DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN.. NA HITLER's NEDERLAAG. No. 193 Woensdag 17 Augustus 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADLMA. 134e Jaargang T)aqjdi\ksch Ovevzicht De Nazi's zullen een strijd voeren om de macht en haar methodes daarbij zullen een gevolg zijn van de methodes, die de tegenstanders toepassen. De Nazi's in oppositie. !BuÜwland DE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. Arrestaties in Sleeswijk Holstein. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. uosse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractei, rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brievee franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nammei bestaat uit 2 bladen. Nogmaals Hitier! En nogmaals de Duit se rijksregeering Wij moeten namelijk vandaag nog een te rugkomen op de nederlaag van Hitier, zoo als wij zijn bezoek aan de drie hooge Staats burgers beschouwen, al zal Hitier zelf wel licht opmerken, dat hij nooit een nederlaag geleden heeft! 't Is trouwens moeilijk, om 'n minder aangename gewaarwoording vol mondig te erkennen, vond als men gewend is, met veel ophef en bazuingeschal zijn groote niccemen over de wereld uit te gal men! Neen, Hitier beschouwt zijn mislukte po ging om dictator te worden, heelemaal niet als een nederlaag. Integendeelhij weet pre cies wat hij doen moet en volgens een ver klaring van hem aan een vertegenwoordiger aan „Rheinische-Westfalische Zeitung zal hij met zijn partij in de oppositie gaan. Hitier zegt het aldus: „Ik, Hitier, en mijn aanhangers weten hoe wij verder zullen strijden. Wij staan tegen over de regeering-Von Papen, waarvan ik trouwens de meeste leden niet eens ken, even zoo als wij zouden staan en in de toekomst ook zullen blijven staan tegenover een zich nationaal noemende regeering. Ik zal de re geering-Von Papen ondersteunen en dulden zoo lang ik door haar regeeringspolitiek een versterking van het nationale front en een verzwakking van het marxistische front kan waarnemen. Op het oogenblik echter dat door maatregelen van de regeering aan den nationalen kant een stremming intreedt en aan den internationalen kant een verleven diging, zal ik tegen de regeering zijn, zooals ik dat tegen elke andere zou zijn, wie daar van ook lid mochten zijn. In principe ben ik van meening dat elke regeering opgeschre ven is, die niet berust op een krachtige be weging in het volk." Op de vraag of hij de scherpste oppositie van de N.S.D.A.P. tegen de regeering-Von Papen had aangezegd zeide Hitier: „De nationaal-socialistische beweging gaat tegenover de tegenwoordige regeering in oppositie. De kracht van haar opoositie zal staan in verhouding tot de schade die door het niet-opponeeren zal ontstaan". 0 Volgens Hifaer hebben de verkiezingen van 31 Juli reeds aangetoond, waarheen de re geering von Papen met de tegenwoordige leden ervan leiden zal en leiden moet, want ook 'n dictatuur is alleen denkbaar wanneer zij de draagster van den volkswil is of het uitzicht heeft in korten en afzienbaren tijd dat te worden. Op de vraag of voor de N.S.D.A.P. niet beter ware geweest „de musschen in de hand te verkiezen boven de duiven op het dak", antwoordde Hitier: «Neen, ik zou nooit voor een schotel lin zen het eerstegeboorterecht verkoopen. In principieele dingen neem ik liever eiken strijd en elke vervolging op mij, dan dat ik mijzelf of de beweging ontrouw word." Toen de correspondent vroeg hoe de in Berlijn aanwezige leiders van de N.S.D.A.P. de houding van Hitier hadden opgenomen, verklaarde Hitier: Mijn leiders hebben mij goed begrepen en zouden het mij nooit vergeven hebbep als ik anders gehandeld had. Ik kan mij honderd maal vergissen in kleine dingen zonder dat het mij zoo kwalijk genomen zou worden als wanneer is de eer van onze partij of de prin cipes van onzen strijd zou verloochenen. Zij staan thans meer nog dan vroeger als één man achter mij". Ten slotte zeide Hitier, sprekend over wat hij van plan was te doen tegen de daden van terreur, dat er een recht van noodweer be stond en dat de nazi's zich op den duur niet Zl|llen laten afbluffen door fases van „rust en orde". De partij voert een strijd om de macht en haar methodes daarbij zijn een ge volg van de methodes die de tegenstanders in den strijd toepassen. 0 Verder verklaarde Hitier nog. dat hij 't be dekken van den rijkspresident in de bespre ngen over regeeringswijziging beschouwde d's een poging', om de verantwoordelijkheid van de schanden van den rijkskanselier af te sMa*' R'jksregeering had hem voorge leid een nieuwe regeering te, vormen, welk wentelen op de schouders van den Rijkspre- stel hij echter als leider der nationaal- socialistische beweging in den voorgestelden vorm had moeten afwijzen. Hij had mede- deeling gedaan van de voorwaarden waar onder de nationaal-socialistische partij tot een regeering zou kunnen toetreden. Uit den mond van den Rijkskanselier had hij verno men dat deze voorwaarden reeds van te vo ren door den Rijkspresident waren afgewe zen. Er had dus minder dan ooit eenige aan leiding tot dit bezoek bestaan, te meer omdat hij zich niet bij de heeren in Berlijn wilde op dringen. Hitier had dan ook verklaard dat in zijn oogen de verantwoordelijkheid voor de mis lukte regeeringswijziging bij Rijkskanselier Von Papen lag en dat een bezoek bij Von Hindenburg geen zin had. Hitier was slechfs dan bereid een bezoek aan den Rijkspresi dent te brengen, wanneer deze nog geen de finitief besluit genomen zou hebben. Zooals febleken is was dit echter wel het geval. Dat et bezoek aan den Rijkspresident toch is doorgegaaff, moet slechts worden toegeschre ven aan een telefonische verklaring van den staatssecretaris van de Riikskanselerij aan minister Frick, waarin werd medegedeeld dat het besluit van den Rijkspresident nog niet vaststond. In werkelijkheid had de Rijkskanselarij reeds aan de pers mede gedeeld, dat het besluit van den Rijks president vaststond en dat het bezoek van Hitier slechts formeele beteekenis had en ze ker niet tot eenig resultaat zou kunnen leiden Ook de Rijkspresident zelf verklaarde dat zijn besluit reeds vast stond. „Dat ze verlicht ademhalen omdat ik geen Rijkskanselier word, is een groote eer voor mij", verklaarde Hitier ook nog. „De marxi stische vijanden van Duitschland weten na hun jarenlang bedrog tegenover het Duit sche volk, dat de nationeel-socialistische be weging zich eerlijk het lot van den arbeiden den mensch zal aantrekken. De burgerlijke reactionnairen weten, dat wij aan een poli tiek van zwakheid een einde zullen maken door een politiek van nationale kracht. Bei den voelen, dat de tijd van den strijd om klas se- en standsbelangen het einde nadert en dat het Duitsche volk op de basis van het na- tionaal-socialisme zijn eenheid terug zal krijgen". O— De Berlijnsche S.A. leider Graaf Helldorff publiceert in de „Angriff" het volgende troe penbevel aan de S.A.: „De onderhandelingen tusschen den lei der en den Rijkspresident zijn afgebroken. Met algeheele ontkenning van de werkelijke machtsverhouding in Duitschland meende de Rijkspresident den leider het deelnemen aan het burgelijke kabinet von Papen-Schlei- cher te kunnen aanbieden. De vanzelfspre kende eisch van den leider was: Volledige macht en daarmede volledige verantwoorde lijkheid voor de N.S.D.A.P. De beslissing in den binnenlandsche politieke aangelegen heden, welke wij S.A.-mannen in deze dagen verwacht hadden, is dus voor korten tijd uit gesteld. Ik begrijp heel goed, kameraden, dat gij, die met ongeduld op de beslissing gewacht hebt, elke verdere vertraging moeilijk dragen kunt. Aan den anderen kant verlang ik van Nationaal-socialistische strijders het inzicht déjt de S.A. slechts geschapen is om de poli tiek van den leider te steunen. Eigen politie ke wenschen dienen te worden achter gesteld bij de groote revolutionnaire taak. die wij te vervullen zullen hebben en die nc^f steeds niet veranderd is. Alleen het tijdstip is ver schoven en ik neem aan, dat reeds in de vol gende weken de politieke voorwaarden voor het overnemen van de macht door de N.S.D. A.P. aanwezig zullen zijn. Tegenover alle te genwerpingen geldt hier slechts een ant woord: wij zijn soldaten van de N.S.D.A.P. en hebben den leider te gehoorzamen. Tot de 28ste van deze maand is aan de S.A. verlof toegestaan. Op de 28ste treedt een vacantieverbod in werking". Dit laatste beteekend dus, dat het tot den 28sten betrekkelijk rustig en kalm zal blij ven in het Duitsche rijk. Maar het beteekend eveneens, dat na dien datum de Nazi's met nieuwe animo den strijd zullen voortzetten, totdat een beslissing gevallen is Evenals de Berlijnsche S.A.-leider, heeft ook de commandant der S.A.-troepen te Borm zijn menschen veertien dagen vacan- tie gegeven. Wellicht zullen meerdere com mandanten dit doen en deze laatste maatre gelen zou men misschien mogen opmaken dat het einde van deze maand voor Duitsch land zeer belangrijk kan worden. Van de zijde der justitie wordt mede gedeeld, dat in verband met de aanslagen in Sleeswijk Holstein in den nacht na de Rijks dagverkiezingen, door den rechtercommissa ris uit Berlijn en politiebeambten uit Altona, Flensburg en Kiel verscheidene arrestaties zijn verricht. O.m. werd aangehouden de op de lijst der NSDAP voorkomende bediende Moder, uit Altona, leider van de S.S. Hij is gekozen tot lid van den Rijksdag. Alle arrestaties zijn gedaan als gevolg van vergrijpen tegen de wet op de sprngstoffen. De namen der aangehouden personen zijn nog niet bekend gemaakt. Arbeidsdienstplicht. De werkzaamheden der rijksregeering in verband met de dringende taak der werkver schaffing zijn thans in het stadium gekomen der afzonderlijke beraadslagingen der daar voor in aanmerking komende afdeelingen. Het doel der rijksregeering bij het uitwerken va'n den vrijwifligen arbeidsdienst gaat, naar de Lokalanzeiger verneemt, in de richting van den overgang tot den arbeidsdienstplicht. Dit zal waarschijnlijk op die wijze geschie den, dat men bij eenige lichtingen jeugdige werkloozen het ontvangen van ondersteuning afhankelijk zal stellen van de bereidwillig heid om arbeidsdienst op zich te nemen. 8 PERSONEN BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Dicht bij Duisburg-Hamborn zijn in den loop van den dag 8 personen bij het baden om het leven gekomen. Het betreft in hoofd zaak jonge mannen. |ïn den Rijn en den Ruhr zijn 4 personen verdronken, terwijl de overige vier in het Ryn-Heriiekanaal om het leven kwamen. Een der verdronkenen, een jonge man, was gister reeds tweemaal gered. Bij de derde waaghalzerij verloor hij zijn leven. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. In het plaatsje Wanzleben bij Maagden burg heeft Maandagavond een hevig onweer gewoed. Twee vrouwen, die werkzaamheden op het land verrichten, werden door den blik sem getroffen en gedood. Een derde arbeid ster werd gewond en kreeg ernstige brand- blessures. DE LICHTING VAN DE „NIOBE". Het lichtingswerk van de „Niobe" is in den loop van gister goed opgeschoten. De eigenlijke lichting is nl. reeds begonnen. BOSCHBRANDEN IN FRANKRIJK. Ook in Frankrijk hebben ten gevolge van de aanhoudende droogte talrijke boschbran- den gewoed. Momenteel woedt een groote boschbrand in de nabijheid van Marseille. 100 H.A. hout staan daar in brand, waar tegen de brandweer en de veldpolitie machte loos staan. Verscheide dorpen worden door den boschbrand bedreigd. Militairen trach ten, have en goed1 van de bevolking in veilig heid te brengen. TRAMONGELUK IN WEENEN. 20 deels zwaar gewonden. Op lijn D van de Weensche tram is gister avond een ernstig ongeluk gebeurd. Van een tramwagen was een passagier afgesprongen, die achter de tram om den weg overstak. Van tegenovergestelde kant kwam een andere tram aan, waarvan de conducteur om een aan rijding te voorkomen krachtig remde. Juist op deze plaats echter bevindt zich een wissel, hetgeen tot gevolg had, dat de motor- en aan hangwagen uit de rails vlogen. De motorwagen reeds over het trottoir tegen een tuinmuur aan, die instortte en ge deeltelijk door het dak van den tramwagen sloeg. De aanhangwagen vloog tegen een pilaar, die omviel. De bestuurder van de tram werd vreeselijk verminkt. Vijf andere passa- fiers werden zoo zwaar gewond, dat aan hun erstel wordt getwijfeld. Onder de 14 overi ge gewonden bevindt zich ook de man, die de eerste oorzaak van het ongeluk was. STRAFMAATREGELEN TEGEN DE SPAANSCHE OPSTANDELINGEN. De ministerraad heeft besloten een wet uit te vaardigen waarbij de staat gemachtigd wordt bezit te nemen van de bezittingen in vooral de landgoederen van hen, die aan den pronunciamiento hebben deelgenomen. De hertog van Medinaceli is in San Se- bastian gearresteerd en te Madrid in hech tenis gezet. DOODELIJKE ONGEVALLEN IN DE TYROLER BERGEN. Gedurende de laatste dagen hebben in Tyrol eenige ernstige ongevallen plaats ge had. In de Stubaier Alpen is een dame af komstig uit Gaschwitz bij Leipzig bij het be klimmen van den Schaufeltop door een rollen den steen aan het hoofd gewond. Kort daar op is zij aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. In het Zillerdal is een toeriste uit Hamburg doodelijk verongelukt. Zij werd sinds eenige dagen vermist en is thans door een patrouille gendarmes gevonden. Zij is hoogstwaar schijnlijk van een 70 M. hooge rotswand naar beneden gestort. In het Oetzdal werd het skelet van een manlijk persoau gevonden. Het zou hier het lijk betreffen van een zekeren Wiskott uit Essen in Duitschland, die sedert 16 Augus tus 1925 vermist werd. Hij moet destijds van een hoogte van 200 M. naar beneden ge vallen zijn. FRANSCH STOOMSCHIP VERGAAN. 22 personen zouden zijn ver dronken. Een stoomschip van de Compagnie Gene rale Aeropostale, hetwelk den dienst tusschen Natal en Dakar onderhoudt en Zaterdag te Dakar zou aankomen, is volgens een te Parijs ontvangen bericht tijdens een storm vergaan De bemanning, bestaande uit den kapitein en 21 koppen, zou den dood in de golven gevon den hebben. LIEFDESTRAGEDIE TE PARIJS. Een lid van het huis Bourbon gister door zijn minnares ver moord. In een Parijsch hotel werd gistermorgen een lid van het Huis Bourbon Prins Edgar de Bourbon door zijn minnares, de uit Sara- gossa in Spanje afkomstige 39-jarige Con- aeleria Brau-Soler met een scheermes ver moord. Prins Edgar de Bourbon, die 62 jaar oud is, had reeds gedurende geruimen tijd een liefdesverhouding met deze vrouw. Beiden ontmoetten elkaar regelmatig in een klein hotel in de binnenstad, waar de vrouw sedert Juni 1931 een kamer had. Toen de hotel bediende hedenmorgen de kamer binnen kwam om deze schoon te maken vond hij den prins met afgesneden hals op den grond lig gen, terwijl zijn minnares spoorloos verdwe nen was. Het politioneel onderzoek heeft nog geen opheldering omtrent de motieven van het drama gebracht. In den middag gaf de moordenares zich zelf bij de politie aan. Bij het verhoor verklaarde zij in noodweer te hebben gehandeld daar de prins haar met bedreiging van het scheermes dwingen wilde hem te volgen. Volgens het onderzoek der crimineele politie schijnt het echter vast te staan, dat de prins in zijn slaap in bed ver moord is en daarna naar het tapijt op den grond gesleept is. - Prins Edgar de Bourbon is de zoon van Prinses Alice de Bourbon en een onbekenden vader. Hij was vroeger gehuwd met een Amerikaansche vrouw Clara de Cosse Orin- ger, van wie hij zich eenige jaren geleden liet scheiden. Volgens de laatste berichten zou het hier betreffen prins Edgar Serge de Bourbon-Este, een zoon van prins Albrecht von Habsburg, die sinds geruimen tijd te Neuilly bij Parijs woonde. In zijn slaap overvallen. Volgens het politicr eel onderzoek inzake het liefdesdrama te Parijs moet de minnares van het 62-jarige slachtoffer Prins Edgar de Bourbon deze in zijn slaap met een scheermes de hals doorgesneden hebben. Mo menteel tracht men uit te vinden, hoe de ver moorde aan zijn levensonderhoud kwam en waar hij te Parijs woonde. In zijn zakken werd een adres gevonden, doch daar is zijn naam en zijn persoon niet bekend. Hij is ook geen „prins", ofschoon hij zich zoo noemde. Voorzoover men heeft kunnen vaststellen draagt hij wel Jen naam de Bourbon doch is geen lid van dit huis. Nog wordt gemeld, dat het de politie ten slotte gelukt is de verblijfplaats van de prins de Bourbon te ontdekken. Hij woonde nl. bij een zijner vrienden in. De vermoorde zou een natuurlijke zoon geweest zijn van den vroe- geren Keizer Frans Jozef en Alice de Bour bon. Toen zijn vermogen in Oostenrijk in be slag genomen werd, heeft hij zich te Parijs terugggetrokken. De vermoorde waarschijnlijk geen de Bourbon. Betreffende de persoonlijkheid van den vermoorden „Prins Edgar de Bourbon" heeft het Oostenrijksche Gezantschap te Parijs de volgende inlichtingen: In het jaar 1910 is te Weenen voor den eersten maal een z.g. Prins Edgar de Bour bon opgedoken, die uit New York was geko men en zich uit gaf voor rentenier. Later vertrok hij naar zijn zeggen naar Gent. De politie te Weenen werd onmiddellijk op hem opmerkzaam, aangezien hij zich uit gaf voor een bloedverwant van het huis Habsburg. Naar dit korte oponthoud vond met het spoor van den „prins" eerst in 1913 weer terug in Triest en Fiume, waar hij verschei dene bedriegerijen zou hebben gepleegd. Hij gaf zich uit voor overste van het Amerikaan sche leger, voor generaal van het Turksche leger terwijl hij tevens vaak beweerde legi tieme aanspraken op den Albaanschen troon te hebben. Verder verklaarde hij afkomstig te zijn uit Rosenhain in Oostenrijk. Zijn bloed verwantschap met het huis van Bourbon schijnt volkomen ongegrond te zijn. In het verloop van hare verklaringen ver klaarde de moordenares dat haar minnaar groote belangstelling had gekoesterd voor de Spaansche opstanden. LINDBERGH HEEFT EEN ZOON. Gistermorgen is mevr. Lindbergh bevalle6 van een zoon. Moeder en kind maken het goed. De bevalling vond plaats in het land huis Hopewell van de moeder van Lindbergh. waar ook de ontvoering van ret eerste kind van Lindbergh, Charles, heeft plaats gehad. Detectives bij baby Lindbergh. Naar thans bekend wordt, heeft men de geboorte van den jongen Lindbergh gerui men tijd geheim gehouden. Detectives, die politiehonden bij zich hebben, hebben het landhuis in een wijden omtrek afgezet. Op telefonische oproepen wordt niet geantwoord. Nogmaals wordt verzekerd, dat moeder en kind het goed maken. AMERIKA EN DE BETALING DER OORLOGSSCHULDEN. Hooge ambtenaren van het ministerie vafl financiën hebben verklaard, dat de regeering der Ver. Staten verwacht, dat de crediteuren landen de op 15 December a.s. vervallende termijnbetaling der oorlogsschulden aan Amerika zullen betalen. De regeering der Ver. Staten is momenteel niet van plan in te gaan op voorstellen, welke een uitstel van betalingen zouden bedoelen. Zij verwacht echter, dat zulke voorstellen niet gedaan zullen worden. Het ministerie van financiën laat zich niet door het stem ming maken voor een schrapping der oor logsschulden beinvloeden. De Amerikaan sche regeering weet, dat bijna alle crediteur- landen de eerstvolgende jaarlijkscche beta ling kunnen opbrengen. Mocht echter toch een land om betalingsverlichting verzoeken, dan zal een dergelijk verzoek individuëel on derzocht worden. Door een dergelijke politiek zou een eenheidsfront van Europeesche credi teuren verhinderd worden. Nog werd gewe zen op het feit, dat de Amerikaansche regee ring zich schadeloos zal stellen, in geval een of andere crediteur zijn verplichtingen niet mocht nakomen. Tenslotte werd nog gewezen op de verdeeldheid van het Congres ten aan zien van het schulden vraagstuk en dat wan neer de schuldenbetalingen niet zullen plaats vinden het budget der Vereenigde Staten geheel in de war wordt gebracht. DE INTERNATIONALE DIAMANT* INDUSTRIE. De beschouwing van den heer Henri Polak in het weekblad van 8 Juli j.1. inzake de vrees van een eventueele mislukking van het confe rentieplan, werd gister in het Zuid-Afrikaan- sche regeeringsorgaan „Die,Burger" gepubli ceerd, Vermoedelijk met de bedoeling sym pathie. te betuigen met de conferentie en tevens te laten zien, hoe zeer een overzeescho conferentie zou worden toegejuicht. Naar be kend werd destijds het telegram inzake deze conferentie, eveneens door die Burger tijdens de zitting van het parlement, gepubliceerd, gunstig gecommentarieerd. Het schijnt thans zeker te zijn, dat minister Fourie zijn oorspronkelijk plan, Nederland pn België te bezoeken naar de conferentie te Ottawa, ten uitvoer zal brengen, hetgeen de mogelijkheid insluit, dat tijdens dit bezoek besprekingen betreffende de diamantindustrie zullen worden gevoerd. DE REGELING DER COMMUNALE PROBLEMEN IN BRITSCH-INDIE. Het voorloopig regeeringsontwerp ter regeling van de communale problemen in Britsch-Indië wordt thans gepubli ceerd tesamen met een desbetreffende verklaring van MacDonald. In deze documenten wordt in herinnering ge bracht, dat de taak van het nemen eener beslissing in dezen met groote schoor voetendheid door de regeering slechts werd aanvaard na herhaald falen der gemeenten om tot een onderlinge over eenkomst te komen, hiertoe in de eerste plaats gebracht door een directe uitnoo- diging van de gemeenten. Zelf thans hoopt de regeering nog dat de Indiërs zelf tot overeenstemming zullen komen en hoopt tevens dat dit zal plaats vinden voor het onderhavige ontwerp tot wet zal worden. Met het oog hierop is het door het ontwerp bestreken terrein tot een minimum beperkt, in de hoop dat dit zal worden aangevuld door de ge meenten zelf. Opzettelijk is het ontwerp dus beperkt tot regelingen betreffende de vertegenwoordiging van Britsch-In- dische gemeenten in de provinciale wet gevende vergaderingen, terwijl de kwes tie van de vertegenwoordiging in de wetgevende vergaderingen in een cen trum uitgesteld is.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1