Aikmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht Jiadianieums Jxutftetw £xuid= enJxiwGnmw Honden) vier en dertigste Jaargang. WOENSDAG 24 AUGUSTUS PROVINCIALE COMMISSIE UIT DE VEILINGEN IN NOORD-HOLLAND. No. 199 1932 Donderdag 24 Augustus 1932. Hilversum 1875 M. Uitsluitend Avro-uit- sencing. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Avro- Kamerorkest onder leiding van L. Schmidt 1000 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpla ten. 10.30 Concert. Jo Juda (viool), Ch. 13ergm<-nn (piano). 11.00 Voorlezen door Mevr. M. Emeis van Buuren. 11.30 Vervolg concert 12.002.00 Kovacs Lajos en zijn or kest, rcfreinzang Bob Scholte 2.15 Concert Rie Dys—Ochel (alt) en J. de Vente (fluit). B< geleiding Egbert Veen. 3.00 Gramofoon platen 4.00 Ziekenuor 5.00 Max Tak: Het Jazz. 5 30 Orgelconcert Pierre Palla met me dewerking van Albert de Booy (zang). 6 30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg or gelconcert. 7.30 Vioolrecital door Boris Lens- jty. Aan de vleugel Egb. Veen. 8.00 Gramo foonplaten. 9.00 Omroeporkest onder leiding van N. Treep en de „3 Brüder Nehring (xy lofoon). O.a. Ouv. „Si j'étais roi", Adam. 10.- Vaz Dias. 10.10 Vervolg concert. O.a. fragm. uit „De Barbier van Sevilla", Rossini. 11.30 —12.00 Gramofoonplaten. Huizen 296 M. (8.00—9.15 K.R.O., 10.00 N.C.R.V., 11.00—12.00 K.R.O. Hierna N.C. R.V.). 800—9.15 en 10.00 Gramofoonpla ten. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramofoon platen. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Or kestconcert. 2.00 Gramofoonplaten. 3.00 3 30 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd 5.45 Zang door Marcus Ploover (tenor) met me dewerking van D. v. Wilgenburg (piano). 6 45 Knipcursus. 7.00 Leger des Heilspraai- je. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Chr. Ge mengde Zangvereeniging „Looft den Heer", onder leiding van K. ter Heide en Chr. Mu- ziekvreeniging „Wilhelmina", onder leiding van J. v. Veen. 0.a. uit „Elias", Mendels- sohn. en suite „La Verbena", Lacome. Circa 900 Causerie. Circa 10.00 Vaz Dias. 10.30 11.30 Gramofoonplaten. Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein, berichten. 12.20 Orgelspel E. O'Henry. 1.20 Religieuse uitzending. 1.55 Shepherd Bush's Paviljoen-orkest. 2.202.50 Concert. M. Frederick (viool) en E. Tid- marsh (piano). 3.20 Kerkdienst. 4.20 Verslag van de Hondenrennen te Rydal. 5.35 Kinder uur. 6.20 Berichten. 6.50 Beethoven's liederen door G Parker (bariton). 7.10 en 7.40 Le zingen. 7.50 BBC-orkest onder leiding van Edw. Clark. O.a. Eine kleine Nachtmusik, Mozart. 8.45 „Obsession", hoorspel van D. Glasby. 10.00 Berichten en lezing. 10.35 Dansmuziek (Gr. .pi-). 10.50-12.20 Dans muziek door het BBC-dansorkest onder lei ding van Henry Hall. Parijs Radio Paris" 1725 M. 8.05; 12.50 Gramofoonplaten. 4.50 Concert uit Fontaine- bleau. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Radio- tooneel. „Le Bonheur" van Karen Bramson 9 50 Fransche Operamuziek (Gramofoonpla ten) van 18801920. Kalundborg 1153 M. 12.25—2.20 Concert uit het Bellvue-Strandhotel. 3.00 Liederen van Noorsche componisten door E. Palle An- dersen. Aan de vleugel Fischer. 3.205.20 Concert uit restaurant „Wivex". 8.30 Oude operette-muziek onder leiding van Grondahl. O.a. uit Prinz Methusalem, Strauss, en „Le petit duc", Lcocq. 9.30 Deensche liederen door Vigga Larsen met medewerking van V. Fischer (piano). 10.20 Oude Deensche com posities door het Radio-Symphonie-orkest on der leiding van Grondahl. O.a. Symphonie nr. 2 (hellas), Simonsen. 11.20—12.50 Dans muziek uit „Nimb", onder leiding van Warny Langenberg 473 M. 7.258.20 Concert uit Bad Konig. 11.3512.20 Gramofoonpla ten. 12.201.35 Concert uit Munchen. 1.50 2.50 Concert onder leiding van Eysoldt, 5.206.35 Solistenconcert. 8.20—8.50 We- rag klein-orkest onder leiding van Eysoldt. O.a. Musikalischtn Neckereien, Worsch 8.50 „Alles an die gosse Glocke", vroolijke too- neelfragmenten onder leiding van Kandmer. 10 4012.20 Dansmuziek onder leiding van Eysoldt. Rome 441 M. 9.05 Symphonieconcert on der liding van Rito Selvaggi. 9.50 Radio- tooneel. 10 35 Symphonie-concert (vervolg). Brussel 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Gra mofoonplaten. 5.20 Concert onder leiding van Kumos. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 80) De opwekkende prikkels, dien hij miste sinds Corinna op bevallige, waardige wijze met den nachttrein was vertrokken naar Parijs, vond hij nu terug in zijn nieuwe be trekking. Euphémie, de keukenmeid, wier heimelijke vuilheid zorgvuldig verborgen was voor Félise, maar zeer zichtbaar was voor Martin, plaagde hem met haar slecht humeur. Ze vatte zijn werkzaamheden op als een grap en gaf aan haar afkeer om een Monsieur (een heer) in de keuken te hebben, duidelijk lucht. Het ontwikkelde Martin's diplomatieke talenten om met haar tot een entente cordiale (goede verstandhouding) te geraken. De prikkelbaarheid van een galij nen handelsreiziger, die in zijn vorig hotel, flcor slecht voedsel een soort vergiftiging had gehad iets wat bij indigestie altijd wordt beweerd wreekte zich op den be diende, die hem in 't Hotel des Grottes een onberispelijk maal had opgediend, 't Hoor de nu eenmaal bij zijn beroep om booze buien over zich heen te laten gaan en ook dit gaf een zekeren prikkel. Automobilisten, die kwamen, waren ge troffen door zijn vlugge en nette manieren en hun lof werkte toniseerend Ook gaven ze flinke fooien. Dat was in het begin wat onder leiding van Fr. André. O-a Loin du bal, Gillet. 9.20 Concert uit het Casino te Knocke onder leiding van K. Candael met me dewerking van G. Wouters (zang). O.a. uit „de Jodin", Halevy. en „Zauberfrlote", Mo zart. Hierna dansmuziek (gramofoonplaten. 5 20 Concert onder leidjng van André. 6.50 Gramofoonplaten. 8-20 Concert door het Om roeporkest onder leiding van Jean Kumps. O.a. Perzische dansen, Guiraud en uit de On voltooide Symphonie, Schubert. 10.30 Uit „de Barbier van Sevilla", Rossini (Gramofoon platen.) Zeesen 1635 M. 8.20 Schubert's Onvol tooide Symphonie (Uit Weenen). 9.20 Voor de landbouwers. 1020 Berichten en hierna Eduard Pfleger's Blaasorkest. Bovengenoemde commissie hield gister middag in het „Gulden Vlies" een buitenge wone algemeene vergadering. De vergadering was door een honderdtal belangstellenden bezocht. Onder de aanwezigen merkten wij op de leden van Ged. Staten Michels en Kooi man, alsmede Mr. Niemöller, secretaris van het Centraal Bestuur uit de veilingen, en den heer Reitsema, tuinbou-wconsulent. De voorzitter, burgemeester Slot, uit Broek op Langendijk. Spr. herinnerde aan een bespreking in de vergadering van 29 Dec. 1931, waarbij de Noordermarktbond het voorstel deed om te komen tot fondsvorming en waarin hét be stuur opdracht kreeg de mogelijkheid daar van te onderzoeken. Over de materie kwam ook een schrijven in van Géd. Staten. Het be stuur kwam heden met een concreet voorstel. De hoofdproducten van ons bedrijfsleven brengen prijzen op die van dien aard zijn, dat van een noodlijdend bestaan onder dé tuinders kan worden gesproken. Spr. betreurde het, dat van de regeering nog zoo weinig daadwerkelijke hulp was uit gegaan. Tot ergernis van het bestuur was slechts een gedeelte van een gedeelte der provin cie eenigszins geholpen. De cijfers van 1 Jan. tot 1 Aug. leeren, dat de omzet onrustbarend slecht is. Wanneer er geen opleving komt, blijft men dit jaar op een cijfer van 8 millioen, in 1928 was dit 25 millioen, in 1929 22 millioen, in 1930 18 millioen en in 1931 12 millioen. De cijfers spreken dan ook een duidelijke taal. In dezen tijd anders een roep om werk krachten en thans langs de straat slenterende werkloozen. Een massa land ligt verwaarloosd en ver vuild omdat het geld ontbreekt datgene te doen wat gedaan behoort te worden. Wij hadden gehoopt, voor het bekend ko men van de definitieve plannen van de regee ring, deze vergadering niet te behoeven ré houden. Het valt, na het vele werk, te betreuren, dat men nog niet verder is. In aanmerking genomen den langen duur is de tuinbouw in Noordholland wel het al lerdiepst getroffen, al hopen wij nog, dat de tuinbouw niet heeft afgedaan. Hoe ontmoedi- §end de toestand ook is, toch mogen wij niet ij de pakken gaan neerzitten, maar dienen alles te doen om met hulp van de overheid de bedrijven gaande te houden. Met het uitspreken van de hoop, dat de zon eenmaal zal doorbreken, verklaarde spr. de vergadering voor geopend. Medegedeeld werd, dat tot secretaris was gekozen de heer P. Klant uit Warmenhuizen, waarvan het bestuur hooge verwachtingen heeft. Spr. hoopte dat hij zijn functie tot aller tevredenheid zou vervullen (Applaus). Het bestuur heeft de hand gelegd op 100 Kg. zilveruienzaad uit Italië en stelt dit ter beschikking van de leden. Voorts deelde spr. mede, dat het bestuut met andere organisaties 16 Juli een onder houd had gehad me't minister Verschuur. Deze is absoluut op de hoogte en heeft de zaak met kracht ter hand genomen. Spr.'s in druk is dat spoedig een steunregeling aan staande is. Fondsvorming voor het doen van uitkeeringen voor producten die den vollen prijs niet kunnen op brengen. Het hoofddoel van de vergadering was een voorstel van het Bestuur om een fonds te vormen, dat moet dienen om daaruit een uit- keering te doen voor aan de veilingen aange voerde producten, die den minimumprijs niet lastig. Een heer kon bediende worden of wat ook, als het maar een eerlijk baantje was, en toch een heer blijven, maar kon hij fooien aannemen? Of liever, de fooien ontvangen hebbende, mocht hij ze wel behouden? Was het niet veel nobeler om ze aan Euphémie of aan Baptiste af te staan? Bigourdin, om raad gevraagd, oordeelde dat het prachtig zou wezen. Maar dat het de ze uitnemende dienaren zou ontwrichten. Toen sprak Martin van de Assistance publi- que (burgelijk armbestuur) of van de armen bus in de kerk. Ik dacht, zei Bigourdin, dat u bediende waart geworden om uw brood te verdienen. D*at is zoo, antwoordde Martin. Dan, zei Bigourdin, moet je het ook verdienen als een bediende. Stel u voor, dat ik de beheerder was van een groot hotel en ik gaf u niets, hoe zoudt ge dan kunnen le ven? Ge zijt de dienaar va* het publiek. Waarom zoudt ge te trotsch zijn om betaling aan te nemen? Maar een fooi is een fooi, wierp Mar tin hem tegen. Het is goed geld, zei Bigourdin. Houdt je vijf francsstukken in je zak en elles feront des petitts (zij zullen zich vermeerderen) en in den loop der tijden zullen ze je in staat stellen om een hotel te bouwen op de Cote d' Azur. Martin schreef aan Corinna over dit lastige probleem. Vol ergernis, onder haar familie in de overvolle pastorie, kon ze hem weinig uitkomst geven. Ze maakt de algemeene op merking, dat de geheele zaak haar tegen stond, of hij dan al of niet de fooien behield Hij schreef er over aan Fortinbras. De Mar- chand da Booheur antwoordde op een brief- kunnen opbrengen. Het Bestuur stelt voor dat de veilingen met ingang van 1 Septem ber a.s. maandelijks Y van het omzet- bedrag voor de vorming van bedoeld fonds zullen afdragen aan de Provinciale Commis sie. De voor dit doel afgedragen gelden wor den geheel afzonderlijk gehouden van de overige gelden der vereeniging; de daarvan te kweeken rente komt eveneens ten bate van het fonds. Toelichting: Zooals bekend is, overweegt het College van Ged. Staten van Noordhoi- land de instelling van een in- en verkoop bureau van tuinbouwproducten, hetwelk, voor zooveel daartoe door een bijdrage uit de provinciale kas in staat gesteld, de door Ged. Staten aangewezen soorten van tuinbouwpro ducten, die aan de veilingen de te bepalen minimumprijzen niet opbrengen, tegen die minimumprijzen zal overnemen, teneinde die producten zoo mogelijk te distribueeren als menschelijk voedsel, daar, waar een tekort be staat, dan wel als veevoeder. Door dezen maatregel zal de eerste stap worden gezet in de richting van de vorming van een fonds, waaruit, bij groote daiing van de veilingprijzen, uitkeeringen gedaan kun nen worden aan de tuinders, wier producten een bepaalden prijs niet opbrengen. Het College van Ged. Staten is van mee ning, dat de vorenbedoelde maatregel door de Provincie in elk geval niet genomen kan worden, indien niet ook door de belangheb benden in dezelfde richting iets gedaan wordt Daarom zal, indien het tot de instelling van een in- en verkoopbureau van tuinbouwpro ducten vanwege de Provincie komen mocht, door Ged. Staten de bepaling gemaakt wor den, dat de zoogenaamde onverkoopbare producten slechts aan die veilingen zullen worden overgenomen, alwaar van de belang hebbenden ten minste M van den veiling- omzet ten behoeve van een fonds als boven bedoeld geheven wordt Gezien dit standpunt van het College van Ged. Staten meent het Bestuur niet langer met de vorming van bedoeld fonds te mogen wachten en stelt het voor met ingang van 1 September a.s., voor dit doel Y van den veilingomzet te heffen. De v o o r z i 11 e r gaf nog een nadere toe lichting aan de hand van een gehouden enquette onder de aangesloten vereenigingen, waarover de ingekomen antwoorden uiteen loopend waren. Wel was gebleken, dat meerdere organi saties in deze richting willen gaan. Reeds 4 jaar zijn de minimumprijzen in tact, doch door niet-uitbetaling zijn ze niet altijd te handhaven. Alles behoort dus gedaan te worden, om de minimumprijzen betaald te krijgen. Van groote beteekenis is, als wij de zaak opzetten. De steun van de provincie zal dan verkregen worden. De heer Schoenmaker, Medemblik, oordeelde, dat men nog niet veel heeft aan het overwegen van Ged. Staten. Nullen heeft men al genoeg gehaald. De heer Rustenburg, Opperdoes, deelde mede, dat zijn vereeniging tegen het •voorstel was, omdat een inkoopbureau weer goed gesalarieerde ambtenaren vordert. Wat niet den minimumprijs kan opbrengen, moet vernietigd worden. Spr. vreesde door den handel van een verkoopbureau nadeelen voor de producten, die wel den prijs opbrengen. Hij oordeelde, dat de eenige oplossing, wan neer de afzet naar Duitschland niet ver anderd, zal zijn toeslag op de producten door het Rijk. De heer Hoogland, St. Pancras, oor deelde, dat de tuinders, die reeds lang werken met geld van anderen, geen Yt van den omzet van alle producten meer kunnen missen. Een interne strijd in de organisatie zal er het gevolg van zijn, omdat het dan ook van de tomaten, die nog ver boven den mini mumprijs staan, wel geheven moet worden. Ook hij oordeelde, dat een toeslag op het produet noodig is. De voorzitter merkte op, dat het niet gaat over het door de provincie te stichten in- of verkoopbureau, het gaat er om een Y* af te staan voor fondsvorming. Een maat regel waardoor men geholpen wordt is er niet. Verschillende maatregelen zijn noodig en het is dan ook verstandig zelf het beste beentje voor te ®tten. De heer S. de Boer, Zuid-Scharwoude, herinnerde er aan, dat men het vorig jaar den voorgcstelden maatregel toejuichte. Hij oor deelde, dat de regeling 3 maanden eerder had moeten komen, dan was er nog iets voor de kool terecht gekomen. Het voorstel is een maatregel voor de toekomst. Een begin moet gemaakt worden en spr. hoopte, dat de ver- kHdrt Zul je dan nooit leeren, dat zin voor humor het begin en eind is van alle levens wijsheid? En hierop stak Martin, toen hij zich ge wend had pourboires (fooien) aan te nemen, ze op als een echte bediende en langzamer hand begon hij ze te beschouwen als behoo- rende in het wereldplan. Zooals de hemelen regenstroomen deden neerdalen op het dorstend aardrijk, zoo deden de gasten zil veren muntjes neerdalen op dorstende bedien den. In hoeverre dat goed was voor zijn ziel, kon hij niet uitmaken. Maar in alle geval be reikte hij op zijn kalme bescheiden manier de nederige rangen van het geluk. Waarmede niet gezegd is, dat hij, ware h ijals een vreem deling in dienst gekomen bij den uitnemenden eigenaar van het hotel Du Commerce in Péri- gueux, hij dezelfde bevrediging voor lichaam en ziel gevonden zou hebben. De zoetheden van het Hotel des Grottes zou hij hebben ge mist. Zijn werkgevers, die, zijn vaardigheid waardeerende, hem nog altijd beschouwde als een exentrieken geleerde, behandelde hem buiten zijn diensturen als zijn Vriend en ka meraad. De notabelen uit de stad beschouw den hem als hun gelijke. Voor de grotbewo ners en de proletariërs, die hij had leeren kennen, was hij nog altijd Monsieur Martin en ofschoon geheel Brantome van zijn meta morfose op de hoogte was, werd hij overal met denzelfden eerbied gegroet. Waar hij kwam of ging op zijn wandelingen, overal dezelfde glimlach en hoed af. Hij vergeleek het met het norsche gedoe in de Londensche straten. Hij had zich daar altijd verloren ge voeld, een onbeduidend stukje menschheid van geen waarde. Hier was hij iemand, die gadering daartoe zal besluiten. Hij heeft de groote verwachting, dat de provincie de zaak zoo goed zal begrijpen, dat ze direct daarvoor een kapitaal beschikbaar zal stellen. Het veilingsbestuur van Broek op Langen dijk is dan ook voor het voorstel. De heer Groot, Beverwijk, was het er in principe mee eens en ziet er een nuttige maat regel in voor de toekomst. De minimumprijzen zijn thans vuilnisbeltprijzen en dienen dichter bij den postprijs te komen. Ook vreest men concurrentie van het te stichten in- en ver koopbureau voor den handel. Dit wordt echter ondervangen door de tegen minimumprijzen gekochte producten voor veevoeder te ver- koopen. Men gevoelt in zijn vereeniging, dat er iets moet gebeuren, doch vreest dat men thalte de leden daarvoor niet achter zich heeft. Ebt is de meening van de besturen van de stadsveilingen, die de warmoezierderijproduc ten veilen. De heer Groen, Zuid-Scharwoude, beval het voorstel van harte aan. De Noorder marktbond heeft echter bezwaren tegen een algemeene fondsvorming. Hij wil aan elke veiling voorloopig overlaten, voor zich een dergelijk fonds te vormen. Later kan men het altijd nog provinciaal maken. De heer L e ij e n, Winkel, vroeg of het fruit er ook onder zal vallen. De heer Bakker, Avenhorn, was het met het bestuur eens. De veilingen kunnen dit jaar echter niet aan hun verplichtingen vol doen en hij oordeelde het dan ook niet den tijd om het Y te gaar; heffen, omdat het gedaan moet worden met geld, waarvoor brood gekocht moet worden. Wordt de toe stand beter, dan is spr. voor het voorstel. Een ander wenschte daarvoor de gelden te gebruiken, die het centraal bestuur nog bezit. De heer Slot, Warmenhuizen, oordeelde, dat men niet te veel moet hechten aan het Y-. Men moet zelf wat doen wil men ge holpen worden. Spr. vertrouwde dat Ged. Staten dan wel dieper in de portemonnaie zullen grijpen. De voorzitter constateerde, dat de verschillende sprekers nog al uiteen loopen. Met den heer Slot was hij van oordeel, dat men bij den lagen omzet van thans niet kan vallen over het Vt van den omzet. Wij kunnen de kas niet voldoende vormen, maar dienen naarmate van onze kleine krachten een steentje bij te dragen. Voorts wees hij er op, dat hel niet in de bedoeling van de provincie ligt om de kleine scharrelaars, de kooplui en den handel te vervangen. Bij de provincie zit voor om het •beste gedeelte te plaatsen in inrichtingen van provincialen aard, waarbij alleen die inrich tingen in aanmerking komen, die zich niet kunnen bedruipen. Nimmer zal spr. medewerken om met eigen mes eigen keel af te snijden. Voorts staat voor om het voor veevoeder te gebruiken. Van beconcurreering van het in en verkoopbureau is geen sprake. Vooits waarschuwde spr. voor discussies over den opzet en de verdeeling. Die vraag is nog niet aan de orde. Laat men allereerst met 1 September be ginnen het Yi van den lagen omzet te storten. Later kan men er over spreken hoe men zal doen. Onmogelijk oordeelde spr. het hiervoor de reservekas, die nog maar 23000Ö bedraagt, aan te wenden. De rente van dit fonds wordt gebruikt voor dingen die noodig zijn en niet betaald kunnen worden uit de gewone midde len. Wij zijn groenten- en fruitveilingen. Het fruit dient dus niet te worden uitgeschakeld. De heer Bakker stond verbaasd te hoo- ren, dat de regeering steeds alle aandacht aan de zaak van de tuinders heeft gewijd. Reeds jaren duurt het en nog zijn er geen maatrege- de mobilisatie nam de regeering .maatrege len. In de mobilisatie nam de reg. maatrege- geering naast 't V* zal leggen. Voor 90 van de leden is het niet mogelijk het Y te betalen. De heer de Jong, Grootebroek, oordeel de, dat men beter een Y kan offeren, dan zooals thans het product te laten hangen, zonder het te kunnen verkoopen. In de goede jaren is er niet over gedacht. Nu dient men althans een begin te maken met het vormen •van een fonds. De heer Schoenmaker wenschte van de vertegenwoordigers van Ged. Staten te vernemen, hoe lang het overwegen nog zal duren. De heer Mak had het initiatief genomen de niet-koolveilingen over het denkbeeld te faooren. Hij had gemeend, dat men om de toezeg - overal een vriendelijk welkom vond. Zoo zou het een ontslagen tuchthuisgevangene ook gaan, als hij na vele jaren in de wereld te rugkwam; hij zou zich verheugen niet meer te zijn gevangene B 2278, maar Bill Smith. Maar Martin werd nooit bij zijn familie naam genoemd. Bigourdin lag overhoop met den naam Overshaw en had hem Monsieur Martin genoemd en zoo bleef het, in het Ca fé de 1' Univers, in heel BrantomeMaar wat heb je aan je familienaam, als iedereen je bij je voornaam noemt? Jullie zijn allemaal veel te goed voor mij, zei hij een tegen Bigourdin, dit land heeft een ruim hart. Heb ik het je niet gezegd, beste vriend, antwoordde deze, dat Périgord je aan het hart zou drukken. En dan was er Félise, die, als zijn werk geefster, hem Martin noemde, maar buiten de diensturen, hem altijd beitelde als Mon sieur Martin. Tusschen borden en schotels bracht zij een atmosfeer van vrede, en haar aanmoedigende woorden klonken lang na in zijn ooren. Met een tact, die men alleen in Frankrijk vindt, combineerde zij de autoriteit van de meerdere met de achting van haar. die zich verstandelijk de mindere voelt. Zij vond zijn veranderen van betrekking niet zoo heel belangrijk. Haar vader, de alwijze en algoede, had het bevolen; haar oom, wijs en goed, had er in toegestemd; Martin bij zonder wijs en bijna volmaakt, had het met enthousiasme aanvaard, 't Was niet aan haar om de handelingen van ondoorgronde lijke mannen te beoordeelen. Zij ontmoetten elkaar noodzakelijkerwijze nu meer dan toen hij nog gast was en daar ging te krijgen iets terug te krijgen, men het offer van het Y* moet brengen en oordeel de, dat het er niet op aankomt, of een dood varken een stuk meer of minder krijgt. Als men 2 ontvangt, valt men niet als men 1.90 ontvangt. Spr. is voor het voorstel, mits vast staat dat men daardoor iets kan geven. Voor spr. staat vast, dat de producten die den minimumprijs niet kunnen opbrengen vernietigd behooren te worden. Voor 't in- en verkoopbureau gevoelde spr. niets. Wat aan sociale instellingen wordt gegeven, behoeft dan niet te worden gekocht, zoodat daardoor toch de tuinders benadeeld worden. Spr. heeft de niet-koolveilingen er toe ge bracht mede te gaan, onder voorwaarde, dat vast komt te staan wat er voor in de plaats komt. (Applaus). Ook van andere zijde werd de noodzake lijkheid betoogde om het product, dat den mi nimumprijs niet kan opbrengen, te vernieti gen. De heer Michels, lid van Ged. Staten, wenschte een enkele woord te spreken. Het college weet dat de toestand slecht is, maar toch meende spr. te moeten opkomen tegen de bewering, dat het wacht, overweegt en niets doet. Er is in den loop der jaren wel iets ge daan. De Provincie verschafte een voorschot van 1 millioen. De regeering is met de ge meenten met 2 millioen. De tuinders hebben alleen 'n goeden maatregel „een uitkeering" kunnen aangeven. Dat is eenvoudig, maar ook de overheid moet eerst een gulden hebben om dien te kunnen uitgeven. De provincie heeft een beperkt belastingsgebied. Zij moet het halen uit de opcenten op de inkomstenbe lasting. Het rijk heeft in dit opzicht meer perspectief. Met groote aandrang beval spr. fondsvor ming aan. Hij geloofde, dat het een groot succes zal zijn wanneer de vergadering het bestuursvoorstel aanneemt. Men kan desnoods zeggen „de heffing be gint als e doverheidsmaatregel in werking treedt". Bovendien blijft het uw eigendom. Wij hopen allen, dat er weer goede tijden komen en juist in dien tijd moet er gezorgd worden, door fondsvorming, dat de tuinders, als er weer slechte tijden komen, zich zelve kunnen helpen. Het in- en verkoopbureau vindt bij mij geert bewondering. Spr. zou pas tevreden zijn, wanneer bereikt werd, dat men in tijden als deze, waarin de tuinders voor hun pro ducten niets krijgen, daarvan in de steden ook iets bemerkte. Hij zou dus wel handel willen drijven, in dit opzicht kan men echter gerust zijn. Spr. en de zijnen vormen een minderheid De handel wordt wel ont zien. Het in- en verkoopbureau brengt de roducten dus wel op die plaatsen waar de andel niet komt en het grootste deel zal wei tot veevoeder worden bestemd. In ieder geval wordt het uit den handel genomen. De pro ducten moeten niet telkens weer op de veilin gen komen om de prijzen te bederven. Voor de regeling van het fonds heeft de provincie geen eischen gesteld. Hoofdzaak is, dat men bereid is de handen uit den mouw te steken op het oogenblik, dat de overheid dit ook doet. Spr. wist niet met welke voorstellen de re geering zal komen, doch hij vermoedt dat het in de richting zal gaan van garantieprijzen. Als dit het geval is, dan is dit niet in strijd met ons plan en wordt het mogelijk een zeke ren productieprijs uit te keeren. In een conferentie met den minister heeft spr. de overtuiging gekregen dat dadelijk na het reces van de Kamer minister Verschuur er alles op zal zetten om zijn voorstellen aangenomen te krijgen Dit is de oorzaak dat Ged. Staten nog geen gebruik hebben gemaakt van de machti ging van Prov. Staten om 100.000 voor steun te besteden. (Applaus). De heer Kooiman, lid van Ged. Staten, deelde mede, dat Ged. Staten door de regee ring genoodzaakt zijn te blijven overwegen. Gea. Staten hebben het voorstel gedaan aan de tuinders bijdragen voor zich zelve en hun personeel en de loonen te verkenen. De regeering gaf te kennen een dergelijk besluit te zullen vernietigen als zijnde in strijd met het algemeen belang, hetgeen ook gebleken is uit de regeeringscirculaire aan de gemeen ten. Spr. en de heer Michels hebben getracht den minister te overtuigen en deze beaamde, dat spoedige hulp dubbele hulp zou zijn en liet blijken, dat hij door ons betoog tot een andere meening was gekomen Wij zijn te recht gekomen in de commissie-Zaalberg en het bleek, dat er menschen zijn machtiger dan de minister. Het gevaar van vernieti ging van een dergelijk besluit is daardoor ge bleven en Ged. Staten blijven dan ook wach ten tot dit wordt weggenomen zij te zamen vele gelijke belangen hadden, werd hun gemeenzaamheid grooter. 't Was nu de drukke tijd van het jaar: het maken van de paté de foie gras; de vetgemeste ganzen werden gedood, de gezwollen lever er uitgehaald en uit de beukenwouden wer den de manden zwarte, wratachtige truffels, door de varkens en honden opgezocht, ge bracht. Martin, zooals ieder, die tot de huishou ding behoorde, stond den heelen dag in de keuken, die vol damp hing, te helpen, onder het oog van een vakkundigen chef, of in de lange, frissche werkkamer, waar wit geboe- zelaarde meisjes, aan rijen staande, het lek kere mengsel maakten en verhakten. Hier zwaaide Bigourdin met saamgetrokken wenk brauwen den scepter met majesteit en Félise als tweede kommandant,' dribbelde glim lachend, ijverig rond. 't Is goed om van alles te leeren, zei ze tegen Martin, wie weet hoe blij u eens zult zijn dat u pate de foie gras hebt leeren ma ken. En zoo kreeg Martin, ofschoon het niet in het dienstplan van 't Hotel des Grottes was opgenomen geweest, veel onderricht van haar in deze délicate kunst, die werkelijk heel prettig was. En de meisjes keken onder de lessen toe op de haar eigene manier en wisselden blikken van verstandhouding en iedereen was tevreden, behalve Bigourdin, die zijn kalmte nog niet had herwonnen na Corinna's weigering. En ziet, in dit aardsch paradijs, daalde toen neer Lucien Viriot. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5