DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De terreur in Duitschland. ^Buitenland No. 198 Dinsdag 23 Augustus 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang SxxqeUiksch OxievücfU Nationaal-Socialisten voor de rechtbank wegens overtreding der noodverordening van 9 Aug. en van de wapenwet. Doodstraffen tegen vijf Nazi's. URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. i-osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. mma DU nummer bestaat uit 2 bladen. Voor de speciale rechtbank te Beuthen werd gisteren behandeld het proces tegen een ne gental beklaagden, verdacht van moord en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel op de gebroeders Pietrzuch te Potempa in Duitsch Opper-Silezië. Alle verdachten wa ren nationaal-socialisten. Het Openbaar Ministerie eischte tegen de beklaagden Kottisch, Graupner. Müller, Lachmann en Wolnitza den doodstraf we gens overtreding der noodverordening van 9 Augustus en wegens overtreding van de wa penwet. Voorts eischte het Openbaar Ministe rie tegen ieder der beklaagden wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel (de Communist Konrad Pietrzuch werd vermoord en zijn broer Alfons zwaar gewond) twee jaar tuchthuisstraf. Tegen de beklaagden Hoppe en Nowak werd door het O. M. wegens medeplichtig heid vijf jaar tuchthuisstraf geëischt. Tenslotte vroeg het O. M. voor de be klaagden Hadamik en Czaja vrijspraak. De eerste verdediger pleitte vrijspraak voor zijn cliënten Müller, Czaja, Hadamik, Hoppe, Nowak en Lachmann. Vervolgens zeide plei ter, dat het misdrijf van de beklaagden Kot tisch, Wolnitza en Graupner niet onder de terreur-noodverordening valt, doch dat deze beklaagden veroordeeld moesten worden vol fens paragraaf 227 van het Wetboek van trafrecht. Voor deze laatste beklaagden pleitte spreker clementie,' daar zij gehandeld hadden in militairen zin. De tweede verdediger wees nog op de men taliteit van de Opper-Silezische bevolking De vermoorde Pietrzuch was vroeger in gar nizoen geweest, in verband hiermede haat ten de Nationaal-Socialisten hem bijzonder. Gistermiddag deed de president der recht bank uitspraak. Hij las het volgende oordeel voor: De beklaagden Kottisch, Wolnitza, Müller en Graupner werden wegens politieken dood slag en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ter dood veroordeeld. Bovendien wer den de beklaagden Kottisch, Müller en Graupner ieder veroordeeld tot twee jaar en de beklaagde Wolnitza tot 1 jaar tuchthuis straf. Beklaagde Lachmann werd als aanstich ter ter dood veroordeeld, terwijl hem alle burgerrechten werden ontnomen. De beklaagde Hoppe werd wegens mede plichtigheid tot twee jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Tenslotte werden de beklaagden Nowak, Hadamik en Czaja vrijgesproken. De uitspraak werd als volgt gemotiveerd: Het was bewezen, dat de beklaagden den tocht naar Potempa hadden ondernomen, orn den communist Konrad Pietrzuch te ver moorden. De beklaagde Lachmann is als de geestelijke dader te beschouwen. De beklaag den Wolnitza, Müller, Graupner en Kottisch zijn in de kamer binnengedrongen en zijn de beide broeders te lijf gegaan. De noodveror dening van 9 Augustus dient in deze aange legenheid ten volle uitgevoerd te worden, daar de daad om half 2 plaats vond en de noodverordening om 12 uur des nachts van kracht was geworden. De beklaagden Nowak, Hadamik en Czaja moesten worden vrijge sproken, daar geen bewijs tegen hen kon wor den aangevoerd. o Tijdens het voorlezen van het vonnis heerschte er in de zaal doodsche stilte. Ook tijdens de motiveering was het zeer rustig in de zaal. Toen de president de zitting geslo ten had, stond de groepleider van de S. A en S. S., Heines uit Breslau op en schreeuw de de zaal in: Het Duitsche volk zal in de toekomst andere vonnissen vellen. Het vonnis van Beuthen zal het vuursignaal tot de Duit sche vrijheid worden. Heil Hitier". Door deze woorden onstond een tumult in de rechtzaal. Een deel der aanwezigen op de tribune namen den kreet over. Voor het gerechtsgebouw waren duizenden menschen tesamengestroomd in afwachting van het vonnis. De politie moest gewapender hand optreden tegen SA-leden in uniform. Inzake het vonnis te Beuthen verklaait men in kringen der Pruisische regeering, dat door de noodverordening inzake de instelling van speciale rechtbanken de landen niet hpt recht van genade verloren hebben. Ook een termijn, waarbinnen het doodsvonnis voltrok ken moet worden, is niet bekend. o Dr. Goebbels publiceert in de „Angriff" reeds zijn standpunt inzake het vonnis te Beuthen Hii schrijft o.m.: Wii vragen aan de re geering von Papen, en aan den Rijkspresi dent: Zullen deze vonnissen voltrokken wor den? Zal men inderdaad den moed hebben de hoofden dezer vijf jonge mannen op het blok te leggen? Wil men hier werkelijk een voor beeld geven, hetwelk in zijn gevolgen en uit werkingen zoo wreed en ondraaglijk is, dai men dit op het oogenblik zich eigenlijk niet goed kan realiseeren? Wij wenschen niet ge ïdentificeerd te worden met een beweging van gewelddadigheden. Wij verheerlijken de terreur niet, doch dit verklaren wij wel in het openbaar en voor de geheele wereld: Deze vonnissen mogen niet voltrokken worden. Deze veroordeelingen zijn een vuistslag in het gezicht van het nationale Duitschland. En tenslotte: 350 kameraden hebben wij begraven. In de meeste gevallen waren er geen politie en justitie, die de gerechtigheid deden zegevieren. Verbitterd en vergramd zweren wij den rooden hetsers een latere wet tige vergelding". o De persafdeeling van de NSDAP neemt als volgt stelling tot het vonnis van Beuthen „Een kreet van ontzetting en verontwaar diging gaa door het geheele nationale Duitschland. Vijf doodsvonnissen zijn door het bijzondere gerechtshof van een zich nati onaal noemende regeering geveld met volle dige miskenning van de vertwijfeling, die de aangeklaagden beheerschte over het falen van het staatsapparaat tegenover den geor- ganiseercen marxistischen moordterreur, waaraan ruim 300 nationaal-socialistische vrijheidsstrijders reeds ten offer zijn gevallen Deze vijf doodsvonnissen drijven ieder nati onaal en rechtvaardig voelenden Duitscher het bloed van schaamte en woede naar het gelaat. De verontwaardiging over dit onbe grijpelijke schrikvonnis wordt nog vergroot door het feit, dat ter zelfder tijd een ander Silezisch bijzonder gerechtshof rijksbanier- leden. die op onmenschelijke wijze met voor bedachten rade twee SA-mannen afslachten en vier anderen zwaar verwondden, slechts bestrafte met ten hoogste vier jaar tuchthuis straf. Dat is tweeërlei recht. Nationaal- socialisten worden dus door het bijzondere gerechtshof van een „nationale regeering" met den dood bestraft, terwijl het internatio nale moord marxisme er van mag afkomen met korte tuchthuisstraffen en behouden blijft voor de menschelijke maatschappij. Deze beide vonnissen zijn een slag in het gezicht van het nationale Duitschland. Millioenen Duitschers verwachten van den heer von Papen als rijks commissaris-Pruisisch ministerpresident de Onmiddellijke opheffing van de ongehoorde doodsvonnissen van Beuthen, welke onder geen omstandigheden mogen worden ten uit voer gelegd. Er zal in Duitschland geen rust meer zijn, voor het vonnis van Beuthen op geheven is. Laat de verantwoordelijke leiders van den staat den ernst van het oogenblik begrijpen, voor het te laat is. o En terwijl te Beuthen bovenstaand proces behandeld werd, vond in Brieg een soortgelijk proces plaats. Een aantal leden van de Rijks- banier was gearresteerd wegens landvrede- breuk en wegens overtreding der wegen wet. De 'hoofdredacteur, Durnick, kreeg drie jaar tuchthuisstraf en zijn collega, de plaat selijke leider van de rijksbanier Blech, kreeg vier jaar. De verdachte Vanin Sr. werd wegens ern- stigen landvredebreuk en het toebrengen van ernstig lichamelijk letsel veroordeeld tot twee jaar tuchthuisstraf. De vakvereenigingssecretaris Strulik en de Sociaal-democratische wethouder Manche werden wegens landvredebreuk tot resp. an derhalf en 1 jaar gevangenisotraf veroor deeld. Van de beide vrouwelijke verdachten werd vrouw Kose veroordeeld tot zes maanden en vrouw Morawé tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld. De overige straffen varieeren van een jaar tot drie maanden ge vangenisstraf. In het vonnis werd o.m. overwogen, dat de rijksbanier niet uit was met de verontschuldi ging, dat zij door de nationaal-socialisten ge provoceerd zijn geworden. De rechtbank is verplicht terreur- en gewelddaden tegen te gaan en deze met alle mogelijke middelen te bestrijden. Bij het vonnis mag men niet al leen denken aan de verdachten, doch ook aan de slachtoffers, in dit geval aan de dooden en de 20 zwaar-gewonden. o De Berlijnsche avondbladen wijdden nog kolommen aan het Ohlauprooes. De ..Angriff" zegt, dat met betrekking op de zware straffen te Beuthen, het vonnis te Ohlau mild kan worden genoemd. De „Kreuzzeitung" spreekt er haar ver wondering over uit, dat hier niet een zwaar vonnis is geveld, daar hier een voorbeeld ge geven had moeten worden. Het Berliner Tageblatt" spreekt echter van onbelangrijke zware straffen. Dit oor deel is niet in overeenstemming te brengen met het resultaat van het onderzoek. De sociaal-democratische „Abend" schrijft in verband met de bedreigingen in de na tionaal-socialistische pers, dat het vonnis van Ohlau, als een vuursignaal door de rijen der Duitsche arbeiders zal gaan. De veroordeelden, zelfs wanneer zij de grenzen van noodweer overschreden moch ten hebben, genieten algeheele sympathie van alle vrijheidlievende menschen. Aan deze spe ciale rechtbanken met haar vonnis tegen re publikeinen zal spoedig een einde gemaakt worden. De „Vossische Zeitung" meent, dat het te hopen is dat door het strenge vonnis de toe stand beter zal worden. Het is een hooge prijs, welke betaald moet worden om den vrede in het Duitsche rijk te herstellen. HITTE TE BERLIJN. Groot aantal slachtoffers. Berlijn heeft Zondag met een temperatuur van 36.6 graden Celsius in de schaduw den warmsten dag sinds 1865 doorgemaakt, zoo meldde de correspondent van het Hbld. al daar gisteravond. Zelfs op het water was deze temperatuur zoo ondraaglijk dat ook bij het baden vele menschen door de hitte werden bevangen en ettelijke doodelijke ongelukken het gevolg wa ren. Ondanks het feit, dat het onder zulke om standigheden in de sedert veertien dagen broeiende fetad natuurlijk niet om uit te hou den was, vervoerck-it dopenbare verkeersmid delen Zondag toch minder menschen dan een week geleden. Daardoor is het bewijs gele verd, dat honderdduizenden Berlijners reeds te uitgeput waren om zich nog op straat te wagen en niet den meed hadden van de over volle trams, treinen en autobussen gebruik te maken. Op 20 Juli 1865 was in Berlijn de thermo meter tot 37 graden gestegen. De 36.6 gra den die wij hier thans hebben beleefd zijn in de practijk natuurlijk even erg en even scha delijk voor de gezondheid. Tegen vijf uur 's avonds kwam het eerste onweer, dat echter nauwelijks regen en koelte bracht. Eerst Maandagmiddag om vier uur volgde een tweede heftig onweer met stortre gens en op het oogenblik is de temperatuur buiten in verband met het ajargetijde eindelijk weer normaal te noemen. BUITENGEWONE ZITTING VAN DEN PRUISISCHEN STAATS RAAD. Per 7 Sept. as. vangt een buitengewone zitting aan van den Pruisischen staatsraad, welke vermoedelijk tot 9 Sept. zal duren. Doel van deze zitting is de regeering in de gelegenheid te stellen den Staatsraad in te lichten omtrent den huidigen politieken toe stand. Voorts is een voorstel iilgediend be sprekingen te houden over de noodverorde ning inzake de reorganisatie der landelijke districten. LUCHTMANOEVRES IN FRANKRIJK. Heden beginnen in het Fransche grensge bied in den vierhoek Maringen Diedenhofen- Berry au Bac-Epernay de grootste lucht- manoevres, die tot nog toe in Frankrijk zijn gehouden. In het gebied, waar de manoevres zullen worden gehouden, treedt vanaf heden de oorlogstoestand in en reeds hedenmorgen vroeg vlogen ontelbare vijandelijke vlieg tuigen van allerlei type over het gebied. Hoofddoel van deze vliegtuigen zijn de elec- triciteitswerken van Metz, de hoogovens van Diedenhofen, de stations van Reims en Ver- duin en ten slotte de op het gebied der ma noevres liggende vliegvelden. Aan de ma noevres wordt deelgenomen door alle vlieg- formaties der westelijke Fransche garnizoe nen, die gesteund worden door luchtvaartre gimenten uit andere deelen van het land. DE GEHEIMZINNIGE PRINS. Maandagmiddag is het stoffelijk overschot van den geheimzinnigen vreemdeling die zich prins Edgar van Bourbon noemde, op het kerkhof van Thiois te Parijs ter aarde be steld zoo meldt het Hbld. Daar de identi teit van den vermoorde nog steeds niet vast staat en niemand rechten heeft laten gelden op het lijk, zou het van politiewege in mas sagraf worden gebracht. Maar een rijke Amerikaan, die onbekend wenscht te blijven, heeft zich bereid verklaard te voorzien in de kosten van een eigen graf en zoo rust nu de „laatste prins van Bourbon" in een graf dat zijn „rang en titel" waardiger is dan een anoniem massagraf. Ook dit einde, zoo schrijft „Le Journal," is even sensationeel en geheimzinnig als de figuur en de levensloop van den betrokken persoon. Een vertegenwoordiger van het blad heeft alle denkbare personen geinter- viewd die opheldering zouden kunnen ver schaffen over de identiteit van den doode. Zonder succes. De politie deelde mede, dat de „prins van Bourbon" zonder twijfel derde klas zou begraven zijn in het massagraf als de Amerikaan niet tuschenbeide gekomen was. De vertrouwelingen van prinses Blan- ca (zoogenaamd de moeder van dezen ge heimzinnigen prins; eerst heette het dat de moeder prinses Alice von Bourbon was), twee hofdames, die door een vertegenwoordi ger van „Le Journal" werden ondervraagd, ontkenden ook maar ooit iets gehoord te heb ben van een prins Edgar. Maar „Le Journal' weet wel van vroeger allerlei merkwaardige bijzonderheden van den man die ook voor een spion gehouden is. Hij deed voor het eerst van zich hooren aan de Italiaansche Rivièra, in de buurt van Ia Piana, waar hij alge meen bekend was als één van de Bourbons. Keizer Frans Jozef zou vaak reizen gemaakt hebben naar La Piana. Enkele inwoners van Nice herinneren zich dat „prins Edgar" even voor den oorlog van zich deed spreken door zijn rechten te doen gelden op den troon van Albanië, wat hij vanuit Nice deed. Even nadat Italië zich in den oorlog had gemengd werd de „prins" gevangen genomen, verdacht van spionage voor de centrale mogendheden en hij werd weer vrijgelaten op voorspraak vanden koning van Spanje! Uit het onderzoek van „Le Journal" bleek, dat prins Edgar inderdaad inlichtingen ver schafte aan de centralen, die de inlichtingen ontvingen door bemiddeling van een dame in Griekenland, die aan het „Journal" schreef, dat de „prins van Bourbon" in 1915 en 1916 onder dien naam haar bekend was, maar dat men toen reeds aan twijfelde of hij werkelijk een prins was. Zijn leven te Athene was nogal avontuurlijk en zeker weinig prin selijk. De politie was er zeker niet onschul dig aan, dat het heerschap op een gegeven dag met de Noorderzon vertrokken bleek te zijn naar Italë, waar hij, zooals boven ge zegd, verdacht van spionage werd gearre steerd. Na zijn vrijlating week hij uit naar Spanje, waar hij tien jaar verbleef, waarna hij zich te Parijs vestigde. Noch in Spanje, noch te Parijs deed hij iets wat de aandacht van de politie op hem zou kunnen vestigen, integendeel, hij trok zich meer en meer terug in een geheimzinnig waas, dat nu zóó dicht blijkt te zijn, dat de politie er geen wijs meer uit kan worden. Tenzij, zoo merkt „Le Journal" op, de betrokken commissaris van politie te Parijs geen comedie speelde, toen hij bij eenige minder belangrijke vragen van den vertegenwoordiger van het „Journal,, zich beriep op het „secret profession". het bereikte kan instemmen en het besluit om voorloopig niet tot den gouden standaard terug te keeren, een belangrijke bijdrage voor de te houden economische wereldconferentie acht. De liberale „News Chronicle" is zeer onte vreden en schrijft dat de conferentie van Ot tawa den wereldhandel niet zal bevorderen, doch in elk opzicht zal beperken. Over de geheele linie heeft zij juist het tegendeel ge bracht van wat personen van beteekenis als haar doel hadden gezien, n.1. de algemeene ver laging der tarieven, de opheffing der handels beperkingen en de afbraak van het contin- genteeringssysteem. De „Daily Herald" acht het resultaat even eens negatief en wijst vooral op de te ver wachten stijging van de levensmiddelenprijzen, die door de Engelsche Arbeiderspartij in het Lagerhuis en bij de verkiezingen met felheid zal worden bestreden. De „Daily Telegraph" schrijft, dat het resul taat gunstiger was dan men na de moeilijke onderhandelingen had durven verwachten. Het is te danken aan Baldwin en de Engelsche de legatie wanneer men niet vergeten heeft reke ning te houden met den handel met de buiten wereld. In wezen is de grondslag van de overeenkomst een zekere „Planwirtschaft", die het blad ziet in de bereikte samenwerking tus- schen industrieën der verschillende deelen van het Britsche Rijk. De wederzijdsche concessies vormen een evenwicht en het nieuwe Engelsche economische wereldrijk is te Ottawa begonnen. De „Morning Post" meent, dat de overeen komsten de strekking hebben van verlaging der handelsbeperkingen, al was ook in enkele gevallen verhooging van de buitenlandsche ta rieven niet te vermijden. De „Daily Mail" schrijft, dat het resultaat van de conferentie van Ottawa een nieuw en gelukkiger hoofdstuk in het boek van de han delsbetrekkingen binnen het Britsche Rijk opent. De „Daily Express" spreekt er in het bijzon der zijn ontevredenheid over uit, dat de confe rentie van Ottawa geenerlei voordeelen voor den Engelschen landbouw heeft gebracht. NA DE CONFERENTIE VAN OTTAWA. Wat de Dominions en de Kolo niën er van zeggen. De resultaten van de Conferentie te Ottawa zijn, voorzoover thans reeds te overzien, in de Dominions en de Koloniën met bevrediging ontvangen. Het leidende Zuid-Afrikaansche blad „Cape Times" verklaart in een hoofdartikel, dat de conferentie inzake al te hoog gespannen ver wachtingen teleur gesteld heeft. De resultaten van Ottawa zullen weliswaar moeilijk direct in klinkende munt omgezet kunnen worden, doch zij beteekenen zeer zeker ook een verdere stap in de richting van het te Lausanne aange vangen werk, het vertrouwen en de onderne mingsgeest te herstellen. De Australische minisjer-president Lyons verklaarde, dat de resultaten der conferentie door het Australische volk met voldoening worden begroet. Het Ministerie van Handel rekent in verband met de aan Australië toege kende preferentieele tarieven op een bedrag van 21/» millioen pond sterling. De Minister-president van Nieuw-Zeeland, Forbes, is eveneens tevreden met de resultaten van Ottawa. De overeenkomsten zijn veelbe lovend voor de toekomstige nauwere samen werking tusschen de deelen van het Britsche werelrijk. In Burma is men teleurgesteld, dat Burma geen preferentieele tarieven heeft verkregen voor zijn hoofdproduct, de rijst. Tenslotte kan nog gemeld worden, dat men te Ottawa zelf niet optimistisch gestemd is. Men vreest dat Amerika tegenmaatregelen zal gaan nemen in verband met de overeenkomst tusschen Canada en Engeland. Engelsche persstemmen over de resultaten. De commentaren in de Londensche pers op de resultaten van Otawa zijn in het algemeen rustig en zakelijk. Aangezien tal van bijzon derheden nog niet gepubliceerd zijn is het moeilijk, zich reeds thans een getrouw beeld van het geheel te vormen. De verschillende verdragen vormen een uitgebreid plan ter be vordering van den imperialen handel, hoewel de vrijhandelaars zich tegen de nieuwe tarie ven op tarwe en koper zullen verzetten, terwijl de imperialisten misschien eenigszins teleurge steld zullen zijn. „Financial News" schrijft, dat men de resul taten met gemengde gevoelens gade slaat, ter wijl de „Financial Times" in het algemeen met DE OPSTANDIGE BEWEGING IN BRAZILIË. Opstanden in San Paulo. Uit Rio de Janneiro wordt gemeld, dat al daar een opstand is uitgebroken van aan hangers der opstandelingen in den staat San Paulo. De Braziliaansche regeering heeft den staat van beleg afgekondigd, en na eenige felle straatgevechten waarbij verscheidene personen werden gedood zou zij erin ge slaagd zijn den opstand voorloopig neer te slaan. Een gedeelte van de marine zou naar de opstandelingen zijn overgeloopen, terwijl het leger de regeering trouw is gebleven. Het zakenleven ligt geheel stil. De opstand be gon met een demonstratie, die door het cen trum van de stad marcheerde achter de vlag der opstandelingen in San Paulo. Voor het ministerie van arbeid werden twee bommen geworpen, waardoor echter niemand werd gewond. DE VERKIEZINGSREDEVOERING VAN ROOS EVELT. Een verklaring van het staatsde* partement. Het staatsdepartement publiceert een ver klaring gericht tegen een verkiezingsredevoe ring van de democratischen candidaat voor het presidentschap, Roosevelt. De redevoering van Roosevelt heeft den indruk gewekt, alsof het staatsdepartement den bankiers bevoor deeld had. Het staatsdepartement heeft echter aldus de verklaring geen enkel maal toestem ming gegeven voor het van een inte. nationale leening. Eenmaal heeft het staatsdepartement de banken er zelfs voor gewaarschuwd ven Duitsche leening uit te geven. Ook heeft het gewezen op het gevaar van een overmatige credietverleening aan Duitschland en op de mogelijke moeilijkheden bij de amortisatie ten gevolge van het verdrag van Versailles. Het lijdt geen twijfel, dat het onder het publiek brengen van menig leening door het s'aatsde- partement is verhoed. DE BEWEGING DER BURGELIJKE ONGEHOORZAAM HEID. Het wekelijksch rapport omtrent de burger lijke ongehoorzaamheidsbeweging in Indië vermeldt, dat in de Ver. Provincies nog steeds treinen worden aangehouden door Congres- vrijwilligers, terwijl telegraafdraden worden doorgesneden. Enkele plaatselijke politieke leiders wisten door hun optreden nieuwe ac tiviteit te ontwikkelen. Te Bombay hebben Congreshuurlingen ge demonstreerd. In de provincie was alles rus tig. Ook uit andere provincies worden geen bijzondere gebeurtenissen gemeld. DE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. De Chileensche regeering heeft noodmast- regelen uitgevaardigd ter bestrijding der werkloosheid. Zij beoogen hoofdzakelijk reor ganisatie in het mijnbedrijf en in de fabrieken, fn den landbouw en in het visscherijbedrijf.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1