DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DxigeÜiksch Oveczicht ^Buitenland LBinnenland No. 206 Donderdag I September 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang URANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. i^osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rebat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. NA DE OPENING VAN DEN NIEUWEN RIJKSDAG. o Berlijnsche en Parijsche persstemmen. o De Duitsch-nat. tegen terugkeer tot het parlementaire systeem. o Nu deze wonderlijke eerste Rijksdagzit ting achter den rug is, en de nationaal-so- cialisten getoond hebben, dat ze tegenover de uitdagende taal van de communisten het stilzwijgen hebben kunnen bewaren, blijft natuurlijk commentaar op deze gebeurtenis niet uit. De meeste Berlijnsche ochtendbladen be vatten stemmingsbeelden over de openings zitting van den nieuwen Rijksdag. De recht- sche bladen wijzen op het geforceerde in het moeizame optreden van de grijze Communis tische presidente en spreken als hun meening uit, dat de door de communisten bedoelde provocatie is afgestuit op de ijzeren discipline der Nationaal-Socialisten. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat duidelijker dan uit het verloop van de verkiezing van het presidium niet had kunnen blijken, dat de Nationaal-Socialis ten zich volkomen bereid wenschen te houden om over de wenschen van het Centrum, dat uit goede gronden den ipartijstaat wil redden, te onderhandelen. De „Börsenzeitung" schrijft, dat de ver klaring van Goering en het feit, dat Goering het Centrum thans in de nationale meerder heid van den Rijksdag heeft betrokken, toont, hoever de op gemeenschappelijk optreden ge richte overeenkomsten tusschen Centrum en Nationaal-Socialisten reeds zijn gegroeid De „Germania" schrijft, dat de Rijksdag heeft getoond, dat hij ook in critieke situaties zijn discipline en waardigheid weet te bewa ren. Het begin is derhalve niet slecht ge weest. De „Lokal Anzeiger" schrijft, dat de Rijksdagzitting van gisteren meer raadsels heeft doen ontstaan dan opgelost heeft. Het is jammer dat Goering pas op dit oogenblik op den van andere zijde reeds sedert jaar en dag gestelden eisch van samenwerking, is in gegaan. De Parijsche ochtendbladen wijden uitvoe rige beschouwingen aan de openingszitting van den Rijksdag en aan de reis van den Rijkskanselier naar Neudeck, waarin ook Ge houding van den Rijkspresident uitvoerig wordt besproken. De „Echo de Paris" verklaart o.a., dat men in het verstrekken van volmachten aan den Rijkskanselier door President Von Hin denburg, een directe provocatie tegenover de publieke opinie moet zien. De „Patit Parisien" constateert, dat de prognose, dien men op het oogenblik ondanks de onderhandelingen tusschen Nationaal- Socialisten en Centrum kan stellen, is, dat de Rijkskanselier als overwinnaar uit den wed strijd Neudeck is gekomen. Het „Petit Journal" schrijft, dat er geen twijfel meer over bestaat dat Duitschland onder volledige dictatuur wordt bestuurd. Men schakelt het parlement uit, hoewel daarin een meerderheid aanwezig is, en geeft de leiding in handen van mannen, die het vertrouwen van het volk niet hebben. De „Oeuvre" keert zich scherp tegen een eventueele ontbinding van den Rijksdag, die slechts geoorloofd zou zijn, wanneer het vor men van een meerderheid niet mogelijk zou zijn. Deze ontbinding om zich van een meer derheid te bevrijden, is een directe ontken ning van alle democratie. De Socialistische „Populaire" is van mee ning, dat de neutraliteit der Socialisten het de Rijksregeering mogelijk zullen maken, in een slag over de Nationaal-Socialisten, over de grondwet van Weimar en over de repu bliek te zegevieren. Den socialisten blijft niets anders over dan in het duel Hitler-Von Schleicher een strikte neutraliteit te bewaren. De „Ere Nouvelle" schrijft: „Het is verre van ons Duitschland's recht op wederop bouw te ontkennen. Wat ons ongerust maakt zijn slechts de middelen, die worden gebruikt om dit doel te bereiken, en de mannen dte men met de uitvoering van deze maatregelen belast. Duitschland schijnt meer vertrouwen te stellen in de militaire academie, dan in ie ware democratie". In een artikel in den persdienst der Duitsch-Nationalen van de hand van den perschef Brosius heet het, dat vanzelfspre kend de Duitsch-nationale vice-president van den Rijksdag Graf zou hebben deelgenomen aan het bezoek, hetwelk door het presidium van den Rijksdag bij von Hindenburg zou worden afgelegd. Hij zou echter en wel met goedkeuring van de Duitsch-nationale Rijks dagfractie niet meegegaan zijn met een even tueele poging van Goering, om den Rijkspre sident tijdens dat bezoek politieke aanspra ken op te dringen. Graf zal er bij het a.s. bezoek aan den Rijkspresident, hetwelk te Berlijn zal plaats vinden, op wijzen, dat de Duitsch-Nationakn niet de opvatting van Goering deelén,' volgens welke de huidige Rijksdag een „groote tot werken in staat zijnde nationale meerderheid" heeft. De Duitsch-Nationalen zulien dan ook niet me dewerken aan eventuëele stappen, waarbij men van het tegenwoordige systeem van een presidiaal kabinet zou teruggrijpen naar het parlementaire systeem. De Duitsch nationalen hebben ook bij de Dinsdag gehouden stemming in den Pruisi- schen Landdag van deze opvatting blijk ge geven, door tegen de motie van wantrouwen der nationaal-socialisten, ingediend tegen den Rijkscommissaris, waarvoor ook het Cen trum en de linkerzijde hun stem uitbrachten, te stemmen. Het Rijkskabinet kwam gister na de terug keer van den rijkskanselier, den rijks minister van binnenlandsche zaken en den minister van den rijksweer van hun bezoek aan den rijkspresident te Neudeck, bijeen. Rapport werd uitgebracht over de gevoerde besprekingen met den rijkspresident. Hierna werden de bijzonderheden van de a.s. noodverordening inzake het aangekon digde werkverschaffingsprogram doorgeno men. De besprekingen hieromtrent zullen Zaterdag beëindigd worden, waarna de tekst der noodverordening aan den Rijkspresident te Neudeck ter teekening zal worden voor gelegd. De publicatie der nieuwe noodverordening zal vermoedelijk Dinsdag a.s. plaats vinden. o De Parijsche avondbladen publiceeren een Havasbericht, volgens hetwelk het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken tijdens de afwezigheid van minister-president Her- riot een nota van de Duitsche regeering be treffende de kwestie van de reorganisatie van den rijksweer heeft ontvangen. Men heeft Dinsdagavond Herriot mede- deeling van de ontvangst der nota gedaan. Herriot, die zich aan boord van het Fransche oorlogsschip „Minotaure" bevond, heeft ge weigerd een verklaring af te leggen, alvo rens hem den tekst der nota was overhan digd. Gister zou den minister-president bij zijn aankomst te Cherbourg de tekst der Duitsche nota worden overhandigd. Herriot schijnt van plan te zijn de nota heden in een kabi netszitting te bespreken. Het Havasbericht wordt door de Quai d'Orsav bevestigd. Men wijst er overigens op, dat het hier betreft het hervatten van bepaalde door het aftreden van Tardieu afgebroken diplomatieke onder handelingen. POLITIEKE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. 17 communisten voor de spe ciale rechtbank te Beuthen. Voor de speciale rechtbank te Beuthen hebben gister 17 communistische man nen en vrouwen terecht gestaan, ver dacht van te hebben deelgenomen aan een samenscholing op 10 Juni van dit jaar te Mikultschuetz. De verdachten zouden daarbij de politie hebben aange vallen, waardoor verscheidene beamb ten gewond waren. Twee beklaagden werden ieder ver oordeeld tot twee jaar tuchthuisstraf, een derde beklaagde werd veroordeeld tot anderhalf jaar tuóhthv.isstraf. Alle andere beklaagden werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van zes tot negen maanden. Twee vrouwelijke beklaagden werden vrijgesproken. Rijksbanierlid tot vijl jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Medeplichtige tot drie jaar. De speciale rechtbank te Berlijn ver oordeelde gister een lid van den rijks banier wegens poging tot doodslag, ern- stigen landvredebreuk en het onbevoegd dragen van wapens, tot vijf jaar tucht- huisstraf De medebeklaagde, een chauffeur, werd veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar. Communisten veroordeeld. Voor de speciale rechtbank te Berlijn werd gister behandeld de zaak van een communistischen overval op een Natio- naal-Socialisiisch partijlokaal in den nacht van 19 Juli 1.1. Een verdachte werd veroordeeld tot drie en een half jaar tuchthuisstraf. Twee andere beklaagden zagen zich veroordeeld tot ieder twee jaar gevangenisstraf. Tw;j verdachten werden ieder veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, terwijl een beklaagde werd vrijgesproken. Dertien communisten voor de speciale rechtbank te Altona. De speciale rechtbank te Altona be handelde gister de strafzaak tegen 13 communisten wegens poging tot politie- ken moord. Twee verdachten werden veroordeeld tot ieder zes jaar tuchthuis straf, een verdachte kreeg 4 jaar tucht huisstraf, twee beklaagden kregen an derhalf jaar tuchthuisstraf. Terwijl vier beklaagden werden vrijgesproken, kre gen de anderen gevangenisstraffen va- rieerend tusschen acht maanden en twee jaar. DE KATHOLIEKENDAG TE ESSEN. De Duitsche Katholiekendag te Essen is gister aangevangen met een bijeenkomst van 'het Centraal Comité. Voorts vonden kinder bijeenkomsten en een groote ouderbijeenkomst der Katholieke schoolorganisatie plaats. De stad Essen heeft zich met talrijke vlaggen ge tooid. Reeds heden zijn talrijke deelnemers uit alle deelen van het land en ook uit het buitenland te EsSen aangekomen. Van hen noemen wij o.a. den apostolischen nuntius Orsenigo, den aartsbisschop van Keulen, kardinaal Schulte, aartsbisschop Rröber van Freiburg, wybisschop dr. Hatn- mels van Keulen, bisschop Roboe van Roe menië en vele andere kerkelijke hoogwaardig- heidsbekleeders. De bisschop van Berlijn, dr- Schrei'ber, kan om gezondheidsredenen niet aan den Katho liekendag deelnemen. Van de wereldlijke autoriteiten noemen wij o.m. de vroegere rijkskanseliers dr. Marx en dr. Bruening, de vroegere rijksministers Stegerwald en Hirtsiefer. Dr. Bracht, de plaatsvervangende rijkscommissaris voor Prui sen, kan slechts aan de openingsbijeenkomst deelnemen, terwijl rijkskanselier von Papen door dringende ambtsbezigheden verhinderd is naar Essen te komen. Het thema van den Katholiekendag is: Christus in den groote stad. De geestelijke achtergrond is het religieuse leven van de moderne stedelingen te verdiepen en het pro bleem op te lossen of en hoe Christelijke ge loofsmoed en Christelijke levenshouding te vereenigen zijn met het verworvene der mo derne cultuurontwikkeling. DE BRAND BIJ STETTIN. De schade, welke ontstaan is door den brand in de meelfabriek van de Pommersche inkoopcooperatie te Züllichow bij Stettin, bedraagt ongeveer anderhalf millioen R.M. De schade wordt voor het grootste deel door verzekering gedekt. 10.000 centenaar graan werden door het vuur vernield. MILLIOENENZWENDEL TE HAMBURG. Nadat de recherche te Hamburg gisteren een effectenzwendel ten bedrage van 200 000 R.M. wist op het spoor te komen, zag zij he den kans een millioenen-affaire te ontdekken. De Hamburgsche recherche arresteerde een koopman W. die samen met een bankier S. en een Nederlander C. verschillende bedragen had gesmokkeld en daarmede overtredingen had begaan. C. had de effecten uit Nederland medegebracht en het wisselbedrag weer naar het buitenland gesmokkeld. De betrokken ban kier S. was reeds in het begin van dit jaar wegens deviezenzwendel eenmaal gearres teerd. De Nederlander is voortvluchtig. STAKING BIJ DE KOOPVAARDIJ TE GDINGEN. Te Gdingen zijn de verhoudingen door de staking van de leden der koopvaardijvloot ernstig verscherpt. Een groot deel der te Gdingen binnenkomende schepen kan niet worden gelost en moet naar Danzig ver trekken Gisteren ontstond een vechtpartij tusschen stakers en werkwilligen, die een Zweedsch schip met katoen wilden lossen. De politie arresteerde eenige personen die door de stakers echter weer bevrijd werden. De werkgevers in het transportbedrijf hebben een delegatie naar Warschau gezonden om te be werken, dat de regeering een einde aan de sta king zal maken. ITALIË OVER DUITSCHLANDS BINNENLANDSCHEN TOESTAND. De langdurige doodsstrijd van het parle mentarisme, aldus schrijft de Berlijnsche ver tegenwoordiger van den „Giornale d'Italia" nadert zijn einde. De rijkskanselier geeft het Duitsche parlementarisme den genadeslag. Von Papen wil oogenschijnlijk het land bewij zen, dat hij tegenover het maakwerk van ruim 600 rijksdagafgevaardigden een vruchtbaar arbeidsprogram stelt, dat men voor het eerst en wel buiten het parlement energieke maat regelen neemt, die in staat zijn de werkloos heid te bestrijden en dat men eerst thans na tientallen jaren praten eer> bestuurshervor- ming uitvoert, die door allen verlangd is. De rijkskanselier wil tegenover de leege en effect- looze welbespraaktheid van een verdeelde par lementaire vertegenwoordiging feiten stellen De correspondent van den „Messogero" schrijft over de rijksdagzitting: Ruim 1000 parlementsleden van den rijks- en landdag zijn bijeengekomen om hun parlementaire werkzaamheid te beginnen, terwijl hun in vloed en het belang van hun besluiten gelijk nul is. In de eerste plaats vielen de pogingen op van een parlementaire vergadering, die haar levensvatbaarheid wil bewijzen, terwijl de instantie, die op het oogenblik de macht bezit, haar reeds ter dood veroordeeld heeft ZIJDESMOKKELAAR IN POLEN GEARRESTEERD. De politie-autoriteiten van Duitschland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Polen waren reeds geruimen tijd op het spoor van een ben de, die zich bezig hield met het smokkelen van zijden goederen over Tsjecho-Slowakije en Duitschland naar Polen. Het is thans de po litie te Kattowitz gelukt, een aantal leden aer bende te arresteeren. In Kattowitz, Warschau en andere plaatsen in Polen werd smokkel waar in beslag genomen tot een waarde van verscheidene duizenden zloty. BOTSING TUSSCHEN TWEE JAPANSCHE SCHEPEN. Zeventien personen verdronken. Bij het eiland Hokkaido zijn twee Japan- sche stoomschepen met elkaar in botsing ge komen. Zeventien Japansche leden van de be manning zijn verdronken. Het eene schip, de „Koemie Maroe" zonk binnen 5 minuten. Elf leden van de bemanning konden gered wor den. JAPANSCH BESLUIT TOT PROTEST TEGEN EEN BRITSCH- INDISCH INVOERRECHT. Naar verluidt heeft de Japansche regee ring besloten, om bij de Indische regeering te protesteeren tegen de heffing van een ver hoogd invoerrecht op niet-Britsche katoenen stukgoederen. BOERENSTAKING IN IOWA. De boerenstaking in den staat Iowa (V.S.) duurt nog steeds voort. De boeren trachtten hun niet-stakende collega's over te halen geen waren aan de markt te brengen, ten einde tc bewerkstelligen dat de marktprijzen voor de landbouwproducten omhoog gaan. Vanmor gen werdei 15 stakende boeren door onbeken den, die stonden te posten, aangevallen en ernstig gewond. DE TOESTAND IN ECUADOR. Nog steeds straatgevechten in Quito. Ondanks het sluiten van een wapenstil stand tusschen de opstandelingen en de re- geeringstroepen zijn de straatgevechten in Quito heden voortgezet, zonder dat dit van een van beide partijen eenig voordeel bracht. Wtuerom werd een aantal soldaten gedood De opstandelingen bewapenden de patiënten van een krankzinnigengesticht en gebruikten de ongel ukkigen in den strijd tegen de regee- ringstroepen. KANO OP DE NOORDZEE DRIJVENDE GEVONDEN. Gistermiddag heeft de schipper van het Instructievaartuig „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Am sterdam, op de Noordzee dwars van Scheve- ningen drijvende gevonden een vermoedelijk Duitsche, zeekano met luchtkasten, gemerkt O.B.G. 1714. De „Prinses Juliana'' heeft de kano Woensdagavond te Amsterdam binnen gebracht. VIERING KONINGINNEDAG. Te Apeldoorn. Dinsdagavond werden in zes kerken te Apeldoorn wijdingssamenkomsten gehouden als inzet van de herdenking van den verjaar dag der koningin. Een talrijke schare vulde de kerkgebouwen. Gistermorgen om halfacht luidden de klok ken van alle kerkgebouwen, hetgeen tot acht uur duurde. In de versierde straten, bewoog zich tegen negen uur reeds een dichte menig te, die getuige wilde zijn van de jaarlijksche aubade welke aan de koningin door de schoolkinderen, welke zich ten getale van 5500 tegen uur op de Loolaan opstelden. Op de bordes van het paleis stonden d§ koningin, prinses Juliana, prins Hendrik, be nevens de vorstin en prinses von Erbach. De koningin-moeder sloeg den kinderstoet uit een van haar salons gade, doch even vóór de zanghulde een aanvang nam verscheen ook zij op het bordes. De jongste twee Weeskinderen van het weeshuis der herv. gemeente boden hare ma jesteit een fraaie bloemenmand aan, terwijl de kinderen eenige liederen ten gehoore brachten. Na afloop der stoet werden de kinderen onthaald. De felicitatieregisters ten paleize Het Loo werden inmiddels druk geteekend. In het zuidelijke gedeelte van Apeldoorn, in de buurtschap Wormen, waar een zelf standig oranjefeest was georganiseerd door de oranjevereeniging aldaar, begon om acht uur het feest met een bloemencorso van auto's en wagens. Ook hiervoor bestond groote belangstelling. In Den Haag. De groote belangstelling was, als gewoon lijk, voor de parade op het Malieveld. Verschillende autoriteiten waren aanwezig onder wie Joachim Albrecht prins von Preussen, de militaire attaché van het Fran sche gezantschap en tal van opperofficieren van land en zeemacht. Bij de toeschouwers bevond zich voorts o.a. de minister van ju stitie Donner. Onder commando van kolenel S. G. N. Nauta Pieter, defileerden de bereden en on bereden troepen in stap. Veldartillerie en huzaren, de laatsten met hun eigen muziekcorps, reden nog in draf het terrein rond, waarna ook dit jaar met een frontgalop der huzaren de parade beslo ten werd. Verder Carillonbespeling, concerten op verschillende punten der stad, bijzondere dienst in de Groote Kerk, verlichting van re- geeringsgebouwen en vuurwerk. Te Rotterdam. is het feest reeds Dinsdagavond ingezet met Onder commando van kolonel S. G. N'. lampionoptocht op Feijenoord en een rond gang van het muziekcorps der brandweer in het westen van de stad. Gistermorgen is de dag ingeluid met koraalmuziek op den St. Laurenstoren, waarna beiaardmuziek werd gegeven op den toren van het raadhuis. Te half negen is de gebruikelijke aubade voor het stadhuis gebracht. Tweeduizend zangers en zangeressen, benevens een koor van 500 kinderen, hebben eenige liederen ge zongen. In den loop van den dag zijn in ver schillende kerken bid- en dankstonden ge houden. In den middag was er een zwemwedstrijd in de Schie en ging een feestrit door de stad. Zooals ieder jaar, is men in de Beurs teza men gekomen voor de uitvoering van volks* zang. Den geheelen dag waren er kinder- en volksspelen op verschillende pleinen van de stad en 's avonds waren verschillende ver sierde en verlichte straten te bewonderen. Te Utrecht. De feestelijkheden in Utrecht zijn begon nen met gewijde muziek op eenige stadsplei nen. Om kwart voor acht carillonbespeling en toen om negen uur de fleurige school jeugd door de-druk bezochte straten naar „Paulshuize" marcheerde om den commissa ris der koningin een aubade te brengen was heel Utrecht op de been. In enkele kerken werden 's middags godsdienstoefeningen ge houden. De groote ochtenddrukte concen treerde zich echter rondom de Maliebaan, waar de gebruikelijke parade duizenden te zamen had gebracht. Om twaalf uur begon nen de Domklokken te luiden. Daarna caril lonbespeling door den heer Wagenaar. 's Middags ruiterfeest op het Suikerterrein, het orgelconcert in de Domkerk, zang op het Domplein, 's avonds een herdenkingsbijeen komst in Tivoli. Verder concerten en vuur werk. Te Batavia Gistermorgen had ten paleize Rijswijk met de gebruikelijke plechtigheid het traditionee- le openbaar gehoor plaats. E>e voorzitter van den Volksraad, dr. J. W. Meijer Ranneft, hield een rede, welke werd beantwoord door den gouverneur-generaal, die o.m. wees op de belangstelling der ko ningin voor alle takken van volksbestaan. De huidige crisis noemde spr. niet een gevolg van verkeerde economische wetten, maar van een zondigen daartegen. Het proces, dat wij thans doormaken, is een terugkeer van het abnormale tot normale, hetgeen ongetwijfeld pijnlijk is, doch in wezen gezond. Bovendien is het een verblijdend verschijnsel, dat de gemaakte fouten meer en meer worden onder kend en langzamerhand ziet men hoe de weg word uitgestippeld langs welken het herstel zich moet bewegen. Te Amsterdam. In de middaguren was het overal vrij vol in de stad en heerschte er een opgewekte stemming. Ook op de pleinen werd door velen geluisterd naar de muziekuitvoeringen. Tal rijk waren ook degenen die zich hadden bege ven naar de demonstraties van den A.R.B. op de Amstel. In het Stadion steeg een luchtbal lon op met den heer van Someren uit Brussel. Onmiddellijk daarop had de start plaats van de wielrenners en motorrijders voor de vos senjacht. Voorts waren er een ruiterparade, 'n gecostumeerde wielerwedstrijd, een auto-race ringsteken, dames- en heerenwedstrijd te paard. Intusschen vond dan op den Amstel nabij de Berlagebrug de jaarlijksche groote de monstratie van den A.R.B. plaats. De be langstelling was zeer groot. Te Brussel. Der traditie getrouw heeft het Holland- Huis te Brussel de Nederlandsche kolonie bij eengeroepen ter viering van den verjaardag van de koningin. Toen de voorzitter, de heer Veldhuis de bijeenkomst om half drie opende, was de groote zaal geheel bezet. O.m. waren aanwezig de Nederl. gezant en diens echtge- noote, de heer en mevrouw van Nispen tot Sevenaer. Een telegram van hulde werd gezonden aan de koningin. Het programma werd geopend met het zin gen van het Wilhelmus door mej. Therese Oidtmann. Vervolgens spraken ds ten Kate van Brussel, waarna pater Borromeaus de Greeve uit Woerden en opperrabijn Heertjes uit Den Bosch,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1