„beven, zou dat; gezorgd kunnen wor- jÜI f oor verbetering van de Nederlandsche den ^Volgens de gegevens van het Centraal Bu- „u Van Veilingen in Nederland zou ruim 13000 H A. in gebruik zijn voor de teelt van fruit voor den handel, wat één procent is van de totale oppervlakte cultuurgrond in \ederlan4- Deze oppervlakte i* groot ge noeg om Nederland van voldoende fruit te voorzien en zelfs nog een belangrijk over schot te leveren voor export. De reden waarom adressanten langs kunst- matigen weg, dus door verhooging van in voerrechten den invoer wenschen tegen te gaan. is dat de Amerikaansche fruitteler zal voortgaan om tegen elke prijs het product op onze markten te brengen ook al zijn de prijz® niet hoog. Zijn systeem van werken heeft heeft gemaakt, dat men ook met verlies toch nog kan voortgaan groote hoeveel heden in te voeren. De Amerikaansche regeering heeft in ver band hiermede landbouwconsulenten. Men w-jl het Europeesche afzetgebied behouden en voorkomen, dat de fruitteelt daar op hocger peil wordt gebracht, zoodat men in Europa de eigen markten gaat voorzien. Contingenteering ook goed. Indien bezwaar mocht bestaan tegen een invoerrecht op buitenlandcsh fruit, dan ver zoeken adressanten den minister te willen overwegen of niet thans de tijd is aange broken om gezien den sterk gestegen invoer van 1930 vergeleken bij dien van 1931 over te gaan tot contingenteering van den invoer van fruit, speciaal van de appels en peren. BIJ DEN 400STEN GEBOORTEDAG VAN WILLEM DEN ZWIJGER. Huldigingsplannen van de Baro nie van Breda. Eenige leden van de commissie tot voorbe- leiding van de viering van het vierde eeuw feest der geboorte van prins Willem van Oranje, tevens bewoners van de baronie van •Breda, hebben het plan opgevat om op 24 April 1933 vanwege de baronie in de Nieuwe Kerk te Delft een gedenkraam te doen aan bieden. Maatregelen zijn reeds getroffen om hiervoor gelden in te zameien. De burgemeesters van de gemeenten in de baronie heben ter zake van gedachten gewis seld en het kwam hun het beste voor zich met ingezetenen te verstaan om tot een inzame ling van gelden te komen. Dinsdagavond is te Breda ten stadhuize een vergadering gehouden van vooraan staande Bredanaars, waar vele middelen ter sprake zijn gebracht, die zullen kunnen die nen de middelen voor het plan bijeen te brengen. Besloten werd een bloempjesdag te houden op 31 Augustus, een circulaire rond te stu ren en een herdenkingsavond te organiseeren, De baronie heeft in zéér bijzondere ver houding tot den prins gestaan, mede door zijn verblijf in die streek. Breda, de hoofdstad van de baronie, is de stad waar de Zwijger vertoefde, waar hij in de voetsporen trad van zijn neef, den eersten Nederlandschen prins van Oranje. Réné van Chalans, den zoon van Hendrik III van Nas sau, Heer van Breda. Breda is ook de ge boortestad van eenige kinderen van prins Willem. MALAISE. Slapte in de bedrijven te Almelo In de fabriek der N.V. Textielfabriek Al melo, voorheen H. en B. Scholten (De Gren zen) is aangeplakt, dat met ingang van a s. Zaterdag de werkzaamheden voorloopig worden stopgezet. Tot nogtoe waren hier nog ongeveer 80 wevers aan den arbeid. Ook de fabriek „Java" der firma H. ten Cate Hzn. Co. zal worden gesloten, wan neer het goed, dat thans op de getouwen zit, afgeweven is. Hierdoor zullen ruim 200 ar beiders werkloos worden. Ook bij de firma Palthe is wegens slapte in het bedrijf de werktijd met één dag per week verminderd. HOE EEN MONTEUR ZICH ZELF WERK VERSCHAFTE. Geen aanbevelenswaardige manier. De politie te Najirclen heeft een 24-jarigen werkioozen mo ltu "'Vj|thouden, die er zijn 'broodwinning •- - om langs den weg automobilisten van r wagen een band sprong, behulpzaam te zijn. Hij hielp het toeval een handje door in het wegdek van den rijksweg een gaatje te boren en waarin een scherpe stalen pen overeind te zetten. Zoo had «ij twee observatieposten. Het is niet gelukt den man op heeterdaad te betrappen, maar bij een huiszoeking werd «en beitel gevonden, waaraan nog asfalt van den rijksweg kleefde, en eenige uit oude vijlen geslepen pennen. De man heeft volledig bekend. Onder Naar- den heeft hij venf maal succes gehad. De be- looüing van zijn hulpvaardigheid liet hij over san de welwillendheid van het slachtoffer. BELANGRIJKE VERDUISTERING BIJ DE BOERENLEENBANK TE OEGSTGEEST. De kassier gearresteerd. De kassier van de r.k. boerenleenbank te Degstgeest is gearresteerd, daar gebleken is. dat hij zich. in den loop van eenige jaren aan verduistering van een bedrag, dat de t 100.000 ver te boven gaat, moet hebben scl]\ddig gemaakt. r Hij is naar het huis van bewaring te 's- •Jfavenhage overgebracht. Reeds eenige we- *en werd hij van fraude verdacht. Hij is °«n reeds geschorst. v eigens mededeeling van het bestuur van «e bank zou het bedrag door borgstelling «n volle gedekt zijn. Het schijnt dat er een totaal bedrag van S6.000 plus de rente is verduisterd. De ge resteerde is 68 jaar jaar oud en genoot het °Ue vertrouwen. Hij is in 1917 bij de bank 'n dienst gekomen. Het onderzoek heeft uit lezen, dat verduisteringen gedurende ne gen jaren zijn gepleegd. Het onderzoek 'wdt nog voortgezet. Verdachte heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hoewel van de gelden, die door de cliënten aan de Boerenleenbank zijn toevertrouwd, een groot deel niet meer over is, zullen de spaarders geen schade lijden. In de eerste plaats heeft de kassier reeds afstand gedaan van al zijn bezittingen een boerderij, waarvan in ieder geval het vee van hem is en nog eenige kleine eigendommen maar bovendien stonden verschillende personen borg voor hem. Deze personen, allen bekende inwoners van Oegstgeest, zullen dus wel ge dupeerd worden. Voorts verluidt ook. dat het hoofdkantoor te Eindhoven de schade voor zoover deze niet door de borgen of op andere wijze zal ver goed kunnen worden, zelf zal dekken. DE OVERBRUGGING ONZER GROOTE RIVIEREN. De brug bij Zaltbommel. Gistermiddag is weer een stuk van de spoorbrug bij Zaltbommel gelegd. Thans de helft van een der middenstukken van de groo te hoofdliggers, of om precies te zijn: de westelijke kant van het zuidelijke deel van de stroomhoog. Het andere deel zal zooals gemeld, mor gen ingeheschen worden. RIJKSBUREAU VOOR ONTWATERING GEDOEMD TE VERDWIJNEN? Drie landbouworganisaties maken bezwaren tegen de voorstellen- Welier. In een adres aan den minister van econo mische zaken en arbeid maken de Chr. Boe ren- en Tuindersbond, het Kon. Ned. Land bouw-Comité en de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond bezwaren tegen het voorstel van de staatscommissie-welter betreffende het opheffen van het rijksbureau voor de ont watering. Adressanten wijzen er op, dat de opvatting als zouden de ontwateringswerken thans worden verzorgd door den dienst der werk verschaffing, op een misvatting berust. De voorbereiding van tal van werken, welke de werkverschaffing bevorderen moet geschie den door de ambtenaren van het rijksbureau voor de ontwatering, dat tevens zijn hulp moet verleenen bij het toezicht op de uitvoe ring dier werken. Daarenboven is veelal de bijdrage vanwege Werkverschaffing onvol doende om het werk uit te voeren en is een subsidie uit de daarvoor beschikbare gelden uit het rijksbureau voor de ontwatering noodzakelijk. Dat de technische voorbereiding en uit voering van ontwateringswerken zal kunnen geschieden door den rijkswaterstaat is een zienswijze waaromtrent reeds door de op 21 April 1925 ingestelde commissie-Van Voorst tot Voorst is gerapporteerd, dat hier aan belangrijke nadeelen zouden zijn verbon den, waartegen de voordeelen niet zouden opwegen. Bovendien zou daardoor een groo te hoeveelheid werk aan den rijkswaterstaat worden opgedragen, waarvoor geen perso neel beschikbaar is, niet alleen in aantal, maar vooral wat betreft de speciale kennis van cultuurtechniek. Het komt adressanten voor, dat de commis- sie-Welter zich niet voldoende heeft gerealv seerd het belang, dat aan een betere ontwate ring van gronden, welke reeds in cultuur zijn gebracht, is verbonden, n.1. een bespa ring op de productiekosten, een verbetering van de qualiteit van het product en het min dere risico van den oogst, doordat minder met wisselvallige omstandigheden als regen val en andere weersomstandigheden behoeft te worden rekening gehouden. Zij zijn dan ook van oordeel, dat een werkzaamheid van staatsbemoeing, die be oogt een besparing op de productiekosten en dientengevolge vooral in den tegenwoordi- gen tijd van meer dan groot belang moet worden geacht, niet zonder meer geheel kan worden opgeheven, temeer waar dan boven dien alle daaruit voortvloeiende steun door kcstelooze adviezen en hulp bij de uitvoering van ontwateringswerken zouden worden ge staakt en er geen zekerheid bestaat, dat deze taak door andere organen zal kunnen wor den overgenomen. BOND VAN MOBILISATIE-INVALIDEN EN VAN HUNNE NABESTAANDEN. De jaarvergadering. Omtrent de jaarvergadering van boven- genoemden bond wordt nog gemeld, dat een der leden een motie indiende, waarin wordt uitgesproken, dat de Bond een krachtige ac tie zal gaan voeren, vooral ook voor hen die niet valide naar huis zijn gezonden, na de demobilisatie niet meer voor herhalingsoefe ningen zijn opgeroepen en doordat zij niet zijn afgekeurd buiten de wet vallen Voorts werd uitvoerig besproken het con flict tusschen den Bond en de V.A.R.A. De vergadering heeft het bestuur opgedragen zich cppieuw met de V.A.R.A. te verstaan en deze vereeniging te verzoeken om den voor zitter, als vertegenwoordiger van den Bond, alsnog voor de microfoon als spreker te wil len toelaten en op deze voorwaarde het con flict te doen eindigen. DE N.V. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Voor de civiele vacantiekamer der arron dissementsrechtbank te Amsterdam werd gister de faillissementsaanvrage ten opzichte van de N.V. Paleis voor Volksvlijt behandeld De aanvrage was ingediend door mr. Dun selman, op verzoek van 100 lotenhouders 1867. De aanvraag werd namens de N.V. Paleis voor Volksvlijt tegengesproken door mr. Polenaar. De rechtbank zal op een nader te bepalen datum uitspraak deen. Vereeniging van Psychological Research. Van zijn publicaties noemen wij: Ontognese und Phylogenese der Hinterstrangkerne in Zusammenhang mit der Sensibiliteit, sociale beteekenis en de bestrijding der Engelsche ziekte, inleiding tot de geestelijke genees methoden, geestelijk hygiene. Voorts schreef hij studiën over het Slmpathische zenuw stelsel. Onder den naam J. A. M. Seucer schreef de heer Zeehandelaar in verschillende tijd schriften „Short Stories". GULDEN INGESLIKT. Het twaalfjarig dochtertje van den arbei der Moorman te Ovezand heeft een gulden ingeslikt. Het meisje is naar een ziekenhui» te Goes ter behandeling overgebracht. EEë VOORDEELIGE ZIEKTE. Van twee kanten steun getrokken, totaal meer dan het gewone loon, Onder dit hoofd vermeldt de Prov. Gelder sche en Nijmeegschè Courant het volgende bericht, dat zij heeft ontvangen van den voor zitter van den raad van arbeid te Nijmegen: Hoe zeer in dezen tijd van economischer, nood de moraliteit van de bevolking kan da len blijkt uit het volgende geval, dat niet het eenige is, dat zich in onze gemeente afspeel de. Een werkman, die bij zijn baas als een goed en ijverig knecht stond aangeschreven, werd ziek, meldde zich bij den raad van arbeid en ontving per week ongeveer 26 als zieken geld. Dit was tachtig procent van zijn week loon, daar hij op de gebruikelijke vraag of hij ook ondersteuning uit andere hoofde ge noot of zou genieten, ontkennend antwoord de. Dit ziekengeld ging week aan week achter elkaar door. De man werd door een dokter en een controleur gecontroleerd. Hij was en bleef ziek. Toch zat er een adder onder het gras! Eenige weken geleden bleek door contact tusschen den raad van arbeid en het burger lijk armbestuur, dat diezelfde zieke man ge durende zijn ziekte ook nog ruim 18 pe week trok voor zich en zijn gezin van het burgerlijk armbestuur, zoodat zijn ziekte hem niet 80 pet. maar ruim 135 pet. opleverde Het spreekt vanzelf, dat dit muisje een lang staartje zal blijken te hebben. RUG- EN BUIKSPEK VAN VARKENS De N. V. C. betaalt 9 cent per K.G. na uitvoer aan exporteurs terug. Het bestuur der Nederlandsche Varkens Centrale deelt mede dat het voor het rug- en buikspek van varkens met een slachtgewicht van 190 K.G. of meer, geslacht in de week van 22 t/m 27 Augustus en uitgevoerd uiter lijk 15 October 1932 welk rug- en buik- spek gewaarmerkt moet zijn voor het gewicht van 190 K.G. of meer van het betreffende varken door den keuringsdienst, onder wiens toezicht het varken is geslacht en welk spek tevens voorzien moet zijn van het duidelijk dagstempel van den betreffenden keurings dienst de som van 9 cent per K.G. zijnde het geheven gedrag, na uitvoer aan de ex porteurs zal terugbetalen. Ook nu gelieve men met de Nederl. Var kens Centrale over de uitvoering van dezen maatregel nader overleg te plegen. DIEFSTAL BIJ EEN KUNSTSCHILDER De kunstschilder Jaap Dooyewaard, die ge- ruimen tijd in Noorwegen vertoefde, kwam, toen hij Dinsdag in zijn woning aan den Polweg te Blaricum terugkeerde, tot de ont dekking, dat tijdens zijn afwezigheid bij hem was ingebroken. Ontvreemd waren een aan- tal schilderijen, een platina ring met saffier een bedrag aan buitenlandsch geld en eenig beddegoed. De daders waarvan ieder spoor ontbreek f. zijn waarschijnlijk door een dak raam tinnengekomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Dr, I. ZEEHANDELAAR OVERLEDEN. Te Amsterdam is op 53-jarige leeftijd overleden de bekende zenuwarts Dr. Israël Zeehandelaar. De overledene^ werd te Assen geboren en genoot zijn medische opleiding te Amster dam. Van 1907 tot 1927 was hij arts te Bath- men en Zevenhoven en controleerend ge meente-arts te Amsterdam. Dr. Zeehandelaar was oprichter van de KOSTBARE PLANTEN- EN BLOEMEN- VERZAMELING VERNIELD. Door het springen van een am- moniakleiding. Door het springen van een ammoniaklei- ding, die voor de koelcel in de vleeschhouwe- rij van den heer Van der Laan aan de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage is aange bracht, is een groote hoeveelheid ammoniak in het naastgelegen bloemenmagazijn van den heer Jochemsen binnengedrongen. De kost bare planten- en bloemenverzameling is door deze gassen zoo goed als geheel verioren gegaan. De schade is aanzienlijk. R.-K. STAATSPARTIJ EN RAPPORT-WELTER. In het jongste nummer van het partij orgaan „R.K. Staatspartij" is onder den titel „Ontwerpprogram 1933 en rapport- Weiter" naar aanleiding van dit rapport een mectedeeling van het dagelijksch bestuur der R.K. Staatspartij gepubliceerd, waaraan wij het volgende ontleenen In den aanhef wordt er aan herinnerd, dat de R.K. Staatspartij van alle partijen in haar organisatie, de meeste kiezers omvat. Als groote volkspartij omvat zij een belangrijk deel van het volk in al zijn geledingen. Om dit feit is zij aan haar beginsel verplicht te bevorderen die ware saamhoorigheid, welke alleen in staat is moeilijkheden te overwinnen en een betere toekomst op te bouwen. Vervuld van deze gedachten, heeft het da gelijksch bestuur het tot zijn plicht gerekend naar aanleiding van de publicatie van het rapport-Welter enkele gedachten te ontwikke len, die richting kunnen geven aan het vor men' van een algemeen oordeel over het com plex van voorstellen, welke in dat rapport worden gedaan. Het is ondoenlijk en onnut tig de voorstellen hier in bijzonderheden te bespreken. Dit is niet de_ taak van het dage lijksch bestuur. Maar juist met het oog op gedetailleerde behandeling, die elders volgen moet, heeft het nut enkele groote lijnen te trekken. Dat het ontwerp-prograra 1933 aan het dagelijksch bestuur daarbij tot leidraad strekt, spreekt vanzelf. Bezinning noodig op beginsel en practijk Zoo ooit, dan is het thans allerminst de tijd van simplistische leuzen, van welke zij den die ook mochten worden aangeheven. Meer dan ooit is dan ook bezinning noodig op beginsel en practijk; het beginsel, dat de practijk moet bezielen en gezond houden; de practijk, die het beginsel vruchtoaar moet maken door een uit daden sprekenden wak keren werkelijkheidszin en vooruitziend be leid. Nadat is vastgesteld, dat het peil der blij vende uitgaven omlaag moet, lezen wij ver der: Wat wel en niet aanvaardbaar is. De vraag blijft natuurlijk: met hoeveel moet het peil omlaag en is alles wat tot ver laging dienstig is, ook aanvaardbaar? De vraag omtrent het aanvaardbare, bin nen de grenzen van het mogelijke, is in laat ste instantie een van zedelijken aard. Voor zoover bezuinigingen meer rechtstreeks op personen inwerken, zal met groote nauwge zetheid moeten worden overwogen, tot hoever de invloed van deze soort versobering mag gaan op levende mensehen. Het is duidelijk, dat niet met een soort wis kundige zekerheid kan worden bepaald, op welk peil de Rüksuitgaven moeten worden teruggebracht. Wel is het noodzakelijk te be denken, dat een aanzienlijk deel der uitgaven niet voor bezuiniging in aanmerking kan ko men. Daar zijn vooreerst de pensioenlasten, welke met inbegrip van de Rijksbijdragen aan de sociale fondsen, een som van rond 118 millioen gulden bedragen. Met renten en aflossing der schuld is rond 74 millioen gemoeid. Het is alleszins begrij pelijk, dat men naar een middel zoekt om dit laatste bedrag ook in de bezuiniging te be trekken. Een zoodanig middel zou b.v. zijn conversie, voorzoover deze volgens de voor waarden van uitgifte mogelijk is. Ook bij be zuiniging op dezen post moet echter worden nagestreefd „een rechtvaardige verdeeling van nieuwe lasten". Het is niet met volkomen zekerheid te zeggen, wie deze lasten zouden hebben te dragen. Wel mag het van algc- meene bekendheid worden geacht, dat „de veilige staatsfondsen met de vaste rente" bij uitstek het bezit zijn van hen, die veelal ui: arbeid een zeer bescheiden bedrag hebben be spaard en van de velerlei soorten instellin gen (spaarbanken, verzekeringsfondsen, werk loosheidsfondsen, vakvereenigingskassen enz.), die voor het nakomen harer verplich tingen op stabiele inkomsten moeten kunnen rekenen. Daarbij kan men niet over het hoofd zien, dat een verlaging van inkomsten uit rente van staatsfondsen een weinig geëigend middel is om de mogelijkheid open te laten, dat de Staat door het opnemen van gelden op langen termijn (plaatsen van leeningen) voor zoover toelaatbaar een deel der lasten van den huidigen zwaren tijd doet dragen ook door het nageslacht. Juist in dit verband zij gewezen op het punt in ons ont werpprogram, waarbij werkverruiming, zoo noodig ook door het verschaffen van werk gelegenheid bij niet-aanstonds-productieve werken, aan de orde wordt gesteld. Bovendien dient volgens ons ontwerp program het behoud van het evenwicht, waartoe de verlaging van het peil der uitga ven moet strekken, mede voorwaarde te zijn om met name volksonderwijs en sociale voor zieningen niet in gevaar te brengen. Bezuiniging op salarissen en loonen. Uit het voorgaande volgt derhalve, dat van de rond 600 millioen zeker niet meer dan rond 400 millioen overblijft, waarop be zuinigd zou kunnen worden. Ook voor bezui niging vatbaar is? Het ligt voor de hand, dat men dan aan stonds vraagt naar het totale bedrag van loonen en salarissen, dat daarin is begrepen In het rapport-Welter wordt dit bedrag ge steld op rond 194 millioen. Meer nauw keurige gegevens staan ons thans niet ten dienste. Maar men drukt zich voorzichtig uit, wanneer men vaststelt dat het totale be drag aan loonen en salarissen in ieder geval 40 tot 50 pCt. vertegenwoordigt van de voor bezuiniging overblijvende 400 millioen. Hier doet zich dan met alle kracht de eisch gelden van een nauwgezet onderzoek naar het toelaatbare van deze bezuiniging, met name in den geest van ons ontwerpprogram. dat „gezinspolitiek het geheele staatsbeleid moet doortrekken". De Commissie-Weiter had tot taak het zoe ken naar een blijvende en aanzienlijke veria ging van het peil der Rijksuitgaven. Haar terrein was dus allereerst dat der blijvende uitgaven. De werkloozensteun De huidige crisistijd brengt ook uitgaven mede, die niet van blijvenden aard zijn. Wij bedoelen in het bijzonder: den werkloozen steun. Als ons ontwerp-program spreekt van de moreele gevolgen van de wereldcrisis is niet in de laatste plaats gedacht aan den geesel der werkloosheid. Dat geldelijke steun, ook al zou die in overvloed kunnen worden gegeven, in staat zou zijn alle ge volgen weg te nemen, zal niemand met recht kunnen volhouden. Ook op dit terrein blijft ten volle plaats voor het beoefenen van christelijke naastenliefde in den ruimsten zin. Maar in de maatschappij zooals die nu een maal is gegroeid, en zeker in de tegenwoor dige omstandigheden in Nederland, zal de overheid ervoor moeten zorgen, dat de lasten zoodanig worden verdeeld, dat ook zij, die buiten schuld niet door arbeid in het onder houd van zichzelf en hun gezin kunnen voor zien, voldoende middelen voor 't noodzake- "ijke levensonderhoud ontvangen. Men kan niet zeggen, dat de bestaande normen boven een dusdanig minimum uitgaan. Juist, omdat iet hier gaat om een gezamenlijk dragen, om een rechtvaardige verdeeling van lasten, is zoo noodig het opleggen van eenigen nieuwen last om het leed van anderen draag lijker te maken, zoo ten volle gerechtvaar digd. Belastingen. Het ligt voor de hand, dat men, om he: evenwicht te behouden op een niet al te sterk verlaagd peil van uitgaven, mede denkt aan de verhooging van bestaande en de invoering van nieuwe belastingen. Zeker thans moet met de grootste nauw gezetheid worden gestreefd naar rechtvaar dige verdeeling ook van nieuwe lasten rechtstreeks of zijdelings. Die taak lag niet op het eigenlijke terrein der commissie-Wel ter. Zij rust in volle zwaarte, voor elk met de ten dienste staande bevoegdheden, op de or ganen van den Staat, die omtrent concrete maatregelen zullen hebben te beslissen. Taak der katholieken. Het dagelijksch bestuur, zoo besluit de mededeeling, vertrouwt hiermede eenig alge meen inzicht te hebben gegeven in het gehee le complex van moeilijkheden, die om oplos* sing vragen. Dit zal er ongewtijfeld toe kun nen bijdragen, om met name de taak van hen, die in de deel en van de partijorganisatie leiding hebben te geven, te vergemakkelijken. Het is altijd uit den booze verantwoordelijk* heden te verschuiven, in dezen tijd in ver* hoogde mate. Maar, indien men den gezon den invloed van een vrij volk op de regeling van zijn eigen huishouding wil behouden, is het volstrekt noodzakelijk dat er naast een behoorlijk inzicht, een goed gefundeerd ver trouwen bestaat in eigen „mannen en vrou wen", die voor het nemen van beslissingen worden gesteld. De z.g. vertrouwenscrisis is niet het minst fatale gevolg van de huidige verwarring. De partijleiding zal daarom in nauw contact blijven met de fractie, en ver der de voorlichting geven, die tot schragen van het vertrouwen onontbeerlijk is. Bij verlaging van het peil der Rijksuitga ven, voor zoover die noodzakelijk is, heeft men ten slotte te bedenken, dat dit niet be hoeft in te sluiten blijvende verlaging van het peil der volkswelvaart. Juist daarop doelt het ontwerp-program 1933, waar het han delt over den opbouw van 'n betere toekomst. Te midden van de oogenblikkelijke verwar ring en ontreddering zullen juist de katholie ken richting moeten wijzen en leiding moeten geven, in hechte staatkundige eenheid, doelbe wust, en in sterk Godsvertrouwen! HET GEZINSLOON. Conclusies der commissie-Romrne. Verplichte regeling kindertoe- slag In „De R. K. Staatspartij" komen de con clusies voor van de Commissies, welke onder voorzitterschap van mr. C. P. M. Romme, het vraagstuk van het gezinsloon heeft be studeerd. Wat de personen in Overheidsdienst aan gaat, beveelt de Commissie aan, dat aan de openbare lichamen, in wier dienst zij zijn, de verplichting worde opgelegd, voorschrif ten omtrent kindertoeslag te geven, gelijk zoodanige verplichting reeds bestaat om trent andere gewichtige onderwerpen, de rechtspositie van ambtenaren betreffende. Daartoe worde in art. 125 der Ambtena renwet 1929, regelende, dat Rijk, Provin- viën, Gemeenten enz. omtrent de aldaar ge noemde voorschriften moeten geven sub d. gewagende van „bezoldiging", ingelascht: „en kindertoeslag". Zal ten aanzien van de Rijksabtenaren een zoodanige wijziging geen ander gevolg hebben, dat dat wettelijk'wordt vastgelegd, 's Rijks verplichting tot dat, wat het Rijk fei telijk doet, ten aanzien van de ambtenaren der lagere organen beteekent de aanbevolen wijziging, dat het Rijk verplichtend stelt het bestaan van een kindertoeslagregeling, ge lijk het Rijk te hunnen aanzien reeds ver plichtend gesteld heeft, o.a. het bestaan van een vacantie- en verlofregeling. Ten aanzien van de loonarbeiders in het partciuliere bedrijf beveelt de Commissie aan, het tot stand komen van een wettelijke regeling betreffende uit het particuliere ini tiatief voortgekomen gezinskassen of kinder toeslagfondsen, waarin de Staat geldelijk bijdraagt. De wettelijke regeling opene de mogelijk heid, dat een, in een bedrijfszaak uit het par ticuliere initiatief voortgekomen, gezinskas verplichtend wordt gesteld voor alle bedrijfs- genooten. De gezinskas strekke er toe, aan de werk nemers in de aangesloten ondernemingen een bepaald percentage van en boven het door hen te verdienen loon uit te keeren voor elk kind beneden den leeftijd van 14 jaar, aan vangende met het vierde kind. De voor de uitkeering benoodigde gelden worden, be houdens de inkomsten uit de Staatsbijdrage verkregen uit de aangesloten ondernemin gen, waarbij het werkgevers- en het werkne mers-element in het bedrijf onderling zullen vaststellen, op welke wijze die premie zal worden opgebracht. De gezinskas worde zooveel mogelijk be- drijfsgewijze opgebouwd. Daarnaast zij echter mogelijk de oprichting van een ge- menede kas. Een algemeene vereveningskas verbinde de verschillende kassen. Naar de algemeene verplichte aansluiting bij een gezinskas worde, vooral met het oog op de evenbedoelde gemengde kas, spoedig mogelijk gestreefd. Zoolang die algemeene verplichting niet bestaat en men derhalve vrij is, al dan niet toe te treden, worde een daaruit voortvloei ende hooger* premie voor de aangeslotenen bij een gemengde kas dan voor de aangeslo tenen bij een bedrijfskas opgevangen door een extra Rijksbijdrage. Met betrekking tot de kleine zelfstandigen beveelt de commissie aan, dat ook voor hen gelegenheid bestaat tot toetreding tot een wettelijk geregelde gezinskas, waarin de Staat geldelijk bijdraagt. ZWEMMEN. De negentienjarige L. Broek te IJmuiden is gisteren bij het baden in de Haringhaven aldaar verdronken. Te Pannerden is de heer Lucassen, ge huwd en vader van vijf kinderen, bij het ba den in den Rijn verdronken. Te Huissen is een candidaat-tandarts bij het baden in den Rijn verdronken. Te Dreumel is een man bij het baden in de Waal verdronken. Vier personen begaven zich te water om hem te redden, doch de po gingen faalden. Het lijk is na anderhalf uur gevonden. Gistermorgen is de 45-jarige werkman Th. de Kovel te Gouda, die met drie anderen in de Reeuwijksche Plassen aan het baden was, verdronken. Daar geen van het gezelschap behoorlijk zwemmen kon, kon geen hand tot redidng worden uitgestoken. Toegeschoten visschers kwamen te laat om den man te be reiken. Na een half uur werd zijn lijk opge haald. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. In het bad verdronken. In het Schinkel bad te Amsterdam is heden middag een jongeman van ongeveer 20 jaar verdronken. Toen het bad gesloten werd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7