ÜMtumdand R 6 1 C n DE OLYMPISCHE ROEIWEDSTRIJDEN. Buhtz ongesteld. Het sciffnummer. HET POLOTOURNOOI. De uitslag der finale luidde: 1, en Olym- ■ZZ winnares Miss Dennis (Australië) tijd 6.3 sec., 2. Mei. Machata (Japan) tijd o 7 1 sec., 3. Mej. Jacobsen (Denemarken) t\\A 3 min. 7.1 sec., 4 Miss Hinton (Enge land! tijd 3 min. 11.7 sec., 5. Miss Hoffman Lr tijd 3 min. 11 -8 sec., 6 Miss Goven- ,,v tV Stijd 3 min. 16 sec., 7 Miss Cad- $1 (V-S. tijd 3 min. 18.2 sec. Stuurmanlooze twee. Neder land derde in tweeden heat. Uitgeschakeld voor de finale. LOS ANGELES, 9 Aug. Heden zijn de toeiwedstrijden te Long Beach op de rachtige roeibaan aangevangen. Om 3 *!ur werd begonnen met het nummer ri met stuurman. Daarna vonden nog V iffr-ces plaats en tenslotte kon een e^"gemaakt worden met het nummer ♦■.inrmanlooze twee, waarvoor Holland met zijn roeiers Jhr. G. L. Röell en P. A. Roelofsen had ingeschreven. In de tweede heat roeide Nederland tegen Engeland en Nieuw-Zeeland. Va tlm "tart nam onze twee even de leiding met ongeveer 1 Meter. De Hol landers roeiden gemakkelijk. Engeland drukte daarop het tempo en bij 400 M. hadden de Engelsche Henlevwinnaars de leiding met Holand op de tweede plaats. Op de volgende honderd Meter {iep Nieuw-Zeeland in en op 1/4 der haanlengte was de volgorde: 1. Enge land, 2. N.-Zeelaud, 3. Holland. Geleide lijk liep de Eng. twee uit en op 1000 M. had zij de leiding met Nieuw Zeeland op de tweede plaats, terwijl Holland derde ligt met twee lengten achterstand op Kieuw-Zeeland. Het onderlinge verschil blijft geruimen tijd onveranderd. Holland geeft het niet op en een fraaie eindspurt wordt ingezet. Zij zien kans hun achterstand op Nieuw-Zeeland in te loopen en op 1900 Meter 'iggen de booten gelijk. Op de laatste 100 Meter ontspint zich een prachtige strijd. Nieuw Zeeland ziet kans iets uit te loopen en met een halve lengte verschil werd onze twee derde. De uitslag werd: 1. Engeland 2 Nieuw Zeeland. 3. Nederland. De twee is daarmede uitgeschakeld en niet voor den eindstrijd geplaatst. In het telegram wordt niet gesproken over de mogelijkheid, dat de twee op een der volgende dagen nog in een der herkansingsraces is geplaatst. Om precies 3 uur werd de eerste heat gestart van het nummer vier met stuur man, waarvoor aan den start verschenen Brazilië, Italië, Duitschland en Nieuw- Zeeland. Na den start nam Italië de leiding, doch na 500 Meter had Duitschland de leiders ingehaald. Doch de Italianen bleken niettemin sterker te zijn, lang zamerhand liepen zij weer in en nadat de ploegen eenigen tijd gelijk hadden ge legen, spurtte Italië er tusschen uit. Op 1500 M. lag Italië met eenige meters voorsprong op de eerste plaats. Italië won met 1 lengte. Uitslag eerste heat: 1. Italië tijd 7 min. 6 sec.; 2. Duitsch land tijd 7 min. 9,2 sec.; 3. Nieuw Zee land tijd 7 min. 19,6 sec.; 4. Brazilië tijd 7 min. 29,4 sec. In de eerste heat startten nu slechts len, de Vereenigde Staten en Japan. De strijd ging voornamelijk tusschen Polen en de Vereenigde Staten, waarbij Polen de eerste plaats bezette. De uitslag tweede heat: 1. Polen tijd 7 min. 4,2 sec.; 2. Ver. Staten tijd 7 min. 6,6 sec.; 3. Japan tijd 7 min. 16.8 sec. In de finale werden geplaatst Italië, Duitschland, Polen en de Vereenigde Staten. Hieruit blijkt, dat men er te Los Angeles van af heeft gezien herkansings races te doen plaats vinden. LOS ANGELES, 9 Aug: De' Berlijnsche «ciffeur Buhtz, winnaar van dit jaar van de Diamondsculls op de Henley Regatta, ligt te Los Angeles met griep te bed. Ook zijn trainer, de ook in ons land be kende Sullivan, is ongesteld. Duitschland zag zich in verband hier mede gedwongen zijn inschrijving van Buhtz voor de sciff in te trekken. Wij meldden reeds, dat de Duitscher Buhtz met koorts te bed ligt en dus he den onmogelijk kon uitkomen in het sciffnummer. Juist zijn heat tegen Pearce was be langrijk geweest; daar beiden als de sterkste sciffeurs momenteel ter wereld borden genoemd. De toestand van Buhtz is niet ernstig, en de roeier hoopt dat hij in de double- scull zal kunnen uitkomen. In de tweede heat kwamen uit Po- twee sciffeurs, n.1. Pearce en de Ameri kaan Miller. Pearce won zoo als hij wilde in den tijd van 7 min. 27 sec. 2 Miller tijd 7 min. 28,2 sec. In de tweede heat ging de strijd hoofdzakelijk tusschen Southwood (En geland) en Douglas (Uruguay), daar de Canadees VVright te zwak was. Southwood won. De uitslag luidde: 1. Southwood tijd 7 min. 42,6 sec.; 2. Douglas tijd 7 min. 45 sec.; 3. Wright tijd 8 min. 30,6 sec. (zeer slechte tijd). Stuurmanlooze twee. Tenslotte vond nog het nummer stuur manlooze twee plaats. In de eerste heat nam Polen onmiddellijk na den start de leiding en behield deze geduren de den geheelen wedstrijd. Frankrijk t achtte nog voorbij te komen, doch de Pnlen gaven geen kans en wonnen met ee" halve lengte voorsprong. f^e uitslag eerste heat: 1- Polen tijd 7 ?Hn. 534 sec.; 2 Frankrijk tijd 7 min. sec.; 3. V S. tijd 8 min. 6,2 sec. Het verloop van de tweede heat ver- Engeland 7 min. 47 sec. 2. Nieuw Zee land 7.50.2 Holland 7.57.8. Ver. Staten-Duitschland. Het slot van den zwemdag werd gevormd door den waterpolowedstrijd Vereenigde Sta tenDuitschland. De bekende scheidsrechter Delahaye leid de deze ontmoeting. Aan beide kanten was men het met de be slissingen van hem vaak niet eens. Duitsch land nam de leiding, waarna door een fout van Rademacher de stand weer gelijk werd. Wederom nam Duitschland de leiding, doch Amerika maakte direct daarop weer gelijk. Toch kon Duitschland nog voor de pauze met 32 de leiding hernemen. Direct na de hervatting was de stand al weer gelijk door een fout in de Duitsche ver dediging. Voor de vierde maal nam Duitsch land de leiding, doch ook nu ging de voor sprong verloren. Na een 4—4 stand werd niet meer gescoord De stand in het waterpolotournooi luidt: Gesp. gew. gel. verl. punt. doelpt. Vereen. St. 3 2 1 5 20—5 Hongarije 2 2 4 23—2 Duitschl. 3 1113 13—13 Japan 2 0—27 Brazilië gedisqualificeerd. DE OLYMPISCHE ZEILWEDSTRIJDEN Bob Maas nog steeds de leiding in de Monotype. Hol land geelt in de Starklasse op. Gister werd de zesde race gezeild in tie Monotypeklasse. Bob Maas eindigde als zesde. In het klassement leidt Holland nog steeds met in totaal 55 punten. Engeland is tweede met 45 punten. 3, 4 en 5 Frankrijk, Duitschland en Spanje elk 44 punten. 6. Ca nada 39 punten. 7. Vereenigde Staten 31 punten. 8. Oostenrijk 29 punten. 9. Zweden 27 punten. 10. Italië 20 punten. 11. Zuid- Af rika 13 punten. De race van gister duur de meer dan 3 uur. In de Starklasse heeft de „Holland" den strijd door kanslooze opgc geven. In het klassement stond Holland op de zesde plaats. (Het telegram is in zooverre onduidelijk, dat de mogelijkheid bestaat dat Nederland alleen in de race van gister heeft opge geven. Uitslagen omtrent een gister gehou den race zijn evenwel niet ontvangen, zoo da tmet vrij groote zekerheid kan aangeno men worden, dat de „Holland" voor goed den strijd heeft opgegeven. DE OLYMPISCHE GYMNASTIEK- WEDSTRIJDEN. Heden voortgezet. Pelle wint weer. Ook Savolainen onder de prijswinners. Toen de turn wedstrijden heden werden voortgezet bleek het weer veranderd te zijn. Dagen lang was er vrijwel geen wolkje aan den hemel te zien geweest doch hedenmorgen was de lucht bewolkt. De hitte is intusschen nog even groot gebleven. In den loop van den middag klaarde het weer op en scheen de zon weer even vroolijk en warm als vorige dagen. De turnwedstrijden werden heden voortge zet met de oefeningen aan het rek en het paard. Over het algemeen waren de oefeningen zeer moeilijk en zij stelden aan de turners zeer hooge eischen. Behalve in de verplichte werd ook bij de oefeningen naar keuze aan de toestellen uitstekend technisch werk te zien gegeven. De toeschouwers stelden meer in het bijzonder belang in het werken der Japan ners. Men was eenigszins nieuwsgierig of zij ook in dezen tak van sport buitengewone prestaties leverden. Doch evenals gisteren bleek ook heden, dat de Japanners nog heel wat moeten leeren, willen zij met de eerste krachten uit Europa op gelijken voet komen, laat staan hen overtreffen. Doch wie zegt ons, dat op de Spelen te Berlijn in 1936 ae Japanners hun achterstand ook in de turn- sport niet hebben ingehaald? Te waardeeren in ieder geval was de con centratie en de spirit waarmede de Japanners hun oefeningen maakten. Bij het rekturnen trad de Hongaar Pelle, die gisteren bij de algemeene vrije oefeningen zulk uitnemend werk had laten zien, zeer op den voorgrond en wederom wist hij een eerste plaats en een gouden medaille te veroveren Overigens traden ook de Italianen bij dit toestel op den voorgrond en beide landen wisten te samen de zes plaatsen te bezetten. De uitslag van het rektornen luidde: 1. en Olympisch winnaar Pelle (Hongarije) 58.3 punten; 2. Neri (Italië) 57.8 punten; 3. Guglielmetti (Italië) 56.4 punten; 4. Ler- tora (Italië); 5. Peter (Hongarije); 6. Ca puzzo (Italië). Savolainen (Finland) een der sterkste Europeesche turners behaalde den eersten prijs bij de oefeningen aan het paard. Zijn puntental bedroeg 57.8 punten. Tweede werd Haubold (V.S.) met 57.3 punten. Tenslotte vond nog het knotszwaaien plaats, waarbij de Amerikaan Roth winnaar werd. De vol ledige uitslagen van de beide laatste num mers waren tot op dit moment nog niet be kend. ZABALA. De winnaar van den Marathonloop, de Argentijn Zabala, ontving van den Argentvn- schen Gezant te Washington een telegram, waarin de Gezant zijn gelukwenschen over bracht voor de overwinning van den athlee. in den Marathonloop. De Gezant voegde er bij, dat Zabala de beste diplomaat van zijn land is. HET OLYMPISCH BOKSTOURNOOI. Congres F. I. B. A. Het aan tal inschrijvingen. De Federation Internationale de Boxe Ama teur hield gisteravond haar congres, waarbij Japan en Palestina als nieuwe landen tot de internationale Federatie toetraden. Tot vice-presidenten van de Federatie wei den gekozen de heeren Kenney (Ver. Staten) Massia (Italië) en Fowler (Engeland). Het eerstvolgend congres zal hoogstwaarschijn lijk te Berlijn in 1936 plaats vinden. De -belangstelling van de zijde van het pu bliek voor de Olympische bokswedstrijden was heden Dinsdag buitengewoon groot, alhoewel vanzelfsprekend nog geen eindstrijden zouden worden afgewerkt. In totaal nemen 85 boksers van 16 ver schillende landen aan het tournooi deel. luidden de inschrijvingen als volgt: vliegge- wicht 12 boksers, bantamgewicht 10 boksers, vedergewicht 10 boksers, lichtgewicht 13 boksers, weltergewicht 16 boksers, midden gewicht 10 boksers, half zwaargewicht 8 bok sers, en zwaargewicht 6 boksers. Schermen. HET SCHERMTOURNOOI. Het degenschermen voor Italië. Dinsdagavond vielen ook de beslissingen in de personeele wedstrijden degenschermen. De gouden medaille kwam in het bezit van Cornaggia (Italië). Zijn landgenoot Medici eindigde op de tweede plaats. Buchard (Frankrijk) kreeg de bronzen medaille. Vierde werd Agostoni (Italië) voor Ragno (Italië). Schmetz (Frankrijk) en Cattiau (Frankrijk). HET LANDENKLASSEMENT. Rekening houdende met de Dinsdag ge vallen beslissingen is het landenklassement op het oogenblik als volgt: I. Amerika 117 p., 2. Italië 43 p., 3. Fin land 40 p., 4. Zweden 31 p., 5. Frankrijk 30 p., 6. Duitschland 22 p., 7. Engeland 21 p., 8. Japan 17 p., 9. Canada 16 p., 10. Honga rije 13 p., 11. Oostenrijk 8 p., 12. Tsjecho- Slowakije 8 p., 13. Polen 7 p., 14. Nederland 7 p., 15. Australië 7 p., 16. I-erland 6 p., 17. Denemarken 5 p., 18. Argentinië 3 p., 19. Letland 2 p., 20. Zwitserland 2 p., 21. Phi- lipijnen 1 p. en 22. Zuid-Afrika 1 p. HET PROGRAMMA VOOR DONDERDAG 11 AUGUSTUS. 8.uur: Turnen, roeien, ruitersport. 9.uur: Boksen. 10.uur: 400 M. vrije slag voor dames, voor-wedstrijden. 10.30 uur: 1500 M. vrije slag voor heeren, voorwedst rijden 11.30 uur: Wate. 70I0 12.uur: Zeiler; 13.— uur: Sabelschermen, roeien 14.uur: Boksen, ruitersport. 14.30 uur: Hockey. 15.uur: 1500 M. vrije slag voor heeren, voorwedstrijden 15.30 uur: 200 M. borstzwemmen voor hee ren, voorwedstrijden. 16.uur: 100 M. rugzwcramen voor hee ren, demi-finale. 16.15 uur: 100 M. rugzwenimen voor da mes, beslissing. 16.30 uur: Waterpolo. 20.— uur: Boksen. De Europeesche Verkeersseinen. Door den A.N.W.B.-Toerisrtenbond voor Nederland is in een handig formaat een vouw blad uitgegeven, waarop alle internationale waarschuwings- en verbodsborden voor het autoverkeer in Europa verklaard worden. Bovendien bevat de keurige folder, welke in vier 'kleuTen gedrukt is, de inheemsche bor den uit tie belangrijkste landen, terwijl op een tweetal schetskaartjes aangegeven wordt, hoe men in Europa rijden moet. Met deze gratis uitgave zal de A.N.W.B. de internatio nale toeristen ongetwijfeld aan zich verplich ten. V o e t b a 1. Vrone I—Go-ahead I 2—4. Men schrijft ons: Bovengenoemde wedstrijd vond gister avond plaats op het Vrone-veld, waarvoor door den heer Hennings ten beker was uitge loofd. Beide ploegen telden twee invallers. Bij Vrone zagen we Burger onder de lat. Direct laat Vrone een vurig spel zien, dat bijna noodlottig wordt voor Go-ahead daar Janson miste. Hoewel het spel van Go-ahead mooier is, weet Vrone de leiding te nemen, wat door haar talrijke supporters op luidde wijze wordt begroet. Nog voor de rust vergroot Vrone haar voorsprong dank zij haar steeds vurig spel. Na de rust is Go-ahead direct in de meer derheid. Steeds gaat men goed samenspelend op het Vrone-doel af en het duurt dan ook niet lang, of het eerste tegenpunt wordt langs Burger gejaagd. Het spel van Go-ahead- wordt hoe langer hoe 'beter en hun werken wordt dan beloond met een schitterend doel punt. Niet ontmoedigd valt Vrone weer aan, maar daar bij haar het samenspel niet zoo best vlot, worden haar heftige aanvallen steeds afgeslagen. Als er nog een kwartier is te spelen krijgt Go-ahead een corner te ne men. Deze goed door Engel genomen wordt in een doelpunt omgezet. Nadat Vrone nog alles geprobeerd heeft om gelijk te maken weet Go-ahead er nog een pracht doelpunt bij te maken. Het einde komt met 4—2 voor Go-ahead. Na afloop reikte de heer Hoogland den be ker aan Go-ahead- over. De voorzitter van Go-ahead dankte hierna voor de hartelijke woorden en stelde voor om dezen beker nog eens in Alkmaar te ver spelen op een door haar te bepalen datum. Dit voorstel werd met beide handen aan vaard. Aizoo kunnen we spoedig Go-ahead in Alkmaar tegen Vrone zien spelen. ONRUST ROND HET OUDEKERKS PLEIN TE AMSTERDAM. ten Duitscher gewond. „Wij kunnen wel merken, als het warm weer is", aldus de politie van het bureau Warmoesstraat in de hoofdstad. In de huizen is het te warm, de menschen komen naar bui ten, oude veeten laaien op bij de ontmoetin gen, een borrel doet er het zijne toe, en zoo wordt het dan tot een traditie, dat de warme werkjes voor de politie in de oude stad ook juist in de warmste dagen vallen." Het schoone weer van de laatste dagen had ook nu weer de gemoederen rond het Oudekerk6plein licht-ontvlambaar gemaakt en reeds eenige avonden was het er eenigszins rumoerig toegegaan. Gisteravond had een zeeman zijn dorst wat al te overvloedig ge- lescht, met het gevolg, dat de varensgast er niet veel voor voelde aan de aanmaningen van een gemoedelijken agent gevolg te geven. Integendeel, hij stak de handen uit de mou wen en wilde er een robbertje van maken. Ten slotte gelukte het den agent den weer- C'j.i.iinn'on -ooman oon nrnpflpn '.-.-iQrs IH dflfifl inslaan. Maar toen kwam de wind plotseling uit een anderen hoek. Het publiek trok zich het lot aan van den naar veilige haven ge- loodsten zeeman en begon op te dringen. Dit werd zoo hinderlijk, dat de agent, die intus schen versterking had gekregen, met zijn makkers genoodzaakt was in de Molensteeg de sabel te trekken en de menschen uiteen te slaan, waarna de tocht met den dronken va rensgezel naar het politiebureau werd voort gezet. Op het Ouderkerksplein werd toen echter plotseling van uit het donker met steve nen gegooid naar de politie. Met een schot in de lucht ioeg deze er den schrik in en beland de eindelijk veilig en wel in de Warmoes straat. Intusschen was de opgewondenheid in de genoemde gebieden niet verminderd, zoodat het noodig werd een detachement agenten derwaarts te sturen. Er werden wederom eenige klappen uitgedeeld en toen dit nog niet hielp en het steenengooien weer begoh op den Achterburgwal, werd wederom een schot ge lost. De politie slaagde er ten slotte in de lastige elementen te verdrijven en de orde te herstellen. Even later echter werd op het bureau War moesstraat gemeld, dat in de Warmoesstraat bij het Oudekerksplein een man bloedend was gevonden. Het bleek een Duitscher te ziin, lid van den „Deutscher Sangverein" uit Koblenz, welke vereeniging op het oogenblik in Am sterdam vertoeft. De man was met het mooie weer nog even gaan wandelen en was onge lukkigerwijze op zijn wandeling verzeild ge raakt tusschen de oproerige heeren van net Oudekerksplein. Tijdens een charge van de pólitie had hij een klap opgeloopen, waardoor hij een bloedende wonde aan het hoofd had bekomen. De Geneeskundige Dienst heeft zich het lot aangetrokken van den onfortuin- lijken wandelaar, die weliswaar een leelijken tik heeft gekregen, doch wiens toestand toch in geenen deele gevaarlijk is. GEVECHT TUSSCHEN FASCISTEN EN COMMUNISTEN. Te Den Haag. Gisteravond kregen leden van den Alg. Ned. Fascistenbond in het gebouw van hun secretariaat aan de Parkstraat in Den Haag boksles van een militair in uniform. Opeens het zal een uur of 9 geweest zijn werd er „groote alarm'' gemaakt en alle in het ge bouw aanwezige fascisten liepen wat ze loo pen konden in de richting van de stad. De militair-lesgever gespte onderwijl zijn revol ver om. Het bleek, dat op den Hofweg een aantal fascisten slaags geraakt was met jongelui van andere politieke pluimage vermoede lijk communisten en dat een ijverig mede stander van de zwarthemden in allerijl hulp uit het hoofdkwartier ontboden had. De po litie maakte echter korte metten met den „burgeroorlog in een notedop" en deelde onder de vechtersbazen enkele ferme klappen uit, de onruststokers langs Kneuterdijk, Lan ge Voorhout en Parkstraat voor zich uit ja gende bij een achtervolging, waaraan ook een paar agenten der motorbrigade deelna men. Even later aakte de politie ook haar entree in het fascistische hoofdkwartier en de daar aanwezigen werden gefouilleerd. De revol ver van den militair-boksmeester verhuisde hierbij spoedig in de handen van een agent van politie. Tot een uur of tien bleef de politie nog in en om het hoofdkwartier der zwarthemden doende. Nader weidt men aan de N.R.Crt.: De kloppartij heeft aan twee personen lee- lijke verwondingen bezorgd. De ongeveer 30- jarige J. W. G., uit de Jan Wapstraat en de ongeveer even oude J. M., uit het Kortert- bosch, zijn door messteken gewond en naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht. De toestand van M., die een steek in den rug had gekregen, werd vrij ernstig ge acht. De vechtpartij is ontstaan tusschen colpor- teurs van beide politieke richtingen, die com munistische en fascistische lectuur aan dgn man trachtten te brengen. GERAAMTE OPGEGRAVEN. Vermoedelijk van een in den Napo- leontischen tijd gefusilleerden offi cier. Naar uit Deventer Dagblad meldt, hebben op de z.g. Galgenbelt kinderen, die daar een kuil aan het graven waren, een menschelijk geraamte gevonden. In het geraamte lag een brief van perkamentpapier, welke ondertee kend was met den naam Adolf Keiler en ge dateerd 16 September 1809. Vermoedelijk be treft het hier een geraamte van een offiecier, die in den Napoleontischen tijd met nog eenige anderen is gefusilleerd. De brief is voor een wetenschappelijk onderzoek ter hand gesteld aan dr. M. Houck, directeur van het Museum de Waag te Deventer. Bij het geraamte zijn ook nog een aantal uni- formknoopen en een klein ankertje gevonden. DE OVERBRUGGING ONZER GROOTE RIVIEREN. De brug bij Arnhem. Gistermorgen is de aannemer van de pijlerfundeeringen voor de oprichting van de vaste brug te Arnhem aan den linker Rijn oever met het heiwerk begonnen. Naar alle waarschijnlijkheid zal over 14 dagen met het storten van beton begonnen worden. De toestand van de staking is nog steeds dezelfde. De aannemer blijft doorwerken met 14 man en heeft gister weder vijf man er bij in dienst genomen, zoodat het werk geenerlei stagnatie ondervindt. Aan den linker Rijnoever is een groote houten steiger gebouwd voor den aanvoer van materialen voor het stortingswerk. I NA 15 AUGUSTUS WORDT HET VARKENSVLEESCH DUURDER. Door het in werking treden der var- kenssteunwet. De varkenssteunwet zal met ingang van 15 Augustus in werking treden. De uitvoe ring van de wet is opgedragen aan de vleeschkeuringsdiensten, de heffing zal be dragen 10 cent per K G. per geslacht ge- wirht Op invordering van dehelasungyel- den zal eveneens door de vleeschkeurings- diensten geschieden. Het gevolg van de in werkingtreding van de wet zal zijn, dat ook de prijs van alle soorten varkensvleesch met ongeveer 25 cent per K G. zal stijgen, dus ook van het zoogenaamde „courante" vleesch. BEZUINIGING OP JUSTITffi. Zal de regeering inderdaad recht banken opheffen? Naar „De Maasbode" van wel ingelichte zijde zegt te hebben vernomen, stelt de regee ring zich op het standpunt zich geheel te moeten vereenigen met het rapport-Weiter wat betreft de opheffiqg van rechtbanken er kantongerechten. DOOR EEN TREIN MEDEGESLEURD EN GEDOOD. Op het stationsemplacement te Dordrecht is gistermorgen de 61-jarige kruier J. v. d. Linden bij het oversteken van het eerste naar het tweede perron door een van Rotterdam komenden sneltrein gegrepen, eepige meter# meegesleurd en gedood. x EEN GOED BAANTJE. Oratificalie van 12000. Dr. J. Stroomberg, thans gepensionneerd, doch tot voor eenige maanden hoofd van de afd. Handel van het departement van L., H. en H. te Buitenzorg, was gedurende twee jaren secretaris-generaal van het Indisch comité voor de koloniale tentoonstelling te Vincennes, in welke functie hij destijds werd opgevolgd door mr. H. J. de Dompierre de Chaufepië. Het „Nieuws" deelt thans mede, dat dr. Stroomberg als belooning voor zijn werk zaamheden ten behoeve van het Indische ten toonstel lings-comité een gratificatie vai twaalf duizend gulden ontving. Dit bedrag is afkomstig, meldt het blad, uit de kas van het Indische comité, waarin zich, naar men weet, eenige tonnen gouverne- ments-geld bevonden als subsidie voor Indië's deelnemen aan de Parijsche tentoonstelling. Den opvolger van dr. Stroomberg als secretaris-generaal werd 3000 geschonken. Is het waar dat de rekeningen van de In dische en Nederlandsehe comité's door de Algemeene Rekenkamer hier te lande moeten worden goedgekeurd? Zoo ja, dan zijn wij benieuwd naar de opmerkingen ter zake in het verslag der Kamer over 1932, aldus merk' het Hbld. op. MAN GESTIKT. Gistermiddag is de 62-jarige van der B., een gas'itter, belast met het repareeren van een lek in een hoofdgasleiding aan de Bar- barossastraat te Nijmegen door het uitstroo mend gas bedwelmd geraakt. De dood was reeds ingetreden, toen men het ongeval be merkte. ONTHULLING MONUMENT VOOR JAN HAMDORFF. Onder groote belangstelling van de zijde van vrienden en kennissen en in tegenwoor digheid van tal van autoriteiten werd gis ter op zijn sterfdag onthuld het monument van wijlen Jan Hamdorff, dat in opdracht van het stichtingscomité vervaardigd werd door architcet Wouter Hamdorff, in samen werking met den beeldhouwer A. Remiëns. De voorzitter van het stichtingscomité, de heer G. Korthals Altes, leidde de onthul ling in met een rede, waarin hij o.m. rele veerde de totstandkoming van het monument en de bijzondere deugden en eigenschappen van Jan Hamdorff, dien hij de grondlegger noemde van Laren's groei en bloei. Tot slot zeide spr, dat een monument een blijvena sieraad zal zijn en verzocht hij den burge meester het voor de gemeente te willen aan vaarden. Het kleindochtertje van Jan Ham dorff, Martha Ruizendaal, onthulde daarop het monument, dat aan de eene zijde den beeldenaar van Jan Hamdorff vertoont en aan de keerzijde het wapen van Laren en de inscriptie. Van dorpsgenooten en vrienden zijn burgerdeugd gedenkend. 1 In een toespraak zeide de burgemeester gaarne dit geaenkteeken te aanvaarden en zegde hij toe het te zullen onderhouden, zoo als het comité dit heeft voorgesteld. In opdracht van het gemeentebestuur, als een eerbiedige hulde aan zijn burgerzin, legde spr. een lauwerkrans aan den voet van het monument. Namens de Vereeniging van Beeldende Kunstenaars „Laren-Blarieum" bevestigde de kunstschilder David Schulman een kranf aan het monument. TRAGISCH ONGEVAL. Gistermiddag heeft de schietbaan „De Helmondsche Burgerwacht en Vrijzinnige Landstorm", gelegen in de bosschen onder de gemeente Bakel in Noordbrabant, een tra gisch ongeluk plaats gehad. Een zekere J. C. uit de Heistraat had zich met zijn zes kinderen naar de schietbaan van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm" be geven, waar ter gelegenheid van de kennis een schietwedstrijd gehouden werd, waar aan C. zelf ook deelnam. Hij had zijn kinde ren meegenomen om hen van de straat te hou den. Hij bevond zich met zijn kinderen om streeks half een in den scjjietkuil naast den scsietberg. Toen er gebeld werd ten teeken dat het schieten ophield, verliet C. met zijn kinderen den kuil. Plotseling klonk er nog een schot dat het achtjarig zoontje van C. in het hoofd trof. Het v?ntje was op slag dood. De politie van Bakel stelt een onderzoek in. TE VROEGE VACANTIE. Uit protest houden 20 der ouders te Doetinchem hun ki/uferen van school. Sedert eenige jaren heerscljt bij de ingeze tenen van Doetinchem groote ontstemming over de regeling der zomervacantie, die zóó vroeg begint, dat gister ae openbare scholen weer moesten aanvangen. Tal van protesten bij het gemeentebestuur bleven zonder resul taat. Daar verschillende gezinnen eerst nu met vacantie gaan en anderen hun kinderen uit protest nog thuis lieten, ontbraken gister op eén cjer scholen meer dan 20 der leer lingen. 1f

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7