Alkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht Jiadionieuws 3eui£teiott QemwUecadett £and= ea JuUt&oiua Honderd vier en dertigste Jaargang. WOENSDAG 7 SEPTEMBER WIERINGERWAARD. "ïfo. 211 1932 Donderdag 8 September. Hilversum, 1875 Al. (Uitsluitend AVRO), g Gramofoonplaten. 10.Morgenwij ding. 1015 Gramofoonplaten. 10.30 Concert door het ensemble Rentmeester. In de pauze: Kookpraatje. 12.30 Gramofoonplaten. 1.30 __2.— Werken van Dina Appeldoorn m. m. v. de componiste, piano en een strijkkwartet. 2^15 Gramofoonplaten. 2.30 Drs. P. Dijke- nia: Kinderlijke gedachten. 3.Gramofoon platen. 4.Ziekenuur. 5.Radio-kinder- jcoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.306.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte m. m. v. B. H. H. Ravenswaay, ban jo en Monod, guitaar. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.— Vervolg Kovacs Lajos. 7.45 Gramofoonplaten. 8.Operetteconcert. Om roeporkest o.l.v. N. Treep m. m. v. solisten. Ged. uit „Der dumme August" van R.Gfal- ler en uit „Die ideale Gattin", Lehar. 10. Vaz Dias. 10.10—11.Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 11.12.— Concert uit het Jaar beurscabaret te Utrecht. Huizen, 296 M. (8.9.15 en 11.2. KRO, 10—11.— en 2—11.30 NCRV). 8— 9.15 en 10— Gramofoonpl. 10.15 Zieken- dienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012. Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2. 3 30 Opening der jubileumtentoonstelling v. d Kon. Ned. My. voor Tuinbouw- en Plant kunde te Dordrecht. 4.Ziekenuur. 5. Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Concert. Mevr. Tr. de WildeScheffer, so praan en mevr. T. Wiendenbruggede Rui ter, piano. 6.45 Knipcursus. 7.Gramofoon platen. 7.15 Causerie door H. Amelink 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.Concert. H. v. d. Vegt, viool. G. Haft, cello en mr. P. H. M. Hoogenbergh, piano. 9.K. Brants: Ons kleintje gaat naar school 9.3011 NCRV-Kleinorkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 10.05 Vaz Dias. 11.11.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert E. O'Henry. 1.20 Shep- herd's Bush Paviljoen-orkest. 2.20—2.50 •Concert L. Barca, viool en E. Joyce, piano. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Bertini's Dance Band. 4.50 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G. Daines. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Beet- hoven's 4de Strijktrio in c kl.t., op. 9. 7.10, :7 40 en 7.50 Lezingen. 8.20 Concrt uit de Queen's Hall: BBC-orkest en solisten o.l.v. Sir Henry Wood, o.a. Mai Dun (symph. rhapsodie), Ireland en Norwich Symphony, German. 10.Berichten en lezing. 10.35 Dansmuziek (Gr.pl.) 10.5012.20 Ambrose en zijn Band. Dansmuziek. Parijs „Radio-Pans", 1725 M. 8.05 en 12 50 Gramofoonplaten. 4.35 Concert uit Fontainebleau. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Radio-tooneel. 9.50 Gramofoonpl. Kalundborg1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit hotel Angleterre. 4 Pianorecital. 4 20—5 20 Concert uit Rest. „Wivex" 8 30 Rcdio-Symphonie-orkest m. m. v. H. Bruus- gaard, zang o.l.v. Prof. Nikolai Malko, o.a Ouv „Don Juan", Mozart. Onvoltooide, Schubert en uit „Prince Igor", Borodin. 10 5012.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.25—8.20 Concert uit Bad Bertrich. 11.35—12.20 Gramofoon platen. 12.20 Concert uit München. 1.20 2.50 Concert o.l.v. Wolf. 5.20^6.35 Concert o.l.v. Eysoldt. 9.Werag-orkest o. 1. v. Buschkötter m m. v. P. Baumgartner, piano. 10.40—12.20 Concert o.l.v. Wolf. Rome, 441 M. 9.05 Massenetconcert, o.a uit „Werther", „Manon", „Thaïs" en „Le Roi de Lahore". Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. Wal- pt. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o.l.v, Meulemans. 10.30 Gramofoonpl. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.40 Pianorecital. 1.05 Gramofoonpl. 1.45 Pianorecital. 2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Concert door het Omroeporkest. 8.20 Missie-uurtje der E. P. Jezuieten te Kortrijk. 9.20 Concert door het Omroeporkest. 10.30 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 8.20 Vroolijk uurtje m. m v. Balalaika-orkest en solisten o.l.v. Dr. H Cassimir. 9.20 „Schiller", muzikaal pro gramma o.l.v. José Eibenschütz. 11.12.20 Concert door Hamburger Philharmonie o.l.v Horst Platen. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 42) In een slordige, vuile kamer, zat een man te zwoegen over het vertalen van Fransche handelsverslagen in het Engelsch, waarmee hij zijn wisselvallig inkomen nog iets grooter maakte. En aan de andere zijde van het dunne houten beschot lag zijn vrouw haar roes uit te slapen. En zoo was zijn huiselijk leven geweest gedurende zoovele jaren, dat hij ze maar niet tellen wilde. Maar tot op heden was Félise onwetend gehouden. Nu was de sluier opgelicht; ze had de moeder van haar droomen behouden, maar ten koste van hem zelf. Zou het niet beter zijn haar de waarheid te zeggen? Hij staarde op de ge typte woorden, tot hij ze niet meer zien kon hoor zijn tranen. Hij had alles verloren, wat lief was in zijn leven, de liefde van élise. Hij boog het hoofd in zijn handen, 't Oor- heel was eindelijk op hem neergedaald, had hem eindelijk getroffen voor de misstappen van zijn jeugd. In zijn jonge jaren was hij schromelijk afgedwaald. Al de ellende, die h'j sinds dien verduurd had, was maar de voorbereiding geweest voor wat nu geschied Was. 't Zou zoo gemakkelijk zijn om morgen n?ar haar toe te gaan en te zeggen: ik heb je gisteren voorgelogen. Die vrouw, die je ge- Zlen hebt, is te moeder. Maar hij wist dat SINT-PANCFAS. Maandag hield de Raad 'n spoedvergade ring des namiddags 5 uur, onder voorzitter schap van den heer J. Kroonenburg. Alle le den waren aanwezig. Ingekomen waren o.a.: Volgens besluit in de vorige vergadering genomen, zijn de gelden der gemeente belegd op de N.V Bank van Ned. Gem. Door Ged. Staten is dit besluit goedge keurd, de acte is reeds gepasseerd, de rente standaard is echter gezakt van 1K op 1 pCt. Tot nog toe werd door de gemeentepolitie aan den cursus voor politiepersoneel niet deelgenomen, thans zal dit wel geschieden. Deze stukken werden voor kennisgevin| aangenomen. E>e heer C. Duif vroeg nog naar aanleiding van de geldstorting bij de Ned. Gem. Bank hoe groot het crediet is indien de gemeen te daarvoor komt te staan. De voorzitter antwoordde 5000. Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1931. De rekening sloot bij den gewonen dienst met een ontvangst van 66259.03 en een uitgaaf 57598.76, saldo 8660.27. Ka- pitaaldienst ontvangst 47000, uitgaaf 46.000, saldo 1000. Voorloopige vaststelling rekening- en licht- bedrijven 1931. Door alle raadsleden is de rekening nagezien en in orde bevonden. Indiening gemeentebegrooting 1933. Door B. en W. is de begrooting ingediend, echter nog niet met vaste cijfers, dit kan eerst ge schieden ongeveer half November. Voorstel tot overname steenen Bovenweg ten behoeve van den Achterweg. Mede door dit punt, zeide de voorzitter, is deze vergadering noodig geweest. Na bespreking met het Hoogheemraad schap is besloten dat de 2 M. zijkanten van den Bovenweg van geheel nieuwen stfen zul len worden opgetrokken. Daardoor worden aan de gemeente aangeboden de nog goede steenen welke uit den weg komen voor zoo een schappelijken prijs, dat B. en W. meen den dit niet te mogen laten voorbijgaan. De bedoeling is om 800 M. van den Ach terweg te bestraten met een breedte van 3 M. om de 100 M. 4 M. voor z.g.n. vluchtheu vels voor passeeren enz., hierbij is dan inbe grepen de Boeterslaan. Het Hoogheemraadschap zal toezicht hou den op de werkzaamheden, de steenen zullen moeten kosten 6 per duizend franco plaats van bestemming. Nieuw kosten de steenen 30. De geheele kosten zouden zijn 2200 tot 2300. De steenen kunnen voor den Achter weg best dienst doen, omdat deze toch niet zoo druk wordt bereden. Met een kleine over schrijding over de begrooting straatwerk kunnen wij dit uitvoeren uit de gewone mid delen. De begrooting bedraagt 2500 en er is thans gebruikt 900. De heer SnelHet was toch het doel om dezen steen voor den Onderweg te gebruiken. De voorzitter: Door het drukke verkeer langs den Benedenweg is 't niet mogelijk om daar nog steenen te plaatsen, aanvankelijk wal dit wel het doel geweest. De heer Snel dacht dat de v. d. Vijzellaan b.v. eerder moest worden bestraat dan de Achterweg. De voorzitter antwoordde, dat indien stee nen overblijven dit kan gebeuren. De heer Lek was van oordeel, dat de Ach terweg altijd stiefmoederlijk is behandeld, dus was hij voor het voorstel van B. en W. De lanen komen later aan de orde. De heer C. Duif was voor de bestrating van den Achterweg, doch zou de v. d. Vijzel laan vóór de Boeterslaan willen bestraten. De heer M. DuifWij hebben op de ge meentebegrooting uitgetrokken 2500 voor wegenonderhoud. Is dit nu voor onderhoud of voor nieuwen aanleg? De voorzitter: Omdat wfj den post op de begrooting hebben wenschten B. en W. geen geldleening te sluiten, doch dit voor onder houd te nemen. De heer LekMet het oog op het batig sal do op de gemeenterekening kan ik er mij mee vereenigen. Weth. Muurling zeide, indien de steenen eerst worden opgeborgen en later voor den Benedenweg worden gebruikt, zou dit veel duurder kosten. Met algemeene stemmen aangenomen. Door oen heer Modder wordt dagelijks ge constateerd, dat de vluchtheuvel te groot is en hij ondervindt tevens last met zijn benzi nepomp. hij dat niet zeggen kon; hij moest boete doen. En den volgenden dag deed hij boete, toen hij, nederig gestemd, bij haar kwam. Plicht matig ontving ze hem en bood hem haar wang voor een kus, maar hij voelde hoe ze zich terug trok en in haar oogen zag hij, hoe zij er onder leed hem te moeten veroor- dcelen. Hij zag, en zulke dingen merkte hij gauw op, hoe haar voor het eerst zijn kale zwarte jas, zijn gerafeld linnen en de kale chique van zijn voorkomen opviel, dat ook zoo'n schelle tegenstelling vormde met de weelderige omgeving, waarin ze zich nu be vond. En hij wist dat zij geen onreine ge dachten had, maar dat alles haar hart diep gewond had; zich op de lippen bijtend, wendde zij haar hoofdje op zij, zoodat hij het niet zou bemerken. Ik zou je graag vertellen wat ik gedaan heb, zei hij na wat onsamenhangend gepraat over Lucilla. Ik heb getelegrafeerd naar Chartres en naar Brantome om te zeggen, dat je veilig en wel hier bent en ik heb aan je oom Gaspard geschreven over Lucien Vi- riot. Je zult er niets meer over hooren, tenzij je tante Clothilde naar Brantome gaat, waar ik hard aan twijfel. Dank u, vader, zei Félise en die gewone woorden klonken haar koud in de ooren. Ze was bevrijd van de nachtmerrie van de laat ste weken, maar ze vond weinig vreugde in haar vrijheid. Toen vroeg zij: Hebt u aan oom Gaspard geschreven, waarom ik wegliep van tante Clothilde? Genoeg voor hem om het te begrijpen. Hij zal je niets vragen, dus je zult ér met hem niet over behoeven te spreken. En zou dat niet ondankbaar zijn? Ik ben toch al zoo ondankbaar tegen hem geweest. Fortinbras wilde zijn hand liefkozend od De heer C. Duif zeide juist vanmorgen nog zijn aandacht er aan te hebben geschonken Hij acht het zeer gewenscht, dat hier verbe^ tering wordt gebracht E>e heer Snel onderschreef dit volkomen. Dit zal worden opgelost door B. en W. Gedeeltelijke verwijdering boomen Boven weg. Voor eenige jaren, zeide de voorzitter, heeft de raad reeds besloten om de boomen uit te dunnen tot de helft. Dit is nooit uitge voerd, doch thans wordt de toestand voor de bewoners onhoudbaar wegens de vele scha duw in de huizen. Het dunnen zal lucht en licht ten goede ko men. We zouden het hout gratis voor het rooien kunnen aanbieden aan particulieren. De heer Snel juichte het toe. De Twuyver- weg, waarmee voor eenige jaren hetzelfde is gedaan is thans schitterend. De heer Lek was ook van meening, dat vooral voor 't opdrogen van den weg enz., 't gewenscht is dit te doen. De heer M. Duif vond het thans geen tijd om boomen te rooien. Alles staat in vollen bloei. De tijd is absoluut ongeschikt. De heer Snel zou de boomen willen laten rooien door de werkloozen voor werkver schaffing en dan het hout laten stukhakken en verkoopen. Op het voorstuk van het voet balveld is ruimte genoeg. De heer M, Duif maakte hier tegen veel be zwaar. Hij wilde gewoon rooien en dan als parkhout verkoopen, doch niet fijn laten za gen. Dat hebben we al eens meer gedaan, daar weten we alles van. Het is thans, zeide de voorzitter, de tijd om de boomen te rooien. De weg is nu toch in disorde. Hiervoor zullen dan werkloozen worden aangezocht. Goedgekeurd. De heer Snel kwam nog even terug op het terugzetten der hekken, waarom de hekken der particulieren terug en waarom de draai bij de kerk niet verbeterd? De voorzitter was van meening, dat juist die bocht moet blijven. Daardoor zullen de auto's minder hard kunnen rijden en dit is voor de schoolkinderen van veel belang. Wij hebben altijd kunnen zien dat de auto's hier zachter rijden. Indien de weg rechter wordt gemaakt, zal dit niet meer zoo blijven. Hierna sluiting. Maandagavond vergaderde de afd. Wie- ringerwaard van de Holl. Mij. van Land bouw onder leiding van den heer Daan Kaan in de plaats van den heer P. J. Vis- scher, die nog geen lust gevoelde de verga dering te leiden. Aanwezig waren slechts 12 leden. De heer Kaan deelde mede, dat de heer Visscher ook bedankt heèft als bestuurslid, waarbij waardeering werd geuit voor het geen hij in het belang van de Maatschappij van Landbouw heeft gedaan. De voorzitter vond het jammer dat de heer Visscher bedankte doch deze bleef bij zijn besluit. Dqp sprak de heer Kaan zijn spijt uit over de geringe opkomst, het is steeds hameren op hetzelfde aambeeld. Meer dan ooit is te genwoordig samenwerking noodzakelijk. Het hoofdbestuur doet zelf zeer veel werk, al is het dan niet altijd met het gewenschte succes. Ingekomen stukken. Een circulaire van het hoofdbestuur waar bij medewerking wordt gevraagd inzake in ventarisatie van schapen. De voorzitter deelde mede, dat door het be stuur reeds een opgave is gedaan van het aantal schapen in deze gemeente. Een circulaire van het hoofdbestuur dat een rijkscommissie is ingesteld verband hou dende met het houden van een cursus voor eerste hulp bij bedrijfsongevallen. De voorzitter lichtte toe dat het nog niet zeker is of er subsidie en materiaal wordt gegeven. Het zal van de belangstelling af hangen of een dergelijke cursus kan door gaan. Het lesgeld bedraagt 2 waarvoor 15 lessen worden gegeven. Dr. de Vries heeft zich bereid verklaard een eventueelen cursus te leiden. Mocht de subsidie niet worden gegeven dan is de be doeling van het bestuur om overleg te ple gen met het Witte Kruis. Een circulaire, verband houdende met de slechte toestanden in den tuinbouw. Er is een bureau ingesteld voor in- en verkoop va» aardanpelen, kool enz. om deze in den komen den winter te gebruiken als veevoeder. Hier van werd niet veel resultaat verwacht. Er zal evenwél bekendheid aan worden gegeven en dan zal worden afgewacht of er belangstel- ling voor bestaa_C haar hoofd leggen, zooals hij zijn heele le ven zoo dikwijls gedaan had, maar zich be denkende, trok hij zijn hand terug met een zucht. Je oom is de beste en eerlijkste man, dien ik ooit heb ontmoet, zei hij. En hij houdt zooveel van jou en jij houdt zooveel van hem en waar liefde is, kan geen ondankbaarheid zijn. Maar daar is één ding, wat je hem nooit behoeft te vertellen, en dat is wat je gisteravond in de Rue Maugrabine hebt ge zien. Dat heb ik al gedaan. Dus er zijn geen geheimen tusschen jullie. Met haar gespannen jong gezichtje zat ze op haar tanden te staren. Weer zag hij die vuile feeks. Ze zou haar zien tot op haar sterfdag. Maar ze zou er met niemand over spreken. Fortinbras stond op, kuste haar op het voorhoofd en ging naar zijn dagelijkschen arbeid om geluk te bezorgen aan menschen, die er angstig om smeekten. HOOFDSTUK XIII. Lucilla Merriton had veel geld, een warm hart en een aardig talent voor schilderen. Het laatste gaf haar toegang tot den kring van kunstbeoefenaars in en rondom de Rue Bonaparte, het tweede bezorgde haar een ze kere populariteit onder hen en het geld stel de haar in staat te doen wat haar vriendelijk hart ingaf. Wanneer haar intieme kennissen die voor het meerendeel hard werkende, on bemiddelde Engelsche meisjes waren, haar onder handen namen over haar weelderige levenswijze en haar zeiden, dat dit niet in stijl was met de sobere manier van leven in het Quartier latin, waar men gewoon was zich te behelpen, gaf ze dat volmondig toe, doch ze veranderde niets aan haar doen en Een circulaire van het hoofdbestuur inzake de crisisvarkenswet. Inlichtingen werden ge vraagd over personen die misschien willen deelnemen in een commissie. De voorzitter zeide, dat Noordholland verdeeld is in districten. Hier bestaat het uit 5 gemeenten n.1. Wieringerwaard, Wierin- germeer, Winkel, Barsingerhorn en Scha- gen. In dit district zijn benoemd een persoon uit Winkel, een uit Schagen en de heer Daan Kaan uit Wieringerwaard. Vanuit de vergadering gingen stemmen op dat deze wet momenteel contra werkt. De afd. Eijerland op Texel vroeg adhaesie- betuiging inzake internationale crisisbestrij- ding. voor kennisgeving aangenomen. In verband met de uitvoering van de crisis pachtwet vroeg het hoofdbestuur opgave van personen zoowel verpachter als pachters om voorgedragen te worden deel te nemen in een pachtbureau. Het bestuur heeft een drie tal personen opgegeven, doch het hoofdbe stuur heeft andere personen benoemd. Na nog enkele ingekomen stukken werd medegedeeld, dat voor een cursus voor eer ste hulp bij bedrijfsongevallen reeds een 20- tal personen is opgegeven. Verder dat wederom pogingen aangewend zullen worden om gezamenlijke aankoop mo gelijk te maken. Er zal inmiddels vrijblijvend prijsopgaaf van sommige artikelen worden gevraagd. Dan is het de bedoeling van het bestuur om dezen winter een of twee praatavonden te doen houden en dan b.v. voor den eersten avond den heer Veenstra te vragen iets te vertellen over zijne ervaringen inzake proef velden. Mocht deze avond slagen dan kan er nog over een tweeden avond worden ge dacht. Als bestuursleden werden herkozen de heer D. Sleutel en gekozen de heeren P. Blaau- boer Cz. in plaats van den heer C. Waiboer Cz. die periodiek moest aftreden en de heer D. Rademaker in plaats van den heer P. J Visscher die bedankt heeft. In een volgende vergadering zal er waat- schijnlijk een voorstel komen over het houden van een boekhoudcursus wat zeer gemakke lijk mogelijk wordt gemaakt omdat men dan onder leiding een cursus kan volgen over eigen boekhouding. De behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering welke Woens dag te Rotterdam wordt gehouden gaf geen aanleiding tot bespreking. De afgevaardigde zal voor hoofdbestuurslid den heer Kramer Glijnis stemmen, terwijl hij opdracht krijgt tegen het voorstel-Bodegraven te stemmen Bij de rondvraag stelde de heer Radema ker voor, dat namens de afdeeling aan het polderbestuur zal worden verzocht de ver ordening op het schoonhouden der wegen een beetje soepel toe te passen. Men kan toch niet alle kruimeltjes opzoeken. De heer Haringhuizen, tevens Dijkgraaf, merkte op dat het polderbestuur dan weder- keerig medewerking aan de landbouwers kan vragen om de wegen zoo goed mogelijk te houden. Na een vervelende discussie werd dit voor stel met 6 stemmen voor, 1 tegen en 6 blan co aangenomen. De heer J. C. Bakker vroeg inlichtingen over de betaling bij het centraal bureau. De voorzitter lichtte toe dat dit a contant gaat. De heer Haringhuizen vroeg in verband met de komende werkloosheid medewerking van de afdeeling. Dit werd toegezegd. Daarna sluiting. ZUIDSCH AR W OUDE. Maandagavond werd in het lokaal van den heer P. Kramer, alhier, een vergadering gehouden door de afdeeling Zuidscharwoude van den Neutralen Bond van Boeren, Land en Tuinbouwers. Een 60-tal personen was aanwezig. De voorzitter, de heer J. Klingeier, opende de vergadering met een woord van welkom en wees er op, dat een maand geleden op de te Alkmaar gehouden vergadering verschillende voorstellen waren öm te demonstreeren. De een wilde naar Amsterdam, een ander naar Den Haag en weer een ander naar Alkmaar. We hebben toen besloten om eerst maar naar Alkmaar te gaan, omdat de tuinders niet ge wend zijn om te demonstreeren. Dit is den 24sten Augustus een enorm succes geweest en het was afgesproken, als Alkmaar slaagde, zou men naar Amterdam gaan. Er zullen er evenwel in Amsterdam meer moeten zijn dan in Alkmaar, want in Amsterdam heb ie nie*s aan een paar duizend man. Spr. bracht een woord van dank aan het hoofdbestuur voor de goede leiding der demonstratie. Tevens aan de heeren D. de Geus Jbz., A. Kout, S. en A. laten. Ze was een rijk vagebondje met een groot fortuin, dat ze van haar reeds lang overle den moeder geërfd had, met geen andere fa miliebanden dan haar vader, directeur van een spoorwegmaatschappij en getrouwd met een veel jongere vrouw, een schoolkameraad van haar, aan wie ze altijd een hekel had ge had. Maar in de wereld, die voor haar open lag, d.w.z. de beschaafde landen van beide halfronden, had zij zeer veel vrienden. En geen menschelijke wil controleerde haar han delingen. Ze was vrij om te leven, waar ze wilde. De laatste drie jaren had ze haar hoofdkwartier te Parijs om er te leeren schil deren. Maar waarom dat mee zou brengen een hard bed en een ongezellige kamer en onsmakelijk eten in le petit Cornichon, had ze nooit begrepen. Wanneer op het atelier bij zonder hard gewerkt werd, ging ze haar lunch gebruiken in le petit Cornichon. 't Was gemakkelijk en ze was jong en ze dorstte naar een teug uit het volle leven en het bab belen en opscheppen van al die mateloos eerzuchtige menschen interesseerde en amu seerde haar, maar het eten vond ze afschu welijk en de algemeene gewoonte om voor het maal mes, vork en lepel te reinigen, wal gelijk. Maar daar zij een echte lady was, deed zij aan die gewoonte op keurige wijze mede, en wat het sluiten van kameraadschap betreft, hier traden haar democratische be ginselen naar voren. Haar studiegenooten vormden de maatschappelijke toonladder. Zij beschouwde kapotte schoenen en kaal versle ten kleeren slechts als een onbelangrijken te genslag van de fortuin, zooals een gebroken neus of een afgezet been De flat op de Bou levard St. Germain was een toevluchtsoord voor menigen hongerigen jongen man ea Beets voor het beschikbaar stellen van hun motorbooten, den heer P. van Exter voor het beschikbaar stellen en in orde brengen van het houtwerk en den heer C. ter Hofstede voor het beschikbaar stellen van het benoodigde carton De heer Jb. Kramer begon met den brief van het Hoofdbestuur voor te lezen, waarin wordt aangedrongen op voldoende deelname. De datum der demonstratie zal tusschen 11 en 17 September zijn. De neringdoenden, schippers en handelaren zijn ook uitgenood digd, omdat de heerschende nood op hen zal afdruipen. Dat kan niet uitblijven. Ze zullen den terugslag ondervinden. We zijn nu zoo ver gekomen, dat we wel kunnen koopen, maar niet meer betalen. Spr. bracht hulde aan Koedijk, van welke plaats er 280 demon» stranten waren, waaronder neringdoenden. Ditmaal hebben de thuisblijvers ongelijk ge had. Spr. had den Commissaris van Politie te Alkmaar gesproken, die hem mededeelde vol lof over de demonstratie te zijn en zeide, dat de stad onder den indruk was. Het is noo dig in Amsterdam te demonstreren. De ernst van den tijd dringt ons. Spr. wees op de delegatie, die bij den minister is geweest, die wel een vermoeden heeft geuit, doch geen toe» zegging heeft gedaan van een toeslag met terugwerkende kracht. Spr. hoopte, dat allen als één man zouden opstaan en meegaan. Dat zal indruk maken op de volksvertegenwoordiging. Het zal een teeken zijn, dat het geleuter moet ophouden, dat we daden verwachten en geen woorden, Spr. wees er verder op, dat er feitelijk 300 menschen te kort op den akker zijn. En wat doen die menschen? Ze zijn aan het boonen afhalen om anderhalve cent te verdienen. Ook de vrouwen zullen mee moeten naar Amsterdam. Het percentage der vrouwen was bij de laatste demonstratie van onze af deeling te gering. We moeten echter toonen, dat we ordelijk demonstreeren kunnen. Spr. bracht hulde aan de bemanning van de „Rot terdam", die midden op zee het solidariteits gevoel liet spreken. We moeten achter elkaar staan, het gaat om het behoud van den tuin bouw. De voorzitter zeide, dat de aandacht op de tuinders moet worden gevestigd. We moeten tegen onze kinderen kunnen zeggen, als ze ons vragen, wat we wel hebben gedaan In dezen tijd, dat we alles hebben gedaan wat menschelijkerwijs gesproken mogelijk is. E>e heer C. de Boer Wz. vroeg, hoe het be stuur dacht naar Amsterdam te gaan. Ten tweede hoe ze dachten te werken met het waardelooze goed. De heer S. de Boer Kr. zeide, dat de Koe dijkers een boot wilden huren, dat is het goed koopst. Spr. heeft met buitengewoon genoegen de demonstratie te Alkmaar bijgewoond en zeide alle bewondering te hebben voor de sprekers, die, uit onze menschen, zoo goed den toestand hebben weergegeven. Spr. geloofde, dat het bitter noodzakelijk zal zijn, dat ge demonstreerd wordt tot een wetsvoorstel in de Kamer aanhangig wordt gemaakt. De minister zal klaar zijn met plannen, doch wat hij heeft, weten we niet. Er zal daar om veelvuldig moeten worden gedemon streerd. Spr. had eigenlijk liever, dat de heele tuinbouw in den Haag demonstreerde, dat zou de klap op de vuurpijl zijn. Zou het niet mo gelijk zijn, dat de Neutr. Bond dit voor elkaar maakte met de commissie, die bij den mi nister is geweest? Die vertegenwoordigde toch den geheelen tuinbouw. Eigenlijk is er in Nederland geen tuinbouw, want een minister van tuinbouw hebben we niet, ook geen van landbouw. Nu is er geen tuinbouw, doch in oorlogstijd kon men ons wel vinden. Omdat onze producten niet demonstreeren, moeten wij dat zelf doen. Als de boter goedkoop is, kan ieder goedkoope boter koopen, doch als de kool goedkoop is, moet men ze in de stad toch nog duur betalen. Hoe slecht het hier is, is eigenlijk niet te zeggen. De voorzitter zeide, dat de schippers van de Beurtbevrachting genegen waren de tuin ders naar Amsterdam te brengen voor 0.25 per persoon. Dat kan men toch niet weigeren. De heer E. Vlug wilde bij het spoor aan vragen of ze geen goeden extratrein wilden inlasschen als wij met 'n paar duizend man kwamen. Men moet bedenken, dat de tocht 4 lA uur duurt, dus tesamen 9 uur. De heer Kramer deelde evenwel mede, dat de spoorwegen niet veel reductie geven. Hierna werd nog even van gedachten ge wisseld. Staande de vergadering werd door 74 per sonen toegezegd, dat ze meegingen naar Am sterdam, terwijl men zich nog tot Dinsdag avond kan opgeven bij het bestuur. De heer D. Zeeman wilde verschillende personen langs de huizen laten gaan om de menschen op te wekken, mee te gaan, doch menig hongerig jong meisje. En ze vonden den weg daarheen, niet omdat ze hongerig waren, maar omdat Lucilla dadelijk gepeild en gevonden had wat op den bodem van hun zielen lag. Het is dus best te begrijpen hoe Lucilla de weldoende fee uithing, zonder zich hiervan in het minst bewust te zijn. Met Félise deed ze dit zoo aardig, dat ze in een paar dagen dit jonge meisje tot haar slavin en aanbidster maakte. Ze liet haar veel zien van Parijs. Zij fabriceerde voor haar een avondtoiletje en onder de nominale bescherming van een jongen landsman aan het Gezantschap, nam ze haar meer naar het Café de Paris, om te dineeren en daarna naar het Theatre du Gymnase. Een groote, zacht rijdende auto met heerlijke kussens voerde hen door de eindelooze straten, en wanneer ze thuis waren, scheen die auto al- rijd klaar voor hen te staan bij den trottoir band van den Boulevard St. Germain. Lucilla liet het kopje van de kleine veld muis duizelen van de vele indrukken. Félise vereerde haar als een godin en noemde haar met diepen eerbied bij haar voornaam, wat Lucilla haar gevraagd had. Een aardig, jong ding, verrukt over al, wat ze had gezien, werd met een poesje in de eene en een Pekineesje in de andere arm na een snelle autorit door een gedeelte van Frankrijk, in de schemering met een sierlij ken zwaai van de limousine, gebracht voor de welbekende voordeur van het Hotel der Grottes. Baptiste, in zijn groenen boezelaar, sperde zijn mond wijd open, toen hij haar zag, schuifelde naar binnen en riep zoo hard hij kon: Monsieur c' est Mademoiselle! Wordt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5