Alkmaarsciie Courant. Fortinbras' toovermacht Jladïoiüeuws JxuiMetott Qemeentecaden Honderd vlet en dertigste Jaargang. MAANDAG 22 AUGUSTUS SCHERMERHOFN. Inzake het adres aan Plugboer vermeende de heer Los dat Plugboer had gezegd, dat hij niet wist op welke school de kinderen van Huisman gingen toen hij te Koedijk woonde. AKERSLOOT. No. 197 1932 =5 Dinsdag 23 Augustus Hilversum, 1875 Al. (Uitsluitend AVRO), gGramofoonpl. 9.AVRO-kleinorkest 0.1 v. N. Treep. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 11— Orgelconcert F. Hasse laar, m. m. v. J. Stroómenbergh, bas-bari ton 12—2.15 AVRO-kamerorkest o.l.v. L. Schmidt, m m. v. „The Three Syncopators". 2.30 Voorlezijen door Marie Holtrop. 3.— Gramofoonpl. 3.30 Uit het Grand Hotel te Scheveningen: Jack Hollis' orkest. 4.30 Kin deruur. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 0.— Onderwijs fonds Binnenvaart. 6.30 Vervolg Kovacs Lajos 7.30 3de Guitaar-kwintet, Boccherini. Heinrich Albert, guitaar en leden van het Omroeporkest. 8.Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m. m. v. de „3 Brüder Nhring", xylo foon. Schuttee's Attractieband en Wouter Loeb, o.a. Ouv. „Dichter und Bauer", Suppé; 2de Slavische Rhapsodie, Friedemann en AVRO-marsch, Treep. 10Vaz Dias. 10.15 —11.Omroeporkest o.l.v. N. Treep, o.a. Wiener Extrablatter, wals, Translateur. 11.12.Dansmuziek uit Hotel „Atlanta", Rotterdam. Huizen, 296 Ai. (Uitsluitend K. R. O.) 8.-9.15, 10.Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Trioconcert. 1.45 Gramo foonplaten. 2-Causerie. 2.30 Gramofoon- platen. 2.45 Opening Nieuwe Gemeentehuis te Roermond door H. K. H. Prinses Juliana. 3.454.15 Causerie. 4.30 Orkestconcert. Gramofoonpl. 7.10 Lezing. 7.45 Causerie. 8.Orkestconcert. 9.Vaz Dias. 9.15 Radio-tooneel. 10.Orkestconcert. 11. Gramofoonplaten. Daventry, 1554 Ai. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 12.20 Orgelcon cert Reg. Foort. 1.20 Leonardo Kemp's orkest. 2.20—2.50 Gramofoonplaten. 4.20 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G. Daines m. m. v. Elsie Black, alt. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Beethoven's liederen door G. Parker, bariton. 7.10 Lezing. 7.40 Fransche muziek, Hilda Dederich, piano. BBC-orkest o.l.v. A. Boult, o.a. Ouv. „Dame blanche", Boieldieu en Fant. „Africa", Saint-Saëns. 9.— Vaude ville, o.a. Sydney Baines en zijn band. 10. Berichten. 10.20 „The Eiffel Tower" (Les Mariés de la Tour Eiffel), comedie van Jean Cocteau. 11.20—12.20 Dansmuziek door het BBC-dansorkest o.l.v. Henry Hall. Parijs „Radio-Paris"1725 Af. 8 05, 12.20 en 7.20 Gramofoonpl. 8.20 „Le Chalet", van Adam, m. m. v. orkest en solisten o.l.v. Labis. 9.50 Vervolg concert, o.a. Ballet égyptien, Luigini. Ralundborg, 1153 Af. 12.202.20 Concert uit „Rest. Wivex". 3.305.50 Radio-Blaas- orkest o.l.v J. Andersen, m. m. v. K J. Klinge, zang en V. Fischer. piano. 8.20 Radio-tooneel„En Folkefjende", van Ibsen. '10.35 Vioolrecital door L. Preil, m. m. v. E. Jensen, piano, o.a. Polonaise no. 2 in A gr.t., Wieniawsky. 10.5512.50 Dansmu ziek. Langenberg, 473 Ai. 7.258.20 Concert uit Baa Pyrmont. 11.4012.20 Gramofoon platen. 12.20—1.35 Concert uit Stuttgart. 1.50-^2.50 Concert door werklooze musici o 1 v. Salger. 5.20—6.35 Concert door het Kurorkest Bad Schlangenbad. 8.20 Uit Wee- nen: Operetteconcert door J. Holzer's orkest m: m. v. solisten, o.a. uit „Die geschiedene Frau", Fall en „Fatinitza", Suppé. 9.05 Bach-Busoniconcert door koor en orkest m. m v. solisten o.l.v. Buschkötter, o.a. Piano concert op. 39 voor orkest en mannenkoor, Busoni. Rome, 441 Ai. 9.05 „Lodoletta", opera in drie actes van Pietro Madcagni. Brussel, 508 en 338 Ai. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. Kumps. 6 50 Gramofoonpl. 8.20 Concert o.l.v. Wal pot. 9.20 Concert uit het Casino te Knocke 01.v. Candal, m. m. v. Mevr. Watte, zang, o.a. 1ste Hongaarsche Rhapsodie, Liszt. Hierna gramofoonpl. 338 M.: 12.20 Gramo foonplaten. 5.20 Concert o.l.v. Walpot. 6.50 Gramofoonpl. 8.20'Ital. en Fransche Opera muziek o.l.v. J. Kumps m. m. v Eve Govy, zang, o.a. uit „Aïda", Verdi; Barbier van Sevilla, Rossini en „Mignon", Thomas Hierna gramofoonpl. Zeesen, 1635 Af. 8.20 Concert door 214 werklooze musici. 0 35 „Alko", opera in één acte met muziek van Rachmaninoff. 10.30 Ber en hierna tot 12.20 Concert uit Ham burg. naar het Engelsch van William Locke door E. d. B. K. 281 Corinna wist genoeg van Frankrijk af om te beseffen, dat dit alles verbazingwekkend was. De doorsnee Franschman, dien Bigour- din vertegenwoordigde, is gepassioneerd maar niet romantisch. Wanneer hij zijn hart heeft gezet op een vrouw, 't zij ze is de engel achtige vrouw van een eerzaam burger of de opgdrikte en ondeugende figurante bij een provinciale comediegroep, dan doet hij op eerlijke of oneerlijke manier zijn best om haar te veroveren. C'es 1' amour (het is de liefde) en daar is alles mee gezegd. Maar het huwelijk beschouwt hij uit een heel ander oogpunt. Waarmede met gezegd is, dat hij tegenover de jonge dame in kwestie, niet zeer teedere en oprechte gevoe lens koestert. Maar een huwelijk stelt hij al leen voor aan een jonge dame, die ook wat kaoitaal aanbrengt aan de zaak, die beiden zullen drijven. Voelt hij zich aangetrokken tot een aardig juffertje zonder geld, dan doet hij zooals Monsieur Camille Fargot of hij .aat zijn gezond verstand als stroomafsluiter tusschen hen komen en wordt niet verliefd Maar dit was nu een uiting van grilligheid Hier was nu Bigourdin, een welvarend man, die zich uit wel twintig families in périgord 'Vrijdag vergaderde de raad dezer ge meente. Voorzitter de heer B. Meinders- ma, burgemeester. De voorz. deed mededeeling van de navolgende ingekomen stukken: Een mededeeling dat over 1931 aan de gemeente uit hei wegenfonds zal worden vergoed een bedrag van 850 Van den commissaris der koningin een bericht dat de heer B. Meindersma is herbenoemd als burgemeester en de ver- eischte eeden heeft afgelegd. Als nestor van den raad wenschte de heer de Groot den burgemeester geluk met zijne herbenoeming, den wensch uitsprekende, dat wederom op aange name wijze zal worden samengewerkt in het belang van deze gemeente. De voorzitter betuigde zijn dank en beloofde wederom zijn krachten daar voor te zullen aanwenden. Van B. en W. van Alkmaar een be richt dat aan het Centraal Ziekenhuis niet zal worden overgegaan tot uitbrei ding van de barakken. Z. h. s. goedgevonden. Mede van dat college een bericht, dat het verschil van tarieven voor de ver pleging in verband met de woonplaats, zal worden opgeheven. Vervolgens een schrijven van B. en W. van Alkmaar om adhaesiebetuiging voor de instandhouding van de rechtbank aldaar. B. en W. stelden voor aan den minister hiervoor adhaesie te betuigen, waartoe z. h. st. werd besloten. Van B. en W. van Jisp een adres voor adhaesiebetuiging voor verlaging van de ta rieven voor het P.E.N. en het P.W.N. Op voorstel van B. en W. werd z. h. st. besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. Van de Ned. Heide Mij. een nota voor be taling van 23.87. Van de Oranjévereeniging te Schermer- horn een verzoek om met de Koninginne- feesten het sportterrein te mogen gebruiken voor volks- en kinderspelen. Z. h. st. goedgevonden^ Mede werd goedgevonden het terrein af te staan voor de Floraliafeesten op 11, 16, 17 en 18 September. De heer Mantel was er tegen het terrein op Zondag af te staan. Op verzoek van weth. Los werd op ge noemde dagen toegestaan de verkoop van speldjes ten bate van het Crisiscomité. B. en W: stelden voor het bedrag dat de gemeente moet betalen voor steun aan den groven tuinbouw', 30 pCt., trachten te leenen van de provincie, daar het moeilijk zal gaan voor de gemeente hiervoor een leening te kunnen aangaan. De heer Mantel zeide dat de behandeling hiervan actiever had kunnen zijn; op 28 Juli is het adres reeds ingekomen en 16 Aug. be handeld, terwijl de nood zeer groot is. Van M. Huisman te Stompetoren een schrijven, waarin hij den heer Plugboer ver zoekt datgene wat hij in de vorige vergade ring heeft gezegd, dat hij door chr. zijde is bewerkt om zijn kinderen op een chr. school te Schermerhorn te doen schoolgaan en dat deze nimmer chr. onderwijs hebben genoten, te willen terugnemen, daar dit laster en on waarheid is. De heer Plugboer zeide zich niet bewust te zijn onwaarheid te hebben gezegd en laster nog minder. De heer Huisman heeft zelf verklaard, dat Speets bij hem is geweest en dat die gaarne had dat zijn kinderen de chr. school zouden bezoeken. De heer Mantel vond de houding van den heer Plugboer tamelijk min, deze heeft in de vorige verg. praatjes verkocht. Huisman heeft uit eigen beginselen zijn kinderen op de chr. school doen schoolgaan. De heer Plugboer zeide zich door dit schrijven beleedigd te achten. Voorstel van B. en W. tot verleening van 1 cent per inwoner voor crisis-comité uit de 50 West-Friesche gemeentebesturen. De heer de Groot vroeg nadere inlichtin gen, welke door wethouder Los werden ver strekt. Z. h. s. goedgevonden. Van de 3 landarbeidersbonden is ingeko men een verzoek om tijdig een steunregeling of werkverschaffing in het leven te willen roepen. De voorzitter zeide dat de rijksregeling is 25 ct. per uur bij een 50-urigen werkweek. Hij was er voor eene commissie voor werkob- ject te benoemen, welke zal bestaan uit 2 leden van den Raad en 2 afgevaardigden uit een rijke vrouw kon kiezen en hij knipte met de vingers de Fransche bourgeois-tradities weg welk een heligschennishij gooide zijn verstand naar de maan en gedroeg zich zoo, dat zelfs koning Cophetua, ware hij een Fransch man geweest, dat zou hebben afge keurd. De Engelsche hoogere middenstandstro's van Corinna was in opstand gekomen tegen een klein bourgeois (burger) hotel, maar haar bekendheid met het Fransche leven in de pro- het denkbeeld, dat zij dienstbaar zou zijn in vincie, pijnlijk aangescherpt door haar onder vinding van den vorigen dag, deed haar ge voelen, dat haar de grootste eer, die een Fransch burger aan een ander bewijzen kan, was wedervaren. Tegenover Bigourdin, zoo door en doorb etrouwbaar, zoo fijn in zijn op treden, zoo volkomen eerlijk en oprecht kon zij geen zweem van boosheid voelen, 't Was alles anders, alle verhoudingen waren zoo verschillend. Met een Engelschman zou ze nooit een flirtation zijn begonnen. En ze voel de vriendschap, zelfs iets van bewondering ovor Bigourdin. Hij was zoo forsch, zoo een voudig, zoo waar, zoo fijn verstandig, lu weerwil van Martin's klacht dat zij den geest van het moderne Frankrijk niet begreep, had haar scherp opmerkingsvermogen haar de geestelijke en moreele atmosfeer van Bran- tome doen aanvoelen. Ze voelde heel goed ook, dat Bigourdin petit hotelier (houder van een klein hotel) hooger idealen had dan zij en een ruimer horizon. Zij had achting yoor hem en als echte vrouw charmeerde het haar, dat zijn mond zoo klein en zijn oogen zoo mooi van kleur waren. Maar het was nooit bij haar op gekomen om met hem te trouwen. En ze had Inderdaad, er oestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar t f0.6< per gacoa de bonden, terwijl de correspondent voor Ar beidsbemiddeling als secretaris kan worden toegevoegd. Wethouder Los was er voor ook in veehou- dersbedrijven te doen werken. Z.h.s. goedge vonden, terwijl de raadsleden Appelman, Broersen en Plugboer als leden dier commis sie werden benoemd. Van het bestuur van de Hulpverleening voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs was ingekomen een verzoek om de benoodig- de gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor het maken van een speelplaats bij die school. B. en W. stelden voor afwijzend daar op te beschikken, op grond van de aan- teekeningen van art. 72 L. O. wet, daar voor het onderwijs in lichamelijke oefe ningen de gemeente een terrein be schikbaar heeft. De heer Mantel las een uitspraak van de Kroon voor, waarop op een dereelijke aanvraag gunstig is beschikt. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen (Broersen en Mantel). Voorstel van B. en W. tot verleening van een extra subsidie groot 800 aan het Burgerlijk Armbestuur. Werd algemeen goedgevonden. Vaststellen rekening G. E. B. dienst '31. Z. h. s. werd goedgevonden de reke ning groot in ontvangsten en uitgaven 7779.44 met 'n kapitaaldienst 8872.44 in ontvangsten en uitgaven vast te stellen. Mede werd goedgekeurd een voorstel tot wijziging aan de gem. begrooting dienst 1932, noodig door den verstrekten steun aan de veehouders. Door B. en W. werden aangeboden de gemeenterekening en rekening Burgerl. Armbestuur, dienst 1931, welke door de raadscommissie zullen worden onder zocht. Rondvraag. Weth. Broersen vroeg inlichtingen omtrent de uitkeering van de steunrege ling. Z.i. is het gebleken dat onjuiste opgaven zijn vei strekt. Weth. Los zeide het betreffende man daat niet te hebben willen teekenen om dat het raadsbesluit niet was uitge voerd, waarbij stempelen verplichtend was gesteld en nu de controle geheel ontbrak Werd besloten den steun zoo spoedig mogelijk uit te keeren met enkele wij zigingen. De heer Plugboer zeide te hebben ver nomen, dat één der bewoners van de landarbeidersplaatsjes zijn verplichtin gen niet nakomt en vroeg of daar voor de gemeente nadeelen uit kunnen voort komen. De voorz. antwoordde dat dit in wer kelijkheid zoo is. Door niet betaling ont staat zeer zeker schade voor de ge meente. Weth. Los zeide dat die man geen landarbeider meer is en na de nako ming van de verplichtingen moeielijker is geworden. De heer Mantel vroeg of de werkeloozen Commissie een ontwerp-werkeloozen-regle- ment zal verstrekken. De voorz. zeide dat de Commissie zich in dezen moet verstaan met den Adjunct-Inspecteur, de heer Kikkert. De heer de Groot vroeg of B. en W. nog eenige actie hebben gevoerd tegen de opheffing van de 2e postbestelling Noordervaart, Scher- merdijk en Mijzen. De voorziter antwoordde dat het zulks telefonisch is gevraagd en hij daaromtrent geen bezwaar heeft gemaakt. Weth. Los zeide dat de bussen de maximum snelheid ovreschrijden. De voorz. zal den brigadier Talsma hierop wijzen. Ook vroeg weth. Los of de gas-com- missie reeds een rapport heeft uitgebracht. De voorz. zeide nog niets van deze Com missie te hebben gehoord. Weth. I|)s vroeg of de voorzitter aantee- keningen maakte voor het opmaken van de notulen of deze uit de Courant overneemt. er nu ook niets geen plan op. 't Was een gek voorstel. Zoodra ze weg was uit Brantome, zou ze er om proesten. Maar nu lachte ze niei en een wonderlijke rilling liep door haar leden en zij vond het moeilijk om hem aan te zien. Nadat zij gisteren haar voorkeur had betoond aan een man, die haar versmaad had, deed het haar goed vandaag een anderen man aan haar voeten te zien. Deze groote, nobele man had haar lief en meende het eerlijk. Niet tegenstaande haar onafhankelijkheid en haar studentenmanieren, had geen man haar aan gezien met zooveel liefde, had geen man haar gevraagd zijn vrouw te worden. Het was be spottelijk, maar ze voelde zich gevleid 't Deed haar warm aan tot in haar fijnste veze len. St bien (welnu) Mademoiselle Corinna, wat antwoordt u mij? vroeg Bigourdin na een ademlooze stilte, warin zij met haar hoofd over de tafel gebogen, zenuwachtig aan haar handschoenen had zitten plukken. U bent heel vriendelijk Monsieur Bigour din. Ik heb nooit gedaent dat u zulke gevoe lens tegenover mij koesterde, zöi zij hakkelend als een welopgevoed schoolmeisje. Dat hadt u me moeten zeggen. Als ik eerder had gesproken over mijn gevoelens voor u, Mademoiselle, dan zou ik mijn voordeel hebben gedaan met uwe aan wezigheid onder mijn dak. Plotseling welden de tranen op in haar oogen en er kwam een brok in haar keel. Ze sprong op en in een plotselinge opwelling stak ze haar hand uit. Monsieur Bigourdin, u bent de edelste man, dien ik ooit heb ontmoet. Laat ons vrien den zijn, groote vrienden. Maar ik kan niet De voorzitter antwoordde dat hij de noo- dige aanteekeningen maakt voor de notulen. Hierna sluiting. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagn.m. 2 uur in voltallige zitting. Ingekomen was een verzoek van J Kaan dorp en c 8. om te bevorderen, dat de door het armbestuur over 1931 toegezegde reduc tie op de landhuur wordt uitbetaald. B. en W. deeiden m-cte, dat adressanten reeds is gemeld, dat deze aangelegenheid niet tot de competentie van den raad behoort, doch zij zich direct tot Let armbestuur moe ten wenden en zeide, dat het toch wel wen- schelijk is, om, in verband met de daar- omtrent gaande meeningen eenige toelichting te moeten geven Aanvankelijk was aan het Burgerlijk Armbestuur geen schriftelijk, doch slechts een mondeling verzoek gedaan. Het Burgerl. armbestuur was echter niet on genegen de gevraagde reductie van 10 pCt. te verleenen. Naderhand is door het Burgerl. armbestuur naar aanleiding van het aan hen ter inzage verstrekte advies van B. en .W. aan Ged. Staten op deze aangelegenheid teruggekomen en besloten het genomen be sluit in te trekken en niet tot reductie over te gaan. Spr. vervolgde dat het niet juist is een bestuur aan te vallen, dat zich niet verant woorden kan. Het alg. Burg. armbestuur is ook wel terdege doordrongen van het feit, dat het de belangen van de alg. armen in de gemeente te behartigen heeft. Door adres santen is reeds gezegd dat zij wat eenmaal gecontracteerd is behooren na te komen. De heer Blokker kan zich niet met het advies van B. en W. vereenigen. De voorzitter zeide, dat het advies van B. en W. genomen is in Nov. 1931 en de vraag rijst of een dergelijk advies thans nog tegen zou zijn. Spr. betoogde nogmaals dat de raad zich hiermede niet kan inlaten. Na nog eenige discussie werd besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. Verzoek Hoofdbestuur Witte Kruis om voor 1933 subsidie te mogen ontvangen voor hare ontsmettingsinrichtingen. B. en W. stel den voor dit verzoek aan te houden tot de behandeling van de gem. begrooting 1933. Alzoo besloten. Ingekomen was een adres van de resp. voorzitters der plaatselijke afdeelingen van den R.K. Volksbond, Landarbeiders- en bouw vakarbeidersbond om over te gaan tot- in voering van een steunregeling. B. en W. deelden mede, dat reeds lang voor de ont vangst dezer adressen door hen aan den minister gevraagd is om geldigverklaring eener steunregeling en dat naar aanleiding daarvan na geruimen tijd wachten een ont- werp-regeling is toegezonden. Intusschen heeft de minister de regeling nog niet van kraoht verklaard en is het wachten daarop om deze in werking te brengen. Voor die arbeiders die niet werkzaam zijn in de door de crisis getroffen bedrijven, zou eenzelfde regeling kunnen gelden met dien verstande natuurlijk, dat de hiervoor gedane uitkeeringen niet door het rijk worden ge subsidieerd. Hieronder vallen de bouwvak arbeiders. Door den minister is bij schrijven van 4 Aug. medegedeeld, dat de steunrege ling moet worden bepaald op een bedrag, zooais in dat schrijven vermeld, terwijl die regeling niet geldig is verklaard. Voorgesteld wordt de desbetreffende adres sen voor kennisgeving aan te nemen en er nogmaals bij den minister op aan te dringen de geldigverklaring eenigszins te bespoedi gen. De heer Schut: Zou het niet betc-r zijn, dat de raad zelf de- bedragen vaststelt en dit ter goedkeuring toe te zenden aan dan minister, misschien dat dat een gunstig resultaat heeft. De voorzitter: Dit zal niet van invloed zijn op de door den minister voorgestelde steunbedragen. De heer Blokker: De goedkeuring laat lang op zich wachten, hetgeen spr betreurde. De voorzitter: Nogmaals zal bespoediging gevraagd worden. De adressen werden hier na voor kennisgeving aangenomen. Circulaire Ged. Staten inzake premie voor tewerkstelling van arbeiders. B. W. stelden voor deze circulaire voor kennisgeving aan te nemen, doch aan den inhoud daarvan stipt de hand te houden. Aldus besloten. Verzoek van de Hanze, afd. Akersloot, om aan aangeslotenen van het G. en B., die meer dan 250 K.W.U. per jaar verbruiken, voor het meerdere verbruik boven deze 250 K.W.U. met u trouwen. Het is onmogelijk. Maar waarom niet? U moet een vrouw hebben, die u lief heeft. Ik heb u niet lief, ik zou u niet lief kunnen hebben, en toen plotseling haar groo te eenzaamheid voelend, rillend alsof de Poolwind om haar heen gierde, zei zijIk zal nooit een man lief hebben, mijn heele leven niet. Ik zou het niet kunnen. En ze gleed van hem weg, vluchtend langs de tafeltjes met witte tafellakens bedekt, was ze verdwenen. Bigre! (verduiveld) zei Bigourdin en hij viel weer neer op zijn stoel Kort daarop vonden Fortinbras en Martin hem voorover gebogen aan de tafel zitten, als een beeld van neerslachtigheid. Maar vol als ze waren van hun zaken, merkten zij zijn verdriet niet op. Fortinbras sloeg hem op zijn breeden rug en wekte hem zoo uit zijn neerslachtigheid. 't Is in orde, mon vieux Gaspard (mijn oude Gaspard), riep hij hartelijk. Ik heb in zich openende ooren de godde lijke uitkomst van mijn filosophie gegoten. Hij is een nieuweling, op wien ik trotsch ben Bigourdin, niet gestemd voor beeldspraak schudde zich als een groote hond. Wat praat je toch voor nonseiK? Polydore, zaliger nagedachtenis, begon Fortinbras. Och zwijg daarover, wat ik je bidden mag, riep Bigourdin op ongewoon ongedul- digen toon. 't Is geen grap, dat verzeker ik u, zei Martin. Ik heb geen geld meer! Ik moet wer ken. U moet vroeger af later een plaatsevr- vanger hebben voor Polydore. Geeft u mu een reductie op den stroomprijs te geven van 50 pCt. B. en W. stelden voor om dit soort lichtverbruikers, dus zij die meer dan 250 K.W.U. per jaar verbruiken, voorzoover zij zijn winkel of neringdrijvenden en daarmede gelijk te stellen inrichtingen ter beoordee ling van het G. E. B. in de gelegenheid te stellen om voor diens winkel of nering een afzonderlijke meter te plaatsen en de daar over afgenomen K. W. U. te berekenen a 0.20 per K.W.U. met den meterhuur voor dezen 2 Meter van 0.30 per maand. Het minimum huishoudelijk verbruik, zooals dit thans geldt, zou dan voor hen moeten worden herzien op de gebruikelijke wijze. Aldus be sloten. Adres van den Raad van Jisp. B. en W. stel den voor alleen voor wat den kostprijs van het water betreft, aan te dringen op ver laging door tusschenkomst der Ver. van Ned. gemeenten, afd. N.-Holland. Ingekomen verzoekschriften van J. Sander, J. Renkel en Jn. Verduin Jbz. om hen 50 pCt. reductie te verleenen op de verschuldigde landpacht 1932. B. en W. stelden voor om een reductie te verleenen voor huurders van wei land van 20 pCt. Volgende vergadering komt het verzoek van den pachter van bouwland. Aangenomen met 6 tegen 1, de heer Schouten. Circulaire Ged. Staten inzake rentebeta ling tuinbouwvoorschotten 1932. B. en W. stelden voor deze aangelegenheid tot nader onderzoek in hun handen te stellen en hen te machtigen naar bevind van zaken te hande len. Conform besloten. Verzoekschrift van J. Schilder en R. Krul om de gemeente 30 pCt. te doen garandee ren voor een eventueel aan hen door het rijk toe te staan crediet. De voorzitter achtte het wenschelijk, voor al voor de nieuwe leden van den raad, deze zaak te bespreken. Spr. betoogde, dat de raad tweemaal af wijzend heeft beschikt. Adressanten hebben echter nogmaals een adres gezonden. Na eenige discussie werd besloten de gemeente garant te doen stellen, en rekening houdende met het feit, dat nog meerdere aanvragen kunnen komen een crediet toe te staan van 2000. Schrijven van den minister van Economische Zaken en arbeid inzake de verordening op de winkelsluitingswet. B. en W. stelden voor aan de geopperde bezwaren tegemoet te ko men en de verordening aldus te wijzigen. Met algemeene stemmen besloten. Voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar verklaring van a. de woning van S. Root, staande Hoogegeest, b. de woning van de wed. Seinen aan den Koningsweg. De laatste woning onder bepaling, dat de ontruiming niet behoeft plaats te hebben, zoolang de bewoning door dezelfde persoon als eigenaresse voortduurt. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstel ling van een bedrag van 271.78, ingevolge art. 72 der L. O.-wet 1920 aan het bestuur der St. Michaelstichting alhier om aanschaffing schoolmeubelen en leermiddelen. Met alge meene stemmen besloten dit bedrag toe te staan. Voorstel van B. en W. om als boek houdkundige voor het onderzoek van de re kening van het G. E. B. dienst 1931, aan te wijzen den heer J. Slok. De heer Blokker vroeg of het niet ge- wenscht zou wezen, een accountant met de controle te belasten, daar het z. i. niet aan gaat, genoemden persoon met de verant woordelijkheid te belasten. De voorzitter: Het betreft een deskundig persoon, die de vakbekwaamheden bezit en daar gaat het in hoofdzaak om. De interne aangelegenheden kunnen door de commissie tot het nazien van de rekening zelf onder de oogen worden gezien. De heer Schouten was voor het voorstel en wees er op, dat als de ronde gedaan wordt, het toch al een onderonsje is. Spr. achtte het daarom niet gewenscht, dat dit nog daardoor bevoordeeld wordt. Spr. zag gaarne daarmede een accountant belast. De voorzitter betreurde het ten zeerste, dat het gezegde „onderonsje" ter sprake wordt gebracht. Reeds eerder was een bedrag voor accountantsonderzoek op de begrooting ge plaatst, doch de raad heeft zelf dien post op de begrooting geschrapt. Dit is dus een dui delijk bewijs, dat de raad B. en W. volkomen in staat achten, het financieel beheer wat de gemeente, zoowel als het G. E. B betreft, te kunnen controleeren. Spr. vervolgde, dat de heer Schouten in de commissie van onderzoek de gelegenheid krijgt, zich daarvan op de hoogte te stellen. Na nog eenige toelichting van de zijde van den voorzitter zei de heer Schouten, dit zoo niet bedoeld te hebben. Met de stem van den heer Biokker tegen werd de heer Slok aangewezen. het loon van Polydore, dan zal ik zijn plaats innemen. Onbekwamer dan hij kan ik niet zijn en ik heb misschien meer gezond ver stand. Is het ernst? Ik spreek in vollen ernst. Bigourdin streek met de hand over zijn ge zicht. Ik ging gisteravond slapen in een ge wone wereld, dezen morgen ontwaakte ik in een fantastisch universum, waarin ik niets ben dan een blad door den wind voortgedre ven, zooals die daar, en met de hand wees hij naar buiten. Ik weet niet meer wat recht, wat krom is; maak jullie maar alles in orde. Dus u neemt mij als bediende in het Hotel des Grottes? Mon cher, zei Bigourdin, in mijn ont redderden toestand vind ik alles goed. De ontreddering of liever de omverwerping hij gebruikte het woord bouleversement van den forschen man was zeer merkbaar Hij zat daar als verslagen. Iemand, ten prooi aan de hevigste zeeziekte, kon niet minder on verschillig zijn omtrent zijn lot. Fortinbras nam hem nauwlettend op en zijn volle lippen maakten een fluitende beweging. Toen wis selde hij een blik met Mortin, die er dadelijk het zijne van dacht. Ze verdient een pak slaag, zei hij in het Engelsch. Hem vriendelijk aanziende, zei Fortinbras tot Martin: Je hebt wat aan mij te danken, is het niet? Een heele boel, zei Martin. Félise, met een gewichtig gezichtje, snelde de salie a manger binnen. Wordt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5