1Bifutmtand de winkelsluitingswet geldt ook voor artis. een marechaussee voor den krijgsraad. WIERINGEN, URSEM. NOORDSCHARWOUDE. WARMENHUIZEN. TEXEL. HEILOO. STOMPETOREN. r 1OI8 aangesteld, had verd. aanvanke- salaris van 1.000, dat opgeklom- j- tot 5000. Hoofdzakelijk werden "Iddies van Rijk, provincie en gemeenten sUPt aestort en quitanties gefingeerd. Het O M. eischte anderhalf jaar gevange- ""oe verdediger, mr. Paul Tripels uit Roer bond, pleitte clementie. Onlangs is voor den Amsterdamschen kan tonrechter mr. L. S. G. de Hartog de zaak Ljiandeld van den buffetpachter uit „Artis", x* op een Zondag uit een kiosk op het terrein (jer tuinrestauratie versnaperingen had ver kocht en daarmee in strijd zou zijn geweest de winkelsluitingswet. De kantonrechter heeft in deze zaak gister schriftelijk vonnis gewezen en den bulfet- pachter veroordeeld tot een gulden boete. In zijn vonnis overwoog mr. De Hartog en dit in tegenstelling met hetgeen verdachte's verdediger had aangevoerd dat de artike- ;«i niet werden verkocht voor „gebruik ter plaatse". Zelfs wanneer men dit „gebruik ter plaatse" in zoo ruimen zin opvat dat men daaronder ook gebruik in de onmiddellijke nabijheid van de kiosk verstaat, dan is dat hier nog niet het geval, want het „snoep goed voor mensch en dier' wordt in den ge- heelen Artistuin genuttigd. De bepalingen van de winkelsluitngswet zijn hier dus toe passelijk. Had een man neergeschoten wegens rijden zonder licht. Gister werd voor den Krijgsraad te 's-Her- togenbosch behandeld de zaak tegen L. H. S., 45 jaar, geboren te Thorn, marechaussee der He divisie Koninklijke Marechausseebrigade Sittard, wien ten laste werd gelegd dat hij op of omstreeks 15 Mei 1932 te Obbicht, opzet telijk met het oogmerk hem zwaar lichamelijk letsel toe te brengen uit een met scherpe pa tronen geladen zelflaadpistool twee schoten beeft gelost in de richting van J. W. van der Wauw, ten gevolge waarvan deze door een der afgeschoten kogels in den rug is getrof fen. Deze kogel is in de borstholte doorge drongen en heeft de groote bloedvaten ver brijzeld, waardoor een groote hoeveelheid bloed in de rechterborstholte werd uitge stort en Van der Wauw den dood door ver bloeding is gestorven. Het geval speelde zich af in den avond van 15 Mei op den openbaren weg. Beklaagde was voor eigen gencegen, dus niet in dienst als marechaussee en onbezoldigd rijksveld wachter, met zijn rijwiel op den weg in ge zelschap van zijn verloofde, toen hij een man zag naderen, eveneens per rijwiel, doch zon der licht. Hij riep den man aan om af ie stappen, toen deze op een afstand van pi.m. 30 M. van hem was genaderd, doch er werd geen gevolg aan gegeven, en daar het be klaagde voorkwam, in aanmerking nemende diens leeftijd en zijn zonderlinge houding, dat de man meer op zijn kerfstok had, sprong bij op zijn fiets en zette den vluchteling na, die inmiddels zijn vaart aanmerkelijk had ver sneld. De achtervolging ging over een af stand van 700 a 800 M. Toen beklaagde bui ten adem begon te geraken, nam hij zijn pis tool uit den zak, een wapen, dat hij vol gens de dagvaarding op dat oogenblik niet gerechtigd was bij zich te dragen en loste een schot in de lucht, om den man schrik aan te jagen; vervolgens riep hij den man nogmaals aan en toen hij genaderd was op een afstand van ongeveer drie Meter en de man nog niet aan de vordering om af te stappen gevolg gaf en zelfs nog honend om keek, wilde beklaagde een tweede schot af vuren met de bedoeling het rijwiel stuk te schieten of den man in de beenen te raken, doch het schot ging te vroeg af en trof den man in den rug. Deze overleed bijna onmid dellijk daarna. Beklaagde bekende het hem ten laste ge legde, doch beweerde, volgens de Tel., dat hij als politieman steeds in dienst was, vooral omdat hij ook buitengewoon commies en on bezoldigd rijksveldwachter was. Ook al was hij vrij van dienst, dan droeg hij nog een re volver; voor zoover een browning, omdat «en dienstrevolver te zwaar is. De voorzitter van den krijgsraad wees be klaagde op zijn dienst/oorschriften, volgens Welke hij geen zelflaadpistool mocht dragen. Er werden zes getuigen gehoord, die a'- leen verklaringen gaven over het vinden van den verslagere. De auditair-militair, mr. Aghina, requisi toir nemend, bracht naar voren, dat verdedi ging wel de vraag zal stellen of beklaagde 3ls hij niet in functie is, ook een vuurwapen mag dragen; deze vraag kan thans niet be antwoord worden, omdat er geen deskundige Is. Ook dient beantwoord te worden de vraag, of de hevige neusbloeding, die de ver- slagene heeft gehad, de doodsoorzaak kan zijn geweest. Spreker stelde daarom voor, de zaak aan te houden voor nader onderzoek. De verdediger, mr. E. van Zinnicq Berg maan achtte uitstel ongewenscht. doch legde zich ten slotte neer bij de meening van den auditeur-militair. Na in raadkamer te zijn geweest, werd de veidere behandeling der zaak door den "ijgsraad uitgesteld tot 27 Sept. a.s. VERDEELING der RECHTBANKEN IN HET RESSORT VAN HET AMSTERDAMSCHE GERECHTSHOF. Wij publiceerden dezer dagen een betoog, ®*t de bekende kinderechter, mr. G. T. J. de J°ngh in het Hbld. heeft gehouden en waar- jo hij adviseerde de Alkmaarsche rechtbank behouden, de Haarlemsche op te heffen en ?fct gerechtshof van Amsterdam naar Haar- «n over te brengen. Mn was *e verwachten, dat een dergelijk i orstel wel bestrijding zou vinden en wij a en hier dan ook een ingezonden stuk van •r", J- Kruseman volgen, dat gistermorgen Hbld, is opgenomen, nnïrr artikel van mr. G. T. J. de Jongh schi? mii M eenig antwoord. Mr. De Jongh 'Jnt met zijne gedachten nog te leven in n lang vervlogen tijd, toen er Provinciale Gerechtshoven bestonden. Thans is het ver band tusschen Hof en Provincie opgeheven: het ressort van het Amsterdamsche Hof om vat de Rechtbanken te Amsterdam, Haarlem, Alkmaar en Utrecht. Hiervan vormt Amster dam het natuurlijke centrum. Het Paleis van Justitie te Amsterdam lijdt, na de verbouwing, welke ten vorigen jare plaats vond, niet meer aan een „nijpend ge brek aan ruimte, waardoor iedereen in zijn werk wordt belemmerd", gelijk mr. de Jongh beweert. De kinderrechter, evenals de politie rechter, hebben behoorlijke lokalen verkre gen, waardoor de Zesde Kamer der recht bank eveneens ruimere lokaliteit ter beschik king verkreeg. Het Bureau voor Consultatie heeft het dringend noodige zittingslokaal be komen en er zijn nog geen andere verbete ringen in de inrichting aangebracht, terwijl de gemeenschappelijke zittingzaal, voor Rechtbank èn Hof dienst doende, geheel ter beschikking der Rechtbank is gesteld. Door een en ander is het voor den dienst bezwaar lijke optrekken eener tweede verdieping op het achtergebouw voorkomen en is voorshands aan redelijke eischen voldaan. Bovendien neemt, na den stortvloed van processen uit den oorlogstijd, thans het aantal rolzaken geleidelijk af, zoodat dit argument voor ver dere uitbreiding der lokalen is vervallen. Het overgroote deel der appèlzaken aan het Hof komt voort uit de Amsterdamsche rechtbank, zoodat dezelfde procureurs de za ken in beide instantiën behandelen. Het voorstel der commissie-Weiter om de ook m.i. nuttige rechtbank te Alkmaar op te heffen, piaatst de regeering voor eene moei lijke afweging van belangen. Echter is in elk geval de Haarlemsche rechtbank belangrij ker dan die te Alkmaar. Mr. De Jongh is reeds eerder met zijn zon derlinge plan voor den dag gekomen, om het Hof naar Haarlem te verplaatsen. Dit plan had en heeft niet de geringste kans van sla gen. Waar echter door de voorstellen der Commissie-Weiter levensbelangen der Neder- landsche Justitie aan de orde Komen, bewijst men m.i. de zaak geen dienst door zulke on doordachte contra-plannen onder de aandacht van het publiek te brengen. Laten in deze moeilijke tijden de leden der Rechterlijke Macht het hoofd koel en hun kruit droog houden, om, als de voorstellen van den mi nister van justitie verschenen zijn, zoo noo- dig, op te komen ter verdediging van de wer kelijke, niet van denkbeeldige, justitieele be langen", Mr. de Jongh heeft daarop als volgt geant woord: Met de laatste opmerking van mr. K. zijn wij het niet eens. Indien wij met onze opmer kingen wachten, totdat in Den Haag alles gepoft en gebraden is, visschen wij achter het net en kunnen wij met onze bezwaren even goed thuis blijven. Mr. K. gaat overigens niet in op de hoofd zaak en hij laat onze beide hoofdargumenten onaangeroerd. Het voornaamste betoog is, dat, indien in Noordholland één rechtbank opgeheven moet worden, het voor de hand ligt, dat dit lot Haarlem treft, daar Alkmaar veel meer centraal is gelegen en een groot deel van het arrondissement Haarlem econo misch veel meer relaties heeft met Amster dam dan met Haarlem. Dit zoo zijnde en door mr. K. wordt het niet aangevochten zal de Zaanstreek en de Meer bij Amsterdam getrokken moeten worden en dan zal 't Paleis van Justitie, dat nu al een nijpend gebrek aan ruimte vertoont ieder kan des och tends tegen tien uur de boden door het ge bouw zien rennen om een vertrek op te snor ren voor een enquête of andere comparitie eerst recht veel te klein worden om in de behoefte te voorzien. In normale tijden zou een nieuw Paleis van Justitie aan de Prinsen gracht of ter plaatse, waar zich nu het ver ouderd Huis van Bewaring bevindt, aller minst een luxe beteekenen, doch nu is daar van geen sprake. Door het beschikbaar worden van het Haarlemsche Gerechtsgebouw, kan echter op zeer voordeelige wijze deze uitgave worden voorkomen. Van welken kant men de zaak dus beziet, lijkt het een logisch en praktisch plan, waar bij de bezwaren lang niet opwegen tegen de voordeelen. Indien men zijn hoofd maar koel weet te houden. Zooals van een jurist verwacht kon wor den, heeft mr. Kruseman zich alles behalve overtuigd getoond en daarom gisteravond in het Hbld. nog het volgende geschreven: Ten onrechte verwijt mr. De Jongh mij op de hoofdzaak niet te zijn ingegaan. Immers ik toonde aan, dat er geen verband bestaat iusschen de ressorten der Hoven en het admi- nistrateive gebied eener provincie. De grond stelling van mr. De Jongh: „als er in N.H. één rechtbank opgeheven moet worden" is onjuist. Men zal niet voortgaan met provin- cies-gewijs rechtbanken op te heffen, maar er zullen eventueel een aantal rechtbanken der tweede klasse opgeheven worden, evenals eenige jaren geleden de rechtbanken te Zie- rikzee en Heerenveen opgeheven zijn, omdat men meende, dat, bij de tegenwoordige ver keersmiddelen de aldaar behartigde weinig omvangrijke rechtsbelangen wel bij de aan- trenzende grootere rechtbanken behandeld onden worden. Met dit stelsel komt het denkbeeld van mr. De Jongh, om de rechtbank te Haarlem, die tot de eerste klasse behoort, op te heffen, :n strijd. Als men het onderscheid in het oog houdt tusschen de ressorten der colleges en de administratieve indeeling van het Rijk in provinciën en inziet, dat elke indeeling hare eigene eischen heeft, ontvalt de grondslag aan het betoog van mr. De Jongh. Overigens blijkt uit de artikelen van mijn geachten tegenstander, dat hij de organisatie van de appél-rechtspraak in het ressort van het Amsterdamsche Hof niet overziet, en dat hij niet begrijpt welk een omslag en verwar ring er zouden ontstaan als de appèllen in burgerlijke en strafzaken uit dit geheele res sort, ook uit de door mr. De Jongh over het hoofd geziene rechtbank te Utrecht, voortaan te Haarlem behandeld zouden moeten wor den. Ik moet dan ook blijven waarschuwen te gen dergelijke particuliere plannen, welke berusten op onvoldoend inzicht in het geheele onderwerp en alleen geschikt zijn om ae aan dacht van de belangrijke kwestie, waarom het gaat. af te leiden. Mr. de Jongh antwoordde hierop: Dit wederwoord van mr. K. getuigt van meer waardeering voor mijn voorstel, dan zijn oorspronkelijke bestrijding. Hij begint nu den ernst er van in te zien en beroept zich, met voorbijgang van mijne hoofdargumenta tie, op de indeeling der rechtbanken in die der le en 2e klasse. Hij weet evengoed als ik dat dit onderscheid slechts van formeelen en fic- ticven aard is, maar ik weet evengoed als hij, dat dergelijke argumenten het in Den Haag beter doen dan zakelijke redeneeringen. Wij zullen hem dan het laatste woord laten, ter wijl het allerlaatste woord aan de regeering zal zijn. Over het lot van deze plannen ma ken wij ons echter niet de minste illusie. Men kan verstandig bezuinigen en onverstandig en in deze Weiteriaansch periode, nu ieder het hoofd verloren heeft, zal aan de IaÜste methode wel de voorkeur gegeven worden. Zuiderzeesteun we!. Belanghebbenden worden er aan her innerd, dat aanvragen om uitkeering wegens waardevermindering ingevolge art. 8a van het Zuiderzeesteunbesluit bij den Rijksdienst moeten worden ingediend uiteriijk op 31 De cember 1932. Men zal dus goed doen, thans formulieren in te vullen, die ter gemeente secretarie verkrijgbaar zijn. Het zeegrasbedrij}. Zooals bekend is, zijn de resultaten van het zeegrasbedrijf dit jaar zeer slecht, zoo wel met gemaaid als gevischt zeegras. Daar de meeste pachters van dijksperoeelen nu niet in staat zullen zijn de pachtsommen te vol doen, heeft het bestuur van de visschersver- eeniging D. E. T. V. zich met een verzoek om pachtvermindering tot den minister van fi nanciën gewend en dit verzoek ook monde ling toegelicht bij den ontvanger der regis tratie en domeinen. Het gemeentebestuur van Wieringen heeft eveneens hierover gegevens verstrekt aan genoemden ontvanger, waar uit o.m. blijkt, dat de oogst van gevischt zee gras dit jaar niet veel grooter zal zijn dar, 1000 pakken van 100 K.G. tegen minstens 5000 pakken in andere jaren. Voor het ge maaide zeegras van Wieringen zijn deze cij fers rond 2000 en 6000 balen. Meerdere factoren maken den toestand voor de visschers nog ongunstiger, o.m. de lagere prijzen en het vrijwei waardelooze grasgewas Het gemeentebestuur ondersteunt dan ook het verzoek van D. E. T. V. en schrijfi o.a., dat de visschers, zelfs als zij ge heel van betaling werden vrijgesteld, dit jaar nog niet hun brood' met de zeegrasvis- scherij zouden kunnen verdienen. De oorzaak van de slechte resultaten is te zoeken in een ziekte, die dit jaar het gewas heeft aangetast. Het zeegras 'wordt zwart, gaat rotten, slaat voor den normalen tijd los en zinkt naar den bodem. Deze ziekte heeft vrijwel aile wierwaarden in de omgeving van Wieringen aangetast. Het gemeentebestuur heeft zich tevens ge wend tot den Rijksdienst voor de Zuiderzee- steunwet, om te komen tot een onderzoek of deze ziekte ontstaan is door factoren, die samenhangen met de afsluiting. Aan deze gemeente is ten behoeve van den groven tuinbouw een 2e renteloos voor schot toegekend van 4279.27, waarbij het aandeel van de gemeente bedraagt 1833.98. Binnen enkele dagen zal tot uitbetaling van het voorschot worden overgegaan. Door de begrafenisvereeniging alhier is als voorlooper benoemd de heer J. Meeldijk, zulks tei vervanging van den heer P. Heni- ke op wiens verzoek eervol ontslag is ver leend. Als blijk van waardeering is door het bestuur van de begrafenisvereeniging aan den heer Hemke een horloge met inscriptie overhandigd. Protestvergadering Neurale Bond. Deze vergadering was belegd naar aan leiding van een circulaire van B. en W., om trent de credietverleening. Voorzitter zeide dat deze circulaire een be- leediging is voor ons en v.n.1. voor de eerza me en werkzame tuinders. Groote onrust is hierdoor in onze gemeente gewekt. Voorts deed de voorzitter mededeeling dat wethou der Slot genegen is, om inlichtingen te geven omtrent de verleening van het crediet. Ver schillende leden waren er tegen dat wethou der Slot kwam. Opgemerkt werd dat men zelfstandig moet optreden en één lijn moet trekken. Na deze discussies werd gestemd en met 14 tegen 13 stemmen werd besloten den wethouder te verzoeken. Nog zij gemeld dat 2 leden van de L.T.B. als belangstellenden aanwezig waren om de besprekingen bij te wonen. Door een der leden werd opgemerkt dat het crediet enkel en alleen bestemd is voor le vensonderhoud en arbeidsloon, zoodat B. er, W. feitelijk buiten hun boekje gaan. Eer raadslid merkte op dat B. en W. in deze, den Raad der Gemeente volkomen genegeerd hebben. Nadat wethouder Slot zijn toelichting ge geven had, bleek dat de vergadering aller minst be.'redigd was. Twee leden werden aangewezen om in samenwerking met de L. T. B. een audiëntie bij B. cn W. aan te vragen. De heeren D. Groet en P. Pie namen dit op zich. Samenvattend kunnen we zeggen: deze vergadering stond in 'het teeken van verzet. Daar vele landeigenaren zich benadeeld oordeelen, door de toepassing van de Pacht wet, hebben deze heeren deze week een bond opgericht van verpachters. In een hiertoe ge houden vergadering werd een voorloopig be stuur gevormd als volgt: voorzitter de heer J. Keijser Augz., vice-voorzitter de heer Jac Bakker Jacz., secretaris-penningmeester de heer Jn. Roeper Jzn. en commissarissen de heeren A. J. Eelman en S. J. Dijkseo. In het verslag over de Gemeentereke- ning 1931 zijn eenige regels bij de correctie dooreengeloopen en daarom niet duidelijk Er staat op de 20 regels van boven afbij de uitgaven: verpleging krankzinnigen 55 aan presentiegelden. Er moet staan na: kie zerslijst 322.89, presentiegeld leden Stem bureau 55, vertering leden stembureau 110, verpleging krankzinnigen 2566.11 (zooals men iets lager aantreft) en vervol gens volkstelling 860.90. De afdeeling „De Schermer" der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw ver gaderde Maandagavond in het café van den neer Kamsteeg. De opkomst was goed. Bij de behandeling der ingekomen stukken gaf de voorzitter, de heer D. de Boer Dzn., inlichtingen en zette deskundig uiteen wat ge vraagd werd. „De crisisvarkenswet", die be sproken werd, had niet het resultaat, dat men verwacht had en het meerendeel der le den betwijfelde ook of deze wet wel aan hare verwachtingen in de naaste toekomst zal voldoen. „De Schapencontingenteering" naar Frankrijk werd ook uitvoerig behandeld. On danks de genomen regeeringsmaatregelen werden de prijzen der schapen steeds slech ter. Twee van de drie aangewezen personen, die in deze de belangen van de schapenhou ders bij de regeering moeten behartigen, werden geacht onvoldoende met de zaak op de hoogte te zijn. Naast den afgevaardigde der HoTl. Mij. van Landbouw den heer E. D. Govers die ter zake volkomen deskundig werd geoordeeld, moeten naar de meening der ver gadering twee personen worden aangewezen die geheel met de belangen der schapenhou ders bekend zijn. Hierover zal door het hoofd bestuur een schrijven worden verzonden en op bovengenoemde wijziging zal worden aangedrongen. Benoeming afgevaardigde en plaatsver vanger naar de jaarvergadering der Holl. Mij. van Landbouw te Rotterdam. Hiervoor werden aangewezen de heeren J. Posch en D. de Boer Pzn., eerstgenoemde als afge vaardigde en de tweede als plaatsvervanger. De heer D. de Boer Dz. constateerde met genoegen dat het ledental der afdeeling in den laatsten tijd belangrijk is vooruit ge gaan, dit schreef hij toe aan bijzondere acti viteit van den secretaris J. Posch. Hierna was het woord aan den heer H. Davelaar, directeur der zuivelfabriek „Neer- landia" te Stompetoren. Deze behandelde: „De Crisiszuivelwet". Hij gaf een overzicht van het ontstaan en de uitvoering dezer wet geving en ook nu kwam weer uit dat nog niet is bereikt, wat men zich voorgesteld had. De richtprijs a 6 cent per L. kan lang niet worden uitbetaald en de toekomst zal moeten leeren of hierin nog verbetering is te bren gen. Door verschillende aanwezigen werden nog vragen gesteld, die door genoemden spreker voor zoover hem bekend, werden beantwoord. Vervolgens bedankte de heer D. de Boer Dz. den heer Davelaar voor zijn uiteenzet ting der voor velen zoo duistere Crisiszuivel wet. Na de rondvraag die weinig nieuws ople verde sloot de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst de vergadering. ZIJDEWIND. Naar wij vernemen is in de vergadering der „vereeniging tot bevordering van Volks vermaken" wederom besloten, de kermis a.s. Maandag met een muzikale optocht te doen aanvangen. VERHOOGING VAN INVOERRECHTEN IN NEDERLAND? Het Hbld. maakt melding van een gerucht volgens hetwelk er bij de regeering voor nemens bestaan om, nu het sedert dén aan vang van dit jaar tijdelijk verhoogd tarief van invoerrechten lang niet zooveel in het laadje heeft gebracht als uit fiscaal oogpunt wel wenschelijk ware geweest, straks aan de Staten-Generaal voor te stellen er over heel de linie opnieuw een schepje bovenop te doen! Mede dank zij de „zegeningen" van het con- tingenteeringsstelsel is de invoer afgenomen en de opbrengst van de invoerrechten is een teleurstelling geworden. Dien tegenslag kan de schatkist thans minder dan ooit verdragen en dus zou verhooging van het tarief uitkomst moeten brengen. fi? Het blad vervolgt dan: Wij kunnen haast niet aannemen, dat de regeering zulke plannen werkelijk zou sme den. Ons land heeft eerst kort geleden, te samen met twee andere staten (België en Luxemburg) een overeenkomst gesloten om bestaande handelsbelemmeringen, en daar onder zeker niet te vergeten, het tarief van in voerrechten, te gaan verminderen, al wordt hier dan ook het fiskale excuus in het geding gebracht; ons volk, door vermindering van inkomsten en door werkloosheid geteisterd, raag nu minder dan ooit gedoemd worden tot verhooging van de kosten van zijn levens onderhoud, zooals een tariefsverbooging ten gevolge zou kunnen hebben. Terwijl een ver hooging der kosten van levensonderhoud ook de productiekosten in Nederland zou beïn vloeden en ons concurreerend vermogen op de wereldmarkt zou kunnen verzwakken. GELIJKHEID BIJ AUTOBUS KEURINGEN. De regeering heeft maatregelen 'ui overweging. Op de vragen van het lid der Tweede Ka mer den heer Keestra betreffende het in de onderscheidene provinciën bestaande verschil in eischen en kosten bij de keuring van auto bussen en het nemen van maatregelen ter be vordering van een ongeveer gelijke behande ling ten deze over het geheeie land heeft de minister van Waterstaat geantwoord: Bij de keuring van autobussen worden de door de Vereeniging van Deskundigen voor het Autobuswezen (V. D. A.) samengestelde en gepubliceerde „uniforme keuringsvoor schriften voor autobussen" als maatstaf ge bezigd. Uit den aard der zaak is daarbij ech ter aan de door den commissaris der koningin aangewezen deskundigen, o.m. met het oog op het verschil in verkeerstoestanden in de onderscheidene strekken des lands, de noodig» vrijheid gelaten. Dientengevolge en doordat in enkele pro- vinciën nog afzonderlijke instructies voor de deskundigen bestaan, ontbreekt volledige uniformiteit. Ook in de tarieven van de ver goedingen, welke door de deskundigen in rekening mogen worden gebracht, bestaan eenige verschillen, welke echter deels verband houden met verschil in de omstandigheden in elk gewest, o.m. met de plaats waar gekeurd wordt. Dat echter een en ander van zoodanige be- teekenis zou zijn, dat de ondernemers in de eene provincie veel duurder wagens in bedrijf moeten hebben dan in de andere, moet wor den ontkend. Opsomming van de bedoelde veelal weinig belangrijke verschillen schijnt niet wel doen lijk en vrij nutteloos. Maatregelen om een zooveel mogelijk ge lijke behandeling over het geheele land te bevorderen, zijn in overweging. HET AMSTERDAMSCHE BLINDEN INSTITUUT. De nieuwe gebouwen en terreinen irt de gemeente Huizen. Het uitgestrekte complex van gebouwen en terreinen, dat het Amsterdamsche Blindenin stituut, thans officieel in gebruik zal nemen ligt aan den Rijkstraatweg tuschen de „Gooi- sche Boer" en Crailoo op grondgebied van de gemeente Huizen. De invloed van Bussum is hier echter zoo domineerend, de terrei nen waren ook in het bezit van deze gemeen te dat men voortaan wel in het Blinden instituut in Busum zal blijven spreken. Het postadres, de telefoon en het gas zijn op Bus sum aangesloten. De eenige band met Hui zen is de fiscale. De gronden beslaan een oppervlakte van 814 H.A. in het vierkant. Ze worden, behalxe door een ruim aangelegden tuin en boschages bezet door een hoofdgebouw, een muziekge- bouw, drie bijgebouwen, twee dienstwonin gen en twee villa's voor den algemeenen di recteur en den gestichtsdirecteur. De twee dienstwoningen voor den tuin man en den portier liggen aan den weg. Van hier leidt een door gazons omzoomde, breede en honderd meter lange oprit naar het hoofdgebouw, waar de directeur Dr. J. A. Belzer en zijn staf zetelt en verschillende lo kalen zijn ondergebracht. In het voorportaal is aan den rechterzijmuur een bronzen plaat bevestigd, waarop o.a. te lezen staat, dat de ze gebouwen werden gesticht dank zij de mildheid van wijlen mej. P. M. van Weel en dat de uitvoering geschiedde van Oct. 1930 tot Aug. 1932. In de gebouwen bevinden zich ongeveer 1000 aansluitingen voor licht. Achter het hoofdgebouw ligt het muziekgebouw. Het bevat een zaal voor 250 personen, waar de blinden, zoo uiterst gevoelig van gehoor, van de uitvoeringen kunnen genieten, welke men hun zal aanbieden of welke zij zelf op touw zullen zetten. In achttien studiekamertjes die geluidsdempend zijn afgesloten, kan de leer ling rustig studeeren. In het gestichtsgebouw, links van het hoofdgebouw, wonen de 35 blinden, die op de Stadhouderskade te Amsterdam waren ge huisvest. Achter het gestichtsgebouw ligt het ar- beidsgebouw, waar de werkplaatsen zijn ge vestigd. Hier is een lokaal waar de mannen bezig zijn met het vlechten van matten, man den, stoelen, borstels en dergelijk specifiek blindenwerk, alsmede een afdeeling waar jongeren hun opleiding ontvangen en andere lokaliteiten. De jongensafdeeling die boven is, heeft de zelfde indeeling, de tuin en de bosschen be slaan 5K H.A. WEER REISVAARDIG. Een door midden gebroken schip weer gerepareerd. Het Engelsche stoomschip Nurtureton, dat door midden gebroken was, is bij de Rotter- damsche Droogdokmaatschappij gerepareerd. De twee stukken zijn weer samengevoegd. Deze karwei, waarmee eenige maanden ge moeid waren, is thans volbracht. Het schip voldoet geheel aan de eischen en is weer naar zee vertrokken om een lading kolen in te nemen. NEDERLANDSCHE BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Oisteren heeft de Ned. bond van gemeente' ambtenaren zijn algemeene vergadering te Zwolle gehouden. In zijn uitvoerige ope ningsrede heette de voorzitter, de heer J. Kamman, secretaris van den Helder, in het bijzonder welkom de heeren mr. A. Koelma, voorzitter van de commissie voor de herzie ning van de Gemeentewet, H. Keegstra, voorzitter van de Vereeniging van ambte naren ter gemeentefinanciën, mr. dr. G. van Leyden, secretaris van Zwolle, P. L. Kurtz van de vereeniging van gemeenteaccountants. G. Keijzer, namens de commissie voor de ziekteverzekering, M. Kooi en C. Raats, be stuursleden van REVO. Een bijzonder woord yan welkom werd gericht tot den heet F. Patijn, onder-voorzitter van den Belgi schen bond. De heeren Mennekens en van Bleijenbergh van den Belgischen en dr. Gul- schmidt en Ehrmann van den Duitschen bond waren door bijzondere omstandigheden verhinderd aanwezig te zijn. Spr. wees erop, dat evenals in ons land tn België en Duitsch- land de ambtenaren een moeilijken tijd door maken, omdat ook daar een deel van het volk zich keert tegen de gemeenten en haar per soneel. Door zich van hun zetels te verheffen her dachten de afgevaardigden het heengaan van het eere-lid, de heer J. N. Elenbaas, wiens buitengewone verdiensten tegenover den bond werden herdacht. Ook werd herdacht het overlijden van een ander eere-lid: mr. Th. Heemskerk, minister van Staat, die o.m. mede werkte aan de tot standkoming.van de Pen sioenwetten. Spr. wees erop, dat het afge- loopen tijdvak veel heeft gebracht, dat de bondsleden zeer na is, zoowel wat hen indivi dueel treft, als datgene waarmede zij ambte lijk te maken hebben- Wat het individuele betreft, is tegenover een behoorlijke regeling van de rechtspositie,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7