Hlkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht Jladiwieuws QemeetUecadett Heuiiieim Honderd rier en dertigste Jaargang. VRIJDAG 9 SEPTEMBER PROTESTEN TEGEN DE VRIJDENKERS VOOR DEN MICROFOON. BERGEN. is thans de prijs voor Blue Bahd - Holland's beste standaardmerk - versch gekarnd met 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole Jfo. 213 1932 Zaterdag 10 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA), g 457.en 7.307.45 Gymnastiekles g'_ Gramofoonplaten. 10.— VPRO-mor- genwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven: VARA-orkest o.l.v. H. de Groot en VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen. 12. The Happy Boys o.l.v. Jean Hangé, m. m. v Rien Willems, zang. 2.— Pauze. 2.15 In stituut v. Arb.ontwikkeling. 2.30 Gramofoon platen. 3.45 Th. Ramaker: „Arbeiderssport" 4__ Dubbelmannenkwartet „Adema van Scheltema", m. m. v. Joh. Jong, orgel. 4.20 Causerie over Bijenteelt door J. J. Joustra. 4 40 Vervolg vocaal concert (mét piano). 5Literair halfuurtje A. M. de Jong. 5.30 Orgelspel Joh. Jong. 6.Actueel Allerlei door het N. V. V. 6.15 Vervolg orgelspel. 6 30 Kinderuurtje. 7.30 Gramofoonplaten. 7.40 Toespraak door A. de Vries. 8. VARA-orkest o.l.v Hugo de Groot, m. m. v. het VARA-tooneel o.l.v. W van Cappellen en mevr. Esther de Boer van Rijk (als gast). 10 30 VARA-varia. 10.40 Vervolg VARA- orkest. 11.Vaz Dias. 11.15—12.Gra mofoonplaten. Huizen, 296 M. (Uitsluitend K.R.O.) 8.— 9.15 Gramofoonplaten. 10.Trioconcert. 11.3012.Godsd. halfuurtje. 12.15—1.45 Sextetconcert. 2.— Gramofoonpl. 2.30 Kin deruur. 4.Mandolineconcert. 4.30 Espe- ranto-nieuws. 4.45 Vervolg conceit. 5.15 Gramofoonpl. 6.— Lezing. 6.20 Gramofoon platen. 7.10 Lezing. 7.45 Sportpraatje. 8. Orkestconcert. 8.45 Accordeonmuziek. 9. Voordracht. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Orkestcon cert. 10.Accordeonmuziek. 10.15 Orkest concert. 11.12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Northern Studio-orkest. 1.05 Orgel concert R. New. 1.50—2.50 Commodore Grand orkest o.l.v. Muscant. 3.50 Northern Studio-orkest o.l v. Bridge m. m. v. solisten. 5 35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 7.05 Volks liederen uit Wales door D. H. Jones, so praan. 7.25 Gramofoonplaten. 8.Radio militair-orkest o.l.v. Ch. Leggett m. m. v. A. Matters, bariton, o.a. Ouv. „Wilhelm Teil", Rossini en Sel. „merrie England", German. 9.Vaudeville, o.a. Jack Padburv's Band. 10Berichten en lezing. 10 35 Dansmu ziek (gramofoonplaten). 10.5012.20 Am- brose en zijn Band. Dansmuziek. Parijs Radio-Paris1725 M. 8.05, 12.20 en 7 30 Gramofoonplaten. 9.05 Vroolijk uur tje 9.50 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.50—3.20 Gramofoonpl. 3 505.50 Omroeporkest m. m. v. solisten ol.v. Reesen. 8.20 Oude dansmuziek door het Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 9.20 Kla rinet-recital. 102011.20 Vroolijk program ma m. m. v. orkest o.l.v. Gröndahl en solis ten. 11.2012.35 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 en 11.40 Gramofoonplaten. 12.20 Concert uit Frank- furt. 1.202.50 Concert o.l.v, Wolf. 2.55 3 45 Gramofoonplaten. 5.206.35 Concert uit München o.l.v. Karl List. 8 201020 Vroolijke avond uit Weenen. Orkest en solis ten. 10.50—12.20 Karl Krall's Dansorkest uit Weenen. 12.201 20 Gramofoonplaten. Rome, 441 M. 9.05 Werken van Amilcare Ponchielli, o.a. uit „Gioconda". Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Triöconcert. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.l.v. Meulemans. 6.20 en 6.50 Gra mofoonpl. 8.20 Vroolijk uurtje. 9.20 Concert o.l.v. Walpot. 1030 Concert uit Antwerpen. 338 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 5.2Ó Concert o.l.v. Walpot. 6 20 Gramofoonpla ten. 6.50 Trioconcert. 8.20 Concert o.l.v. Meulemans. 10.30 Concert uit Antwerpen. Zeestn, 1635 M. 8.20 „Ueber Land und Meer", m. m. v. het Orag-kleinorkest en het Königsberger Operaorkest o.lv. Freisler en Seidler. 10.40—12.50 Avondconcert Dansmuziek uit Stuttgart. en Naar aanleiding van het bericht, dat de Vrijdenkers Radio Omroep een vast uur krijgt voor zijn uitzendingen heeft het hoofd comité van verweer tegen Dageraad, commu nisme en trawanten te Heerlen het volgend protest gezonden aan den minister van waterstaat Op 25 Juli 1931 werd na een intensief voorbereide actie, de Dageraad door de comité's van verweer uit Limburg verjaagd. Tot in de buitenlandsche pers toe werd de slappe houding der overheid ten opzichte van de uitdagende vrijdenkershorde afgekeurd en gelaakt. Nauwelijks een jaar daarna zien wij het ongehoorde feit geschieden, dat de regeering aan diezelfde ondermijners en bedriegers, de radio afstaat, om ook daar weer, waar een overwegend godsdienstige bevolking de Da- geraadspropaganda verafschuwt, hare sata nische actie voort te zetten. Begonnen op 3 Sept. j.1., zullen nog meerdere lezingen vol gen. De comité's van verweer in Limburg pro testeeren met nadruk tegen deze onbegrijpe lijke zichzelf ondermijnende houding der regeering. Gistermiddag vergaderde de Raad dezer gemeente voltallig ten Raadhuize, onder voorzitterschap van burgemeester Mr. H. D. A. van Reenen. Na opening werden de notulen van de ver gaderingen van 24 Mei, 30 Mei en 10 Juni goedgekeurd, behoudens eenige opmerkingen van de heer en Voüte, Swaag en mevr. Dek ker. Een verzoekschrift van bewoners aan den Geestweg, om den weg van een stofvrij weg dek te voorzien, werd op voorstel van B. en W. aangehouden tot de behandeling van de gemeentebegrooting-1933. Verder was bij de ingekomen stukken een verzoekschrift van Mw. T. SchoorlBorst, houdende verzoek om over te gaan tot het vaststellen van een Uitbreidingsplan met stratenplan voor het gedeelte der gemeente, zijnde het Zuidelijkste gedeelte van den Ber- germeer, grenzende aan de gemeente Alk maar, begrensd ten Zuiden en Oosten door de Ringvaart en ten Westen door den Ber- gerweg. B. en W. adviseerden aan adressante te be richten, dat een ontwerp-uitbreidingsplan voor de geheele gemeente in bewerking is en voor bedoeld gedeelte de Raad reeds een be sluit heeft genomen, houdende bepaling, dat voor dat gedeelte de vaststelling van een plan van uitbreiding wordt voorbereid. Om trent dit ontwerp, hetwelk den Raad getoond is, werd overeenstemming bereikt met de vaste commissie voor uitbreidingsplannen in Noordholland. Conform besloten. Op voorstel van B. en W. werd voorts be sloten adhaesie te betuigen aan het door het gemeentebestuur van Jisp aan Ged. Staten gericht schrijven, houdende verzoek tot het nemen van steunmaatregelen, waardoor le vensvatbare bedrijven op economische wijze door de moeilijkheden kunnen worden gehol pen en tot verlaging der tarieven van PEN en P.W.N. De heer Zeiler voelde er niets voor. Spr vond dit op den weg liggend van de Ver. v Nederlandsche gemeenten. Adhaesie betuigen leek spr. voor Bergen gevaarlijk. Mevr. Dekker juichte het initiatief van Jisp toe en bepleitte benoeming van een raadscommissie ter bestudeering van deze kwesties, waartegen de voorzitter geen be zwaar had. De heer Zeiler stemde tegen. De heer H e m e 1 r ij k drong er bij B. en W. op aan meer actie op te wekken bij de afd. Noordholand van de Ver. v. Ned. gemeenten, om meer samenwerking en resultaat te berei ken. De voorzitter wilde in dien geest aan Jisp schrijven. Ook aan de Ver. v. Ned. ge meenten zal in dien geest geadresseerd wor den. Voorts was ingekomen een adres van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Nederland, afd. Bergen (N.H.), houdende verzoek om van gemeentewege een steunrege ling voor de werklooze arbeiders in deze ge meente vast te stellen of te zorgen voor werk gelegenheid tegen redelijk loon. B. en W. deelden mede, dat, ten tijde, dat het eerste verzoek d.d. 28 Juni j.1. inkwam, er geen aanleiding bestond, hieraan te vol doen; dat sedert dien op ruimere schaal te werkstelling van werklooze arbeiders heeft plaats gehad in afwachting van te nemen definitieve maatregelen, doch het College hoegenaamd niets voor een steunregeling ge voelt, terwijl wat betreft het scheppen van werkgelegenheid, B. en W., evenals 't vorige jaar, den Raad voorstellen zullen doen, die in de noodige werkgelegenheid zullen voor zien. Voorts deelde het College mede, dat nog de ze maand, den Raad een programma voor de werkverschaffing zal worden aangeboden en de volgende projecten in overweging worden genomen rioleering Oostdorp; aanleg rijwielpad langs Hoflaan en langs Heerenweg; uitvoe ring van werken tot strekking van den Ber- gerweg, egaliseeren van weiland aan den Kerkedijk voor inrichting van een ijsbaan (reeds eerder door den Raad goedgekeurd); verbetering van diverse wegen; duinbeplan ting en aanleg van wandelpaden, aanleg wandelpad langs den Duinweg, in profiel brengen van den Landweg (weg van Kerke dijk naar Zuidlaan), voor zoover reeds bij de gemeente in eigendom. Deze werken geven voldoende werkgele genheid. Op een vraag van den heer Blank deelde de voorzitter mede, dat de heer Jb. van Reenen bereid is 3 M. van zijn tuin af te staan voor het rijwielpad mits voor rekening van de gemeente een hek geplaatst wordt. (Applaus.) De heer Den Das besprak de toegeno men werkloosheid en acht daartoe reeds nu maatregelen gevtenscht. Mede door den regeeringsmaatregel, achtte spr. het noodzakelijk, dat de gemeente voor de werklooze bouwvakarbeiders 25 dagen er bij steun verleent. Praktisch moet een groot deel georgani seerde werkloozen sinds de vorige week leven van 9 uitkeering. Spr. herinnerde aan het werkloozenreglement, volgens hetwelk elke 3 weken 1 week gewerkt wordt en in 4 weken 54 gulden verdiend wordt; dat is geen vet pot. Spr. bepleitte een steunregeling en verzocht B. en W. het werkloozenreglement reeds ter stond in werking te doen treden; dat geeft door werk een dragelijke steunverleemng; wellicht kunnen dan log andere maatregelen genomen worden. De voorzitter deelde mede, dat onder handelingen met de regeering gaande zijn om tot een goede regeling te komen, welke spr. nog deze maand den raad hoopt te kun nen aanbieden. Wat de werkverschaffing be treft, zal het een mooi werk geven, als de 30 bunder duinen van het natuurreservaat be plant worden met loofhout. De heer Ze i 1 e r vroeg, of het werk voor lang voldoende is. De voorzitter antwoordde hierop be vestigend. Op het oogenblik zijn er 29 werk zaam in werkverschaffing. De heer Voüte vroeg B. en W. het ver schil tusschen georganiseerden en ongeorga niseerden op te heffen. De heer Den Das merkte op, dat het Rijk alleen verschil ziet tusschen verzekerden en niet-verzekerden. Voorts vroeg spr. verder te gaan dan het werkloozenreglement. De voorzitter zegde toe zoo noodig in plaats van één twee weken per drie weken werk te geven. Er ontstond nog eenige discussie over de aanwijzing van de werkloozen, die voor werkverschaffing in aanmerking komen, waarbij de heer Den Das gaarne een alge- meene regeling zag toegepast en geen indi vidueel onderzoek. De heer Apeldoorn merkte op, dat dit een moeilijke kwestie is; sommige werk loozen hebben een pension- of ander be drijfje en het is in die gevallen moeilijk uit te maken, of zij werkverschaffing noodig hebben. Dr. H e m e 1 r ij k wilde in afwachting van de Rijksregeling, die deze maand afkomt tot dan toe de werkverschaffing regelen, door toepassing van het bestaande werkloos heidsreglement, zonder onderscheid. Met hen, die niet strikt genomen werkloo ze arbeiders zijn, kan een ander standpunt worden ingenomen. De voorzitter ging met dezen ge dachtegang accoord, terwijl ook de raad er zijn instemming mee betuigde. In dezen zin werd B. en W. volmacht gegeven. Een verzoek van de Openbare Leeszaal te Alkmaar om 50 subsidie werd aangehou den tot de begrooting. In verband met eenige opmerkingen van Ged. Staten werd besloten in de begrooting- 1932 eenige wijzigingen aan te brengen en deze nader vast te stellen voor den gewonen dienst in ontvang en uitg. op 350.582.80; kapitaaldiensct in ontvang en uitgaaf op 158.900. Aangeboden werden de gemeente-rekening en die van het G.E.B. en B. A. over 1931. Tot het batig slot 1931 ad 27735.15 heeft bijgedragen een gedeelte van het ver moedelijk batig slot 1930 ad f 4.656.98 er. een extra winst van het G. E. B. over 1931 ad 7.630.54. Zonder deze extra versterking van de ge wone middelen zou op dezen dienst zijn in geteerd. In de commissie tot nazien dezer rekenin gen werden benoemd de heeren J. Milten burg, L. den Das en E. J. Voüte met alge- meene stemmen. Tot lid van de commissie van toezicht op het L. O. wird in de vacature-G. Jonker (vertrokken) benoemd de heer R. Bos, St. Anthoniusstraat, alhier; de heer A. Blok huis, Adama van Scheltemaweg, kreeg 1 stem. Besloten werd aan den heer P. Blokker Wz. onderhands te verhuren een als tuin in gebruik zijnd perceeltje aan het Spaansche pad, voor 1 per jaar, en een en ander con tractueel vast te leggen. Evenzoo werd besloten tot ruiling van c.a 50 M2. sloot met den Polder „Bergermeer", in verband met de nieuwe situatie bij de Barnebrug. De kuntschilders en de crisis. In behandeling kwam voorts het adres van een negental te Bergen gevestigde kunst schilders, houdende verzoek om maatregelen- te willen nemen teneinde de door de crisis zwaar getroffen kunstenaars voor ernstiger gevolgen te willen behoeden. B. en W. deelden hierbij mede, dat de ge dachte, weergegeven in de door de Berger Kunstenaars-Vereeniging naar aanleiding van het adres, aan het college verstrekte in- lichtingen, hun sympathiek is en stelden voor hen te machtigen, aan de Berger Kunste naars-Vereeniging te zijnertijd een voorschot te verstrekken tot bestrijding der eerste kos ten aan de verloting verbonden, tot een maximum bedrag van 500, onder voor waarde dat de voorgeschoten gelden aller eerst uit de opbrengst van de verkochte loten zullen worden terugbetaald en verder onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden. Mevr. Dekker speet het, dat niet 1000 garantie gegeven wordt, hetgeen gevraagd is. Spr. wees op het belang, dat Bergen heeft bij de kunstschilders. Spr. geloofde, dat het voor de gemeente niet op een groot risico zal uitloopen, daar de loten zeker verkocht zul- len worden. Weth. MacDonald deelde mee, dai geen 1000 gevraagd is; aan V. V. V. is ook 500 gevraagd. Dr. H e m e 1 r ij k had zich met genoegen met de leiding in deze vereeniging belast en wees op den nood der schilders, die in dezen crisistijd niet verkoopen. Aan de kunste naars heeft Bergen tot dusverre vreugde be leefd; het is de eerste keer, dat zij een be roep doen op de overheid; op ae eerste plaats vragen zij moreelen steun, die reeds gegeven is en verder financieel en steun. Voor de verloting worden schilderijen aan geschaft; de opbrengst is voor het doel een weerstandsfonds te vormen; de aangevraag de 500 zijn voldoende; er worden 3500 loten aangeboden. Het fonds wordt beheerd door een com missie, waarin drie schilders, verder weth. MacDonald en de burgemeester. Het fonds wordt aangewend om schilde rijen aan te koopen, welke t.z.t. op een ten toonstelling worden verkocht. Spr. vroeg voort op de begrooting-1933 een subsidie te reserveeren voor het fonds. Spr. deed ook een beroep op de inwoners van Bergen, om loten te koopen en het weerstandsfonds te gedenken. Conform het voorstel van B. en W. werd z.h.st. besloten. Uitbreiding r.k. jongensschool. Van het bestuur van de bijz. r.k. jongens school voor 1. o. „St. Adelbertus", was een aanvraag ingekomen om: a. gelden beschik baar te stellen voor den aanbouw der school met 3 lokalen en eerste inrichting van deze lokalen; b. voor de eerste inrichting van het 5de leerjaar. B. en W. stelden voor de gevraagde mede werking te verkenen. Conform besloten. Goedgunstig werd vervolgens beschikt of. aanvragen ingevolge de 1. o.-wet van de Ver. voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs alhier om gelden voor te treffen voorzienin gen aan het schoolgebouw- en terrein-, en van het bestuur der bijz. r.k. school voor u. 1. o. „St. Antoniusschool" alhier, om gelden voor aanschaffing van 12 nieuwe banken wegens uitbreiding van het aantal leerlingen. De heeren Zeiler en Voüte maakten be zwaar tegen beschikbaarstelling van gelden voor godsdienstonderwijs, waarop de voor zitter opmerkte, dat het niet tot de compe tentie van den raad behoorde hierover te be slissen. Aan de orde was voornamelijk de vast stelling van het kohier der Woonforensenbe- lasting over 1931 met bepaling dat de belas ting invorderbaar is in één termijn, verval lende 1 November 1932. Gezien het geringe bedrag van 140,01, als vermoedelijke opbrengst, stelden B. en W. voor de verordening op de heffing van een Woonf wensen belasting met ingang van I Januari 1932 in te trekken. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 441 Kalm en een beetje spotachtig zag ze hem aan en knikte toestemmend. Hij zag, dat haar oogen diep donker grijs waren en vol licht. Hij vond het moeilijk er niet langer naar te kijken. Maar hij ging weg, haalde de soep en wijdde zich toen weer aan de an dere gasten. Telkens als hij bij haar tafeltje kwam, ontdekte hij iets nieuws. Toen ze voor de groente bedankte, keek ze hem aan en glimlachte. Hij dacht dat hij nooit zoo'n edel voorhoofd, zoo'n fijnen neus en zoo'n lieven ietwat spotachtigen mond had gezien. Ze had het gezicht van een portret van Romney, met de geestelijke gesteldheid van de twintigste eeuw. Toen hij de tafel opruimde voor het des- sert, zei zij: Waarom spreekt u Fransch, terwijl u weet dat ik een Amerikaansche ben. Dat is hier in huis de gewoonte, wan neer een gast zulk mooi Fransch spreekt als Mademoiselle. Dat is heel vriendelijk van u, zei ze in "ft Engelsch, maar het lijkt me nog al grap- P'g, dat Amerikanen en Engelschen Fransch ®el elkaar spreken. Hoe weet u dat ik een Engelschman ten? zei hij, terwijl zijn hart bij dit korte gesprek luider begon te kloppen. Zij lachte. Ik kijk uit mijn oogen. En buitendien weet ik veel van u door onze vriendin Corin- na Hastings, en dan door mijn kleine gast vrouw, die daar zit. Hij bloosde, prettig aangedaan door haar diepe, muzikale stem en opgetogen, dat zij hem beschouwde niet slechts als individu, doch ook meer of minder als behoorende tot haar eigen stand. Hij stond stil met een bord kruimels in de eene en een servet in de ande re hand. Kent u Corinna Hastings? Wel, dat spreekt van zelf. Hoe anders kon ze me verteld hebben van uwe romanti sche daden? antwoordde ze lachend en Mar tin bloosde nog dieper, bewust een idiote vraag gedaan te hebben. Hij zette de appelen en de kleine witte druiven voor haar neer. Ik had u moeten vragen hoe Miss Has tings tegen u over mij kwam te praten. Ze kwam per trein uit Brantome en bel de bij mij op. We zaten te praten tot één uur in den morgen. Garcon! riep een stem van de midden tafel. Bien M'seur. Martin nam zijn servet onder den arm en verwijderde zich, gevolgd door Lucilla's lachende oogen. L' addition (de nota). Bien M'sieur. Hij was weer de volmaakte tafeidienaar en bracht de nota aan den handelsreiziger, die alleen maar voor het diner gekomen was. De gast betaalde met gepast geld en na in verschillende zakken gezocht te hebben, wat door zijn dikheid moeilijk was, vond hij ein delijk vier koperen munten, die hij met meta len klank in Martin's handpalm legde. Merci, M'sieur. Bonsoir, M'sieur, zei de volmaakte bediende. Maar graag had hij den man de muntstukjes in zijn gezicht ge gooid, wat hij wist dat de heldere, spotach tige tintelende oogen van zijn godin op hem gevestigd waren. En de akelige gedachte kwam bij hem opZal ze mij een fooi geven bij het weggaan? Hij maakte het zeer druk met tafeldienen en tot zijn verademing zag hij haar spoedig met Bigourdin en Félise de Salie manger verlaten. Op den drempel staande, riep Bi gourdin hem. Wil je koffie en likeur brengen in de petit sallon, en als je naar het Café gaat, wil je me wel bij de vrienden excuseeren? Het was een heel ding om in de petit sa lon binnen te komen en alles netjes neer te zetten, maar hij deed het met den automati- schen ernst van den geschoolden Londen- schen tafeldienaar. Hij had een vagen in druk van een vorstelijk figuurtje, dat achter over leunde in een gemakkelijken stoel, omge ven door een aurool van sigarettenrook. Toen hij in de bijkeuken klaar was, nam hij haastig eenig voedsel, verkleede zich en ging uit. Als naar gewoonte liep hij door de nauwe oude straten naar de verlichte plek voor het Café de I' Univers. Maar daar gekomen was er iets, dat hem belette binnen te gaan. Er was iets nieuws, iets wonderlijks in ziin le ven gekomen. Wat het was, kon hij niet zeg gen. Hij keek door een kiertje naar binnen en zag Monsieur Beuzot tric-trac spelen met den directeur van het postkantoor en een eindje van hem af zat Monsieur Viriot te re deneeren en sloeg met zijn rechtervuist in zijn linkerhandpalm, een bijwijs, dat hij te gen het Gouvernement te keer ging. Maar Martin voelde dien avond niets voor het Gouvernement of voor de Fransche Repu bliek; hij had heimwee naar de natuur en sloeg den weg in, die langs de rotswoningen loopt. Toen hij een paar kilometer gewandeld had, liep een dronken steenhouwer, die een meisje van vijf jaren aan de hand hield, al slingerend tegen hem aan. Monsieur Martin, zei hij, de Hemel heeft u gezonden. Boucabeille, antwoordde Martin, je moest je schamen. Dat behoeft u mij niet te vertellen, her nam Boucabeille. Het kind huilde bitter en de vader deed zich zelf verwijten. Hij had het meiske mee genomen naar haar tante en op den terug weg was hij door kennissen medegetroond naar het café van Mére Déridieu, waar hij een afschuwelijke borrel had gedronken. Martin nam het kind op zijn arm en droeg het naar de rotswoningen, waar Boucabeille woonde. Deze, bevrijd van zijn vaderlijke zorg, maakte zich uit de voeten. Toen Martin het kind thuis gebracht had en naar huis wandelde, dacht hij aan zijn eersten avond in Brantome, toen hij met Co rinna oo het terras had gezeten en hij het ge voel had gehad van een veilige schuilplaats te hebben gevonden. En toch, zei hij, achter deze rustige plek is een wereld van zwoegen en werken; daar jagen de polsen, daar zijn vrouwen van groote schoonheid. En zulk een schoone vronw had vandaag zijn pad ge kruist! Waarom ben ik hier en heb ik een werkkring, die, hoewel hoogst fatsoenlijk, toch zoo alledaagsch is? Niet in staat dit enigma op te lossen, zuchte hij eenh en wierp zijn uitgegane si garet in de rivier. Het geluid van haastige voetstappen op de brug deed hem opzien en uit duister zag hij een slanke figuur in bont gehuld naar hem toekomen. Ze toonde da delijk dat ze hem herkende. Monsieur Martin. Hij groette. Goede len avond, Miss Merriton. Ze bleef staan. Mijn goede gastheer en zijn nichtje zijn naar bed gegaan. Ik vond het vervelend sentimenteel om door het raam te gaan zitten kijken, dus ging ik uit. 't Is een mooie avond, zei Martin. Ja, maar het is te koud om op een win derige brug te blijven staan. Als u tijd hebt, wandel dan een beetje mee en bescherm mi' tegen de gevaren van Brantome. Met haar wandelen, haar beschermen! Hij zou de heele wereld met haar door willen gaan! Zijn hart bonsde; graag had hij haar toegeroepen, dat hij alles voor haar doen wilde, maar zijn gezond verstand deed hem zeggen Wordt veryoLpd

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9