landarts BOERS NET DAGMEISJE Nette Dienstbode Flinke Verkoopster JONGEN GEVRAAGD, Spiegelruiten. Meubelen en Huisraad jldvedentiën Mevr. 6. MONHIER—WAKKER, ENGELSCh Boelhuis Omval Radionieuws RuBlicaties Jieck éi Sxhoxd jfdieepsüjduiqeit flink Meisje-alleen, Net Meisje hervat Donderdag 8 Sept. de praktijk. HUWELIJK. Nette weduwn., 37 jaar geèn kinderen, P.G., vakman met eigen zaak en woning op platteland N.H., onbesproken levensw., zoekt ernstige kennism. met eenvoudig, degelijk meisje of jonge wed., niet ouder dan 35 j., 1 kind geen bezwaar. Geh. verz. Br. met portret, welke op eerewoord wordt geretourneerd, onder lett. T 830, bur. v. d. blad. 15 jaar. B.z.a. ChauffsuPj CHAUFFEUR leerares M.O. heeft nog eeni- ge uren beschikbaar tegen zeer billijke condities. Br.fr. lett R 828 bureau v.d. blad. Jb. Prins Alleenverkoop aange boden van Koffie&Thee SCHERMEER. NOTARIS KRUIMEL DO-X TE DUISBURG. dienstplicht. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. óTdertrouwd: JAN A. HOSMUS en BAAF KOOIJ. Heiloo, 7 Septi 1932, Oterleek, 1 Huwelijksvoltrekking op Donderdag 22 Sept. a.s. Heden overleed, zacht en kal», na een korte onge steldheid. onze innig geliefde Eobtgenoote en zorgzame Moeder NEELTJE SWAAN, in den ouderdom van 52 jaar an 5 maanden. Haar diepbedroefde Echtgenoot en dochtertje L. SNIJDER. SIJTJE. Egmondermeer, 6 Sept. 1932. De teraardebestelling zal plaats hebben te Alkmaar, op Vrijdag 9 September, 3 nor n.t. vanaf het sterfhuis. Heden overleed na een korte ongesteldheid, zacht en kalm, onze geliefde Zuster en Tante, NEELTJE SWAAN, in den ouderdom van iuim 52 jaar. Haar diepbedroefde Zuster, WED. A. MET—SWAAN en Kinderen. Egmondermeer, 6 Sept. 1932. 1 Ondergeteekenden betuigen hierbij hunnen hartelijken dank aan allen die hulp en bijstand hebben ver leend bij den brand hun Maandag j.1. overkomen. P. SPAAN Kzn. en Echtgenoote. Oterleek, 7 Sept. 1932. Bij vonnis der Arr. Rechtbank te Alkmaar d.d. 1 September 1932 zijn verklaard in staat van faillis sement C. BAKKER, tuinbouwer, wonende te Harenkarspel (Dirks- horn) en C. GOET, landbouwer, wo nende te St. Maarten (Stroet) met benoeming van den Rechter Mr. W. A.UBBENS tot Rechter-Commissa- ris en vanMr. J. VÊRDOORN,advo caat en procureur te Alkmaar tot curator. Mr. J. VERDOORN, Curator. Alkmaar 6 September 1932. Oudegracht 227. GEVRAAGD, niet boven 16 jaar. GEERS, Hoogstraat 5. Gevraagd voor directe indienst treding een zelfst. kunnende werken en koken. Mevr. C. VAN DE POL. Heerenweg 85, 't Woud. gevraagd voorheele of halve dagen. Zaterdagmiddag en Zondag vrij. PIERSONSTRAAT 28. gevraagd in klein gezin. Br. fr. lett. V 832, bureau van dit blad. gevraagd, geheel met het Manufac- turenvak bekend. MAREES—OUDES. Payglop 11, Alkmaar. C. v. d. VELDE, HUISWAARD. voor verhuur of expeditie. Beslist drankvrij. Br. ond. lett. O 826, bur. v. d. bl. Net persoon, v.g.g.v., biedt zich aan als goed trailer kunnende r jjden. Br.ond. no. 118,boekh.deRooij, Nieuwesloot Leerares Franseh M.O., Beëedigd translatriee, heeft hare lessen hervat Conversatie-, Privaat- en Club- lessen. Opleiding voor de akte L.O. Franseh. Spreekuur 's Maandags 45, Van Everdingenstraat 9. Pianoleeraar. Einddipi. Conservatorium A'dam. Voor beginnenden, gevorderden, vakopleiding. Spreekuur 2-3 dagel. behalve Maan dags en Zaterdags Kennemerpark 5 voor Alkmaar en Omgeving. Speciale verpakking. Brieven onder letter P 827 bureau van dit blad. Gevraagd goede, gebruikte Aanbiedingen per M2 onder letter U 831, bureau van dit blad. te OTERLEEK, zal op VRIJDAG 9 SEPT. '32 des middags 2 uur ten huize van mej. wed. K. BORST—BANKERSEN, Omval F 58, publiek verkoopenr als: kastjes, kachel, ledikanten, matrassen, dekens, kussens, petrol, stellen, koperen doofpot, dito pot met hengsel, glas en aardewerk, trapje, eenig winkel inventaris als trommels, kistjes, bascules en wat gepresenteerd wordt. Te zien een uur voor den verkoop. Het westelijkste van de kleine Soends-eilandenzoo ongemeen rijk aan natuurschoonzoo bijzonder broeiend door z'n machtig dieren- en plantenrijkzoo bovenmate belangwekkend door de godsdienstige gebruiken van zijn bevolking, zeden en gewoonten, bouwstijlen, dansen Bali is het onderwerp van het nieuwe Droste-Album, dat zoo net verschenen is. Het is weer uitgevoerd op dezelfde welverzorgde wijze als het vermaarde Indië-album van Droste Het ia weer verlucht met tal van prachtige plaatjes (72 kleine en 4 groote) en natuurgetrouwe afbeeldingen Het zal een nieuwe verrassing zijn, dit magnifieke Bali-AIbum, voor alle verbruikers van Droste-Cacao, Droste- Bonlrons en Droste-Pastilles. De plaatjes van het Indië-Album zijn ook geldig voor het Bali-Album. ,vi>- Het vliegschip DO-X is gistermiddag te omstreeks een uur komende uit Hamburg op den Rijn te Duisburg gedaald. Om half één was het vliegschip reeds boven Duisburg ver schenen. Er werd eenige malen boven de stad gecirkeld, terwijl voorts boven Muelheim, Es sen en Oberhausen werd gevlogen. Een groote menigte had zich langs den Rijn opgesteld ten einde de DO-X te verwel komen. ^Waarschijnlijk blijft de DO-X tot Zondag a.s. te Duisburg om vervolgens via Düssel- dorf de reis voort te zetten. DE „GRAF ZEPPELIN" Te Friedrichshaven geland. Het luchtschip „Graf Zeppelin" terugge keerd van zijn vijfde oceaanvlucht van dit iaar naar Zuid-Amerika arriveerde om half twee vannacht boven Friedrichshafen. Aan gezien de landingsmanschappen nog niet aanwezig waren, omdat men het luchtschip niet zoo vroeg had verwacht bleef de lucht reus eenige uren boven het meer van Kon- ttanz kruisen, waarna vanmorgen vroeg om \alf zes vlot werd geland. I DE FAMILIE HUTCHINSON OP GROENLAND GEVANGEN? De familie Hutchinson met gevolg is te Godthaab op Groenland aangekomen. Zcoals men weet, had de Deensche regeering verbo den, dat het vliegtuig van den befaamdheid wekenden Amerikaan op Deensch gebied neerstreek. Dat is nu toch gebeurd. De Deensche overheid weet blijkbaar nog niet recies, wat met de ongenoode gasten te innen. Zij kan een boete opleggen, die, volgens precedenten, van 100 tot 5000 kronen bedragen kan. Daarmede zijn de kwade kan sen voor de familie echter nog niet ten einde; *ij moet ook benzine hebben voor haar ver dere vlucht, en die bezitten de Denen te Godt haab niet in voldoende mate. Evenmin is dit te Angmagssalik het geval. Zij kan ook niet worden aangevoerd van IJsland of uit Euro pa, omdat de vaart op Groenland voor dit jaar reeds is gestaakt. Er zijn echter wel degelijk voorraden, zoo wel in Godthaab als te Angmagssalik, al zijn die dan ook niet in Deensch bezit. Toen Lind- bergh in 1931 een vlucht om de wereld be aamde, heeft hij in beide vestigingen, juist de moeilijkheden te vermijden die Hut chinson nu ontmoet, benzinedepots laten plaatsen. Die zijn waarschijnlijk nog onaan getast. Nu komt het erop aan of Hutchinson h«t recht bezit of verkrijgt daarvan gebruik maken en of de Deensche overheid dat ver oorlooft. Uit uitlatingen dier overheid zou men moeten opmaken, dat zij, uit vertoornd- of'd, er aan denkt dit te weigeren. Zij zal 2ich echter bij nader inzien stellig bedenken Immers vindt Hutchinson geen benzine, dan moe* hij met zijn „party" op Godthaab over- ^mieren. Dit was juist, aldus de N.R-Crt., c®n van de groote bezwaren der Denen tegen fn tocht. Zij zeiden, dat men, bij eenig inci- aan het gestrande gezelschap, waartoe Verzwarende omstandigheid een vrouw en d» kieren behooren, heel bezwaarlijk on- komen en voedsel zou kunnen verschaffen. i£arom reeds wilde men het risico niet aan. yo* antipathie tegen de kinderexploitatie, die 5 het geval stak, is op deze stugheid zeker van grooten invloed geweest. Maar het mate rieel bezwaar was zeker niet om weg te cijfe- ren. qq Maar nu zit men met de negen personen te Godthaab. Daar is nooit overvloed van pro viand. Er overwinteren daar slechts enkele Europeanen. Negen personen meer kan iedere berekening in de war brengen, zegt men te Kopenhagen. Daarom echter is het te ver wachten, dat men ten slote, na Hutchinson voldoend schrik te hebben aangejaagd, alles zal doen om het gezelschap kwijt te raken. Als de benzine van Lindbérgh de eenige ge legenheid daartoe biedt, zal men die dus al licht niet hardnekkig blijven beschermen. Maar voorloopig is men erg boos op Hut chinson. De „vliegende familie" mag ver der vliegen. Naar uit Godthab wordt gemeld, hebben de Deensche autoriteiten den Amerikaan Hut chinson, die, zooals reeds gemeld, met zeven andere personen, t.w. zijn vrouw, twee kinde ren en assistenten niettegenstaande het ver bod der Deensche autoriteiten op Groenland was geland, thans verlof gegeven langs de kust verder te vliegen naar Angmaksalik. Wat de benzine betreft, heeft Hutchinson hiervoor reeds uit Amerika gezorgd en wel met behulp van de Deensche Petroleummaat- schappij. Hij heeft het benzinedepot van Lind bérgh te Godthab gekregen en hij zal te Ang maksalik de beschikking krijgen over de ben zol welke de Amerikaasche Oceaanvlieger Cramer, die indertijd voor de Schotsche kust om het leven is gekomen, heeft achtergelaten. Het is nog niet bekend hoe de Deensche justi tie tegenover de Hutchinsons zal optreden. DE NIEUWE HILVERSUMSCHE ZENDER. Zaterdagavond eerste uitzending. In verband met het feit, dat de ontvangst van de uitzendingen op de 296 M. golflengte niet in alle deelen van ons land bevredigend geacht werd, heeft de Nederl. Seintoestellen- Fabriek te Hilversum eenige maanden ge leden besloten den bestaanden zender niet opnieuw te versterken, doch een nieuwen zen der te bouwen en tevens de antenne en de be staande torens van 60 M. hoogte te \ervan- gen door een geheel modern antennesysteem Het antennesysteem van den nieuwen zen der wordt gevoed met niet minder dan 2o K.W. en is volgens de nieuwste vindingen ge construeerd. Vanzelfsprekend is kristalbestu ring aanwezig, terwijl in de laatste trap voor de eerste maal hier te lande gebruik gemaakt wordt van de nieuwe Philips' xvatergekoelde zendlampen, welke voor een nog veel grootei vermogen berekend zijn. Door middel van een omschakelinrichting is het mogelijk den zender met geringe ener gie (7.5 K.W.) te doen werken voor die ge vallen, waarbij een omroepvereeniging ge bruik van dit kleinere vermogen voldoende zou achten. Ten einde een zoo gunstig mogelijke uit straling op de gebezigde golflengte en een vermindering van de fading te verkrijgen, is gebruik gemaakt van een antenne, waarvan de afmetingen dicht bij de halve golflengte gekozen zijn. De nieuwe 140 M. hooge stalen mast doet hiertoe zelf als.antenne dienst; de afstemming wordt mogelijk gemaakt door een uitschuifbaar bovenstuk van 25 M. lengte. Deze mast rust op isolatoren en wordt door geïsoleerde stalen kabels vastgehouden. Het ligt in de bedoeling om gedurende 14 dagen, beginnende Zaterdagavond 10 Sep tember, van 20 uur af met deze nieuwe instal latie de uitzendingen op 296 meter te verzor gen, terwijl overdag gedurende dien tijd nog met het tegenwoordige systeem zal worden uitgezonden. Dit door de N.S.F. genomen initiatief om de uitzendingen op de korte golf in alle deelen van ons land beter hoorbaar te maken, zal door alle luisteraars ongetwijfeld met sym pathie begroet worden, temeer daar het nier een installatie betreft, die zooveel in opzet als in uitvoering geheel een Nederlandsch pro- duct is. Nadat eenige financieele aangelegenheden afgedaan waren, werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen de heer M. Sirag (Utrecht). E)e heer J. Penning (Enschede) werd bij acclamatie als H. B.-lid herkozen, terwijl in een derde vacature de heer C. Grin- wis (Rotterdam) benoemd werd. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap betreffende den hier onder genoemden persoon, de uitspraak ge daan, achter zijn naam vermeld:* N. J. SCHOT, lichting 1931. Uitsoraak: Voor goed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet met rede nen omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de door zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 6 September 1932. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. LEERAREN NIJVERHEIDSSCHOLEN. De algemeene vergadering van den Bond v. vereemgingen van leeraren aan middel bare nijverheidsscholen in Nederland is te 's-Gravenhage gehouden onder leiding van den voorzitter ir. A. P. Potma (Haarlem). Alle afdeelingen van den Bond bleken ver tegenwoordigd. In zijn openingsrede protes teerde de voorzitter met klèm tegen een blij vende salarisverlaging bij het M.NO. Eenige billijke en hoogst gewenschte rege lingen, zooals de vaststelling van een maxi mum aantal leerlingen per klasse, mist men bij dit ondenyijs nog steeds. Het ongebreidelde opvoeren van aantal lesuren en van het aantal leerlingen benadeelt in bedenkelijke mate de arbeidsvreugde der leeraren en in menig geval hun gezondheid. DOOPSGEZINDE PREDIKANTEN. Vergadering te Zwolle. Op de te Zwolle gehouden herfs(vergade ring van de Alg. Ned. Doopsgez. Predikan- tenvereeniging onder leiding van ds. F. J. de Holl uit Zeerijp, die in zijn openingswoord o.a. ds. A. Binnerts, den stichter dezer ver- eeniging, herdacht, bracht ds. IJntema van Leeuwarden verslag uit over de constitu- eerende vergadeing van het I. V. V. C. te St. Gallen in Zwitserland en de daaraan voor afgegaan zijnde theologenconferentie te Frankfort, daarbij een uiteenzetting van de huidige positie van het vrijzinnig protes tantisme in Duitschland en Zwitserland gevend. In aansluiting hierbij drong ds. Dijkema uit Amsterdam aan op krachtige medewer king van de Doopsgezinde Broederschap in Nederland aan den arbeid van de Centr. Commissie v. h. vrijz. protestantisme en het Int. Verbond voor vrijz. christendom en ge loofsvrijheid. Ds. J. J. G. Wuite uit Veendam sprak daarna over Epictetus en het Christendom. Op dit referaat volgde een gedachtenwis- seling. Tweede referaat was ds. w. Koekebakker uit Dordrecht, die sprak over Evangeliepre diking „sub specie aeternitatis". Ook op dit referaat volgde een gedachten- wisseling. DOOPSGEZINDEN TEGEN DEN KRIJGSDIENST. Onder leiding van ds. F. Kuiper uit Alk maar heeft in het Doopsgezind Broeder schapshuis Fredeshiem bij Steenwijkerwold de Arbeidsgroep van Doopsgezinden tegen den krijgsdienst een conferentie gehouden, waarop ds. N. van der Zijpp uit Joure ge sproken heeft over: „Positieve en daadwer kelijke vredesdienst in oorlogstijd op den grondslag van het evangelie", dr J. ter Meulen van 's-Gravenhage en de heer J. Schuurmans, H. d. Sch. te Ouderhaske met aansluitende gedachten wisseling over „Ons werk in de gemeente" en de heer J. Keessen van Aalsmeer over: „Geweld en geweldloos heid". De godsdienstooefening leidde mej. J. M. Eelman uit Oudebildtzijl. In plaats van mej. A. Tijssen te Alkmaar en de heer C. Inja van Zaandam zijn tot be stuursleden gekozen de heeren J. Keessen te Aalsmeer en K. w. Hottinga te Heerenveen. Het ontwerpen van een nieuwe redactie der beginselverklaring van de Arbeidsgroep werd in handen gesteld van een commissie van zeven personen, mej. M. T. Gerritsma te Oranjewoud en de heeren dr. Z. Kamerling te Leiden, J. Keessen te Aalsmeer, ds. F. Kuiper te Alkmaar, ds. J. M. Leendertz te Haarlem. d*r. J. ter Meulen te 's-Gravenhage en ds. J. 'IJntema, te Leeuwarden. v. tiamp- van San- Chr. Huygens (thuisr.) 4 Sept. v. Sabang. Johan van Oldenbardevelt (uitr.) 5 Sept. Belawan. Poelau Tello (uitr.) 6 Sept. te Port Said. Poelau Laut 6 Sept. v. Bat. te Amst. Kon. Holl. Lloyd. Münster (uitr.) 2 Sept. te Rio Grande. Siërra Saivada 1 Sept. v. Amst. te B- Aires. Pernambuco 7 Sept. v. Hamb. te Amst Holland—Amerika-Lijn. Nebraska, Vanc./Rott., 5 Sept. te Liverpool. Nictheroij, Rott./Vanc., 5 Sept. v. South, ton. Dinteldijk, Vancouver n. Rott., 4 Sept. Cristobal. Maasdam, Havana n. Rott., 5 Sept v. tander. Rotterdam 6 Sept. v. N.-York te Rott. Rotterdamsche Lloyd. Kertosono (thuisr.) 3 Sept. v. Sabang. Kota Agoeng (thuisr.) 5 Sept. v. Port Said Kon Paketv. Maatschappij. N. Zeeland 5 Sept. v. Singapore te Sydney. Tasman 4 Sept. v. Kaapstad te Bat. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Amazone 6 Sept. v. Messina n. Catania. Astrea 5 Sept. te New-York. Atlas 4 Sept. te Cura^ao. Fauna 6 Sept. v. Barcelona n. Savona.' Hebe 6 Sept. v. Messina te Paiermo. Rhea (thuisr.) 6 Sept. te Londen. Vesta 6 Sept. v. Genua te Amst Atlas 4 Sept. te Cura9ao. Aurora 5 Sept. v. Napels n. Oporto. Fauna 5 Sept. v. Tarragona te Barcelona. Ganymedes 5 Sept. v. Cavalla n. Piraeus. Helder (thuisr.) 5 Sept. op 540 mijl West vafl Flores. Hercules 4 Sept. v. Algiers n. Bordeaux. Oberon, Vigo n. Amst., 5 Sept. op 5 mijl Noord van Ouessant. Orpheus 6 Sept. v. Stettin te Amst. Van Rensselaer (thuisr.) 2 Sept. v. Parama ribo n. Madeira. Venus 4 Sept. v. Lissabon te Cadix. HollandOost-Azië Lijn. Ouderkerk (uitr.) 5 Sept. v. Manila. Serooskerk (thuisr.) 5 Sept. v. Genua. Java—New York-Lijn. Soekaboemi 4 Sept. v. New-York te Bat. Emzetco Lijn. Jonge Anthony 5 Sept. v. Valencia te Lond. Jonge Johanna 31 Aug. v. Oran te Algiers. Holland Australië-Lijn. Talisse 6 Sept. v. Ostermohr n. Rott. Holl andAfrika Lijn. Nijkeik (uitr.) 4 Sept. te Lorenzo Marqués. Amstelkerk (thuisr.) 6 Sept. te Antw. Eliskerk (thuisr.) 6 Sept. v. Durban n. Eas\ London. Stoomvaart Mij. Ocsaan. Alcinous, Java/Amst.; 4 Sept. v. Penang. Antenor, Japan/Rott.; 5 Sept. v. Dairen Perseus, Japan/Rott.; 4 Sept. v. Hong-kong Ulysses, Liverp.'Bat., 3 Sept. v Marseille. Menelaus Japan/Rott.. 5 Sept. v. P. Said- Polydorus, Java/Amst., 5 Sept. v. P. Said. JavaChinaJapan-Lijn. Tjileboet 5 Sept. v. Hongkong te Shaogha.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 3