Alkmaarsche Courant. 'Rechtszaken Uwenland dondert fier en dertigste leergang. Londensch aanteekenboek 1932 Ns 213 VRIJDAG 9 SEPTEMBER (Van onzen eigen correspondent). Redelooze wereld. De samenleving kan meer verdragen dan men geneigd is te denken. Men zou hebben gemeend dat de Engelsche samenleving niet meer schokken had kunnen doorstaan bij een v,ereldmalaise, welke haar hoezeer men ook voor opwekking van nationale moraal het tegendeel verklaart zeker even hard heeft getroffen als elk ander land, zoo niet harder. Werkgevers en werknemers in groote bedrijven schijnen echter van meening te zijn, dat er nog wel een schepje ellende bij kan. Rede en logica schijnen volstrekt zoek in de intellectueele samenstelling van deze Ïersonen. Is het de blindheid, welke volgens et klassieke gezegde het voorspel is voor de vernietiging? Zulke sombere overwegingen kwellen de menschen hier niet. Zij verdra gen alles met karakteristieke lankmoedigheid en twijfelen niet aan een niet te verre toe komst, waarin alles wel weer in orde zal zijn gekomen. En waarschijnlijk is dit beschei den optimisme gegrond. Inderdaad, onze moderne samenlevingen kunnen veel door staan. De katoenindustrie, die al jaren lang ziel toogt in de diepste diepten der depressie ca wier export een levensbelang is voor het land, is stilgelegd, omdat bazen en knechts de bekwaamheid mist n een meeningsverschil in redelijke onderhandeling op te heffen, ©eide partijen vinden en niemand kan hen van het tegendeel overtuigen dat zij het recht aan haar zijde hebben. Op den achtergrond is er een loonkwestie. Maar die quaestie is thans niet eens verantwoordelijk voor het feit dat de meeste weverijen in Lan- cashire stilliggen en dat tennaastenbij 150.000 weefsters en wevers zijn toegevoegd aan het 3.000.000 sterke noodlotsleger der werkloozen. Het verlies in werkuren, in geld uitgedrukt, voor de werknemers moet spoedig in millioenen loopen. Het verlies aan uitvoerhandel (een uitvoerhandel die reeds de laatste tien jaar zienderoogen is verminderd) moet straks in tien millioenen loopen. Engeland's exporthandel is Enge land's adem. Dit wordt zelfs erkend door de huidige bewindhebbers, die nochtans naar zij zeggen noodgedwongen hun best doen den handel te verstikken. Lancashire is dus bezig Engeland's adem-rantsoen te verminderen. Hoe lang zal het duren voor het amechtig neerligt? Het transport van Londen nu in het bijzonder dat van passagiers dreigt tot stilstand te komen. Men heeft van dit transport gezegd dat het is als de bloercir culatie van het menschelijk lichaam; een vi taal proces dus. Als het staat krijgt men congestie die ook het leven staakt. Wat den ken de directies en het personeel van de om nibusmaatschappijen er van? Is het hun zorg? Klaarblijkelijk niet. De Londensche busconducteur is vaak een hulpvaardig en meestal een ongewekt man op zijn voertuig. Zijn kameraad, die het zware vehikel door het stadsverkeer loodst, is een vaardige ke rel. Maar beiden zijn over het paard getild door veel lof in de populaire bladen. Als groep een groep van tennaastenbij 20.000 zijn zij een aanmatigend en veeleischend stel. Voor zoover een buitenstaander er over kan oordeelen zijn de werkgevers in dit bedrijf niet onredelijk in hun eischen. Bovendien hebben de leiders der mannen zich bereid verklaard de nieuwe loonen en arbeidsvoor waarden te aanvaarden. Maar de kreet is opgegaan dat „wij ons niet meer door Bevin zullen laten verraden". Bevin is de voor naamste leider in den transportwerkersbond. Zoo blijft voor Londen de ernstige be dreiging van de misère en het verlies van een bus-staking wellicht gevolgd door stakin gen in andere transport-ondernemingen bestaan. Men heeft nog een paar weken tijd om tot bezinning te komen. Maar de erva ring leert, dat zulke bedenktijd niet wordt gebruikt om de kwade gevolgen van een op haren en snaren gezet arbeidsgeschil af te wenden. Eerst na onduldbaar ongemak en schade keert vrede terug en altijd onder voorwaarden, die zonder staking kunnen worden bedongen. Zoo dit nog niet voldoende is om u te over tuigen van de redeloosheid, welke in de sa menleving is losgebroken, dan is er nog het Iersch dispuut om aan de stelling kracht Lij te zetten. Daar is de heer De Valera bezig de machten der natuur te tarten, teneinde de nieuw opgerichte Engelsche tariefmuren te tarten. Hij gelast de Iersche boeren hun grond te gaan bebouwen voor graan in plaats van er hun beroemd vee te telen. De Iersche boer moet zijn ervaring in veeteelt van eeuwen, die aan Erin zijn voordeeligsten uitvoerhandel heeft gegeven, van nu af als bate in zijn economische positie afschrijven. Het zou weinig minder gek zijn indien men van Kreisler eischte dat hij van nu af zijn brood moest verdienen zonder zijn viool. In concurrentie met de bioscoop. Hoewel geen enkele openbare vermakelijk heid in Londen den verstillenden invloed van hachelijke tijden en daarvan onafscheidelijke financieele krapheid bij het meerendeel der burgers heeft ontgaan, is gebleken dat het filmpaleis er toch het best weerstand aan heef tgeboden. De trek naar deze tempels der opgeluisterde werkelijkheid, uitgebeeld in beelden met gepraat en muziek, blijft be vredigend. Theaters voor ontspanning van anderen aard hebben de les, welke in dit ver schijnsel schuilt, ter harte genomen door voorstellingen op te bouwen naar het begin sel dat bij de meeste bioscopen geldt. Het West End heeft zijn variété s, zijn revue s gekregen met ononderbroken vertooningen van twee tot twaalf uur. In dien tijd wordt het programma drie maal herhaald. En - eveneens in overeenstemming met de praktijk der bioscopen de prijzen zijn voor meei dan de helft verminderd. Op deze wijze hebben verscheidene theaters den bestaans- Stnjd te.Qpn de bioscooD-theaters kunnen vol houden. Of zij het lang zullen volhouden is een andere vraag. Een non-stop program van tooneeldraken of van variété-nummers of van revue-achtige cabarets of cabaret-achtige revues is nog een noviteit. Het nieuwe trekt altijd. Een bezoek aan een dier théaters der ononderbrokenheid heeft mij echter ge leerd dat het gebodene er zeer middelmatig is. Het zijn niet de beste artiesten die zich beschikbaar stellen voor een systeem van vooretelling dat hen moet afbeulen. En afge scheiden van het non-stop stelsel schijnt het variété, te oordeelen naar de zeer verschaal de nummers, die voor mij associaties hadden met mijn prille jeugd, bij zijn tijd ernstig achter te blijven. Buitengewoon luidruchtige jazz-orkesten, die de trommelvliezen van het auditorium dreigen te scheuren, moeten blijkbaar beproeven de zinnen af te stompen voor hetgeen achter het voetlicht wordt aan geboden. Maar het kost dan ook maar van drie tot vijf shilling, hetgeen voor een plaats in welk theater ook in het Londensche West End zeer laag is. Trouwens, er zijn andere attracties. Wanneer de variété-artiesten op het tooneel u vervelen en te oordeelen naar het onophoudelijk va et vient tus- schen de stoelenrijen gebeurt dat nog al eens kunt ge u vermaken in bars en danszaal- tjes waar de opzichtigheid der binnenhuis architectuur en -decoratie slechts wordt ge ëvenaard door die der meisjes, die er drank en voedsel ronddienen of zich gratis beschik baar stellen voor een dansje. Al deze extra attracties zijn noodig aan de film het hoofd te kunnen bieden. En het lokkend licht van de non-stop theaters op Leicester Spuare is zoo mogelijk nog scheller dan dat van de gevels der filmpaleizen. AANKLACHT VAN EEN STIEFZOON. Een inwoner van Nederhorst den Berg heeft voor de Vierde Kamer der Amsterdam- sche rechtbank terecht gestaan wegens mis handeling. Hij zou zijn stiefzoon, volgens aanklacht van dezen, met een mes in de hand hebben gestoken. Het getuigenverhoor wettigde het vermoe den dat het tusschen vader en stiefzoon niet .volkomen harmonieerde en laatstbedoelde met zijn aanklacht nog al overhaast te werk was gegaan. Althans de officier van justitie was van oordeel dat er eerder van een onge lukje sprake was en de jongen zelf in het mes had gegrepen dat zijn vader in de hand hield. De officier vroeg daarom vrijspraak. De rechtbank deed onmiddellijk uitspraak en sprak den verdachte vrij. POGING TOT MOORD EN ROOF. Een 81-jarige vrouw aangeval len na eerst een praatje ie hebben gemaakt. Op 9 Maart van dit jaar werden te Am sterdam in de Westerstraat bewoners opge- schrik door het gegil en hulpgeroep van de alleen wonende weduwe Peters. Men ging het huis binnen en bevond dat iemand, die zich toegang had verschaft waarschijnlijk om te stelen, de oude vrouw met een hard voor werp op het hoofd had geslagen. Zijn opzet mislukte; hij moest, toen de oude vrouw om hulp begon te roepen, de vlucht nemen. De man werd echter spoedig gegrepen. Het was een 32-jarige behanger, die gister voor de vijfde kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht heeft gestaan. De officier van Justitie mr. P. Bosch heeft 19 getuigen gedagvaard, de verdediger mr. R. Heeg heeft bovendien nog acht getuigen a décharge opgeroepen. Getuigenverhoor. Dr. R. P. Brilman, die de mishandelde we duwe Peters medische hulp heeft verleend, constateerde vijf diepe hoofdwonden, die kunnen zijn toegebracht met het stuk ijzer, de kop van een hamer. Andere getuigen hebben op dien 9den Maart 's middags te twee uur gezien dat iemand zich snel uit de Westerstraat verwij derde. Een inmiddels gewaarschuwde agent, die juist naar het perceel wilde gaan waar de overval was geschied, werd door voorbij gangers op een man, den verdachte, opmerk zaam gemaakt. Hij bracht den verdachte over naar het bureau en ging daarna naar de Karthuizerstraat waar de gearresteerde, vol gens waarneming van bedoelden voorbijgan ger iets over een schutting had geworpen. De agent vond daar in een lapje gewikkeld, den steel en den koip van een kamer. Een belangrijke verklaring was die van een juffrouw, die breedvoerig mededeelde, dat zij achter het raam zat in een woning tegenover die van de wed. Peters. Om bepaalde redenen lette zij in 't bijzonder op de woningen aan den overkant en zag toen, te ongeveer tien minuten over twee, een man uit de woning van wed. Peters komen. Deze man was de verdachte; met te meer zekerheid kon getuige dit mededeelen, omdat zij in hem den ge scheiden man herkende van een vrouw, die zij vroeger wel ontmoette. Voor de eerste maal zei verdachte, die be houdens zijn antwoorden op formeele vragen, tot nu toe gezwegen had, dat hij de man, dlc- getuige heeft gezien, onmogelijk kan zijn ge weest. De getuige zei, dat zij zich in den persoon niet kan vergissen en deelde nog mede, dat er geen andere mannen uit het huis zijn geko men. Wat de aangevallene verklaart. De 81-jarige weduwe Peters kwam hierna als getuige. Op 9 Maart kreeg zij bezoek van een man, en dat is deze verdachte, die voor gaf in gemeentedienst te zijn en te komen praten over onteigening. Maar, aldus de ge tuige, ik wilde mijn huis niet kwijt en omdat de man mij zoo begon te vervelen, gaf ik hem maar een kopje thee. Toen hij aan tafel zat, gaf hij mij plotseling met een hard voorwerp een slag op het hoofd en daarna nog meer Ik heb toen een pan melk naar hem gesmeten en heb gegild: hij vluchtte en ik liep hem na tot de deurpost. Daar ben ik in elkaar gezakt President: En u twijfelt er niet aan, dat die bezoeker deze verdachte is geweest? Getuige: Hij was het. Verdachte: ik ben het niet geweest. Getuige: Dat is nogal gemakkelijk om nu te zeggen. President: Had u geld in huis? Getuige: Ja, maar hij kon er lekker niet bii. KON ZELF ZIJN BOORD NIET OMDOEN. Zwak na rheumatiek. Er is maar één juiste manier om rheuma tiek te bestrijden. U moet zich niet tevreden stellen met de rheumatiek uit het lichaam te verwijderen, neen, U moet zorgen, dat ze eruit gehouden wordt. Tien jaar lang is deze man nu al vrij van rheumatiek. Ziet eens wat hij ons schreef: „Door een ernstigen aanval van rheuniati- sche koorts, nu tien jaar geleden, moet ik vier maanden te bed blijven. Toen ik weer aan het werk wilde gaan, kon ik mijn rechterarm niet zoover optillen om mijn boord van achteren dicht te maken. Maar ik moet werken om aan den kost te komen en ik maakte me ernstig ongerust, omdat mijn arm zoo zwak was. Daarom begon ik direct Kruschen Salts te nemen bij kleine hoeveelheden, en sindsdien ben ik het steeds door blijven nemen. Ik kan nu met genoegen verklaren, dat ik gedurende dien tijd in het geheel geen last van rheuma tiek gehad heb. Hoewel ik 61 jaar ben, voel ik me nog honderd procent geschikt voor mijn werk" J. E. M. Kruschen lost de naaldscherpe kristallen van urinezuur op, welke de rheumatische pijnen veroorzaken. Daarna zal het deze op geloste kristallen volkomen uit Uw organisme verwijderen. Wanneer u dan trouw blijft aan „de kleine dagelijksche dosis" is het onmoge lijk, dat de kwaadaardige urinezuur-kristal- len zich opnieuw kunnen vormen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Het krasse oudje, dat duidelijk en zakelijk haar verklaringen heeft afgelegd, kreeg hier na verlof naar huis terug te keeren. Er kwa men nog andere getuigen, die in den verdach te den persoon herkenden, dien zij dien mid dag in de Westerstraat hebben gezien. Na de pauze werd als getuige gehoord de deskundige de heer Van Ledden Hulsebos. Deze verklaarde o.m. dat hij aan de gevon den hamer haren heeft gevonden die over eenkomen met die van het slachtoffer- ook zaten aan den hamer sporen van bloed. Get. heeft geen bloedsporen gevonden op de klee- ren van verdachte. Vervolgens werden eenige getuigen h dé charge gehoord. Een dezer getuigen ver klaart dat hij met den verdachte in het zelfde huis woont. Op dien bewusten Woensdag middag kwam get. om kwart voor tweeën thuis en toen was de verd. thuis. Get. is om half drie weer weggegaan en toen was ver dachte nog thuis. Bij een nader verhoor be gon deze getuige te twijfelen of dat samen thuis zijn wel op den bewusten Woensdag middag is geweest. Een andere getuige a dé charge die den verdachte kent, kwam verkla ren dat hij hem nooit met een actetasch heeft gezien. Dit in verband met de verklaringen van de getuigen a décharge, dat zij den ver dachte hard hebben zien loopen met een acte tasch onder den arm. Het O.M. wees er in zijn requisitoir op dat deze verdachte trouwplannen had, maar niet al te goed in zijn financiën zat. Een dag of veertien vóór het misdrijf kwam hij iemand tegen, die zijn dubbelganger kon zijn. Dat moet den verdachte wellicht op de gedachte van de misdaad. Naar de officier meent heeft toen gegaan naar de buurt, waar hij goed thuis was, heeft daar eens rondgekeken en de weduwe Peters tot zijn slachtoffer gekozen. Verschillende getuigen hebben verdachte zeer positief herkend. Ook politiehonden heb ben dezen verdachte als den man aangewezen van de misdaad. Naar de officier meetn heeft verdachte zich schuldig gemaakt aan poging tot diefstal met geweldpleging. Het strafblad van dezen jongen man is wel voorzien. Er bestaat voor den officier geen enkel motief voor clementie en hij eischte ten slotte acht jaar gevangenisstraf, het maxi mum dat de wet toestaat. De verdediger achtte niet bewezen dat de man de daad heeft gedaan en pleitte vrij spraak. TOENEMEND BEZOEK AAN DE JAARBEURS. Nadat de eerste twee dagen het aantal be zoekers aan de Utrechtsche jaarbeurs onge veer gelijk was aan dat der vorige najaars- beurs, is op den derden beursdag het aantal bezoekers met 16 procent sedert de vorige najaarsbeurs toegenomen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Ook prinses Juliana gekomen. Geheel onverwacht is gisterenmiddag ook prinses Juliana in de hoofdstad gearriveerd De auto, waarin de prinses gezeten was, reed voor den achteringang van het Paleis, zoodat hare komst aan velen is ontgaan. Te half vier gistermiddag zijn de koningin en de prinses van het paleis op den Dam uitgereden om een bezoek te brengen aan het Koloniaal Instituut. Er was op den Dam veel belangstelling en er klonk hartelijk ge juich toen de koningin en de prinses uit het paleis kwamen en in den auto stapten. De wacht voor het paleis bracht de gebruikelijke eerebewijzen. DALING DER GRONDPRIJZEN. Woensdag werden te Yerseke voor de diaconie der herv. gemeente bouwgronden verpacht. Deze gronden deden een paar jaar geleden 125 per gemet. Thans bedroeg de pachtso-m 10 tot 25 per gemet. Woensdag hebben wij een onderhoud ge had met den burgemeester van Bunschoten, den heer de Vries, betreffende deze pomp. Deze deelde ons uitvoerig de geheele ge schiedenis mede. Aanvankelijk had men ge dacht, dat de hoeveelheid olie van weinig be- teekenis zou zijn. Doch deze meening bleek onjuist te zijn, wat hieruit moge blijken, dat ruim tachtig voTle emmers naar boven werden gepompt, waarvan de inhoud dezelfde samen stelling vertoonde. Juist door die groote hoeveelheid van tach tig emmers achtte de burgemeester het uit gesloten, dat hier sprake zou kunnen zijn van een vat benzine, dat in den grond gestopt en lek geraakt zou zijn. Daarop zijn wij met den burgemeester de pomp gaan bekijken. Deze bevindt zich in een schuurtje te Spakenburg. De bewoner deelde mede, dat hij de pomp thans weder in werking had gesteld en dat zij weer behoorlijk water gaf. Wel drijven er nog vetdeelen op het water, doch de vloei stof wil niet meer branden. De olielucht kan men nog ruiken. De burgemeester heeft den bewoner ver zocht goed te blijven uitkijken, welke vloei stof naar boven komt, te meer daar het feit in onze aanwezigheid geconstateerd werd. dat van drie emmers, die opgepompt werden, de derde meer oliedeelen bevatte dan de eerste. Niet onmogelijk is het, dat de olie op dit oogenblik niet mee naar bo; ;n komt, omdat de pomp, op bevel van den burgemeester, een paar dagen lang niet heeft mogen wer ken. Wordt weer geregeld gepompt, dan komt misschien de olie ook weer mee naar boven. In elk geval zal nu worden afgewacht, hoe de pomp de eerstvolgende dagen zal werken. Ons werd nog medegedeeld, dat de vloei stof, die verleden week werd opgepompt, uit drie bestanddeelen bestond en wel een bo venste brandbare laag vluchtige stof, vervol gens een laag, die veel op olie geleek en daar onder water. Liet men een emmer van deze vloeistof rustig staan, dan was na eenigen tijd de bovenste laag vervlogen en wilde de resteerende vloeistof niet meer branden. BRON VAN BRANDBARE VLOEISTOF ONTDEKT. Zit er bij Bunschoten aardolie in den grond? Men meldt uit Baarn aan het Hbld.: De laatste dagen hec-ft een pomp bij eenige gemeentewoningen te Bunschoten, die tot een diepte van acht meter in den grond ge slagen was, een vloeistof gegeven, die aller minst als drinkwater te gebruiken was. Men veronderstelde een mengsel van water, olie en benzine. Het was zeer brandbaar. De autoriteiten hebben de pomp doen sluiten en een monster van de vloeistof naar een laboratorium ter onderzoek gezonden. DE STAKING IN DE RIJN-SLEEPVAART. Duurt al vier maanden. Nieuwe besprekingen. Reeds langer dan vier maanden duurt nu de staking van het sleepbootpersoneel in de Nederlandsche Rijnvaart. De rijksbemiddelaar heeft Woensdag de partijen, bij het conflict betrokken, opgeroepen tot een bespreking. De werkgevers, die indertijd, naar het Hbl. herinnert, een loonsverlaging met 15 hebben ingevoerd, stellen zich op het stand punt dat de loonen, die in de Nederlandsche Rijnvaart betaald worden en die ook na de verlaging nog het hoogst zijn, niet te ver kunnen liggen boven het peil der loonen, die in andere landen betaald worden, daar de Rijnvaart een internationaal bedrijf is. Op het Rijnverkeer in zijn geheel heeft de staking geen invloed. Het eenige gevolg er van is, dat nu vreemde sleepbooten naar Dor drecht en Rotterdam varen en de taak over nemen, die anders door Nederlandsche boo ten en Nederlandsch personeel zou worden verricht. Welbeschouwd hebben de stakende werknemers de grootste schade van het con flict. In vele gevallen maken de ondernemin gen waar gestaakt wordt deel uit van groe pen, waartoe bedrijven van verschillende na tionaliteit behooren. De werknemers van vreemde nationaliteit hebben er geen bezwaar tegen, het werk der Nederlandsche stakers over te nemen. BINNENSCHEEPVAARTCONGRES. Maatregelen tot verbetering van de economische omstandigheden. Gister is te Utrecht de vergadering van de vereeniging „Binnenscheepvaartcongres", die op 22 en 23 Juni te Terneuzen werd gehou den, maar toen moest worden verdaagd, voortgezet. De volgende punten maakten deel uit van de agenda: 1. welke maatregelen kunnen ten behoeve van, of door de scheepvaart genomen worden ten einde te geraken tot verbetering van de economische omstandigheden (prae-adviseurs de heeren C. A. M. C van Kasteel en W. Korte); 2. concessiesysteem voor binnen- landsch vervoer (prae-adviseurs de heer J Vos Hzn. en mr. L. Bouma); 3. tollen en heffingen in het noorden des lands (prae- adviseur de heer M. Bakker, secr. K. v. K. en Fabrieken van de veenkoloniën te Veendam). Het congres werd o.a. bijgewoond door de heeren hr. dr. E. L. Elias, secr. van de Ne derlandsche spoorwegen: ir. A. A. Mussert, hoofdingenieur van den Utrechtschen provin cialen waterstaat; E. Warner, voorzitter van de commissie voor onderzoek naar de toestan den in het schippersbedrijf; M. J. van Alphen de Veer, inspecteur van het Nijver heidsonderwijsL. F. Duymaer van Twist, voorzitter van den Ned. Prot. Chr. Schippers bond; L- Reitsma, hoofdredacteur van „Spoor en Tramwegen"; vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel en anderen. Namens den minister van Waterstaat was aanwezig mr. A. Silvergieter Hoogstad. Mr. H. Smeenge, lid der Eerste Kamer, trad op als voorzitter. Prae-advies C. A. M. C. van Kasteel. De heer C. A. M. C. van Kasteel uit Voorburg, secretaris van de vereen, van ree- ders der binnenscheepvaart, concludeerde in zijn prae-advies tot bevordering van intense samenwerking tusschen belanghebbenden in het goederenverkeer, in het bijzonder die der vaart, beperking, zoo al niet geheele stopzet ting van nieuwen bouw, instelling van een centraal overleg, samenwerking tusschen de drie hoofdverkeersmiddelen, expansiemoge lijkheid der vaarwegen en afschaffing, al thans sterke vermindering van scheepvaart rechten in welken vorm ook geheven, ver plicht onderwijs en vakonderwijs voor schip perskinderen en schipfiers ter instandhouding van het paraat Nederlandsch schipperscorps en internationale samenwerking in West- Europa. Op deze inleiding volgde een bespreking, waaraan verschillende aanwezigen deelna men. De heer Van der Sleen, vertegenwoordiger der Nederlandsche schippersvereeniging stelde daarbij de volgende motie; „Het Binnenscheepvaartcongres, enz., con stateert dat de nood in de binnenvaart tot een onrustbarende hoogte is gestegen en is van oordeel, dift met spoed hulp- en steun maatregelen dienen te worden genomen ter voorkoming van algeheelen ondergang van de binnenschipperij, verzoekt de regeering met den meesten spoed dusdanige maatrege len te nemen en roept alle belanghebbenden bij handel, nijverheid en schipperij op hun krachtdadige medewerking te verkenen bij de in- en uitvoering van bedoelde hulpmaat regelen, in het belang van de algemeene welvaart". De heer Reitsma, hoofdredacteur van „Spoor en Tramwegen", bepleitte de instel ling van een centrale organisatie voor ver- voersaangelegenheden. De secretaris van het congres, mr. Gros heide uit Amsterdam, meende dat bij het nemen van besluiten met het karakter en het doel der congresvereeniging rekening moet worden gehouden. Daarom kan men niet vol staan met het aannemen van de door den heer van der Slaan voorgestelde motie. Con- cludeerende, stelde spr. voor het bestuur uit te noodigen de verschillende naar voren ge brachte punten nader te overwegen en wan neer dit tot een conclusie leidt, het bestuur te machtigen, die stappen te doen, welke wen- schelijk worden geacht. Ten tweede stelde hij voor op grond van de motie-van der Sleen het Congres te doen uitspreken, dat de nood in de binnenvaart hoog gestegen is en de regeering te verzoeken hulp- en steunmaatregelen te nemen voor de particuliere binnenschipperij, waarbij rekening moet worden gehouden met de belangen der overige binnenvaart Overeenkomstig deze vooretellen werd zonder stemming besloten De heer Warner, voorzitter van de Commis sie tot bestudeering van Jen noodtoestand in de particuliere binnenva.rt, verklaarde ten slotte, dat hij kan bevestigen, dat m verren staat van voorbereiding is een wetsontwerp, beoogend een zooveel mogelijk evenredige bevrachting van de goederen, die daarvoor in aanmerking komen. Het congres behandelde vervolgens de prae-adviezen van de heeren J. Vos Hzn. uit Zwolle en mr. L. Boumt uit Amsterdam over het concessiesysteem voor binnenlandsch ver voer. Eenige sprekers maakten enkele opmerkin gen, waarna als laatste punt aan de orde was het prae-advies van den heer M. Bakker uit Veendam over: „Tollen en heffingen in het noorden des lands". Overeenkomstig de conclusie van dit prae- advies sprak het congres zich uit voor een volledig onderzoek naar de mogelijkheid en de wenschelijkheid van invoering eener vaar waterbelasting, bij de wet te regelen, als mid del om de bestaande ongelijke en onbillijke verhoudingen in het scheepvaartverkeer op te heffen. Aangenomen werd verder een resolutie, voorgesteld door den heer A. J. Brouwer uit Haarlem, waarin bij ae regeering aange drongen wordt op maatregelen om aan de bijzondere bevoorrechting van het wegver keer paal en perk te stellen. Nadat tenslotte de heer J. Post nog een lans gebroken had voor leerplicht der schip perskinderen, sloot mr. Smeenge het congres. GESTOLEN GOUDEN RINGEN IN EEN KACHEL VERSTOPT. Woensdagmiddag heeft de Heerlenschê politie een huiszoeking verricht ten huize van een Duitscher te Heerier heide, in ver band met een vermoeden, dat zich hier gou den voorwerpen, van diefstal afkomstig, zou den bevinden. Dezer dagen werd nl. te Düsseldorf inge broken, waarbij de inbrekers voor ruim 6000 M. aan sieraden meenamen Twee daders heeft de Duitsche politie gearresteerd. De politie te Heerlen kreeg hierop een tip, dat een deel van den buit naar Heerlerheide was overgebracht. Het vermoeden bleek juist. In een bed verstopt, vond de politie een aantal gouden en zilveren armbanden en in een kachel een groote partij gouden trouwringen verborgen. Ook de huisgenooten bleken ieder in het bezit van een armbandhorloge, dat zij zeiden gekregen te hebben. Wegens heling heeft de politie proces-verbaal opgemaakt. VAN WELK MATERIAAL MOETEN DE WEGEN WORDEN AANGELEGD? Onderwerp van ernstige studie Ook klinkerwegen kunnen gevaar lijk zijn. Op de schriftelijke vragen van het lid van de Eerste Kamer den heer Arntz betreffende bevordering van den aanleg van klinkerwe gen, ter voorkoming van slipgevaar, heeft de minister van Waterstaat nader geantwoord: Op den asphaltweg, bekend als „de Bre- dasche Baan", nabij Roosendaal, is op 22 Juli een auto-ongeval met doodelijken afloop geschied. Blijkens een onderzoek was het hoofdzake lijk een gevolg van een bij groote snelheid uitgevoerde beweging (het na het passeeren van een anderen wagen plotseling weer naar het midden van den weg draaien), welke het over den kop slaan van het motorrijtuig ten gevolge heeft gehad. Op den provincialen weg langs de De- demsvaart, tusschen de Lichtmis en de Rolle- caterbrug, zal een verharding van asphalt- beton worden aangelegd, welke verharding intusschen niet tot slipgevaar aanleiding be hoeft te geven, indien zij, zooals vertrouwd mag worden, met inachtneming van de in de laatste jaren opgedane ondervinding wordt aangebracht. Behalve bij ijzel, sneeuw en slib (als bij druk bietenvervoer) e.d. leveren klinkerwegen geen slipgevaar op. Bij druk, zwaar of zeer snel verkeer treden echter andere moeilijkheden met klinkerwegen op, welke het nog niet raadzaam maken bij het maken van wegen te bevorderen, dat uit sluitend van straatklinkers wordt gebruik ge maakt. Bij licht verkeer is verder de prijs van groote beteekenis. Overigens blijft het onderzoek naar het beste materiaal voor wegbedekking een on derwerp van ernstige studie uitmaken, waar bij met de belangen van nationaal fabrikaat, wordt rekening gehouden,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5