51 van de 67 typisten Alkmaarsche Courant. vas het onmogelijk Blue Band van natuurboter te onderscheiden. tBitutetiland JUouinciaai Tlieuws jRechlszaken Koopt uitsluitend Blue Band afkomstig van de Blue Band Fa* brieken die door jarenlange erva* ringen in elk opzicht de kwaliteit kunnen waarborgen. Blue Band bevat 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontróle. Koopt Hollands beste standaardmerkl VERSCH GEKARND Honderd fier en dertigste Jaargang. VRIJDAG 12 AUGUSTUS De revolutionnairen van den „corporatieven staat" leeuwarder boter noteering. valsche rijwielplaatjes: SINT-PANCPAS. WINKEL. KOEDIJK. GRAFT. HEILOO. AND igg Mo. 183 1932 door VOX. Er is niet alleen economische malaise, er fs te onzent ook een groote politieke malaise. En Nederland zou Nederland niet zijn, in dien die malaise niet geleid had tot de be hoefte om buitenlandsche voorbeelden te copiëeren. Zoo hebben wij een paar pogingen gekregen om de fascisten en zelfs een paar om 3e Duitsche nationaal-socialisten te copiëeren. Heel veel succes hebben gelukkig geen van beide pogingen. De in het fascisme verstopte dictatuur zijn wij toch wel ont groeid en als sommigen nog een oogenblik gedacht hebben aan een naaperij van den Irooten Oostenrijker, Adolf Hitier, zoo is ^et de laatste gebeurtenissen toch velen ver moedelijk de lust tot naapen vergaan. De Spaansche Brabanders, welke thans in het naburige Duitschland hoogtij vieren, missen hij ons de mode-bekoring. Zij zijn hier hope loos ouderwetsch en bij velen is ten onzent toch althans wel een flauw bewustzijn, dat een politieke verwording, als wij nu in Duitschland waarnemen, waar langzamer hand een soort tweeling-dictatuur te voor schijn komt, voor ons land, met zijn politieke ontwikkeling, die zooveel grooter en ouder is dan die van Duitschland, toch wel een ge weldige achteruitgang en een politieke bla mage van den eersten rang zou zijn. Wij moeten dus onszelf helpen en wij zijn bezig onszelf te helpen. Om dit te kunnen doen, dienen wij eerst, dunkt ons, een goede diagnose te maken. En daaraan ontbreekt nog veel. Men komt met name naar het oude recept wat veel met woorden, terwijl dan dik wijls de begrippen ontbreken. Een van de meest geliefde woorden is „de corporatieve staat". Men wil „den corporatieven staat". En men zegt dat met een stelligheid, alsof men aanneemt dat iedereen weet wat het is. Ter wijl het inderdaad een nevelig begrip is. Nu gevoelen wij iets voor de critiek, die in dit woord ligt, voor de diagnose, die tot die critiek heeft geleid Want inderdaad is er in ons staatsbestel een zeer diepgaande fout, die geschiedkundig volkomen te verklaren is. Vijftig jaar geleden was de staat politiek gezond. Men had een paar partijen die zekere beginselen huldigden over het staats beleid en die trachtten het land overeenkom stig die beginselen te besturen volgens een goed functionneerend parlementair stelsel. Degenen, die niet politiek konden denken waren buitengesloten en hadden geen macht, de leiders konden dus nie+ regeeren uit kracht van de domheid van hun volgelingen en de loop vdfi het staatsbestel was bevredigend. Toen is het algemeen stemrecht gekomen en daarmee de groote hoop onontwikkelden, die principes niet of slecht begrepen en alleen wisten (of dachten te weten) wat hun belan gen waren. De leiders moesten dus nu niet langer over eenkomstig de beginselen doch overeenkom stig de belangen regeeren. En ziehier nu h°t begin van den chaos, waarin wij tegenwoordig middenin steken. De eersten, die de belangen van den kiezer op den voorgrond telder, wa-en de sociaal democraten, anderen volgden met andere belangen, soms duide'iik vermeld, soms ver sluierd. En langzamerhand drongen de be ginselen op den achtergrond, zooals wij nog dezer dagen in hooge mate hebben kunnen zien. Inmiddels ontstaat een neiging om den staat veel meer hooi op zijn vork te geven, wat tot gevolg had dat nieuwe belangen zich naar voren drongen om ook behartiging van wege den start te krijgen. Dat het parlement, hetwelk nog geheel naar de ouderwetsche principiëele methode gekozen wordt, niet in staat is om op de juiste wijze deze steeds talrijker wordende, sterk uit elkaar loopende belangen te beharti gen, ligt voor de hand» Er ontstaat een chaos en een dankbaar veld voor duistere intriges. Men ontwijkt hoe langer hoe meer beslissingen, die tegen het belang van be paalde groepen ingaan en de groepen, die zich al flink georganiseerd hebben (in casu b.v. de handwerkslieden en de beambten) krijgen daardoor een geweldigen voorsprong op alle andere groepen, zoodat men inder daad van het huidige bestel den indruk kan krijgen, dat alleen de belangen van die cate gorieën menschen meete'len. Dat deze toe stand vicieus is en dat daaraan een eind ge maakt moet worden, hoe eer hoe beter, ligt voor de hapd. De groote vraag is maar: hoe? En die vraag is zoo buitengewoon lastig, omdat men zit met de politieke vertegenwoor diging, gelijk zij nu eenmaal bestaat. Zeker, men spreekt hier nu van den corpo ratieven staat, van „publiekrechtelijke ont wikkeling van zelfbestemming", van een economisch parlement, enz. enz. Doch ten slotte zullen volgens deze methode het par lement. de huidige politieke machthebbers dus, min of meer moeten abdiceeren voor nieuwe lichamen, welke den eorporafieven staat tot ziin recht zullen brengen In Italië is dat natuurlijk gemakkelijk ge noeg gegaan. Met een groote legermacht is men naar Rome gemarcheerd, heeft men het poMtiseerende parlement een slot op den mond gelegd en heeft men toen een schijn- parlement ingericht. Doch dat gaat in Nederland zoo niet. Men kan wel staatscommissies inrichten, oneindi ge rapporten schrijven, wenschen uitspreken, doch wanneer het tenslotte komt tot het fa- meuse: ..Sta op, ik wil zitten waar gij zit! Dan komt men er niet met commissies of rapporten, doch dan moet men eerst de kie zers en de leiders overwonnen hebben. En dat beteekent revolutie, ook zelfs wan neer men het overigens nu nog niet bedoelt. Nu gelooven wij voor ons. dat men die be- langen-vertegenwoordiging kan ontwikkelen, dat men vo'komen vreedzaam kan komen tot een meer algemeene vertegenwoordiging van belangen met behoud van de machts positie van het tegenwoordige parlement. Doch dan moet men anders beginnen dan onze moderne corporatieve-staat-bewonde- raars, voor wie die corporatieve staat soms wel een middel schijnt om den invloed van de kiezers te fnuiken, om het parlementarisme te bestrijden, om boven de macht van den kie zer een andere geheimzinnige macht te stel len, die als uitvoerende macht krachtiger en onafhankelijker zal zijn dan de huidige, om het constitutioneele koningschap minder con stitutioneel, absoluter te maken. Dan moet men niet den corporatieven staat gebruiken als camouflage voor reactionnaire neigingen. Tegen dit drijven naar een revolutie van rechts door onverantwoordelijke elementen, die zich gaarne een nationaal manteltje om hangen, moeten wij zeer nadrukkelijk waar schuwen. Het is stellig goed, dat de beteekenis van de nationale gedachte beter begrepen wordt, dan nu bij velen het geval is. Het is even zeer goed en noodig, dat door een organisatie van de thans in verdrukking zijnde belangen er een evenwicht komt in de belangenverte genwoordiging. Doch het is zeer stellig niet goed om een stuk democratie te gaan vernie tigen onder het voorwendsel, dat dit niet past bij het nationale gevoel, bij deze alzijdige belangenvertegenwoordiging en bij een be hoorlijk npr porei de bestuursmacht. HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Weder faillissement aangevraagd. Namens honderd houders vanPaleis-loten 1867 heeft thans mr. A. R. Dunselman bij de Amsterdamsche rechtbank den aanvrage in gediend tot faillietverklaring van het Paleis voor Volsvlijt. Zooals men weet, is op een dergelijk ver zoek reeds eerder aan de rechtbank in voor de vragers gunstige zin beschikt, maar het gerechtshof verminderde het uitgesproken faillissement daarna in hooger beroep. Be langhebbenden laten het dus blijkbaar niet bij een eventuele poging. AMSTERDAM ZAL EEN LEENING AANGAAN VAN VIJF MILLIOEN. Koers 95.5, rente 5 pet. In de gistermiddag gehouden buitengewone zitting van den Amsterdamschen gemeente raad is het voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een geldleening, ten bedrage van vijf millioen gulden tegen een emissie-koers van 95.5 en een rentevoet van 5 zon der hoofdelijke stemming aangenomen. ONGELUK MET EEN SPIRITUS- TOESTEL. Een klein meisje gewond. Gistermorgen om half 12 is er een ernstig ongeluk gebeurd aan de Waalhaven te Rot terdam bij het voormalig sleepbootenbaventje nabij de Heyplaat. De zandoever aan de ha ven wordt hier op ware dagen door een groot aantal menschen gebruikt om er tenten op te slaan en zoo is daar, zooals op meer plaatsen aan de Waalhaven, een druk strandleven ont staan. Onder de velen, die er zich gistermorgen bevonden, was ook mej. L. uit de Watergeus straat, die vergezeld was van haar vier kin deren. De vrouw had een spiritustoestel bij zich en wilde daar op voor de kinderen pan nekoeken bakken. Het toestel wilde niet goed branden. De vrouw besloot het bij te vullen. Ze goot spiritus in het reservoir, meenende, dat het toestel niet meer brandde. Dit was echter wel het geval, zoodat dit- in brand vloog. Vlakbij stond het vierjarige dochtertje A. van mej. L., dat in badpak was. Het bad pak vatte vlam. De moeder scheurde het van het lichaam van het kind af en droeg het vervolgens naar het verbandlokaal van de firlna F. Swarttouw aan de Waalhaven. Hier heeft een lid van de E.H.B.O. het kind verbonden, waarna het kind met ernstige brandwonden naar het ziekehuis aan den Coolsingel is overgebracht. Heden 8 cents per K G De boternoteeringscommissie deelt mede, dat de Leeuwarder boternoteering voor van daag is vastgesteld op 78 ets. per k.g. Bij dezen exportprijs der boter komen nog de accijns plus handels-onkosten en -winst. De crisiszuivelcentrale deelt mede dat voor de week van 14 tot en met 20 Augustus de prijs van het botermerk wederom is vastge steld op 55 cent per k.g., evenals die voor de vervoervergunning. De daders vervingen echte door valsche plaatjes. Te Rotterdam blijken den laatsten tijd vele valsche rijwielplaaties in omloop te zijn. Sommige valsche plaatjes bleken zelfs in het bezit te zijn van personen, die niet beter wis ten of zij hadden aan de officiëele verkoop plaatsen een echt plaatje gekocht. Dit myste rie van de valsche en de valsche „echte" plaatjes zal waarschijnlijk worden opgelost door de arrestatie van twee broers, die mede verdacht "worden schuldig te zijn aan de tal rijke ontvreemdingen van rijwielplaatjes van rijwielen, die onbeheerd staan. Gemiddeld ontvangt de politie per dag tien aangiften van vermissingen van dergelijke plaatjes. Het bovengenoemde tweetal, dat thans ge arresteerd is, had in zijn woning op Feynoord valsche rijwielplaatjes in voorraad Materialen de werktuigen voor de vervaar diging daarvan zijn in hun woning in beslag genomen. De twee gebroeders resp. 30 en 29 jaar oud, zijn in bewaring gesteld. ITALIAANSCHE WAARDEERING. Voor de mannen van de Alhena De Italiaansche koning heeft drie zilveren en twaalf bronzen medailles toegekend aan officieren en matrozen van het Nederlandsche stoomschip „Alhena", die zich hebben onder scheiden bij de redding van schipbreukelin gen van de „Mafalda" op 25 October 1927. De Italiaansche minister van marine schonk den commandant van de Alhena", den heer I Smoolenaars, een zilveren en den heer Went- zei, den radio-telegrafist aan boord; een bronzen herinneringsmedaille. Zooals men zich misschien herinnert had bedoelde schipbreuk plaats in den Atlanti- schen Oceaan. Er warden toen 536 opvaren den gered en aan boord van de Alhena ge bracht, die hen een week verzorgden en daarna op 1 Nov. te Montevideo aan wal zette. Kapitein en bemanning van het Neder landsche schip werden bij terugkomst in het vaderland door onze zoowel als door de Italiaansche regeering gehuldigd. BRANDEN. Geen bluschwater. Te Steggerda (Fr.) is het boerderijtje van J. L. de Vries afgebrand. De brandweer kon niets uitrichten wegens gebrek aan water. Ook de inboedel werd een prooi der vlammen Huis te Oss afgebrand. Gisternacht brak door onbekende oorzaak brand uit in de woning van den heer W. van Vlymen aan den Berghemsche Weg te Oss. Met groote moeite konden de bewoners, man, vrouw en negen kinderen, zich in nacht gewaad redden. Het huis brandde tot den grond toe af. De inboedel en de landbouwin- ventaris gingen verloren. Brand gesticht door kwajongens? Gistermiddag te omstreeks kwart over vier zijn een hooiberg en het achtergedeelte van de groote boerderij van den veehouder H. van den Brink aan het Zevenend te Laren (N - H.) in vlammen opgegaan. De brand, welke waarschijnlijk door twee jongens is aange stoken, is begonnen in den hooiberg achter de boerderij, in een minimum van tijd laaiden de vlammen hoog boven het belendende huizen op. Reeds dadelijk deelde het vuur zich mede aan het rieten dak van de boerderij en slechts door het krachtdadig ingrijpen van de Laren- sche en Hilversumsche brandweer konden het voorhuis van de boerderij en de omliggende woningen, waarbij reeds een begin van brand kon worden geconstateerd, behouden blijven. De boerderij1 was verzekerd. GVAARLIJK SPEL. Bij het stoken van een vuurtje zijn Woens dagmiddag de kleeren van de 7-jarige Truus v. R. te Aalsmeer in brand geraakt. Hoewel het vuur spoedig werd gebluscht, kreeg het meisje toch^ ernstige brandwonden; voor haar leven wordt gevreesd. ONWEER. Villa afgebrand. Vanmorgen omstreeks zes uur is tijdens het onweer dat boven het Gooi woedde, de bliksem ingeslagen in de groote houten villa bij den rijksstraatweg te Naar den achter het bosch, welke villa vroeger bewoond is door den heer Floris Vos, die sedert een paar jaar een huis in de nabijheid heeft betrokken. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, was het huis al een vuurzee. Tegen half acht stonden nog slechts enke le resten overeind. De resteerende inboedel die nog in de villa aanwezig was, is niet verzekerd. MAN OVER BOORD GESLAGEN. In de afgeloopen nacht is aan boord van het visschersvaartuig K.N. 12 M. v. Duyn, 61 jaar oud en wonende te Katwijk aan Zee, over boord geslagen en verdronken. VERKEERSONGEVALLEN. Geef rechts den voorrang. Op den Nieuwen Weg te Laren (N.-H.) is gisteravond de motorrijder Hagen uit Eem nes, die van de Gooiersgracht af kwam, door een auto, bestuurd door den heer Van Berg te Amsterdam, aangereden Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat de automobilist den motorrijder, die van rechts kwam, geen voorrang verleende. H., die twintig Meter werd meegesleurd, liep een dubbele been breuk en een ernstige armfractuur op. Hij werd naar het St. Jansziekenhuis overge bracht. De heer Van B. was niet in het bezit van een rijbewijs, terwijl door de politie werd geconstateerd, dat de remmen van het motorrijwiel niet functionneerden. Aan de gevolgen overleden. De 40-jarige wielrijder, die dezer dagen op den hoek van de Van Woustraat en de Ceintuurbaan te Amsterdam onder een auto is geraakt, is gisteren in het O. L. V. gasthuis aan de gevolgen van het ongeluk overleden. PAARDENKEURING. Vanwege de Harddraverij-vereeniging Hoorn e.o. had ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan der Veemarkt op het versierde terrein een paardenkeuring plaats, waarvoor groote belangstel!ing bestond. De uitslag was als volgt: Merrie met veu len: 1ste pr. C Zwaan te Hoorn; 2e pr. L. M. Ruiter te Avenhorn; 3e pr. N. G. Stuit te Nibbixwoud. Anderhalf jarige paarden: 2e pr. gebr. Roos te Hoorn met Nelly. Twee-en-een-half-jarige paarden: 1ste pr. Snap van J. Schouten te Oosterblokker; 2e pr. H. Dirkstaai te Beemster Hierna werd onder prachtig weer een schoonrijderij ge houden, waarvan de uitslag als volgt luidt: Rubriek A.: 1ste pr. Manuel van A. Scha- fen te Aartswoud; 2e pr. Napoleon van J. chouten te Oosterblokker; 3e pr. Manuel van C. Neefjes te Hauwert. Prijs voor het schoonste geheel S. P. Stapel te Schellink- hout met Nelly. Rubriek B (Open klasse): 1ste pr. H. F. Bultman te Heemstede met Dingley Victor; 2e pr. H. F. Bultman met Fudor Emperon; 3e pr. C. Vergay te Amsterdam met Tini; 4e pr. J. Zijp te Nieuwe Niedorp met Sudanath. HENSBROEK. De jaarlijksche kermis is ook hier weer achter den rug. Ze is dit jaar nu niet zoo buitengewoon druk geweest, maar het was gezellig wat betreft de muziek die gegeven werd door een gezelschap van vier personen uit Amsterdam, waarin meewerkt den heer T. Koning alhier. Niet alleen de dansers maar ook de anderen hebben' er van genoten. Donderdag 11 Aug. vergaderde het comité Reis Ouden van Dagen in het café van den heer Bouwstra. De voorzitter, de heer G. Booij Az., heette inzonderheid het nieuwe bestuurslid den heer Snel welkom. De burgers die het mogelijk hebben ge maakt om de oudjes een genoeglijken dag te bezorgen, brengen wij van deze plaats dank voor hun gave. De penningmeester deelde mede dat 130.65 bij elkaar was gebracht. Hierbij komen nog eenige nagekomen gelden. Zij die nog niet hebben afgedragen en dit nog van plan zijn, kunnen dit thans nog doen bij den heer Van Kampen. De oudjes die nog mochten beslui ten om toch de reis mee te maken, kunnen zich ook nog aanmelden. Ook is door de neringdoenden ruimschoots in natura toegezegd, zoodat alles kan door gaan. Na eenige bespreking werd besloten om naar den Haag en Scheveningen te gaan. De dag werd bepaald op Donderdag 18 Augustus. De oudjes zullen zooveel mogelijk aan hun woning worden afgehaald. Om 8 uur (nieuwe tijd) zal vanaf de witte kerk worden gereden en om 9 uur volgt de officiëelen afrit. De wenschelijkheid werd nog uitgesproken om vroeger naar huis te komen. Het vorig jaar werd het veel te laat. Hiermede zal reke ning worden gehouden. Met den wensch dat de oudjes wederom een genoeglijke dag mogen hebben sloot de voorzitter de vergadering. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer L. H. E. de Ridder, thans ambtenaar ter secre tarie te Anna Paulowna, is als zoodanig be noemd in den Helder. Begunstigd door prachtig zomerweer werd Donderdag door de vereeniging Vrien denkring de jaarlijksche boottocht gehouden met de „Krommenie" van gebr. Kinkhamer. Des morgens om half zes had de afvaart plaats onder de vroolijke tonen van de mu ziek van Gebr. Otto. De reis was dezen keer naar Loenen aan de Vecht, waar men te één uur aankwam. Nadat men daar een wande ling had gemaakt, werd er om twee uur weer verzameld om de terugtocht te aanvaarden om niet te laat weer thuis te zijn. Deze reis blijft altijd een zeer prettige, daar men een mooie streek bezoekt en vele plaatsen pas seert. Het aantal deelnemers, 53 personen, was klein, toch wist men met de beperkte middelen alles weer goed in orde te brengen. De consumptie was naar aller tevredenheid, venzoo de bediening en de muziek. Te half tien kwam men in opgewekte stemming in de gemeente terug, opgewacht door een groote schare belangstelenden. Zoo hebben deze werkers, door spaarzaamheid, een mooie dag gehad. Woensdagmiddag brak een brand uit bij den veehouder G. Mul in de Graftermeer al hier. Het blusschingswerk ging gepaard met veel moeilijkheden, omdat een groote partij hooi aanwezig was. Hulp werd verleend door de brandweer van Graft en de Rijp. De boer derij werd behouden. Men verzoekt ons te melden, d^j de licht* avond niet, zooals gemeld, op Zondag 14, maar op Woensd&g 17 Augustus zal plaats vinden. SUIKERSMOKKELAARS. De rechtbank te Breda heeft drie Belgen uit Essen veroordeeld wegens het smokkelen van suiker tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Zij werden in den nacht van 7 Juli onder Roo sendaal aangehouden, toen zij elk 45 K G. suiker over de grens brachten Zij verdien den er een franc per kilo aan. INBREKER VRIJGESPROKEN. Iemand die reeds een groot aantal vonnis sen wegens diefstal met inbraak onderging, was opnieuw door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, wegens poging tot diefstal gepleegd in een perceel aan het Nassauplein. Als bewijsmid delen hadden daarbij o.a. gegolden, dat een schroevendraaier, die bij zijn aanhouding op hem gevonden weid, dezelfde moeten ver toonde ais op een buffetlade werden gecon stateerd, en voorts dat de aanhouding ge schiedde in de önmiddellij'ke omgeving van voornoemd pand te half vijf in den morgen. Woensdag bij de behandeling, heeft verd. tijdens het verhoor van den getuige-politie- deskundige, Waltman, diens verklaringen be streden en blijkbaar met succes want het Hof, heden arrest wijzend, achtte het overtuigend bewijs niet geleverd en sprak hem vrij. KINDERMOORD. Vijf jaar gelischt De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft vijf jaargevangenisstraf ge vraagd tegen een 22-jarig meisje te Kooten (Fr.) wegens het dooden van een pasgeboren kind. >-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9