JiaA éi Scfiooi JleditszoJkea $iidschti$ten Ouze JCoimim Buuwdand KOEDIJK. Het conflict in de Koopvaardij. eigendommen S00, hoofdsom der 1)0 neele belasting 25400, 70/90 opcenten belasting 22600, dividend- en f*rf Masting f 14366, belasting naar inko- tant.-cc70) 10 opcenten gemeentefonds- ^octimr 2000, hondenbelasting 348, tam^Electr "^Bedrijf betaalde aan f °035-47, aflossing 4400, het batig ■ft Ws 2021.27. nnder de uitgaven noemen we: jaarwedde luimeester 4200, secretaris 3800, wet- ^i.ders f WO, gemeente-ontvanger 2200, ?i«entiegeld leden van den raad 381, jaar- P.Hf)en ambtenaren 4866.67, reis- en ver blijfkosten voor B. en W. en den raad \r> 65 verlichting en verwarming van het raadhuis'/ 394.25, kiezerslijst 322.89. Het hij de uitgaven: verpleging krankzinnigen '55 aan presentiegelden, de volkstelling vroeg het belangrijke bedrag van 860.90. openbare veiligheid kost ook niet weinig \X/e treffen aan voor de gemeentepolitie f 1525, kleeding 159.40, kosten ambts woning 379.55, gratificatie politie 175, vo=ten rijkspolitie 119.45, straatverlichting 2378.68, brandmeesters 127.43, burger wacht en vrijwillige landstorm 165; ge- metntereinig1ng 3737.15; pomnen en riolen 596.49; plantsoenen 1180.53, onderhoud 'en' 10031-35. Voor werkverschaffing vetdf 43817.67 uitgegeven. Ónder andere hoofdstukken treffen we aan tij de uitgavenê verpleging krankzinnigen 2566.11, werkverschaffing 3817.28, burgerlijk armbestuur 9000, subsidie werk lozenkassen 1073.28, subsidie V. V. V. ƒ415, ondersteuning behoeftigen 13461.36. Algemeen beheer. Uitgaven 26565.44, nad. saldo 9952.57. Openbare veiligheid: uitgaven 8167.64, nad saldo 1992.60. Volksgezondheid: uitgaven 2565.21, nad saldo 591.18. Openbare werken: uitgaven 34950.66, nad. saldo 32928.71. Eigen dommen niet voor openbare dienst bestemd: uitgaven 2257.85, nad. saldo 1505.46. Ofenbaar lager onderwijs: uitg. 13152 12, nad. saldo 1665.03. Openbaar uitgebreid lager onderwijs: uitgaven 50-83, nadeelig saldo 6 50.83. bijzonder lager onderwijs: uitgaven 14279.11, nad. saldo 11774.79; uitgebr. vervolgonderwijs: uitgaven 55.85, nad. saldo 55.85; bijz. uitgebr. lager on derwijs: uitgaven 619, nad. saldo 619; middelbaar onderwijs: uitgaven 2140.81, nad. saldo 2140.81hooger onderwijs: uit gaven 1158.55, nad. saldo 1158.55; nij verheidsonderwijs: uitgaven 2122.71, nad. saldo 2122.71onderwijs, kunsten en we tenschappen: uitgaven 6228.10, nad. saldo 6228 10. Ondersteuning behoeftigen: uit gaven 13561.37, nad. saldo f 13461.36. De totale ontvangsten en uitgaven zijn: Gewone dienst, Ontvangsten: 122388.15K, uitgaven 103766, voordeelig saldo 18621.63. Bij den kanitaaldienst zijn de ontvangsten 471562, de uitgaven 40018.62, nadeelig saldo 35303.00K>. Ingekomen personen. A. Fellerhof, R.K., van Oeding-Nichtern. G. K- P. VeldMasman, N.H., van 's-Gra- venihage. S. Scholtens, H.E.L., van Epe. D. van Veen en gezin, R.K., van Alkmaar. F. van Veen, R.K., van Castricum. W. Schuurman en gezin, geen, van Düsseldorf. D. van der Meer en gezin, G.K., van Am sterdam. M. C. Verhaar, R K-, van Lim- men. W. H. de Vries en gezin, geen, van Schiedam. Th. Boerema en gezin, N.H., van Alkmaar. W. van Beek en gezin, geen, van Alkmaar. E. M. Adrichemde Boer, R.K., van Hoorn. N. Hassoldt, G.K., van Amsterdam. G. Faber, N.H., van Oudorp. P. Th. Rem en gezin, D.G., van Wormer- veer. E. J. van Straaten, R.IC, van Alk maar. C. C. Dol. R.K., van Ursem. J. P. W. Bongaardt, N.H., van Voorschoten. J. E. van Lemel en gezin, E.L., van Haarlem. L. G. Veldt, geen, van Alkmaar. J. J. Vink, N.H., van Barsingerhorn. M. But ler, N.H., van Koedijk. E. Nol, geen, van Alkmaar. L. Nol, geen, van Alkmaar. G. La-averijs, N.H., van Alkmaar. J. A. van Ettingen, R.Kvan Purmerend. A. Remiens, R.K., van Buurmalsen. J. Tamis en gezin, R.K., van Oudorp. A. H. Lucker, R.K., van Den Helder. E. Knödler, R.K., van Bergen (N.-H.) N. Delfos, R.K., van Velsen. G. Delfos, R.K., van Velsen. M. A. Groenland—Nierop, N.H., van Mid- woud. Vertrokken personen. G. Woelders—Blanken, naar Alkmaar. E. M. Schouten, naar Alkmaar. G. SchreuderKluft, naar Alkmaar. M. E. CopsOut, naar Amsterdam. C. Meijne, naar Rotterdam. C. Rus, naar Egmond- Binnen. S. M. LangedijkKoppes, naar Obdam. J. M. HollanderVan Schooten, naar Limmen. P. Beerepoot, naar Heerhu- gowaard. A. Bogaards, naar Alphen aan den Rijn. A. Keicher, naar Rotterdam. J. Klerk, naar Alkmaar. A. Posma, naar Lonneker. J. Nagelhout en gezin, naar Oudorp. G. DirkmaatGovers, naar Oudorp. J. de Vries en gezin, naar Alk maar. G. Faber, naar Aengwierden. M. Harrevela, naar Alkmaar. J. Schoenmaker- Gelder, naar Alkmaar. T. DoetsBanker sen, naar Alkmaar. W. Hartog en gezin, naar Alkmaar. P. C. E. v. d. Haagendo Bree, naar Tilburg. J. Pranger, naar Alk maar. H. E. C. Th. Schuitemaker—Peter- sen, naar Alkmaar. A. J. van der Mee en gezin, naar Nijmegen. Ingekomen personen. N. Kindt van Oudorp. L. Plap van Bergen. Vertrokken personen. D. Ottink naar Alkmaar. M Butter naar Heiloo. C. A. Vries naar Alk maar en T. Koning naar Heiloo. Ds. J. van der Heide te Hindeloopet; heeft bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Medemblik. De heer P. J. Philipoom te Beverwijk is te Wageningen geslaagd voor het examen tuinbouwkunde l.o. 'JAARVERGADERING VEREENIGING VAN GYMNASIUMLEERAREN. Zaterdag werd de 102de algemeene verga- dring van het Genootschap van leeraren aan Nederlandsche gymnasia voortgezet met een uitvoerige beschouwing van den heer H. H. Mallinckrodt uit Winschoten over de kwes tie van de toekenning der cijfers op eindexa mens in gevallen van verschil van meening tusschen examinatoren en gecommitteerden. De wet is hierin verre van duidelijk aldus spr. en het vraagstuk aan wien ten slotte öe eindbeslissing is, wordt door geen wetsartikel volkomen opgelost. Prof. dr. J. H. Gunning Wzn. ontkende dat de wet op het hooger onderwijs over deze materie vaag zou zijn. Er ontstond eenige discussies tusschen bei de heeren. De vergadering nam een voorstel van den voorzitter dr. A. Sizoo, die inviel voor dr. C. de Jong over deze aangele genheid aan, om aan de hand van de gege vens en juridische adviezen, door den heer Mallinckrodt over deze materie verzameld, de zaak nogmaals grondig te onderzoeken. Vervolgens hield de heer P. Kuyper Dzn wethouder van Hilversum, een toespraak over Hilversum zooals het was in vroeger tijd- Hierna werd even gepauzeerd waarna mej. prof. S. Antoniades uit Leiden een refe raat hield over het hedendaagsche Grieken land. 's Middags werd na een gemeenschappe njke lunch het genootschap door B. en W, van Hilversum ten gemeentehuize ontvangen. sloten voor den aankoop van een vracht auto. Het burgerlijk armbestuur kocht voor den man in huurkoop een tweedehandsch vrachtauto voor 450. Elke week zou hij 9 aan het B. A. moeten afdragen. In gebruik was, volgens verdachte, de vrachtauto te licht. Hij ruilde hem daarom voor een zwaarderen in, maar verzuimde het B. A. daarvan op de hoogte te stellen. Eeni- gen tijd daarna werd verdachte weer werk loos. Hij kon de 9 per week niet betalen; het B. A. eischte teruggave van den vrachtauto Verdachte had echter over dien auto geen be schikking meer. Het B. A. diende nu een klacht bij de justitie in wegens verduistering. Het O. M. eischte een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. EENWERKLOOZE, DIE EEN RUIT INGOOIDE BIJ DEN WETHOUDER. De politierechter te Middelburg heeft een 38-jarigen werklooze uit Vlissingen, die bij wethouder van sociale zaken aldaar een overeenkomstig den eisch een maand gevangenisstraf. den ruit vernielde, v«roordeeld tot VAN KINDERDOODSLAG VRIJ. GESPROKEN. De rechtbank te Assen heeft wegens gebrek Mn wettig en overtuigend bewijs vrijgespro ken een arbeidster uit Bargercoropascum, die wrecht stond wegens kinderdoodslag in de ®aand Jan. 1932 aldaar. De eisch van het O. M was een jaar gevan genisstraf, waarvan negen maanden voor namelijk en drie maanden onvoorwaarde- VERQUISTERING VAN EEN VRACHTAUTO. Joor den politierechter te Haarlem Is gis- dip handeld de zaak tegen een chauffeur armk!erkloos geworden, met het burgerlijk umestuur aldaar een overeenkomst had ge- Panorama heeft weer treffende kieken van het vernietigen van den koffie-oogst in Brazi lië. Er zijn novellen van Elizabeth M. Moon, Louise Kingston, Leslie Homan en H. K. Webster. Fraaie foto's zijn opgenomen bij een recensie van de Foxfilm ,.De reis naar het ge luk". Verder kieken van de feesten te Gronin gen en uit Lausanne, de kostscholenstad Modes, sport of spel en vele actueele afbeel dingen uit binnen- en buitenland maken dit nummer weer interessant. Kie-ke-boe het weekblad voor de jeugd vertelt weer van Piedewiet en Emmy Kauf- mann vervolgt de historie van Kees de ma troos en er zijn versjes van haar benevens een kruissteekpatroontje. Sijtje Aafjes leert den kleuters een potloodhouder maken. VERDUISTERING VAN 90 MILLE. Een Aneta-telegram uit Djokja aan het Hbld. meldt, dat een onderzoek is ingesteld naar de administratie van den opperhoutves ter van Goenoengkidoel. Het eerste resultaat van dit onderzoek wijst uit dat verduisterin gen zijn gepleegd ten bedrage van ongeveer 90.000. De verduisteringen schijnen ge schied te zijn door het boeken van posten voor werken die nimmer zijn uitgevoerd. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag heeft de koningin-moeder een bezoek gebracht aan den ex-keizer op Huize Doorn, Morgen zal de ex-keizer weer voor eenige dagen naar Zandvoort gaan. Zondagmorgen is de studie-conferentie van de Jongeren-Vredes-Actie te Soesterberg voortgezet. Als inleider trad op de heer drs. G. F. Fortanier, lid van den Bond van Jonge Liberalen, met het onderwerp: Oorlogslooze samenleving in het bestaande stelsel. Zondagmiddag is het 2-jarig zoontje vaa den beer H- v. d. Marei te Capelle a. d. IJeei in een sloot achter de woning verdron ken. De Neder!. R.-K- Bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden heeft Zondag in den schouwburg Casino te 's*Hertogenbosch een druk bezocht congres gehouden, onder voorzitterschap van den heer A. van rlamers- veld. De koningin wordt heden op Soestdijk verwacht, waar zij tot 10 September zal ver blijven. CONGRES DER RADICALE ENTENTE. Resoluties aangenomen over het menétaire vraagstuk, de economi sche samenwerking en de ontwape ning. Zaterdag is het achtste congres der Inter nationale Radicale Partijen in het A.M.J.V.- gebouw te Amsterdam in slotzitting bijeen gekomen, teneinde een beslissing te nemen ten aanzien van de ontwerp-resoluties over de ten congresse behandelde onderwerpen, welke resoluties door verschillende commis sies waren opgesteld. Na enkele discussies werden de volgende resoluties aangenomen. Het monétaire vraagstuk. Aangezien de instabiliteit der ruilmidde len de moeilijkheden vergroot, waaronder de internationale handel, afgezien van de alge meene crisis, gebukt gaat; aangezien zij de binnenlandsche moeilijkheden der landen vermeerdert, speculatiezucht in de hand werkt en vrij baan geeft aan kapitaalvlucht dringt het congres er bij de aangesloten par tijen op aan, te ijveren voor een zoo snel mo gelijk terugkeeren tot stabiliteit der ruilmid delen op internationaal erkende basis, en spreekt den wensch uit dat dit doel verwezen lijkt worde in dien geest dat eenvoudige ver houdingen geschapen worden tusschen de monétaire stelsels. Economische samenwerking. Het congres, overwegende dat het overdre ven nationalisme schade toebrengt aan het algemeen belang der volken en in aanmerking nemende, dat de maatregelen, waardoor de landen elk voor zich trachten de economische weredcrisis tle overwinnen door middel van tolmuren, contingenteeringen en andere in- voerbepalingen en uitvoerpremies, de crisis verergeren inplaats haar te verminderen; en overwegende dat de crisis, algemeen zijnde, slechts door internationale maatregelen is te bezwerendringt aan op algeheele of althans gédeeielijke afschaffing van bovenbedoeld prctectiestelsel en op internationale economi sche samenwerking van landbouw, handel en industrie volgens een algemeen plan. Het congres spreekt den wensch uit, dat de Europeesche samenwerking, welke nog in een beginstadium verkeert, opgebouwd worde volgens de vermelde beginselen. In afwach ting daarvan is een nauwlettend staatstoe zicht op cartels en trusts gewenscht. De ontwapening. Het congres doet een motie toekomen aan het secretariaat van de Ontwapeningsconfe rentie te Geneve, waarin het er op aandringt: 1. dat de conferentie er in moge slagen een aanmerkelijke, algemeene, gelijktijdige beper king van wapening te bewerkstelligen, tot verlichting der budgetaire lasten en ter ver mindering van het oorlogsgevaar. 2. dat zij uitspreke, dat, wil deze vermin dering van wapening royaal en reëel wezen, daartoe vereischt zijn internationale controle ter plaatse op het oorlogsmateriaal, de de fensie begrootingen en de legersterkte, en ontbinding van alle para-militaire formaties en organisaties; 3. dat zij bombardementen uit de lucht verbiedt, de burgerlijke luchtvaart en de fa bricage van stoffen, welke dienstbaar zouden kunnen worden gemaakt aan den chemischen en bacteriologischen oorlog, onder internatio naal toezicht brengt en het vervaardigen en handeldrijven in wapenen door particulieren eveneens verbiedt; 4. dat de ontwapeningsconferentie, in over eenstemming met de mogelijkheden in eiken staat, een stelsel van positieve sancties uit werkt tegen ieder lana, dat het ontwape ningsverdrag schendt; 5. dat zij den staten efn moreeie ontwapr ningspolitiek aanbeveelt: o.tn. inhoudende het ond- 'rukken van oorlogszuchtige pro vocaties én het sluiten van vriendschapsver dragen, welke de internationale atmospheer kunnen zuiveren. Aan deze motie werd een verklaring toege voegd, waariij het congres zich niet ont veinst dat de Ontwapeningsconferentie slechts een stap is tot de algemeene ontwa pening (welke zou moeten meebrengen de af schaffing der nationale legers en de oprich ting van een internationale macht ten dien ste van de gemeenschap der volkeren. Algemeen verplichte arbitrage, welker uit spraken door sancties worden bekrachtigd, beschouwt het congres als een middel ter verzekering van de veiligheid der staten, dat algemeene ontwapening in de hand zal wer ken en den vrede zal waarborgen. Hierna is het congres met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. In den namiddag maakten de congressisten een boottocht door de grachten van Amster dam; voor morgen staat een bezoek aan de Zuiderzeewerken op het programma. loop en dient dit om het aantal arbeiders op peil te houden. DE MARGARINE-PRIJZEN. In verband met de verhooging van den accijns op margarine en de stijging van den prijs van de wettelijk bij te mengen natuurboter, zullen de prijzen van mar garine eveneens een verbooging onder gaan. DE ZIEKTE VAN WEIL. Een verdacht geval. In het ziekenhuis is te Heerlen ter obser vatie opgenomen een korporaal der mare chaussee, bij wien zich de verschijnselen van de ziekte van Weil hebben voorgedaan. De korporaal heeft op v erschillende plaatsen, o.a. te Herzogenrath en in het zwembad ter Worm gezwommen. Een monster van het wa ter zal onderzocht worden. DE NEDERLANDSCHE MIJNEN. Qeen opleving. Het bericht, als zou er sprake zijn van een opleving in de mijnindustrie, is naar wij te bevoegder plaatse hebben vernomen, onjuist. Van een werkelijke opleving kan niet worden gesproken. Wel is er sprake van de gewone seizoen-opleving, welke zich bepaalt tot vraag naar huisbrandkolen. Daarentegen valt er echter een vermindert accept van in dustriekolen te constateeren. Indien er in het genoemde bericht sprake is van het opladen van opgeslagen kolen, dan is dit in zooverre juist, dat er inderdaad eenige huisbrand ko- lensoorten werden opgeladen. Echter moesten industrie-kolensoorten opnieuw worden op geslagen. Ook van terugneming van ontsla gen arbeiders op de Oranje Nassaumijnen Ts geen sprake. Indien er nieuwe arbeiders worden aangenomen, dan staat dit alleen in verband met het z.g.n. maandeliiksche ver CRISIS-VARKENS WET. De minister van economische zaken en arbeid heeft den termijn, gedurende welken door hem het bedrag bedoeld in art. 6 van de crisis-varkenswet, is be paald op 9 cent per kilogram geslacht gewicht, verlengd tot 1 October. Voorts is tot dien datum verlengd de termijn, gedurende welken ten behoeve van het Stabilisatiefonds bij den invoer van varkensvleesch de door den minis ter op 16 Augustus vastgestelde bedra gen worden geheven. INBRAAK BIJ EEN DEURWAARDER. Maandagochtend vroeg ontdekte een bewo ner van de Elandstraat te Den Haag dat van het perceel 10 van zijn buurman, den deur waarder J. H. van Dalen, de voordeur open stond. Hij stelde daarvan de politie in kennis. Bij haar onderzoek bleek, dat hier was inge broken, waarbij in het kantoor van den heer Van Dalen de brandkast aan de achterzijde twee boorgaten vertoonde, waaruit een deel van den inhoud moest zijn gestolen. De heer Van Dalen, wiens familie met va- cantie afwezig was, was zelf in de stad ge bleven, doch had eenige nachten bij familie gelogeerd en enkele nachten in het huis- aan de Elandstraat geslapen. Vrijdagnacht was hij niet in het huis geweest. Het kantoor was overdag op de gewone uren geopend en dan was er steeds personeel aanwezig. De inbre ker^) was (waren) er vermoedelijk achter gekomen, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag niemand thuis zou zijn, van welke gelegenheid gebruik is gemaakt om een goe den slag te slaan (naar gemeld wordt zou er 1000 gestolen zijn). De heer Van Dalen is wel tegen inbraak, doch niet tegen geld- diefstal verzekerd. TWAALF AMBTENAREN NAAR EEN CONFERENTIE. Was vier niet genoeg? vraagt het Kamerlid Braat. Ht lid van de Tweede Kamer de heer Braat heeft den minister van Waterstaat ge vraagd of het juist is, dat naar de a.s. inter nationale telegraaf- en radioconferentie, wel ke te Madrid gehouden zal worden, elf Ne derlandsche afgevaardigden worden gezon den en één naar het comité consultatif inter national des Communications téléphoniques a grande distance, ook te Madrid, dus totaal twaalf man? Is de minister bereid, aldus de heer Braat, mede te deelen, hoeveel dit den Staat zal kos ten, en of niet drie a vier man evengoed deze zeer zeker zware taak vervullen kunnen? ACCIJNS OP RUNDVET EN REUZEL. Naar gemeld wordt, zou de regeering van plan zijn accijns te heffen op gesmolten rundvet en reuzel, zulks om te voorkomen, dat het publiek inplaats van de belaste boter en margarine voortaan andere vetten zal ge bruiken. Er waren al eens klachten ingeko men over verminderd boter- en margarine- verbruik als gevolg van den daarop geheven accijns. PERSONEELRAAD NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De heer Moltmaker weer voorzitter. De Personeelraad van de Nederland- scbe Spoorwegen heeft in zijn dezer da gen gehouden vergadering kennis geno men van de nadere verklaring van het hoofdbestuur van den Bond van ambte naren bij de Nederlandsche Spoorwegen, voorkomende in het orgaan van dien bond van 21 Augustus, waarin gezegd wordt, dat bij de mededeeling in het tweede extra-nummer van dat orgaan van 7 Juli de bedoeling heeft voorgeze ten, de persoonlijke beschuldiging aan het adres van den voorzitter van den Personeelraad, voorkomende in het extra-nummer van het orgaan van 23 Juni, in te trekken, en dat het hoofdbe stuur van den Bond met algemeene stemmen heeft vastgesteld, dat met de mededeeling in het tweede oxtra-num- mer bedoeld wordt, elke persoonlijke be- leediging van de,n voorzitter van den raad te niet te doen. De raad keurde echter af, dat het hoofdbestur van den Bcnd van ambtenaren er blijkbaar niet toe is kunnen komen, zijn verontschul digingen aan den voorzitter van den raad aan te bieden. Daar volgens de eenparige meening van den raad de be langen van het personeel eischen, dat de raad zijn werkzaamheden ongestoord voortzet, en er volgens de overtuiging van den raad niet de minste aanleiding bestond voor de door den Bond geuite beschuldiging en de raad op 't voorzit terschap van den heer Moltmaker groe ten prijs stelt, heeft hij den heer Molt maker met aandrang verzocht, zijn be danken als voorzitter in te trekken en dit geschil als afgedaan te beschouwen. Na deze uiteenzetting verklaarde de heer Moltmaker zich bereid, het voorzit terschap wederom te aanvaarden. BRANDEN. Arbeiderswoning ajgebrand. Door onbekende oorzaak is in den Noord- polder bij Usquerd de woning, bewoond door den arbeider K. Bisschop afgebrand. Eigena res van deze woning is mevr. de wed. D. Elema. Te Niimegen. Gisternacht werd brand ontdekt in de wo ning van den heer H. Mirck aan den Broer- dijk te Nijmegen. De heer Mirck werd door het geschreeuw van de kinderen ap den brand opmerkzaam gemaakt, toen de geheele bovenverdieping in lichte laaie stond. Men moest in nachtgewaad de vlucht nemen. De woning brandde vrijwel uit. Van de naast gelegen perceelen werd het dak vernield, ter wijl overigens groote brand- en waterschade werd aangericht. De oorzaak van den brand is onbekend. Op de Indische tentoonstelling. Op de Indische tentoonstelling te Den Haag is, vermoedelijk door onvoldoende iso latie, een transformator van de neonverlich ting van het Hollandsch restaurant, in brand geraakt. De stroom werd onmiddellijk uitge- schakel d, hetgeen echter niet verhinderde, dat de dakbedekking voor een deel in brand ge raakte. Met een straal van de waterleiding werd het brandje gebluscht. In een boerderij. In de schuur van de familie Keepers Augusteyn, in de gemeente Halsteren, brak Zondagmiddag, toen de ouders waren gaan rusten en de kinderen bij de buren waren gaan spelen, brand uit. Voor dat men de bewoners had kunnen wekken was ook de woning in brand geraakt, die kort daarop in elkaar stortte. Niets kon worden gered. Met den in boedel gingen een partij rogge, eenige rijwie len en eenige landbouwgereedschappen verlo ren. Wegens gebrek aan water kon de Hal- stersehe brandweer met de motorspuit niets uitrichten. De nog overeind staande muren moesten later worden omgetrokken. De contactcommissie over den loop der gebeurtenissen. De contactcommissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij heeft onder de zeelieden een manifest verspreid, waarin eenige beschouwingen worden gegeven over het verloop der gebeurtenissen in het conflict in het zeevaartbedrijf. Aan het manifest is het volgende ontleend: „Het ging in dit conflict niet om een ga ge- verlaging, maar om een principiëele verla ging tot het peil der loonen met gedepreciëer- de valuta, zij het geleidelijk, te bereiken. Elke verlaging van welken omvang ook, zou door de reeders zijn beschouwd als een welkome stap naar het door hen gestelde doel. Dit hebben wij den Rijksbemiadelaar onder het oog gebracht en er aan toegevoegd, dat, na de vele verlagingen, die reeds zijn aanvaard, toch in redelijkheid geen verlaging der gages, hoe dan ook, mag worden gevorderd. Het voorstel van den rijksbemiddelaar was, naar hij mededeelde, voortgekomen uit over wegingen van nationaal belang. De reederij, die een moeilijken tijd doormaakt, moet in stand worden gehouden, hetgeen naar zijn meening zonder een verdere verlaging der kosten, ook op de gages, niet mogelijk zal zijn. Daartegen werd opgemerkt dat de buiten gewone lasten die reeds waren opgelegd en die nog aanmerkelijk zouden worden ver zwaard, door de verlagingen welke de reeders nu weer op het oog hadden, voor de werk nemers niet te dragen waren. De lasten ter bescherming van een nationaal belang, in dit geval de instandhouding der reederij, dienen door de natie in haar geheel en niet door een enkele groep op zich te worden genomen. Er mag medewerking der regeering worden ge vorderd. En op grond van deze overweging hebben wij ons ten slotte bereid verklaard om met de reeders en de regeering in overleg te treden, ten einde de vaart, die van de con currentie door depreciëerende valuta het meest te lijden heeft, nl. de vrachtvaart, te steunen door onder het motief werkverrui ming meer schepen in de vaart te brengen" Ten aanzien van de vijf reederijen die be reid zijn een overeenkomst op de bestaande voorwaarden aan te gaan tot Maart 1933, wordt in het manifest gezegd: „Het zijn de „Nederland'', de „Rotterdam- sche Lloyd", de „Kon. Boot", de „Zeeland" en de „Oceaan", de laatste alleen voor het mindere personeel, hetgeen hare bereidheid te zonderlinger maakt, omdat deze Mij. geen Europeanen als mindere schepelingen in dienst heeft. De bereidheid van de „Oceaan" kan dus gevoegelijk buiten beschouwing blij ven. Er resten dus vier ongetwijfeld belang rijke Mijen. wier daad wij waardeeren, maar wier directies er niet in geslaagd zijn die der andere lijnreederijen te overtuigen Die ande ren blijven op het vinketouw zitten, zij willen opheffing dr staking en praten over gage- verlaging. Wanneer er over vier weken geen overeen stemming is, moeten wij dan weer opnieuw gaan staken? Dan is het toch maar beter dat er eerst meer klaarheid komt. Dit alles geeft aan dat er reeds groote tegenstrijdigheid is in de opvattingen en handelingen der reeders, maar ook dat er nog geen voldoende basis is om het besluit waartoe wij genoodzaakt wa ren, de stopzetting der monsteringen, te her. roepen. Opheffing van de staking voor en aleer aan den voornaamsten eisch is voldaan, is onmogelijk". De staking aan boord van hei s.s. Rotterdam Naar wij vernemen, heeft de directie van de Holland—Amerika Lijn besloten het stoomschip „Rotterdam" in verband met de moeilijkheden, welke aan boord zijn ontstaan, naar Rotterdam te doen terugkeeren. Het stoomschip werd Dinsdagochtend te Rotter dam verwacht. Het besluit van de directie om de „Rotter dam" niet naar Sovthampton, doch naar Rotterdam te laten opstoomen, is na overleg met den kapitein genomen. Deze heeft de leden van de bemanning nogmaals gevraagd of zij bereid waren naar Southampton te taan. Toen bleek, dat het overgroote deel van e opvarenden bleef weigeren en ook de werkzaamheden aan boord niet wenschten te verrichten, heeft hij zulks aan de directie van de Holland—Amerikalijn medegedeeld, die daarop het besluit tot het laten terugkeeren van de „Rotterdam" heeft genomen. Bij aankomst te Rotterdam zullen de le den van de bemanning vermoedelijk onmid dellijk van boord gaan en zich huiswaarts kunnen begeven. - Reeds gisteravond was er op de wunet- minakade te Rotterdam nabij het kantoor en de loodsen van de HollandAmerika Lijn een groote belangstelling. Er bleken enkele honderden menschen te zijn, die den regen trotseerden om de komst van de Rotterdam af te wachten. De politie heeft in den loop

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7