ALKMAAR EN Duitschland en de Ontwapening. No. 211 Woensdag September 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang Baqdiiksch Omczicht De Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken zet uiteen, waarom hij met den Franschen ambassadeur onderhandelde. De Duitsche publicatie. gen Exiitmiaad (Eituteidand f Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. L,osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brievt c franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Tefei. 3, redactie 33. Directeur; C. KRAK. flll nummer bestaat uit 2 bladen. Een dag of tien geleden heeft de Duitsche rijksregeering een document overhandigd aan den Franschen ambassadeur te Berlijn, welk document een samenvatting inhield van het Duitsche standpunt t.o.v. het ontwapenings- vraagstuk. Thans heeft de rijksminister van buiten landsche zaken een tweede document ter pu blicatie gegeven, waarin het doel en de be weegredenen van het eerste geschrift als volgt wordt uiteengezet: Sinds de Fransche pers de eerste berichten publiceerde betreffende mijn vertrouwelijk onderhoud met den Franschen ambassadeur Francois Poncet heeft zij het optreden der Rijksregeering in de ontwapeningskwestic voortdurend tot onderwerp van combinaties en verwijten gemaakt, welke voortkomen uit de klacht dat Duitschland onder den dekman tel van zijn eischen inzake rechtsgelijkheid naar niets anders streeft dan naar zijn eigen wapening en het herstel zijner vroegere mili- .taire macht. Er is geen eenvoudiger weg om deze verdraaiingen te ontzenuwen dan mijn zienswijze te publiceeren. Wel is waar was het betreffende document oorspronkelijk j/echts bestemd om vertrouwelijke besprekin gen te voeren, allereerst met de Fransche re geering en vervolgens met de andere betrok ken regeeringen. Dit beteekent evenwel niet, dat het eenig geheirti bevat dat het daglicht i niet zou kunnen zien. De publicatie van het document schijnt mij thans des te meer op haar plaats te zijn aangezien de Fransae regeering het juist heeft geoordeeld het docu ment harerzijds ter kennis te brengen van de regeeringen die in de maand Juli van dit jaar zijn toegetreden tot het pact-van-ver trouwen. Daardoor heeft de door mij ingelei de diplomatieke uiteenzetting een nieuw ka rakter gekregen. De Duitsche démarche bij den Franschen ambassadeur was niets ongewoons of verras sends, zooals vele buitenlandsche persorga nen thans meenen te mogen gelooven. Zij is volkomen gehouden binnen het kader van de ontwafieningseonferentie van Genève en moest er slechts toe dienen een positief resul taat van haar werkzaamheden mogelijk te maken. Door de resolutie van Genève d.d. 23 Juli j.1. is, zooals in mijn aanteekening wordt uiteengezet, een situatie geschapen waarvan de uitweg slechts gevonden kan worden door diplomatieke onderhandelingen. Het gaat er niet om de conferentie uit te schakelen op een belangrijk punt van haar agenda, doch om haar de regeling van dit punt door vertrou welijke besprekingen tusschen de regeeringen welke er het meeste belang bij hebben moge lijk te maken. De Ontwapeningsconferentie zelve heeft misschien nog meer dan andere conferenties geleid tot particuliere besprekin Ik behoef er geen geheim van te magen dat in onmiddellijke aansluiting op de laatste conferentie-onderhandelingen nog te Genève zelve door de Duitsche en Fransche verte genwoordigers is afgesproken spoedig de on derhandelingen te hervatten inzake de rechts gelijkheid. Dat van Duitsche zijde op dit punt allereerst aan de Fransche regeering is gedacht vindt zijn eenvoudige verklaring in het feit dat Frankrijk bij de onderhande lingen te Genève het minst na is gekomen tot het Duitsche standpunt. De motieven welke de Fransche regeering aanleiding hebben gegeven thans de mede- deeling van ons onderhandelingsvoorstel aan de regeeringen welke tot het z.g. pact-van- vertrouwen zijn toegetreden, zijn mij niet be kend. Het oact kan toch onmogelijk ten doe bljll 1111J llltl 4/'. Het pact kan toch onmogelijk ten doel hebben een diplomatiek onderhandeling tus schen twee of drie staten te verbieden. In ieder geval wil het mij voorkomen dat de landen welke tot nu toe tot het pact zijn toe getreden, een aantal machtige Europeesche staten zijn hier nog niet bij, geen lichaam vormen dat voor ontwapeningskwesties een bizondere competentie zou kunnen opwijzen. Vanzelfsprekend heeft de Duitsche regee ring er niet aan gedacht de door haar ge- wenschte besprekingen met de Fransche re- j geering voor andere regeeringen geheim te houden. Ik heb van het begin af aan onze bedoelingen in dit verband nadrukkelijk uit eengezet en heb het van belang geacht direct na mijn onderhoud met den Franschen am bassadeur de regeeringen welke er het mees te belang bij hebben van de Duitsche démar che op de hoogte te stellen. Het is evenwel iets anders een zekere kring van regeeringen te onderrichten dan deze van het begin af an bij gemeenschappelijke onderhandelingen te vereenigen. Mocht, wat ik niet hoop, de toepassing van het pact-van- vertrouwen van de zijde der Fransche regee ring de beteekenis hebben dat deze thans niet bereid is tot een directe Duitsch-Fransche ge- dachtenwisseling, dan zou een nieuwe toe stand zijn geschapen, welke nieuwe besluiten der Rijksregeering noodzakelijk zou maken Zooveel staat thans evenwel reeds dat het voor Duitschland niet mogelijk is deel te ne men aan de verdere beraadslagingen ter Ont wapeningsconferentie alvorens de kwestie der Duitsche rechtsgelijkheid, niet die van onze wapening, op het punt is gekomen dat wij bij de debatten hebben geëischt. Dit wordt in mijn aanteekening zoo duidelijk uiteengezet, dat hiermede, naar ik zou willen aannemen allen onzinnige geruchten betreffende de Duitsche plannen van grond doen ontbloo ten. Indien de zwaar bewapende staten nog niet kunnen besluiten tot een radicale ontwa pening en indie hieruit zou volgen dat onze rechtsgelijkheid slechts door wijzigingen van ons huidig wapeningsstelsel kan worden be reikt, dan is het een handige verdraaiing der waarheid te spreken van Duitsche wape ningstendenties en militaire machtsbegeerten De Duitsche regeering denkt geenszins aan dingen zooals van haar door zekere buiten landsche bladen wordt ondersteld. Er is noch sprake van pariteit met het huidige Fransche wapeningsniveau, noch van de vorming van een leger van 300.000 man, noch van de op richting van een groot aantal nieuwe fabrie ken voor de vervaardiging van oorlogsmate riaal, noch van andere dergelijke dingen. Even onjuist is het er van te spreken dat onze voorstellen ontleend zijn aan de basis van het Landensche vlootpact. Wat wij eischen uit een oogpunt van rechtsgelijkheid, is niets meer dan een zekere wijziging van ons huidige wapeningsstelsel, een wijziging welke tegelijkertijd rekening houdt met de noodzakelijkheid een ons land opgelegd star systeem aan bizondere politieke, sociale en economische verhoudingen aan te passen Het is ook een al te gemakkelijke methode ons er mede te troosten dat de ontwapening der andere mogendheden en daarmede onze rechtsgelijkheid in den loop der tijden wel zal worden verwezenlijkt. Wij wachten thans reeds langer dan tien jaren op de vervulling van onze aanspraken. De ontwapeningscon ferentie is op een punt gekomen waarop de beslissing omtrent onze rechtsgelijkheid moet vallen en geen conferentiemogelijkheid zich meer mag onttrekken aan een duidelijke uit spraak over deze aangelegenheid. Niemand kan van Duitschland vergen dat het nog langer genoegen neemt met een discriminatie welke onvereenigbaar is met de eer van het Duitsche Volk *n zijn veiligheid. DE NIEUWE ECONOMISCHE MAATREGELEN DER RIJKS REGEERING. Persstemmen. I Nopens den econtnfjschen noodverordening sthrijft de ..Deutsctie" onder het opschrift: Sociale Reactie" o.m.: De regeering van e baronnen permitteert zich ongehoorde din- gei1- De omstandigheden zijn thans zoodanig at de werknemers daarom van een starheid °er tarieven kan spreken omdat de inkomens steeds meer op het laagste niveau komen, nder rekening te houden met de prestatie of J Plaatselijke kosten voor levensonderhoud. tw.erkgevers ontvangen groote geschenken, wijl (jen wer|(nemers ze€r groote offers mtr i °P8e'c!?d- artikel wordt besloten de woorden: mijnheer von Papen, u 8p?"t den boog te strak. "Angriff" (nat.-soc.) verklaart: Bevat het eerste hoofdstuk essentieel een illusie, het twtede bevat een ernstig gevaar en brengt nieuwe ellende en nieuwen nood over alle werknemers. Het blad constateert overigens dat de ministersalarissen en de tractementen der hoogere ambtenaren van het Rijk niet ver laagd zijn. Ten aanzien van de ontzaglijke maatregelen tegen het volk kon slechts een oplossing staanEen zeer scherpe en onver biddelijke strijd. De „Kreuzzeitung" ziet in de verordening een waardevolle en bruikbare poging den eco- nomischen strijd te overwinnen, doch verheelt zich niet dat zekere maatregelen op het gebied der loonsverlaging met zeer ernstige zorg kunnen vervullen. Het zal er bizonder op aan komen of het de regeering werkelijk zal ge lukken misbruiken te verhinderen, indien zui ver bedrijfsegoisme de overhand krijgt op so ciale overwegingen. De S.P.D. eischt intrekking. De sociaal-democratische Rijksdagfractie heeft het voorstel ingediend de noodverorde ningen van 4 en 5 Sent. in te trekken. DE GEBEURTENISSEN IN J DUITSCHLAND. Hervatting der besprekingen tusschen N.S.D.A.P. en Centrum. In het gebouw van den Rijksdag werden gistermiddag de besprekingen tusschen de af gevaardigden der N.S.D.A.P. en het Cen trum hervat. De president van den Rijksdag Goering heeft achtereenvolgens ontvangen den vroege- ren rijkskanselier Dr. Bruening en den Rijks dagafgevaardigde dr. Bell (beiden Centrum) Vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers bij arbeid. De rijksminister voor arbeid heeft de ver tegenwoordigers van de werkgevers tegen Woensdag, de vertegenwoordigers der vak verenigingen tegen Donderdag a.s. uitge- noodigd ter bespreking der ten uitvoer leg ging van de sociaal politieke maatregelen, regelen. DE EERSTE VROUWELIJKE DUITSCHE DOKTER OVERLEDEN. Te Esslingen is gister overleden de eerste vrouwelijke Duitsche arts. dr. Breitinger, in den leeftijd van 81 jaar. De overledene was een voorvechtster van het openstellen van het medische beroep voor de vrouw. Zij heeft haar practijk tot haar tachtigste jaar uitge oefend DE CONFERENTIE VAN STRESA. Gistermorgen is ter conferentie van Stresa een aanvang gemaakt met de algemeene be schouwingen. De leider der Duitsche delegatie, Posse, gaf een uiteenzetting van de Duitsche ziens wijze, waarbij hij er wees, dat de eerste taak der conferentie moet zijn te geraken tot de oplossing der economische moeilijkheden. In dien men tot een oplossing komt, welke een vergrooting van de koopkracht in de afzon derlijke landen zal veroorloven, dan zou hiermede de weg zijn voorbereid voor een vreedzame oplossing der financieele kwesties Posse stelde voor een economische commis sie te vormen, welke de mogelijkheden zal moeten bestudeeren der vergrooting van de koopkracht. De Poolsche vertegenwoordiger Rosse lichtte het standpunt zijner regeering toe, welke in hoofdzaak oereenkomt met de eischen welke in hoofdzaak overeenkomt met de eischen welke einde Aug. gesteld zijn op de conferentie van het agrarisch blok welke te Warschap werd gehouden. Het bleek, dat Polen, Roemenië, Hongarije, Estland, Letland, Lithauen, Zuid-Slavië en Bulgarije voornemens zijn zich krachtig te houden aan de richtlijnen dezer conferentie. - Het woord werd nog gevoerd door de ver tegenwoordigers van Bulgarije, Engeland, Roemenië en Hongarije, die allen spraken van de bereidheid mede te werken aan de oplos sing der moeilijke kwestie van den wederop bouw van Centraal en Oost-Europa. vat een clausule, waardoor de doodstraf in het burgerlijk strafrecht wordt afgeschaft. De Spaansche grondwet bevat omtrent de doodstraf geen enkele bepaling en laat de regeling daarvan geheel aan het wetboek voor strafrecht over. HET SPOORWEGONGELUK BIJ MARSEILLE. Naar uit Marseille nader wordt gemeld, betreffende het spoorwegongeluk dat aldaar heeft plaats gehad, hebben in totaal tien per sonen min of meer ernstige verwondingen op- geloopen, welke evenwel in geen enkel geval levensgevaarlijk behoeven te worden be schouwd. Tot de gewonden behooren de hoofd conducteur en de machinist. De bergings werkzaamheden zijn reeds zoover opgescho ten, dat het treinverkeer op de lijn in den loop van den avond zal kunnen worden hervat. NOODLOTTIGE VILLABRAND IN NOORWEGEN. Vijf dooden. In den nacht op Dinsdag is in de omge ving van Toensberg, de oudste Noorsche stad, een villa afgebrand. De eigenaar was af wezig Zijn echtgenoote en de vier kinderen zijn in de vlammen om het leven gekomen Slechts het dienstmeisje wist zich te redden. GENEESHEERENSTAKING TE HAVANNA 2000 patiënten van geneeskundi ge behandeling verstoken. Voor de tweede maal in dit jaar zijn te Havanna 500 aan de openbare ziekenhuizen werkzame geneesheeren in staking getreden, waardoor 2000 patiënten verstoken zijn van geneeskundige behandeling en zijn aangewe zen op de verzorging van verplegend perso neel. De medici eiscnen, dat anders dan tot nog toe de gewoonte was, de kosten voor ge neeskundige behandeling in overeenstemming zullen worden gebracht met de economische positie van de patiënten. HET AANTAL WERKLOOZEN IN ENGELAND. Het aantal werkloozen in Engeland be droeg volgens officieele mededeelingen per 22 Augustus 2.859.828 d.i. 48.046 meer aan de daaraan voorafgaande maand en 126.046 meer dan fier overeenkomstigen datum van verleden jaar. DE EISCHEN VAN HET ENGELSCHE VAKVEREENIGINGSCONGRES. Het Engelsche Vakvereenigingscongres te Newcastle heeft gister in aanwezigheid van den president der Ontwapeningsconferentie, Henaerson, en van den Engelschen Arbeiders leider Lansbury een lange resolutie aangeno men, waarin o.m. de volgende eischen worden gesteld: Schrapping der oorlogsschulden en herstelbetalingen, opheffing der handelsbe lemmeringen, openbare controle op de banken en monopolie-industrieën en belasting van het grondbezit. Voorts wordt groote bezorgdheid uitgesproken over de toeneming der werkloos heid, welke het gevolg is van de Engelsche regeeringspolitiek der loonsverlagingen en de verlaging der sociale ondersteuningen, aldus besluit de motie NIEUW BURGERLIJK WETBOEK VAN STRAFRECHT IN SPANJE. Het Spaansche parlement heeft gisteren, het nieuwe burgerlijke wetboek van straf recht goedgekeurd. Het nieuwe wetboek be ONTPLOFFING TE HAGEN. Zes kinderen verongelukt. Naar eerst thans bekend wordt, is Maan dagmiddag op Der Hardt bij Hagen een ont ploffing ontstaan doordat kinderen met een buis, die aan beide kanten dicht was gemaakt, speelden. Zij wierpen den buis in een vuurtje, dat zij hadden aangestoken, waarop een ont ploffing volgde, waardoor 6 kinderen, deels zwaar, gewond werden. MUUR TIJDENS BRAND INGESTORT. Drie dooden. Tijdens een brand in een groote boeren hofstede in Gruendobl in de nabijheid van Passau, waaraan groote oogstvoorraden ten offer vielen, is een muur ingestort, waardoor drie personen werden gedood. Een vierde be kwam zeer zware verwondingen, verschillen de anderen werden slechts licht gewond. DE VERKIEZINGSSTRIJD IN GRIEKENLAND. Staatsgreep te verwachten. De campagne voor de parlementsverkiezin gen, welke den 25 September in Griekenland zullen worden gehouden, neemt scherpe vor men aan. De leiders der beide voornaamste partijen, premier Venizelos en Tsaldaris be dreigen elkander wederzijds met geweld Tsaldaris is anti-republikeinsch. Hij wordt gesteund door den vroegeren premier en hui- digen leider der republikeinsche unie, Pa- panastiasoe, die sociaal democraat is, evenals door Kaphandaris. Venizelos heeft herhaalde malen verklaard, dat hij niettegenstaande hij waarschijnlijk bij de verkiezingen in de minderheid zal blijven, niet zal aftreden, doch dictatoriaal verder zal regeering. Hij kondigde zelfs een politieke interventie vóór de verkiezingen aan ten einde de monarchistische plannen van Tsaldaris te verijdelen. Tsaldaris heeft gister een bezoek gebracht aan den president der republiek Zimais. Hij kantte zich tegen de revolution- naire houding van premier Venizelos en eischte het aftreden der huidige regeering, zoomede de vorming van een ambtenaren kabinet ten einde vrije verkiezingen te garan deeren. Voor het geval dat zijn eischen zou den worden verworpen, dreigde Tsaldaris met een wegblijven der oppositie bij de a.s. ver kiezingen. De militairen, die tot de militaire liga be hooren, d.z. de republikeinen, probeeren ook de marine op te ruien. De kruiser „Aworoff" is geheel onverwacht in de marinehaven bin- nengeloopen. Een militaire staatsgreep voor de verkiezingen onder voorwendsel de repu bliek te rededn voor een monarchistische ver kiezingszege is niet uitgesloten te achten. DE TOESTAND IN ECUADOR. Nieuwe presidentsverkiezingen in Ecuador. De verkiezing van den nieuwen president van Ecuador is thans bepaald op 30 October a.s. Tot waarnemend president werd, zooals bekend, eenige dagen geleden den vroegeren president van den Senaat, Martinez, be noemd, nadat de opstand, welke onder leiding stond van Bonifaz, was bedwongen. HET GESCHIL PARAGUAY—BOLIVIA. Besluit van de A.B.C. staten en Peru. Volgens officieuse berichten zijn de vier Zuid-Amerikaansche staten Argentinië, Bra zilië, Chili en Peru voornemens de beide sta ten Paraguay en Bolivia in verband met het conflict om den Gran Chaco in staat van oor log te verklaren ten einde door een economi sche blokkade de staking der vijandelijkheden tusschen beide landen te kunnen afdwingen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De Japansche pers over den in houd van het raooort inzake Mantsjoerije. In de Japansche pers wordt algemeen ver klaard, dat het rapport van de Volkenbonds oommissie inzake Mantsjoerije niet tegen Japan is gericht. Voorgesteld wordt in het rapport een Japansch-Chineesche conferentie binnen vier weken bijeen te roepen ten einde den vrede in het Verre Oosten te verzekeren. Te dezer conferentie zouden alle geschilpun ten moeten worden besproken. 14 Chineesche communisten ter dood veroordeeld. Volgens een bericht uit Shang-Hai Kwan zijn 14 Chjn. communisten wegens tegen den staat gerichte behandelingen tot den dood door den kogel veroordeeld. Het doodvonnis werd terstond voltrokken. CHR. INT. SPOOR- EN TRAMWEG- PERSONEEL Heden en volgende dagen wordt te Am sterdam het vijfde congres gehouden van de Christelijke Internationale Federatie van Spoor- en Tramwegpersoneel. De voorzitter, de heer F. L. D. Nivard uit Rotterdam, heette in zijn openingswoord de afgevaardigden welkom en in het bizonder den heer Hense- ler van het Internationaal Bureau van den Arbeid te Geneve en den heer Serrarens van het Int. Chr. Vakverbond. Voorts deelde spr. mede, dat het aantal aangesloten bonden se dert het vorig congres gelijk is gebleven. Het ledental nam toe met 14.553 en bedroeg op 1 Januari j.1. 260.400 tegenover 245.880 drie jaar te voren. Voorts zei spr., dat de verhou dingen waaronder dit congres bijeenkomt, on gunstiger zijn dan ooit te voren. Alle landen worden getroffen door werkloosheid en fi nancieele moeilijkheden. Verschillende vraagstukken spoor en tram betreffende-zullen en kunnen alleen door in ternationale regelingen tot oplossing worden gebracht. Daarvoor is samenwerking noodig met het Internationaal Arbeidsbureau, wel ke samenwerking is verkregen. Een ander belangrijk onderwerp is, zegt spr., de concurrentie. Over de samenwerking met het I.B.A., zoowel als over de concur rentie zullen referaten worden gehouden. Aan het slot van zijn rede herdacht spr. de nage dachtenis van Albert Thomas, den eersten directeur van het I.B.A. Met groote voldoe ning, zei spr., hebben we kennis genomen van de gevoelens, welken den nieuwen direc teur van het I.B.A., den heer Butler, bezielen ten opzichte van onze beweging. Het jaarverslag van den secretaris, den heer H. F. Timmermans, dat vervolgens werd uitgebracht, herinnerde er aan, dat se dert 1929 heel wat is veranderd. Er wordt gewezen op de crisis, op de werkloosheid, op ae concurrentie van het autobedrijf. Het ziet er, aldus het verslag, voor het spoorwegpersoneel weinig verblijdend uit Te veel worden maatregelen op het personeel toegepast zonder de vakorganisaties te erken nen, het recht en de gelegenheid te geven bij het voorbereiden en uitvoeren der maatrege len een woord mee te spreken. Als de tegen woordige omstandigheden ons gebieden, zegt het verslag, één eisch bij voortduring luid en ernstig te doen klinken en zijn verwezen lijking met de grootste kracht na te streven, dan is het wel de eisch van medezeggen schap. Ons streven moet er op gericht zijn ook onze internationale in het I.B.A. te Geneve den invloed te verzekeren die haar toekomt. Het verslag maakt verder melding van in terne aangelegenheden. Het verslag van den penningmeester, den heer Eykelboom, vermeldt, dat het nadeelig saldo sedert het congres van 1929 te Antwer pen tot 2000 is gestegen. DE ZIEKTE VAN WEIL. In totaal vijf dooden Te Rotterdam ziin nog veertien patiënten lijdende aan de ziekte van Weil. Volgens de opgaven zijn vijf personen aan deze ziekte bezweken. DE STRANDING BIJ BRESKENS. Het lijk van een vermisten passagier van de pleizierboot „Joyce" is gister onder 's-Heer- arensdkerke aangespoeld. Er zijn dus wel degelijk twee personen bij dit scheepsongeval omgekomen. De begrafenis van het slachtoffer, Louis Verhelleweg uit Braine 1'Aloud in België, die op het schip door een vuurpijl in de borst werd getroffen, vond gistermorgen onder zeer groote belangstelling op de katholieke begraafplaats te Groede plaats. Kransen werden o.a. gezonden door het muziekgezel schap van Breskens en door het gemeentebe stuur. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. De boottrein van het mailschip „Baloeran die heden te Marseille zal aankomen zal mor en te 7.16 te Roosendaal en te 9.28 te Den laag H.S.M. arriveeren. ft'

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1