Alkmaarsche Courant. n Fortinbras' toovermacht JladUmieums Stad ett Omgeving. Heuiiletw Honderd fier en dertigste laargang. DINSDAG 23 AUGUSTUS Wat zegt een klein prijsverschil tegenover een GROOT kwaliteitsverschil Koopt Blue Band, Hollands beste standaard- merk, nog altijd 25 cents per half ponds pakje i «net allerfijnste Hol. aeKarod "V onder Rijksconfrö/e Versch 9e „,-boteL 9 °,e landsche roo<" No. 198 1932 Woensdag 24 Aug. 1932. H'lversum 1875 M. (Vara-uitzending 10.- V.P R.O. 6.30—7.00 RVU.) 6.45—7.00 en 7 30—7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoon- platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Ar beiders in de Continubedrijven: Vara-septet o. 1. v. Is. Eyl en Hetty Beek (voordracht). 12.- Schrammelkwintet onder leiding v. W. Druk ker. 12.45 Concert. Joh. Jong (orgel en pia no), L. Fuld (zang). 1.15—2.00 Vervolg Schrammelkwintet. 2.15 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 3.00 Voor de kinderen (Concertvertel lingen n vragenuurtje). 5.50 Gramofoonpla- ten. 6.00 J. Roselaar: De nood in de tuin bouw in Noordholland. 6.15 Gramofoonpla- ten. 6.30 RVU. Dr. J. v. Dillen: Hoe Amster dam een wereldstad werd. 7.00 Mr. D. S. Jes- surum Cardoze: „Het Joodsche reclassee- ringsvraagstuk". 7.15 Orgelspel J. Jong. 3.- „Stemmen achter de klapstoel" van Huib Wouters (Groot Volkstooneel). 8.20 Vara-or- kest onder leiding van H. de Groot. O.a. Sla vische rhapsodie, Friedemann. 9.00 „Verdi" van W. Lichtenberg. Vert. D. v. d. Linden (Groot Volkstooneel). 9.15 Vervolg Vara-or kest. O.a. Breezes from the South, Myddle- ton. 9.45 „Wakker en Tropenduit". 10.00 Ver volg Vara-orkest. O.a. Suite ga, Gabr -Barie. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Vara-orkest, o.a Streiflichterpotp. Morena. 11.15—12.00 Gra- mofoonplaten. Huizen 296 M. (Uitsluitend N.C.R.V.-uit- zending.) 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gra- mofoonplaten. 10.00 N.C.R.V.-dameskoor 10.30 Ziekendienst. 11.00 Concert. M. F. Jur i'aanz (harmonium) en mevr. R. Mijnhout lakkenist (alt). 12.15—2.00 Concert. Mevr. A AndersenRokker (mezzo-sopraan), Fr. Andersen (begeleiding), P. v. d. Hurk en W. Clemens (fluit), Mej. L. Lauenroth (piano) 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Concert. H. Kiekens (hobo), J. de Vente (fluit), A. de Wilde (kla rinet) en W. Gersteling (piano). 5.00 Kin deruur. 6.00 C. P. Vogelaar: Intensieve fruit teelt. 6.30 J. Bokma: De fryske Meditaesje. 7 ÖO Gramofoonplaten. 7.15 Causerie door A. Staplkamp. 7.45 Ned Chr. Persbuieau. 8.00 Causerie door F. de Boer 8.1510.30 Con cert door de HOV (Symphonie-orkest) onder leiding van F. Schuurman. O.a. Symphonie pathétique (6de), Tschaikowsky en „An der schonen blauen Donau", wals, Strauss. Circa 9 00 Ds. Th. Delleman: De oudste instelling op aarde''. Circa 10.00 Vaz Dias. 10.30— 11.30 Gramofoonplaten. Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 Gramofoonplaten. 1.50—2.50 Jack Martin's Hotel-orkest. 3.50 Sted. orkest Bournemouth onder leiding van Sir D. God- frey m. m. v. J. Dunn (viool). O.a. Vioolcon-' eert, Sibelius en 2de symphonie in D, Brahms 5.05 Orgelspel N. Milne. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Beethoven's Liederen door G. Parker (bariton). 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Promenadeconcert u. d. Queen's Hall. BBC-Symphonie-orkest en so listen onder leiding van H. Wood Bach. O.a. 2de Brandenburgsch concert in F en 5de Pianioconcert in f kl. t. 9.55 Berichten. 10.20 Concert d. h. Doré-octet. 11.2012 20 Dans muziek door het BBC-Dansorkest onder lei ding van Henry Hall. Pakijs Radio-Paris1725 M. 3.05; 12.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 9.05 Solistencon cert en Gramofoonplaten. O.a. Kwintet Dvo rak Kalundborg 1153 M. 12.252.20 Concert uit Hotel Angleterre. 3.20—5.20 Omroepor kest onder leiding van Grondah) 5.205 50 Gramofoonplaten. 8.20 Radio-strijkorkest on der leiding van Reesen! O.a. Entr'acte-gavot- te, Gillet en Spaansche dans, Granados 8.50 Omroeporkest onder leiding van ReeSen. O a. Pacific 231, Honegger. 9.55 Vocale duetten met pianobegeleiding. 10.3010.45 Piano-re cital door V. Fischer. Moderne Fransche composities. O.a. Tango des Fratellini, Mil- haud. 10.4511.10 Strijkkwartet E gr t. op. 125 nr. 2 van Schubert door het Gerhard Rafn-kwartet. Langenberg 473 M. 7.25—8.20 Concert uit Bad Pyrmont. 11.35—12.20 Gramofoon platen. 12.2012.40 Europa Rondvlucht (Tusschenlanding te BonnHangelar) 12.40 1.35 Concert uit Munchen onder leiding van K. List. 1.50—2.50 Werag-orkest onder leiding van Kuhn. Met medewerking van Strienz (bas) Verdi-programma. 5.206.20 Concert onder leiding van Eysoldt. 8.50 „Von A bis Z", vroolijk programma. 10.40 Zang en declamatie. 11.05 Concert uit Munchen. Rome 441 M. 9.05 „La Sacra rappresenta- zione di Abram e Isaac" van Belcari. Muziek van Pizzetti. 10.35 Concert. O.a. uit „Boris Godounaw", Moussorgsky. Brussel 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 5.10 Concert onder leiding van Kumps. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8 20 Vroolijk uurtje. 9.20 Concert uit de Kur- zaal Ostende onder leiding van J. Toussaint de Sutter met medewerking van J. BacKmans (zang). O.a. Karnevalsouverture, Dvorak. Hierna Dansmuziek. 338 M.: 12.20 Zie 508 M. 520 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8 20 dito. 8.50 Radio-tooneel. 9.20 Concert uit het Casino te Knocke onder leiding van K. Candael met medewerking v. mej. L. Ma- richal (piano). O.a. Concerto d kl. t. (piano), Mozart en suite „Jeux d'enfants", Bizet. Hierna Dansmuziek. Zeesen 1635 M. 8.20 Operetteconcert met medewerking van orkest en solisten onder lei ding van Corn. Bronsgeest. 10.20 Lezing en Berichten. Hierna dansmuziek uit Weenen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur de navolgende voorwerper als gevonden gedeponeerd op 15 tot en met 21 Augus tus 1932: R.K. kerkboekje, portefeuille met in houd, portemonnaie met enkele centen, tang, reiskoffer, pakje inh. sponsen, kinderportemonnaie, sleutel, beige man tel, zadeldekje, unster, dop van rijwiel- bel, regenjas. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen onderstaande voor werpen als gevonden aangegeven: W. Brink, Oudegracht 112a, armband je; B. Klinkert, Karl Marxstraat 5, das speld; H. Poeter, Dijkgraafstraat 27, por temonnaie met inhoud; P. Hartog, Scharloo 8, pakje met handschoenen; A. J. Mulder, le Landdwarsstraat 29, portefeuille inh. foto's, postzegels, enz.; C. de Jong, Toussaintstraat 15, porte monnaie met inhoud; D. Nierop, Lelie straat 8, collier; M. Schouten, Tessel- schadestraat 4, bruin taschje; A. Ja- cobse, Laat 119, zakkam; D. Kiewit, Rich. Cobdenstraat 4, koperband; K. de Groot, Baanpad 20, lederen brilétui; J. Venneker, Laat 90, huissleutel; I. Klomp maker, Stationsweg 164, vulpotlood en bal; C. de Jong, Bergerweg 54, overjas; M. Zwakman, Krebbesteeg 4, moersleu- tel; J. Verhoeve, Ritsevoort 11, zakdoek; I. Wanner, Koningsweg 82, rok; H. Sa- venije, Koorstraat 8, autoped; G. Tim merman, Kooltuin 9, clotje; A. N. Drie sen, Fnidsen 92, belastingmerk in étui; L. Rabeling, Liefdelaan 33, babyjurkjes; R. Boesekool, Varnebroek 32, belasting- merk in étui; G. Erkamp, Baansingel 9a, broche; J. van Riet, Overdiepad 34, bril in doos; G. Popma, Leeghwaterstr. 5, hoed; Hartijzer, Kennemerstraatweg 85, heerenpantalon; Bijl, Payglop 5, be lastingmerk in étui; C. B. Boers, Inge landstraat 10, dameshoedje; S. Hoedjes, Baansingel 37a, rijwielbelastingmerk. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. UITBREIDINGSPLAN „WEST". B. en VV. schrijven in bijlage no. 131: In Uwe ergadering van 19 November 1931 werd besloten de herziening voor te bereiden van het partieele plan van uit breiding voor den Bergerweg c.a., welke herziening het geheele Noordwestelijk gedeelte der gemeente zou omvatten. Overeenkomstig artikel 36 lid 4 der Woningwet is het ontwerp tot herzie ning binnen den voorgeschreven termijn van een jaar ter inzage eelegd en wel van 18 Juni tot en met 19 Juli j.1. De Woningwet schrijft thans voor, dat binnen drie maanden na afloop van laatstgemeld tijdvak een beslissing daar over door Uwe Vergadering moet wor den genomen. Wij bieden U in verband daarmede aan het ontwerp tot herzienjng van het uitbreidingsplan, betrekking hebbende op het Noordwestelijk deel der gemeen te, dat wij kortheidshalve zouden willen noemen het uitbreidingsplan „West". Voor de toelichting van het plan verwij zen wij naar de bij de stukken overge legde toelichtende beschrjving. Daar naast merken wij nog het volgende op. Het overgelegde ontwerp mar .te in zijn oorspronkelijken vorm deel uit van het on'.werp-uitbreidingsplan 2e gedeelte, dat in verband met verschillende kwes ties niet voor vaststelling in zijn geheel vatbaar was. Allereerst vorderde het overleg met de gemeente Bergen gerui- men tijd, voornamelijk met betrekking tot het tracë van den nieuwen Berger weg. Daaromtrent is thans met het ge meentebestuur van Bergen overeenstem ming verkregen. De onderhandelingen met den Rijkswaterstaat over een ver bindingsweg tusschen den Rijksweg ten Zuiden en den Rijksweg ter, Noorden van Alkmaar hebben nog niet tot een positief resultaat geleid. Alleen over het meest Noordelijke gedeelte van dezen verbindingsweg bestaat eenstemmigheid. Overeenkomstig het advies van de Vaste Commissie voor uitbreidingsplan nen in Noordholland geven wij er de voorkeur aan de vaststelling van het plan „West" niet te laten wachten op de verdere plannen van den Rijkswater staat met betrekking tot den verbin dingsweg. Om deze reden kon het tracé van den nieuwen Bergerweg tusschen den spoorweg AlkmaarHeiloo en 125 M. uit den Hoeverweg niet worden vast gesteld en is aan het gebied ten Noord westen van genoemden spoorweg en ten Zuidwesten van de Krommesloot tot een lijn loopende op bouwbloksdiepte ten Zuiden van den Hoeverweg geen be stemming gegeven. Zooals Uwe Vergadering bij bestu deering van het ontwerp-uitbreidings- plan „West" zal blijken, is aan land- en waterwegen ruime aandacht geschon ken. Naast verkeersstraten is voldoende gezorgd voor den aanleg van woonstra ten. Ten einde laatstbedoelde straten een vriendelijk aspect te geven, zijn als regel langs die straten voortuinen ont worpen. Overeenkomstig artikel 12 van het nieuwe Woningbesluit zijn op het over gelegde plan de woonwijken aangege ven, onderscheiden naar de dichtheid van bebouwing, de grootte en den aard dor woningen in verband met de diepte der bouwblokken. Behalve woonwijken komen op het ontwerp voor industrieterreinen, zoo mede terreinen voor landelijke doel einden. Bij het ontwerp-uitbreidingsplan „West" behooren een aantal bebouwings voorschriften, die niet anders dan tege lijk met het plan van herziening kunnen worden vastgesteld. Deze voorschriften zijn ten deele ontleend aan de bij Uw besluit van 25 September 1930, nr. 19, vastgestelde bebouwingsverordening. Deze verordening is ingetrokken bij Uw besluit van 18 Februari j.1. tot vaststel ling van het uitbreidingsplan Alkmaar der Hout c.a., aangezien daarin bepalin gen betreffende de bestemming voorkwa men, die in het plan van uitbreiding zelve moeten zijn opgenomen en aange zien die verordening in het algemeen voor alle na 1 Januari 1930 goed te keu ren uitbreidingsplannen gold, hetgeen de nieuwe wet niet toestaat. De bebou wingsvoorschriften hebben ten doel de bestemming van het plan in onderdeelen nader te omschrijven. De Commissie van bijstand voor open bare werken kan zich blijkens haar ad vies van 14 April j.1. met het ontwerp vereenigen, hetgeen eveneens het geval is met de Gezondheidscommissie, waar voor wij verwijzen naar haar advies van 12 Mei j.1. De Technische subcommissie uit de Vaste Commissie voor Uitbrei dingsplannen in Noordholland deelt in haar advies van 8 Juni j.1. mede, dat bij haar tegen de vaststelling van het plan- West geen bezwaar bestaat. Tiidens de ier-inzage-ligging van het onAverp tc„ herziening met de ontwerp- bebouwingsvoorschriften van 18 Juni tot en met 19 Juli j.1. zijn geen bezwaren daartegen ingebracht. Wij stellen Uwe Vergadering mitsdien vóór het uitbreidingsplan „West", daar in begrepen de daarbij behoorende be bouwingsvoorschriften vast te stellen en daarbij lol lege te machtigen om binnen de grenzen onder II in het ont- werp-besluit opgenomen van het plan af te wijken overeenkomstig artikel 36 lid 3 der \V^nin°-wet, B, en W. bieden daarvoor een ontwerp besluit aan. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Districts-Arbeidsbeurs. Geopend van 912 uur. Voor werkgevers van 912 en van 25 uur. Op Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel op Maandagavond. Voor vrouwelijk personeel afzonderlijke ingang. De Directeur van bovengenoemd Bureau maakt bekend, dat heden staan ingeschreven: 2 autogene-lasschers, 4 bakkers, 17 bankwer kers, 5 beh.-stoffeerders, 8 betonwerkers, 1 bloemist, 1 boekbinder, 5 boerenarbeiders, 3 borstelmakers, 1 bosjesmaker, 1 bouwkundige, 1 carosseriebouwer, 26 chauffeurs, 1 chem. per ser, 1 constructiewerker, 6 electriciens, 1 elec- tro-technicus, 1 fraiser, 1 glas in loodzetter, 82 grondwerkers, 1 huidenzouter, 2 instrument makers, 2 incasseerders, 1 kapper, 5 kantoor bedienden, 1 kalkbrander, 2 kellners, 1 kern maker, 4 ketelmakers, 2 kistenmakers, 2 kleer makers, 8 klinkers, 1 koetsier, 1 koperslager, 1 letterzetter, 5 loodgieters, 5 mach. houtbe werkers, 5 machinisten, 2 mach. teekenaars, 1 mach. zetter, 3 magazijnbedienden, 8 metaal draaiers, 1 metaalschaver, 1 metaalslijper, 52 metselaars, 19 meubelmakers, 8 monteurs, 39 opperlieden, 1 opz. teekenaar, 12 pakhuis knechts, 3 plaatwerkers, 2 radiomonteurs, 2 reizigers, 3 scheepsbouwers, 2 scheepstimmer lieden, 2 scheepsteekenaars, 29 schilders, 3 schoenmakers, 25 sigarenmakers, 1 sigaren- stripper, 2 sigarenkistjesplakkers, 8 smeden, 1 smoutzetter, 1 steenbikker, 2 straatmakers, 2 steenhouwers, 13 stucadoors, 1 strijkster, 8 stokers, 2 tabaksbewerkers, 1 tegelzetter, 5 teekenaars, 86 timmerlieden, 2 tuinlieden, 1 tandtechniker, 15 voegers, 2 voorslaanders, 3 vuurwerkers, 3 wagenmakers, 1 werktuigkun- dige, 2 winkelbedienden, 11 ijzerwerkers, 1 zandbereider, 2 bakkenstoppers, 1 zakkenplak- ker, 198 los-arbeiders, 39 transportarbeiders. Gedeeltelijk werklooze metaalbewerkers en sigarenmakers 78. Geplaatst 15 werkzoekenden. Alkmaar, 20 Augustus 1932. De Directeur v.n., Ed. v. d. HEUVEIi ADRES BEWONERS VAN DE POPELMANSLAAN. In bijlage no. 132 schrijven B. en W.: In Uwe Vergadering van 30 Juni j.1. werd in onze handen om advies gesteld een adres van bewoners van de Popelmanslaan, hou dende verzoek het rijden met auto's in deze straat te verbieden en de bestrating te verbe teren. In verband met dit adres merken wij op, dat de Popelmanslaan inmiddels geheel is verstraat, welk werk niet eerder kan worden uitgevoerd, voordat de aanvoer van materi alen voor den bouw van woningen door de R. K. Woningbouwvereeniging „Goed Wo nen" aldaar was opgehouden. Het gedeelte van de Popelmanslaan nabij het Overdiepad is 2.60 M breed, waardoor het niet mogelijk is, dat twee vierwielige mo torrijtuigen elkaar daar passeeren. Aange zien een druk verkeer van auto's in deze straat niet is verwachten, achten wij een al geheel verbod om de Popelmanslaan met mo torrijtuigen te berijden niet noodzakelijk. Naar onze meening kan met het voorschrij ven van éénrichtingsverkeer worden volstaan, waartoe wij reeds een besluit hebben geno men. Door een en ander is aan de wenschen van adressanten tegemoet gekomen. Wij geven Uwe Vergadering daarom in overweging ons te machtigen aan adressanten mede te dee-. len, dat voor het nemen van verdere maatre gelen voorshands geen aanleiding bestaat. KERMIS 1932. SCHOUWBURG T GULDEN VLIES. Het is, nu wij 1932 schrijven alweer 9 jaat geleden, dat 't Gulden Vlies zijn deuren voor de eerste maal tijdens de Alkmaarsche ker mis opende om de inwoners van Alkmaar en Omstreken te vergasten op alles wat op ge bied van tooneel en variété inderdaad goed is. Wij herinneren ons nog levendig de groote successen in al die jaren van de mooie opvoe ringen, maar geen enkele stuk heeft dat groo te succes gehad, wat Geld speelt geen rol het vorige jaar tijdens de eerste vier dagen der kennis beleefde. Voor de eerste maal had de directie van 't Gulden Vlies toen het ge zelschap van 't Centraal Theater in Amster dam n.1. Het Centraal Tooneel onder directie van de Bree en Sluizer, uitgenoodigd. Dit was mede gedaan op verzoek van vele too- neelliefhebbers, die al zooveel van de groote successen van Louis de Bree in Amsterdam hadden gehoord en nu ook gaarne dezen pracht-speler ook eens op het Alkmaarsche Tooneel zouden willen bewonderen. En 't was inderdaad een goede keus. Avond aan avond was de schouwburg tot den nok vol met een enthousiaste schare belangstellenden. Ap plaus kletterde als nooit te voren. En de laatste avond van zijn optreden in Alkmaar was er zulk een groote toeloop om Geld Speelt Geen Rol te zien, dat honderden te leurgesteld moesten worden. Met dit voor oogen is het vanzelfsprekend, dat de directie van ,,'t Gulden Vlies" ditzelf de gezelschap onder leiding van Louis de Bree wederom voor de eerste vier dagen van de Alkmaarsche kermis 1932 geëngageerd heeft. Daarbij komt nog, dat alle artisten van Het Centraal Tooneel zoo dankbaar wa ren voor de buitengewoon hartelijke ont vangst van het tooneel lievend publiek van Alkmaar en Omstreken, dat zij bij een vol gend optreden alhier zouden spelen „dat de stukken er afvlogen". Zij zullen dan ook alles in 't werk stellen om het publiek de volle 100 van hun kunnen te geven. BAND B.B.60 naar het Engelsdi van William Locke door J. E. d. B. K. 29) Mon oncle, le pére Didier (de oude Didier) laat weten dat hij zijn kalf pas de volgende week wil slachten. Wat moeten we doen? Dan eten we asperges, zei Bigourdin, en hij staarde weer naar den November-regen. Zwijgend zaten de twee mannen te rooken. Toen gooide Fortinbras zijn eindje sigaar weg in Corrina's kopje, stond op, rekte zich uit en geeuwde luid. En na mijn voornemen ten uitvoer ge bracht te hebben, trek ik mij terug om een welverdiende rust te genieten. En u, Mon sieur Polydore Martin, moet uw nieuwe taak beginnen. En Martin haalde uit de provisiekast een blad en een voorschoot, trok zijn jas uit, sloeg zijn hemdsmouwen op en begon het ontbijt weg te' ruimen. HOOFDSTUK IX. En zoo is dan Martin, de leeraar, geméta- horfoseerd tot volmaakten bediende vol maakt wat betreft vlijt, manieren en kleeding Zijn rok van verouderden snit, maar zoo goed als nieuw, gaf aan de salie a maneer iets van fijne beschaving en welvaart. Eerst wilde Bigourdine nog verlegen met de ver anderde omstandigheden, dit uiterlijk teeken van dienstbaarheid niet toelaten. Een man kon net zoo goed tafel dienen in een jas als in een rok, een oordeel, dat Fortinbras hef tig bestreed. Hij vertelde zijn zwager een en ander over de psylogische beteekenis van de kleeding. De kleeding had een geestelijke be teekenis, ze bracht het objectieve en het sub jectieve met elkaar in harmonie. Een rechter zou onmogelijk al zijn krachten kunnen wij den aan de toepasing van het recht, als hij er zich van bewust was, gekleed te zijn als een harlekijn. Martin, uitgedost als toerist, zou zich als bediende niet op zijn gemak ge voelen en zou niet tafel kunnen dienen met die vaardigheid, die voor zijn vak vereischt wordt. En buitendien had hij zijn discipel aangeraden om niet te dienen als een ama teur. De amateursmanieren waren allernood- lottigst. Want, als Martin zijn servet onder zijn linkerarm nam, den borg hij in de vou wen van dat servet een stukje van zijn hart als een echte bediende. Doe dat dan maar zooals je zelf wilt, zei Bigourdin vermoeid. Fortinbras gaf eeni- ge wenken en Martin werd de volmaakte dienstknecht. Het vak zelf moest hij leeren door den raad van Bigourdin en ook wel aoor de hulp, die Félise hem beschroomd gaf. t Verwonderde hem zooveel beslag als er )v,erd gelegd op zijn verstand en op zijn lihamelijke vaardigheid. Je moest jongleur zijn om een zwaar, vol blad netjes te kunnen balanceeren op één hand. Een heelen dag oefende hij zich met een blad vol steenen, voor hij met een blad vol borden en schotels dorst rond te loopen. Door deze oefeningen kreeg hij gespierde ar men. Hij leerde ook, dat de deftige stap van den leeraar niet paste bij de vlugheid van den knecht. Hij leerde koude sla aanmaken en servetten op fantastische wijze plooien. Niet handig met zijn handen, vond hij fles- schen open trekken een lastig werkje. Maar hij overwon deze moeilijkheid evenals de an dere moeilijkheden in zijn nieuw beroep. En hij vond het prettig, het amuseerde hem en het intereseerde hem. 't Was werk waarvan je de uitkomst zag. De tafels, gedekt voor den maaltijd, gaven blijk van zijn handig heid. Nooit was het zilver zoo mooi, waren de messen zoo glanzend en de glazen zoo helder geweest in die honderd jaren, dat het Hotel des Grottes bestond. En het was aar dig de verschillende gasten volgens een vast gesteld plan te bedienen en door zijn handig heid critiek te ontwapenen. Hij stond vroeg op en ging laat naar bed, moe als een hond en sliep dan den slaap van de tevredenheid. Bigourdin gaf hem menig pluimpje, maar haalde zijn schouders op. Ik kan maar niet vatten, vriend, waar om je het doet. Voor het heil van mijn ziel, lachte Mar tin, en om gelukkig te worden. Onze goede vrienden, de Engelschen, zei Bigourdin, zijn een wondervolle natie en ik heb groote bewondering voor hen, maar er is niemand onder hen, door wie niet een streepje loopt. Op het Café de 1'Univers gaf hij evenwel een geheele andere uitlegging van het dalen van den leeraar Martin op de maatschappe lijke ladder. Monsieur Martin, zoo zei hij, had zijn leeraarschap vaarwel gezegd om de meer winstgevende paden van den handel te be treden, en hij had plan om in Engeland een hotel te openen, en nu wist iedereen, dat de hotels daar heel slecht zijn, want men krijgt er te had gebakken ham met eieren en te rauwe biefsteak. En nu wilde de leeraar eerst eens goed polshoogte nemen, hoe op het vasteland een hotel bestuurd wordt. Daar de omvangrijke Gaspard Bigourdin, zoon van den overleden en even omvangrijken, eenarmigen en eenbeenigen Amédéé, zooals heel Brantome wist, bordewasscher, bediende sous-chef de cuisine (onderchef van de keu ken of tweede kok), sous-maitre d' hotel (on der-directeur) en boekhouder in verschillen de hotels in Lyon was geweest, voor hij de uitnemende hotelhouder werd, die hij nu was wekte deze mededeeling geen verbazing. De leeraar aan de école normale (normaal school) betreurde zijn eigen killen academi- schen graad en noemde Martin een geluk kigen kerel. Maar, mon cher patron, (mijn beste pa troon), wat u in het Café de 1' Ünivers ver teld hebt, is heelemaal niet waar, zei Martin toen Bigourdin hem de zaak mededeelde Bigourdin maakte een afwerende beweging met zijn stevigen arm. Hoe kau ik weten, dat het niet waar is? Hoe kan ik doordringen in den geest van de Engelschen en van dien farceur (grap penmaker) van een zwager om te vatten, waarom je hier kwam als een geëerde gast en opeens bediende van het hotel wordt? Wat moet ik aan onze vrienden vertellen? Ils se ficheraient pas mal (zij geven niets) om je ziel. Als je op voet van gelijkheid met hen wilt blijven omgaan, dan moet je hen, nom de Dieu, (voor den drommel) een uitlegging geven, die ze begrijpen. Ik had niet gedroomd, zei Martin, ooit weer op de club in het Café te komen. Mais j' y ai pensé, moi, animal! (maar ik heb er wèl over gedacht, kerel) zei Bi gourdin. Omdat je 't je nu in je bol hebt ge zet om bediende te worden, ben je toch nog hetzelfde menschelijke wezen, dat ik voor stelde aan mijn vrienden. En toen waardeerde Martin mischien voor het eerst de fijne vriendelijkheid en bet innig loyale van zijn chef. 't Zou voor den hotel houder heel gemakkelijk zijn geweest om zijn bediende te laten dalen in de achting van de Hiërarchie van Brantome, door hem te be schouwen als een gekken Engelschman, een avonturier, die heelemaal geen leeraar was, maar slechts een verloopen huisonderwijzer, maar dit was een handelwijze, Gaspard Bi- sourdin onwaardig. En zoo moest Martin orce majeure zich wel leenen tot dit vrome gezellige zaaltje Wordt vervolgd V

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5