Jilmnieuws Vtaag. en Aanbod £and- en Jainêoim Nieuws uil België. 60 rij schrijfgereedschap. 7o rij een medeklinker. Voor kleineren: 1 Als men van een viervoetig dier den staart verandert, wordt het een kleur. Verandert men tevens zijn kop, dan dan wordt het een visch. Hoe kan dat? 2. Mijn eerste is een getal, mijn tweede en derae vormen samen hoogten en mijn geheel noemt een dorp in de provincie Utrecht. 3. 'k Heb twee oor en, Kan niet hooren. Toch doe ik getrouw mijn plicht! Op t fornuisje In elk huisje Zoekt men mij vergeefs niet licht! 4. Welke twee rozensoorten hebben geen doornen (Nadruk verboden.) THEATER HARMONIE. De trots van de derde compagnie. Militaire kluchten hebben altijd een groote attractie, vooral als zij- in Pruisen spelen, pet land van de onverbiddelijke discipline, waar een soldaat nu eenmaal geboren is om jn de houding te staan en af te wachten wat zijn superieuren over hem zullen beschikken. Musketier Diestelbeck uit het garnizoen Orenzhausen is een van die ongelukkige ster velingen en sergeant majoor Krause, het type van den Duitschen Feldwebel, ziet geen kans er een toonbaar soldaat van te maken. Het flirten gaat Diestelbeck heel wat beter af dan het soldaatje spelen en hij maakt met buitengewoon succes Emma Wacker, de dochter van een s'ager, het hof totdat er tap toe wordt geblazen en de musketier het veld moet ruimen voor den schneidigen Feldwebel. Door jalousie gedreven neemt hij op een avond stilletjes de hoorn van een tamboer weg en blaast alaim waardoor de geheele kazerne in opschudding komt. Weldra staat de compagnie marschvaardig opgesteld en ontbreekt al'een de generaal nog voor wien deze nachtelijke parade eigenlijk bestemd is. De majoor, het type van een Pruisischen hoofdofficier, heeft juist uitgezocht wie deze comedie op zijn geweten heeft en Diestelbeck zal voor acht dagen in de provoost gaan als de generaal onverwachts werkelijk verschijnt en alle officieren een compliment maakt dat zij zoo bijzonder actief en waakzaam geweest zijn. De provoostsiraf wordt nu in verlof ver anderd, maar het duurt natuurlijk maar kort of Diestelbeck zit opnieuw in onoverzienbare moeilijkheden. Hij .mitecrt zijn superieuren zonder dat hij weet, dat deze om een hoekje staan en alles gezien en gehoord hebben en hij is juist op het punt opnieuw de provoosr in te gaan als er bericht komt, dat prins Wil- libald het garnizoen komt inspecteeren en dat de prins een groote liefhebber van tooneel is Eerst dan komen Diestelbecks talenten naar voren want de majoor benoemt hem tot leider van een dilettantenvoorstelling en Diestelbeck weet de rollen zoc te verdeelen, dat hij zelf in het stuk als luitenant optreedt en de gehate Feldwebel als een oude juf frouw op de planken moet verschijnen. Vlak voor de voorstelling verschijnt plotse ling de prins, die door 'n wonderlijk spoorweg ongeluk onopgemerkt in het stadje is geko men en in zijn hutei een alleraardigsten lui tenant ontmoet, die hij percé als adjudant wil hebben en wien hij in het bijzonder de zorg voor een jonge dame opdraagt, met wie hij onderweg heeft kennis gemaakt. De tot adjudant gepromoveerde luitenant is nie- mrnd anders dan de recruut Diestelbeck in zijn tooneeluniform en de mamor, die bij den prins op audiëntie komt wrijft zijn oogen uit van verbazing als hij daar aan den weerbar- stigen recruut voorgesteld wordt. Hij neemt den ongelukkigen jongeman onmiddellijk ge vangen als deze buiten het hotel verschijnt, maar de prins staat er nu eenmaal op, den luitenant Fischbach, onder welken tooneel- naam het ongeluksnummer zich gepresen teerd heeft, als zijn adjudant te behouden, zoodat er niets anutrs op zit dan den recruut de luitenantsuniform maar weer te laten aan trekken. Dank zij Diestelbecks bemiddeling misluk ken de pogingen van een minister om den prins van zijn geliefd, tc scheiden en de prins beloont zijn handigen adjudant door hem tot oberluitenant te benoemen welke eer Dietel- beck evenwel afwil:, en waarvoor in de plaats hij gedaan weet te krijgen, dat zijn aanstaande schoonvader tot hofleverancier benoemd wordt. Men begrijpt, dat ii. een film als deze de lachsalvo's niet van de lucht zijn, vooral nu niemand minder dan Heinz Rühmann be kend o.a. uit „Die drei von der Tankstelle" de rol van den ongelukkigen recruut speelt. Hij is er juist het type voor om in de dolste situaties te geraken en er telkens weer goed doorheen te rollen „De trots van de derde compagnie" is een film, die in dezen vacantietijd een prettige ontspanning kan geven Vooraf gaat, zooa's wij dat in het theater Harmonie gewend zijn, een zeer uitvoerig journaal alles geluidsfilm en een amu sante bijfilm „Het verloren paradijs", de ge schiedenis van een dikken Commercienrat, die, terwijl zijn vrouw en dochter in een bad' Plaats zijn, een prettige vacantie denkt te hebben, maar door de plotselinge verschij ning van een paar inbrekers, die hem voor een collega aanzien, in allerlei verwikkelin gen raakt Dit het bovenstaande blijkt voldoenoe, dat het theater Harmonie deze week iets bijzon ders brengt en voor ieder, die daaraan be hoefte heeft gelegenheid biedt zich eens naar hartelust te amuseeren. VICTORI A-THEATER. Twee amusante hoofdnummers. Het Victoria Theater brengt deze week Pen Uitgebreid programma, dat terecht als een zeer geslaagd vroolijk vaeantie- Programma kan worden beschouwd. Na het Hotlandscb Nieuws en een tee- jjenfllm van Betty Boop vraagt 't eerste 'oofdnummer de aandacht. Holfkoorts is een echt Amerikaansehe J'J'h spelend in het milieu van een rijke golfclub, waar ook Jack Kelly komt. Weliswaar is hij slechts expeditie knecht, maar zijn patroon is een enthou siast golfspeler en protegeert Jack als hij merkt, dat deze een zeer goed speler is. Vergezeld van den knecht Benny trekt Jack op het golfterrein al spoedig de aandacht, ook van Marvlfn, de doch ter van den katoenkoning. Liefde en golf gaan al spoedig samen. Een geheim huwelijk volgt, Papa de millionnair eerst woedend, maar geheel veranderd als hij hoort dat Jack meespeelt om 't golfkampioenschap. Een mooie sportfilm met bijzondere opnamen, leuke dansscènes en vlot spel van Dorothy Jordan en Robert Montgo- mery. „Geld speelt geen rol", het tweede hoofdnummer, is opnieuw een daverend lachsucces voor Fedix Bressart, die in de rol van Reisnagel (men herinnert zich de creatie van Louis de Bree in het too neel stuk) weer uitmuntend op dreef is, op dezelfde wijze als in de Privé-Secre- taresse. Behalve de boekhouder van Mr. Barke is hij ook voorzitter van de fiets club en bij feesten dier club is hij de groote kor ie kracht. Het geheele geval van het „Konto X" met de familie van Waldhofen weet hij tevens tot een schitterend einde te brengen. Herman Thimig, vlot als steeds, als Mr. Barke. Verder een aardige Ulli van Waldho fen en een zeer goede vertolkster van de andere meisjesrol (het nichtje van Mr. Barke). Men zal zich bij het nieuwe program ma zeker uitstekend amuseeren. CINEMA EN THEATER. Alweer een zeer mooi nummer van inhoud en uitvoering. D efilms waaraan men aan dacht schenkt zijn „Sensatie", „De Vier van Bob 13" Mededeelingen brengt men o.a. van Ralph Forbes en Ruth Chatterton, over Bal- letdansen, over Daniël Defoe. Voorts kleur rijke portretten van Willy Fritsch, Anna May Wong, met haar zusje, Magda Schnei- der. Wetenswaardigheden omtrent bad Rei- chenhalf en een zeer aardig liedeke „Maar een musch" van B. Hendriks, met muziek van Charlenry, vervolgartikelen, enz. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 60 cent bij vooruit betaling te voldoen. KIPPENHOK TE KOOP GEVRAAGD, ongeveer 4X5 M., in prima staat, liefst uitneembaar en uiterste prijs. S BAKKER, Zuidlaan 23, B.rgen. TE KOOP mooie zwaar gebouwde zwarte PIANO Adres te bevr. Bur. v. d. Blad. TE KOOP: HARLEY DAVIDSON MOTORFIETS Te bevragen: FRILSCHEWEG 11. Pracht kamerscherm 8.50, mooi cv luider schrijfbureau, z. g. a. n. 45, panant kastje 6 50, kinderledikant 5.50, mooi iits-jumeau 35, enz. DEKKER, Laat 182. Duitsche piano prima instrument, ge bouwd in pantser, kruissnarig met niet één gebrek 175. Boekenkasten, spiegel kasten enz. term.bet. DEKKER, Laat 182. Mooie gemakstoel met pot 7.50, vee- ren bed 12.50. kapokmatras (6-deelig) 12,50, ledikant 2.50. Pracht wit ge- emailleerde badkuip, z. g. a. n. 25, enz. DEKKER, Laat 182. TE KOOP beneden winkelprijs alle soorten gouden ringen, gouden horloges, 8 colliers. Tevens een mooie Damesfiets a 20.—. S W. VET, Verdronkenoord 5. i r i ANTIEK KABINET TE KOOP AAN GEBODEN Adres te bevr. Bureau van dit Blad. BOEKEN le, 2e en 3e klasse R. H. B. S. TE KOOP AANGEBODEN. VAN HOUTENKADE 31. Kinderwagen, Kinderledikant en baby- uitzet TE KOOP. SCHOUTEN, Hoeverkade 12a. DUIVENHOK met toebehooren cadeau. C. HARTOG, Oudegracht 221. TE KOOP A tons Ford op gloed nieuwe banden en beslist zonder ge breken 75.—. -1ste VLNKELAAN 90H bij de Kerklaan, Heiloo. DIAMANTEN, ringen en colliers voor oud. DE ROVERS ANTIEK HANDEL, Boterstraat, Alkmaar. TE KOOP: Prima 3 lamps RADIO TOESTEL in kast. Compleet m. plaatstr en lampen 30. Adres: VAN DER KAAYSTRAAT 30A. KINDERWAGEN, prima moderne kin derwagen ƒ11. Pracht 2 pers. BEDSTEL- LEN 6-deelig van 35 nu J 23.50. Alle soorten prima gebruikte Meubelen, enz. J. L. SOSTMAN Jr., Verkooplokaal, Rid derstraat 10. Als nieuw HEERENRIJWIELEN 16 en 19.50, DAMESRIJWIELEN 11.50, 14, 17.50, 19.50 enz. N^EROP'S RIJWIELHANDEL, St. An- nastraat 41. DIVAN, 7 één- en 2 persoons veerenbed- peluw en kussens 10. 4 prima stoelen J 5.50, 2 stoelen a 1.50, keukentafel» 1-75, winkelbakken 10, partijtje glas- en aardewerk. W. TIMMERMAN, Kooltuin. Gebruikte HAND- of TRAPNAAI MACHINE te koop gevraagd. Br. letter C 727, bur. v. d. blad. TE KOOP AANGEBODEN een HAARD Beckers en Bongers. Te bevr. STRAATWEG 95. DE CRISIS VARKENSWET. Hoe de uitvoering geregeld is. Zooals wij gister reeds kort mededeelden, is er gister in het departement van economi sche zaken en arbeid een persconferentie ge houden, waarin mededeelingen zijs verstrekt betreffende de uitvoering van de op Maan dag a.s. in werking tredende crisis-varkens- wet. Deze wet zoo deelde de heer ir. S. L Louwes als regeeringscomissaris mede zal niet onmiddellijk ten volle uitgevoerd kunnen worden als gevolg van eenige bepalingen, welke omvangrijke werkzaamheden noodza kelijk maken. Met name het merken der var kens zal die dadelijk kunnen geschieden. Ver moedelijk zal men hiermede eerst «mstreeks 1 October a.s. gereed zijn. Intusschen heeft de wet haar invloed op de prijzen der varkens reeds eenigen tijd uitge oefend. Immers begin Juni hadden de prijzen hun laagste punt wel bereikt met 8 ct. per pond levend, terwijl na het bekend worden van het voornemen der regeering om de var kenshouderij te steunen de prijzen van 5 tot 7 cent opliepen. De varkenscentrale zal door haar taak, n.1 het regelen van den export en het beheeren van het stabilisatiefonds, ongetwijfeld een vrij beslissenden invloed op de prijzen van het Nedi.rladsche varken gaan uitoefenen De Nederlandsche Varkenscentrale, welke we hierna kortheidshalve met N. V. C. zullen aanduidn, zal terzijde worden gestaan door elf gewestelijke varkenscentrales, voor iedere provincie één, met uitzondering van Gelder land, waarvan het Rijk van Nijmegen en het Land van Maas en Waal bij Noord-brabant gevoegd is. Een deel der werkzaamheden der gewestelijke centrales zal weer worden over gedragen aan plaatselijke commissies, die zullen hebben te zorgen voor inventarisatie en voor het merken (tatoueeren) der varkens (coren) Deze plaatselijke commissies zullen ook aar. de hand van algemeene regels het aantal varkens bepalen, aat bij iederen var kenshouder zal kunnen wórden gemerkt. Teneinde te voorkomen, dat een varkens houder te veel varkens gaat fokken, zal het na een zekeren datum (vermoedelijk omstreeks 1 October, als alle daarvoor in aanmerking komende varkens zijn gemerkt) niet meer ge oorloofd zijn ongemerkte varkens boven een bepaald gewicht te houden. Trouwens na ge noemden datum zullen ongemerkte varkens practisch gesproken ook niet meer verkoch? kunnen worden. Het is dus in het belang van iederen landbouwer te zorgen, dat hij, zoodra daartoe de gelegenheid bestaat, en in ieder gtval voor den nader bekend te maken defini tieven datum, zijn varkens gemerkt te krij gen. Een voorloopige heffing van 9 ct. per K-O. slachtgewicht. Uit de behandeling in de Staten-Generaai heeft men kunnen opmaken, dat ook deze crisis-steunwet haar toevlucht zoekt in een heffin. Voorloopig is deze heffing bepaald op negen cent per KG. slachtgewicht, hetgeen ongeveer overeenkomst'rtiet 7 k7A cent per K.G: levend gewicht. Deze heffingen zullen geschieden voor zoover de varkens, met het oog op de vleeschkeuringswet, toch moeten worden gekeurd door de keuringsdiensten. Deze zijn hiervan juist deze week op de hoog te gebracht. Het ligt voorloopig niet in de bedoeling in te grijpen in den handel in varkens, bestemd voer de binnenlanusche markt. Slager, com- missionnair, grossier enz., ieder zal op de normale wijze bij de landbouwers varkens kunnen koopen. Alleen indien mocht blijken, dat van de zijde van deze belanghebbenden geen medewerking wordt ondervonden om de wet zoo goed mogelijk te doen functionneeren, kan de mogelijkheid geschapen worden, dat de N.V.C in den binnenlanaschen handel in- grijot. Ter zake van den export zal de N.V.C zulks reeds van den aanvang af krachtig doen. De bacon-export zal geheel geconcen treerd worden. In verband hiermede zullen door de N.V.C. contracten worden afgesloten met de exportbedrijven, zoowel particuliere als coöperatieve, zoodat deze geheel voor de N.V.C. zullen gaan werken. Tevens is hier mede ook de versch-vleesch geconcentreerd Niet uitgesloten zal het evenwel zijn, dat de andere exporteurs van versch varkensvleesch, die zich inet dezen export tot nu toe bezig hielden en niet een exportbedrijf houden, mits onder controle, dezen export blijven voortzet ten Intusschen zijn de export-mogelijkheden vrij beperkt, omdat, zooals bekend, Frankrijk en België hun invoer hebben gecontingen- teerd. En den laatsten tijd gaan er ook in En geland stemmen op om den invoer van var kensvleesch te contingenteeren. Zou Enge land daartoe inderdaad overgaan, dan heeft de vrije markt opgehouden te bestaan! Slechte prijzen en de exportmoeilijkheden vormen o.m. de factoren, die er toe hebben bijgedragen, dat het aantal zware varkens is toegenomen, tengevolge waarvan weer een surplus aan spek is ontstaan. Dit surplus aan z'n lot overlaten, wilde men niet. Het wel belasten met de heffin, wilde men even min, omdat daardoor de handel in de zwaar ste varkens (door prijsdaling) getroffen zou worden Daarom heeft de N.V.C. besloten, dat zij de export van spek van varkens boven een bepaald slachtgewicht (voorloopig be paald op 200 K G.) zoo noodig een paar weken zal steunen met een zeker bedrag per K.G. soek, welk spek uitgevoerd moet worden, teneinde de markt hier niet opnieuw te belas ten. Men ziet hieruit, dat men er bij de N.V.C ook op bedacht is geweest den Nederland- schen consument niet het geheele gelag te laten betalen van deze steunwet. De vleeschwaren-export zal op de gewone wijze zijn gang kunnen gaan; alleen bestaat de mogelijkheid, dat ook deze eenigen tijd ge steund zal moeten worden. Inventarisatie in September. De inventarisatie van het aantal varkens, het werk van de plaatselijke commissies, zal in den loop van de volgende maand worden gehouden. Bij deze inventarisatie zal ook het oormerk worden aangebracht, zooals dat tot nu toe bij stemboekvarkens o.a. gebruikelijk is. Het ligt in de bedoeling den handel in big gen geheel vrij te laten, doch den varkens houders zal door de plaatselijke commissies medegedeeld worden hoeveel fokzeugen zij zullen mogen houden. De heffing zal van alle slachtingen moeten worden betaald, met uitzondering echter van de huisslachtingen van hen, die niet meer dan twee varkens per jaar mesten en er één voor eigen gebruik slachten. Deze uitzonderings maatregel is getroffen teneinde onbillijkheid te voorkomen. Tot nu toe moest van een huisslachting kennis worden gegeven ten stadhuize, doen voortaan zal men hiervan ook aangifte moe ten doen bij de gewstelijke varkenscentrales. Die dit nalaat zal z'n straf niet ontloopen. Ten aanzien van de prijssteunregeling nog het volgende. Het ligt in de bedoeling voor loopig voor de exportvarkens 15A a 16y2 ets. te geven. Wat den export ten slotte nog betreft, men zal probeeren dezen weer langzaam op te voeren (op het oogenblik 17.000) teneinde op deze wijze de zwaardere varkens te doen verdijnen, waardoor men ook voor de var kens, die het zwaarste exportgewicht over schreden hebben, een beteren prijs zal kun nen deingen. Officieel wordt thans bericht: Het bestuur van de Nederlandsche Varkens- centrale deelt mede dat hij voor het rug- en buikspek van varkens met een slachtgewicht van 200 kg. of meer. geslacht in de week van 15 tot en met 20 Augustus en uitgevoerd uiterlijk 15 Octobefr a.s., welk rug- en buik- spek gewaarmerkt moet zijn voor het ge wicht van 200 kg. of meer van het betreffen de varken door den Keurinsdienst, onder wiens toezicht het varken geslacht is en welk spek tevens voorzien moet zijn van het dudie- lijk dagstempel van den betreffende Keu ringsdienst, de som 9 cent per kg. zijnde het geheeile bedrag, na uitvoer aan de exporteur zal terugbetalen. Men dient met de Neder landsche Varkenscentrale over de uitvoering van dezenm aatregel nader overleg te legen. LANGENDIJK. Het is weer bijzonder treurig gesteld met de draaihartigheid in de verschillende win- terkoolsoorten. De laatste week is deze ziekte weer in buitengewoon ernstige mate opgetre den, zoo, dat zoo goed als het heele Ambacht is aangteast. De beste akkers bevatten wel een derde gedeelte waardelooze exemplaren. Het ziet er dus naar uit, dat, zoowel tengevolge van den minderen uitplant als door de ver woestingen, welke de draaihartigheid aan richt, er heel wat minder winterkool zal zijn dan verleden jaar. Tot voor weinige jaren werd als nateelt op de vrij gekomen aardappelvelden, meestal bloemkool geplant. De telkens en in erger mate optredende ziekten heeft de bloemkool teelt zeer doen verminderen. Dit jaar wordt buitengewoon veel andijvie als nateelt uitge zet. Deze teelt heeft soms een bevredigende opbrengst opgeleverd. Het is echter een riskant artikel, daar bij vroeg invallenden winter alles wegvriest. COMITÉ INZAKE BESTUURDEERING EN BESTRIJDING VAN DE IEPENZIEKTE. Het Comité inzake bestuurdeering en be strijding van de iepenziekte neemt de vrij heid zich tot U te wenden met het verzoek wel Uwe medewerking te verleenen aan een krachtigepo ging, om op uitgebreide schaal kennis te verspreiden over de iepenziekte en de middelen, die aangewend kunnen worden om deze ziekte te bestrijden.' Zooals U bekend zal zijn, breidt de iepen ziekte zich in ons land nog steeds uit en vormt zij een bedreiging voor onzen gehee- len iepenaanplant. Ten einde een rationaee- le bestrijding te bevorderen is het in de eer ste plaats noodig, dat een zeer algemeene voorlichting gegeven wordt over deze ziekte, haar oorzaak en de wijze, waarop zij ver breid wordt, hoe ver het onderzoek naar de middelen waarmede de ziekte bestreden kan worden, gevorderd is en welke maatregelen daarvoor kunnen worden aanbevolen. Bovengenoemd Comité heeft ter voorlich ting van alle belanghebbenden een achttal korte berichten samengesteld, waarin het bo venstaande wordt behandeld. Het zou het zeer op prijs stellen, indien U in Uw blad deze 8 berichten, te beginnen met een nader aan te geven datum, met tusschenruimte van een week zoudt willen opnemen. Vertrou wende, dat U aan dit verzoek zult willen vol doen, zullen U binnen kort de 8.berichten te gelijk worden toegezonden. NOOD IN DEN TUINBOUW. Het hoofdbestuur van den r.-k. Dioc. Land en Tuinbouwbond heeft het volgende tele gram verzonden aan den minister van econo mische zaken en arbeid: „Het hoofdbestuur van den L. T. B. in ver gadering bijeen, overwegende de steeds ern stiger wordende noodtoestanden in den tuin bouw. dringt er bij Uwe Excellentie op aan spoedig een steunontwerp in te dienen. De ondergang van honderden tuinders in be paalde streken is niet meer een kwestie van weken, doch van dagen en uren. De gevol gen, ook moreele, zijn niet te overzien, indien niet binnen eenige dagen de Staat helpend optreedt". (Van onzen bijzonderen correspondent). Het toerisme. Veel uitbrei ding genomen. De werking van den Vlaamschen Toeristen bond. Vacantie aan de Vlaamsche kust en in de Ardennen. De mate waarin en de wijze waarop een volk reist is als het ware een waardemeter voor zijn welstand en ontwikkeling. De goe de reputatie van de Nederlanders in het bui tenland men moet buiten de Nederland sche grenzen wonen om te weten hoe graag men er Nederlandsche gasten komen ziet is ongetwijfeld voor een groot deel gevormd door de reizende Nederlanders, die als zoo vele ambassadeurs voor hun land optreden. In België is er, er op dit gebied, reusachtig veel bereikt, sedert een tiental jaren. Zoowel een Vlaming als een Waal is traditioneel een huisvogel, zonder daarom bijzonder huiselijk te zijn. Wanneer hij, Zondags, in het „café op den hoek", het noodige aanfal potten bier pakken kon, in aangenaam gezelschap, dan was hij reeds tevreden. Maar hierin is ver andering gekomen, door vele oorzaken. Van na den oorlog hebben wij geleidelijk deze ver andering kunnen nagaan en het was verba zend en verheugend tevens, te zien hoe in kringen, waar vroeger niet gedacht werd aan reizen, het gebruikelijk werd, jaarlijks zijn horizon te verbreederi door wat verder te gaan dan zijn „parochie". Reizen, in België zelf en in het buitenland vacantie nemen, is een gezonde traditie geworden. Duizenden hebben, tijdens den oorlog, in het buitenland geleefd en dit heeft een ommekeer gebracht in de angstvalligheid waarmee de meesten hun haardstede verlieten. Maar ook het feit, dat er grootere welstand en meer vrijheid is gekomen onder het volk heeft er veel toe bij gedragen. In vele bedrijven, waar dit voor heen niet het geval was, is het gewoonte ge worden ook aan de arbeiders een aantal da gen verlof te verleenen, die dan voor een ont- spanningsreis of voor een verblijf aan zee of in de Ardennen worden gebruikt. Hierbij is dan ook de werking gekomen van toeristen- vereenigingen als de Vlaamsche Toeristen bond (V.T.B. en de Touring Club de Bel- gique (T.C.B.). De V.T.B. bestaat slechts van na den oorlog. Enkele maanden geleden werd zijn tienjarig bestaan gevierd. Maar zij telt reeds ruim 100.000 leden. Beter dan wat ook bewijst dit, hoe de toersitische geest zich in Vlaanderen heeft ontwikkeld. De V.T.B. is in Vlaanderen werkzaam zooals de Nederl. Reisvereeniging in Holland. De T.C.B,, die niet zooveel leden telt als de V.T.B., maar machtig is en practisch veel diensten heeft bewezen aan het toerisme in België, veel merkwaardigheden heeft doen kennen en be waard, voerde haar werking sedert jaren op zuiver Franschen leest. Er werd in Vlaande ren geen plaat aangebracht door de zorgen van deze vereeniging of zij was toevallig Fransch. Haar propaganda voor toerisme was uitsluitend in het Fransch en bereikte de Vlaamsche massa niet, die zich overigens zeer vreemd voelde tegenover dit Brusselsche organisme, dat ook zoovele blijken gaf van onbegrip. De heeren van de T. C. B. zien nu met leeae oogen hoe zij feitelijk in hun plicht zijn te kort geschoten ,hoe hun rol in Vlaan deren is uitgespeeld en veel doelmatiger "is overgenomen door den V.T.B., die een prach tig bewijst is van de Vlaamsche opkomst. Behalve de toeristische propaganda van den V.T.B. en de T.C.B. werd er zelfstandig heel wat gedaan voor de Belgische Spoorwe gen en particuliere verkeersondernemingen. De spoorwegen hebben allerlei maatregelen genomen om het reizen te bevorderen, waar van het weekeinde-biljet een van de voor naamste is, mede met de abonnementen, voor het gansche Belgische spoorwegnet, die, te en lage prijzen, worden verkocht voor vijf agen of vijftien dagen. Het weekeinde-biljet geeft het retourkaartje dat, als men Zater dags vertrekt, tot 's Maandagsavonds geldig blijft, tegen Belangrijke prijsverlaging en cr wordt dan ook druk gebruik van gemaakt. De spoorwegen laten extra-treinen rijden naar de kust, naar de Ardennen, naar Bazel, naar Parijs, alles tegen verlaagde prijzen. Particuliere autobusondernemingen maken reclame voor hun reizen naar ae Ardennen en naar Frankrijk. Sedert enkelen tijd is er ook een Nederlandsch reisbureau werkzaam te Brussel, maar het komt me voor dat, bij actiever werken, in België meer belangstel ling zou kunnen opgewekt worden voor Ne derland. Alleen de VT.B. heeft waarlijk alles gedaan wat mogelijk was om de belangstel ling voor reizen in Nederland op te wekken en richt zelf jaarlijks tientallen reizen in naar Nederland, per bus en trein, waaraan veel, zeer veel wordt deelgenomen. Reizen in België, per fiets, per trein of per auto is niet te duur, alhoewel, het dient ge zegd, de prijzen zich ook hebben aangepast. Benzine echter kost in België veel duurder dan in Nederland: 2 fr. tot 2.25 fr. per liter. In dezen prijs is 1.30 fr. aan allerhande taxen begrepen. De gevolgen van de crisis en de algemeene prijsdaling zijn wel te bee- speuren. Aan de Vlaamsche kust, in een als luxueus aangeschreven badplaats als Knocke, was het ons mogelijk, in een zeer comforta bel hotel aan den dijk, pension te bekomen, met zeer goede bediening, tegen 45 fr. of on geveer 3 per dag. Ook in de Ardennen reis den wij zonder last te hebben gehad van over dreven prijzen. Men geeft er zich rekenschap van, dat het publiek spaarzaam moet natel len. Een feit is het, dat de buitenlandsche bezoeker in de Belgische Ardennen niet ge noeg doordringt tot de stille hoekjes met hun schitterend natuurschoon, die voor 't Luxem- burgsche kleine Zwitserland, de Vogezen en zelfs voor de lage Pyreneèen niet hebben on der te doen. De Semois-vallei, die maar wei nig wordt bezocht, is een verblijf waard, dat men alleen zal wenschen te verlengen. Som mige plaatsen zijn er sprookjesachtig onge rept gebleven en wij keeren er steeds terug, aangetrokken door het mysterieuse dat schuilt in de dicht bijeenliggende, beboschte bergen, waarlangs de Semois zich in grillige bochten kronkelt. Ook hier zal men tegen 45 fr. per dag een behoorlijk hotel vinden, al is het comfort in de Ardennen niet wat men aan de kust vindt. In afgelegen plaatsen als bijv. Corbion, bij Bouillon, is men maar al te graag geneigd, te gelooven, dat de toerist voor lief neemt wat de inwoners zelf, die aan niet veel gewoon zijn, reeds als een luxe be schouwen. Of men kan zijn hoofdkwartier opslaan in een plaatsje als Laroche, dat prachtig is ge legen in het Ourthedal, in het hart van een zeer schilderachtige streek en van waaruit men, met het meeste gemak van de wereld, de bekoarlijkste uitstapjes kon ondernemen. Wij noemen hier slechts enkele plaatsen, die ons persoonlijk het prettigste lijken, doch waar men geen Casino of dancings vinden zal, zooals te Spa. Wie in dezen crisistijd niet in eigen land rust zoeken wil, zal echter in de Belgische Ardennen ontspanning krij gen tegen behoorlijken prijs. Men kan er het prettige vinden van frissche landelijkheid de koeien loopen in het bergland vrij langs de straten naar de drinkbakken met een romantisch beetje achterlijkheid, en aan wie van regionale gerechten houdt zal de Ar- densche hesp en worst, zal de forel of het „pigeonneeau k 1'Ardennaise" alle voldoe ning schenken. Maar dan zorge men er voor, niet op den top van een berg te logeeren, want daar is de voorraad in de hotels niet tc schitterend!...

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7