Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. Machinale omschepmethode. De aandacht wordt gevestigd op de mogelijkheid het zaad op een goede wijze met de ontsmettingsoplos GRAFT. CASTRICUM. HOORN. opbrengen, kannen voor veevoeder worden benut. Gewenscht is, dat er een tusschen- persoon is, die de groente in ontvangst neemt. Het moet echter over de veilingen gaan. De heer Maas Geesteranus deelde mede. dat hij een onderhoud had met den heer Hazeloop. die hem mededeelde, dat de distributie vermoedelijk zou gaan over den heer Klant, secretaris van de Prov. Commis sie uit de veilingen. De vergadering gevoelde veel voor opruiming van die producten, mis schien brachten de andere artikelen dan iets meer op Tot tusschenpersoon is benoemd de heer C. Zeeman. De agenda der algemeene vergadering te Rotterdam op 7 September a.s. werd be handeld. De heer P. van 't Veer vond de agenda zoo onbelangrijk, dat hij voorstelde geen afgevaardigden te zenden. Hoewel de excursie, die er aan verbonden was, wel de aandacht had, werd het voorstel aangeno men. De heeren H. Bakker Hzn. en P v. d. Molen werden als m bestuursleden herkozen. Als leden der financieele commissie werden voorgesteld en benoemd de heeren P. v. t Veer. H. Mulder en K. Bakker Hzn. Een voorstel tot het houden van een cur sus in paardenkennis trok belangstelling Er moeten 15 leerlingen zijn. De secretaris had zich verstaan met den neer Stokreef, die be reid was den cursus te geven. Het zijn 12 lessen van 2 uur en het kost voor eiken cur sist slechts 2.50. Men besloot contact te zoeken met den heer de Jager, daar het voor de leden van de Rijvereeniging een goede gelegenheid is om hun kennis te vermeerde ren. Aangifte kan men doen bij de heer Maas Geesteranus. Het derde halfjaar van den Landbouwwintercursus vangt aan 17 September as. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting. HET UITVOERVERBOD VOOR ONGEKEURDE POOTAARDAPPELEN. De heer Braat vraagt opheffing. Het Tweede-Kamerlid, de heer Braat, heefi den minister van economische zaken en arbeid de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend: dat er evenals vorige jaren in het buiten land groote vraag is naar Nederlandsche pootaardappelen; dat die vraag vooral geldt ongekeurde pootaardappelen. omdat deze slechts voor één oogstjaar dienen, terwijl de gekeurde pootaardappelen voor het buitenland te duur zijn; dat men in ons land geen raad weet met het gewas, omdat een groote oogst met een zeer lagen prijs gepaard gaat? Is de minister bereid het in spijt van de crisis en van onzen ten doode opgeschreven export uitgevaardigde uitvoerverbod van on gekeurde pootaardappelen direct op te heffen en, zoo niet, wil de minister dan zijn mee ning te kennen geven, wat met de vele ton nen ongekeurde pootaardappelen zal moeten geschieden, die in het binnenland niet te plaatsen zijn? Indien de minister de ongekeurde poot aardappelen niet geschikt acht voor het bui tenland, acht hij ze dan wel geschikt voor het binnenland voor hetzelfde gebruik? ONTSMETTING VAN TARWE, GERST EN ROGGE. Ter verbetering van den opkomst en ter bestrijding van de ziekten, die met het zaai zaad worden overgebracht, wordt ontsmet ting van alle uit te zaaien tarwe, gerst en rogge dringend aanbevolen. sing te mengen, door gebruik te maken van zoogenaamde droogontsmettingstrommels. De verdeeling van de vloeistof heeft in deze apparaten vlug en goed plaats. Men neme echter steeds een trommel, waarbij de toe- voer van ck? oplossing tot hot zaad goduren- de het ronddraaien plaats heeft. Is dit niet het geval dan heeft men groote kans op on gelijkmatige verdeeling van de vloeistof over het "zaad en op samenkoeken. Hcrbesmetting. Er moet voor gezorgd worden, dat het natontsmette zaad niet op nieuw besmet wordt, wat o.a. geschieden kan wanneer het behandelde zaad uitgespreid wordt op een dorschvloer, die niet vooraf met een oplossing van de ontsmettingsstof is schoongemaakt, of indien het ontsmette zaad gestort wordt in dezelfde zakken waaruit het gekomen is. Ook de zaaimachine kan een bron voor nieuwe besmetten zijn. Droogontsmetting. De droogontsmetting moet beslist geschieden in een hiervoor goed ingericht apparaat. Hoewel de nieuwere mid delen niet sterk stuiven moeten toch reeds de noodige voorzorgsmaatregelen genomen worden, waardoor inademen van de ont smettingsstof voorkomen wordt. Deze kun nen bestaan in het gebruik van stofmaskers of in het binden van een doek voor neus en mond. Tarwe wordt ontsmet met Ceresandroog- ontsmetter of Tutan en wel door aanwen ding van 2 gram per k.g. zaad. Voor proef neming op ruime schaal kan worden aanbe volen Abavit B. Zaad, dat voor keuring te velde wordt opgegeven behandele men zeker heidshalve met 3 gram per k.g. (Ceresan- droogontsmetter of Tutan). Gerst wordt behandeld met 3 gram Cere- sandroogontsmetter per k.g. Rogge wordt ontsmet met Abavit B, Ce- resandroogontsmetter of Tutan - 2 gram per k.g. zaad. Nadere inlichtingen worden verschaft door den plantenziektenkundigen dienst te Wageningen en door de bij dezen dienst werkzame ambtenaren. len avond in touw om de straten schoon te vegen. Desondanks wist men hier en daar in 't centrum der stad nog groote vuren te ontsteken. tBiwienCand ARTSENCONFERENTIE TEGEN DEN OORLOG. Op de artsenconferentie, die te Amsterdam in verband met het Strijdcongres tegen den oorlog werd gehouden, werd besloten tot sa menwerking van artsen van alle landen om een nieuwe oorlog te voorkomen. Om dit doel te verwezenlijken moeten alle kringen der be volking o.m. worden ingelicht over de ver schrikkingen van den gasoorlog, waartegen geen verdediging mogelijk is, en die de bur gerbevolking bedreigt met algeheele vernieti ging. Te Berlijn zal een centraal bureau wor den opgericht, met ondersecretariaten in de verschillende landen: dat voor Holland zal gevestigd zijn in Amsterdam. GEEN KORREL WORDE ONONTSTMET UITGEZAAID!!! De voorschriften voor de ontsmetting, waarbij de middelen in alphabetische vol gorde zijn aangegeven, zijn als volgt. Natontsmetting. Tarwe: Afdoende bestrijding van steen- brand en kiemschimmels, wordt verkregen door het zaad om te scheppen met een op lossing van Ceressannatontsmetter of van Germisan ter sterkte van 3 Per hl. (ong 80 k g.) wordt van deze oplossing 3 L. ge bruikt, wat dus ongeveer overeenkomt met 100 gram van de ontsmettingsstof op 3 L. water. Deze sterke oplossing wordt in hoofd zaak aangeraden voor partijen, waarvan de •gewassen voor de keuring te velde worden aan gegeven. In de meeste gevallen wordt ook reeds afdoend resultaat bereikt bij aanwen ding van bovengenoemde middelen ter halve sterkte, dus VA eveneens bij gebruik van 3 L. per hl. Voor de tarwe, die dus niet ter keuring zal worden opgegeven, kan vol staan worden met de minder sterke oplos sing. Voor eventueel zwakke partijen zaaizaad, gebruike men een oplossing van 2 terwijl alsdan de hoeveelheid vloeistof per hl. be perkt wordt ,ot 2 L. Bij gebruik van meer op lossing wordt n.1. de kans op kiembeschadi- ging grooter, daar de ontsmettingsvloeistof dan gemakkelijker tot de kiem doordringt. Gerst wordt op dezelfde wijze behandeld dus ook met Ceresannatontsmetter of Germi 6an ter sterkte van 3 of iya bij aanwen ding van 3 L. van de ontsmettingsvloeistof per hl. (ong. 65 k.g.). Gelijktijdig worden hier door strepenziekte, steenbrand en kiemschim mei bestreden. Rogge wordt tegen kiemschimmel ontsmet door omscheppen met een oplossing van Ce ressannatontsmetter of Germisan ter sterkte van 1 Per hl. (ong. 70 k.g.) wordt 3 L van deze oplossing gebruikt. Voor eventueel zwakke partijen zaaizaad wordt niet meer dan 2 a '2% L. van deze één procentige op lossing gebruikt. Stuifbrand in tarwe en gerst kan alleen bestreden worden door toepassing van de warmwaterbehandeling. Het zaad wordt eerst 1 uur in water te weeken gezet daar na blijft het 4 'A uur buiten water naweeken en ten slotte wordt het gedurende 10 minu ten in warm water ondergedompeld. Voor tarwe moet de temperatuur bedragen 53oC voor gerst 51 oC. Zaad, dat geleden heeft verdraagt een dergelijke behandeling niet. JlamMciaai Hieums UITGEEST. Mej. Donders, onderwijzeres aan de r.k. meisjesschool te Uitgeest is als zoodanig tij delijk benoemd aan de r.k meisjesschool (aan de Laat) te Alkmaar. Door de afd. Uitgeest van de r.k. midden- standsvereeniging in 't bisdom Haarlem is aan den raad per request verzocht het tekort van den dezen winter gehouden Handelscur sus (circa 250), voor gemeenterekening tc willen nemen. Tot koster van 't Evangelisatiegebouw „De Zaadkorrel" te Uitgeest werd benoemd, de heer G. Bas te Krommenie. Dezer dagen overleed een geacht ingeze tene dezer gemeente, de heer K. Bz. Hos, een man die zich door zijn werkzaamheden op ve lerlei gebied, in zijn gezonde dagen, zeer ver dienstelijk heeft gemaakt. Van diverse sport was hij een warm voorstander. Lange jaren was hij voorzitter van de schietvereeniging „Uitgeest" en consul van den A.N.W.B. Ook trok hij jaarlijks door zijn gewaardeerde les sen vele leerlingen naar de cursussen in „Eer ste hulp bij ongelukken". Zijn nagedachtenis zal bij velen onzer in dankbare herinnering worden gehouden. De opbrengst der collecte voor de Blinden" te ver- Wolf- eeniging „Alleenstaande heze was 19.50. Naar wij vernemen zal vanwege den Rijkswaterstaat de Kanaaldijk langs het N.-H. Kanaal in deze gemeente geheel geteerd worden, wat een groote verbetering is voor het verkeer. Tot bestuursleden van het Witte Kruis in deze gemeente zijn herbenoemd: de heeren G. Tenty en J. Kaaij. In de vacature van den heer C. A. van Staveren, secretaris, is be noemd de heer Q. Bax. Eerste Hulp bij Ongelukken. Zaterdagmiddag had op het terrein ach ter de boerderij van den heer Spaansen een oefening plaats van de Eerste Hulp bij On- felukken onder leiding van dr. Leenaers en tiental leden van deze vereeniging waren aanwezig. Door dr. Leenaers werden een viertal sa mengestelde opgaven opgesteld en deze ach tereenvolgens aan een der leden welke als lei der fungeerde uitgereikt en dan met de hulp van anderen uitgevoerd, waarbij de leider de aanwijzingen moest geven hoe de hulp ge geven moest worden en wat met de patiënten moest gebeuren. Wij hebben staan kijken bij de verschillen- de opgaven naar de wijze waarop direct en doeltreffend werden ingegrepen. Alles ver liep vlot en wij kunnen dan ook gerust dt hulp der leden van E.H.B.O. bij voorkomen de gevallen inroepen. Ook de andere opgegeven opdrachten, aan de nog jongere leden van de ver eeniging. slaagden goed, al waren er zeer moeilijke bij. De burgemeester woonde deze oefening bij en was zeer tevreden over de wijze waarop een en ander is verloopen Een Hoornsche „Hartjesdag" Wij lezen in het Hbld.: Ter gelegenheid van de Hoornsche Sint Maartensviering, welke het best valt te ver gelijken met den Amsterdamschen Hartjes dag, doch welke een geheele week duurt, is het in Hoorn zeer rumoerig geweest. Reeds Woensdagavond is dit begonnen doordat verschillende belhamels benzine brandjes midden op straat ontstaken en door de politie werden verdreven. Verschillende charges werden uitgevoerd om de straten te ontruimen. Donderdagavond bleef het, hoe wel honderden op de been waren, betrekkelijk kalm, doch gisteravond herhaalde zich weer hetzelfde spelletje en was de politie, onder leiding van den burgemeester mr. G. J. Bis schop en den commissaris Dokter, den gehee- IINTERNATIONALE MEETING VAN DE O. S. P. Zaterdagavond heeft de Onafhankelijke Socialistische Partij ter gelegenheid van haar eerste partijcongres in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, een groote internationale meeting belegd, waarop als sprekers optreden Fenner Brockway, voor zitter der Engelsche I. L. P., Fin Moe. secre taris van de Noorsche Arbeiders Partij, dr. Joseph Kruk, vertegenwoordiger van de On afhankelijke Arbeiders Partij in Polen en Kurt Rosenfeld namens de S.A.P. in Duitsch- land. Een zangkoor en een spreek- en bewegings koor luisterden de bijeenkomst op. De waarnemend voorzitter der O. S. P., de heer J. de Kadt zeide in zijn openingswoord, dat deze bijeenkomst was belegd om uitting te geven aan de werkelijke internationale ge zindheid, welke na het falen van de Tweede Internationale de grondslag moet zijn voor een daadwerkelijk? socialistische interna tionale. Van deze meeting zal die wil moe ten uitgaan om te zorgen, dat wij onzen plicht doen, aldus spr. en van de partij we ten te maken een revolutionnaire massapartij Daarna spraken Fenner Brockway, Fin Moe, dr. Joseph Kruk en Kurt Risenfeld. Na een slotwoord van den heer Frank van der Goes ging de vergadering uiteen. Na de openingsrede van den voorzitter hield John Paton een begroetingsrede, mede namens de andere buitenlanders. Hierna werd het congres toegesproken door den heer An- driessen namens het Soc. Jeugdverbond. Door den partij-secretaris, den heer P. J. Schmidt, werd vervolgens een inleiding ge houden, waarin behandeld werden de hoofd punten uit beginsel en strijdprogram. Door spr. werd geconstateerd de achteruitgang van het kapitalisme. Ook de crediet-politiek staat op ineenstor ten. zegt spr. Sprekende over de werkloosheid constateert spr„ dat dit cijfer nog steeds hooger wordt, -liernaast staan loonverlagingen allerwegen Ook in ons land worden duizenden naar den rand van het pauperisme gebracht. Alles wat het kapitalisme heeft geprobeerd voor haar herstel is haar mislukt. Daarom blijft 't kapi talisme iets anders over dan oorlog. De oor log is noodig om markten te vernietigen en om te vernietigen wat de arbeiders hebben opge bouwd. In deze crisis-periode wordt daarom zeer intensief propaganda gemaakt voor het militarisme. Spr. is tenslotte maar voor één soort mobilisatie en dat is die voor den bur geroorlog. Uitvoerig stond spr. dan stil bij de loons verlagingen, waaraan de sociaal-democraten hebben meegewerkt. Wat de vakbeweging betreft, pleitte spr. voor een zoo lang mogelijk in de moderne vakbeweging blijven om daar te propageeren de beginselen van de O.S.P. Van een eenheidsfront geloofde spr., dat in den eersten tijd niet veel zal terecht komen. Spr. ried aan, waar het fascisme aan den dag komt, het neer te slaan. Daarom zal noo dig zijn een socialistische arbeidersweer, die ten doel heeft de acties van de Partij en haar organen te ondersteunen. In den namiddag werd een huishoudelijke vergadering gehouden. Beginsel verklaring, strijdprogram- ma en voorstellen ten aanzien van de vakbeweging. Het congres werd gister voortgezet. Nadat een groot aantal afgevaardigden het woord had gevoerd naar aanleiding van een refe raat van den heer P. J. Schmidt en de voor stellen van het partijbestuur, werden de op merkingen beantwoord. Ten slotte werden aangenomen de begin selverklaring, het strijdprogramma en d: voorstellen van het P. B. betreffende de vak beweging. In deze laatstgenoemde voorstellen spreekt net congres als zijn meening uit: a. Dat de vakbeweging haar waarde en be teekenis van de arbeidersklasse alleen dan kan behouden, wanneer zij zich politiek en re volutiennair oriënteert, haar macht aanwendt voor het propageeren der massale actie en de uit deze groeiende revolutie en verklaart dat het de taak is van de leden der O S P. om bij hun optreden in de vakvereenigingen te stre ven naar heroriënteering in bovengenoemde richting waardoor de vakbeweging als vol waardig politiek orgaan aan de bevrijdings- strijd van het proletariaat deel zal kunnen nemen, met de haar ten dienste staande eco nomische machtsmiddelen b. spreekt als zijn meening uit dat techni sche en moderne vakbonden de best toegeruste en ingerichte vakvereenigingsrichting is en de leden van de O.S.P. bij deze vakbonden be- hooren te zijn aangesloten en is van oordeel dat het lidmaatschap van het N.V.V. geen be letsel is om als lid toegelaten te worden van de O.S.P. Aan de aangenomen beginselverklaring is het volgende ontleend: De ontwikkeling van het kapitalisme heeft geleid tot een toestand, die met de formulee- ring „Ondergangsperiode van het kapitalis me" het nauwkeurigst wordt aangegeven en die tegelijkertijd de periode van de proletari sche revolutie is. Deze situatie maakt iedere gedachte aan een geleidelijke ontwikkeling, waarbij het socialisme langzaam binnen, bin nen een bloeiend kapitalisme, zou tot stand komen tot een uiterst gevaarlijke illusie. Met den ondergang van het Europeesche kapitalisme is ook de materieele basis van het Europeesche reformisme aan het verdwijnen. Daarom staat de Europeesche arbeidersklas se in deze periode voor de keuze: of het socia- lisme-nu, of de ondergang. Het socialisme is voor de Europeesche arbeiders, economisch, politiek en moreel, tot de taak der practische politiek geworden. Deze taak, de strijd voor de Socialistische Vereenigde Staten van Euro pa, kan slechts volbracht worden in de nauw ste samenwerking met Sovjet-Rusland en met de den Nationalen bevrijdingsstrijd der on derdrukte volkeren. De actualiteit van het socialisme moet dus in het nvcMelpunt van iedere realistische klas- sepolitie': t.er arbeiders staan. Zonder verove ring van de politieke macht is een program van maatregelen, om het economische leven in een snel tempo te socialiseeren, niet te ver wezenlijken. In dezen strijd om de macht moet het socialisme zoolang mogelijk gebruik ma ken van de parlementair-democratische mid delen en methoden, zonder daardoor ook maar een oogenblik de alles overheerschende beginselen van den klassestrijd in gevaar te laten brengen of te laten verzwakken, en met afwijzing van nationale en internationale sa menwerking van coalities of burgerlijke par tijen. De bestuursverkiezing. De verkiezingen van het partijbestuur en redactiecommissie hadden het volgende resul taat: dagelijksch bestuur: P. J. Schmidt, voorzitter, J. de Kadt, secretaris; K. R. Staal en R. Stenhuis, ledenterwijl de functie van penningmeester tijde ijk onvervuld blijft. De redactie van De Fakkel werd als volgt samengesteld: J. de Kadt, uitvoerend redac teur; F. v. d. Goes, P. J. Schmidt en ir. P. Schut, leden der redactie-commissie. De stemmingsuitslag van het partijbestuur zal eerst Dinsdag in De Fakkel bekend ge maakt worden, in verband met den dringen den tijd. Namens de buitenlandsche delegaties sprak dr. J. Kruk het slotwoord en bood onder luide toejuichingen van het congres een vlag aan. Met een woord van dank sloot de voorzit ter, de heer de Kadt, het eerste congres der O. S.P., dat onder het zingen der Internationale uiteen ging. leid heeft tot een botsing tusschen de politie en communisten op den openbaren weg. De Crt. vertelt ervan: Een groot aantal commu nisten onder wie het gemeenteraadslid Brug man, had zich een aantal entréekaarten voor deze vergadering weten te verschaffen, doch toen zij de zaal binnentraden, werden zij er met kracht uitgewerkt. De communisten ble ven toen op straat samenscholen, doch intua- schen was ook 'n groote politiemacht op de been gekomen, die den Velperweg, onder lei ding van den commissaris van politie, vrij hield. Bij het debat op de vergadering ver liet een groep O.S.P.'ers de zaal, die zich bij de communisten buiten voegden. Later werd nog een communist de zaal uitgezet die „Rood Front" had geroepen. Later op den avond, omstreeks halfelf, werden de op straat samenscholenden rumoerig en hie ven zij de internationale aan. De commissa ris van politie gelastte het raadslid Brug man te zwijgen en ook aan de anderen te zeggen dat zij zulks moesten doen. De heer Brugman echter voldeed niet aan dit bevel en zette zijn geestverwanten aan hun gezang voort te zetten. Daarop werd de heer B. door de politie naar het hoofdbureau van politie overgebracht, alwaar hij in arrest werd ge steld Deze arrestatie leidde tot grooter ru- moer, zoodat de politie genoodzaakt was den wapenstok te trekken en daarmede eenige charges uit te voeren, waarbij gevoelige klap. pen vielen. Later op den avond trokken de communis ten c.s., de stad in, waar de politie nogmaals genoodzaakt was eenige malen met den wa penstok ruim baan te maken. De heer Brug man is in den afgeloopen nacht uit zijn ar rest ontslagen. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens opruiing. Tot om streeks 1 uur 's nachts bleef het uiterst ru moerig in de stad, doch de politie bleef het terrein meester. Zij kon evenwel niet verhin deren, dat bij een der fascisten thuis door of bekenden de ruiten werden ingegooid. PROTEST TEGEN DE WINKEL SLUITINGSWET. Door de Utrechtsche Middenstandsvereeni- ging is een groote protestvergadering belegd tegen de werking der winkelsluitingswet-. Deze vergadering, die bedoeld is als inzet van een groote landelijke actie, wordt gehou den op Donderdag a.s. in de groote beneden zaal (sociëteitszaal) van hotel de 1'Europe aldaar. Verschillende sprekers zullen het woord voeren. ALG. NED. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Vier bestuurders aangesteld. De Algemeene Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden hield heden een Bondsraadsvergadering te Amsterdam. Deze bondsraad besloot op voorstel van het bondsbestuur om, gezien den buitengewonen groei welke de Bond doormaakt, over te gaan tot aanstelling van vier bestuurders in vollen dienst der organisatie. Benoemd werden de navolgende heeren met als standplaats Amsterdam: B. Slier; Den Haag: C. J. van Borrendam; Utrecht: W. G. G van Meggelen; Zwolle: H. Tibbe. INBRAAK. Zondagavond tusschen halfelf en halfeett hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de houten loods van een expeditie-onder neming aan de Waalkade te Nijmegen. De dieven zijn binnengekomen door verwijde ring van een houten luik. Na voor een loket eer. plank te hebben weggebroken, zijn zij in het kantoortje gekomen, waar ze alles na snuffelden. Uit de lade van een schrijftafel; die opengebroken werd, namen zij een geld- bak, inhoudende een bedrag van 198 aan zilvergeld en een metalen doosje met 21.72 mede. De ledige geldbaik werd later in het pakhuis teruggevonden. Van de daders ont breekt elk spoor. DE MOORD TE NAALDWIJK. In het vonnis berust. Naar wij vernemen, heeft de verdach te van den moord te Naaldwijk, J. de B. in het arrest van het Haagsche gerechts hof, waarbij hij tot 5 jaar gevangenis straf is veroordeeld, berust en is hij gisteren naar de strafgevangenis te Scheveningen overgebracht. EEN PORTRET VAN PRINSES JULIANA. Mevrouw H. Roland Holst-de Meester heeft een portret gemaakt van H. K. H. Prin ses Juliana, eere-voorzitster van het Na tionaal Crisis Comité. Reproducties op keurige wijze uitgevoerd door de N.V. Grafi sche inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem worden voor geringen prijs ver kocht ten bate van het crisis-comite en het Nederlandsch Kunstverbond. Het portret is in kleuren uitgevoerd. De achtergrond wordt gevormd door een Oran jeboom en een beeldengroep. STRAATRUMOER EN BOTSINGEN TE ARNHEM. Een raadslid gearresteerd. Zaterdagavond heeft de fascistenbond van den heer Baars in het gebouw „De Vereeni ging" aan den Velperweg te Arnhem een vergadering gehouden, welke ten slotte ge- ONTVLUCHTE KRANKZINNIGE NAAR DE GEVANGENIS TERUGGEBRACHT. De ontvluchte Rijntjes, die, gelijk ge meld, naar het rijkskrankzinnigenge sticht te Woensel was teruggebracht, is naar wij vernemen Zaterdag op trans port naar Leeuwarden gesteld en in de strafgevangenis aldaar weder opge sloten. MGR. DR. A. G M. SCHAEPMAN OVERLEDEN. Zondagavond is in het Majella-ziekenhuis te Bussum alhier, overleden mgr. dr. A. C. M. Schaepman, huisprelaat van den paus, oud-president van het groot-seminarie Rij- senburg. Mgr. Schaepman werd op 11 Januari 1857 te Zwolle geboren. De overledene was o.m se cretaris van het aartsbisdom Utrecht (1885— 1900), pastoor te Zevenaar (1900—1903). Ia 1901 richtte hij een maandschrift voor de r.k. geestelijkheid in Nederland op, getiteld: „Ne derlandsche Katholieke Stemmen". In 1903 werd hij benoemd tot hoogleeraar en presi dent van het groot-seminarie Rijsenburg. In 1904 werd hij kanunnik en in 1919 werd hij benoemd tot proost van het Metropolitaan Kapittel. Van zijn publicaties noemen wij: „Het bur gerlijk huwelijk der roomsch-katholieken in Nederland (in samenwerking met v. d. 127. De andere kaboutertjes waren druk bezig met het bijeen binden van jonge rozenknopjes en ze luisterden met vroolijke gezichten naar de jonge bloeqpjes, die hen zoo luidruchtig be dankten. Zoo hielpen ze overal, en ontvingen daarvoor alleen hun belooning van de bloemen zeli, want de menschen wisten niet, dat de kaboutertjes hun tuinen zoo goed tegen de zware stormen beschermden. Ineens kwam er voor de zooveelste maal een lichte reep over de velden en in dat licht zagen de kaboutertjes iets wat hun hart deed stilstaan. Ze hadden duidelijk gezien a aan den overkant van de rivier een torrenfamilie om hulp s ond te schreeuwen. Een zware boom was op het torrenhuis- re dtfeiL^Q en no® iu*s' bijtijds had de familie zich kunnen

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6