f Jiexk S. Sxhool Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterkind. MISDADIG staking reggewerken. HET KOREN OP HET LAND IN BRAND GESTOKEN. Geen geld om de maaiers te beta- len. GEEN „DRANK" OP DEN WEG a van de ziekte van Weil vastgesteld, voorts zijn er nog drie verdachte gevallen. Er is aanleiding om niet alleen het water in de zweminrichtingen als besmet te beschouwen, maar ook dat der rivieren om Dordrecht. Ia verband hiermede wordt het publiek gewaar schuwd om daar niet te gaan zwemmen of baden. VERDACHTE WANDELAARS GEARRESTEERD. Gisternacht ontdekte een agent van politie in de omgeving van de Waterpartij te Sche veningen, dat zich daar drie mannen op ver dachte wijze ophielden. Toen de agent hen wilde staande houden om naar hun namen te vragen, gingen zij plotseling met hun rij wielen er van door. Later is de politie er in geslaagd hen te arresteeren. Het waren een 32-jarige behanger, een 26-jarige boekbinder en een 33-jarige schilder, allen te 's-Graven- hage woonachtig en ongunstig bij de politie bekend. Toen hun gevraagd werd naar de reden waarom zij daar bij de Waterpartij waren, antwoordden zij, dat zij „aan het spazieren waren". Op de plaats waar zij ontdekt werden, is een ledig patronendoosje gevonden, waar omheen een viertal scherpe revolverpatronen. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek tn. DUITSCHLANDS DEVIEZEN- POLITIEK. Op 3 Augustus had de Kamer v. Koophan del voor Rijnland, mede namens de gemeen tebesturen van Alkemade, Ter Aar, Nieuw- veen, benevens de veilingsbesturen van Lei den, Roelofsarendsveen en Ter Aar een adres gezonden aan minister Verschuur ter zake den nood in het tuinbouwbedrijf. De minister heeft daarop thans het volgende geant woord: Met verwijzing naar uw schrijven van 3 Augustus 1932, heb ik de eer u mede te dee- len dat de daarbij bedoelde zeer ernstige aan gelegenheid mijn volle en voortdurende aan dacht heeft. Tot dusver hebben de pogingen om de Duitsche regeering te bewegen tot een ruimere beschikbaarstelling van betalings middelen ten behoeve van den invoer van land- en tuinbouwproducten uit Nederland niet tot een positief resultaat geleid. Die pogingen zullen echter worden voort gezet en niets zal onbeproefd worden gelaten om een betere regeling met Duitschland te bekomen en met name om elke achteruitstel ling van Nederland in vergelijking met welk inder land ook, te vermijden". WERKLOOZENSTEUN IN NATURA. De soc.-dem. Drees bedankt. f Naar men weet heeft de regeering onder voorzitterschap van oud-minister Lambooy een commissie ingesteld om te onderzoeken of tot zekere hoogte de werkloozenuitkeeringen in natura verstrekt konden worden. Tot lid van deze commissie was o.a. be noemd de Haagsche soc.-dem. wethouder Drees. Naar „Het Volk'' thans verneemt, heeft de heer Drees deze benoeming niet aanvaard. Een correspondent van het Hbld. meldt: Op onze vraag aan den heer Drees, waar om hij tot dit besluit was gekomen, mochten wij het volgende van hem vernemen: „Ofschoon ik het standpunt, dat het N.V.V. ten aanzien der door de commissie te verrich ten taak zal innemen, nog niet ken, weet ik, dat er in onze beweging tegen eventueele ge- heele of gedeeltelijke vervanging van steun in geld door steun in natura aan werkloozen ;roote bezwaren bestaan. Datzelfde is bij mij .iet geval. Dit gaf aanleiding het lidmaat schap der commissie niet aan te nemen. Wel moge het waar zijn, dat de commissie gezien de redactie van de haar verstrekte op dracht tenslotte theoretisch vrij is om tot een negatieve beantwoording der haar gestelde gezien de redactie van de haar verstrekte op dracht tenslotte theore" negatieve beantwoording vraag té komen, maar dit verhindert toch niet, dat het natuurlijk voor de hand ligt, dat de regeering niet met deze bedoeling de com missie in het leven heeft geroepen, doch inte gendeel in de verwachting van haar een ant woord in positieven zin te zullen krijgen. En, waar ik nu in het algemeen speciale uitzonderingsgevallen daargelaten tegen geheele of gedeeltelijke vervanging van gel delijke uitkeering door uitkeering in natura ben, vond ik het juister, geen deel te nemen aan besprekingen, waarbij ik mij genoodzaakt zou zien slechts bezwaren naar voren te bren gen" Werkhervatting: op bestaande voor waarden mogelijk. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan B. en W. van Almelo geseind, dat de arbeiders, die bij de werkverschaffing aan de Regge in staking waren gegaan, het werk konden hervatten en dat zij geen verklaring behoefden te teekenen. Tevens is geseind, dat de werkhervatting slechts kan geschieden op de bestaande ar beidsvoorwaarden. Er zou een onderzoek wor den ingesteld of in de week waarin de moeilijk" heden waren ontstaan wellicht op een bepaald punt de toepassing van de arbeidsvoorwaar den niet juist was geweest, doch onder geen beding zóuden de arbeidsvoorwaarden zelf •enige wijziging ondergaan. lijk. Maar welke boer kan het aanzien, dat de de vrucht des velds, die door de gunst der sei zoenen is gerijpt en nu als volgroeide vrucht kan worden afgeplukt, niet wordt geoogst en aan de verrotting wordt prijs gegeven? Het boerenvrouwtje van Vledder vond een methode uit, welke aan het optreden herinnert van het vrouwtje van Stavoren, dat het gele koren, dat was aangevoerd uit het buitenland, in overmoed in zee liet werpen. Het boeren vrouwtje van Vledder meende ook, dat het goudgele koren, dat op haar velden te wuiven stond, voor menschenvoedsel niet geschikt meer was, althans zij maakte korte metten. Dezer dagen ging zij met haar zoon naar het land. Bij het roggeveld gekomen, overzagen zij nog eenmaal die deinende zee van halmen en staken toen den brand erin Acht schepels rogge verbrandden zij dien dag. Gelaten stonden de andere boeren het aan te zien. Wat was het: vandalisme of nood zaak? Het is een droeve toestand, dat het koren het arbeidsloon van het zichten niet waard is. Een dragelijk loon kan men niet betalen tn voor een schriele belooning waagt geen arbei der zich meer in de Augustuszon, om er een dagtaak van twaalf of meer uren te arbeiden. Sommigen hebben behoefte aan wat arbeids vreugde en zichten de hectare rogge voor tien gulden. Als men rekent, dat drie arbeiders bij een lange dagtaak ongeveer twee hectaren rogge per week kunnen zichten, verdienen zij nog geen zeven gulden per week en per per soon. De rogge-oogst is de schoonste periode van den zomer op het land. „De rogge stuift" is een uitroep, die den minnaars van natuur het hart sneller doet kloppen. Tegenwoordig schijnt het ook met deze glo rie gedaan. Het vrouwtje van Vledder pleegde een trieste daad, die, naar wij hopen, geen na volging zal vinden. Het legendarische vrouwtje van Stavoren heeft een moderne zuster gevonden in het vrouwtje van Vledder, dat al op even on verantwoordelijke wijze met het rijpe koren heeft omgesprongen. Met leede oogen, schrijft het „N. v. h. N.", zien de Drentsche boeren naar de uitge strekte roggevelden, welke liggen te rijpen in de Augustuszon. Een overvloedige oogst staat voor de deur, doch er is blijdschap? Ziet men niet veeleer met onverschilligheid of met gst den komenden tijd tegemoet, als er moet worden geoogst en er schier geen geld in kas is, om den zichters eenig loon uit te betalen? Ook de rogge zou men beter niet kunnen zichten, vanwege de groote onkosten natuur- INVOER VAN WOLLEN EN HALFWOL LEN STOFFEN. Bij Kon. besluit van 23 dezer is bepaald: In artikel 2, eerste lid, alsmede in artikel 3, eerste lid, van het Kon. besluit van 10 de zer no. 21, tot regeling van den invoer van wollen en halfwollen stoffen wordt in plaats van „de jaren 1928, 1929 en 1930" gelezen: „de jaren 1929,1930 en 1931". Dit besluit treedt vandaag in werking. KINDERLAMMING TE BALK. Te Balk (Fr.) doen zich weer vier gevallen van kinderverlamming voor, echter zonder doodelijken afloop. "De kinderverlamming schijnt zich in de omegeving van Balk lang zaam uit te breiden. HET CONGRES TEGEN DEN IMPERIALISTISCHEN OORLOG. Het internationale congres tegen den im perialistischen oorlog te Amsterdam is Maan dag nog den heelen dag voortgezet op volko men dezelfde wijze als Zaterdag en Zondag. Reeksen van sprekers volgden elkander op; de geluidsversterkers in de zaal versterkten hun over het algemeen al alles behalve zwakke stemmen op een dusdanige wijze, dat men niets hoorde dan een volkomen onverstaan baar gegalm boven het onafgebroken stem mengegons in de zaal uit, aldus de N.R.Crt. Wat er gesproken werd, wist niemand, met uitzondering van degenen, die dicht genoeg konden doordringen bij de vertalers, die af en toe in sommige deelen der zaal, maar meestal gelijktijdig zich moeite gaven om een samen vatting van de redevoeringen te geven. De Internationale en de strijdkreet: Rood Front!, door de heele zaal overgenomen, volgden daar dan gewoonlijk op. Een manifest. Gistermiddag heeft het congres een geslo ten zitting gehouden, waartoe alle afgevaar digden toegang hadden. Hier is een zeer langademig ontwerp-manifest vastgesteld, hetwelk na heropening van de openbare zit ting aan het congres is voorgelegd om erover te stemmen, nadat Barbusse het voorgelezen had en het rondgedeeld had. In dit manifest legt het congres zijn wil neer om te geraken tot een plechtige overeen komst tusschen allen, wien de imperialistische oorlog een gruwel is, en waarin de oorzaken daarvan en de strijdmiddelen ertegen worden aangegeven. Het stelt vast, dat in dit tijdge wricht van min of meer geheimzinnige bond genootschappen en verdragen het oorlogsge vaar even dreigend is als in den tijd, die on middellijk den laatsten wereldoorlog vooraf ging- Het kapitalisme maakt de crisis, en de cri sis maakt oorlog. De crisis van overproductie als gevolg van een anarchistisch stelsel van verrijking van enkelingende crisis van werkloosheid, die er uit voortkomt, van de ontzaglijke toeneming van militaire uitgaven, van de stijging van de kosten van het levensonderhoud en van de be lastingen verplettert de arbeidersklasse en brengt haar ten ondergang, misschien nog voordat zij in den oorlog kan worden uitge moord. Het manifest richt zich dan tegen de hand having van kunstmatige grenzen, opgelegd door vredesverdragen, waarin slechts de kiem vo?.r, nieuwe oorlogen ligt. Het ziet geen mo gelijkheid van redding dan in de gezamen lijke actie van de arbeiders, de boeren en de onderdrukte volken der wereld. Het congres waarschuwt de openbare mee- ning tegen officieele instellingen, inzonder heid tegen den Volkenbond, een product van de imperialist'sche mogendheden, dat met de lippen het paciiisme dient, maar inderdaad het militarisme. Het congres waarschuwt de waarachtige vijanden van den oorlog tegen het politieke compromis van zekere arbeidersleiders met het bestaande kapitalistische stelsel, waarin een verraad ligt van den strijd tegen den oorlog Het manifest besluit met een soort eed nooit, zoo ongeveer luidt deze, zullen wij ver breking van de hier gevormde eenheid tus schen de massa's van uitgebuiten en geslacht offerden toestaan; wij zullen strijden tegen het kapitalisme als de oorzaak van slachting; wij zweren, dat wij ons zullen wijden aan de bestrijding van wapening, oorlogsvoorberei ding, en dus van de openbare machten; van chauvinisme en nationalistische propaganda; wij zweren, dat wij ons zullen keeren tegen oorlogsbudgets, waarvoor te stemmen een schande en misdadig is; tegen leeningen en belastingen, waardoor de massa de kosten van de wapening moet opbrengen; tegen de pro- paganda-campagnes tegen de Sovjet-Uniete gen de verdeeling van China, op een gedeelte waarvan elke imperialistische mogendheid aast. De congressisten en vele aanwezigen heb ben door het massaal opsteken van den rech terarm dezen eed afgelegd. Daarna weerklon ken weer de Internationale en het Rood Front- geroep. Vervolgens zijn er nog zeer vele toespraken gehouden. WIJZIGING KIESWET. Bezwaren van de R-KVolkspartij. De heeren C. D. Wesseling te 's-Graven- hage en J. Houtsma te Zwolle, voorzitter en secretaris der R.K. Volkspartij, hebtxv aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij namens de R.K. Volkspartij ernstige be zwaren inbrengen tegen art. III van het ont werp van wet, tot wijziging van eenige arti kelen der Kieswet, en op grond van de uiteen gezette bezwaren aan de Kamer verzoeken, genoemd artikel niet aan te nemen, of zoo danig te wijzigen, dat meer doeltreffende uren voor het stellen van de handteeke- ningen op de candidatenlijsten worden aan gewezen, en dat de regeling van het geldend art. 35, 3e lid in dier voege, dat de handtee- keningen niet uitsluitend in de gemeente, waar het hoofdbureau zetelt, behoeven ge steld te worden, van kracht blijft. ENGELSCHE VISCH VIA HOEK VAN HOLLAND NAAR FRANKRIJK. Op de vragen van het lid der Tweede Ka mer den heer Drop betreffende het nemen van maatregelen in verband met de verzen ding van versche zeevisch uit Engeland in vrachtvoer naar Frankrijk, heeft de minister van economische zaken en arbeid geant woord Het was den ondergeteekende bekend ge worden, dat versche zeevisch in beperkte hoeveelheid uit Engeland via Hoek van Hol land werd ingevoerd en daarna werd door gezonden naar Frankrijk, zoodat die leve ringen ten nadeele kwamen van het voor Ne derland door Frankrijk vastgestelde con tingent voor versche zeevisch. In overleg met en met medewerking van de betrokken Nederlandsche importeurs-visch- handelaren is bedoelde verzending van Engelsche zeevisch evenwel stopgezet, zoo dat te dien opzichte geen verdere maatrege len behoeven te worden genomen. NAAR EENHEID IN HUISHOUDGOED. De hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland heeft op initiatief van de Neder landsche Vereeniging van Huisvrouwen in gesteld een commissie voor de normalisatie van textielgoederen voor de huishouding. Zij beoogt vermindering te brengen in de be staande groote verscheidenheid van de in de huishouding meest gebruikte soorten van doeken door het normaliseeren van afmetin gen en kwaliteit daarvan. Dezer dagen werd deze commissie geinstal- leerd door den voorzitter van den raad van bestuur der hoofdcommissie, dr. A. C. van Rossem; in de hierna gehouden vergadering werd besloten in behandeling te nemen de normalisatie van afmetingen en kwaliteit van handdoeken, stofdoeken, glazendoeken, werk- doeken, dweilen, lakens en sloopen. Voor aan de weefsels te stellen technische eis- schen werd een subcommissie ingesteld. bevond, onderweg is opengegaan. Er hebben zich toen gelukkig geen ongevallen voor gedaan, maar de inzender meent naar aan leiding van het gebeurde de vraag te moeten stellen of de veiligheid voor de reizigers bij onze spoorwegen wel voldoende gewaar borgd is. Genoemd blad heeft deze vraag voorgelegd aan den heer J. D. Evers, chef van den dienst der exploitatie van de Ned. Spoorwegen, die welwillend deed kennisnemen van den inhoud der niet voor publicatie geschikte rap porten als resultaat van het onderzoek naar de bedoelde ongevallen. Uit de rapporten bleek, dat het opengaan van portieren onder weg bijna altijd aan de schuld van de reizi gers zelf te wijten is. Met name dragen veelal ouders of begeleiders van kinderen de schuld van het opengaan van portieren en het uit den trein vallen van kinderen, daar zij niet vol doende toezicht houden op de kinderen, zoo dat deze gelegenheid krijgen aan de portier- kruk te draaien. Wanneer zij dan later tegen de deuren leunen, heeft dit noodlottige ge volgen. Zelfs werd er in de rapporten op ge wezen, dat het te vroeg openen van de por tieren één keer tot gevolg heeft gehad, dat een juffrouw door hare medepassagiers uit den trein werd geduwd! Een scholier, die zich bij het binnenkomen van den trein op het balcon bevond en zich niet had vastge houden, verloor bij het passeeren over een wissel zijn evenwicht en viel uit den trein. Bijna overal, aldus de heer Evers, hebben de Ned. Spoorwegen de zelfsluitende por tieren en gevallen van slecht-werkende slui ting dezer portieren komen practisch niet voor. Vóór het vertrek van een trein moet de conducteur de portieren óók aan den blin den kant van den trein nazien en zich over tuigen, dat zij niet op het nachtslot zijn. Reeds in het algemeen reglement van den dienst zijn omtrent sluiting van portieren voorschriften opgenomen, welke verder in den internen dienst nog zeer zijn uitgebreid Niettegenstaande de uiterste voorzichtigheid en de meest strenge voorschriften aldus gaf de heer Evers toe is het mogelijk, dat er wel eens een portier blijft openstaan. De conducteurs zijn hiermee echter zeer voor zichtig en elk geval van nalatigheid wordt onmiddellijk gestraft. Wij staan echter wat de veiligheid bij de Ned. Spoorwegen betreft, vergeleken met het buitenland, aan de spits Het percentage ongevallen in Nederland is zeer gering. En de technische instructie van de sluiting der portieren is volkomen in orde. De schuldvraag bij het opengaan van portie ren is zéér moeilijk vast te stellen, doch tal van onderzoeken wijzen uit, dat de reizigers zelf door te weinig oplettendheid, voorai op kinderen, de noc. ige voorzichtigheid niet betrachten". DE HARINGHANDEL. De K. v. K. voor Rijnland heeft aan den minister van economische zaken en arbeid een telegram gezonden, luidend: „De dreigende verhooging van invoerrech ten op haring in Duitschland zal invoer uit Nederland geheel onmogelijk maken. Zeer krachtig optreden tegen Duitschland, waar bij Nederland als economisch geheel moet worden beschouwd, acht de Kamer dringend noodzakelijk om deze verhooging te voorko men". BIJ HET BADEN VERDRONKEN. In de Rijksbinnenhaven nabij de Velser- brug is de vijftienjarige Vellema bij het ba den verdronken. Het lijk is later gevonden en naar de ouderlijke woning te Beverwijk over gebracht. Dit is het vierde slachtoffer bij het baden in deze maand in de nabijheid van IJmuiden. ZIJN WIJ VEILIG IN DEN SPOORCOUPÉ? Reizigers die uit den trein vallen. Zooals men zich herinneren zal is het den laatsten tijd tweemaal kort na elkaar voorge komen, dat treinreizigers gedurende de reis uit den coupé zijn gevallen. Bij Putten werd aldus een jongetje en bij Veenendaal een volwassen reiziger het slacht offer. Naar aanleiding van deze ongevallen ontving de Tel. een schrijven van een lezer, die zich beklaagde dat de coupé-deur van den trein, waarin hij zich op Woensdag 3 dezer De heeren T. Keetman te Zwaag en C. M. Molenaar te Twisk hebben te Haar lem de acte handenarbeid behaald. Wegens vertrek naar zijn vroegere ge meente te Amsterdam-Zuid nam ds. J. J. Buskes Zondag afscheid van de geref. kerk in hersteld verband te Oosterend op Texel. Hij hield een predikatie over 2 Tim. 2 vers 19 en sprak over het vaste fundament Gods. De scheidende predikant werd toegespro ken door ouderling Kuiper, op wiens verzoek de gemeente ds. Buskes staande een af scheidslied toezong. Na den dienst nam ds. Buskes in een in tieme gemeentesamenkomst afscheid. HET OVERLIJDEN VAN KARDINAAL VAN ROSSUM. Paus Pius XI betuigt zijn deelne ming. Het bericht van het overlijden van kardi naal van Rossum werd door de congregatie der Propaganda Fide, waarvan de overleden kardinaal prefect was, aan paus Pius XI me degedeeld. De paus, die zeer onder den in druk was, heeft den generaal der Redempto risten zijn deelneming betuigd met het groote verlies. In tegenwoordigheid van dezen wer den de vertrekken van den kardinaal in het paleis der Propaganda Fide verzegeld. Met den dood van kardinaal van Rossum bedraagt het aantal niet bezette kardinaals zetels thans 17. Sedert 1930 heeft paus Pius XI geen nieuwe kardinalen meer benoemd. Door den dood van kardinaal van Rossum wordt de toch al kleine kring van buiten- landsche kardinalen van een zijner meest op den voorgrond tredende leden beroofd. Door zijn ambt van prefect der Propaganda-con gregatie welke alle missiegebieden bestuurt, had kardinaal van Rossum grooten invloed in' het kardinalencollege. Bovendien was kardi naal van Rossum tot op zeer hoogen leeftijd uiterst werkzaam en zelfstandig. In de laat ste jaren had Scandinavië zijn speciale inte resse. LEERAREN MIDDELBAAR ONDERWIJS. Te Leeuwarden is Maandag de vergadering aangevangen van de Algemeene Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs Ja, dat is het, wanneer autobestuurders, door aL cohol beneveld, langs den weg de veiligheid in gevaar brengen. Er ge beuren toch al ongeluk ken genoeg, en daarom: Er waren 40 afgevaardigden. Op voorstel van het hoofdbestuur werd tot eere-lid benoemd de heer J. van Andel te Den Haag, inspecteur van lycea; tot lid van verdienste de heer F. Vaes, te Rotterdam, oud-lid van het hoofdbestuur. Uit de jaarverslagen bleek, dat de vereeni ging 1628 leden en 210 buitengewone leden telt. Enschede werd aangewezen als de plaats, waar de volgende vergadering zal worden gehouden. In de middagvergadering hield prof. dr. J. H. Gunning Wzn. een inleiding over het onderwerp: „Keuze- en kernvakken op de Middelbare School". EEN OMZENDBRIEF DER VEREENI GING VAN KERKVOOGDIJEN IN DE NED. HERV. KERK. Inzake verlaging van predikanls tractementen en middelen om de cri sis te keeren. De Ver. v. Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk heeft aan de kerkvoogdijen en kerkera den in de hervormde kerk een omzendbrief gezonden, waarin wij o.m. lezen: „De maatschappelijke crisis heeft op vele plaatsen drang doen ontstaan tot verlaging van het predikants-traktement. Indien zulk een verlaging noodzakelijk is, behoort zij evenwel in het geheele land volgens dezelfde regels te geschieden. Doet men anders, dan is het duidelijk, dat de met moeite verworven al gemeene regeling der traktementen op losse schroeven wordt gezet. Het hoofdbestuur in opdracht der ledenvergadering te Arnhem op 11 en 12 Mei j.1., heeft aan de synode in overweging gegeven een z.g. „crisis-commis sie" te benoemen, die o.m. ook tot haar be voegdheid zal mogen rekenen aan de bevoeg de kerkelijke instanties voorstellen te doen tot een verlaging der traktementen desnoods tot een tijdelijke crisisverlaging. De synode heeft dit verzoek in handen der algemeene synode-commissie gesteld en in afwachting van hetgeen deze daaromtrent zal besluiten, en tot welke resultaten eventueel zulk een crisiscommissie zal komen, verzoekt het hoofd bestuur u dringend om alle krachten in te spannen, ten einde plaatselijke en dus uiter aard willekeurige traktementsverlagingen zooveel mogelijk te vermijden. Daargelaten het bovenstaande behoort één ding evenwel terstond onder het oog te wor den gezien en dat is de dringende eisch, dat juist in dezen tijd een extra beroep moet worden gedaan op de offervaardigheid der gemeenteleden. Het ambt van kerkvoogd ver- eischt thans in hooge mate persoonlijke toe wijding. Verwacht mag worden, dat in de kleine gemeenten door persoonlijk huisbe zoek van de kerkvoogden, hetwelk door een omzendbrief kan worden voorbereid, bijge staan door notabelen en in de groote ge meenten door openbare gemeentevergade ringen en in de kerkelijke pers, de gemeente zal worden gewezen op haar plicht om in het bijzonder in dezen tijd de afbraak der kerk te verhoeden. Een ernstige samenwerking tusschen den kerkeraad, de kerkvoogdij en de diaconie, ja tusschen allen aan wie, hetzij in beheer hetzij in bestuur in onze kerk een taak is op gedragen, zal in dezen moeilijken tijd noodi-1 ger zijn dan ooit. Niet tevergeefs zal, naar gehoopt mag worden, de kerkvoogdij voor het houden van collecten of andere inzame- P?en> voor een rondgang door de gemeente of het spreken op een gemeentevergadering, een beroep kunnen doen op de medewerking van den kerkeraad. Met name geldt dit ook voor de medewerking van de predikanten bij het aanbevelen van collecten ten behoeve van de kerkelijke kas. Ook zou er van den kansel in de kerkelijke pers op kunnen wor den gewezen, dat het betalen van vrijwillige bijdragen of van hoofdelijken omslag een geestelijke plicht is. Wij bevelen ook het zen den van een plaatselijken omzendbrief naast dezen algemeenen ten zeerste aan, opdat de We moeten er naar toe, was het eerste wat de kabouters dochten, maar hoe kwamen ze over die breede rivier, die nu zoo hard golfde van de wind. Ze hielden hun lantaarntjes om hoog en riepen de tonretjes toe, dat ze gauw zoudenn komen helpen en direct gingen ze er op uit om een scheepje te vin- deQv nieten a1^'p^aS 'ï'f- ^°ist van ^en nacht zoo gemakkelijk hoord geen medtl"a i. j6 H' ^laag der torretjes had ge- zeker veronöpliiL-t 1,^.en gehad, zouden de arme beestjes hulp aan en 7 waterlelie bood den kaboutertjes rusti/met de n ZC °iet hun alle° in bet Hjne bootje, dat rustig met den stroom werd meegevoerd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6