Jtheepstiidingen Xcovwciaat Hieuws Haatste Actiefilm Huchtvaart Jierft éi School Hands en Su'uiloum Sport Marktberichten Voor de Huisvrouw. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. DE ZEILWEDSTRIJDEN. Protesten ingediend. LOS ANGELES, 13 Aug. Volgens heden morgen uit Los Angeles ontvangen telegram men zijn in verband met de vaststelling van de uitslagen der Olympische zeilwedstrijden nog meer protesten ingediend. In de eerste plaats heeft thans ook onze landgenoot Bob Maas geprotesteerd. Ook tegen den uitslag in de Star-klasse zijn protesten binnengeko men, zoodat ook hier de definitieve uitslag nog niet vast staat. EEN ONDERHOUD TUSSCHEN HITLER EN VON SCHLEICHER. BEVERWIJK. OLYMPISCHE SPELEN 1932. Kolfwedstrijden te Noordscharwoude TWINTIG MILLIOEN BESCHIKBAAR VOOR HET BOUWBEDRIJF. Eenige malen is melding gemaakt van enkele onjuistheden in den staat van woningbouwvereenigingen, welke ge voegd was bij den brief, dien de minis ter van binnenlandsche zaken aan be langhebbende partijen in het bouwbedrijf had gezonden. Daargelaten deze enkele onjuistheden, blijven toch, zoo werd ons medegedeeld, de in den brief genoemde 20.000000 ter beschikking van de op leving in het bouwbedrijf. ONZE BROUWERIJEN IN 1931. Verbruik nut ruim. twee liter per hoofd gedaald. Naar het «Centraal Bureau voor de Statistiek mededeelt, hebben de brouwe rijen in 1931 2.103.000 hl. bier afgeleverd, tegen 2.280.000 hl. in het vorige jaar. De afzet met binnenlandsche bestem ming ging belangrijk achteruit (met 152.000 hl. of 7 pct.1, hoofdzakelijk tenge volge van den ongunstigen economi- schen toestand en den natten zomer. Het verbruik per hoofd daalde met ruim 2 liter of plus minus 8 pet. De export liep in verhouding nog krachtiger terug (plus minus 17 pet). ONWEER. Zwaar weer boven Scheveningen. Kort na twee uur kwam gistermiddag uit het zuiden een zware onweersbui opzetten en dat met zoo'n snelheid, dat de duizenden, die aan het strand eenige verkoeling hadden ge zocht nauwelijks tijd hadden de vlucht te •nemen. Het onweer ging gepaard met een soort van windhoos, welke een groot aantal tenten aan het stille strand omver wierp Hierop volgde een vrij hevige stortregen, welke echter niet lang aanhield. Velen hebben alles een tijdje in den steek moeten laten om het veegt lijf te bergen. Ook op Scheveningen, waar duizenden op het strand en in zee waren, was het korten tijd zwaar weer. Het Volksbad was echter eenigen tijd van tevoren tijdelijk gesloten, toen men de bui had zien aankomen. Ten gevolge van den wnid was de zee nl. gaan ^trekken". VERKEERSONGEVALLEN. Auto-ongeval te Sneek. Gistermorgen stak bij het tramstation ie Sneek de ruim 30-jarige J. Jissink, af komstig uit Wellingerga, plotseling de straat over en werd door een auto, die uit de richting van de stad kwam, ge grepen. De wielen gingen den man over de borstkas. In zorgwekkenden toestand ,werd de ongelukkige naar het St. Anto- pius Ziekenhuis vervoerd. Ajax 12 Aug. v. Amsterdam te Rotterdam. Ariadne 11 Aug. v. Venetië n. Triest. Aurora 12 Aug. v. Amsterdam te Roterdam. Bodegraven, uitr., 10 Aug. v. Cristobal n. Buenaventura. Ceres 11 Aug. v. S. Domingo n. Cardenas. Mars 11 Aug. v. Malaga te Huelva. Merope, uitr., 11 Aug. v. Port au Prince n. Puerto Plata. Nereus 11 Aug. v. Danzig te Stettin. Stella 11 Aug. v. Smyrna n. Constantinopel. Theseus 12 Aug. v. Hamb. te Amsterdam. Titus 11 Aug. v. Rotterdam te Gibraltar, Ariadne 12 Aug. v. Venetië te Triest. Berenice 11 Aug. v. Palermo n. Algiers. Br ion 12 Aug. v. Kopenh. te Aarhus. Crijnssen 12 Aug. v. Amst. n. W.-Indiê. Deucalion 11 Aug. v. Amst. te Hamburg. Euterpe 12 Aug. v. Amst. n. Gothenburg. Hercules 12 Aug. v. Smyrna te Bourgas. Hermes 11 Aug. v. Jerakini te Piraeus. Jason 12 Aug. v. Chili1. v. Liverp. te Amst Nero 11 Aug. v. Gothenburg n. Amst. Perseus 12 Aug. v. Rott. n. Pasages. Triton 12 Aug. v. Bordeaux n. Amst. Amstelkerk 11 Aug. v. Pt. Elisabeth n. Kaapstad. SilverJava Pacific Lijn. Kedoe, Calcutta/Los Angeles, 11 Aug. v. Gorontalo. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alpherat 11 Aug. v. Rott. n. B. Ayres. JavaChinaJapan Lijn. Tjisondari 10 Aug. v. Dairen té Bat. Stoomvaart Mij. Oceaan. Maron, Batavia-Rott., 9 Aug. te Marseille. M-elampus, 11 Aug. v. Londen te Hamburg. Agamemnon, Japan-Rott., 12 Aug. te Shang hai. Polyphemus, Java-A'dam, 11 Aug. v. Colom. Sarpedon, Japan, Rott., 12 Aug. te Penang. Kon. Holl. Lloyd. Flandria, uitreis, 11 Aug. v. Montevideo. Holland—West-Afrika- .ijn. Maaskerk, uitreis, 11 Aug v. Las Palmas n. Dakar. IJstroom, thuisreis, 11 Aug. te Havre, 12 Aug. van Havre n. Rott. Stoomvaart Mij. Nederland. Johan v. Oldebarnevelt (uitr.) 12 Aug. v. Southampton. P. C. Hooft (thuisr.) 12 Aug. v. Algiers. Poelau Laut (thuisr.) 11 Aug. v. Colombo. al wanneer er de honderden journalisten di rect na afloop der wedstrijden tegelijk hun te legrammen afgeven, veel drukker is dan van Europa naar Amerika, en dat de perste.e- grammen in den regel zeer uitvoerig zijn, ter wijl het hier een telegram betrof, dat niet ai leen kort was, doch bovendien tegen gewoon Karief werd geseind. LOS ANGELES, 13 Aug. In het water- polo-tournooi heeft Duitschland door een 10—0 overwinning op Japan de tweede plaats achter Hongarije en voor Amerika en Japan veroverd. rT De einduitslag is dus: 1 Hongarije, 2. Duitschland, 3. Amerika, 4. Japan. De leider der Nat. Soc. partij Hitier had hedenmorgen een onderhoud met den Reichswehrminister Von Schlei- cher, in aansluiting waarop hij zich naar Reichskanselier Von Papen begaf. Hedenmiddag zal Hitier, in tegenwoor digheid van den Rijkskanselier rijkspresident Von Hindenburg wo ontvangen. Men verwacht dat van<J nog de beslissing valt. CONFLICT VOORKOMEN. 'Het hangende conflict bij de N.V. Gebr. v. Bergh Kon. industrie- en handelmaat schappij te Oss is tot oplossing gebracht. De op Donderdag j.t onder leiding van den rijksbemiddelaar prof. Aalberse te Heei- Jen gehouden bespreking met de betrokken (partijen heeft tot resultaat gehad, dat voor 'een groot gedeelte der arbeiders de aange- 'kondigde verlaging van 5 tot 15 voor de tarieven in de wever ijtot kleine proporties jis teruggebracht. Het hoofdbestuur van „St. LLambertus" heeft in een gisteravond druk bezochte gehouden vergadering te Oss gead- fviseerd, de staking niet te laten doorgaan. Na breedvoerige besprekingen kon de verga dering, gezien de omstandigheden, met dit i voorstel accoord gaan, zoodat hiermede het dreigend conflict van de baan is. «AMSTERDAMS RIJKSKWEEKSCHOOL i-VOOR VROEDVROUWEN GESLOTEN! Met ingang van 1 September a.s. zullen de lessen aan de Rijkskweekschool voor Vroed vrouwen in de Camperstraat te Amsterdam worden stopgezet. Het derde leerjaar kan nog doorgaan tot 15 December. Het rapport-Welter stelde aan de regee ring voor de Rijkskweekschool te Amsterdam of die te Rotterdam op te heffen, en die te Heerlen te behouden. Uit het bovenstaande blijkt, dat de regee ring het voorstel van de commissie-Wel ter heeft overgenomen en dat de keuze voor op heffing is gevallen op Amsterdam. Zoo zal dus de school in de Camperstraat, die 71 jaren heeft bestaan. Hoeveel wordt er bezuinigd? Volgens het rapport-Welter is voor de kweekscholen te Amsterdam en te Rotterdam resp. uitgetrok ken 141.742 en 132.650, samen 274.392. De commissie wil nu, door op- hefifng van één der scholen, bezuinigen 125.000. Voor Heerlen is uitgetrokken 85.910. De commissie wil hierop 5000 bezuinigen. t« Ziet gij muggen, lang van poot, A Aarzelt niet, maar slaat ze dood Na vele vergeefsche aankondigingen door de firma van Bracht en Schipper tot het hou den eener verkooping van drooge bloembol len a contant hebben wij dan Vrijdagochtend in T Veilinggebouw 't Centrum door de N.V. bloembollenveiling 't Centrum de eerste van dien aard gehad. Men betaalde voor Mr. v .d. Hoef 95 ct Gele Prins 100 ct., Bartigon 35 ct., Brillant Star 11 op 15 ct., 10 op 88 ct., Murillo 10 op 25 ct. enz. OPMEER. Het bestuur der Ned. Herv. kerk te Opmeer heeft besloten een pachtverlaging van 42 pCt, toe te staan. EGMOND-BINNEN. Woensdag werd hier een bloempjescol lecte gehouden ten bate van de Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. De opbrengst was 86,05. HENSBROEK. Geboren: Gijsbertha Johanna d. v. 'J J. Oudejans en A. de Jong. Petrus, z. v. S. de Wit en A. Kok. Petronella Cathari- na d. v. Th. Koopman en P. Duijn. Gefrouwd: Geert Boon uit Wieringen en Marijtje Trijntje Burger. Ongecorrigeerd. ZWEMMEN. Gelukwensch aan de Nederland sche zwemsters. De Rotterdamsche dameszwemclub heeft hedenmorgen een gelukwensch gezonden aan onze zwemsters in Los Angeles, die in de 4 x 100 M. den tweeden prijs hebben be haald, ondanks het feit, dat Zus Braun door haar ziekte niet heeft kunnen meezwemmen Wij vernemen dat dit telegram om 11 uur werd verzonden en reeds 10 minuten later kwam uit Los Angeles bericht, dat dit tele gram daar na 2 Vi minuut was ontvangen Dat intusschen de perstelegrammen er niet zoo snel overkomen is het gevolg van het feit, dat de dienst van Amerika naar Europa voor Goeie hemel. En moreen moet ik terug zijr. op het - iLtte). genwoordig dr. Nederbragt van het ministe- rie van buitenlandsche zaken, dr. Hirsch- feld, directeur-generaal van handel en nijver heid van het ministerie van economische za ken en arbeid, ir. Mansholt en ir. Bonthuis van den landbouwvoorlichtingsdienst van het ministerie van economische zaken en ar beid. Uit Ehiitschland wanen aanwezig mimste- rialrat Walter, leider der Duitsche delegatie, Legationsrat Kroll. van het ministerie van buitenlandsche zaken, Oberregierungsrat Hoffmann, van het ministerie van economi sche zaken en ministerialrat Wucher van het ministerie van financiën. De Duitsche delega tie is hedenochtend weer vertrokken. Omtrent de besprekingen wend het colgen- de communiqué verstrekt De besprekingen, die de vorige week over het botervraagstuk te Berlijn plaats vonden, zijn gisteren iher ter stede in het dep. van buitenlandsche zaken voortgezet. Van Duitsche zijde werden voor stellen gedaan, die naar de meening der Ne- derlandsche delegatie aan een nader onder zoek dienden te worden onderworpen. Het voornemen bestaat de besprekingen binnen zeer korten tijd voort te zetten, nadat dit on derzoek heeft plaats gevonden. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE IN LANCASTER. Het stakingsbesluit goedgekeurd. Zoowel van arbeiders- als van werkgevers zijde acht men het thans zeker, dat het con flict in de Lancaster textielindustrie in vollen omvang zal uitbreken. Uit Manchester wordt gemeld, dat een al daar gehouden conferentie van vertegenwoor digers der Noordelijke districten der wevers organisaties het stakingsbesluit heeft goedge keurd. WIJZIGINGEN IN DE ITALIAANSCHE AMBASSADEURS EN GEZANT- SCHAPSPOSTEN. Nu Mussolini de leiding van het ministerie van buitenlandsche zaken op zich heeft geno men, zullen, zooals reeds bekend was, ver schillende wijzigingen worden aangebracht in de bezetting van een aantal ambassadeurs- en gezantschapsposten. In verschillende hoofdsteden zijn nieuwe ambassadeurs be noemd: te Berlijn, Parijs, Brussel, Washing ton, Buenos Aires, Warschau, Madrid, San tiago en Rio de Janeiro. In de volgende hoofdsteden zijn nieuwe ge zanten benoemd: Stokholm, Boedapest, Ko penhagen, Athene, Praag, Lima, Montevideo, Luxemburg, Mexico, Adis, Abeba en Quira- na, Kopenhagen. Gepensionneerd worden de Berlijnsche, Parijsche, Washingtonsche en Brusselsche ambassadeur. De ambassadeur van Madrid en voorts nog 5 gezanten. Voorioopig ter be schikking gehouden wordt de onderstaatsse cretaris van den Volkenbond, Calbeli Barone, terwijl de gezant Butti is benoemd tot direc teur-generaal van het ministerie van buiten landsche zaken. Mej. A. Kater te Anna-Paulowna heeft te Haarlem de hoofdacte behaald. Voor het examen Fransch 1. o. zijn o. a. geslaagd mej. C. Beets te Blokker en de heer J. Leistra te Bergen (N.H.). STEUNVERLEENING AAN DEN GROVEN TUINBOUW IN WEST FRIESLAND. Op een vraag van het lid der Tweede Kamer, den heer IJzerman, betreffende spoedige uitbetaling van de ten behoeve van den groven tuinbouw in West friesland verleende rentelooze voor schotten aan degenen, die daarvoor in aanmerking komen, heeft de minister van oeconomische zaken en arbeid ge antwoord: Door ondergeteekende is bij de centra le commissie van advies in zake de steunverleening aan den groven tuin bouw in Westfriesland en bij de betrok ken gemeentebesturen bij herhaling aangedrongen om zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen, welke een snelle uitkeering van de toegestane gelden kunnen bevorderen. Zoodra een gemeente, overeenkomstig het plan van uitvoering in zake de ren telooze voorschotten ten behoeve van den groven tuinbouw in Westfriesland, aan de centrale commissie van advies heeft medegedeeld, welk bedrag benoo- digd is, en ten genoegen van onderge teekende is aangetoond, dat over de 30 pet., welke door de gemeenten moet wor den bijgedragen, beschikt kan worden, kan met de uitkeering van de gelden een aanvang worden gemaakt. Verwacht mag worden, dat zulks bin nen zeer korten termijn zal plaats heb ben. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Ijsvogel (uitreis) is gister te Cairo ge land. De Havik (thuis reis) is gister te Athene aangekomen. EEN NOODLANDING. Militair vliegtuig vernield. Gistermiddag om ongeveer half 4, kreeg het miliaire vilegtuig 492, dat op de terug weg was van het vliegveld Eelde naar Soes terberg en dat werd bestuurd door een ser geant-vlieger Dorrestein uit Soesterberg, op ongeveer 600 M. hoogte boven Hoogland een motordefect. De vlieger maakte een nood landing. Het toestel sloeg daarbij tegen een wilgenboom en een hek en kwam terecht langs den straatweg in de buurt van Zeven huizen. Het toestel werd totaal vernield, zoo dat het gedemonteerd moest worden. De be stuurder en de inzittende, de sergeant leer ling-vlieger Wolf Schoenmaker, eveneens uit Soesterberg, bleven ongedeerd. HET WERELDDUURRECORD. De poging opgegeven. De Engelsche aviatrice Bruce, die een po ging tot verbetering van het wereld-duur- record wilde doen, zag zich na 54 uur in de lucht te zijn geweest, wegens motordefect en lekkages in de olieleiding gedwongen, haar duurvlucht te beëindigen. Zij is er derhalve niet in geslaagd het wereldrecord te verbete ren, doch heeft het Engelsch record, dat 50 uur 48 min. bedroeg, op haar naam gebracht Voetbal. AlcmariaBloemendaal. Alcmaria zal morgenavond half zeven spelen tegen Bloemendaal. Waar beide ploegen elkaar niet zullen ontmoeten in de competitie, lijkt ons dit zeker een be langwekkende oefenwedstrijd, die voor Alcmaria niets dan voordeel, in verband met de samenstelling van het eerste elf tal, kan opleveren. „Het Vliegveld", Augustus 1932. Het is een groote verscheidenheid van on derwerpen, die het Augustus-nummer van „Het Vliegveld" biedt. Redactie en de 'heer E. Fuld schrijven over het rapport-Welter, dat voor de luchtvaart ook goeds bevat. Een vier tal artikelen zijn gewijd aan het zweefvliegen te Egmond aan Zee en te Vaals, zoowel als aan het verleden van de zweefvliegerij. J. Corsten, chef van den fototechnisohen dienst der K.L.M. beëindigt zijn beschouwing over „Luchtfotografie en luchtkarteering", terwijl van het Koolhoven F.K. 43 en Vickers Jockey vliegtuig, een beschrijving wordt ge geven. De vliegvisite van deze maand is gebracht aan den heer Dellaert, Schiphol's luchthaven- meester. Dr. I. H. J. Vos, het Tweede Kamer lid, geeft een historisch-sociaal-wijsgeerige mijmering over het vliegtuig, op welk artikel dr. H. G. Cannegieter een beschrijving van een nieuw model barothermo-hygrograaf laat volgen Verder bevat dit welverzorgde num mer, buiten de vaste rubrieken, een groot aan tal korte beriqhten over de aviatiek. UITVOER BOTER NAAR DUITSCH LAND. Besprekingen te Den Haag voor lopig afgebroken voor een nader onderzoek. Gisteren zijn op het ministerie van buiten landsche zaken besprekingen gevoerd nut de Duitsche delegatie, die naar Den Haag was gekomen om over de boterkwestie te onder- Handelen. yan Nederlandsche zijde waren te Kolven. De uitslag van de Woensdag in de kolfbaan van den heer J. de Bakker ge houden 15 slagenwedstrijd was als volgt Eerste klasse: J. Hagewaar te Alk maar, le pr., 149 p.; C. Kaper te Alkmaar 2de pr., 129 p.; K. Quant te Warmenhui- zen, 3e pr., 117 p: Tweede klasse: F. Muileboom te N. Scharwoude, le pr., 141 p.; L. Dekker te Oudkarspel, 2de pr., 140 p.; J. Bakker te Noordscharwoude, 3e pr., 125 p. Serieprijs: C. Balder te Noordschar woude, 51 p.. Derde klasse: K. Bast te Noordschar woude, le pr., 124 p.; C. Stam te Noord scharwoude, 2e pr., 111 p.., Th. Beenkers te Oudkarspel, 3e pr., 111 p. (bij loting). Serieprijs: C. Hopman te Noordschar woude, 46 p. ZUID-SCHARWOUDE. De alhier gehouden kolfwedstrijden in de baan van den heer D. Rijper had den den volgenden uitslag: le klasse, le pr. G. Mettes te Zuid- scharwoude 233 p., 2e pr. C. Langediik te Noord-Scharwoude 220 p. 2e klasse, le prijs F. Mulleboom te Noordscharwoude 240 p., 2e pr W Kraakman in Noordscharwoude 223 n 3eQpr; Gro®t> Zuidscharwoude, 198 p 3e klasse, le prijs J. du Burck 7uid Scharwoude 162 p„ 2e pr. Jb. Goudsblom, Zuidscharwoude 160 p„ 3e pr W Kuin Noordscharwoude 150 pr P N.V. EIERVEILING NOORD HOL LAVne NOORDERKWARTIER ALKMAAR, 13 Aug. 1932. Op de heden gehouden eierenveiling waren in totaal 170000 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 58—60 3.40—3 fin. 60-62 3.50-ƒ 3.70; 62-64 3.finJ 4.20; Bruin (kleine) 3.20—33^ 20.000 stuks Eendeieren 2.302.50. f AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL. PRIJZEN. AMSTERDAM, 13 Aug. 1932. Op de h» den gehouden aardappelenmarkt waren dj prijzen onveranderd. Geen aanvoer. De seizoenen spiegelen zich steeds z^ merkwaardig in de vragen der lezeressen af! 's Winters vraagt men vóór en na om diverss patronen; in zomertijd worden er vlekken ge. maakt en wil men graag weten, hoe men lieh. te kleeren reinigen moetook de vliegen rich ten veel onheil aan. Om met de laatste te beginnen: alle wasch- bare stoffen, die bestand zijn tegen zeepsop kunt u op deze wijze behandelen als er vlie genvuil aan zit; dit vuil tast de stoffen niet aan en verdwijnt in water en zeep. Heeft U vliegenvlekken op gevernist metaal, op brons gepolitoerd hout of zooiets, dan kunt U zé verwijderen door er wat stijfgeklopt eiwit of een beetje slaolie over heen te strijken. Ara- moniak helpt ook, doch dan goed verdunnen want dit zuur bijt. De meeste vrouwen weten bij ondervinding hoe vernielend de werking van transpiratie- vlekken voor aardige japonnen en zomerman tels kan zijn. De beste manier om deze vlekken weg te krijgen is om ze zoo spoedig mogelijk na het ontstaan uit te spoelen in een goed vet zeepsop; doch niet alle stoffen zijn tegen w* ter en zeep bestand; daarom zult u soms beter doen de nog versche transpiratievlek voor zichtig met warm water te betten; ook helpt verdunde ammoniak hiervoor. Zijn de vlekken reeds ouder, dan is het lastiger om ze weg te maken; betten met wat opgeloste azijn of een scheutje citroensap in water wil wel eens hel pen. Doch dan moet U daarna de japon goed laten uitluchten, want het is een alleronaan- genaamst parfum! Het beste is ook weer in deze kwestie om de vlekken te voorkomende oksel van te vo ren aanstippen met een der vele transpiratie- verhinderende vochten of -poeders en goede sousbras in de japon, dat zijn gemakkelijke en niet kostbare middelen om veel onheil te vermijden. Nog vraagt mij een mevrouw hoe zij een wit linnen kinderhoedje kan schoonmaken. Week het eerst een kwartier in lauw water en daarna een paar uur in warm zeepsop van Sunlightzeep; dit weeken maakt het vuil goed los, daardoor heeft het hoedje van het was- schen zelf veel minder tel ijden. Daarna gaat u wasschen met een zachte zeep. U moet zoo'n hoed niet over uw hand spannen, doch luch tig door een goed zeepsopje heenkloppen en er het zeepwater steeds weer uitknijpen, niet uit wringen. Wringen is verkeerd, omdat dan het weefsel te lijden heeft. Daarna wascht 11 de hoed na in schoon zeepsop; spoel een paar maal in warm water en drie of vier maal in koud. Is het noodig, dat het hoedje wat ge steven wordt, omdat het anders te slap valt, dan moet u dit doen vóór het drogen; ge bruik slechts zéér dunne gekookte stijfsel of* wat gelatine. U kunt daarna het hoedje in de zon bleeken en drogen en tot besluit strij ken. Het verdient aanbeveling om, voor de hoel geheel droog is, deze even te passen, om hem, zoo hij wat gekrompen is, bijtijds op te rekken. U kunt ook van te voren de maat nemen van de ongewaschen hoed. Het spreekt vanzelf, dat u eerst alles, wat niet tegen was schen bestand is: linten, bloemen, elastiek, metalen knoopen of haakjes enz. van de hoed af moet nemen. Dezelfde mevrouw vraagt hoe zij vetvlek ken uit licht eikenhout kan maken. Vetvlekken behooren tot de vlekken, die opgelost, niet af- gewasschen moeten worden. U kunt ze uit eikenhout verwijderen door er voorzichtig over heen te wrijven met verwarmde witte terpen tijn: zijn de vlekken weg, dan moet u het hout opnieuw in de was zetten. Is de vlek reeds oud en diep in het hout gedrongen dan kunt u hem, als de terpentijn niets uitwerkt, met schuurlinnen of staalwol wegschuren, doch weer voorzichtig, dat u het hout niet bescha digt; ook na deze behandeling moet het hout weer in de was gezet worden. En dan kreeg ik nog een paar brieven van dames, die raad vroegen hoe zij vruchten- vlekken kunen wegmaken. Uit verschillende stoffen krijgt men vruchtenvlekken weg met spiritus, eau de cologne, absolutie alcohol (dat is dus 96 %a 100 of citroensap. Ook kunt u, direct nadat de vlek gemaakt werd, deze met schoon, koud water behandelen, maar denk er om: vooral géén zeep! Als de vlek nog versch is, kunt u de stof strak over een kannetje of kom spannen en precies op de vlek een straaltje lauw water gieten; dan neemt dit water de vlek meteen mee. Al eve® onplezierig als vruchtenvlekken zijn die, we-- ke door wijn ontstaan. Het is altijd goed 0® direct op een versche wijnvlek een zoutvaw* om te keeren, in dat zout trekt dan al vast^J gedeelte van den wijn; daarna verder behatl' delen. Uit witte weefsels verwijdert u de *1) en vruchtenvlekken door, nadat die vlekke wat bevochtigt zijn, ze in te wrijven met wijnsteenzuur en in schoon water na te sp° len. U kunt ze ook in zwaveldamp houde dus boven een stukje brandende zwavel, e ze daarna uitspoelen; ten slotte kunt u ze j*. handelen met zuringzout: u maakt de vf een beetje vochtig, bestrijdt deze plek zuringzout en houdt het weefsel dan bo\ de wasem, in de zon of tegen een war ig kruik. Maar wees voorzichtig! zuringzout zwaar vergift; org dat u het niet aan hand of in den mond krijgt! fl Uit marmer en steen gaan vruchtenvleK* weg met bleek water; uit wit hout door ze beleggen met een pa je van zuringzout water, laat dit er eenigen tijd op Hggea ze dan dan met onverdund verwarmd t> water en spoel het hout goed na met Hout kunt u ook behandelen met wijns zuur. Komt het hout met spijzen ip f raking, gebruik dan vooral géén ruzmg doch bewerk de vlek met citroen, sterke a*j of spiritus. e azij"

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 12