Alkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht Jiadimieuws HeuiUeian Qememtecaden JUavinciaal Tlieuws HoBderd fier en dertigsle Jaargang. DONDERDAG 1 SEPTEMBER Geneeskundige brieven OUDORP. BURGERBRUG, KOEDIJK. SINT MAARTENSBRUG. OTERLEEK. BEVERWIJK. H«. 206 1932 Vrijdag 2 September Hilversum, 1875 Al. (6.45—12.—, 4.-8.— 11-12— VARA, 12—4— AVRO en f-11- VPRO/AVRO). 6.45-7— en 7307.45 Gymnastiekles. 8— Gramofoon platen. 9.VARA-septet o.l.v. Is. Eyl. 10. ypRO-morgenwijding. 1015 Voordracht door R- Numan. 10.30 Vervolg septet. 11. Voor de Soc.-Dem. Vrouwen. 11.15 Vervolg septet- 12.AVRO-kleinorkest o.l.v. N. Treep en gramofoonpl. 2.B. den Besten ijr.: De Unitates en Bonden in het Nederl. Studentenleven. 2.304.— AVRO-Kamer- orkest o.l.v. L. Schmidt en gramofoonpl 4. Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 5 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 5.45 Voordracht door C. Rijken. 6.Orgelspel Joh. Jong- 6.30 Vervolg voordracht. 6 45 Vervolg orgelspel. 7.Gramofoonplaten. 710 Vervolg VARA-orkest. 8.Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 Vaz Dias. 8.15 Uit het Kurhaus te ScheveningenResidentie orkest o.l.v. Carl Schuncht m. m. v. het Toonkunstkoor, Den Haag Jo Vincent, so praan. Suze Luger, alt. L. v. Tulder, tenor en W. Ravelli, bas. Negende symphonie in d kl.t. op. 125 met slotkoor naar Schiller's „Ode an die Freude" van Ludwig van Beet hoven. Ca. 9.45 Mevr. Immink Cost Budde: Religie in het hedendaagsche gezin. Ca. 10— Ds. P. D. Tjalsma: Vrouw Zorg (II) 1112.Gramofoonplaten. Huizen, 296 Al. (Algemeen programma te verzorgen door de NCRV). 8.Schriftle zing. 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30 Zieken- dienst. 11Harmoniumconcert G. Snij ders. i 1.30 Concert. T. G. v. d. Haar, viool. H. Hermann, viool. H. v. d. Horst Jr., cello en mevr. R. A. v. d. Horst—Bleekrode, piano. 12.55 Vervolg harmoniumspel. 1.20 Vervolg kwartetconcert. 2.Pauze. 2.30 Concert Mevr. I. Mulder—Belser, alt-mezzo. H. E. Wittpen, fluit. H. Scholl, viool. G. Henge- veld, piano. 4.30 Gramofoonplaten. 5.30 Voor fotografen. 6.Causerie H. J. Stein- voort. 6.30 Causerie door A. J. Herwig. 7— Radio-dokter. 7.45 Causerie door A- C. de Wit. 8— De H.O.V. (Symphonie-orkest) o.l.v. F. Schuurman, o.a. Ouv. „Tannhau- ser", Wagner. 9— F. Kloek: De zang der vogels. 9.30 Vervolg concert m. m. v. het NCR V-Dameskoor o.l.v. L. Lauenroth, o.a. Suite in b kl.t Bach. Ca. 9.50 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein en berichten. 12.20 Em. Star- key's orkest. 12.35 Motorbootraces: Gar Wood (Miss America X) Kaye Don (Miss Eng land III). 1 20 Orgelconcert door H. Hogan. 1.50—2.50 Gramofoonplaten. 4.20 Northern Studio-orkest m. m. v. M Smith, tenor. 5.35 Kinderuur 6.20 Ber. 6.50 Bach's Pianomuziek door V. HlyHut- chinson. 7.15 en 7 35 Lezingen. 7.50 BBC- orkst o.l.v. S. Robinson m m. v. E. Ackland, alt, o.a. Woodland Sketches MacDowell. 9. „Love in Greenwich Village" van J. Watt. Muziek van G. Barker. 10.Berichten en Uezing. 10.35 Leslie Bridgewater's kwintet. Muziek v. d. Kinderen. 11.2012.20 BBC- Dansorkst o.l.v. Henry Hall. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05, 12.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 9.05 Concert m. m. v. solisten o.l.v. R. Labis, o.a. 1ste Spaan sche Dans, De Falla en „Karneval der Die ren", van Camille Saint-Saëns. Kalundborg, 1153 Al. 12.20—1 35 Concert uit Hotel Angleterre. 3.205.20 Concert o.l.v. Gröndahl. 8.30 „Mrs. Dot", blijspel van W. S Maugham. 10.20 Radio-sympho- nie-orkst en blaaskwintet o.l.v. Reesen, o.a lste symphonie op. 5, Hye-Knudseh. 11.20 12 50 Moderne Dansmuziek. Langenberg, 473 Al. 7.258.20 Concert uit Bad Münster. 11.35—12.20 Gramofoon platen. 12.20—1.35 Concert door werklooze musici o.l.v. P. Weidig. 1.502.50 Concert o.l.v. Eysoldt. 5.35—6.35 Concert o.l.v. Eysoldt. 8.40 Concert uit Münster o.l.v. Wolf m. m. v. W. Schöneweiss, bas-bariton, o.a. Ouv. „Der Barbier von Bagdad" Cor- nelius en ballet „Le Cid", Massenet. 10 50 —12.20 Zie Daventry. Rome, 441 At. 9.05 Concert door het Radio-kwartet en vocale solisten, o.a. kwartet in g kl.t. op, 27, Grieg en uit „Die Zauber- flöte", Mozart. Hierna tot 12.20 Dansmu ziek. i Brussel, 508 Al. en 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.l.v. Meulemans. 6.20 en 6.50 Gramofoonpl. 8 20 Concert o.l.v. K. Walpot. 9 20 Concert uit de Kurzaal te Ostende. Hierna tot 11.20 Gramofoonplaten. 338 M.: 12.20 Gramo foonplaten. 5.20 Concert o.l.v. Walpot. 6.20 Gramofoonplaten. 8 20 Concert o.l.v. Meule mans. 10.30 Jack Hylton en zijn Band (Gramofoonplaten). Zeesen, 1635 Al. 7.50 „Potsdam", folklo ristisch hoorspel. 9.20 K. G. Sell: Worueber man in Amerika spricht. 9.35 Symphonie- concert o.l.v. W. Sieben. 10 45 Berichten, hierna tot sluiting: Zie Daventry. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 87) Ze krijschte de laatste woorden uit. Doodsbleek zag Félise haar aan met iets hartstochtelijks in haar anders zoo vriende lijke oogen. Wat bedoelt u? De goot? Mijn vader Bah, je vader! Die vagebond, die schelm! Hij is een schandaal voor de familie, je vader, 't Was beter als hij nooit geboren was. Het meisje wankelde, 't Was een gemeens slag met een knuppel geweest. Madame Robi- neau, die voelde te ver te zijn gegaan, sneed het antwoord af en liet Félise bleek en tril lend en overwonnen, maar met haar hoofdje fier in den nek geworpen, het slagveld ver laten. 't Speet Madame Robinau. Ze had haar humeur en haar waardigheid verloren. Ze trok haar magere schouders op. Het was goed voor zulke «pgewonden meisjes om ne- derigheid te leereu Dus ging ze weer zitten, preste haar lippen op elkaar en borduurde aan de stola tot de vesperklok begon te luiden, legen haar gewoonte in nep ze Félise n'et om met haar naar de Cathedraal te gaan. Een paar uren eenzaamheid, dacht ze, niet onvriendelijk, zouden haar wel tot rede- BESMETTING EN ONTSMETTING. Volgens van Dale beteekent besmetten: be zoedelen, bemorsen. In het dagelijksch ge bruik van dit woord en met name, wanneer onderwerpen, de gezondheid oi de genees kunde betreffende, behandeld worden, denkt men in de eerste plaats aan ziekte. Er zijn ziekten, welke men verkrijgt door besmetting van buiten af. Die besmetting kan op de meest verschil lende wijze tot ons komen, meestal is haar oorzaak te zoeken bij een ander, die de ziekte heeft of gehad heeft. Terwijl wij van vele ziekten den gang van zaken hebben eieren kennen, zijn er nog enkele, waarvan wij den verwekker nog niet hebben kunnen opsporen en derhalve ook niet kunnen nagaan, langs welken weg de ziekte in het lichaam gebracht wordt. Hiertoe behooren bijv. roodvonk, pok ken en mazelen. Veiligheidshalve spreekt men daarom van algemeen-besmettelijke ziekten. Een groote vooruitgang was de ontdek king, die bijv. malaria, pest, vlektyphus, en gele koorts een insect als tusschenstation noodig hadden om van een lijder de besmet ting op een ander gezond individu over te brengen. Niet alleen dat men zich vrijwaren kan door elk contact met de bedoelde in secten te ontloopen, maar de strijd tegen deze insecten is tegelijk van groot algemeen belang voor de volksgezondheid. Terwijl men vroeger het ontstaan der malaria toeschreef aan kwade uitdampingen in moerassige streken, weet men thans dat die moerassige streken alleen van beteekenis zijn als zeer geschikte broedplaatsen voor de muggen. Door die plassen ep slooten droog te leggen en eventueel aanwezig mug gen-broed te vernietigen, wordt het aantal muggen reeds zeer beperkt en persoonlijk kan men zijn woning en persoon, zij het ook met eenige moeite, vrijwel afdoende voor die otv aangename gasten beschutten. Tal van besmettelijke ziekten zijn afhan kelijk van het in het lichaam dringen van lagere organismen, waarvan vele soorten ■bekend zijn en die gewoonlijk met elkaar worden samengevat onder den naam bacte riën. Gelukt het aan die kleinste organismen iemand ziek te maken, dan planten zij zich in het lichaam, dikwijls zeer snel voort en het komt er nu maar op aan, dat een zeker aantal van hen in het lichaam van een ge zond individu binnendringt om ook dit ziek te maken Het is daarom van belang te weten, waar de bacteriën zich ontwikklen en langs welken weg zij het lichaam verlaten. De vooruitgang der wetenschap heeft ook hierbij voordeden opgeleverd bij de bestrijding der ziekte. Voorbeelden zijn buiktyphus en cholera. Vroeger meende men, dat de geheele om geving van een lijder aan deze ziekten als bron van besmetting kon werken. Thans weten wij. dat de ziektekiemen met de ontlasting uit het lichaam verwijderd worden (bij braken ook door den mond). Het is nu veel gemakkelijker, de ziekte te ontloopen, als maar zorgvuldig wordt opge past, dat alle uitscheidingen direct bij het ver laten van het lichaam onschadelijk gemaakt worden. Dit is evenwel niet altijd even ge makkelijk. Wordt bij het opvangen gemorst, dan is het duidelijk, dat ook lijf- en beddegoed besmetting kunnen overbrengen. Vele ziekten gaan met hoesten gepaard en hetgeen bij dat hoesten wordt opgegeven, kan maar behoeft niet altijd bacteriën te bevatten, in staat öm onder bepaalde om standigheden de ziekte op een ander individu over te brengen. Als zoodanig kunnen wij noemen tuber culose, kinkhoest, longontsteking, diphterie, influenza. Voorwaar een bonte verzameling. Terwijl diphterie, kinkhoest en soms ook in fluenza kort na de infectie een volledig beeld der ziekte te voorschijn kan roepen, zijn bij de andere ziekten nog bijzondere voorwaar den noodig. Zoo is bij tuberculose wel altijd een her- ïaalde infectie met eeo voldoende hoeveelheid bacteriën noodig, terwijl men op goede gronden aanneemt, dat voor het ontstaan van longontsteking, behalve den toevoer van pneumococcen nog een bepaalde voorbe- schiktheid van het weefsel moet aanwezig zijn, zooals die bijv. door kouvatten kan worden verklaard. Een afzonderlijke groep vormen de infec ties van wonden, zooals wondroos, etter- koorts, koud vuur, stijfkramp, hondsdolheid, miltvuur en melaatschheid. De bij deze ziek ten voorkomende wonden, maar ook dikwijls het bloed bevatten de kiemen, die bij ene ander in een wond gebracht, ook bij hem de ziekte doen ontstaan De bacteriën, die de wondbesmetting ver oorzaken, zijn op ruime schaal in onze samen leving voorhanden, zoo ruim, dat men voor de practijk aannemt, dat elk voorwerp, dat niet op een bepaalde wijze is behandeld, er van voorzien is. Bij die alomtegenwoordigheid van smet stoffen ligt het voor de hand, dat een strijd op groote schaal daartegen in vele gevallen noodzakelijk zal zijn. De gewone wijze van afwasschen zal wel zelden als voldoende des- infectie kunnen gelden, ohewel zij toch nim mer verwaarloosd mag worden. Het afwasschen van glaswerk, steengoed en handen zal in ieder geval met het grove vuil een menigte van bacteriëp tevens verwij deren en tegelijk de voorwerpen beter geschikt maken om de verdere maatregelen te onder- gain. Dan blijven twee methoden over: bacterie giften en hooge temperatuur. Ieder is het er over eens, dat de laatste in het algemeen de voorkeur verdient. Alles wat uitgegloeid kan worden, geraakt zeker bacterievrij. Uitkoken is practisch ook voldoende, al worden dan nog niet altijd alle bacteriën en sporen ge dood. Maar allerlei onmisbare voorwerpen bij de behandeling van zieken kunnen helaas geen uitkoken, laat staan uitgloeien verdragen. Denken wij alleen maar aan onze handen. Dan kunnen wij de chemische ontsmettingsstoffen niet ontberen. Een vaste algemeen geldende regel kan moeilijk gegeven worden. Elk geval stelt zijn bijzondere eischen Laten wij eens als voorbeeld nemen de ontsmetting van een deken. Afdoende ontsmetting in de eigen woning is haast niet mogelijk. Heeft een besmettelijke ziekte geheerscht, zooals roodvonk, typhus, dan zal allicht algeheele ontsmetting noodig geoordeeld worden en als dit gebeurt met een formaline-lamp of met de meer moderne gas-methode, dan zal de deken rustig in de kamer kunnen blijven en, zoo wijd mogelijk uitgehangen met den overigen inhoud der kamer door de formalinedamp, cyaan- of cyclongas afdoende van ziektekiemen bevrijd worden. Wordt de kamer alleen door boenen en poetsen gereinigd, dan moet de verplaats bare inhoud naar den desinfectieoven ge bracht worden. Voor een ernstige desinfectie is dit zonder twijfel de beste manier. Men kan natuurlijk den deken in een vloeistof stoppen, welke lysol, kresol, kreoline of for- maline in voldoende sterkte bevat, maar ik durf niet zeggen, dat de deken daaronder niet te lijden zal hebben en daardoor niet nog een nieuwe bewerking noodig zal hebben. En als op zoo'n manier de deken toch het huis uit moet, zullen de kosten alicht niet veel hoo- ger zijn dan bij de afdoende behandeling in de desinfectieoven, welke thans toch haa.st overal gemakkelijk te bereiken is. Ik vergat nog een, en wel een prachtig des- infectiemiddel te noemen, een middel, dat in dezen zomer gratis tot ieders beschikking stond, n.1. het volle zonlicht. Dat heeft een sterf desinfecteerende werking. Sommige menschen zijn eenigszins schuw geworden door het vele schrijven over allerlei akelig heden door besmetting. Iemand die een paar dagen een logée heeft gehad, die een beetje hoestte, kan in zoo'n toestand wel eens vreezen, dat de deken, waaronder deze geslapen heeft, nu met tuber culose besmet is. In dat geval wordt de deken een paar dagen buiten in het volle zonlicht gehangen en dan kan er met alle gerustheid weer gebruik van gemaakt worden, temeer omdat de tuberkelbacil ai heel slecht tegen zonlicht kan. Ook uit anderen hoofde is het daarom zoo goed, niet altijd het bed op te maken, dadelijk nadat het is afgehaald, maar om in plaats daarvan al het beddegoed af en toe eens te „zonnen" Als desinfectie-middel bij kleine wonden wil ik nog eens wijzen op 5 pCt. jodiumtinc- tuur, dat, binnen 7 uur op en om de wond ge druppeld, in staat is de anders altijd drei gende infectie tegen te gaan. Hoewel nog niet ieder het hiermee eens is, heeft de ervaring toch wel aangetoond, dat deze behandeling van kleine verwondingen, ook in handen van het publiek, volkomen veilig is. H. A. S. lijkheid brengen. Ze ging alleen uit. Toen ze terug kwam, bemerkte ze dat Fé lise het huis verlaten had 't Was een zeer ontdaan wezentje dat voor het guichet (loketje) van het spoorwegstation stond en een tweede klas biljet naar Parijs nam. Ze had nog nooit alleen gereisd. Zelfs bij de kleine reisjes naar de hoofdstad van Périgueux, waar ze in een groot modemaga zijn haar kleeren kocht, was ze altijd verge zeld door Euphémie of het kamermeisje. Ze voelde zich verlaten, een klein teer hulpeloos wezentje in het groote, hooge station, waar een locomotief, di-_ stoom uitliet, een oorver- doovend lawaai maakte. Ze wist niet hoeveel ze betaald had voor haar plaatskaartje. Al was ze ook nog zoo'n zuinige, ijverige huis vrouw. Ze stak het geld, dat ze over had van een biljet van 100 francs, dat haar oom haar vertrek uit Bi l ïtóme gegeven had, in haar beurs en als een klein bruin konijntje liep ze naar de deur van de salie d'attente (wachtkamer). Le train de Paris? (De trein naar Pa rijs). A quatre heures cinquante (om vier uur vijftig) zei de beambte, alsof dit geweldig avontuur voor haar de gewoonste zaak van de wereld was. Over hoeveel tijd is dat? hijgde zij. Hij gluurde naar de klok. Over een half uur. De trein was op het punt te vertrekken. Er was geloop en geschuifel om een plaats te krijgen. Ze wist zeker, dat het de Parij- sche trein was. De trein straalde den magi- schen invloed uit van de groote stad. die zijn bestemming was. Maar een bagagedrager, dien zij om inlichting vroeg, vertelde haar dat deze trein precies de andere richting uit ging. De sneltrein naar Parijs vertrok om 4.50 uur. Toen de trein wegstoomde, scheen het Félise, dat ze een vriend verloor Hulpeloos keek ze rond en toen ze een dikke boerenvrouw gewaar werd, die op een bank zat met veel kinderen en veel pakken om zich heen, ging ze bij haar zitten om bescher ming te zoeken. Het is het onbekende dat ons angst aan jaagt. In het Hotel des Grottes gaf zij haar bevelen, alsof zij koningin Elisabeth was en, wat handelsreizigers en andere mannelijke bezoekers aangaat, ze nam niet meer notitie van hen dan van de ganzen, die ze plukte En de geweldige tante Clothilde had te ver geefs getracht haar bang te maken. Maar hier in deze koude, met glas bedekte, met ijzer beslagen spookachtige hel, waar men schreeuwde, was het angstwekkend vreemd. En toch kon het haar niet schelen. Onder het onvriendelijk dak van tante Clothilde. waar zulke woorden waren gesproken, had ze niet kunnen blijven! Want er waren schandelijke woorden gezegd. Haar vader was bemind en geëerd door iedereen, door haar moeder, door oom Gaspard, door Co- rinna en door Martin. En zij, kende zij haar vader niet? Bestond er een tweede zooals hij? De beleedigende woorden gons den door haar brein. Liever wilde ze allerlei verschrikkingen doorstaan, om niet dat af schuwelijke gepraat aan te hooren. Neen nooit zou ze het haar vergeven, Diet voor al les in de wereld. Die kleine Félise Fortin- De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagavond in voltallige zitting. Aan de orde kwam eerst een verzoek van de gemeente Jisp om adhaesiebet- tuiging met haar adres aan Provinciale Staten tot verlaging van de tarieven voor waterleiding en electriciteit. B. en W. stelden voor het schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Leering was van meening dat de tijd voor tariefsverlaging nu wel ge komen is. Ook de overige leden waren dezelfde meenins: toegedaan, weshalve tot adhae- siebetuiging werd besloten. Op een schrijven van den heer Tromp om verlenging van den termijn voor ontruiming van de onbewoonbaar ver klaarde woning, werd overeenkomstig het advies van de gezondheidscommis sie, besloten dezen termijn met drie maanden te verlengen. Van B. en W. van Alkmaar was een schrijven ingekomen houdende de me- dedeeling dat de tarieven voor de ver pleging in het Centraal ziekenhuis ver laagd zijn, zoodat de kosten nu gelijk zijn met het St. Elizabeths-ziekenhuis. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer D. Appel was een recla me ingekomen tegen de afwijzende be schikking op zijn aanvraag voor den bouw van een bakkerij aan den Frie- schen weg. B. en W. wenschten de m lening van den raad in dezen te kennen. Besloten werd het verzoek van den heer Appel in te willigen mits de bak kerij wordt voorzien van een schoor steen van minstens 10 M. hoogte, gelijk in zijn bouwplan wordt aangegeven. Op verzoek van het comité uit de Westfriesche gemeenten werd besloten 1 cent per inwoner bij te dragen voor de kosten van haar werk. Van de r. k. Volksbond, afdeeling Ou- dorp, was een aanbeveling ontvangen voor twee leden-werknemers in de com missie van toezicht op het agentschap voor arbeidsbemiddeling en werkver schaffing, bestaande uit de heeren Wor tel, Gerritsma, de Moei en Buisman. Benoemd werden de heeren Wortel en de Moei. Van den minister van economische zaken was bericht ingekomen dat een bedrag van 1030.83 beschikbaar wordt gesteld als tweede voorschot op het cre- diet aan tuinders. Verder was van den minister van binnenlandsche zaken be richt ontvangen dat de termijn voor rijkssteun in de steunregeling is ver lengd tot 30 Sept. In verband met de kosten voor de in richting van de speelplaats bii de r. k school en het voorschot aan de tuinders werd besloten een geldleening te sluiten van 5000. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten om ingaande 1933 de opcenten op de personèele belasting te brengen van 50 op 100. Verder besloot de raad voorloopig niet over te gaan tot rioleering van de Westerstraat. Tot leden-werkgevers voor de com missie tegen werkloosheid werden be noemd de heeren Van Wees en Jac. Blom. Aan het slot der vergadering vreeg de heer Jongebloed of er niet wat strenger kan opgetreden worden tegen de vele venters die zich dikwijls zeer lastig en brutaal gedragen. De voorzitter zegde toe hierin te zul len voorzien. sonen, die den leeftijd van 16 jaren hebben bereikt. De leiding van dezen cursus zal berusten bij den heer J. Leeuwen, hoofd der o.l. school alhier. De ouden van dagen uit Burgerbrug en omgeving hebben Dinsdag een mooien auto tocht gemaakt met wagens, daartoe door particulieren belangloos beschikblar gesteld Over Velserbeek, waar even werd gepau zeerd, Bloemendaal en Haarlem ging het naar Zandvoort. In Zandvoort vertoefde het gezelschap geruimen tijd en werd het mid dagmaal gebruikt; daarna over Alkmaar naar Burgerbrug terug, alwaar zij tot be sluit door kastelein Langedijk flink werden onthaald. Mede door het mooie weer was dit een zeer geslaagde dag. Gister, 31 Augustus 1931, werden in on ze gemeente de tuindersvoorschotten uitbe taald. Dit was zeer welkom in deze dagen bij de zeer slechte ontvangst uit de bedrijven. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar een landbouw-wintercursus worden gehouden, waaraan kan worden deelgenomen door per- bras was een vurige jonge ziel. Ze was uit die kille, nare villa ontvlucht met een valies je, waarin een nachtjapon, wat toiletbenoo digdheden en een verbleekte fotografie van haar ouders, toen ze, pas getrouwd, op weg waren naar die vreeselijke draaikolk Parijs waar haar aangebeden goden woonden. En toen ze daar zoo rustig zat, naast de dikke, niet angstige boerin, met haar pakjes en haar kinderen, maakte ze zichzelve een standje, omdat ze zoo flauw was. De korte reis duurde nog geen twee uur. Als het nu nog naar Brantöme was geweest, waarmede de heele nacht gemoeid was, dan zou ze reden hebben gehad om te sidderen Maar naar Parijs was het slechts een stapje De Abbé Duloup sprak over het gaan naar Parijs, zooals haar oom sprak over het gaan naar Périgueux. In dat eindelooze halfuur sloeg haar hart met bonzende slagen. En er was altijd de mogelijkheid, dart tante Clothil de haar vervolgen zou. Met angstigen blik hield zij de deur van de salie d'attente in het oog. Eindelijk stoomde de trein het station bin nen en daar was het rumoer van 't uit en in laden van koffers en schorre stemmen riepen den sneltrein naar Parijs af en een stroom wachtende menschen, waaronder haar buur vrouw met al haar bagage, liep langs het perron en klom op den hoogen treeplank Gelukkig was er vlak voor Félise een wagon tweede klasse, waarin aan een compartiment een bord met Dames seules (damescoupé) in het raampje. Ze klom naar binnen en viel neer op de bank. Wie haar medereizigsters waren, kon ze zich later niet meer herinne- Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat zij hunne goedkeuring niet kunnen hechten aan het raadsbesluit van 14 April j.1. Dit besluit hield in, aan de lichtgebruikers over het afgeloopen boekjaar 20 pCt. van hun vastrecht te restitueeren. Ged Staten motivee- ren hunne houding nader, door er op te wij zen, dat het raadsbesluit niet rechtsgeldig is, daar het is genomen na de stemming om het G.E.B. over te doen aan de P.E.N. Terwijl de zoon van de wed. W. bezig was den Schermerdijk met de machine te maaien, liet hij de beesten een oogenblik on beheerd staan, met als gevolg, dat de machi ne met beide paarden te water geraakte. Toen men met veel moeite alles weer op het drooge had, was inmiddels een der paarden reeds verdronken. Daar de dieren niet verze kerd waren, 'beteekent dit een schadepost voor de eigenares. VEENHUIZEN. Spottenderwijs wordt de Kerkweg hiet tegenwoordig wel eens een waschbord ge noemd. En waarlijk, de wielrijder wiens weg over onze plaats voert, kan door de vele kui len en kuiltjes zijn pad slechts moeilijk ver volgen. Met groote hardnekkigheid tracht het polderbestuur deze gaten met bazaltslag te dichten, maar met nog grooter hardnekkig heid weigeren de bazaltsteentjes zich met het wegdek te vereenigen en springen dadelijk door de zware autowielen van hun plaats. Bij na dagelijks ziet Veenhuizen hier wielrijders vallen, die zich in meerdere of mindere mate bezeeren. Gisteravond werd de echtgenoote van den heer Sch. van Opmeer de dupe van dezen toe stand. Met een kind fietsende, kwam ze zoo te vallen, dat zij in haar dij een zeer breede en diepe wond kreeg. Gelukkig was dr. Pooi van Hoogwoud ter plaatse. Hij legde een ver band en vervoerde het slachtoffer per auto naar haar alhier wonende ouders. Zal het polderbestuur zijn Hollandsche ge moedelijkheid eindelijk eens van zich af schudden en afdoende maatregelen tegen dit gevaarlijke euvel nemen! Wij hopen het allen Bloembollencultuur. De afdeeling heeft zich Dinsdagavond uitgesproken in een in 't Hotel Ter Burg gehouden ledenvergadering tegen het voor- stel-Sassenheim. Voorlezing werd nog gedaan van een mis- sieve harer zusterafdeeling Schoten-Velsen, inhoudende het voorstel tot wel aanvaarding eener rijks renteloos voorschot van 2H mil- lioen, doch waarin van geenerlei teruggave van dit voorschot melding gemaakt werd. Hierop werd niet diep ingegaan. Tot afgevaardigden naar de a.s. buiten gewone algemeene vergadering werden be noemd de heeren Jac. Meyer en D. Koster. HENSBROEK. Dinsdag 30 Aug. had op de begraafplaats te Oterleek de ter aarde bestelling plaats vau onze plaatsgenoot den heer A. Gunder, een algemeen bekende en geachte persoonlijkheid in onze gemeente. Hij bekleedde de functie van kassier van onze plaatselijke Boeren leenbank en administrateur van het G.E.B. Ook had hij een werkzaam aandeel in ver schillende vereenigingen. Reeds 25 jaar, van af de oprichting, was hij bestuurslid van de ziekenkas „Helpt Elkander", medeoprichter en bestuurslid van de begrafenisvereeniging „Memento-Mori" en betaalmeester van de Tuinbouwvereeniging „Ons Belang". Een vijftal prachtige kransen bedekte de baar, waarvan één van de B.L.B., één van de ren, want ze hield haar oogen gesloten, haar gedachten vervuld met wat vóór haar lag. Maar het was een veilig gevoel, dat ze, zoo lang de reis duurde, geen geringschattende behandeling van mannen te verduren zou hebben. Parijs! Een der dames, ziende dat ze zitten bleef, riep het haar, den trein verlatende, toe over haar schouder. Félise volgde haar en stond een oogenblik een en al verwarring in dat blauwe licht en de drukte, die op het gewriemel van een mierenhoop geleek, van de Gare Montparnasse. 't Scheen of een heele stad uit den trein gestroomd was, als vluchtelingen voor een naderend onheil, mannen en vrouwen en kin deren, beladen met bagage, alles naar den uitgang toe. Medegesleurd door den stroom gaf ze haar kaartje af en toen ze uit het sta tion kwam, stond ze in een nauwe straat, die ze, de anderen volgend, uitliep, tot ze op een drukken hoofdweg kwam. Nooit in al haar gedroom over Parijs, had ze zich zulk een zinsverbijsterend fatamorgana van schel licht en drukte en beweging kunnen voorstellen. Duizenden gezichten vlogen langs haar heen in omnibussen, in den schemer van autobus sen, op wagens, op karren, op fietsen; dui zenden oogen zag ze glinsteren in de ijle, trillende atmosfeer. Op den hoek van de Place de Rennes en de Boulevard Montpar nasse stond ze verlamd van schrik, met haaf taschje tegen zich aangeklemd. In die vree selijke straat zouden honderd dieven haar omver loopen. Ze kon geen voet verzetten; ze voelde zich als verpletterd door de ont zagwekkende grootte van Parijs. y" Wordt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5