Alkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermaebt Jladicwieuws ÜeuiCteUm £atuL: en JuUifkuw Rechtszaken Honden) vlei en dertigste Jaargang. DINSDAG 16 AUGUSTUS Geneeskundige brieven No 192 1932 Woensdag 17 Augustus. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). 6.457.en 7.307.45 Gymnastiekles, g.Gramofoonpl. 10.VPRO-morgenwij- ding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrij ven: VARA-Kleinorkest o.l.v. J. v. d. Horst en VARA-tooneel, o.l.v. W. van Cappellen. 11.R.V.U. Causerie door Mej. Piebenga. 11.30 Vervolg concert. 12.— VARA-septet $.l.v. Is. Eyl. 12.30 Orgelspel door Joh. jong. 1.1 -45 Vervolg VARA-septet. 2.15 Vervolg VARA-septet. 3.Voor de kinde ren. 5.30 Vervolg VARA-septet. 6.30 R.V.U. 7.VARA-Kleinorkest o.l.v. J. v. d. Horst. 745 „Het behang", spel van G. Pilger (Gr. Volkstooneel). 8.Wakker- en Tropenduit 8.20 Cosi fan tutte, opera in 3 actes van Mozart. Leiding: Richard Strauss. (Uit München). In de pauze van 9.409.55 Voordracht door Ad. Bouwmeester. 10.40 VARA-Kleinorkest o.l.v. Jan v. d. Horst. 11.Vaz Dias. 11.15 Vervolg Klein-orkest. O a. Potpourri, Dostal. 11.5512.Gra mofoonplaten. Huizen, 296 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.NCRV-Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.Concert. M. F. Jurjaanz, harmonium. Mevr. L. J. A. van NeerdenOngers, so praan. 12.152.Concert. H. Hermann, viool. T. G. v. d. Haar, viool. H. v. d. Horst !Jr., cello en mevr. R. A. v. d. HorstBleek rode, piano 2.30 Chr. Lectuur. 3.Piano recital Jo Goudsmit. 3.25 Zang door Anne Marie Boezaardt, sopraan m. m. v. A. Ver- meeren, piano. 4.35 Vervolg Piano-recital. 5 Kinderuur. 6.— Chr. Liederenuurtje door Joh. de Heer. 7 Afgestaan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.Amsterd. Orkest ver. o.l.v. Fr. van Diepenbeek. O.a. Danse macabre, St. Saëns. 9.Causerie door Staf- kapiteine M. Ligtvoet. 9.3010 30 Vervolg concert, o.a. Onvoltooide Symphonie, Schu- bert. 10.Vaz Dias. 10.30—11.30 Gramo- foonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 12.20 Orgelspel Quentin MacLean. 1.05 Gramofoonpl. 1.50 2.50 Jack Martin's Hotel-orkest. 3.50 Sted. orkest Bournemouth o.l.v. Sir Dan Godfrey m. m. v. Gordon Bryan, piano, o.a. Concert a kl.t., piano, Grieg en 3de (Schot- sche) Symphonie, Mendelssohn. 5.05 Orgel- spel Norah Milne. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Mende'.ssohn's Pianomuziek do:or Gertrude Peppercorn 7.10 en 7.30 Le zingen. 7.50 Edith Gunthorpe en Cecil Bau- mer spelen pianoduetten. 8.15 1ste acte van Mozart's „Cosi fan tutte" uit München. 9.40 Fred Hartley's Novelty kwintet m. m. v. Cavon Ó'Connor. Dansmuziek. 10.Ber. 10 20 Dansmuziek (gramofoonpl 10.50 12 20 Dansmuziek door het BBC-Dansorkest o.l v. Henry Hall. Parijs Radio-Pa>"Ls1725 M. 8.05, 12.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Romantische gedichten. 9.05 „Cosi fan tutte", opera van W A. Mozart Kalundborg, 1153 M. 12.25—2 20 Concert uit hte Bellevue-Strandhotcl. 3.505.20 Concert uit Rest. „Wivex". 5.20—5.50 Gra mofoonplaten. 8.20 Strauss-concert ol.v. MeyerRadon, o.a. uit „Die Fledermaus" en Perzische marsch. 9 4010.05 Zing en piano. 10.20 Moderne muziek o.l.v. Meyer Radon, o.a. Ouv. „Neues vom Tage", Hin- deirith. 11.1012.50 Dansmuziek uit Rest. „Nimb" o.l v. Jens Warny. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Concert uit Bad Oeynhausen. 11.3512.20 Gramo foonplaten. 1220—1.35 Concert door de Laszlo-kapel. 1.502.50 Concert o.lv. Eysoldt. 2.50 Gramofoonplaten. 5.206.20 Omroeporkest Stuttgart o.l.v. Seyfert, m. m. v H. Piccard, sopraan en K. P. Rau, zang. 620 Tenniswedstrijü DuitschlandEnge land. 8 20 Opera „Cosi fan tutte", Mozart. 11.05—12.20 Dansmuziek uit Berlijn door W. Schönfelcfs orkest. Rome, 441 M. 8.20 Zie Langenberg. Hier na tot 11.15 Dansmuziek. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 12.20 Max Alexys' orkest 5.20 Concert o.l.v. Walpot. 6.20 en 6 50 Gramofoonpl. 8.20 „La Perle", comedie van A. Vierset. 9.Gramo foonpl. 9.20 „La Perle", comedie van A. i i 1 i naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 23) Een bolle wind, die alree iets herfstachtigs had, deed het oppervlak van het water rim pelen; aan den hemel schoven donkere wol ken aan de sterren voorbij. Hoog op den steilen rotswand schitterden de lichten van het Hotel des Grottes. Met zijn hand in de duisternis wuivende, zei Bigourdin: Wat is dat mooi Martin stemde toe en knoopte zijn overjas dicht. 't Is voor mij alles zoo mooi, hervatte Bigourdin, omdat het mijn eigen land is. Ik ben hier geboren en getogen, zooals mijn voorouders voor mij. 't Is een deel van mij zeiven, zooals mijn armen en beenen. Waar mede ik niet zeggen wil, dat ik zelf mooi ben zei hij lachend, met Fransche geestigheid be speurende waarheen het logisch doorvoeren zijner woorden hem brengen zou. Maar u begrijpt mij. Ja, zei Martin, ik kan het zoo'n beetje begrijpen. Maar ik kan geen plekje land mijn eigen noemen. Van geen enkel land ben ik een zoon. Pèrigord is zeer vruchtbaar en moeder lijk. Het zal u aannemen, lachte Bigourdin. Maar ik ben een Engelschman, hervat te Martin en Perigord zou alleen een Franschman adopteeren. Vierset. 9.Gramofoonplaten 9.20 Concert uit het Casino te Knocke o.l.v. Rasse m. m. v. A Uninsky, piano. Hierna» Max Alexys' orkest. 338 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 5 20 Dansmuziek uit St. Sauveur. 6.50 Gra mofoonplaten. 8.20 Klankfilm-fragmenten o.l.v. K. Walpot. 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende o.l.v. Toussaint de Sutter m. m. v. L Tragin, zang. Hierna Max Alexys' orkest. Zeesen, 1635 M. 8.20 Zie Langenberg. 10.50 Berichten en hierna tot 12.50 Zie Lan genberg. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 3 tot en met 14 Augustus 1932: hand- taschje met inhoud; bijtring; huissleutel; radiateurdop; 2 autosleuteltjes; rozenkrans; portemonnaie; doos inh. ondergoed; mesje; kinderportemonnaie; ceintuur; dolkmes; cein tuur; autoslinger; melksleutel; hoedje; mesje; riem; regenjas en hoed; armband; nummerplaat G-77050; damesportemonnaie; huissleutel; bril in doos; damestasch. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerp, als ge vonden aangegeven op 3 tot en met 14 Augustus 1932: J. Schaap, Spoorstraat 5, nummerbord G-89749; K. Joostema, Vis- scherslaan 25, kinderportemonnaie met in houd; H. v. d. Wal, Overdiestraat 62, rozen krans in étui; C. M. Joostema, Visscherslaan 25, mantelband; A. Mul, Uitenboschstraat 36, koperen gewicht; Hazes, Geestersingel 21, huissleutel; G. v. Wieringen, Molen buurt 17, portemonnaie; J. v. d. Kuijt, Nieuw- poortslaan 111, rozenkrans; J. Eiser, Uiten boschstraat 59, kindermanteltje; J. Schouw, Hulststraat 4, regenjas; J. H. Hoogland, Stuartstraat 15, badpak met handdoek; A. Balder, v. d. Woudestraat 73, zakddoekje; Koster, Nieuwesloot 75, doosje inh. rijpapie- ren; G. Huisman, Kennemersingel 24, belas- tingmerk in bruin étui; A. van Heerden, Oudegracht 169, rijwielbelastingmerk; Doe- schot, Koningsweg 65, tasch inh. jas; A. de Groot, Baanstraat 22, ring met 2 sleutels; J. v. d. Ploeg, Nieuwpoortslaan 61, stemvork; A. Kamp, Schoutenstraat 10, rozenkrans; P. Nierop, Langestraat52, broche met steen tje; P. S. Dik, Handelskade 42, armbandhor loge; A. Prins, Liefdelaan 16, armbandhor loge; J. Govers, P. L. Takstraat 10, porte monnaie met inhoud; G. Frankfort, Konings weg 17a, handschoenen; W. v. d. Neut, K. v. 't Veerstraat 80, rijwielbelastingmerk; J. E. v. Vliet, Kievitstraat 21, een Bacosleutel; J Zomerdijk, Groot Nieuwland 76, sjaal; H. Hemels, Lindegracht 21, sleutel; J. B. Veel, Overdiestraat 22, keeshond; J. Govers, P. L Takstraat 10, kinderportemonnaie; M. Hemelreich, Hulsstraat 1, portemonnaie met inhoud; A. B. Huyberts, Kievitstraat 19, rijwielbelastingmerk; Th. Zwart, Landstraat 47, zweep; W. Hoek, Middenstraat 6, wan delstok; M. Peetoom, Landstraat 25, dames tasch; Stoutjesdijk, Voordam 5, kanarie; W. Stavenuiter, St. Jozephstraat 23, notitie boekje; T. Peperkamp, Lindegracht 43, bank biljet; M. v. Maastricht, Metuisstraat 15, kinderleesboek; Café 't Vosje, hoek Ramen- Nieuwesloot, waschgoed; P. v. d. Kuijt, Dijk graafstraat 16, vulpotlood; F. H. de Munk, Verdronkenoord 8, portemonnaie met inhoud; A. Haller, Schelphoek 8, portefeuille met foto's; M. Leloux, Bergermeer, Carperton, belastingmerk in étui; M. Hartog, Oostwijk 26. regenjas. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van poli tie. Schadeloosstelling volgens de Ongevallenwet. V. Mijn vorigen brief eindigde ik met te wij zen op de eigenaardige tegenstelling bij ou- gevalpatiënten, dat de middelen, tot hun ge nezing aangewend, dikwijls zoo weinig ge waardeerd worden. De al dan niet soms onder-bewuste strijd om de rente neemt zoo veel plaats in het denken in, dat aan den lichamelijken vooruitgang geen aandacht wordt geschonken. In elk geval wordt van de zijde der getroffenen weinig werkelijk ge- meenden aandrang uitgeoefend om het ge halte der geneeskundige behandeling te v<-r- hoogen. Integendeel wordt zulk een verbete ring veelal miskend. Er is in de laatste jaren in menig opzicht verbetering te ccnsta- teeren. De daarvan afhankelijke sneüere ge nezing heeft uit den aard der zaak vermin dering van uitkeering ten gevolge In plaats Ik heb wel eens hooren zeggen en ik ge loof wel dat het waar is, hervatte Bigourdin dat iedere Engelsche kunstenaar twee vader landen heeft: zijn eigen land en Frankrijk En het zijn de kunstenaars, die uitdrukking geven aan de volksziel en niet de professoren aan de hoogescholen of de filozofen, en alle echte mannen hebben iets van den kunstenaar in zich, iets dat openstaat voor artistieke gevoelens en aandoeningen ik weet niet of ik mij duidelijk uitdruk, Monsieur Martin maar u moet toegeven, dat alle inspiratie die u in Engeland van buiten af bij uw kunst en litteratuur krijgt, van latijnschen oor sprong is. Ik zeg: van buiten af, want u put natuurlijk ook uit eigen bronnen, maar voor bijna een heele generatie is de „fin esprit anglais" (fijne Engelsche geest), met als haar teergevoeligheid, fijnheid en men- schelijkheid ten nauwste verwant aan de „fin esprit Francais" (fijne Engelsche geest) Is dat waar of niet? Alles wel beschouwd geloof ik wel dat het zoo is, antwoordde Martin. Ik behoor tot de meer of minder ontwikkelde Engel- schen van den middenstand en, zoover als ik weet, was ik buiten Engeland slechts beïn vloed door Frankrijk. Ik geloof niet, dat er in de laatste veertig jaren in Duitschland iets van kunst of litteratuur is ontstaan, dat groot is. Voila (zie je wel) riep Bigourdin. Duitschland is geen land om kunstwerpen te scheppen. Ik ben nooit in Berlijn geweest, maar ik heb afbeeldingen gezien van de Alléé des Vietoires (Sieges-allee). Mon ceher (mijn beste), 't is afschuwelijk. Dat is geen kunst. Maar jullie kunt voelen, jullie Engel- schen, na een vrede van honderd iaren, hoe van dezen gaog van zaken toe te juichen, wordt zij vaak verkeerd begrepen en klagen, niet alleen de getroffene ze'f. maar ook zijn woordvoerders, die zich gemakkelijk beter zouden kunnen laten voorlichten, over onbil lijke verlaging van rente Zooals reeds ge zegd, kan de getroffene zelf dit dikwijls niet helpen wanneer hij onder den invloed van ondoelmatige suggesbes verkeert. Aan de buitenwereld valt het weinig op, hoe lang de genezing duurt. De werkgever, in goed vertrouwen op de ingestelde behan deling, welke door de Rijksverzekeringsbank inderdaad zoo goed verstrekt wordt als slechts verkrijgbaar is, neemt zonder meer aan, dat het wel niet gauwer zal kunnen en is menigmaal bevreesd, dat een te spoedige werkhervatting nadeelig zal werken, zoodat hij zeker niet tot spoed zal aansporen. De gevallen, ook van eenzelfde soort af wijking, loopen zoo sterk uiteen, dat het voor den behandelend geneeskundige, ook met een groote praktijk van ongevalspatiënten, dik wijls moeilijk zal zijn om te beoordeelen of in een bepaald geval geen sneller herstel te be reiken ware geweest. Bij dit punt mogen wij even blijven stilstaan bij den ommekeer der be oordeeling van den genezingsduur onder den invloed van de sociale wetgeving. Vroeger stond het anatomisch herstel op den voor grond. Als een patiënt met een gebroken been in een ziekenhuis opgenomen werd, dan volgde meestal het ontslag „als genezen", zoodra de beenuiteinden stevig met elkaar vergroeid waren, zoodat het lichaam weer door het been gesteund kon worden. Zoo heette het, dat een gebroken dijbeen of on derbeen als regel na een week of acht genezen kon zijn. Maar als het been weer vergroeid is, dan beteekent het nog niet, dat de nor male functie van het been teruggekeerd is. Onderzoekingen over in ons land voorge komen ongevallen hebben geleerd, dat het na een onderbeenbreuk gemiddeld meer dan 14 maanden en na een dijbeenbreuk ongeveer twee jaar duurt, voordat de arbeid weer ten volle hervat kan worden. Dat verschilt dus nog al wat met 6a 8 weken. Onderzoekingen in binnen- zoowel als in buitenland leerden verder dat er groot ver schil in genezingsduur bestaat, naarmate de patiënten in het eene of in een ander zie kenhuis werden behandeld. Maar ook vond men een groot verschil tusschen patiënten, die dadelijk na het ongeval en die welke eerst na eenigen tijd in het ziekenhuis waren opge nomen. Volgens sommige schrijvers zijn het vooral de groote ziekenhuizen, waar de on gevalspatiënten niet zoo goed op hun plaats zijn. Er zijn sedert de laatste twintig jaren dan ook steeds meer stemmen opgegaan, die de oprichting van bijzondere ziekenhuizen be pleiten, waar alle voorwaarden verwezen lijkt worden, die bij de behandeling van on gevalspatiënten wenschelijk zijn. Menigeen zal zich afvragen, waarin dan wel het ver schil bestaat tusschen een dergelijke inrich ting en een goede chirurgische kliniek. Op deze eigenlijk zuiver medische kwestie kan ik te dezer plaatse moeilijk diep ingaan. Toch zal ik enkele punten kunnen aanstippen, welke ook voor den leek begrijpelijk zijn. In een vorigen brief heb ik reeds betoogd, dat ongevalsletsels menigmaal een afzonder lijke techniek vereischen. Het spreekt van zelf, dat in elk ziekenhuis de mogelijkheid be staat, de noodige technische hulpmiddelen ^aan te schaffen evenals de oefening in het ge bruik daarvan. Toch zal in dit gebruik de arts, die hierin dagelijksche routine heeft ver kregen, allicht iets voor hebben op hem, die zich hoofdzakelijk met een andere soort pa tiënten bezig houdt. En dat vooral om de volgende reden. In onzen tijd neemt in de chirurgie het ope ratieve gedeelte een belangrijke plaats in. De chirurg in een groot ziekenhuis besteedt een goed deel van den dag in de operatiekamer. In vele gevallen is de operatie van overwe gende beteekenis, de verdere verbandwisse- ling en nabehandeling moet voor een groot deel aan assistenten en verpleegpersoneel toe vertrouwd worden. Bij ongevallenpatiënten is dit geheel anders. Beenbreuken bv. eischen voortdurende en onafgebroken zorg van den chef zelf. Daarom zijn de tot nu toe opge richte ongevalsziekenhuizen ook altijd van betrekkelijk beperkten omvang gehouden en moet het welslagen dier inrichtingen hoofd zakelijk aan den persoon van den leider toe geschreven worden. Hiermede is niets oivian- genaams aan het adres van de overige chVur- gen bedoeld. Dat zou ook zeer misplaatst zijn, want ons land kan zich beroemen op het bezit van voor treffelijke klinieken en even voortreffelijke chirurgen. Maar de arts van een ongevallen je met Frankrijk verbonden bent. Jullie taal is half van Latijnschen oorsprong en voor de invallen van de Noormannen was al jullie kunst van Romeinschen en Griekschen oorsprong. Zelfs de mooie cathedralen zijn gemaakt door bouwmeesters, die bij het Co- momeer woonden. Na aldus te hebben gepraat over de pun ten van sympathie tusschen de Engelschen en Franschen, gingen zij den steilen weg op naar het hotel. Ik zou haast vergeten te vertellen, zei Bigourdin tegen Martin, toen hij hem goeden nacht wenschte, dat al wat ik zeide was om u te overtuigen, dat zoo ge een pleegmoeder noodig hebt, Périgord u koesteren zal aan haar hart. Ik zal er aan denken, zei Martin met een glimlach. Hij dacht er, te bed liggend, nog vijf minu ten aan en viel toen in diepen slaap. Den volgenden morgen werd hij gewekt door hard gebons op zijn kamerdeur. Over tuigd van het een of ander onheil sprong hij zijn bed uit en opende de deur. Op aen drem pel stond de forsche figuur van Fortinbras. U hier? riep Martin. Ja, ik in eigen persoon. Ik heb Fèlise omhelsd; ontbeten, gebaasd, Brantome aan haar dagtaak zien beginnen en toen vond ik 't hoog tijd worden om je uit je anti leeuwe- rikkenslaap te wekken. Dit zeggende ging hij langs Martin heen naar het venster en trok de gordijnen wijd open, zocdat het morgenlicht naar binnen stroomde Hij droeg zijn zwarte jas en de witte das van den avoué vertoonde sporen van de nachtreis. Toen ging hij op den rand van het bed zitten, terwijl Martin met bloote ziekenhuis moet uit ander hout gesneden zijn dan de gewone chirurg. Hij moet door een bizondere ambitie bezield zijn om zich ten volle te wijden aan de dikwijls langdurige behandeling van één patiënt. In den regel wordt het operatieve gedeelte van het vak ge prefereerd boven het soms eentonige geduld- werk in de ongevallenafdeeling. Daarbij komt nog, dat bij onze patiënten de individueele behandeling op den voorgrond komt, wat duidelijk is na hetgeen over der. psychischen invloed van een ongeval op ver zekerden is gezegd. Het ongevalsziekenhuis kan hier een krachtig wapen zijn tegen het ontstaan van neurose. Inderdaad is dit het geval. Er heerscht in zulk een ziekenh. een prettige geest. De patiënten werken zelf naar vermo gen mee. Zij worden van het begin af aan op de hoogte gehouden van het verloop, er wordt voor gezorgd, dat alle pijn vermeden, of althans tot een minimum beperkt wordt. Dat is een werkzame factor om den patiënt vertrouwen in te boezemen. Als hij dan na de eerste behandeling op de zaal komt en daar andere patiënten vindt, die vertellen dat het bij hen juist zoo gegaan is als aan hem werd voorspeld, dan geeft hij zich gerustge steld aan het verder verloop over en de ge dachte aan rentestrijd komt zelfs niet bij hem op. Over de verkregen uitkomsten in deze zie kenhuizen staat men verbluft. De duur der arbeidsongeschiktheid is meermalen slechts V-, of 1/3 van dien in andere ziekenhuizen Het aantal gevallen dat met blijvende invali diteit eindigt, is veel geringer. In een verge lijkend overzicht van drie industrie-centra, waarvan één een ongevallenziekenhuis bezit, staat vermeld, dat in dit laatste centrum de invaliditeitsduur gemiddeld meer dan de helft minder was en dat het percentage van blij vend letsel daar 3 was tegen 11 in de beide andere centra. Van een ongevallenziekenhuis in het bui tenland kon berekend worden, dat nadat het 2 h 3 jaar in werking geweest was, de uitkee ring aan de getroffenen, vergeleken met die in andere inrichtingen, zooveel lager was, dat de kosten vèn oprichting en van de ex ploitatie gedurende die eerste jaren daardoor geheel werden goedgemaakt. Het ligt dus voor de hand, dat van de oprichting van dergelijke ziekenhuizen voor deel te verwachten is en dat pogingen om daartoe te geraken, met instemming moeten worden begroet. Natuurlijk behoeft het niet uitgesloten te zijn, dat ook niet-verzekerde personen van een zoodanig ziekenhuis ge bruik kunnen maken. H. A. S. DE LANGENDIJKEN GROENTEN- VEILINGEN.- Op de aardappelmarkt was de stemming w«_er alles behalve opgewekt. De vraag uit het buitenland bleef weer zeer gering en voor het binnenland is voldoende aanvoer op de veilingen in andere streken van het land Zoo behoeft het dus niet te verwonderen, dat de Schotsche muizen, voor export bestemd 0.9t>—1.40 per 100 K.G. opbrachten en die voor het binnenland 0.90—180. De ziekte is in vrij ernstige mate opgetreden, zoo dat ook die haar nadeeligen invloed doet gel den. Eigenheimers, die in het begin der week nog voor f 2 werden verkocht, brachten op het eind 1.10—1.60 op. Blauwe Eigen heimers werden verkocht voor 1.502. Duken golden van 0.601.20, terwijl voor drielingen 1.502.50 werd betaald De aanvoer was gering; slechts 15 spoor wagens werden verhandeld. Vergeleken met het vorige jaar, toen er ook bijzonder weinig werd aangevoerd, is dit buitengewoon slecht. Toen bedroeg de aanvoer nog 35 spoorwa gens. De aanvoer van wortelen was ook gering Men besteedde er 2 per 100 K.G. voor. Bieten waren ook weer laag in prijs, nog lager dan het vorige week konden ze aanvan kelijk nog voor 12.10 worden verkocht, later brachten ze 0 601.20 op, dat is ongeveer de helft van den prijs, die er het vorige jaar op dezen tijd werd voor betaald. Veel roode kool, die meer dan „snijklaar" was, bleef op den akker staan, omdat de be zitter al weet, dat hij er niet meer dan 60 cent per 100 K.G. voor krijgt, als hij gelukkig is, of heelemaal niets, omdat er geen bod op wordt gedaan. Soms kan men 3 dagen in de weer zij voor f 5, soms kan pen weer met de kool naar huis, waar ze gedeponeerd op een hoop of over de akkers worden verspreid. Wat dus aan roode kool verkocht werd, bracht 60 voeten ,in zijn pyama op den kouden vloer zat. Gewoonlijk sta ik wat later op, zei Martin, alsof hij zich verontschuldigen wil de. Dat hoorde ik van mijn uitstekenden zwager. Wel, hoe vindt je 't i nArcadie? Verrukkelijk, antwoordde Martin. Nooit in mijn leven heb ik het zoo heerlijk gehad. Maar ik ben dolblij dat u gekomen bent. Je wilt nog eens een consult hebben Goed, ik zal je er een geven, 't Gewone hono rarium, natuurlijk. Maar niet nu dadelijk! Toen Martin naar de kaptafel ging, waarop en stapeltje geld lag, stak hij afwerend de hand uit. 't Is nog te vroeg om zaken te doen, zelfs in Frankrijk. Ik denk dat Corinna even begeerig is naar mijn raad. Hoe is ze? Vrijwel hetzelfde, zei Martin. Waarmede je zeggen wilt, dat ze be hoort tot de tegenwoordige weerspannige en koppige generatie Engelsche jonge vrouwen. Ik hoop, dat je niet te veel van haar te lijden hebt gehad? Ik o neen, en Martin lachte hartelijk Corinna gaat haar weg en ik ga den mijnen. En als er maar één weg gegaan kan worden, dan is het niet altijd de hare. Dus je hebt haar er een beetje onder ge kregen? Ze heeft er mij tenminste niet onder ge kregen. Ik geloof, zei Martin, zich al pein zend over zijn dunne, weinig bekleede dijen strijkend, dat mijn reis met Corinna voor deelig voor mij is geweest. Ik deed een ont dekking. Hij hield op. Mijn beste jonge vriend, zei Fortinbras. laat men dat eens hooren cent per 100 K.G. op. Hetzelfde klaaglied kan worden aange heven voor de gele kool onverkoopbaar of een prijs van 60 cent. Ook was dit het vorige jaar al slecht, evenals de roode. Beide koolsoorten waren toen echter beter verkoopbaar. Witt» kool brengt ook niet meer dan 60 cent op. We hoorden, dat er voor de inmaakfabrieken wordt gekocht. Verleden jaar werd ook bizon der goedkoop ingekocht, en toch haalden de zuurkoolfabrikanten nog een strop. De aanvoer van bloemkool was alweer min der dan de vorige week en de prijzen waren helaas ook lager; eerste soort bracht onge veer 6 op en voor tweede soort werd ƒ1— f 1.50 per 100 stuks betaald. Het artikel slaboonen bracht het vorige jaar nog aan een aantal tuinders een voor- deelige. Dit jaar is het veel slechter. De teelt is in andere boonenstreken goed gelukt, zoo dat de aanvoeren groot zijn. Voor de mooiste werd aanvankelijk nog ongeveer 7 betaald, voor de minder mooie 45. De prijzen zakten echter met ongeveer 2 in. Aange voerd werden osgeveer 33000 K.G. Ofschoon de uienprijzen iets achteruit lie pen, waren die toch nog het minst slecht. Voor zilvernep werd nog 69.50 betaald en voor drielingen 2.503.50. Zilveruien brengen 0.60—1.30 op. Voor gele nep werd aanvankelijk f 6—9 betaald, later 5f 6.30. Voor gele uien lagen de prijzen tusschen 2.304.20. De aanvoer beliep ongeveer 35 spoorwagens. Tomaten liepen ook sterk achteruit, van ruim 15 tot 7.50 voor A-kwalitei, van on geveer 167.40 voor B, van 12.70 tot 6 voor C en van 4.50 tot 2 voor CC. Druiven brachten voor het soort Alitïinte gemiddeld 61 op, voor Frankenthaler f 63 FEDERATIE TOT VERBETERINO VAN DEN WOLHANDEL IN NOORD-HOLLAND. Op de Maandag begonnen keuringen van wolvachten waren 424 stuks ingezonden, dit aantal was weder 10 hooger dan het vo rig jaar. De belangrijkste groep zijn de eenjarige rammenvachten 62 stuks, daarnevens zijn 37 oudere rammenvachten ingediend. In collectiën van minstens 4 stuks eenjari ge ooienvachten komen met totaal 155 stuks 23 rammen uit met 29 collectiën. Ook de tweejarige ooienvachten van één vaderdier zijn in collectiën van 4 samengevoegd, 7 rammen komen met 54 stuks in 8 groepen. Tenslotte komen 10 fokkers uit met totaal 128 vachten van oudere ooien, waaruit 17 collectiën van 6 gevormd kunnen worden. Met den juryarbeid, welke wordt verricht door een industrieel, een handelaar en een fokker zullen 2 dagen gemoeid zijn. De uitslag zal eerstdaags bekend gemaakt worden, terwijl de vachten der prijswin naars op de Alkmaarsche tentoonstelling op 21 September tentoongesteld zullen worden. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 12 Aug. 1932. P. J. S. te Bergen aan Zee, overtreding Tramwegreglement, 15 boete of 15 dagen hechtenis. C. B. te Amsterdam, overtreding Kanaal reglement, 6 boete of 6 dagen 'hechtenis. C. W. te Grootschermer, overtreding Wo ningwet, 7 boete of 7 dagen hechtenis. K. K. te Alkmaar, J. W. v. A. te Rotter dam, dronkenschap, de le 3 boete of 3 da gen hechtenis, de 2e 4 boete of 4 dagen hechtenis. W. Z. te Egmond aan Zee, D. V. te Bergen, loopen verboden grond, de le 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 2e 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. P. Jz. te Egmond aan Zee, P. H., T. F. de B., C. F. H. te Amsterdam, overtreding Jacht- en Visscherijwet, de le 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 2e 1 en 4 boete of 1 en 4 dagen hechtenis, de 3e 2 X 4 boete of 2 X 4 dagen hechtenis, de 4e vrij spraak. W. de W. te Bergen, G. S. te Schoorl, N. N. te Limmen, E. W. P. te Den Helder, A. C. B. te Zaandam, E. B. te Amsterdam, K. v. L. te Soestdijk, H. J-, T. B., W. A. K. te Alk maar, overtreding Politieverordening, de le 6 boete of 1 week tuchtschool, de 2e. 7e, 9e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 3e, 8e en 10e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 4e teruggave ouders, de 5e, 6e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. Z- Pz. te Egmond aan Zee, A. M. Z, i i Ik heb ontdekt, dat ik met niet in een hoekje hoef te laten duwen, als ik dat zelf niet wil. Fortinbras streek met zijn hand over zijn hoofd en door zijn zilveren kuif en zag den jongen man scherp aan. De mogelijkheid van het ontstaan van een romaneske verhouding tusschen deze twee zwervelingen was uitge sloten. Martin beschouwde Corinna met een koel oog en was absoluut niet doodelijk van haar. De koopman i* geluk glimlachte wel willend. Al zie jt er ongeschoren en in deze ver kreukelde kleeding niet op je voordeeligst uit, je bent toch een heel ander mensch ge worden in deze twee maanden. Ja, dank zij uw raad, zei Martin. Die reis van drie weken heeft met versterkt en hier rol ik heerlijk in de klaver. En de omgeving is niet fnuikend voor moreele en verstandelijke ontwikkeling? U bedoelt Bigourdin en zijn vrienden? riep Martin. Hij is een prachtkerel, ruim en breed van opvatting. Hij is een apostel van goede gezonde denkbeelden, zei Fortinbras met een toestem mend knikje Maar het is niet gezond om hier zoo dun gekleed in die kille lucht te zijn. We kunnen wel doorpraten terwijl jij je aan kleedt. Ik zal me dadelijk even afsponzen, zei Martin en hij verdween in de beroemde bad kamer en eenige oogenblikken daarna kwam hij terug om zich aan te kleeden en onderwijl babbelde hij tegen Fortinbras over de indruk ken, die hij in het Café de 1'Univers had op gedaan. 't Is gek, zei hij, maar ik kan er Corinna niet toe krijgen het ook zoo in te zien. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5