Rechtszaken Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. (Pluimveeteelt. warmenhuizen. WESTERBLOKKER. bovenkarspel. harenkarspel. waterleiding in noord holland. castricuml hoorn. ziekenkas, één van het G.E.B. en één van de begrafenisvereeniging en benevens een bloemstuk aangeboden door burgemeester Kooiman. Het groot aantal belangstellenden op de begraafplaats aanwezig bewees wel de achting die men den overledene toedroeg. Ver der waren nog vertegenwoordigd burgemees ter Kooiman en de besturen van den B.L.B., van het G.E.B., Tuinbouw, Ziekenkas en be grafenisvereen. Door burgemeester Kooiman namens de gemeente en door den heer D. Wit namens de B L-B. werden hartelijke woorden van waardeering en deelneming bij de groeve gesproken, waarna door den heer Reeman na mens de familie een woord van dank werd gebracht. Een laffe streel Zondagnacht omstreeks 1 uur zijn bij den rijksveldwachter L. alhier, met bierfleschjes een paar ruiten ingegooid. Alvorens hiertoe over te gaan. hebben de dader(s) eerstde twee lantaarns die in de omgeving stonden en 's nachts doorbranden, uitgedoofd. Moedige kerels, want ze wisten dat de rijksveldwachter zelf niet thuis was en dienst had in het Waarland waar kennis was Een streng onderzoek wordt ingesteld en spoedig hoopt men de daders te vinden. Onder het vee van den veehouder C. G. fs een geval van miltvuur geconstateerd. OOSTER-BLOKKER. Een zoontje van den heer A. J. is van den Schuurziolder gevallen. Met vrij ernstige verwondingen werd het ventje opgenomen. DAHLIA-TENTOONSTELLING. Vanwege de Floralia-vereenigingen in Westfriesland is in het Dorpshuis te Wester- bkécker een dahlia-tentoonstelling gehouden, welke uitstekend geslaagd mag heeten. De uitslag was als volgt: Ver ee ntgi ngs prii zen voor de mooiste groep inzendingen: le pr Floralia-vereeniging te Avenhorn; 2e pr. Westerblokker; 3e pr. Hoorn; 4e pr. Oosterblokker; 5e pr. Schellinkhout; 6e pr. Berkhout; 7e pr. Wijdenes. De eereprijzen in de personeele afdeeling werden toegekend aan: le pr. A. Verëel te Hoorn; 2e pr. G. Korver te Oosterblokker; 3e pr. J. Bakker Pz. te Wognum. Verder werden nog personeele prijzen toe gekend aan één der inzenders van de vereeni- gingsgroepen. Hierbij luidde de uitslag als volgt: 1. J. W. Mantel te Avenhorn; 2. Joh. Pruilaar te Schellinkhout; 3. A. v. d. Heide te Oosterblokker; 4. G. Steggenda te Hoorn; 5. !J. Bakker Pz. te Wognum; 6. Gebr. Wit te Berkhout; 7. C. Rolle te Wijdenes. In de rulbriek grootst aantai soorten was de uitslag: 1. Floralia-vereeniging Hoorn; 2. Oosterblokker; 3. Schellinkhout. Op de 12e veiling van de Bloembollen- veilingsvereeniging waren ongeveer 5 mil- lioen bollen aangevoerd. De handel was vlug. ONDERDIJK. De heer J. A. Bos slaagde te Wageuingen voor tuinbouwleeraar. De gemeenteraad heeft op zijn ver- >ek eervol ontslag verleend aan den heer J. Dam als secretaris cn ontvanger. Hij heeft deze functies 51 jaar bekleed. Aan het jaarverslag over 1931 van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland ontleenen wij, dat een gestadige groei tot uiting kwam zoowel Ir de afgeleverde hoeveelheid water als in het aantal aansluitingen, gepaard gaande met een daaraan vrijwel geëven- redigde vermeerdering van inkomsten. Afgeleverd werden 11.632.790 M3. wa ter (tegen 11.099.520 M3. in 1930); het aantal aansluitingen steeg van 83.120 tot 87.512; de opbrengst ging vooruit van f 2.173.218 tot 2.280.795. Van de 500 m.M. wijde Bona-leiding kon, ten gevolge van het gereed komen van het gedeelte pompstation Wijk aan Zee—Noorddorp volledig profijt getrok ken worden. Behalve zeer gunstige druk- verhoudingen voor de geheele Zaanstreek was een aanzienlijke besparing van electrische energie het gevolg van deze grootere volmaaktheid der transport middelen. Bij de bestudeering van het verzoe tingsproces van het IJselmeer werden symptomen geconstateerd, die dulden op een voortschrijding van dit proces. Omtrent de watervoorziening van den Wieringermeerpolder werd met den di recteur van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening overeenstemming be reikt, zoodat deze overeenkomst aan den minister ter goedkeuring is overgelegd. De bouw van vier open voorfilters te Bergen en de verbeteringswerken aan het gebouwencomplex pompstation bij Wijk aan Zee kwamen gereed. 'Afloop van publieke verkoopingen: land- en huizenveiling. Ten overstaan van Notaris P. J. Stuyt, werden hier Dinsdag geveild in 't café v. Beu- them de voormalige gronden in eigendom toe behoord hebbende aan de heer Harmen Dui ker bloemb. kweeker te Beverwijk en ter groot te van ruim 5 H.A. Het geheel werd in 2 perc. geveild. De totale inzet bedroeg 9400.er werd bij afslag op 700 gemijnd door de hy potheekhouder waardoor de geheele op brengst op 10.100 kwam te staan. De Koninginnedag alhier is gevierd met een autotocht voor de ouden van dagen. Met 45 auto's werd een uitstapje gemaakt naar Alkmaar, waar o.m. „Huize Westerlicht" werd bezichtigd. Op Veemarkt en Turfhaven werden kinderfeesten gehouden. Verder wer den 's avonds concerten gegeven met open- luchtbioscoop. SPANBROEK. Door den gemeenteraad werd de reke ning, dienst 1931 goedgekeurd. Deze sluit, wat den gewonen dienst betreft: Aan ontvangsten 38687.13, uitgaven 40262.85, nadeelig saldo 1575.72. Wat den kapitaaldienst betreft: Van ontvangsten 69548.15, uitgaven f 132513.84. Nadeelig saldo 62965.69. BROEK OP LANGENDIJK Door de Landelijke rijvereeniging Oudkarspel, werd met medewerking der rij vereeniging „Heiloo" Woensdagmiddag een demonstratie gegeven op het buitenland. Om half 3 ging het in optocht onder de vroolijke tonen der plaatselijke muziek door het dorp, waarna naar het buitenland werd gemarcheerd en een aanvang gemaakt werd met de aangekondigde oefeningen welke bij het talrijke publiek bijzonder in de smaak vielen. Woensdagavond werd door het Chr. Muziekcorps „Advendo" een concert gegeven op de paats van de Chr. school, onder lei ding van den heer v. Kalken te Hoorn. Een 15 tal nummers werden vlot en goed ge speeld, hetwelk een bijzondere prestatie ge noemd mag worden voor deze nog zoo jonge vereeniging. Door de vereeniging „Floralia" werd ook dit jaar wederom een tentoonstelling ge houden van opgekweekte bloemen en planten van schoolkinderen, in de zaal van den heer J. de Boer, welke een schoonen aanblik ople verde, hetwelk nog meer verhoogd werd door eenige inzendingen dahlia's en cactus sen, zoodat alles één mooi geheel vormde Voor de jury wat het geen gemakkelijke taak om te beoordeelen, daar aan het ingezondene door de kinderen de grootste zorg was be steed. Door velen werd dan ook een len prijs bemachtigd. De tentoonstelling mocht zich in een druk bezoek verheugen. T ZAND. Een oranjekleurige mol gevangen op Koninginnedag. De heer T. Blokland Jr. aan de Schinkel- wijk alfaier heeft gister op zijn erf een mol ge vangen, waarvan de huidkleur zuiver oranje was. Het beestje is echter door het bekomen letsel gestorven. De heer B. zal echter wegens het exceptioneele van het geval het velletje prepareeren. GROOTSCHERMER. Zaterdag, Zondag en Maandag, 27, 28 en 29 dezer, hield de vereeniging „Huisvlijt en Floralia" alhier haar jaarlijksche tentoon stelling, die altijd min of meer een evenement is in ons dorpsleven. En ditmaal was dit wel in bijzondere mate het geval, nu de vereeniging tevens haar 12 M-jarig bestaan herdacht. Zaterdagavond trok al dadelijk de expositie, gearrangeerd in de zaal van het koffiehuis „ae Jonge Rui ter" van den heer H. H. van Truijen, een groot aantal bezoekers. Zoowel de bloemen collectie, als hetgeen aan kunstnijverheids voortbrengselen was samengebracht, mocht gezien worden. En wat de eerste betreft, trekt het immer weer de aandacht, hoe som mige leden er in slagen, het hem uitgereikte „nietige stekje" te verzorgen tot het een plant is geworden, die door grootte, omvang, krachtige bloei een pracht een reus schijnt tusschen hare soortgenooten. In de afdeeling Dameshandwerken waren waarlijk fraaie dingen te aanschouwen. Ech te kunststukken en die getuigen van den goeden smaak, het geduld en ae vaardigheid hunner maaksters. De afdeeling houtarbeid was ditmaal uiterst sober bedeeld. Slechts enkele stuk ken, maar die gezien mochten worden, prijk ten in die afdeeling. Aardig, omvangrijk en zeer gevarieerd was ditmaal de inzen ding van de openbare lagere school alhier. Aan hoofd, onderwijzers en leerlingen komt hulde toe voor het vele, keurige en smaak volle werk, dat was ingeleverd. Het vak „handenarbeid op school" toonde hier al heel sterk zijn bestaansrecht. Zondagavond, na de sluiting der tentoon stelling, trad ae bekende declamator Daan Pool daartoe door het bestuur uitgenoodigd, voor een eivolle zaal op met een programma zooals we dat van dezen kunstenaar gewend zijn. Gevoelig, waar het noodig was, luchtig en tintelend, waar het paste, boeiden zang en voordacht onafgebroken het aandachtig ge nietende publiek. Niet ten onrechte had de voorzitter, bur gemeester de Groot, den heer Pool ingeleid met de opmerking, dat deze, bij uitstek Noordhollandsche artist, geen introductie noodig had en dat hij (voorzitter) niet hoop te- dat het een mooie avond zou zijn, maar dat hij en met hem alle aanwezigen, die reeds eenmaal den heer Pool hadden „mee gemaakt" dit al bij voorbaat wisten Het nummer „de onbekende soldaat" vooral, maakte diepen indruk. Het geweldige ap plaus daarop was, hoe goed bedoeld, na di», waarlijk aangrijpend werk. bijna ontwijdend. (De declamator, die van het stuk zelf de auteur was. werd tot de schepping ervan ge- inspireprd door een bezoek aan het bekende eenvoudige, doch tragisch veelzeggende plekje nabij de „Are de Triomphe" te Parijs). Het zou te ver voeren in bijzonderheden te treden over het uitgevoerde programma. Het was een avond van groote schoonheid, ont roering en zuiver kunstgenot. De heer Johan Gerritsen uit Alkmaar be geleide op zeer verdienstelijke wijze op de piano. Ook hier gaf een echt kunstenaar het beste wat hij te geven had. De tooneelaan- kleeding, décors enz., werk van den heer Pool zelf waren subliem. Een gezellig en ge animeerd bal besloot den avond. Maandagavond had in den meer besloten kring van bestuur, jury en inzenders de uit reiking der behaalde prijzen plaats, waarbij de voorzitter eenige passende woorden va waardeering en aanmoediging tot veraer voortwerken in de richting van het doel d„r vereeniging sprak. De avond werd verder ge zellig gevuld met zang, declamatie en mu ziek, door diverse aanwezigen ten beste ge geven. De prijzen werden als volgt door de jury toegekend: Volledige stellen planten: le pr. wed. Jb. Schram geb. N. Koning; 2e pr. P. Klinkhamer; 3e ipr. mejuffr. M. Koning. Drie mooiste planten* le pr. F. de Geus; 2e pr. F. Wiedijk Jzn Mooiste Acheratum: Jan Krul; mooiste Geranium: Aris Koster; mooiste Leeuwen- >ek: P. Schermerhorn. Huisvlijt: Dameshandwerken (Fraaie). ]ste pr. mejuffr. Lijsbeth de Groot. Kussen Dameshandwerken (Nuttige): le pr. me^ juffrouw zuster C. Tiemstra (schilderij met papegaai 160.000 kruisjes!!); 2e pr. mejuffr. Sijtje Pascha. Kussen; 3e pr. Lijsbeth de Groot. Tafelkleed. Troostprijs: mevrouw M. Visser-de Jager. Sprei. Dameshandwerken (1415 jaar), le pr Ma Koster, frokje met rokje; 2e pr. Marie Pilkes, shawl. Troostprijs: Lenie Schermer horn, kleedje. Nog dient vermeld, dat op Zondagmiddag een drukke wedstrijd plaats had in het z.g. „blindroeien" op de Veersloot. Het muziek korps „Christiaan de Wet" zorgde hierbij voor vroolijke, pittige en opwekkende muziek Prijswinners waren (Prijzen in constan ten): 1ste pr. Jan van Tiel 7.20; 2e pr. Ja- cob Kuiper 4.50; 3e pr. Geertje Kieft Gd 1.80. De uitslag van den traditioneelen „kleuren- wedstrijd" op Zondagmorgen onder leiding van den heer T. Slooten gehouden, moet, we gens de zeer groote deelname (40 jeugdige artisten!) nog door de jury worden vastge steld. In alle opzichten mag Floralia's jubileum een geslaagd feest heeten. Moge haar werk in het volgende 12 li-jarig tijdperk even succesvol zijn! Handwerken van meisjes 1014 jaar, ge maakt op de krans bij juffr. Stomphorst. (O. L. School). No. 10 le pr. Marie Koster; no. 9 2e pr. Marie Stolp; no. 6 3e pr. Geertje Stolp; no. 8 troostprijs Jannetje de Groot. Handwerken van meisjes 10—12 jaar. No 1 Anna Broertjes, kleedje; no. 2 Jannetje de Groot. Inzending kinderen van 89 jaar. No. 1 Lize Kieft le pr. geweven kussentje; no. 2 Tineke Schermerhorn 2e pr., taschje; no. 3 Jannetje Kieft 3e pr., shawl. Handwerken voor meisjes op school ge maakt. No. 1 le pr. Marie Koster, 4 stuks; no. 2 2e pr. Annie Pascha, 4 stuks; no 3, 3e pr. Marie Stolp, 1 schortje. STOMPETOREN. Afscheid van den heer K. Zwiep als hoofd der school te Stompe- toren. Dinsdagmorgen had in de lokalen der oude school het officieele afscheid van het hoofd der school den heer K. Zwiep plaats. Hierbij waren aanwezig de burgemeester de heer D. Huyser van Reenen, de heeren Dek ker en Spaan wethouders, de heer Köhne het nieuw hoofd der school. Verscheidene raads leden, de besturen der ouder- en schoolcom missies, verder de leerlingen, de ouders, oud leerlingen, vrienden en verdere belangstellen den waren in zoo'n grooten getale opgekomen dat het schoollokaal bijna te klein bleek. Na een kleine inleiding van den voorzitter der oudercommissie, dr. H. Heringa, nam de bur gemeester het woord en sprak den heer en mevrouw Zwiep ongeveer als volgt toe: Er is een tijd van komen en een tijd van gaan en voor dit laatste zijn wij nu hier ge komen. U hebt ongeveer 46 jaar Uw beste krachten aan het onderwijs gegeven, tot ont wikkeling en heil onzer jeugd. Een groote voldoening moet het U zijn te weten, dat ver scheidene uwer oud-leerlingen een bevoor rechte positie in de maatschappij verworven hebben. In verband met het feit dat U nu den leef tijd hebt bereikt van 65 jaren moet U uw taak neerleggen. Ik kan me zoo levendig voorstellen, dat men op zoo'n leeftijd naar rust verlangt. Die rust wordt U dan, ik ben er van overtuigd dat ik in deze spreek na mens het geheele gemeentebestuur, van harte gegund. Ik zeg U dank voor de nauwgezette plichtbetrachting en groote toewijding waar mee gij steeds Uw taak in het belang der jeugd hebt vervuld. Ik hoop dat het voor U en Uw vrouw is weggelegd nog heel vele jaren in uwe nieuwe woning te Alkmaar, on der de allerbeste omstandigheden, de ver diende rust te genieten. Vervolgens nam dr. Heringa als voorzitter der ouder-commissie het woord. Heden is de dag daar, meester Zwiep, dat voor U een periode van 46 jaar arbeid wordt afgesloten, uw levenswerk hebt U beëindigd. Straks gaat gij Stompetoren verlaten, om aan de zijde uwer vrouw de welverdiende rust te gaan genieten. Namens ouders, oud-leer lingen en een belangstellende, bied ik U een stoel aan. Wij hopen dat ge in dezen stoel, vele rustige uurtjes zult doorbrengen. Laat zij zijn het symbool van wat wij U geven. „Rust na arbeid". Mevrouw Zwiep ook tot U zou ik graag nog een enkele woord willen richten Gij hebt altijd uw man, blijmoedig ter zijde g-- staan en U met hem verheugd wanneer het werk naar wensch ging, en steeds zoojJi; noodig was uw hulp verleend, ik denk hierbij aan schoolfeesten en andere bijzondere ge beurtenissen. Laat deze bloemenhulde de tolk zijn van den dank der kinderen op dezen laatsten dag, dat gij hier voor hun staat als de vrouw van: „Meester", Zwiep. Hierna zongen de schoolkinderen een toe passelijk afscheidslied, dat keurig onder lei ding van de onderwijzeres ten gehoore werd gebracht. Mej. M. C. Lonte, onderwijzeres te Mid den-Beemster, sprak als collega en bracht den tijd in herinenring, die zij met den heer Zwiep in de Beemster had samen gewerkt. Zij roemde de prettige en vriendschappelijke wijze, waarop dit altijd had plaats gehad Ondanks het groote tijdsverloop was deze vriendschap in stand gebleven. Zij gevoelde zich gelukkig dat het haar nog gegeven was, hem op dezen heugelijken dag haar hulde, mede namens haar collega's te kunnen be tuigen. De heer J. Slooten sprak namens de com missie van toezicht op het L. O. Mej. C. Noorman, onderwijzeres te Stompa toren, overhandigde onder eenige toepasse lijke woorden een keurige plant en sprak der. wensch uit dat deze een plaatsje mocht vin den in de nieuwe woning der famiilie Zwiep. Mej. A. Tromp-Klerk herinnerde zich den dag, voor dertig jaar, dat zij met haar oud ste zuster den eersten schooldag van mees ter Zwiep te Stompetoren meemaakte. Nu, dertig jaar later, maken zij en haar beide dochtertjes als schoolgaande kinderen, mees ters laatsten schooldag mee. Zichtbaar aan gedaan dankte zij meester voor alles wat hij voor hun gedaan heeft. Als laatste spreker trad de heer D. de Boer Dzn. naar voren, om als vriend van den heer Zwiep nog enkele zeer toepasselijke woorden tot hem te richten. De héér Zwiep overstelpt door zooveel hul debetoon hem en zijn vrouw aangedaan, was aanvankelijk erg onder den indruk en dankte allen hartelijk voor de grootsche hulde en waardeering. Hij sprak den wensch uit, dat straks als hij voorgoed zijn nieuwe woning te Alkmaar betrokken heeft, zijn vrienden en kennissen hem daar, evenals hier op Stompe toren zullen weten te vinden en gaf de ver zekering, dat ook daar voor hun de deur wijd open zal staan. Hiermede was de officieele plechtigheid ten einde. De kinderen v erden in de school ont haald, voor de anderen was in de huiskamer gelegenheid, om persoonlijk afscheid van den heer en mevrouw Zwiep te nemen, waarvan dan ook een zeer druk gebruik werd gemaakt. Wij zijn overtuigd dat deze laatste school dag nog heel lang een aangename herinne ring voor de familie Zwiep zal zijn. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezon den aan Dr. te Hennepe, Diergaardesin gel 96a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. Over onschuldige en zeer gevaar lijke voetgezwellen. Deze week weer eens enkele brieven van lezers die ons een blik in de toestan den van de bedrijven op het oogenblik geven. Over het algemeen is het thans een dubbel moeilijke tijd, de oudere kip pen leggen minder door overmatige warmte, uitgelegd raken en beginnende rui. De inkomsten worden dus minder. Aan den anderen kant echter gaan de aankomende jonge dieren steeds meer eten en brengen nog niets op. Dus geld voor voer en arbeid uitgeven en weinig ontvangen. Het eenige wat nog wat kan opbrengen is de verkoop van uitgescho ten dieren. Alles wat niet deugt moet onmiddellijk, zoodra de leg ophoudt, opgeruimd worden. Dan zitten we dit* jaar met de door mij vaker besproken jonge hennenver- lamming. Ik maak er mijn lezers op at tent dat dit geen verschijnsel in ons land alleen is, vooral Engeland en ook Duitschland worden al even erg geteis terd als wij zelf en hoe lang we er ook over praten en wat we er ook van we ten, er is nog niets aan te doen op het oogenblik. Er ontstaat veel verlamming door coccidiosis, verder door lintwor men en gewone wormen, doch daarnaast heerscht een verlamming waarvan we de oorzaak niet kennen. Alleen weten we dat deze ziekte van iaar tot jaar toe neemt en dat zij dit jaar bij veel jongere dieren optreeds als vorige jaren. Het eerste wat ik verleden week op mijn reis in Duitschland te hooren kreeg was: „hoe staat het bij jullie met de verlam ming?" Nu begrijp ik uit zoo'n vraag direct, dat de vraagsteller er dik mee te tobben heeft en zoo is het ook. Even <m advies voor ik verder ga: Ruim positief direct op elk dier dat verlammingsverschijnselen vertoont Probeer geen behandeling, het lukt u toch niet bij de echte verlamming en gij besteedt Uw moeite en kosten voor niets. Maar nu eerst over wat anders ook een zomerziekte: „Herhaaldelijk komt onder mijn kip. pen, die in een modern hok zijn on lerl gebracht, voor, dat zij zwerende of et terende pooten krijgen. Ze liggen soms een paar dagen lam tegen den grond, blijven dan toch eten en drinken, krijgen langzaam een blauwe kam en gaan na eenige dagen dood. Thans liggen er bij mij acht van zulke dieren. Het voer i$ goed, alle kippen zijn zeer goed6 leg. sters. Wat te doen?" Natuurlijk moeten de gestorven exemplaren opgezonden worden naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam, doch bij de andere heeft U naar Uw beschrij ving te oordeelen te doen met z.g. voet gezwellen of voetzweren, in Engeland bekend onder den naam: bumble-foot. Hierbij ziet men den voet tusschen de teenen of de voetzool opzwellen, de die ren zijn hoogst pijnlijk en kunnen op de zieke voeten niet staan. Hebben ze het aan beide voeten dan ligen ze plat tegen den grond en verhongeren finaal als men ze niet kunstmatig voert. Wat is de oorzaak? Meestal begint het met een kleine ver- wonding onder den voet. Daarin komt dan vuil, er ontstaat een soort zweer met droge kaasachtige afgestorven weef sels of met een stinkende vloeibare etter er in die tusschen de teenen door naar boven uitpuilt. Bij deze gevallen kan men met een scherp mesje de zweer van onderen opensnijden, uitdrukken en daarna den voet verbinden en de kip een paar dagen apart zetten. Soms komt de ziekte heerschend voor en is het vaak niet gemakkelijk een ver- klaring te vinden. Het kan zijn dat de grond scherpe glassplinters of dergelijke bevat, het kan ook zijn dat de dieren van te hooge zitstokken op den grond springen en de voetzooien kneuzen. Als het een heerschende ziekte is moet men er beslist een dierenarts bij halen, want dan kan de oorzaak ook ergens anders liggen. Het kan namelijk ook een gevolg van jicht of erger nog van tuberculose zijn. Is 't een gevolg van jicht ian moe ten we op het voer letten en het eiwit daarin verminderen. Het kan echter ook tuberculose zijn en dan wordt het heel1 leelijk. De tuberkelbacillen kunnen n.1. in de lever of een ander orgaan zitten en van tijd tot tijd in het bloed komen. Als nu door een schok ergens een weef sel gekneusd wordt treden op die plek bloeduitstortingen op en dringen de tu berkelbacillen in de gekneusde weefsels. Zoo ziet men vaak na schijnbaar on schuldige verwondingen tuberculose ontstaan. De tuberculosebacil was er dan echter allang, doch kreeg door de verwonding de kans zich eens flink op die zieke plek te ontwikkelen. Nu is vaak de voetzweer hij kippen een eerste teeken dat er in den koppel tuberculose zit en wie dan als leek domweg zoo'n zweer opent en de etter laat loopen heeft kam dat hij zijn terrein of zich zelf be smet, met alle gevolgen van dien. Vogel- tuberculose is heusch niet zoo ongevaar lijk voor den xnensch als men het tot voor enkele jaren gedacht heeft en on der de kippen zelf, veroorzaakt zij enorme schade. Vandaar dus dat een schijnbaar schuldige voetzweer bij een kip voor den deskundige soms een zeer leerzame aan wijzing is als hij de etter microscopisch onderzoekt. In 't geval van onzen brief steller ben ik bang voor tuberculose, om dat de kippen zooals hij zegt na eenige dagen dood gaan. Wees dus bij voetge zwellen voorzichtig! Dr. TE HENNEPE. een on- ONTVOERING VAN EEN MEISJE Met gesloten deuren heeft de vacantie- kamer der Haagsche rechtbank behan deld de zaak tegen een zich noemenden propagandist, die terecht stond wegens verschillende zedenmisdrijven, o.a. ook de ontvoering van een 16-jarig meisje. Na getuigenverhoor eischte het O M. tegen verdachte twee jaar en zes maan den gevangenisstraf. Vonnis 13 September a s. WAT IS EEN AUTOMAAT? En wat toezicht en bediening Voor den kantonrechter te Rotterdam verscheen Dinsdag de fabrikant P. H. L. Jamin terzake van overtreding der win kelsluitingswet. Hem was ten laste gelegd dat hij den 131. Tuimeltje was zooals jullie weet, ook op zoek gegaan naar zijn vriend en toen hij in de verte dat eene lantaarntje in de boomen zag hangen, ijlde hij er naar toe. Als ik me niet vergis, zei Tuimeltje, dan heb ik de das van Kruimeltje zien fladderen En hij rende zoo hard dat niemand meer aan hem kon zien, dat hij zulke stijve knieën had. 132. Krui !r voor£evoe.l.en* waren uitgekomen. Hij kwam bij ,aaiL f1} zi)n eers'e gedachte was, het rozenstruikje a°°r bakken. Hij deed het met een bedroefd gemoed, toch r,lr°OS. w "'ets dan huilen, maar hij kon zijn vriend een innct i!r ^an8en- Tuimeltje merkte niet eens, dat »f;ü L 1 uiüj .m was komen staan en viel Kmimeltie om zijn hals van blijdschap.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6