspresident d.d. 9 Augustus met de strengste straffen bedreigd. Voor de meest ernstige gevallen wordt met doodstraf gedreigd. Het geldende recht voorziet in de doodstraf voor moordenaars die met voorbe dachten rade hun daad hebben gepleegd, zoomede voor hen die ernstige aanslagen met springstof plegen. In de toekomst zal ook hij met zijn leven worden gestraft die uit toorn en haat een doodelijken aanval pleegt op zijn politieke tegenstanders, of politiebeambten, of personen die tot de weermacht behooren doodt. Ook wordt met den dood bestraft hij die door brandstichting of een andere mis daad welke openbaar gevaar oplevert den dood van een mensch veroorzaakt. Met ten minste tien jaren tuchthuis wordt gestraft hij die door gebruikmaking van een schiet wapen een persoon ernstig lichamelijk letsel toebrengt of een aanval op een politiebeamb te doet. Er zijn speciale rechtbanken ingesteld ten einde strafzaken welke verband houden met overtreding dezer verordening op zoo vlug mogelijke wijze af te handelen. De gister aangekondigde speciale recht banken zullen allereerst worden gevestigd te Koningsbergen, Elbing, Kiel, Berlijn, Bres lau, Hamm en Dusseldorf. De nieuwe Noodverordening van den Rijkspresident verlengt de bepalingen van de laatste Noodverordening van 29 Juli en be teekent derhalve een uitbreiding van den zg burgvrede, met'inbegrip van het verbod om te demonstreeren tot het einde der maand. De verscherpte strafbepalingen welke de Rijksregeering op grond van de machtiging tot de noodverordening van Juni j.1. heeft uitgevaardigd, zullen reeds heden in het Reichsgesetzblatt verschijnen en op het oogenblik van afkondiging van kracht wor den. Betreffende de instelling van speciale rechtbanken in Pruisen zal dan waarschijn lijk eveneens iets meer beslist zijn. Het ligt in het voornemen speciale rechtbanken op te richten voor Oost Pruisen. Silezië, Berlijn- Brandenburg. Sleeswijk-Holstein en het Roergebied. Als rechters zullen worden aan gewezen beroepsrechters en geen leekenrech- ters. DE ONGEREGELDHEDEN IN DUITSCHLAND. Nationaal-Socialisten gearres teerd. Te Eckernfoerde zijn tien nationaal-socia listen gearresteerd, die er van beschuldigd worden den 10 juli een aanval te hebben on dernomen op het vakvereenigingshuis te Eckern f oerde-Borby. Rijksbanierlid doodgeschoten. De 22-jarige Rijksbanierman Siegfried Betz uit Hothausen werd, toen hij voor het venster zijner woning te Dillenburg ver scheen, door een op straat gelost schot doo- delijk aan den hals gewond. Communist doodgeschoten. De politie deelt mede dat in den nacht op Dinsdag uit een auto waarvan de lichten gedoofd waren op eenige voor een café staande personen een viertal schoten is ge lost. De 28-jarige arbeider Engelbert Reut- ner werd door een der schoten doodelijk ge troffen. Het slachtoffer droeg de uniform van den „strijdhond tegen het fascisme" met den daarbij behoorenden rooden armband. Aanslag op een S.P.D.-huis. In den afgeloopen nacht ontplofte een bom door het venster van het S. P. D. huis te Elbing, in welk gebouw ook de te Ko ningsbergen verschijnende Soc.-Dem. Freie Presse en een aantal afdeelingskantoren van vakboden zijn ondergebracht. De bommen veroorzaakten groote materieele schade. Handgranaat geworpen. In den afgeloopen nacht werd een hand granaat geworpen naar het gebouw van de Arbeidsbeurs te Laban waardoor groote schade aan het gebouw werd aangericht. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor Geschoteu op het huis van een Centrum-bestuurslid. In den afgeloopen nacht werden te Rues- sel in Oost-Pruisen tot viermaal toe revol verschoten gelost op het huis van den voor zitter van den gemeenteraad, die deel uit maakt van het plaatselijk bestuur van het Centrum. Tegelijkertijd werden de ruiten van de woning van een meubelmaker, die even eens tot het Centrum behoort, ingeworpen Bom geworpen. Voor het Rijksarsenaal te Neidenburg werd vanmorgen vroeg een bom gevonden, die daar in den loop van den nacht was neerge legd, doch gelukkig niet tot ontploffing is gekomen. Aanslagen te Goerlitz. In den afgeloopen nacht zijn wederom tal van aanslagen gepleegd op filialen van de Goerlitzer coöperatie en op links georiën teerde personen. Handgranaat geworpen in de slaapkamer van een Rijksdag lid. Te Penzig werd een handgranaat gewor- Êen in de slaapkamer van een Rijksdaglid leze werd licht gewond en er werd aanzien lijke materieele schade aangericht. Nog meer aanslagen. Te Altcohlfurt werd de etalage van ae coöperatie aldaar met een paal ingeslagen. Ook te Rauscha werden de etalagevensters van de plaatselijke coöperatie vernield. Te Arnsburg werden revolverschoten gelost op het huis van den burgemeester Hübner en op het huis van den plaatselijken leider der S. V. D. Niemand werd gewond. 5.400.000 WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. Einde Juli waren bij de arbeidsbeurzen in het Rijk 5.393.000 werkloozen ingeschreven. Dit is 60.000 meer dan begin Juli. Sinds half Juli zijn evenwel 90.900 minder personen ingeschreven. VAN DE VROEGERE SLAGVELDEN. Naar uit Arras gemeld wordt, zijn in den loop van de maand Juli op de Noord- Fransche slagvelden 303 lijken van gesneu velde soldaten opgegraven. Hieronder waren niet minder dan 254 lijken van Duitschers. Eenige visschers hebben uit den Rijn bij Koblenz een lijk opgehaald, dat bleek te ztjn van den sedert Maandag vermiste opper wachtmeester van justitie van Koblenz. Daar al zijn zakken geleegd waren en ook alle ver dere voorwerpen van waarde waren verdwe nen, vermoedt men, dat hier roofmoord in het spel is. Op het zijspoor Berchtesgaden-Koenigsee heeft gistermiddag een treinbotsing plaats gehad. Zes reizigers en de beide machinisten werden licht gewond. Na een uur kon het verkeer op het baanvak worden hersteld. DREIGEIDE STAKING IN DE TEXTIELINDUSTRIE IN LANCASTER. De te Manchester gevoerde onderhan delingen tusschen de vertegenwoordi gers der textielfabrikanten en de arbei dersorganisaties over de nieuwe loon- overeenkomst zijn, zonder dat partijen tot overeenstemming zijn gekomen, afge broken. Men vreest het uitbreken van een algemeene staking in de textiel industrie in Lancaster. DE STAKING IN DE BELGISCHE MIJNEN. Het stakingsparool niet alge meen opgevolgd. Het stakingsparool van het Belgisch mijnwerkerscongres is niet algemeen opgevolgd. In de mijnen in de omgeving van Luik hebben 3000 mijnwerkers gis teren het werk hervat. In Henegouwen is de toestand onveranderd. Er worden slechts kleine plaatselijke incidenten vermeld. Prof. Piccard zal voorloopig nog niet op stijgen. Het vertrek is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Woensdag en Donderdag zal hij waar schijnlijk nog niet om hoog gaan. Betreffen de de motieven voor dit uitstel is nog niets bekend geworden. Prof.Piccard neemt een algemeen stilzwijgen in acht met betrekking tot zijn nieuwe vlucht. Volgens berichten van den gouverneur der Azoren zijn bij de aardbeving aldaar ruim 300 huizen verwoest, terwijl nog 500 ande ren dreigen in te storten. De gouverneur heeft alle legertenten ter beschikking gesteld van de daklooze bevolking en verdere hulp maatregelen ingeleid. Voor de jury-rechtbank van het departe ment van de Seine te Parijs is een moord- proces behandeld, dat zelfs in de Fransche lichtstad een meer dan gewone belangstel ling trok en een vreeselijk inzicht gaf achter de schermen van het Parijsche amusements bedrijf, aldus de Haagsche Courant. Beklaagde was de voormalige luitenant van het Russische leger Antonow, die eenige maanden geleden den Franschen millionnair Antoine Espoir neerschoot. Antonow, die thans 48 jaar is, kwam in 1918 naar Parijs. Zooals vele zijner landslie den oefende hij daar verschillende beroepen uit. Hij was achtereenvolgens chauffeur, ho telportier, witkiel, kellner, liftboy en belandde tenslotte in 1924 in het hotel des Capucines als bedrijfsleider. Eigenaar van dit hotel was Antoine Espoir. De jonge intelligente Rus wist zich na korten tijd zoo de gunst van den millionnair te verwerven, dat deze in hem een blind vertrouwen stelde. Het „Hotel des Capucines" behoorde tot die soort van twijfelachtige Parijsche amu sementsgelegenheden, waar rijke buitenlan ders met bijzondere neigingen hun vermaak zoeken. Antonow schilderde voor de recht bank met niets aan duidelijkheid te wen schen overlatende woorden, de gebeurtenis sen in dit hotel, Het hoofdbedrijf speelde zich af in de talrijke door gordijnen afgesloten vertrekken. Het is ondoenlijk weer te geven, op welke schandelijke wijze de ongelukkige buitenland sche vrouwen, die Espoir voor zijn bedrijf engageerde, daar behandeld worden. Diege nen der bezoekers, die de afgescheiden ka mers versmaadden, konden voor veel geld vertooningen op het hoteltooneel bijwonen. Wat zich daar afspeelde, tart iedere beschrij ving. President: Maar u bent er toch gebleven! Beklaagde: Ik had een zusje, waarvoor ik zorgen moest. Daarom was ik bang mijn be trekking te verliezen. Ik kon mijn zusje in 'n pensionaat laten opvoeden. Mijn inkomen bedroeg 1000 per maand. President: Waarom hebt u later Espoir neergeschoten? Beklaagde: Omdat de eer van mijn familie op het spel stond. Een jaar geleden kwam mijn 17-jarige zuster in het hotel om mij te bezoeken, hoewel ik het haar streng verbo den had. Het ongeluk wilde, dat ik juist uit was, zoodat Espoir mijn zuster ontving. Hij wist haar over te halen aan de voorstellin gen op het hoteltooneel mede te werken en mij daarvan voorloopig niets te zeggen, om dat de verrassing dan zooveel grooter zou zijn. Hij zou haar dan bij een revuegezel schap protegeeren en van haar een prima donna maken. Het onervaren meisje liet zich dl oor Espoir overhalen. Op een avond betrad ik de beruchte kamer no. 8, waar de voorstellingen gegeven wor den. Plotseling bemerkte ik op het podium mijn zuster irt een houding, die mij het bloed in de aderen deed stollen. Ik trok haar van het podium en sleepte haar naar mijn kamer, waar ik haar het vree- selijke van haar stap onder het oog bracht. Ik moest daarna naar beneden naar den bar en liet mijn zuster eenige uren alleen. Espoir was nergens te vinden. Denzelfden avond vond men mijn zuster dood op zijn kamer, met doorschoten slapen. President: U denkt, dat Espoir haar neer geschoten had? Beklaagde: Neen. Ik ben ervan overtuigd, dat mijn zuster zelfmoord gepleegd heeft. President: Waarom hebt u dit niet aan de politie medegedeeld, toen zij naar den dood van uw zuster een onderzoek instelde? Beklaagde: Omdat ik Espoir ook het erg ste gegund had. President: U hebt hem dus met voorbe dachten rade vermoord? Een oogenblik was het doodstil in de rechtzaal, doch dan antwoordde Antonow met rustige, vaste -tem: „Ja". Hierop werden eenige getuigen gehoord, hoofdzakelijk jonge vrouwelijke Russische emigranten, die in de klauwen van Espoir geraakt waren en door dezen op ongehoorde wijze in zijn amusementsbedrijf misbruikt werden. Zij allen bevestigden, dat Antonow in Espoir een soort vampier gezien had, die Russische meisjes op het slechte pad bracht. Opnieuw voorgeroepen, verklaarde Anto now, dat hij het zijn plicht als oud-Russisch officier had geacht, iemand als Espoir uit den weg te ruimen. De uitspraak der jury veroorzaakte in de rechtzaal een groote verrassing. Negen der gezworenen beantwoordden de schuldvraag ontkennend, zoodat Antonow werd vrijgesproken. De benandeling sloot met een zeer merk- waadig knaleffect. Nadat de vrijspraak was gevallen, trad de advocaat van den vermoor den Espoir naar voren en deelde a. Antonow mede, dat hij de eenige erfgenaam van den vermoorde was. Espoir had geruimen tijd voor zijn dood een testament gemaakt, waar bij hij aan Antonow, dien hij als zijn trouw ste medewerker beschouwde, zijn gansche ver mogen van 8 millioen francs vermaakte. Daar hij geen nabestaanden heeft, kon dit testament niet bestreden worden, zoodat zich hier het eigenaardige geval voordoet, dat de moordenaar als „belooning" voor zijn daad de millioenen van den vermoorde krijgt. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Het Chineesche kabinet aIde- treden. Na het aftreden van den minister van Fi nancien Soeng is het geheele Chineesche ka binet afgetreden. Japan de schuld aan de on lusten in Mantsjoerije. De Daily Express verneemt uit Was hington, dat het voorloopig rapport van de door den Volkenbond naar Mants joerije gezonden commissie van onder zoek vast zou stellen, dat Japan zich schuldig heeft gemaakt. De Japansche militaire autoriteiten hadden opzettelijk en na nauwkeurige voorbereiding een aanvang met de vij andelijkheden gemaakt. Het bericht, dat de gevechten waren begonnen wegens het vernielen van een spoorbrug, bleek onuist te zijn, aangezien de commissie ook niet het minste bewijs van dezen aanslag heeft kunnen vinden. Waar schijnlijk heeft de ontploffing nooit plaats gevonden. Een groot deel der Japansche ambte naren en beambten in Mantsjoerije is niet voor hun taak berekend. Japan heeft hoofdzakelijk de schuld van de onlusten in Mantsjoerije, hoewel toegegeven moet worden, dat de Mantsjoerijsche regee ring zwakheid en onbekwaamheid heeft getoond. Volgens een door „Tag" uit Washington ontvangen radiogram, hebben Bolivaansche troepen het grensfort „Carlos Antonio Lopez" bezet. De Paraguayaansche bemanning trok na een kort gevecht terug. Op een protest van Paraguay bij de Wash- ingtonsche commissie der Pan-Amerikaan- sche Unie hebben de staten-leden dezer Unie in een scherpe protestnota aan Bolivia het staken der vijandelijkheden en het herstel van den status quo geëischt vóór 10 Augus tus. DE CONFERENTIE VAN OTTAWA. Dreigend conflict in het Canadeesche kabinet. Als gevolg van de besprekingen der Canadeesche regeering met Engeland ter Britsche Economische wereldconfe rentie te Ottawa dreigen ernstige moei lijkheden in het Canadeesche kabinet te ontstaan. Drie ministers dreigen met af treden, indien van Canadeesche zijde grootere concessies aan de Britsche in dustrie worden gedaan, dan waartoe het kabinet aanvankelijk had besloten. Minister-president Bennett koestert de hoop, dat het conflict in zijn kabinet wel zal woredn bijgelegd. Reeds heeft hij be sprekingen gehouden met individueel» leden der Biitsche delegatie. Ten aan zien van het verdere verloop der confe rentie wordt het zoo goed als zeker ge acht, dat de overeenkomsten met Aus tralië en Nieuw-Zeeland o.a. een kleine belasting op buitenlandsch schapen- vleesch en contigenteering van den boterinvoer zullen inhouden. Ten aan zien van de Dominions wordt een algem. overeenkomst verwacht, o.m. inhouden de een invoerrecht van 3 thereh per do- ziji. op buitenlandsche eieren en verder invoerrechten op buitenlandsche appe len. Tot nu toe wordt de door overstroomin gen aangerichte schade geschat op acht mil lioen Yen. 30.000 personen worden vermist. Tusscjien Sjoeang Sjen Poe en Tsai Kiakoe zijn 30.000 K M. spoorlijn vernield. Talrijke gewonden. Door tot nu toe onbekende oorzaak is gis ter brand uitgebroken in den underground in de nabijheid van het station Brooklyn- Bridge. Het vuur greep met razende snelheid om zich heen. Honderden passagiers konden eerst na zeer groote moeite uit de met een dichten xook gevulde tunnel worden be vrijd. Talrijke personen werden gewond. De brand gebluscht. De brand in den „underground" kon in be trekkelijk korten tijd worden gebluscht. De oorzaak van den brand is kortsluiting. Bij het bekend worden van den brand werd direct de krachtstroom uitgeschakeld, hetgeen een vrij langdurige stagnatie van het onder- grondsche spoorwegverkeer met zich bracht.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1