Alkmaarsctie Courant. Naar de Pyreneeën en Lourdes. Fortinbras' toovermacht Jladiouieuws JxuiUeica Honderd viei en dertigste Jaargang. DONDERDAG 18 AUGUSTUS Fraaie autotocht voor groot-toeristen door Frankrijk's schoonste streken. Amerikaansche notities No. 194 1932 Vrijdag 19 Augustus. Hilversum, 1875 M. (6.45—12.—, 4.—8 enll-12— VARA, 12.—4— AVRO en de VPRO/AVRO van 8.—11 uur). 645— 7.en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.Gra- mofoonplaten. 9 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.15 Voordracht door A. Bouwmeester. 10.30 Vervolg-septet. 11Vrouwenkwartiertje. 11.15 Vervolg septet. 12.AVRO-Klein- orkest o.l.v. N. Treep en gramofoonplaten. 2Gramofoonplaten. 2.30 AVRO-Kamer- orkest o.l.v. L. Schmidt en gramofoonplaten. 4 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinde ren. 5.VARA-orkest o l.v. H. Wiggelaar. -5 50 Gramofoonplaten. 6.Orgelspel Joh. Jong. 6.30 Onthouders Radio Comité. Cause rie door dr. F. Delhez. 6.45 Vervolg orgel spel. 7.05 Causerie door C. v. d. Lende. 7.20 Vervolg VARA-orkest. 8— VPRO-Nieuws. 8 05 Vaz Dias. 8.1510 15 Uit het Kurhaus te ScheveningenResidentieorkest ol.v. Carl Schuricht. Vierde Symphonie, Bruckner. In de pauze om ca. 9.Voorlezen door J. H. Eekhout. Na afloop ca. 1015 Ds. J. H. Smit Siginga: jleremia. 11.12.Gramo foonplaten. Huizen, 296 M. (Algemeen programma te verzorgen door de N. C. R. V.) 8 Schrift lezing. 8.159 30 Gramofoonpl. 10130 Zie- kendienst. 11.Gramofoonpl. 12.152. Concert. J. Meyer, zang. H. Hermann, viool. H. v. d. Horst Jr„ cello en mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano. 2.30 Concert. K. Hartvelt, viool. P. Lentz, cello en G. Seyler, piano. 4.30 Gramofoonpl. 5.Voor de Post- zegeverzamelaars. 5-30 Voor amateurfoto grafen. 6.H. J. Steinvoort: Een foto stander. 6.30 Radio-dokter. 7— Causerie door A. J. Herwig. 7.45 C. A. Deul: Zermatt en Omgeving. 8.15 D H.O.V. (Symphonie- orkest) o.l.v. F. Schuurman m. m. v. NCRV- Dameskoor o.l.v. Mej. L. Lauenroth. 9. Fotografiepraatje. 9.3010.30 Vervolg con eert, o.a. uit „Sommernachtstraum", Men- delssohn. Ca. 10.Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 12.20 Em. Star- key's orkest. 1.05 ^rgelspel door M. Vinden. I.502.50 Gramofoonpl. 4.20 Schotsch Studio-orkest m. m. v. K. Garscadden, zang 5 35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 Men- delssohn's Pianomuziek door G. Peppercorn 7.10 en 7.30 Lezingen. 7.50 BBC-orkest o.l.v. J. Lewis m. m. v. C. Willis, alt, o.a. Suite ancienne, Lacomc en Slavische Dans nr. 1, Dvorak. 9.— VaüdVille, o.a. Jack Padbury's Band. 10.Berichten en lezing. 10 35 Man- tovani en zijn Orquesta Tipica, m. m. v. M. Thomas, sopraan. O.a. Rosen aus dem Süden, wals, Strauss; II Re Pastore, Mozart en uit „Amico Fritz", Mascagni. 11.20 12.20 BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05, 12.20 en 7.20 Gramofoonpl. 9.05 Pianoreci tal door Serge Tenenbaum en gramofoonpl. 9.50 Strijkkwartet en gramofoonpl., o.a. 4de kwartet, BeBethoven. 10.50 Gramofoonpl. Kalundborg, 1153 M. 12.25—2.20 Concert uit Hotel Angleterre. 3.205.20 Omroep orkest o.l.v. Meyer—Radon, m. m. v. E. Jensen, liedjes b. d. luit. 8 20 Opening van het katholiek congres m. m. v. orkest en koor, o.a. Festpolonaise, Svendsen. 10.3511.20 Poj ulaire operamuziek door het Omroep orkest o.l.v Meijer—Radon, o.a. fragm. uit „Lohengrin", Wagner en „La Bohème", Puccini. 11.20—12.50 Dansmuziek. Langenberg423 M. 1258.20 Concert uit Bad Wildungen. 11.35—12.05 Gramo foonplaten. 12.20 Concert uit München. 1.50 2.50 Philh. orkest Mannheim o.l v. Eberts. 2.50 Gramofoonplaten. 5.206.35 Namid dagconcert. 8.20 Wagnerconcert. Orkest o. 1. v Buschkötter m m. v. Strienz, bas, o.a. In leiding „Lohengrin" en Wotans Abschied und Feuerzauber uit „Walküre". 9.20 „Das Nebelhorn", vroolijk hoorspel van Uzarski. Hierna „Der Mord in der Friedrichstrasze" dito. 10.5012.20 Mis Es gr. t. Schubert door koor, orkest en solisten o.l.v. Zimmer- mann. Rome, 441 M. 9.05—11.20 Symphoniecon- cert o.l.v. A. Pedrollo, o.a Symphonie aus der neuen Welt. Dvorak en Ouverture „Rien- zi", Wagner. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.l.v Walpot. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten 8.20 Omroeporkest o.l.v. Kumps. 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende, o.l v. Toussaint de Sutter, m. m. v. J. Manceau, zang. 10 20 Laatste acte „Marouf" (Uit de Opera te Pa rijs). 338 M.: 12.20 Concert o.l.v. Kumps, m. m. v. Khuner, cello en Borgers, zang. 3.20 Klassiek concert uit de Kurzaal te Ostende. 5.20 Dansmuziek uit Ostende. 6.20 Gramo- foonplaten. 6-50 Cello- en pianorecital. 8.20 Fragm. uit „De Dollarprinses", Fall m. m. v. het Ensemble „Mantza" en het Omroep orkest o.l.v. K. Walpot. Hierna Max Alexys en zijn orkest. Zeesen, 1635 M. £-20 Uurtje gewijd aan Rud. Philipp m. m. v. orkest o.l.v G. Maasz. 9.20 Zie Langenberg. 1030 Berichten en hierna tot 12-50 Dansmuziek door de kapel Grüber. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 251 O, jonge vrouw, met weinig vertrouwen Waarom mij niet geraadpleegd inplaats van hardvochtige medische studenten met bespot telijke moeders? Corinna werd vuurrood en in haar oogen kwam een harde uitdrukking. Ik veronderstel dat de kwaadsprekende tongen in dit afschuwelijke kleine hotel aan het babbelen zijn geslagen. Daarom ga ik nu juist weg om ze gelegenheid te geven te klet sen in mijn afwezigheid. Maar mijn Penthesilia, zei Fortinbras op vertroostenden toon, waarom wordt je nu zoo boos? In dit afschuwelijke kleine ho tel is iedereen op je hand. Ze zouden alles willen doen om je te helpen, met je mede te oelen en je te toonen, dat ze je lief hebben! Ik heb hun sympathie niet noodig, zei Horinna bits. Ook geen menschelijke betuiging van leedwezen of genegenheid? Je wilt je reke ning voldoen als een jonge vrouw, die in een auto kwam, een nacht bïeef en zoo weggaan Neen, dat wil ik niet, maar ik ben in faam behandeld en ik wil naar Engeland te- rug. Wie heeft je hier zoo infaam behandeld? Fortinbras. De benaming „groot-toerist" wordt veelal vereenzelvigd met „duur", „lange vacantie", „groote reis-ervaring" en dergelijke. Nu is het ongetwijfeld waar: wanneer men maanden achtereen door onze oude wereld reist, en daarbij ettelijke duizenden guldens opmaakt, verdient men den naam van groot-toerist evengoed als de Amsterdammer, die in Ben galen op koningstijgers gaat jagen. Maar dat neemt niet weg, dat men óók per auto een verre reis kan maken, zonder over een fan- tastischen credietbrief te beschikken, zonder dat men hiervan jarenlang een gewoonte ge maakt heeft en zonder dat daarmede maan den gemoeid zijn. Een vacantie van twee of drie weken is voldoende, om een groot stuk van Frankrijk, Duitschland of Zwitserland tamelijk grondig te bezichtigen. „De vele hon derdtallen aanvragen om reisinlichtingen van menschen, die naar verre streken willen", zoo schrijft ons de A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland, „die ons in deze maanden berei ken, bewijzen wel, dat het groot-toerisme ook (Lans nog in trek is, en tevens, dat het moge lijk is, om een prachtigen tocht te maken, zon der excessief veel geld uit te geven". Op bijgaand schetskaartje is een bizonder mooie reis aangegeven, welke van Clermont- Ferrand tot Angoulême geheel op schaal is geteekend, terwijl de aansluitende routes via Paiijs naar het westen en oosten des lands schematisch weergegeven zijn, dus zonder rekening te houden met de kilometerafstan den. Dat de toegangswegen in Nederland er niet op voorkomen, vindt zijn oorzaak in practische overwegingen (ruimte), terwijl voorts degenen, die dezen tocht gaan onder nemen, in het eigen vaderland den weg wel voldoende zullen kennen, om in Breda of Maastricht te komen en anders geven de A.N.W.B. wegwijzers de juiste route wel aan De rit BredaParijs is weinig belangwek kend. afgezien natuurlijk van de groote steden, die men bezoekt, maar de tocht over Namen, door het Maasdal dus, is vooral op Belgisch gebied hoogst interessant, terwijl ook in Frankrijk aantrekkelijke landschappen langs dozen weg voorkomen. Van Parijs gaat het door mooie bosschen op FontaineDi.au aan, terwijl vervolgens stroomopwaarts de Loire gevolgd wordt tot Nevc-rs, waar men in het dat van de Al lier komt, dat vooral nabij de bekende modebadplaats Vichy zeer pitto resk is. Vervolgens langs de door de Miche- lifie welbekende stad Clermont- Eerrand naar St. Flour. Op deze wijze blijven de bergen van Auveigne (een mooi oud-vulkanisch landschap) westelijk liggen, wie ze bezoeken wil, rijde van Clermont over St. Nectaire en Mauriac naar St. Flour, vanwaar twee be langwekkende routes naar de Pyreneeën lei den: de eerste door een bergachlig gebied en de vruchtbare laagvlakte van de Garonne (over Albi en Toulouse dan wel via het hoogst merkwaardige middeleeuwsche Car- cassonne) en de tweede door de Gorges du Tarn, rotskloven en grotten, waardoor de rivier de Tarn stroomt. Deze laatste weg is ongetwijfeld het meest belangwekkend. Voor bij La Malène (54 K M. vanaf Mende) be gint het meest indrukwekkende deel van de Gorges. Eerst komt men aan Le Détroit, waar de Tarn stroomt tusschen prachtig ge kleurde, loodrecht opstijgende rotsen ter hoogte van 500 M.; verderop, het Cirque des Baumes, terecht het glanspunt van dit won- derschooen gebied genoemd. Ook de verdere weg langs Millau is prachtig; wanneer de Causse du Larzac (een hoogvlakte) achter den rug is, komt men in nagenoeg vlak ter rein; voorbij Narbonne enkele meren, die met de Middellandsche Zee in verbinding staan. Perpignan heeft, meer dan welke anc'ere stad aan de grens ook, een typisch Spaansch karakter. Hier begint de groote weg door de Pyreneeën welke tot Font Romeu tamelijk geleidelijk stijgt. Voor hen, die via Carcassonne (prachtige stad, typisch voorbeeld van middeleeusche Doe nu niet zoo idioot, riep Corinna. Ze zijn hier allemaal engelachtig voor me ge weest, zelfs Martin. Ik geloof dat ik me over het geheel ge nomen netjes tegenover je gedragen heb, sinds we op reis gingen, merkte Martin op. In alle geval heb jij je instinct van gentleman gevolgd, stemde zij toe. Fortinbras leunde achterover in zijn stoel en slaakte een zucht van verlichting. Ik ben blij te bemerken, dat dit over haaste vertrek geen vlucht is. Vlucht, herhaalde ze. Denkt u dan dat ik....? Met opgeheven hand legde Fortinbras haar het zwijgen op. St! Wil je me even heel in het kort ver tellen wat er gebeurd is? Hij boog zijn verstandig hoofd naar haar toe en zijn geduldige, vermoeide oogen hiel den haar in bedwang. Daar je aan het eind van je geldt bent en niet met Martin uit het vagebondenpotje wilt putten en daar je in mijn beloften geen vertrouwen meer hebt, heb je je toevlucht ge nomen tot dien jongen windbuil, met wien je op je onschuldige, vrije, Engelsche manier maar tot ergenis van zijn Fransche verwan ten, veel naar restaurants en theaters in Pa rijs bent gegaan. II vous a conté flaurette (hij heeft je lievigheidjes verteld). Hij heeft je zoo'n beetje het hof gemaakt. In alle eer en deugd. Op zijn leeftijd hij boog zou ik dat ook gedaan hebben. Maar in al zijn brie ven zul je geen enkele bepaalde betuiging van liefde vinden. Werktuigelijk trok Corinna haar hand schoenen uit, Fortinbras roakte zijn sigaret. vesting, gedeeltelijk nog uit den Romeinschen tijd dateerend) gereden zijn, begint de Pyre neeën route dus in Font-Romeu, dat speciaal als wintersportplaats in den laatsten tijd be kendheid verworven heeft. En hier begint in elk geval het „echte" bergterrein: tal van bergpassen moeten worden „genomen". Hier voor behoeft men echter geen vrees te koes teren, wanneer de wagen behoorlijk in orde is, en de bestuurder in de vlakte goed kan autorijden, zal hij zich in luttele uren aan de inderdaad sterk gewijzigde omstandigheden leeren aanpassen. En bovendien doet men op de heenreis al heel wat bergervaring op. Het spreekt vanzelf, dat de bezienswaardigheden in de Pyreneeën hier slechts terloops vermeld kunnen worden; wij vestigen speciaal de aan dacht op Tarascon sur Ariège waar verschil lende prachtige grotten en onderaardsche meertjes liggen (hier zijn diverse praehistori- sche vondsten gedaan) en op Bagnères de Luchon, de koningin der Pyreneeën, door een kabelspoor met het op 188 M. hoogte gelegen Superbagnères verbonden. In Bagnères de Luchon verlaten wij het bergterrein om over Tarbes, (waar de route over Toulouse (zie boven) zich met onzen weg vereenigt) naar de bedevaartsplaats Lourdes te rijden, waar o.m. de Basiliek en deb ekende grot (op den linkeroever van de Gave de Pau) ook voor niet-Katholieken zeer interessant zijn. Een gemakkelijke route voert van Lourdes langs de winterverblijfplaats Pau (prachtig kasteel en Palmerium) naar Biarritz. Onderweg heeft men herhaaldelijk prachtige panorama's op de Pyreneeën. In de badplaats Biarritz (interessant zijn hier de rotspartijen aan de kust van den Atlantischen Oceaan) begint de terugweg. Van St. Vin cent tot Arcachon loopt de weg bijna voort durend door de uitgestrekte bosschen van de Landes, waaruit veel hars gewonnen wordt. In deze streek komen nog tamelijk veel moe rassen voor, zoodat men af en toe de bekende schaapherders op lange stelten (tot 2 meter!) kan zien. De weg loopt op eenigen afstand achter de duinen; bij Gujan een groote watervlakte, die met den Oceaan in verbin ding staat. Bordeaux, de beroemde wijnstad, ligt schitterend aan de Garonne, op de brug over deze rivier heeft men een mooie uitzicht op de stad, die in halve-maanvorm is gebouwd Vervolgens over een schitterende brug over de Dordogne, daarna tot Barbezieux vrij heuvel achtig, verder tot Augoulêne een vrijwel vlak en tamelijk boschrijk landschap. De verdere rout naar Parijs behoort niet tot de mooitsfe van Frankrijk, maar de uitstekende wegen, waarop men zonder bezwaar snelheden, uren achter elkander ontwikkelen kan, kunnen mo gelijk een kleine compensatie geven. In Tours, aan de Loire gelegen, bevindt men zich mid den-in het kasteelengebied, waarheen een excursie zaer loonend is; wie hierover meer wil weten, kan zich tot onze Redactie of tot den A.N.W.B. wenden. Tenslotte over Ver- sailles naar Parijs; wie het drukke hoewel zeer ordelijke verkeer aldaar wil vermijden, kan van Versailles over Pontoise naar Chan- tilly rijden. Kilomeferafstanden. 1. Maastricht—Parijs 439 K-M. Maastricht Luik Namen Dinant Givet Charville Reims Chateau Thierry Meaux Parijs 2. Breda— Parij Breda Antwerpen Brussel St. Quentin Compiègne Senlis Parijs 439 cd 32 co 407 97 UJ (X 342 LU 125 314 ca 148 2; 291 O 204 LU LU T1 235 D 289 150 ca 352 87 LU 401 U 38 H 439 K.M. 394 CO 51 CO ÜJ Ca 343 98 296 LU ca 154 240 O 260 z 134 D ca LU 324 LU LU 70 357 37 H 394 Hij vervolgde: Je ziet in hem een mogelijken echtge noot. Ik ben openhartig, mijn werkkring eischt dit. Maar je hart heeft hij nooit sneller doen kloppen. Dat ontken je niet, goed. In je grooten nood zooals jij je toe stand zag heb je hem een dringend tele gram gezonden, dat geen man, die eenig ge voel heeft, terzijde kan leggen. Hij leent de auto van zijn aangetrouwden neef en ge hoorzaamt aan je oproep. Je spreekt met hem in een duffe, kleine, benauwde kamer Je legt hem het geval voor met zeer veel fijn vrouwelijke tact. Hij bemerkt, dat een huwe lijksaanzoek van hem verwacht wordt. Hij trekt zich terug. Hij kan je met geen moge lijkheid trouwen volgens de Fransche wet zonder toestemming van zijn ouders. En die zullen ze nooit geven, want ze koesteren an dere plannen voor hem, die niet te verande ren zijn. Er is net zooveel kans op een hu welijk als op een heiligverklaring. Maar, zegt hij, we zijn beiden jong, we hebben el kaar lief, we zullen maar stil in et Quartier wonen samen, voor onbepaalden tijd. Waar om zouden we niet samen een huishouden beginnen? Ik heb genoeg voor twee en laat de toekomst voor zidi zelf zorgen. Corinna stond op, ze zag aschgrauw en schudde hem bij den schouder. Hoe weet u dat in 's hemelsnaam? Wie heeft u dat verteld? Wie heeft gehoord dat die ellendige jongen me heeft voorgesteld om met hem te leven als zijn maitresse? Fortinbras streek haar over haar hand en glimlachend keek hij naar haar gespannen gezichtje. 3. Parijs—Vichy—Font Romeu 1005 K-M. Parijs Fontainebleau57 Montargis107 Nevers232 Moulins287 Vichy344 Clermont- Ferrand 403 Issoire438 Mende608 St. Flour526 Millau702 Pézenas802 Narbonne 851 Perpignan 919 Font Romeu 1005 4. Si. Flour—Font Romeu 435 K-M. Quillan359 St. Flour Espalion 87 Albi 199 Rodez119 Mazamet257 Carcassonne306 Font Romeu435 5. Font Romeu—Tarbes 348 K-M- Font Romeu Col de la Perche 11 (1577 M. hoog) Col de Rigat17 (1488 M.) Bourg Madame 30 Col de Puymorens 58 (1918 M.) Ax les Thermes 87 Tarascon115 Col de Port 133 (1249 M.) St. Girons 173 Col de Portet d'Aspet (1074 M.) Col des Ares (788 M.) Bagnères de Luchob Col Port de Peyre Sourde (1545 M.) Col d'Aspin (1497 M.) Bagnères de Bigorre Tarbes 6. Albi—Tarbes 231 K-M. Albi Toulouse Montréjeau Tarbes 7. Tarbes—Lourdes—Biarritz Angoulême 539 K.M. Tarbes Lourdes Pau Bayonne Biarritz Bayonne St. Vincent Mimizam Arcachon f Bordeaux Barbezieux Angoulême 8. Angoulême—Parijs 436 K-M. Angoulême Poitiers Chatellerault Tours Vendóme Chartres Rambouillet Versailles Parijs 204 225 245 269 300 326 348 77 180 231 19 60 168 175 182 207 288 361 422 506 539 109 143 208 263 346 388 420 436 (Vervolg) (Van onzen eigen correspondent). Hoe men er ook over denken mag, de po litie houdt vol, dat er geen andere manier be staat om de verharde misdadigers, speciaal de beroepsmoordenaars, tot bekennen te dwingen. Tegenstanders van deze manier van doen beweren, dat Scotland Yard, Parijs Berlijn en andere groote Europeesche steden de misdadigheid zeer wel aan kunnen en be roepen er zich op, dat geweldsmisdaden dèar veel geringer in aantal zijn dan in de V.S. Wanneer de Amerikaansche politie op dezelfde manier te werk zou gaan, zouden betere resultaten verkregen worden, beweren zij. De Amerikaansche politie houdt vol, dat geen enkele Europeesche natie hetzelfde cri minaliteitsprobleem heeft als dit land; de Amerikaansche „racketeer" en „gunman", die woest veel geld verdiend heeft door de Drooglegging, heeft een macht gekregen als men zich elders niet kan voorstellen. Daar om kan hij zich de sluwste advocaten aan- Dacht je nu heusch, mijn lieve kind, dat ik, die nu twintig jaar de biechtvader ben van de Rive gauche (linkeroever) nog de ma nieren van de Rive gauche niet ken? Dat ik niets weet van internationale of laat ik liever zeggen van multi-nationale codes van sociale gebruiken, zedelijkheid, eer enz. en hoe die begrippen met elkaar in botsing komen? Ik wist dat jullie, van verschillende nationali teit, Camille Fargot en jij, over een huwelijk dachten en ik vertel je de uitkomst, 't Is zoo iets als een mathematisch vraagstuk voor een schooljongen. Diep neerslachtig ging ze weer zitten, 't Was alles gebeurd, zooals Fortinbras zei. Hij had niet gesproken en zij had hem niet den tijd gegeven dit nog te doen, van de heftige woede, waarmede zij Camille de deur had gewezen. En zijn psychologisch in zicht was ook juist. Zij had zich gevleid ge voeld door de luchtige hofmakerij van den jongen man, die dwaze verwachtingen bij haar had opgewekt, maar ze had nooit iets om hem gegeven. En nu had ze een afschuw van hem. Ze begon met haar vingers op de tafel te trommelen. En wat moet ik nu beginnen? O zoo, zei Fortinbras, nu gaan we ein delijk verstandig praten. En nu kunnen we beginnen met ons tweede ambtelijke consult, Vooruit dan maar, zei Corinna. Ik gebruikte 't woord ambtelijk, merkte Fortinbras op. Martin begon te lachen en legde een tien franesstuk op tafel. Ik betaal voor ons beiden, zei hij. 't Is alsof je op de kermis bij een waarzegster komt, zei Corinna, maar we schaffen, die voor geld te krijgen zijn, en verder werken de Amerikaansche wetten en gerechtshoven lang niet zoo doelmatig als die van Europa. Een objectief beoordeelaar zal in deze hee- le geschiedenis ook de grootste tegenstrijdig heden vinden. Aan den eenen kant wordt li chamelijke afstraffing scherp veroordeeld en aan den anderen kant wordt een moordenaar onder plechtig ceremonieel en na een langdu rige voorbereidig op een electrischen stoel ge dood. Zoodra een weerzinwekkende misdaad gebeurt als het vorige jaar in Harlem, toen rondvliegende kogels van elkaar beoorlogen de benden op straat spelende kinderen ver wondden en doodden, gaat een kreet op om het bloed der misdadigers, „shoot 'em oo sight", er wordt gepraat van een gewapende burgerwacht en het recht de kerels aan een lantaarn op te knoopen. Maar de ziedende verontwaardiging koelt gauw af en wanneer een rasboef, die zich vast en zeker in een moordenaar ontwikkelen zal, meer krijgt dan hij verduren kan, laait diezelfde veronrwaar- diging weer op, ditmaal tegen de politie zelf. Men moet echter niet denken, dat elke ar- moeten voortmaken. Ze keek op haar horloge. Ik heb niet eens tijd om de rekening h betalen. Wil jij dat doen? Ze nam uit haar taschje één van de ge leende bankbiljetten, dat ze naar Martin toegooide. Ik ben een en al gehoor. Ik heb drie minuten tijd. Maar toen drong het geluid van knerpende wielen, door de open deuren van eetzaal en vestibule tot haar door. Zij schrok. Daar gaat de onnibus. De onnibus is gegaan, zei Fortinbras. Ik zal mijn trein missen. Dat zal je zeker, zei Fortinbras. 1 En mijn koffers zijn meegegaan. Dat zijn ze niet, hernam Fortinbras. Ik heb gezegd dat ze afgeladen moesten wor den. Corinna was onthutst. Als ik nu toch ooit zoo'n onbeschaamd heid Ze keek op haar horloge. En dat ellendige ding is voor zijn tijd vertrokken. Ja, op mijn verzoek, zei Fortinbras. En nu er geen kans voor je is om de eerste uren uit Brantome weg te komen, zou je er mis schien toe kunnen komen een andere houding aan te nemen en naar de stem van de Rede te willen luisteren. Tusschen twee haakjes, zei Martin, heb je je petit déjeuner (eerste ontbijt) gehad? Neen, zei Corinna knorrig. Goede Hemel, riep Fortinbras, zijn ar men omhoog heffend, en ze laten de vrou wen vrij rondloopen. (Wordt vervoUrdL.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5