DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BageUikschOveczicfU Economische maatregelen in Duitschland. ^Buitenland No. 210 Dinsdag September 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang Werkverschaffingspremiebelastingverlichting sociale politieke maatregelen; loonsverlagingen. Bestrijding der werkloosheid. DE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. De volgende Rijksdagzitting op 12 September a s. Politieke vechtpartij tijdens oogstfeest De vechtpartij te Barendorf. De leiders van den Stahlhelm bij den rijkskanselier. SMOKKELSCHIP AANGEHOUDEN. Voor een half millioen kronen spiritus aan boord. Het vakvereenigingscongres keurt de weversstaking goed. OPIUMROOKEN OP ZEE. Een mondain vermaak. POLITIEKE MOORD IN SOFIA. De derde politieke moord iö drie dagen. MOEILIJKHEDEN BIJ DE ECONOMISCHE ONDER HANDELINGEN TUSSCHEN FRANKRIJK EN AMERIKA. OPNIEUW 2 MILLIARD DOLLARS DEFICIT OP DE BEGROOTING DER VER. STATEN. NIEUW KABINET IN MEXICO. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. hanco door het geheele Rijk 2.50. uosse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTENT1KN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractei, rabat. Groote letters naar plaatst uimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. 011 numiner bestaat uit 2 bladen. Duitschland heeft 't is eigenlijk niet floodig het nogmaals op te merken! heei veel moeite met zijn economische vraagstuk ken. Reeds verschillende keeren heeft de rijks- legeering pogingen gedaan, om diverse pro blemen öp te lossen, doch het succes bleek niet al te groot. Zoo kon het vraagstuk der werkloosheid bijvoorbeeld niet afdoende wor den opgelost. En juist die werkloosheid baar de de regeering de meeste zorg. De rijksregeering nu heeft een nieuwe noodverordening in het leven geroepen, ten einde de economische vraagstukken tot een de finitieve oplossing te brengen. Deze verorde ning is dus bedoeld in den strijd tegen de werkloosheid, terwijl nog andere maatrege len in voorbereiding zijn. De tot nu toe opgedane ervaring, aldus de regeeringsverklaring, heeft aangetoond, dat al worden de openbare werken op nog zoo uitgebreide wijze toebedeeld, niettemin nooit werk zal kunnen worden verschaft in de ma- ie als vereischt wordt voor de effectieve be strijding van de werkloosheid. Behalve een uitbreiding van het program der openbare werkzaamheden moeten derhalve effectieve maatregelen worden getroffen fcft herstel van het particulier bedrijfsleven. Alle maatregelen der regeering hebben ten doel den economi- schen nood van het Duitsche volk voor zoo ver mogelijk te bestrijden en te lenigen. Dit doel zal niet bereikt worden indien de tè hou- men maatregelen in hun verder verloop zou den kunnen leiden tot economischen terug slag. Derhalve moet alles worden vermeden wat de stabiliteit der valuta zou kunnen benadee- len. De economische bepalingen der verorde ning zijn uitgewerkt in nauwe samenwerking met de Rijksbank. De verordening staat het bedrijfsleven slechts daar verlichtingen toe waar een on middellijke opleving der productie en daar mede van de arbeidsmarkt met zekerheid te verwachten zal zijn. Het gaat er bij den hul digen economischen toestand om, de na het bereiken van het laagtepunt der crisis te ver wachten natuurlijke wederopleving van het bedrijfsleven voor te bereiden. Hiertoe dient in de eerste plaats het uitgebreide program voor het verrichten van openbare werkzaam heden dat betrekking heeft op de nieuwe ver ordening. De openbare instanties zullen hier voor, naar te verwachten is, in de eerstko mende maanden ongeveer drie-kwart milliard rijksmark ter beschikking stellen. De premie op het te werk stellen zal in het bizonder ten goede komen aan de kleinere en middelgroote bedrijven. Zij beteekent een krachtige aansporing tot een verdere invoe ring van korte werktijden en ten slotte een zeer merkbare verlichting van alle openbare begrootingen in het bizonder van die der ge meenten in verband met de uitgaven voor cri sis- en werkloozensteun. De belastingverla ging zal uitsluitend betrekking hebben op be lastingen welke onmiddellijk verband houden met de productie. De omvang der productie zal hierdoor worden vergroot en de werkge legenheid worden vermeerderd. De verminde ring van de omzetbelasting wordt slechts toe gestaan omdat deze belasting slechts diege nen treft die omzetten maken. De productie zal hierdoor kunnen worden bevorderd. De verlaging der grondbelasting behal ve de beschikbaarstelling van een bedrag van ten hoogste 50 millioen R.M. als subsidie voor herstelwerkzaamheden ten behoeve van huiseigenaars moet in de eerste plaats er toe dienen de financieele voorwaarden voor het herstel van sinds jaren verwaarloosde ge bouwen te scheppen. Te verwachten is dat de belastingontvang sten na de opheffing van de economische cri sis rijkelijk zullen toevloeien en dat dan ook de voorgenomen hervorming van het open baar bestuur zal hebben geleid tot een we zenlijke verlaging der uitgaven. Van het particuliere bedrijfsleven wordt verwacht dat het door de uitvoering van par ticuliere en openbare werkzaamheden de ar beidsmogelijkheden spoedig en op merkbare wijze zal kunnen doen toenemen. Daartoe behoeft het in de meeste gevallen nieuwe sup- pletoire credieten. Tot basis hiertoe dienen de belastingbons. Deze zullen derhalve bij de Rijksbank in onderpand kunnen worden ge geven. Bovendien zullen zij als basis dienen voor aanvullende discófitocredieten bij de banken en de Rijksbank. Voorts zullen zij ter beurze kunnen worden verhandeld. Voor hulpverleening aan den industrieelen middenstand dienen ook de bepalingen der verordening waarbij aanzienlijke bedragen ter beschikking worden gesteld voor credieten op langen termijn aan middelgroote en klei nere ondernemingen, zoomede ten behoeve van industrieele crediet-corporaties en ver- bruikscorporaties welke het depositobedrijf uitoefenen. Ten behoeve van den landbouw dient de onmiddellijke ontlasting tot een be drag van 40 pCt. der belasting op gronden en de opheffing der omzetbelasting op gepas teuriseerde melk. Bovendien zal het princi- pieele besluit inzake de toepassing van con tingenten met grooten spoed worden bestu deerd. Met de betrokken landen zullen onder handelingen worden gevoerd. Voorts wordt gestreefd naar een merkbare verlichting der rentelasten. Dit geldt niet alleen voor het persoonlijke, doch ook voor het „reaP'-crediet. Deze maatregelen moeten snel worden ge troffen aangezien thans 60 pCt. van het klein bezit, 70 pCt. van het middengroot bezit en 80 pCt. van het grootbezit rente betaalt uit het bezit zelve. De in de verordening samengevatte maat regelen beteekenen een omvangrijke op vei* mindering der werloosheid gerichte economi sche politiek. Zij zullen op gerechtvaardigde en in het bizonder met het oog op de sociale aspecten zorgvuldig na te komen wijze wor den ten uitvoer gelegd. Derhalve zullen tal rijke uitvoeringsbepalingen noodzakelijk zijn. I. Ontlasting van het bedrijfsleven. Een directe verlaging der belastingen was niet mogelijk. Het systeem van belastingbons zal worden toegepast. Deze belastingbons ontvangt een ieder die in het tijdvak van 1 October 1932 tot 1 October 1933 z^tere be lastingen betaald. Zij kunnen in de jaren 1934 tot 1939 in betaling worden gegeven voor Rijksbelastingen. Tegelijkertijd bieden zij van stonde af aan een geschikte credietba- sis voor nieuwe zaken. Het totaalbedrag der uit te geven belas tingbons kan begroot worden op 1522 mil lioen R.M., derhalve op iets meer dan ander half milliard. II. Sociaal politieke maatregelen. In het tweede deel der verordening krijgt de regeering met het oog op den huidigen nood van het Duitsche Volk opdracht ter hand- handhaving van de sociale voorzorg en tot verlichting van het bedrijfsleven en de finan cien de sociale instellingen te vereenvoudigen en samen te voegen. De Rijksregeering wordt gemachtigd op bepaalde gebieden het sociale recht in zijn vormen en grenzen zoo toe te passen als vereischt wordt door den economi schen noodtoestand en de sociale behoeften, het gebod van efficiency en de spaarzaam heid. De Rijksregeering houdt zich aan het prin cipe, dat de vrijheid van het bedrijfsleven haar grens vindt in de sociale missie van den staat, in het bijzonder in het gebod der sociale gerechtigdheid. Zij sluit evenwel niet de oogen voor de onophoudelijke wisselwer king tusschen bedrijfsleven en economische politiek. Het tariefverdrag blijft onaangetast. Hiermede staat evenewei in verband een zekere vrijheid van beweging in het bizonder met het oog op de groote beteekenis der plaat selijke verhoudingen en de bizondere behoef ten van zekere takken van industrie of den noodtoestand welke in een zeker bedrijf kan heerschen. Ook de werkloozenhulp zou een voudiger kunnen worden geregeld. De uitvoerende verordening machtigt de werkgevers indien zij het aantal hunner werk nemers vermeerderen de tariefloonen naar verhouding te verminderen. Bovendien wor den de Rijksbemiddelaars gemachtigd in be drijven, welke in het bizonder verkeeren zeao drijven, welke in bizondere omstandigheden verkeeren, het tariefloon binnen een vastge stelde marge te verlagen. Voorwaarde voor dezen eersten maatregel is dat de werkgever het aantal zijner werknemers ten opzichte van den stand per 15 Augustus of het gemiddelde der maanden Juni, Juli, Augustus 1932 ver hoopt. Hoe grooter deze vermeerdering zal zijn hoe grooter de verlaging der tariefloonen zal kunnen zijn. De loonsverlaging moet evenwel beperkt worden tot de vergoeding voor het 31 tot het 40 werkuur per week. De grootste verlaging zal kunnen worden toegepast op bedrijven waar het aantal te werkgestelden met minstens een vierde en de werkgestelden met minstens een vierde zal zijn vermeerderd. De percentages voor de vermeerdering der personeelen en de verlaging der loonen zul len zoodanig moeten zijn, zoodat de alge- meene koopkracht zal worden verhoogd. Deze loonsverlaging kan na bekendmaking der personeelsuitbreiding' reeds de daarop vol gende werkweek in gaan, voor bedienaen per volgende eersten of vijftienden dag der maand. De werkgelegenheid zal natuurlijk aanmerkelijk moeten worden uitgebreid. Er mogen geen wisselingen plaats hebben door arbeiders in andere bedrijven te werk te stel len of uit andere ondernemingen te betrekken. Op seizoenwerkzaamheden heeft de veror dening principieel geen betrekking. Slechts in bizondere gevallen zal evenwel ten aanzien van seizoenwerkgevers uitzonderingen wor den toegelaten. Hierbij zal bijv, ten aanzien van landbouwbedrijven rekening worden ge houden met de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. Voor noodlijdende be drijven zullen de tariefloonen met ten hoog ste 20 kunnen worden verminderd. III. Politieke maatregelen. Deze zijn behandeld in de algemeene bepa lingen. IV. Andere maatregelen van financieel politieken aard. De landen worden bij de nieuwe verorde ning gemachtigd van de 672 millioen R.M welke van het Rijk worden ontvangen ter ver lichting in de lasten voor crisisuitgaven aan de gemeenten in de toekomst in plaats van 10 20 uit te keeren aan crisisondersteu ning. Voorts worden de gemeenten die de „burgerbelasting" voor het begrootingsjaar 1931 hebben geheven de in het laatste kwar taal van het kalenderjaar 1932 op de basis der tot nu toe geldende voorschriften de helft van het belastingbedrag ontheffen dat voor het jaar 1931 werden geheven. De toeslag voor de echtgenoote moet evenwel in de toe komst vervallen. De bur ten met 25 van den verlaagd. Wie derhalve als vrijgezel tot nu toe drie maal 6.18 Mark heeft moeten betalen, zal voor de maanden October-December nog 6.75 M. moeten betalen. Een gehuwde in plaats van tot nu toe drie maal 9.27 M. voor Octo- ber-December eveneens nog slechts 6.75 R M Ook voor het jaar 1933 zal de toeslag voor de "echtgenoote verschuldigd vervallen. Echt paren zullen derhalve het zelfde betalen als ongehuwden. De verordening machtigt dé Rijksregeering een niet te overschrijden maximum vast te stellen voor uitkeeringen aan bedienden bij ondernemingen of corporaties die uit open bare middelen cr edict, borgtochten of anderen financieelen bijstand ontvangen. de herkomst van de spiritus. In totaal be vond zich ruim 30,000 liter spiritus aan boord van het schip. De burgerbelastingen het belastingbedrag moe- wor- Naar van welingelichte zijde wordt ver nomen, zal de rijksdagpresident Goering den Rijksdag waarschijnlijk per Maandag 12 September a.s. bijeenroepen. In het plaatsje Barendorf is het Zondag avond tijdens een oogstfeest tot een ernstige vechtpartij gekomen tusschen nationaal- socialisten en andersdenkende feestvierders. Een groot aantal personen werd gewond. Over de politieke vechtpartij bij het oogst feest in Barendorf wordt nog medegedeeld, dat de 40 man sterke groep, die den herberg is binnen gedrongen, bestond uit nat.-soc. In het geheel werden 18 personen zwaar gewond. De rijkskanselier heeft gister in aanwezig heid van den minister voor de rij'ksweer de bondsleiders en andere leden van de Stahl helm ontvangen. Na afloop vereenigden de aanwezigen zich aan een noenmaal. De door het Saargebied naar den der tienden rijksfrontsoldaten te Berlijn afgevaar digde leden van den Stahlhelm werden gister middag om vier uur in de rijkskanselarij aan von Papen voorgesteld. Een Deensche douane-kotter heeft Maan dagmorgen vroeg den grootsten slag gesla gen, die naar de N. R. C. meldt, in de ge schiedenis van het Deensche douanewezen bekend is, door de Estlandsche vrachtboot Pollux aan te houden, die een voorraad ge smokkelde spiritus aan boord bleek te heb ben ter waarde van ten minste een half mil lioen kronen. Toen de Pollux door de douanekotter werd gepraaid verklaarde de kapitein, dat hij ko len aan boord had, waarmee hij op weg was naar Malmö. Aanvankelijk zagen de Denen niets verdachts aan het schip, totdat zij een groote deklast ontdekten, die onder zakken verborgen lag. De kotter hield het schip aan en drie douane-beambten gingen aan boora. De bemanning van de Pollux trachtte nog spiritusvaten over boord te werpen, doch de douane-beambten wisten dit te verhinderen. Na een korte schermutseling werd de 14-kop- pige bemanning overmeesterd en werd het schip naar Kopenhagen opgebracht, waar terstond een onderzoek werd ingesteld naar DE KREUGER-AFFAIRE. De rol van Kreuger Toll te Amsterdam. Uit het gister gepubliceerde rapport van de „Kreuger"-afdeeling der Stockholmsche politie blijkt, dat de Nederlandsche dochter maatschappij van Kreuger en Toll bij de ma nipulaties van Ivar Kreuger een belangrijke rol heeft gespeeld. Deze onderneming schijnt in het algemeen het centrum van de geheele zwendelaffaire te zijn geweest. „Allehanda" noemt in zijn avondblad van gister deze maatschappij een van begin tot einde reusachtige bluf. Door koopen en ver- koopen die in werkelijkheid nimmer hebben plaats gehad werden winsten gemaakt van millioenen kronen welke op de balansen wer den geplaatst. Alles werd door Ivar Kreuger persoonlijk geleid. Wat deze opgaf werd nim mer betwijfeld of gecontroleerd. Bij dezen windhandel gaat het om bedragen van hon derdén millioenen kronen. In één geval werd een verkoopstransactie tot een bedrag van 150 millioen kronen afgesloten zonder dat de kooper der aandeelen werd genoemd. Waarden welke werkelijk aanwezig waren nam Kreuger altijd naar zich toe, terwijl de Nederlandsche maatschappij zelf de „cijfers" ontving. DE STAKING TE LANCASHIRE. Interventic der regeering. De Engelsche minister van arbeid heeft de vertegenwoordigers van de door de wevers staking in Lancashire getroffen werkgevers en werknemers schriftelijk tot een bijeenkomst met regeeringsvertegenwoordigers uitgenoo- digd. Het schrijven bevat een aansporing het geschil bij te leggen. Na een zitting met vertegenwoordigers der wevers uit het district Lancashire heeft de hoofdcommissie van het Engelsche vakver eenigingscongres een resolutie aangenomen, waarin de stakingsbeweging geheel en al wordt goedgekeurd en financieele en moreele hulp wordt gegarandeerd. Het congres heeft besloten voor 1000 bij te dragen in het stakingsfonds der wevers. WIJZIGING DER BRITSCH- INDISCHE CONSTITUTIONEELE HERVORMING. De wijziging der procedure in de Indische constitutioneele hervorming is gister door den onder-koning, Lord Willingdon, in de Wetgevende Vergadering te Simla medege deeld. De wijziging is bedoeld ten einde het hoofd te bieden aan de omstandigheden wel ke zich voordoen bij de voorgenomen nieuwe bijeenkomst in Indië van de consultatieve commissie der Ronde Tafelconferentie welke de nog niet opgeloste kwesties nader zal heb ben te bestudeeren. Willingdon bracht in her innering dat Sir Samuel Hoare den 27 Juni mededeelde dat het in de bedoeling der Engel sche regeering lag een gemeenschappelijke uitgelezen parlementscommissie samen te stellen om voorstellen te bestudeeren in over leg met de Indische vertegenwoordigers. De regeering had gehoopt, in het belang der snelle afdoening, dat te Londen geen verdere formeele beraadslagingen noodzakelijk zou den zijn vóór deze voorstellen zouden zijn geformuleerd, doch zij was bereid dergelijke beraadslagingen te doen houden indien de overwegingen der consultatieve commissie minder afdoend resultaat zouden mogelijk maken dan gehoopt was. Sinds deze aankon diging is het duidelijk geworden dat het niet mogelijk was dat de consultatieve commissie de medewerking zou verleenen welke van haar werd verwacht. De regeering stelt der halve voor een klein lichaam van vertegen woordigers van staten en Brtisch-Indië uit te noodigen ten einde omstreeks midden No vember te Londen bijeen te komen. Het ligt in haar voornemen op deze wijze een ernstige poging te doen om overeenstem ming te bereiken nopens de belangrijke vraagstukken welke nog steeds niet tot op lossing zijn gekomen. De status der Indische vertegenwoordigers zal dezelfde zijn als die der gedelegeerden ter Ronde Tafelconferentie. In het „Journal" wijst Geo London, naar het Hbld. meldt, op een noodlottig „vermaak", dat dezen zomer zijn intrede heeft gedaan aan de Riviera, o.a. te Monte-Carlo, Juan-les- Pins, Niee, Cannes, Saint-Tropez, n.1. het opiumrooken op vaartuigen in open zee voor de kust. De gelegenheid tot het rooken van opium wordt geboden op allerlei soorten luxe schepen, motorbooten, kleine zeeschepen, jachten, enz. die een eindweegs in zee gaan en daar ankeren. Vertrekken de vaartuigen, dan zou geen enkele inspecteur van politie iets bijzonders kunnen opmerken. Aan boord bevindt zich noch opium noch rookgerei. Die zijn den vorigen avond reeds in een wa terdichten zak ergens in zee neergelaten; een groote kurken plaat toont de plek aan, waar dit is geschied. De vaartuigen stevenen er op aan, halen den zak op en de opvarenden veel jonge mannen en meisjes kunnen zich aan het rooken overgeven. Het is het laatste snufje van snobisme, dat volgens Geo London reeds gevaarlijke pro porties heeft aangenomen. De vroegere hoofdredacteur van het re- geeringorgaan der boerenpartij „Semledels- ko Sname" Micael Pundeff is gisteravond bij het verlaten van zijn club door een aantal revolverschoten, die werden afgevuurd uit een passeerende auto gedood. De moorde naars wisten in den auto te ontkomen. De aanslag is naar men algemeen in politieke kringen te Sofia aanneemt bijna zeker in op dracht van de Imro de organisatie der Mace donische Commitadji's. Dit is de derde poli tieke moord in drie dagen, die naar men aanneemt in Macadonië is beraamt. DE CONFERENTIE VAN STRESA GEOPEND. De op grond van een besluit der conferen tie van Lausanne gevormde commissie voor Centraal- en Oost-Europa is gistermiddag om half vier in aanwezigheid van vertegen woordigers van alle uitgenoodigde mogend heden en van den Volkenbond onder voorzit terschap van president Georges Bonnet te Stresa aan het Lago Maggiore in eerste zit ting bijeengekomen. De president opende de zitting met het uit spreken van den wensch dat de conferentie den economischen vrede van Europa ten ze gen moge strekken. Vervolgens bracht Bon net het voorstel van Letland ter kennis, deel te nemen -aan de conferentiewerkzaamheden. Een der vertegenwoordigers wees er op dat de inwilliging van dit voorstel een precedent zou scheppen, welke zienswijze door andere afgevaardigden werd gedeeld. Op voorstel van Bonnet werd de vertegen woordiger van Letland uitsluitend als waar nemer toegelaten. De president schetste in het kort het pro gram der conferentie, zooals dat te Lausan ne in algemeene lijnen was vastgesteld. „In dien wij", aldus besloot Bonnet, „niet tot een bevredigende overeenstemming komen zal de internationale economische wereldconferentie onder een duister gesternte staan. Wij ver wachten geen wonderen, doch den goeden wil en de politieke wijsheid van alle naties die vertegenwoordigd zijn". De Michelis dankte namens Italië voor de woorden van welkom van den president. Ten einde den duur der conferentie te bekorten en de onkosten te verlagen, werd besloten de me moranda der afzonderlijke naties niet voor te lezen, doch slechts schriftelijk in te dienen. Hedenmorgen om half elf vangen de alge meene beschouwingen aan. Het „Comité voor economische opleving", waarbij de leden van meer dan 400 economi sche vereenigingen zijn aangesloten, heeft den chef van het departement van handel, El-bel, die leider van de Fransehe delegatie bij de Fransch-Amerikaansche onderhandelingen is een schrijven gericht, waarin wordt geprotes teerd tegen de houding van de Amerikaansche delegatie. Het comité verklaart o.a. dat het practisch doelloos is, de onderhandelingen voort te zetten met een land, dat tot geen en kele concessie bereid schijnt te zijn, maar van Frankrijk belangrijke voordeelen verlangt, die het wil gebruiken ten gunste van zijn ver kiezingspropaganda. De Fransehe uitvoer naar Amerika wordt van jaar tot jaar gerin ger. Frankrijk heeft niets te verliezen, wan neer het een resolute houding aanneemt. Senator King heeft, naar uit Washington wordt gemeld, in de financieele commissie van den Amerikaanschen senaat verklaard, dat opnieuw een groot deficit is te verwach ten aan het einde van het volgende begroo tingsjaar. Het deficit zal waarschijnlijk on geveer 2 milliard bedragen. De tot president der Mexicaansche repu bliek gekozen generaal Rodriguez heeft zijn nieuw kabinet reeds gereed. Minister van buitenlandsche zaken is Telles minister van financiën Pani. Het ministerie van oorlog en het ministerie van binnenlandsche zaken worden voorloopig door onderstaatscretaris- sen waargenomen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1