Alkmaarsche Courant. Fortiibras toovermaciit BLUE BAND - Hollands beste kwaliteit - is slechts „iets" duurder dan andere soorten. Versch gekarnd met 25°/0 allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole. rionderd fier en dertigste Jaargang. WOENSDAGJO AUGUSTUS ZUIDSCH AR W OUDE, Ho. 187 1932 JladionieiMS Donderdag 11 Augustus. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert door Toos van Veen, zang en Chris Veelo, piano. 11.Voordracht door Gustav Zopp. 11 30 Vervolg concert. 12.Tuschinski's Select Salonorkest. 1.302.15 Naaldwijk's Mannenkoor. 2.30 Reportage uit het Ned padvinderskamp te Wassenaar. Toespraak door Sir Baden Powell. 3.30 Gramofoonpl. 4 Ziekenuur. 5.Pianorecital Ida Rosen- Ijeimer. 5.30 AVRO-Kamerorkest o.l.v. G. Hemmes. 6.30 Sportpraatje door H. Hollan der. 7.— Vervolg Kamerorkest. 8.Kozak ken-ensemble „Russia" o.l.v. A. Doubatoff ga.alaika-orkest, tenor en mannenkoor. 8.45 Radio-tooneel. 9.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m. m. v. Fernando Zepparoni, viool. 1Q._ Vaz Dias. 10.15 Omroeporkest o.l.v. jsj. Treep, o.a. Morgenblatter, wals, St'rauss. In de pauze gramofoonplaten. 11.30 _l2.Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (8.—9.15 en 11—2.— KRO, 10.-11— en 2—11.30 NCRV). 8— 9.15 en 10.Gramofoonpl. 10.15 Zieken- dienst. 10.45 Gramofoonpl. 11— Ontvangst Lord Baden Powell in het Padvinderskamp. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 Orkestcon cert. 2.3.30 Gramofoonplaten. 4.Zieken- uurtje. 5.Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Harmonium recital Ton Brand 6 45 Knipcursus. 7.— Friesche declamatie door I. Kuipers Pzn. 7.45 Ned. Chr. Pers bureau. 8.Zang door Geertruida van Vla- deracken. Aan den vieugel Jan Poortenaar. 9W. A. Kruysdijk: Het hedendaagsche verkeer. 9.30—10.30 Mandoline-ensemble „Onder Ons" o.l.v. L A Kluin, o.a. Lust- spiel-Ouverture, KeM BelaBrewena. Ca. 10— Vaz Dias. 10.30—11.30 Gramofoonpl. Daventry. 1554 AU 10.35 Morgenwijding. 10.5011.05 Tijdsein, berichten 12.20 Or- felspel Edward O'Henry. 1.20 Emanuel tarkey's orkest. 2.202.50 Sonate in F, Brahms. Cello en piano. 3.20 Kerkdienst. 4 05 Dansmuziek door Bertini's band. 4 50 Het Midland Studio orkest 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 Duitsche orgelmuziek door G. D. Cunningham. 7.107.40 Cause rie. 7.50 Marise en Frances, duetten 8.20 Concert door het BBC-Symphonieorkest o. 1 v. Sir Henry Wood, m. m. v. Frank Titter ton, zang en Albert Sammons, viool, o.a. vioolcQncert, Delius, en Derde Symphonie, Bax. 10.Berichten en lezing. 10 35 12.20 Dansmuziek. Het BBC-Dansorkest o 1. v. Henry Hall. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonpl. 5.05 Concert vanuit het Amerikaansche conservatorium te Fontaine- bleau, m. m. v. Mevr. H. Roosevelt, sopraan en P. Bazelaire, cello. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 en 9.05 Radio-tooneel. 9.20 en 9.50 Gramofoonpl., o.a. „Paljas" van Leoncavallo en „Die Moldau", Smetana. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit Hotel Angleterre. 3.505.50 Het Omroeporkest o.l.v. E. Reesen, m. m. v. Agda Lhoir, piano. 8.209.35 Populaire Deensche muziek door Omroeporkest o.l.v. E. Reesen, m m. v. Kaj Olaf Buch, zang en V. Fischer, 10—10.25 Viool-recital Chr. 11.2512.50 Dansmuziek uit het Industrie- Restaurant. Langenberg, 473 M. 7.25-8.20 Concert uit Bad Salzschlirf o.l.v. Willy Weiszleder. 11.35 Gramofoonplaten. 1.50—2.50 Concert o.l v. Eysoldt, m. m v. Frida Hummel. (Liedjes bij de luit). 5.206.35 Het Omroep orkest o.l.v. Kühn, m. m. v. Klare Hansen, sopraan en Josef Schömmer, tenor. 8.20 10 35 Uit Berlijn: Concert door het Berlijn- sche Symphonie-orkest. 10.50—12.20 Dans muziek uit Berlijn door Adalbert Lutter's kapel. Rome, 441 M. 8.50 „La bella Molinara", opera in 2 actes van Giovanni Paisiello. Di rigent Luigi Gerussi. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Omroeporkest o. 1 v. Kumps. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Klein- orkest v. d. Omroep o.l.v. Meulemans. 9.20 Concert uit de Kurzaal, Ostende, o.l.v. Fr. Rasse, m. m. v. L. van Obbergh, zang, o.a. Ballet „Casse-Noisettes", Tschaikowsky. Na afloop tot 11.20 Gramofoonplaten. 338 M.: 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Meulemans. 8.20 Radio-tooneel. 9.20 Om roeporkest o.l.v. J. Kumps, o.a. Fant. „Drei maderlhaus", Schubert. 10.3011.20 Gra mofoonpl. Zeesen, 1635 M. 8.20 Orkestconcert o.l.v. Prof. J. Prüwer. 10.35 Berichten en hierna tot 12.50 Dansmuziek door Adalbert Lutter's kapel. pianobegel. Esbensen. j isbensen. Aan den vleugel: C. Schnedler Meyer. 10.40 Assmar.ns Hawaiï kwartet. Qememtecadea Wethouder Bekker 25 jaar raadslid. Vergadering van den raad dezer gc meente ten raadhuize, op Maandag 8 Augus tus 1932, des namiddags 4 uur. Voorzitter de heer Jnr. A. L. van Speng- Ier burgemeester, secretaris de heer K. G. Reinders. De heer Groen was met kennisgeving van verhindering afwezig. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder tot Wethouder Bekker, die thans 25 jaar raads lid is geweest. Spr. zal straks hier nog op terugkomen. De bloemen, welke voor U op de tafel staan zijn reeds de tolk van onze ge voelens. Ingekomen Stukken en Mededee- lingen. Voorzitter deelde mede, dat B. W. den gemeente-secretaris 14 dagen verlof hebben gegeven en dat de heer Reinders bereid is gevonden, de taak van zijn college zoo lang waar te nemen. Spr. bracht den heer Rein ders bij voorbaat een woord van dank voor zijn bereidwilligheid. Van Ged. Staten is de goedgekeurde suppl. begrooting, vastgesteld in de vorige vergade ring, ingekomen. Van het gemeentebestuur van Jisp is een verzoek ingekomen, adhaesie te willen betui gen aan het door dat gemeentebestuur ge richt verzoek om de grootst mogelijke spoed te betrachten met steunregelingen voor nood lijdende veehouders-, pluimveehouders- en andere noodlijdende bedrijven. Tevens om de tarieven van het Prov. Waterleidingbedrijf Op voorstel van B. W. zal dit bij de be grooting voor 1933 worden behandeld. De nood in den tuinbouw. Van den Minister van Economische Za ken en Landbouw is hericht ingekomen, dat de Staten Generaal het tweede raillioen heb ben beschikbaar gesteld. Tevens werd be richt, dat de betreffende stukken aan de Centrale Commissie moesten worden toege zonden. Ook is een plan van uitvoering bij gevoegd. Voorzitter was van meening, dat een en an der veel spoediger had kunnen worden uitge voerd als men automatisch tot de uitkeering had kunnen overgaan, zonder de toezending van de verschillende besluiten enz. De voorwaarde zijn dezelfde gebleven, alleen is het bedrag voor het loon van een arbeider en voor noodzakelijk levensonderhoud terug gebracht op 12 per week. Er is echter niets aan te veranderen. Van de Centrale Commissie is een verzoek ingekomen, een raadsbesluit op te zenden, waarin wordt besloten, dat de gemeente voor 30 garant zal zijn. Tevens een verkla ring, op welke wijze het benoodigde geld zai worden verkregen. Er wordt besloten voor een bedrag van ten hoogste 9500 garant te zijn. De voorzitter deelde mede, dat het grootste gedeelte van het geld kan worden verkre gen van het saldo van de Boerenleenbank. In het schrijven wordt medegedeeld, dat, ais een gemeente niet over het geld heeft te be schikken, de Provincie genegen is de gelden te verstrekken. B. W. stelden voor om 4000 van de Provincie te leenen. De fi- nancieele toestand der gemeente is kernge zond, doch de kasmiddelen zijn ontoereikend om het geheele bedrag te betalen. Aldus besloten. Voorschot op het credief. B. W. hebben nog een voorstel, wat niet op de agenda is geplaatst, daar het in de en het Prov. Electriciteitsbedrijf te verlagen. Op voorstel van den voorzittér werd dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Van den heer W. Grotjes is een verzoek ingekomen om te worden vrijgesteld van de betaling van hondenbelasting. Wordt goedgevonden. Van het bestuur van Het Witte Kruis is een verzoek ingekomen, subsidie te mogen ontvangen ten behoeve van de ontsmettings inrichtingen te Hilversum en Alkmaar. vergadering van Zaterdag 1.1. is besproken. Gezien den treurigen toestand waarin een groot gedeelte der ingezetenen verkeert, zoo wel zij, die crediet toegezegd hebben gekre gen als zij, die dachten het nog zonder ere aiet te kunnen redden, hebben B. W. zich lang bezonnen, of de nood niet was te leni gen. Het is bekend, dat menschen niet kun nen betalen, dus is het noodzakelijk, dat wordt gesteund. Ook is het niet te bepalen, wanneer de credieten zullen worden uitbe taald. Om nu eenige verruiming in den nood te geven, achten B. W. zich gelukkig, te kunnen meedeelen, dat na een telefonisch ge sprek met de Prov. Griffie is toegestaan dat men 70 van de 30 garantie der ge meente mee betalen. De garantie bedraagt 9000 ongeveer, zoodat een bedrag van 6300 kan worden verleend. Deze gelden kunnen tijdelijk uit de gewone middelen wor den bestreden. Als de Raad het goedkeurt, kan a.s. Woensdag met de uitbetaling worden begonnen. De heer Kroon vroeg of dit alleen was voor hen, die reeds crediet hebben ontvangen, waarop voorzitter bevestigend antwoordde. Het voorstel van B. W. werd z.h.st. aan genomen. Van het z.g. crisis-comité, de aardappel ziekte-commissie van verleden jaar liggen verschillende missives ter inzjge. Voorzitter deed mededeeling van het op de vergadering te Hoorn behandelde. Er is een commissie benoemd uit de gemeentebesturen, welke den Minister moest overtuigen dat directe steun aan de tuinders noodzakelijk is. Men heeft tevens adhaesie betuigd aan de audiëntie bij den Minister en zal worden aangedrongen op een steunregeling met terugwerkende kracht. Tevens zal de commissie trachten een oplossing te vinden voor het werkloo» heidsvraagstuk. Ter dekking der eventueele te maken kosten wordt door de commissie een bijdrage gevraagd van 1 cent per inwoner De heer Muller vroeg of de commissie in die richting werkte, dat de steun, welke thans aan de arbeiders wordt gegeven, als een toeslag in de bedrijven zou komen. De voorzitter antwoordde, dit wel stem men op waren gegaan om het zoo te doen Doch et zal meer gaan om de werkloozen eventueel bijv. bij ae kanalisatie te werk te stellen. Als de commissie echter licht in Uw vraag ziet, zullen ze dat ook wel probeeren. De heer Muller drong er sterk op aan, dat in de door hem aangegeven richting werd gewerkt. Het is wel mooi, als de arbeiders aan de kanalisatie worden te werk gesteld, doch ze behooren in de bedrijven thuis. De Minister zal echter wel bezwaren maken, omdat er naar zijn meening precedenten wor den geschapen. Het is spr. evenwel bekend, dat serieuze bouwers hun arbeiders ontslaan, omdat ze ze niet meer kunnen betalen. De bedrijven zouden door deze regeling goed koopere arbeiders krijgen en de arbeiders een beter loon. Voorzitter merkte op, dat het een met het ander samenhangt. Spr. sprak den wensch uit, dat spoedig een steunregeling door mid del van minimumprijzen zou worden vastge steld. Dan zou het ook voor de arbeiders al beter worden. Aanbidding Gemeenterekening. Hierna werd de gemeenterekening aange boden, welke sloot voor den gewonen dienst in ontvangsten met 78.280.1514, in uitga ven met 62.436.77, voordeel ig saldo 15.843.38)4. De kapitaaldienst sluit in ontvangsten en uitgaven met 11.108.22. De rekening zal worden nagezien door öe heeren Muller, Kroon en Groen, terwijl als reserve de heeren Kramer en Dijkhuizen wer den aangewezen. De rekeningen van de Lichtbedrijven en het Burg. Armbestuur zullen door dezelfde heeren worden nagezien. Benoeming onderwijzeres O. L. School. Vervolgens is aan de orde de benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. Schooi in verband met de vacature, ontstaan door het eervol verleende ontslag aan Mej. N. H. Vos van Zon. De voordracht luidt: 1. Mej. Verweij, Alk maar; 2. Mej. Lemaire, IJmuiden en 3. Mej. Bakker, Alkmaar. Mej. Verweij werd met 5 van de 6 stem men gekozen. Mej. Lemaire verkreeg 1 stem. De datum van indiensttreding is 16 Aug. 1932. Rondvraag. De heer Bekker zeide, dat de Twuiverwe, zoo slecht is, naar spr. van een kenins hee! vernomen. Voorzitter achtte het beter, dat diegene het bij het gemeentebestuur van Sint Pancras mededeelde, daar die gemeente met het on derhoud is belast. Hierna nam de voorzitter het woord, zeg gende, dat de rondvraag nu eigenlijk het be langrijkste punt van de agenda is. De heer Bekker is n.1. thans 25 jaar gemeenteraads lid. Het is, aldus spr. in Juni 25 jaar geleden geweest, dat U in de vroedschap dezer ge meente kwam. U was het eerste R. K. raads lid en kwam in de plaats van den heer Jon gerling. U moest echter in September weer aftreden, omdat vroeger om de twee jaar een derde der raadsleden aftrad. In dien korten tijd, dat U toen raadslid is geweest, hebt U veel goede eigenschappen getoond, want bij de verkiezing in September verwierf U meer stemmen dan de eerste keer. Volgens spr. was er vroeger meer bekoring aan de ge meenteraadsverkiezingen omdat de eene per soon tegenover de andere werd gesteld en niet met lijsten werd gewerkt zooals nu. De voorzitter wees op den grooten vooruit gang sinds die jaren, toen men nog geen gas en electriciteit kende terwijl ook de vervoer middelen nog zeer primitief waren. Zoo kon men toentertijd 2 maal per dag naar Alk maar. Wel een groot verschil met het auto- busvervoer van thans. Eenige verbetering in dien toestand was reeds in 1906 gekomen door het Broeker spoortje. Spr. herinnerde aan de mederaadsleden van den heer Bakker, waaronder ook was den helaas te vroeg ontslapen wethouder Kroon, die in dezelfde vergadering dat de heer Bekker zijn intrede deed, als wethouder werd benoemd. Als de heer Kroon niet zoo vroeg was overleden, zouden we nu een 25- jarig wethoudersjubileum kunnen vieren. Ook op financieel gebied is de toestand an ders. De hoofdelijke omslag was in 1907 2800, terwijl deze eenige jaren geleden 20.000 was. De waardeering van de dien sten der raadsleden was ool veel anders dan nu. Men kreeg aan het eind van het jaar 35 om met z'n allen te verdeel en. De „jaarwedde" der wethouders bedroeg 9. Er werden toen ook vele gewichtige be sluiten genomen, doch als men een parellel trekt met thans, is de taak der hedendaagsche overheid veel zwaarder geworden. Vroeger was het meer een eerebaantje. Voorzitter zeide, van die 25 jaar er 15 met den heer Bekker te hebben samengewerkt, waarvan 12)4 jaar als wethouder, aan welke samenwerking nooit iets te wenschen over is geweest. Hoe het op andere plaatsen som3 gaat, vernemen we weJ eens uit de kranten De heer Bekker had altijd eerlijke bedoelin gen en opvattingen en dat siert den mensch. U kwam altijd voor Uw meening uit en het is niet erg om eens verschil van meening te hebben als m eneerlijk tegenover elkaar staat. Spr. hoopte, dat de heer Bekker zich nog vele jaren aan de gemeentebelangen mag geven en dat zijn vrouw en kroost er nog lang ge tuige van mogen zijn. Namens den raad en de gemeente bood de voorzitter een prachtige rooktafel met toebe- hooren aan, onder dankzegging voor de vele aan de gemeente bewezen diensten. De heer Bekker dankte voor de gesproken woorden. Spr. wist er tigenlijk zelf niets van, dat hij 25 jaar raadslid was, tot de burge meester spr. vanmiddag feliciteerde. Spr. zei de, als raadslid steeds zijn plicht te hebben gedaan, wat men toch moet doen, al is men geen raadslid. Over 2 jaar is er weer verkie zing, zeide spr., en dan zal ik het aan jongere krachten overlaten. Spr. hoopte deze laatste jaren nog op aangename samenwerking. (Algemeene felicitatie volgde). Hierna sluiting. Jlechts-iakect POLITIERECHTER TE ALKMAAR Zitting van Dinsdag 9 Augustus. EEN BEDELAAR. De niet-verschenen Roelof H. had op 27 Juli te Blokker aan de deur van een woning gebedeld en gevraagd: Schiet er geen aal moes over voor een werkelooze? Mej. Rinne Kramer, een bejaarde huishoudster, had hem op last van haar patroon eenige centen ter hand gesteld. Het was vanaf den openbaren weg zichtbaar, dat hij deze gift had aange nomen. De bedelaar was later door den ge meenteveldwachter Lub aangehouden. Ook bij den getuige Cornelis Koeman was hem een klein liefdegave uitgereikt. Verdachte is blijken zijn strafregister een maatschappelijke schipbreukeling en de offi cier requireerde 3 dagen hechtenis en 2 jaar ojzending naar een rijkswerkinrichting. Von nis conform. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL EN GEESTRIJKE DRANKEN. De 22-jarige los werkman Harm M., wft nende te Oosterzee gemeente Lemsterland, thans gedetineerd te Alkmaar, stond terecht cc CA - 49. JmitieUm naar het Engelsch van William Locke door J. E d. B. K. 18 Het was daar aan die koffiehuistafel, te midden van de notabelen van de kleine stad, dat hij hoorde over vele dingen, waarvan hij nooit gedroomd had in zijn eng begrensd leven op Margitt's school. Het deed hem wonderlijk aan in het gezelschap van harts tochtelijk vaderlandslievende menschen te zijn. Tot hiertoe had hij als een Engelsch- man, die niet met de gedachten van liet vasteland in aanraking komt, het bestaan van vaderlandsliefde aanvaard; de politiek had hem vrij koel gelatenhij beschouwde alles van uit het conservatieve standunt, mis schien wel gedreven door zijn antipathie te gen zijn Zwitsersche familieleden, die acht pond hadden gezonden aan zijn moeder, welke in verarmde omstandigheden achter gebleven was en door den afkeer, dien hij van de democratie had gekregen, in zooverre zij door zijn leerlingen belichaamd werd. Maar in dit achterland ontdekte hij vurig politiek leven. Groote levensvragen werden ijverig besproken. Onder de kalmte van vre dige nijverheid en landbouw, voelde hij den krachtigen polsslag van Frankrijk, dat zijn nationaliteit wilde handhaven. De mannen sten hadden in 70 meegevochten en zij, die volwassen zoons hadden, waren de vaders van soldaten. Martin begon te begrijpen dat, waar de soldaat in Engeland in vredestijd wordt beschouwd als een schildwacht en goedhartige wildebras, de pioupiou in Fran krijk algemeen vereerd werd. Het leger was in het Fransche leven ingeweven, 't be- heerschte de gedachten; 't gaf kleur en klank aan het Fransche gevoelsleven. „Vive la France! (Lang leve Frankrijk) beteekende Vive 1' Armee (Lang leve het leger). En hoe dikwijls had hij dien uitroep met geoord ge: durende zijn kort verblijf in Frankrijk. Hij brak zich net hoofd er mee om zich te herin- neren, wanneer hij zoo iets in Engeland had gehoord. Dat was nooit gebeurd. Maar daar was ook geen noodzaak voor. Engeland zou leven, zoolang als de zee haar kusten omspoelde en Britannia over de golven heerschte. Maar in Frankrijk was dit anders en men vreesde een overval, ?a vient t komt), maar niemand weet wanneer, doch het zal komen en we zullen ons verdedigen tot onze laatsten druppel bloed. We zijn voorbereid; we hebben onze les geleerd. Een tweede Sédan zal er nooit zijn. Deze woorden werden op soberen toon ge sproken. En Martin wist dat door het gehee le land aldus gesproken werd.- Iedere duim ronds was dezen menschen dierbaar; en ien zouden ze verdedigen tot het uiterste. Wanneer hij Corinna van deze gesprekken vertelde, zei ze luchtigjes: Je bent hier nog niet zoo lang als ik. Dat is nu eenmaal de gallische manier van liri- Maar Martin wist het beter. Zijn horizont verwijdde zich. Hij begon ook groote liefde te koesteren voor dit zoo ernstige land, welks taal hij het eerst geleerd hacf Hij had een vaag gevoel dat hij eensgezind was met de Franschen en dat hij geen individueel be staan meer leidde. Probeerde hij om Corinna hiervan deelgenoot te maken, dan riep ze hem toe: Als men je hoort, zou men denken, dat je geen druppel Engelsch bloed in je aderen hadt. Is Engeland niet goed genoeg voor je? Omdat ik begin Frankrijk te begrijpen, begin ik nu ook Engeland te begrijpen, zei hij op de hem eigen ernstige wijze. Dus het is zoo'n beetje de kainenier het hof maken voordat }e dit aan de neesteresse durft te doen? Best mogelijk, zei hij. En om het anders uit te drukken, als je latijn leert, leer je de samenstelling van alle talen. Dat is weer echt een vergelijking voor een schoolmeester, zei minachtend. Hij bloosde. Ik ben geen schoolmeeste, zei hij. Sinds wanneer? Sinds ik hier kwam Bedoel je, dat je het niet meer zijn wilt? Hij zweeg, voordat hij deze door het toe val plotseling opgeworpen vraag beant woordde. Hij had zich zelf die vraag in den laatsten tijd dikwijls gesteld, maar er nooit antwoord op gegeven. Ontroerd zag hij haar aan. Nooit, zei hij. Ze legde haar mes en vork neer en staarde him Waf n.am hii deze alle reis ernstig op! Deze reis was voor haar een dol avon tuur geweest, een klein uitstapje in het land van vergetelheid met het knagende bewust zijn, dat ze toch weer tot het gewone leven moesten terugkeeren. Ze was nu zelfs bang om te vragen hoeveel van haar twintig pond al uitgegeven was. Maar ze wist, dat de dag des oordeels nader kwam. Zonder geld kon ze niet leven: dat kon hij ook niet. Wat wil je dan doen om je brood te verdienen Dat mag de hemel weten, antwoordde hij. Ik weet het niet. Maar hoe het ook zij, de eekhoorn is zijn kooi ontvlucht en hij komt er niet in terug. Wat gaat hij dan doen, gaat hij op een boom zitten en noten kraken? O, mijn beste Martin! Er zijn nog erger dingen, antwoordde hij, haar lach met een glimlach beantwoor dend. Hij heeft ten minste de vrije natuur om zich heen. Dat is allemaal goed en wel, maar ver gelijkingen bewijzen niets. Je bent geen eek hoorn en je kunt niet leven van eikels en den oostenwind. Je hebt brood noodig en rund- vleesch, hoe moet je daaraan komen? Dat zal ik wel krijgen, zei hij. Ik wacht op Fortinbras. Na een verblijf van drie weken in Bran- tome was hij tot dit besluit gekomen. De saaie, afgewerkte slover had van het water dt» levens gedronken en hij was geen slover meer. Hij leefde nu in een andere wereld Heel Mee af zag hij langzaam vernevelen het kale schoollokaal en de witte gezichten van de scholieren. Dat behoorde allemaal tot een zeer ver verleden. Het had niets te maken met het tegenwoordige en met de toekomst. Hij kon niet zeggen, hoe hij in dezen ge moedstoestand was geraakt. De verandering was langzamerhand, voetje voor voetje, tot hem gekomen. De tien jaren van zijn knecht schip waren uitgewischt. Hij had het gevoel, de ontroerende gewaarwording, op zijn der tigste jaar een nieuw leven te zullen begin nen. Daar was zooveel meer op de wereld dan hij nooit had kunnen droomen. In het aller ergste geval kon hij zijn rugzak omhangen en zijn fortuin gaan zoeken en iedere schrede zou hem verder wegvoeren van Margitt's school. Wanneer komt die bedrieger, die Mar- chand de Bonheur, hier? riep Corinna uit. Na het middagmaal stelde zij dezelfde vraag aan Bigourdin, toen zij met hem alleen was op het terras. Hij kon het niet zeggen. Vanavond misschien of morgen, of de volgen de week. Fortinbras deed als de wind, hij kwam en ging, maar waarschuwde nooit. Wilde Mademoiselle zoo graag dat hij kwam Ik zou hem graag zien eer ik weg ga. Eer u weggaat? Gaat u ons dan ver laten, Mademoiselle? Zij lachte om zijn bodrukt gezicht. Ik kan hier niet altijd blijven. Maar u bent hier no gzoo kort, zei hij. Dat zou net zijn als een klein vogeltje, dat hier op de balustrade is komen zitten; met zijn heldere oogjes kijkt het hierheen en daar heen en dan vliegt het weg. Qui c' est comme qa, (ja, zoo is het) zei Coiiona, (Wordt vervolgd), ri

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5