JCeck School ïïïtadiö S'ü ÏÏT iïr d® hMr 30rde £ucfUoaact Tkovutciaal Tlieuws DE DERDE KRUISER. Blijkens een Aneta-telegram aan het Hbl. heeft de regeeringsgemachtigde voor de af- deeling marine in den Volksraad medege deeld, dat het opperbestuur, ter wille van de bezuiniging, den post voor den derden krui ser op de begrooting met 300.000 vermin derde. OUDE BOUWWERKEN ONTDEKT IN NED.-INDIE. Aneta meldt uit Soerabaja aan het Hbld: Onder leiding van ir. Maclaine Pont zijn bij Modjokerto brokstukken blootgelegd van vijf groote strategische omwallingsmuren, welke de vroegere kernstad omgaven. Voorts is een oude badplaats ontgraven, welke door een muur was omgeven. Het water werd daar vroeger door kunstig aangelegde onder- grondsche leidingen aangevoerd. ARTSEN TEGEN DEN OORLOG. Een internationaal comité gevormd, dat een congres wil beleggen te Amsterdam. Gemeld wordt, dat een comité is gevormd, in welks leiding zitting hebben dr. Bönheim, directeur van het Hufeland-ziekenhuis te Berlijn, prof. Arthur Biedl, van de Universi teit te Praag, dr. Fritz Brupbacher, van Zürich, prof. dr. Alfred Kantorowicz, van de Universiteit te Bonn, dr. Meng, van Frank- furt a. M., prof. Piek, van Königsberg, dr. Simmel, te Berlijn, prof. Zülzer, van de Uni versiteit te Berlijn, en prof. Freud, te Weenen Het heeft een oproep gericht aan de artsen van alle landen tot het houden van een Inter nationale artsen-conferentie, gelijktijdig met het Internationaal Congres tegen den Oorlog, dat op 27 en 28 Augustus te Amsterdam wordt gehouden. De agenda voor de confe rentie omvat: 1. de uitwerkingen van den wereldoorlog op de volksgezondheid en het gevaar van een nieuwen wereldoorlog; 2. internationale samenwerking van ^rtsen ter bestrijding van den oorlog onder de' bevolking van alle landen wordt aangericht; 3. de gas- corlog. Voor Nederland is een voorloopig comité gevormd, waarvoor het adres is gevormd bij den heer D. Kolkman, arts, Waalstraat 43, Amsterdam-Zuid. NEDERLANDSCH FABRIKAAT GEBRUIKEN. De minister kan niet te veel aan schrijvingen tot de gemeenten rich ten. Op de vragen van het lid der Tweede Ka mer den heer Hermans betreffende het ge bruik door gemeentebesturen van Nederland sche producten, speciaal muurt^els en sani tair aardewerk, antwoordde de minister van Binnenlandsche Zaken, geen vrijheid te vin den aan het in de vraag neergelegde verzoek te voldoen. Eenerzijds geldt hierbij de overweging, dat bij het uitvaardigen van algemeene aanschrij vingen het betrachten van een zekere sober heid geboden is, wil de uitwerking niet ver zwakt wordenanderzijds heeft de regeering de besturen van openbare lichamen reeds in het algemeen gewezen op de noodzakelijkheid van het gebruik van Nederlandsche produc ten. Uiteraard zijn hieronder ook begrepen in Nederland gefabriceerde muurtegels en sani tair aardewerk. MR. A. C. JOSEPHUS JITTA BUITEN GEWOON HOOGLEERAAR EN RIJKSBEMIDDELAAR. Naar verluidt, zal mr. A. C. Josephus Jitta. secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, benoemd worden tot buitengewoon hoogleeraar in het Staatsrecht aan de techni sche hcogeschool en tevens tot rijksbemidde laar in het derde district als opvolger van ir H. A. van IJselsteyn. Uit zijn functie als secretaris van den Hoo gen Raad van Arbeid zou hij volgens het Hbld ontslag willen aanvragen. DE GAGES TER KOOPVAARDIJ. Geen verlaging op 16 Augustus Zooals onlangs is medegedeeld, had de Bond van Werkgevers in de Koopvoordij de medewerking van de organisaties van koop vaardij-officieren en zeelieden heeft gevraagd om, in gezamelijk overleg, te komen tot een herziening der bestaande gages, opdat die op hetzelfde peil zouden kunnen komen, als die in Engeland, Duitschland en de Skandi- navische landen. De reeders achten een ver laging tot dat peil noodzakelijk om te voor komen, dat de Nederlandsche reederijen worden uitgeschakeld in het wereldvracht- verkeer. De werknemers waren niet bereid aan een verdere verlaging der gages mede te werken, waarop de reeders de collectieve arbeidsover eenkomst, welke op 16 Augustus afloopt, hebben opgezegd. De werknemers verzetten zich tegen een verlaging tot op het peil der le iden met ge- deprecieerde valuta, omdat zooals zij in hun jongste communiqué zeggen door een zoodanige verlaging hun levenspeil zeer laag zou worden. Bovendien voeren zij aan, dat door verlaging der gages de kostprijs der vrachten slechts met een klein percenta ge zou verminderen. Wat dit laatste betreft wordt anderzijds opgemerkt, dat zeer zeker door gage-verla- ging alleen niet meer concurreerend zou kun nen worden gevaren. De reederijen moeten op alle mogelijke wijze bezuinigen. En dat doen zij ook. Van het geheele complex vaa bezuinigingen is de gage-verlaging een on derdeel. Nu de C.A.O is opgezegd, zal het gevolg zijn, dat er na 16 Augustus een contractloo- ze periode zal intreden. De reeders zouden dan formeel gesproken dadelijk de ga ges kunnen verlagen. Van bevoegde zijde verneemt het Hbl. thans, dat hdt niet in het voornemen der ree ders ligt, dadelijk op 16 Augustus tot gage- verlaging over te gaan. Voorloopig zal de bestaande toestand gehandhaafd blijven en wellicht begin September zullen de reeders samen komen, om te overwegen, wat te doen staat. En nog geenszins staat het vast, dat dan tot een gage-verlaging zal worden be sloten van circa 30 pt. (welke de werknemers in hun communiqué noemden). De reeder» hebben trouwens destijds ook aan de werk nemers-organisaties doen weten, dat zij be reid waren over een geleidelijke verlaging te spreken. DE EERSTE NEDERLANDSCHE VROUW PER VLIEGTUIG OP EEN „ZAKENREIS" TUSSCHEN TWEE WERELDDEELEN. De 21-jarige mevrouw J. J. NijgfiSomer, welke onlangs per s.s. Springfontein naar OosUAfrika vertrok, verliet Zondagmorgen 31 Juli haar woonplaats te Kericho (Kenay Highlands om per vliegtuig van den Engel- schen dienst over Juba, langs den Nijl naar Cairo, Athene en Brindisi te vliegen, van waar zij per trein haar bestemming, f^sel, Zaterdagmiddag bereikte. Bizonderheden om trent twee noodlandingen, één op den Nijl en een in de woestijn, met als gevolg een nachtverblijf op 40 mijl afstand van de be woonde wereld en een verblijf van 2 uur in de woestijn (temperatuur van het zand 150 graden!), het laatste na het ondervinden van een hevigen zandstorm in de lucht, maken zoo'o reisje vooralsnog niet tot een onver deeld genoegen. Daarentegen bood de schit terende tocht per watervliegtuig over de Middeilandsche Zee en vooral van Athene naar Brindisi ruimschoots vergoeding voor de voorafgegane minder prettige (en minder frissche) ervaringen. Vemoecielijk vertrekt mevrouw Nijgh bin nen enkele weken op dezelfde wijze weer naar „huis", wellicht dan echter onder ge bruikmaking van de verbinding Nederland Indië voor het traject SchipholCairo UITSTEL VAN BETALINGEN. De Nijversheidsraad acht verrui ming niet noodig. Aan den minister van economische zaken en arbeid heeft de Nijverheidsraad 'p uitvoe rig rapport uitgebracht over wettelijke maat regelen ten aanzien van uitstel van betaling. Daarin is de raad op verschillende gron den tot de conclusie gekomen, dat er geen aanleiding bestaat om de mogelijkheden tot het verkrijgen van een wettelijk uitstel van be taling, zooals deze in den tweeden titel van de Faillissementswet „Van de surséance van be taling" zijn geregeld, ten behoeve van door de crisis in moeilijkheden geraakte debiteuren te verruimen. BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRONKEN. Gisternacht hebben eenige personen aan het strand te IJmuiden bij paal 58 het lijk van een jongeling gevonden. De politie werd gewaarschuwd, die voor overbrenging naar de algemeene begraafplaats zorgde. Het bleek te zijn het lijk van een 17-jari- gen jongen uit IJmuiden, die Maandag avond met eenige vrienden in zee was ge gaan. De jongen kon niet zwemmen. Hij ver dronk voor de oogen van zijn kameraden, die geen hulp konden bieden. SLAPTE IN HET BEDRIJF. Limburgsche draadwerkfabriek te Blerick stopgezet. Wegens bedrijfsslapte zal de Limburg sche draadwerk- en draadvlechtwerkfabriek „De Wielder" te Blerick zoo goed als geheel stopgezet worden. CLEARINGWET IN WERKING. In het „Staatsblad" is afgekondigd de wet van 25 Juli tot vergemakkelijking van maat regelen, bij verdrag, of op andere wijze te treffen, ter breideling van de gevaren voort spruitende uit de beperkende bepalingep, die steeds veelvuldiger op het internationale be talingsverkeer worden toegepast. Zij is Zondag j.1. in werking getreden. ONGELUK IN DE SCHIEDAMSCHE WERKVERSCHAFFING. Twee gewonden. Maandag werden in de werkverschaffing in den Babberspolder aan den Vfaardinger- dijk van het opgespoten gedeelte, gronden weggegraven en met kipkarren getranspor teerd naar het verderop gelegen gedeelte, aan den Poldervaart. Een volgeladen wagen werd voortgeduwd door de Schiedamsche arbeiders A. de J. uit de Laan ons Genoegen en W. v. d. K. van de Nieuwe Haven. Tenge volge van den zachten grond zakten de rails onder den zwaren last weg en de wagen sloeg om. De beide mannen raakten onder den vallenden wagen en werden in den zach ten grond gedrukt. Dadelijk begon men het reddingswerk. Te zamen lichtten zij den wagen op en slaag den erin, de beide slachtoffers uit den grond te trekken. J. is met eet gebroken rib naar huis en v. d. K. met zware kneuzingen en bloedingen naar het gemeenteziekenhuis ver voerd. DE NEDERLANDSCHE CREDITEUR-BE- LANGEN IN NEDERLAND. De Nederlandsche maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft een adres gezonden aan den minister van economische zaken en arbeid inzake de Nederlandsche crediteur-be lang in Duitschland, in verband met de moeilijkheden in het betalingsverkeer. Indien binnen redelijken termijn met verdere onderhandelingen geen bevredigend resul taat mocht worden bereikt, aldus wordt in dit adres betoogd, zal de regeering nader dienen te overwegen, in hoeverre tegenover Duitschland gebruik kan en moet worden ge maakt van de wet tot vergemakkelijking van maatregelen bij verdrag of op andere wijze te treffen, ter breideling van de gevaren, voortspruitend uit de beperkende bepalingen, die steeds veelvuldiger op het internationaal betalingsverkeer worden toegepast. Aan de maatschappij is in het bijzonder in de laatste weken weer gebleken van welke beteekenis de vorderingen uit onderscheiden hoofde, die het bedrijfsleven en de Neder landsche belegger op Duitschland hebben, voor het economisch leven van ons land zijn en hoe groote belangen ook voor den Neder landshen fiscus daarbij betrokken zijn. Aan de hand van eenige voorloopig ter beschikking staande gegevens meent het hoofdbestuur het totaal van de Nederland sche vorderingen op Duitschland, zoowel op langen als op korten termijn, te mogen stellen op rond 2 milliard R.M. of 1 milliard 200 millioen gulden. Berekend tegen een percentage van 6 zou dit alleen aan rente reeds neerkomen op een aan ons land jaarlijks ten goede komend be drag van 120 millioen R.M. of ruim 70 millioen gulden! BRAND. Dubbel woonhuis verbrand. Vannacht is door onbekende oorzaak' te Eist afgebrand het dubbele woonhuis van den heer Penraat, bewoond door de gezinnen van den eigenaar en den timmerman Emmers Het vuur begon in het achterhuis, maar nam spoedig zulk een omvang aan, dat de bewo ners in nachtgewaad moesten vluchten. De kinderen van de familie Ermers werden ter nauwernood gered. Alles verbrandde, ook de inboedel. VERKEERSONGEVALLEN. Drie gewonden. Gisteravond heeft op den Sloterstraatweg bij Amsterdam ter hoogte van de zich aldaar bevindende volkstuintjes een motorongeluk plaats gehad. Een motorrijder met duopassa- giere reed in de richting van Sloten en kwam plotseling in botsing met een wielrij der, die van de volkstuintjes kwam, met het gevolg dat deze tegen den grond geslingerd werd en een bloedende wonde aan het achter hoofd bekwam. De motorrijder zelf bekwam eenige wonden in het gelaat en klaagde over pijn in den linkerschouder. De duopassagierc werd van den motor geslingerd en kwam met het hoofd tegen een boom terecht en bleef bewusteloos liggen. Per auto van den G. G. D zijn alle drie naar het Tesselschadeziekenhuis overge bracht. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een schaapherder en veertig scha pen gedood. Gistermiddag is op den onbewaakten over weg tusschen Maasbracht en St. Joost-Echt (Limb.) een 50-jarige schaapherder uit Maas- bree, die daar met een kudde van honderd schapen den overweg passeerde, door een uit Roermond komenden trein aangereden. De schaapherder en 63 schapen, alsmede twee honden werden gedood. Een 50-jarige man gedood. Op den onbewaakten overweg in den Ver loren Hoek te Kruiningen is gistermiddag de 50-jarige J. Laverijn uit Kruiningen, die den overweg passeerde, door den sneltrein Ber gen op ZoomVlissingen gegrepen en ge dood. AT INBREKER GEVAT. Gisteravond laat probeerden drie perso nen in te breken in de door religieuze broe ders bestuurde Kneippinrichting te Heerlen. De broeders werden door het drietal over vallen en geraakten met hen slaags. Bij de worsteling hielden de broeders de overhand. Zij konden een van de inbrekers vasthouden en aan de politie overleveren. MOLENAARSBOND. De Algemeene Nederlandsche Molenaars- bond heeft gisteren te 's-Gravenhage zijn jaarvergadering gehouden. Tot lid van het hoofdbestuur is gekozen de heer Kammeraad te 't Zandt bij Middelburg. De afdeeling Overijsel zal nog een verte genwoordiger in het hoofdbestuur kunnen aanwijzen. De noodtoestand, welke onder de mole naars is ontstaan als gevolg van de maatre gelen met betrekking tot de Tarwewet, waar door zij zoodanig in hun bedrijf worden be lemmerd, dat velen totaal worden gerui- neerd, werd uitvoerig besproken. Met teleurstelling hebben de molenaars kennis genomen van de condities, waarop het tarwe-overschot vat} den oogst 1032 ge veild wordt. Op dit tarwe-ove-schot was alle hoop gevestigd, doch thans blijkt, dat de klei ne molenaar hiermede allerminst gebaat is en dat ir. Louwes zijn belofte, aan de mole naars in 1931 gedaan inzake den oogst 1932, niet gestand heeft gedaan. De gerechtvaardigde grieven zullen nog maals ter bevoegder plaatse worden uiteen gezet. De bond hoopt, dat er op deze wijze voor de molenaars nog uitkomst uit hun be narden toestand zal komen. Mr. van Rij te Amsterdam werd tot bonds- adviseur benoemd. De vergadering besloot adhaesie te betui. gen aan het rapport-Weiter, door welks ver wezenlijking h.i. de macht der aqjbtenarij eindelijk kan verdwijnen en de zwa* belas tingdruk van den middenstand kan worden verlicht. KORTE BERICHTEN. Zaterdag zullen door de pioniers twee bogen van de oude Maasbrug te Maastricht worden opgeblazen. BERGEN. ^.ten bate van de R. K. Vereeniging tot d5r b- c- ..Herwonnen Levens- xraent Zondag gehouden bloempjes-collecte heeft opgebracht 65,75. c. ^rares aan de R. K. Kweekschool at. Joseph alhier is benoemd Mej. A. d-> Graaf te Hoedekenskerke. was en voor een paar spelers de rollen wat te moeilijk bleken, hebben wij wel van 't stuk genoten. De momenten, waarin dr. Heinz en Prof. Gründel (deze vatte zijn rol heel goed op) samenspeelden, waren allerleukst. Van de nieuwelingen voldeed vooral de ver tolkster van de rol van Mej. Helena War- tenegg ons in de laatste bedrijven zeer goed Jammer, dat er zoo weinig publiek was. CASTRICUM. Oranje Kruis. Naar wij vernemen is tot penningmees ter van den Kon. Nationalen Bond voor Reddingswezen en Eerste hulp bij ongeluk ken Het Oranje Kruis benoemd de heer P. H. L. J. Lommen, burgemeester van Castri- cum als opvolger van den heer W. A. den Tex Bondt te Amsterdam. Santos bloempjesdag. Naar wij vernemen is de opbrengst ge weest van de Santos bloempjesdag 106. Zondag zal speciaal voor het pl. crisisco mité een speldjesdag worden gehouden en wel op het kermisterrein. Een niet slecht uit gekozen dag. NOORDSCHARWOUDE. De kermis. Ter gelegenheid van de kermis werd in „Concordia" een uitvoering gegeven door de Oudkaxspelsche tooneelvereeniging „Jong Leven". Opgevoerd werd „Hoera, 't is een jongen", een dolle klucht in drie bedrijven van Frans Arnold en Ernst Bach. 't Spel was uitstekend in alle opzichten, waartoe de inhoud van het stuk dan ook buitengewoon in mee werkte. Het is een bij uitstek geschikt kennisstuk. Jammer dat er zoo weinig publiek aanwezig was. Degenen die er waren hebben een heel pleizierigen avond gehad. Een dergelijk stuk wordt ook in de groote steden opgevoerd zoodat met deze opvoering weder bewezen is dat „Jong Leven" wel in staat is het publiek te verma ken, en dat de diverse plaatsen waar dit stuk nog zal worden opgevoerd een mooie avond te wachten staat. De Van Dijk's Volendammers met hun accordeonmuziek hebben het hunne er wel toe bijgedragen om dezen avond zoo goed te doen slagen. In de tooneelzaal van „De Burg werd door de tooneelvereeniging „Dindua" van Alk maar het blijspel „Zijne Edelachtbare" opge voerd. De zaal was maar matig bezet. Ze ker een gevolg van de slechte tijden. De entree's blijven dan ook maar even hoog. De aanwezigen hebben evenwel zeer genoten van deze uitstekend voor kermissen geschik te klucht met haar verschillende verwikkelin gen van het jonggetrouwde paartje, vooral van den echtgenoot, inwonend bij den deftigen schoonvader, die voor alles de étiquette en traditie in zijn familie wil hand haven. Tot eindelijk, na twee jaren onder den plak te hebben gezeten, de oude vriend van den echtgenoot op bezoek komt en den boel eens andersom zet. De spelers hebben goed spel geleverd en de vereeniging kan met genoegen op dezen goedgeslaagden avond terugzien. De kermis is weer achter den rug. Zij munt te vooral uit door mooi weer, waardoor er nogal heel wat publiek op de been was, vooral Zondag en Dinsdag. Maar of de fi- nancieele uitkomsten voor de verschillende gelegenheden goed zijn geweest, dat betwij felen wij ten zeerste. VEENHUIZEN. Kermis-Maandag voerde de tooneelclub alhier op „De groote nul", blijspel in 3 be drijven. Het stuk, dat zeer mooi is, stelt aan de vertolkers hooge eischen en moet vooral vlug en vlot gespeeld worden. Hoewel de rolkennis over 't algemeen piet schitterend EGMOND AAN ZEE. Onder buitengewoon groote belangstel ling had wederom een openbare demonstra tie plaats van de Egmondzeeër Reddingsbri gade. De demonstratie bestond uit twee gedeelten le. Er werd verondersteld, dat een bader zich in gevaar bevindt, hetgeen was opge merkt door een van de posten van de Briga de langs het strand. Onmiddellijk werd de roode vlag in den mast bij een der reddings kastjes van de E.R.B. geheschen en door middel van het lijntoestel een reddingspo ging ondernomen. Dit lijntoestel bevindt zich in het reddingskastje, dat overdag steeds geopend is en bestaat uit een zwem vest. waaraan een lijn van 150 meter lengte verbonden is. De redder-zwemmer begaf zich voorzien van het zwemvest in zee en toen de drenke ling bereikt was, werden beiden door het in halen van de lijn aan het strand gebracht. 2e. Bij de tweede oefening was de zich in fevaar bevindende bader te ver in zee om et lijntoestel te kunnen gebruiken en werd bij het ontdekken vhn het gevaar de blauwe puntvlag geheschen, ten teeken dat de vlet van de brigade noodig was, die dan ook met bekwamen spoed door de goede roeiers die de brigade bezit, naar de plaats van het on heil werd gebracht. Na de redding van de zen tweeden drenkeling werd verondersteld dat hij bewusteloos was. Hij werd op het strand gelegd en door toepassing van kunst matige ademhaling en toediening van zuur stof weder door de leden van de brigade bij gebracht. De oefeningen stonden onder leiding van den heer J. van der Plas Mzn. BEVERWIJK. H ar draverij-V ereeniging „Be verwijk en Omstreken". Dinsdagavond hield bovengenoemde ver eeniging in 't Hotel Ter Burg een matig be zochte ledenbijeenkomst. Tot de ingekomen stukken, wat echter meer als een mededeeling opgevat moet worden, behoorde, dat de vereeniging toegetreden was als lid van de kortebaandraverijen. Verder was nog een schrijven binnenge komen van de Pikeursvereeniging inhoudende het verzoek om tijdens de start geen pikeurs en verdere belanghebbende tot de baan toe te laten. Alleen de heer Langendijk kon zich daarmee niet vereenigen; de verdere aanwe zigen gingen hiermede accoord heer Vaandrager al» starter, een en an-T zal geschieden in overleg met eerstgenoemd die zij sporen als handicapper hier en mi?' naast omgeving wel verdiend heeft. Behoudens goedkeuring van B. en W len de traditioneele hekken ter afsluiting vT den baan niet meer geplaats worden en stijving der kas zullen dientengevolge wijze van goedkoope terreinen lichte entr«2 van het publiek gevraagd worden. Tijdens de draverij zal dit jaar voor 't eer.i attracties plaats hebben in den vorm van e« 5 K M. lange wedloop door Beverwijk do^ ervaren en beproefde loopers, wanneer a? thans hiervoor vergunning kan verkrev». werden. Aan rijzen is hiervoor een bedrag van m uitgetrokken. JU AKERSLOOT (Juli). Geboren: Frederik Pieter, z. G. Struijf en T. Prins. Afra Anna, 4, van N. Molenaar en C. Stet. Francis. cus Josephus Marie, z. van N. Bakker en T. Bergsma. Elisabeth, d. var} M. Heij- ligenberg en M. Kraak. Geertruida Maria, d. van P. Olgers en A. de Moei. - Johannes Nicolaas, z. van J. G. Boon en M. A. Groen. Overleden: J. A. de Lange te Alk maar, 41 jaar. Ondertrouwd: N. H. Meijne en Th. A. Klaver te Alkmaar. Mej. G. M. Verweij te Alkmaar is benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. school te Zuid-Scharwoude. Ds. C. A. van Loon te Purmerend is beroepen tot predikant bij de geref. kerk te Oudshoorn. Me). C. M. Mulder te Akersloot is te Haarlem geslaagd voor de acte handen arbeid. Voor het te Utrecht gehouden exa men Fransch 1. o. is geslaagd den heer P. Köhne te Alkmaar. Mej. A. Schouten te Westwoud is te Den Haag geslaagd voor het examen Hoogduitsch 1. o. Benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de Rijks H. B. S.te Hoorn is G. Lott- gering, thans tijdelijk leeraar aan die school. heer Oly als handicapper optreden naast den GEEN „VREEDZAAM SAMENWONEN". In de gisteren te 's-Gravenhage gehou den achttiende ziting van de algemeone Synode der Ned. Hervormde Kerk heeft de heer Addink rapport uitgebracht over de voorstellen, die ten doel hebben het „vreedzaam samenwonen" in de kerk te bevorderen. Over het geheel genomen zijn de voor stellen ongunstig in de kerk ontvangen. Slechts in acht classicale vergaderingen was de meerderheid voor; de overige waren met algemeene stemmen of met grootere of kleinere meerderheid tegen. Wat de Provinciale Kerkbesturen be treft: 23 stemmen voor, 34 tegen; van de Waalsche Commissie was geen opgave, van zes leden bleek niet, hoe zij er zich tegenover stelden. Na uitvoerige gedachtenwisseling is de conclusie van het rapport aangeno men met 16 tegen 3 stemmen. Prof. Knappert was tegen de conclusie. Prof. Haitjema en de secretaris er voor. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Morgen vertrekt het K. L. M.-vliegtuig de „Ijsvogel" van Amsterdam naar Batavia De bemanning bestaat uit de heeren P. Both, G. Bax, Chr. Biesheu vel, J J. Stodieck, die resp. als le be stuurder, 2e bestuurder, werktuigkun dige en radio-telegrafist de reis zullen maken. De post voor dit vliegtuig moet uiter lijk, morgen, Woensdagavond, te Am sterdam zijn. SAMENWERKING TUSSCHEN DE K. L. M. EN DE AIR ORIËNT. Er zijn thans drie luchtvaart maat» schappijen, die een geregelden week- dienst tusschen Eufopa en het Verre Oosten onderhouden, t w. de K. L. M., die den langsten luchtweg ter wereld bevliegt, n.1. AmsterdamGBataavia, de Fransche maatschappij Air Oriënt, die MarseilleSaigon vliegt, en tenslotte de Engelsche Imperol Airway, die den dienst LondenKarachi onderhoudt. Daar de K. L. M. en Air Oriënt de route BagdadBangkok gemeen hebben, en de winterdienst der K. L. M. boven- doe,n °ver Marseille loopt, hebben de Nederlandsche en de Fransche maat- schaappij, welka vele gemeenschappe* lijke belangen hebben, besloten tot nau were samenwerking. Deze zal hoofdza kelijk bestaan in het scheppen van een heid in tarieven en vervolgvoorwaarden en het vaststellen der dienstregelingen in onderling overleg. Het streven zal hierbij zijn, om den dubbelen weekdienst die door beide maatschappijen op het Oosten wordt on derhouden, zoodanig in te richten, dat de belangen van post en reizigers er be' meest mede worden gediend. WEER EEN POGING VOOR EEN OCEAANVLUCHT. De Britsche piloot JA Mollison i* gisteravond tegen half zes van het vlieg veld Hendow vertrokken naar Ierland, van waar hij zal trachten den Atlanti- schen Oceaan over te vliegen. VLIEGONGEVAL IN BEIEREN- Een doodt- Gisteravond stortte nabij Dachan een vliegtuig naar beneden. De piloot de bekende Duitsche vlieger Poss, wist zich met behulp van zijn parachute te redden. De mecanichieo stortte naar omlaag en werd gedood

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8