DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De doodvonnissen van Beuthen. No. 200 Donderdag 25 Augustus 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang Ttagjetiiksch Omcüdit Dr. Goebbels schrijft een scherp artikel, waarin hij de joden beschuldigd van de huidige toestanden in hef land. Nieuwe onlusten. !Buitenland DE POLIIIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De besprekingen tusschen Na- tionaal-Sccialisten en het Centrum. De „Anéril!" voor acht dagen verboden. BEKEND TOONEELSPELER PLEEGT ZELFMOORD. HET PROCES TEGEN SANJURJO. Onzekerheid in Spanje. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK IN OOSTENRIJK. DE UITVAART VAN SCHOBER. DE STEENKOOLONDER HANDELINGEN VAN BELGIE MET DUITSCHLAND. AANSLAG OP ITALIAANSCHEN GEZANT. HAAIEN OP DE ENGELSCHE KUST. BRAND OP EEN DEENSCHE SCHEEPSWERF. STUDIECOMMISSIE OOST- EUROPEESCHE LANDBOUWSTATEN BIJEEN. HITTEGOLF TE LISSABON. MARECHAUSSEE NEERGESCHOTEN IN DE BELGISCHE MIJNSTREEK. COMMUNISTISCHE RELLETJES TE ANTWERPEN. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Chineesche aanval afgeslagen ENGELSCHE EXPEDITIELEIDER VERDRONKEN. Rede van den Japanschen minis ter Oesjida. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. i-osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractei, rabat. Groote letters naar plaatsiuimte Brievet franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit naminei bestaat uit 2 bladen. Wat ai gevreesd weid, is thans gebeurd: de iiat.-socialisten in Duitschland beschuldigen de joden van de gebeurtenissen van den laatsten tijd. Handig lijkt ons dat niet, sym pathiek is het nog veel minder. Maar daar schijnen de Nazi's zich al heel weinig van aan te trekken. De Berlijnsche Hbld.-correspondent ver telt, dat dr. Goebbels in de „Angriff" onder den titel „De joden zijn de schuldigen-' het een en andere mededeelt, en wel naar aan leiding van de beschouwingen over Brieg en Beuthen m bladen als de Voss. Ztg. en het Berliner Tageblatt. Dit artikel van dr. Goeb bels is daarom zoo opvallend, zegt deze cor respondent, omdat langen tijd de sterke anti-semietische strooming in de Hitlerbewe- ging weinig op den voorgrond was gekomen, terwijl nu eensklaps dr. Goebbels als leider van de rijkspropaganda van deze partij het sein geeft tot een nieuwe golf van anti semietisme, waarvan stellig de gevolgen niet zullen uitblijven. Het artikel is n.1. met groote heftigheid ge schreven. Goebbels verdedigt het standpunt dat de „Joden" schuldig zijn aan de thans in Duitschland heerschende toestanden en dus ook aan den dood van honderden S-A. en S-S. manschappen. „Hoort het, S. A.-kameraden", schrijft Goebbels, „hoor: het, partijgenootenDenkt er aan en vergeet nooit, nimmer, gij veertien millioen menschen, die vóór Hitier hebt ge stemd, zulke brutaliteiten. Er gebieden in Duitschland nog dezelfde joden, die veilig en door polftiecordons beschermd in hun redac- tiebureaux zitten en Duitsche arbeiders tegen Duitsche arbeiders ophitsen. Dezelfde joden, uit wier geiederen de Sklarz's, de Barmats en de Sklareks zijn voortgekomen, die de Duit sche arbeiders het brood uit den mond stootten, dezelfde joden, die Duitschland veertien jaar lang openlijk en in het geheim hebben geregeerd, die onze volksmoraal ver giftigden, die hun presidenten van politie tot gummiknuppel aanvallen en vervolgingen tegen het nationale Duitschland ophitsten, dezelfde joden, die door hun schreeuwerige, hemeltergende taal er in hoofdzaak toe bij droegen, dat ons volk opnieuw ontwaakte en die heden, ten aanhoore van veertien mil lioen nat.-socialisten en dus anti-semietisch voelende Duitsche menschen, hun driestheid zóó ver drijven, dat ten slotte de zachtzin nigste een verscheurende wolf wordt." Goebbels valt dan de rijksregeering aan, die nog niet den moed heeft gevonden het vonnis van Beuthen op te heffen, en eindigt met de volgende bedreiging: „Nog zitten de ware schuldigen achter de cordons der poli tie, maar het uur zal komen dat de justitie andere plichten te vervullen krijgt dan be scherming van volksverraders tegen de woede der massa's. Vergeet het nooit kame raden. Herhaalt het honderdmaal per dag, totdat het u in uw diepste droomen ver volgt: De Joden zijn de schuldigen en zij zullen het strafgerecht dat zij verdienen niet ontgaan". o Het zal belangwekkend zijn thans af te wachten, of de regeering, die beloofd heeft met uiterste gestrengheid tegen ophitsing in de pers op te treden, zulke dreigementen al dan niet als ophitsing der massa beschouwt. Het Berl. Tageblatt van Donderdagochtend teekent reeds in een hoofdartikel tegen deze ophitsing tot een pogrom protest aan, con stateert, ciat hier tot moord wordt aange spoord en zegt, dat men in Duitschland thans te kiezen heeft „vóór of tegen de ge meenheid. vóór of tegen de moreele verwil dering, vóór of tegen den triomf der brutali teit en de zucht tot vernietiging." Naar men verneemt zijn Woensdag in Stuttgart eenige leidende politici van de cen trumpartij bijeengekomen om besprekingen te houden over de politieke situatie in het rijk en in Pruisen. Ook dr. Bruening nam aan deze conferentie deel. Voorts werd de nat soc. leider Strasser te Stuttgart verwacht. Het „Berl. Tagebl. verneemt, dat hij met de centrummannen van gedachten heeft ge wisseld. o De Stahlhelmbond heeft zich in en schrij ven tot den rijkskanselier gewend, wien ver zocht wordt, in zijn functie van Rijkscommis saris voor Pruisen de vijf ter dood veroor deelden te Beuthen te begenadigen. De Stahlhelm wijst er in het verzoek speciaal op, dat het tijdstip waarop de nieuwe noodveror dening in kracht trad en het oogenbük waar op de misdaad begaan was, niet ver van el kaar liggen, immers deze tijdstippen liggen zoo dicht bij elkaar, dat het wel uitgesloten mag heeten, dat de daders van de nieuwe be palingen kennis hebben kunnen nemen. Ook de Koningin Louise-Bond heeft een verzoek schrift om gratie, en wel bij de Rijkspresident ingediend. o Intusschen is het in Beuthen nog verre van rustig. In de straten bewoog zich Woensdag een groote menschenmenigte. De politie zag zich in verband hiermede genoodzaakt den patrouilledienst aanzienlijk te versterken. Op verschillende plaatsen kwam het tot botsin gen en samenscholingen In enkele café's en zaken werden vensterruiten ingeworpen. De politi maakt het volgende bekend: Tusschen 17 H en 18 uur werden de ven sterruiten van den winkel van Kochmann in de Bartenstrasse ingeslagen. Om 22 uur wer den in de Bahnhofstrasse twee vensterruiten in het café van Weinstein vernield. Terzelf- dertijd werden in het Volkshuis verscheidene ruiten ingegooid. Hier kon een der daders worden gearresteerd. Het bleek een nat.-soc. te zijn. Om 22 uur 30 trokken 300 tot 40O nat.-soc. deels in uniform, deels in burger, mannen en vrouwen, samen rond het ge rechtsgebouw, waarbij zij veel herrie maak ten. De politie dreef hen uiteen. Óok op het Franz Josephplein schoolden honderden menschen samen. De politie trad ook hier handelend op en verdreef de menigte Verschillende arrestaties werden verricht. Gisteravond laat was het nog steeds on rust in de stad. Er werden nog meer venster ruiten ingeworpen, in verband waarmede ver schillende arrestaties werden verricht. Tegen middernacht werd een vrachtauto met 6 nat.- soc. aangehouden, welke laatste op grond van het demonstratieverbod en wegens ordever storend rumoer Werden gearresteerd. In to- taal*hadden 9 arrestaties plaats. De regeeringspresident van Opper-Sileziê heeft een tweede noodverordening uitgevaar digd waarbij in Beuften alle samenscholin gen, of volksverzamelingen van groepen of afzonderlijke personen op straat wordt verbo den. Ook het berijden der straten met vracht auto's ter vervoer van personen is verboden. De verordening wordt onmiddellijk van kracht. Voor het overige blijft de eerste nood verordening inzake demonstratieverbod onver anderd geldig. De (Fransche) „Temps" bespreekt in een hoofdartikel den toestand in Duitschland en werpt de vraag op, of het nog mogelijk is na het doodvonnis van Beuthen den burgeroor log te vermijden. Verder wordt de vraag ge opperd of de Rijksregering niet gedwongen zal zijn de rijksweer tegen de nationaal-socia- listen te laten optrekken. Het blad zegt, dat de positie van Hitier, zoowel als die van vone Papen zeer ernstig is. Beiden worden op tra gische wijze gedwongen, een zware verant woordelijkheid op zich te nemen ten einde hun aanzien en hun invloed in het land te red den Bij den rijkskanselier gaat het om het prestige van de regeering, bij Hitier gaat het er om, dat hij een deel van zijn aanhangers zal verliezen indien het hem niet gelukken mocht de doodvonnissen te wijzigen. Het bericht in een Berlijnsch blad, dat Aan de besprekingen van de Centrum leiders te Stuttgart ook Nationaal-Socia- listen zouden hebben deelgenomen o.m. Strasser, wordt van toonaangevende Nationaal-Socialistische zijde niet be- bevestigd. Daarentegen staat vast, dat nationaal- socialistische leiders o.a. Strassen en Goering naar Zuid-Duitschland zijn ge gaan. Te Stuttgart heeft een bespreking plaats gehad tusschen leiders van het Centrum, waaraan ook Grass, de leider van het Centrum in Pruisen, deelnam. Voorts was dr. Bruening aanwezig. De besprekingen zouden, naar men aanneemt, gegaan zijn over de moge lijkheden inzake samenwerking tus schen het Centrum en de Nationaal- Socialisten. Onderhandelingen tusschen beide partijen inzake de regeeringsvorming in Pruisen waren reeds op Dinsdag j.1. vastgesteld geworden, doch deze wer den naderhand weer uitgesteld. In wel ingelichte kringen verluidt, dat een en ander geschied is op wensch van dr. Bruening, daar deze zou wenscjien op den zelfden voet een regeling der ver houding in het rijk aan te eraan. Overigens is het niet aan te nemen dat het hier zou gaan om een werkelijke „coalitie" in het rijk, daar de onderhan delingen inzake samenwerking tusschen beide partijen zonder meer reeds op groote moeilijkheden zou stuiten. Zelfs de kwestie van de verkiezing van een minister-president van Pruisen zou niet zoo eenvoudig op te lossen zijn. Des te moeilijker zouden de onderhande lingen worden, wanneer deze zouden worden uitgestrekt inzake een program voor het Rijk. Volgens een mededeeling van den politiepresident te Berlijn is het Natio naal-Socialistische orgaan „Der An griff" tot en met 31 Augustus a.s. ver boden. Het verbod zou gegrond zijn op een artikel in het Woensdagnummer, waar in de rijkskanselier beschimpt wordt en opzettelijk verachtelijk wordt voorge steld. Voorts zou het blad aangespoord hebben tot ongehoorzaamheid en verzot tegen den staat, een en ander in de num mers van gister en eergisteren. COALITIEONDERHANDELINGEN IN DUITSCHLAND. Volgens de Berlijnsche avondbladen von den gister te Stuttgart besprekingen plaats tusschen vertegenwoordigers van het Centrum en de N.S.D.AP., waarbij onderhandeld wordt over een mogelijke coalitie tusschen het Centrum en de Nationaal-Socialisten in het Rijk en in Pruisen. Aan deze besprekingen wordt van de zijde der Pruisische Centrumfractie deelgenomen door dr. Grass en van de zijde der Natio naal-Socialisten door Strasser. De onder handelingen zullen van Centrumzijde per soonlijk door dr. Bruening gevoerd worden, die voor dit doel zijn verlof te Buehlerhoehe onderbroken heeft. Gistermorgen vond men in zijn woning te Berlijn—Wilmersdorf het lijk van den beken den tooneelschrijver en auteur Marcellus Schiffer. Men neemt aan, dat hij zelfmoord gepleegd heeft. Intusschen is tot nu toe niet opgelost, welke reden hem tot zulk een daad gedreven heeft, immers zijn economische om standigheden waren goed, terwijl ook geen andere gronden bestaan hebben om hem tot zelfmoord te drijven. Het proces tegen generaal Sanjurjo en de overige drie beklaagden is zeer rustig ver- loopen. De officier van justitie zette uiteen, dat de beklaagden zich schuldig hadden ge maakt aan volslagen militaire rebellie, waar voor het wetboek van strafrecht den dood straf stelt. De verdediger van Sanjurjo poog de vast te stellen, dat het hier geen volslagen militaire rebellie gold, dat de gebeurtenissen zonder bloedvergieten waren verloopen, zoo dat slechts levenslange gevangenisstraf kan worden geëischt. De andere drie verdedigers spraken nog hun pleidooien uit, waarna het gerecht zich in de raadkamer begaf. Een vonnis is nog niet geveld. Het gerechtsgebouw wordt bui tengewoon scherp bewaakt. Uit verschillende Spaansche steden uit de provincie, o.a. uit Valodoid en La Coruna wordt gisteravond gemeld, dat men daar nieuwe monarchistische bewegingen ver wacht. Ook te Madrid deden den geheelen nacht alarmeerende geruchten de ronde. Doch er gebeurde niets. Wel werd de overste van den generalen staf gearresteerd. Er heerscht een toestand van onzekerheid in het geheele land Hedenmorgen vroeg was het vonn's te gen generaal Sanjurjo nog niet bekend. Gistermiddag vond op den Reschenbach- straatweg in de nabijheid van Mals een ern stig autobusongeval plaats, hetwelk een per soon het leven heeft gekost, terwijl 20 an deren gewond werden. Een bus uit Ravens- burg, waarin 21 personen gezeten waren, reed over de Reschenbachpas om nog voor den a'vond Merano te bereiken. Op den steil naar beneden gaanden weg bij St. Valentin bemerkte de bestuurder, dat zijn remmen wei gerden. Koelbloedig stuurde hij zijn wagen dadelijk tegen een langs den weg staanden boom op, in de hoop, dat hierdoor verhinderd zou worden, dat de bus over de omheining naar beneden zou storten. De bus reed den boom omver, waarna de wagen omsloeg. Alle inzittenden werden er uit geslingerd. Eenige van hen kwamen on der den auto te liggen. Als door een wonder bleef de bestuurder zonder letsel. Vier zwaar gewonden moesten naar het ziekenhuis te Mals overgebracht worden, waar een van hen is overleden. De andere drie bevinden zich in levensgevaar. De andere ernstig gewonden werden naar het ziekenhuis te Merano over gebracht, terwijl de andere inzittenden met lichte verwondingen naar Bozen gebracht werden. Onder groote belangstelling vond gister te Perg, de geboorteplaats van Schober, de plechtige uitvaart plaats van het stoffelijk overschot van den oud-Bondskanselier. Na de kerkelijke plechtigheid werd de kist met het stoffelijk overschot, begeleid door een eere- wacht van Weensche politie-agenten naar het kerkhof gebracht, waar de teraardebestelling plaats vond. Aanwezig waren o.m. Bonds president Miklas, de Bondskanselier Dolfuss, de Ministers van Binnenlandsche Zaken en voor Veiligheid. Een delegatie uit Zuid-Tirol legde een krans aan de groeve. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Foppa als vertegenwoordiger der Groot- Duitsche Volkspartij. De Duitsch-Belgische steenkoolonderhan delingen zijn gistermiddag beëindigd. In het communiqué over de onderhandelingen wor den geen bijzonderheden over den inhoud van de nieuwe overeenkomst bekend gemaakt, doch wordt slechts gesproken over een voor- loopig accoord. Op grond van de overeenkomst stelt men zich voor de Duitsche koleninvoer naar Bel gië vanaf October te verlagen en daartegen over op andere gebieden handelspolitieke con cessies te doen. Over de kwestie der tegen prestaties van Duitschland zal in September worden onderhandeld. De Italiaansche gezant in Estland Graaf Tosti Valminoeta werd gister door een zijner amtenaren in een zaal van het gezant schapsgebouw aangevallen. De aanvaller, zekere Ferraris bracht den gezant met een scheermes eenige ernstige doch niet levensge vaarlijke seden in het gelaat toe. De gezant zou Ferraris ernstig berispt hebben, dat hij een der vrouwelijke bedienden van het gezant schap een klap om de ooren had gegeven. Tijdens het onderhoud stortte Ferarris zich op den gezant. De dader is Italiaan on derdaan, doch behoort niet tot het corps diplomatique. Hij is door de politie aange houden. Brighton, de groote badplaats op de Engei- sche Zuidkust, was, meldt de N.R.Crt., giste ren in beroering over een haai. De piermees- ter van de Palace Pier had het beest ontdekt, dat kalmpjes rond de pier zwom. De baders kregen de waarschuwing niet te ver in zee te gaan, al achtte men het niet waarschijnlijk, dat de haai in een zee, zoo rijk aan ander voedsel, een mensch zou aanvallen. Dit is op zijn minst reeds de tiende haai, die men dit jaar op de Engelsche kust heeft waargeno men. Negen zij er reeds gevangen. Nu is dat niet zoo erg bijzonder, want er zijn altijd haaien in de Engelsche wateren. Het is in tusschen nog nooit vocrgekomen, dat zij zwemmers of baders aanvielen. Op de scheepswerf te Nakskow woedt mo menteel een hevige brand. Een in aanbouw zijn motortankschip, groot 14.000 ton. is reeds gedeeltelijk door het vuur vernield. De schade wordt tot nu toe geschat op meer dan 1 millioen kronen. De gister te Warschau bijeengekomen stu diecommissie van acht Óost-Europeesche landbouwstaten, n.1. Polen, Roemenië, Joego slavië, Tsjecho-Slowakije, Burgarije, Hon garije, Estland en Letland, houdt zich o.a. bezig met het Poolsche memorandum, als een der voornaamste punten waarover een besluit tot solidair optreden moet worden nagestreefd met de betrekking tot de a.s. Midden-Euro- peesche economische conferentie in Stresa. De Poolsche voorstellen houden o.a. in terug keer tot het vrije internationale handelsver keer, verder het openstellen door crediteur, staten voor debiteurlanden van invoercontin genten welker tegenwaarde voor de crediteur- staten een aanvullende garantie, benevens een compenseeringsmogelijkneid voor de Midden- en Oost-Europeesche schuldendienst zou vor men, terwijl van de door de crisis bevroren waardepapieren en tot opheffing der bestaan de deviezenbeperkingen langs den weg van het uitgeven en onderbrengen van leenings- obligaties door de belanghebbende staten en ten slotte een bespoedigde ratificatie van de conventie inzake het vormen van een interna tionale instelling voor het verleenen van ere- dieten hypotheken aan den landbouw. Men is algemeen van opvatting, dat de Poolsche voorstellen wel zullen worden aan genomen. Zaterdag worden de onderhande lingen gesloten. Momenteel heerscht er te Lissabon een hittegolf, waarbij de temperatuur gisteren tot 38 graden Celsius was gestegen. Er is ge brek aan water. Verscheidene theaters moes ten gesloten worden, daar de brandweer bij eventueele brandgevallen niet over het noo- dige water beschikt. Marechaussee, die ter bewaking van de mijnschachten te Mariemont waren aange steld, bemerkten op een gegeven oogenbük 2 verdachte personen. Zij vroegen hun zich te identificeeren. Bij het doorkijken der over handigde papieren trok een der individuen plotseling een revolver en schoot a boul portant een der mareschaussees neer. De ge troffene was op slag dood. De dader sloeg op de vlucht. De tweede marechaussee loste op den anderen aanvaller een schot, trof hem in het gelaat, doch slaagde er niet in hem te arresteeren. Overigens is in de mijnstreek over het alge meen rustig. Door de communistische partij was gister een vergadering belegd in een lokaal ra de Kloosterstraat te Antwerpen. Daar werd het woord gevoerd door den Nederlandschen communist G. Vanter. Na afloop der vergadering wilde de Ant- werpsche politie inzage nemen van de papie ren van den spreker. De aanwezigen verzetten zich daartegen en Vanter maakte van de ge legenheid gebruik om te verdwijnen. Een achtervolging ontstond, tijdens dewelke dooi de communisten op de agenten werd gescho ten. Een agent werd zeer zwaar gewond. Vanter slaagde er in te ontkomen. Het Japansche hoofdkwartier in Mantsjoe rije deelt mede, dat bij een slag tusschen Chi Naar uit Angmagsalik op Groenland ge meld wordt, is de leider eener Britsche Pool expeditie, de 25-jarige H. G. Watkins door een kano-ongeval tijdens een jacht op zee- houden verdronken. De vorige maand was Katkins met een Amerikaansch-Britsche expeditie van Londen vertrokken ten einde de mogelijkheid van een vliegverbinding te onderzoeken tusschen Canada en Engeland. Watkins was reeds op 23-jarigen leeftijd leider van een Britsche expeditie naar Groen land. Hij ontving voor zijn verdiensten tij dens deze expeditie de medaille van de Brit sche Geographische Vereeniging. Op 20-jarigen leeftijd ondernam hij met twee metgezellen reeds een expeditie naar Labrador en, toen hij 19 jaar oud was, had hij reeds verscheidene bergen in Zwitserland bestegen, o.m. heeft hij drie maal de Mont Blanc beklommen. pa; Mi neesche en Japansche troepen nabij Tsj Gwoean 80 K.M. ten Noordwesten vat Moekden meer dan 100 Chineezen werdei gedood. De Chineesche aanval werd afgesla gen. De Japansche minister van buitenlandsch zaken graaf Oesjida heeft gister en in de bui tengewone zitting van het Japansche parle ment, zijn met spanning tegemoet geziene re de gehouden, over de Japansche politiek i: Mantsjoerije. Hij kondigde aan, dat de Ja nsche regeering er toe zal overgaar antsjoekowo te erkennen als nieuwe Manl sjoerijsche staat en dat Japan zal voorste len, dat Mantsjoerije als lid v. d. Volkenbon wordt toegelaten. Oesjida sprak als zijn me ning uit dat officieele erkenning van Mant: joerije, het eenige middel was om de toestai den in ht Verre Oosten te stabiliseeren en de vrede te handhaven. Japan is niet bereid ra de te doen aan een oplossing, zooals in: klaarblijkelijk in sommige kringen weoscl door souvereiniteit over Mantsjoerije aa China op te dragen. Het optreden van Japa in Mantsjorije is noch in strijd mt het Ke logg-pact npch in strijd met de negen m gendheden-overeenkomst. De definitieve o lossing moet ten slotte in belang zijn van h Mantsjoerijsche volk zelf, terwijl de recht: van Japan gegarandeerd moeten worden een wederopleving van de vijandige bewegir tegenover vreemdelingen moet worden voc komen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1