Alkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht JladUmieuuxs JieuiUetm £uad: en Jmw&ouuï Qemeentecadm Honderd fier en dertigste Jaargang. HAANDAG 29 AUGUSTUS CENSUUR OP RADIO-DISTRIBUTIE DOOR DE P. T. T. Wordt .vervolgd, No - 203 1932 Dinsdag 30 Augustus. Hiiversuni, 1875 Af. (Uitsluitend VARA). en 7.307.45 Gymnastiekles. qGramofoonplaten. 10— VPRO-mor- oenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven. VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, VARA-tooneel en K. Bakker, voordracht. 12.-1-45 VARA-orkest o.l.v. Is. Eyl en gramofoonplaten. 2.15 P. J. Kers Jr.: Onze feuken. 3— Orgelspel Joh. Jong. 3.20 Nieuwe overhemden blijspel van L. A. KalfHermans, VARA-tooneel. 4.Gra mofoonplaten. 4.30 VARA-septet o.l.v. Is. Éyl- 5.30 Vragenuurtje. 6.30 R.V.U.: Dr. J. van Dillen: „Hoe Amsterdam een wereldstad verd". 7.VARA-orkst o.l.v. Hugo de öroot, m. m. v. A. de Rooy, zang. 7.30 „De familie Knuddemans gaat kampeeren", hoor spel van A. Huppeldy (Groot Volkstooneel). Orgelconcert door Reg. Foort, o.a. Hu moreske, Dvorak. 8.30 „Wakker en Tropen- duit". 8.45 Vervolg orgelspl, m. m. v. Albert de Booy, zang. 9.15 „Een echtelijke discus sie", van W. Lichtenberg (Groot Volkstoo neel'. 9.25 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, o.a. Norwegischer Künstlerkarneval, Svend- sen en Hong. Dansen, Brahms. 10.— Vaz Dias. 10.15 Vervolg concert, o.a. Pas des fleurs, Delibes en Valse bluette, Drigo. 11 12 Gramofoonplaten. Huizen, 296 Af. (Uitsluitend K. R O. 8 —0.15 en 10.Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Trioconcert. 145 Gramofoonplaten. 2.— Vrouwenuurtje. 3 3.30 Gramofoonpl. 4— Pianorecital. 4.20 Gramofoonpl. 4.40 Vervolg pianorecital 5.— Orkestconcert. 6— Onderwijsfonds Binnen vaart. 6.30 Vervolg concert 7.10 Lzing. 7 45 Causerie. 8.Inleiding van den Koningin nedag. 9.30 Vaz Dias. 9.45 Orkestconcert. 11 Voordracht. 11.25—12.— Gramofoon platen. Daventry, 1554 Af. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 12 20 Orgelcon cert Edw. O'Henry. 1.20 Leonardo Remp's orkest. 2.20—2.50 Gramofoonplaten. 4.20 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G. Daines 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Bach's Eianomuziek door Hely—Hutchinson. 7.15 ezing. 7 50 Pianorcital V. Vronsky. 8 20 Promenadeconcert uit de Queen's Hall: BBC-orkest m. m. v. solisten o.l.v. Sir Henry Wood, o.a. Vioolconcert in e kl.t., Mendels- sohn en Italiaansche (4d) Symphonie, dito 9.55 Pauze. 10.Berichten. 10.20 „The Pinchbeck Ring", spel van Felix Aydmer. 11 —1220 BBC-dansorkest o.l.v. Henry Hall. Parijs Radio-Paris1725 M. 8.05, 12 20, 12.50 en 7.20 Gramofoonpl. 8.20 „Aïda", van Verdi (gramofoonplaten van de Scala te Milaan). Klundborg, 1153 Af. 12.20—2.20 Concert uit Hotel Angleterre. 3.20—5.20 Mogen Hansen's Instrumentaal Ensemble m m. v. solisten. 8.20 Klassieke strijkmuziek o.l.v. Gröndahl, o.a. Menuet (Bérénice), Handel. 9.Radio-tooneel. 10.35 Fransche muziek o.l v Gröndahl, o.a. Ouv. „Djamileh", Bizet. 11.2012.50 Dansmuziek. Langenberg473 Af. 7.258.20 Concert uit Bad Salzuflen. 11.401.35 Gramofoon platen. 1.50—2.50 Concert o.l.v. R. Fried. 5.2(K—635 Concert door werklooze musici o.l.v. P. Weidig. 8.5010.20 „Schneider Wibbel", komedie van Hans Müller Schlösser. Regie: Heil. Rome, 441 Af. 9.05 Concert, afgewisseld door Radio-tooneel, o.a. Caprice no. 13, Pa- ganini. Brussel, 508 en 338 Al. 508M.: 12 20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l v. Walpot 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o.l.v Kumps. 9.20 Concert uit d Kurzaal te Os- tende m. m. v Yvonne Andry, zang. Na af- loopj tot 11.20 gramofoonplaten. 338 M 12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.l.v. Kumps. 6.50 Gramofoonplaten 8.20 Gramo foonplaten. 9.— SAROV-Revue o.l.v. Louis Belloy. Zeesen, 1635 Af. 8.20 Concert o.l v. Bruno SeidlerWinkler 9.05 „Berlin kehrt heim", hoorspel van W. Scheuermann. 9.50 Vervolg orkestconcert. 10.35 Berichten en hierna tot 12 20: Instrumentaal cabaret uit Hannover. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 84) Waarop Bigourdin het zonderlinge ant woord gaf C' est le phlegme Britannique (dat is het Britsche phlegma). Britsche phlegma! Wanneer een man heel onphlegmatisch zijn eigen zaak bij een meis je bepleit! Martin kon geen goed antwoord bedenken! Hij had een gevoel van een klap •n het gezicht. Hij gooide zijn sigaret weg! nij was heel moe en slikte een gaap op! Bi gourdin, die ook doodmoe was, kwam over eind en zei Allons faire (laten we slapen gaan), h Is zoo dood vermoeiend geweest. 't Was zóó vermoeiend geweest, dat Félise v°or het eerst van haar leven, na de water- Pokken en de mazelen in haar kinderjaren, €en dag in bed bleef. Euphémie, haar per soonlijke adjudant, vond haar den volgenden borgen bleek met barstende hoofdpijn lig- gen en verbood haar op te staan. Ze gaf naar heel veel lindebloesem (in Frankrijk ?et Pnnacea voor alle kwalen) en al babbe- jfnd in haar dialect, verhief ze Monsieur Lu- en zijn bijzondere hoedanigheden tot in wolken. Tenslotte ging Félise met koort- im 00Sen en der wanhoop nabij, overeind ten en wees naar de deur. Het Tweede-Kamerlid de heer De Visser heeft den minister van waterstaat de vol gende vragen gesteld Is het de regeering bekend, dat door het hoofdbestuur der P. T. T. een zeer onge- wenschte censuur op de radiodistributie wordt toegepast? Is het eveneens aan de regeering bekend, dat dit hoofdbestuur zich veroorlooft aan bouwvereenigingen en andere radiodistri- buanten te bevelen, dat niet mag worden af gestemd op golflengte 1304 M., zoodat op straffe van anders geen toestemming tot radiodistributie te verkrijgen, de vakvereeni- gingszender te Moskou door de collectieve luisteraars niet kan worden gehoord? Weet de regeering dat voornoemde vak- vereenigingszender uiterst belangrijke zen dingen van groote cultureele waarde den aether instuurt, zooals pas nog weer de in teressante rede van den Hollandschen cineast Joris Ivens en vindt de regeering het ge oorloofd dat een belangrijk deel der luister aars hiervan wordt verstoken? Wil de regeering maatregelen treffen, waandooi het ook aan op een distributie aan gesloten luisteraars mogelijk wordt op den Vak vereen igingszender te Moskou af te stemmen Naar aanleiding van deze vragen heeft het Hbld. nader geïnformeerd en vernam toen het volgende Iedere radio-centrale in ons land mag, naast de distributie van de programma's der Nederlandsche stations, een of meer buiten- landsche stations doorzenden, doch moet daarvoor de toestemming vragen van den minister van waterstaat. Totnutoe werd die toestemming door den minister voor ieder buitenlandsch station gegeven met uitzonde ring echter van de Russische. Meermalen hebben radio-centrales den m Luster verzocht Moskou te mogen doorgeven, doch steeds is afwijzend hierop beschikt. BROEK OP LANGENDIJK. Buitengewone ledenvergadering der afd. Langendijk en Omstreken van Bloembollen cultuur op Vrijdag 26 Augustus 1932, des avonds S uur in het lokaal van den heer Vijze laar. De voorzitter zeide, dat men op een onge- wonen tijd bij elkander is gekomen, hetwelk zijn oorzaak vindt in het voorstel der afdee- ling Sassenheim, hetwelk beoogt saneering van het bloembollenvak door bestrijding van de overproductie en het tegengaan van dit kwaad in de toekomst, met daaraan verbon den een regeling tot steun in de onmiddellijke behoeften van noodlijdende kweekers. Deze zaak was eerst in den doofpot geraakt, maar dit is later veranderd daar door den druk der moeilijkheden verschillende nieuwe plannen tot uiting zijn gekomen, die tenslotte samen gevloeid zijn in het plan-Sassenheim. De secretaris las hierna een ingekomen toelichting voor der afdeeling Sassenheim, waarin er op gewezen werd, dat er teveel bol len worden gekweekt. De bedoeling is nu dat een deel van de tulpen, narcissen en hyacin then tegen een zoodanigen prijs worden op geruimd, dat ook de zwakken worden ge steun. Hiertegenover wordt gesteld, dat de benoodigd gelden door het vak worden terug betaald. De ontwrichting van handel en bedrijf, de verarming, die thans wordt waargenomen komt door het te veel. Opgewekt werd iedere kweeker om aan het groote doel mede te helpen. De heer G. Glas zeide, dat we nu gelezen en gehoord hebben de voorstanders van het plan, maar is er nu niemand die het tegen eens naar voren kan brengen. De voorzitter las hierna een stuk voor van den heer van Waveren uit het weekblad voor Bloembollencultuur van 23 Augustus 1932, waarin duidelijk een tegengestelde meening naar yoren komt. De heer N. J. Balder zeide naar aanlei ding daarvan dat de schrijver van dat stuk gedeeltelijk tegen het plan is, wat betreft de inlevering eu terugbetaling van het geleende geld is hij er wel voor, maar de teeltregeling deze wil schrijver er uitlichten. Wat betreft het plan-Sassenheim was spr. van meening dat daarvan niets terecht kan komen. Want wat is de bedoeling van 'het inleve ren? Van het kleinste eind af? Dan is er geen bezwaar tegen; maar is de bedoeling om normale partijen in te leveren, dan zal dat groote bezwaren ondervinden. Ma bonne Euphémie, laisse moi tran- quile. Va t' en. Fiche moi la paix! (Mijn goe de Euphémie, laat me met rust. Ga weg. Laat me met vrede) Euphémie sperde van verbazing haar mond wija open. 't Was alsof een duif geschreeuwd had. Laat me alleen. Ga weg! Loop naar den drommel! Ah la la, ma pauvre petite (mijn arm kleintje). Euphémie wist niet hoe ze t had, maar ze ging weg. Ze ging naar Bigourdin en ver telde, dat Mademoiselje lag te ijlen, ze had hersenkoorst en ,als hij wilde, dat ze haar verstand behield, dan moest hij dadelijk den dokter laten komen. De dokter kwam, verklaarde haar op zeer zwakke gronden verkouden en zei dat ze een soupe a 1' huile (zacht oliesoepje) hebben mocht. Dit ziekenkostje is een dunnen groen tesoep met een laagje slaolie er boven op dfijvend, waardoor het voedsel makkelijk door de keel glijdt, door de Fransche keel wel te verstaan. Félise had niettegenstaande haar geheel Fransche opvoeding toch zoo veel van Engeland in het weefsel van haar oesophagus, dat ze de oliesoep verafschuwde De raad van den dokter had geen effect. Ze bleef den geheelen dag in bed en beweerde, dat ze, op de hoofdpijn na, volkomen wel was en den volgenden morgen stond ze op en deed haar werk, een schaduw van haar vroeger zelf. Maar wat scheelt haar toch, vroeg Bi gourdin aan Martin. Aan dat vervelende di ner kan ze toch niets verkeerds hebben bin nen gekregen? Want ze heeft zoo goed als Efe voorzitter was van meeniog, dat de bedoeling is van normale partijen, alhoewel het niet in het plan staat. In de toelichting staat om niet door woor den, maar door daden te toooen, wat men wil. Als voorbeeld gaf spr. daarvoor weer dat hij zelf en meerderen met hem 't kleine goed van 7 c M- weggooien, dat zijn daden. Spr. is persoonlijk tegen een teeltregekng; men moet de kweekers vrij laten, dan krijgt men van zelf de grootste opruiming. Na de vraag of men voor een teeltregeling is, bleek, algemeen hiervoor geen animo te bestaan. De voorzitter zeide verder dat de heer Van Waveren wel voor inlevering is en voor opruiming tegen betaling. Het is een mooie gedachte dat het vak het zelf weer terug be taalt. De heer Vlug zeide, dat de zaak niet zoo eenvoudig is. Wanneer het over de regeering gaan moet, dan is er een leger van ambte naren noodig, dat schrikt zoo af, dat spr. er direct tegen is. Behalve dat vertrouwt spr. de heeren om de Zuid niet. Ze kunnen met het ingeleverde goed wel eens naar Duitsch- land of elders gaan. Spr. was het eens met den heer Wagenaar betreffende het opruimen van plantgoed en wanneer de geheele streek zulks doet, wordt er een massa opgeruimd. De heeren om de Zuid hebben ons in de kleeren gestoken met verschillende soorten en nu zouden ze willen dat we de dure soorten maar weer eens opruimen. Spr. is er daarom alleen al beslist tegen. (Instemming) De voorzitter was het grootendeels met den heer Vlug eens, maar geloofde toch niet, dat we de zaak zoo moeten belichten. We moeten voorzichtig zijn en niet zeggen, dat het plan is voortgekomen uit 1 of 2 egoïsten, dan zien we de zaak niet objectief. Het gevaar is wel groot dat we dan over de grenzen uitbreiding krijgen, maar we moeten het uit een algemeen oogpunt bezien. De heer Vlug wees op regeeringsmaatrege- len, maar dat is dit niet. Wanneer er 99 pCt. van het vak voor het plan is, dan bestaat nog de mogelijkheid bij de regeering van afwijzing. Het is dan te probeeren bij den minister hulp te krijgen op de een of andere manier. Na nog eenige discussie werd besloten niet op het plan Sassenheim in te gaan, ter wijl door den voorzitter nog opgemerkt werd dat het bollenbedrijf in deze abnormale jaren een plaatselijk belang is en dat we het geen we hebben, houden moeten, daar 't voor een hoop menschen nog een bron van bestaan is Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren C. Timmerman (bestuur) en W. J. Balder (lid), plaatsv ervanger de heer Jb Kostelijk Jz. Bij de rondvraag wenschte de heer Slijker uitbetaling van presentiegeld voor het bij wonen eener vergadering. Geantwoord werd dat daarvoor geen mid delen aanwezig zijn. Verder wenschte spr. voortaan des avonds te vergaderen. De voorzitter antwoordde, dat zulks niet mogelijk is, daar de afdeeling nog al uitge breid is. Verder wenschte spr. eerdere inzending of opgaaf der te veilen bollen, opdat vroegtijdig de catalogus naar de exporteurs gezonden kan worden. Geantwoord werd dat zulks moeilijk uit te voeren is daar de veiling hier ter plaatse los van alles staat, daar er hier geen leden zijn. De heer G. Glas was van meening dat de bollen onder den kap niet zoo goed staan, vanwege de warmte, als in het gebouw. Zal alle aandacht aan besteed worden. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter met woorden van dank de ver gadering. DE IEPENZIEKTE (II). HET ZIEKTEBEELD EN DE OORZAAK. In dezen tijd van het jaar ziet men in de steden en langs de wegen zeer vele zieke en doode iepen. Die boomen zien er uit, alsof ze verbrand zijn of van droogte te lijden heb ben. De jonge takjes worden slap en buigen om, de bladeren blijven bruin en vallen ten slotte af. Alleen de jongste bladeren blij ven als bruine vlaggetjes aan de omgebogen takjes hangen. Meestal ziet men het verdor ren van de bladeren in den top van den boom beginnen. Soms is slechts een gedeel te van den boom aangetast, terwijl ae rest nog groen blijft. Dikwijls ziet men, dat zifch aan den stam groene scheuten vormen, ter wijl de kroon reeds zwaar ziek is. niets gegeten? En daar Martin ook geen licht kon laten schijnen in deze duistere zaak, stak Bigour din een sigaret op en ademde den rook in. Eigenlijk moest een vrouw het oog op zoo'n jong meisje houden, voyez-vous? (zie je)? Mannen kunnen dat niet. Daar zijn al tijd een massa geheimen, en met zijn armen maakte hij een gebaar alsof de Mont Blanc op den Mount Eeverst rustte. Ik zal blij zijn, als ze goed getrouwd is Misschien maakt de nederende verloving haar zenuwachtig Vrouwen maken zich daar nu eenmaal ze nuwachtig over. Ze is zoo benieuwd naar den uitslag van de onderhandelingen. Op het oogenblik zijn de Viriot's volkomen vrij om al of niet het aanzoek te doen. 't Zou wel goed zijn om haar een beetje gerust te stel len. Wat denk je? Martin kwam hierop aan met de diepzin nige kernspreuk: Niets zoo fnuikend als on zekerheid. Dat is mijn idee ook, zei Bigourdin. Vergeef me, dat ik deze dingen, die zoo in tiem en eigenlijk een beetje heilig zijn, zoo met je bespreek. Maar je hebt zoo'n helder verstan den zoo'n eerlijk hart. En zoo gebeurde het, dat, na het déjeuner, Bigourdin Félise medenam naar hun eigen salon, wat stijfjes en met veel pluche gemeu beld, en als een welwillende stier ging hij haar heele wereld vertrappen. Er is geen twijfel aan, verklaarde hij, dat Monsieur en Madame Viriot hier tien jaar over gedroomd hebben. Ik geef je een bruidschat mede en daar steekt niet geen ver dienste in, omdat ik je lief heb als mijn doch ter. maar het is een bruidschat als niet velen De oorzaak van deze ziekte is een zwam, Graphium ulmi. Door de werking van deze zwam wordt de watertoevoer van de wortels naar den kroon belemmerd. Daardoor ziet een aangetaste boom er uit, alsof hij ver droogt. Snijdt men een tak af van zoo'n zie ken iep, dan ziet men op de sneevlakte brui ne stippen in het jonge hout. Trekt men de schors van een tak, dan kan men dikwijls in het hout onregelmatige, bruine strepen opmerken. Deze bruine verkleuringen zijn het gevolg van de aantasting door Gra phium ulmi. De ziekte is besmettelijk. Is van een rij iepen er eenmaal één aangeast, dan ziet men in vele gevallen, dat het volgend jaar zijn naaste buren ziek worden. Vooral boomen op den leeftijd van 15-40 jaar hebben veel van de ziekte te lijden. In kweekerijen, waar meestal jongere boomen staan, ziet men de ziekte weinig. Is een iep eenmaal aangetast, dan geneest hij slechts zelden. Wél kan het een aantal jaren duren, vóór hij dood gaat. In het voorjaar is van de ziek te weinig te bemerken. Vele zieke boomen zijn dan niet van gezonde te onderscheiden. Het duurt tot ongeveer midden Juni, vóór de ziekteverschijnselen weer vallen waar te nemen. De boomen worden op iedere grond soort evenzeer aangetast, men vindt de ziek te dus op de klei, zoowel als op het zand, op zwaren en op lichten grond. Natuurlijk lijden niet alle zieke iepen aan „de" iepenziekte. Er zijn nog andere ziekten van iepen bekend. Deze zijn echter van zeer weinig beteekenis. Nagenoeg alle zieke iepen, die men op het oogenblik ziet, zijn slachtof fers van „de" iepenziekte, dus van de zwam Graphium ulmi. GRAFT, Donderdag vergaderde de raad onder voorzitterschap van den heer C. A. van Sta veren, burgemeester. Ingekomen stukken Bericht van den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat te Alkmaar, dat in overwe ging zal worden genomen, den Kanaaldijk te Oost-Graftdijk te zijner tijd te verbeteren, zoodat de inwoners van de stofplaag ver schoond zullen worden. De voorzitter deelde terzake mede, dat hij officieus heeft vernomen, dat een en ander binnen korten tijd in gereedheid zal worden gebracht. Bericht van den hoofd-opzichter van het waterschap „De Beemster" inzake het teeren der gemeente-wegen. Uit dit schrijven blijkt, dat de kosten van het teeren der wegen on geveer zullen bedragen 0.50 per M2. De voorzitter deelde mede, dat B. en W hebben besloten reeds fijne grind aan te schaffen, die voor dit doel benoodigd zal zijn. Het College heeft het vooi emen de Grafterbaan te teeren, en dit werk in werk verschaffing door werkloozen te doen uit voeren. Het aanschaffen van het materiaal zal alsdan gebracht worden op kosten „Wegen- onderhoud" terwijl de arbeidsloonen kunnen worden betaald als kosten „werkverschaffing". Het voornemen van B. en W. is tevens een subsidie aan te vragen bij het rijk, zoodat een en ander de finantieele draagkracht der gemeente niet zal te boven gaan. Hij vroeg dan ook machtiging van den raad t.z.t. een en ander zoo te regelen, dat dit werk als werkverschaffing zal worden uitgevoerd. Dé heer S. Heinis sprak zijn tevredenheid uit over het bestuur van B. en W. inzake deze kwestie. Hij wenschte echter te waar schuwen tegen het te vlug teeren. Goede be handeling van den weg achtte spreker de allerbeste oplossing. De voorzitter deelde den heer Heinis mede, dat door zijn bemiddeling de gemeente-op zichter naar de Beemster is gegaan om hét teeren der wegen van nabij te bezien. Daarna werd met algemeene stemmen be sloten over te gaan tot het teeren van de Grafterbaan, onder voorwaarde, dat de gemeente rijkssubsidie voor deze werkver schaffing zal trachten te verkrijgen. Tevens deelde de voorzitter mede, dat op 24 dezer nog is ingekomen een verzoek van C. Spek en 16 andere winkeliers uit deze ge meente om ook na den zomertijd de winkels tot negen uur geopend te hebben. De voorzitter stelde voor aan dat verzoek gevolg te geven en alsnog te besluiten dat ook na den zomertijd dus gedurende de periode October tot en met Mei de winkels tot negen uur geopend zullen zijn. Daarna werd overgegaan tot het vaststel len der verordening ingevolge art. 9 der Winkelsluitingswet, bepalende, dat ook na den zomertijd de winkels in de gemeente Graft tot negen uur geopend mogen zijn. in Périgord er een krijgen. Lucien heeft je lief. Hij is een bon garcon (een goede kerel), 't Is nooit bij hem opgekomen om over een ander meisje te denken, 't Is alles in orde gemaakt. Over twee of drie dagen, terwille van de convenances, zullen Monsieur Viriot en Lucien mij een bezoek brengen. Dus, mijn lieve engel, je moet niet angstig zijn. Met bleek gezichtje en holle oogen had Félise toegeluisterd. Maar ik wil niet met Lucien trouwen, mon oncle! Comment? (hoe dat nu). Je wilt niet met Lucien trouwen? Non, mon oncle Maar, en hij maakt een tegenwerpend gebaar. Dat heb ik u reeds gezegd, zei Félise. Maar, ma chére petite, (mijn lief klein tje), dat was niet in ernst. Dat was omdat je het domme en mooie plan hadt om mij niet te verlaten. Maar dat is dom. Jonge man schen moeten trouwen, sacrebleu! (voor den duivel) opdat het ras niet zal uitsterven en vaders en moeders en ooms tellen niet mee. Maar wat heeft dat er nu mede te ma ken, mon oncle? protesteerde Félise. Ik vind Lucien heer aardig, maar ik heb hem niet lief. Als ik hem lief had, zou ik met hem trou wen. Maar trouw hem dan en dan ga je hem liefhebben, riep Bigourdin, zooals vele va ders hebben gedaan, in de laatste drie of vierhonderd jaren, 't Is heel eenvoudig. Wat kan je nu meer verlangen dan zoo'n netten kerel als Lucien? Toen barstte ze natuurlijk in tranen uit, Aan den heer D. Sterk te West Graftdijk werd 3 en aan den heer Joh. van Ammera werd algeheele ontheffing van hondenbelas ting toegestaan. Daarna werd besloten om voor diegenen, die in de gemeente Graft een provinciaal voor schot hebben genoten voor de tuindersbedrij- ven en door de buitengewone slechte tijdsom standigheden niet in staat zullen zijn de rente daarvan over 1932 te betalen, 30 voor rekening der gemeente te nemen, onder voorwaarde dat de provincie 70 van het te betalen rente-bedrag voor hare reke ning neemt. Tuinderscredieten (tweede ere diet). De voorzitter deelde mede, dat is ingeko men een beschikking van den minister, waar bij aaft de tuinders in deze gemeente een tweede renteloos-crediet kan worden ver strekt, onder voorwaarde, dat de gemeente 30 van het te verleenen crediet voor hare rekening neemt. Spreker moest hierbij echter een onprettige mededeeüng doen, daar door den minister tevens is bepaald, dat zij die ge bruik hebben gemaakt van het eerste crediet ook alleen voor het tweede crediet in aanmer king komen. De tuinders, die bij het verlee nen van het eerste crediet niet hebben ge vraagd, en het oog nog gericht hadden op de toekomst, zijn thans ook uitgesloten. Spre ker achtte dit een groote onbillijkheid, doch waaraan zeer weinig te doen zal zijn. Hij betreurde deze bepaling ten zeerste omdat thans personen gedupeerd worden die het ten zeerste noodig hadden en wellicht bij de eer ste aanvrage om crediet zich hebben terugge houden met het oog op den oogst 1932. Tevens deelde de voorzitter mede, dat van Ged. Staten bericht is ontvangen, dat, in dien de gemeente niet bij derden de benoodig- de gelden zal kunnen verkrijgen de provincie als geldschietster de gemeente zal helpen te gen een rente van 5'A i 's jaars, met bepa ling, dat de eerste tien jaar geen verplichte aflossing door de gemeente behoeft te ge schieden, indien zij van de tuinders de ver leende credieten ook niet terugontvangt. De heer Koppen informeerde naar het rentetype. Hij vond dit hoog. De voorzitter antwoordde den heer Koppen, dat de pro vincie ook tegen dit rentepercentage gelden moet opnemen. De heer Blaauw was van meening liever nog eens te probeeren bij een derde, voordat bij de provincie wordt geleend. In de gemeente Graft kan deze leening niet genlaatst worden. De voorzitter aniwoordde den heer Koppen hier niet veel hoop op te hebben, daar de eer ste bij toeval door een inwoner is genomen. Wanneer echter een van de heeren iemand weet die de leening zal willen sluiten, dan zullen B. en W. gaarne daartoe overgaan. De heer Heinis wilde het sluiten der lee ning maar aan B. en W. over laten. Daarna informeerde de heer Koppen hoeveel personen thans van het crediet zullen worden uitgesloten. De heer J. C. Heinis antwoordde dat er nog personen in Graft zijn die thans gedu peerd worden door de regeling van den mi nister. De voorzitter deelde terzake ook nog mede, dat in het Noorden der provincie dat aantal waarschijnlijk niet zoo groot zal zijn, daar de tuinbouw aldaar hoofdzaak is. De heer Brouwer vond een zoodanige re geling diep treurig. De uitkomsten van het bedrijf zijn thans van dien aard dat elk be drijf, zoowel de bouwerij als de glascultuur tot ondergang is gedoemd. De heer S. Heinis bracht het plan naar voren de uitgesloten tuinders alsnog van ge- meente-wege te helpen. De voorzitter achtte dit echter een moeilijke zaak, daar alsdan een heel zwaar offer voor de gemeente moet wor den gebracht, daar alsdan 100 voor onze rekening komt. Daarna werden de discussies beëindigd en besloten 1. Medewerking te verleenen tot het ver krijgen van tweede-crediet aan de tuinders in de gemeente Graft; 2. Aan te gaan een geldleening bij de provincie, onder voorwaarde door heeren Ge deputeerde Staten gesteld; 3. Te bewerkstelligen dat ook aan de uit gesloten tuinders eenigen steun zal kunnen worden verstrekt en aan de provincie mede werking daartoe te verzoeken, opdat het pro vinciaal bestuur eenige subsidie zal ver leenen. Betreffende het laatst vermeld besluit zal door B. en W. uitvoering worden gegeven indien de noodzakelijkheid daarvan zal blij ken. Voorloopige vaststelling gemeente rekening, dienst 1931. 2. Voorloopige vaststelling gemeente-re kening 1931, alsmede goedkeuring der reke ning burgerl. armbesturen in de gemeente Graf. Bigourdin, niet gewend aan vrouwentranen, woelde met de vingers over zijn hoofd en zou zijn haar hebben uitgetrokken als het langer was geweest. U begrijpt het niet, mon oncle, snikte ze met gebogen hoofd. Mijn moeder alleen kan mij raaa geven. Ik wil mijn moeder spre ken. Bigourdin sloeg zijn armen om de tengere schouders van het meisje. Je moeder, mijn arme kleine Félise, ziet niemand. Ze lichtte haar hoofd op en zei driftigze ziet mijn vader. Ze woont met hem in één huis. Waarom zou ze mij niet willen zien? Tiens, tiens (kom kom) mijn kleine Fé lise, zei Bigourdin op vertroostenden toon, daar is niets geen reden om je moeder te raadplegen. En je vader en je moeder heb ben al lang geleden uitgemaakt, dat je met Lucien zoudt trouwen. Geloof je, dat ik iets zou doen wat zij niet goed vonden? Lang geleden is niet nu, snikte Félise. Ik moet mijn moeder spreken. Met zijn rug naar haar toegekeerd en ge agiteerd met de vingers knippend, mompelde hij binnensmonds: Nom de Dieu, nom de Dieu, nom de Dieu! (wel allehachtig)! Hij was de goedhartigste man van de we reld, maar hij kon niet verdragen dat zijn le vensplan verijdeld werd. Sedert jaren had hij uitgezien naar deze verbintenis met de Vi riot's. Persoonlijk won hij er niets bij, inte gendeel, hij verloor Félise en honderddui zend francs. Maar hij had er zijn hart op gezet en dat hadden de#Viriots ook. Naar hen toegaan en zeggen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5