Alkmaarsche Courant. ÉRK®"1 BAND Fortinbras' toovermacht Jiadümieuiv Stad w Omgeving. SxuiMetm Honderd fier en dertigste Jaargang. woensdag 14 september Eischt Blue Band, dan weet U wat U eet. Blue Band versch gekarnd met 25 °/o allerfijnste Roomboter, onder Rijkscontrole, Holland's beste Standaardmerk VERSCH GEKARND jfo^ 217 1932 Donderdag 15 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO), g Gramofoonplaten. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert H. Aengenent, zang. J. Goudsmit, piano en Egb. Veen, begeleiding. 11.— Kookpraatje. 11.30 Vervolg concert. 12.Gramofoonplaten. 12-30—2.Kamerorkest o.l.v. L. Schmidt en gramofoonplaten. 2.15 Gramofoonplaten. 2 45 Voordracht door Mevr. Marie Meu- njerNagtegaal. 3.15 Gramofoonpl. 4. Ziekenuur. 5.AVRO-kleinorkest o.l.v. N. Treep en gramofoonpl. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.— Vervolg klein-orkest. 7.30 Prof. Dr. J. J. v. Loghem: Tropische Hygiëne (III). 8.Gramofoonpl. 8.15 AVRO-Opera-concert door leden van de N V. Italiaansche Opera met het Concertgebouw orkest o.l.v. Mario Parenti, o.a. Proloog uit („Paljas", Leoncavallo; uit „Traviata" en „Troubadour", Verdi; uit „Butterfly", Puc- cini en „Lucia di Lammermoor", Donizetti. 10.30 Vaz Dias. 10.45—12.— Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte en gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (8.9.15 en 11.2. KRO, en de NCRV van 10.11.en 2. 11.30). 8.—9.15 en 10.— Gramofoonplaten. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.Godsd. halfuurtje. 12.15 Or- kestconcert. 2.Handwerkcursus. 3.3.30 Vrouwenhalfuurtje. 4.Ziekendienst. 5. Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Piano-recital door J. Rooth. 6.45 Knipcursus. 7 Voorlezen door S. Tamsma. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.Concert door het man- nenkwartet „Euphonia" o.l.v. N. Hooger- werf. 9.L. W. J. v. Hasselt: Moeder en kind. 9.30 Orgelconcert door V. Schoonder- beek, o.a. Concerto F. Gr.t., Handel en Suite gothique, Boellman. 10.Vaz Dias. 10.45 11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel E. O'Henry. 1.20 Shep- herd's Bush Paviljoen-orkest. 2.202.50 Concert. S. Lasserson, viool en L. Basche, piano. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Dansmuziek door Bertini's Band. 4.50 Norhtern Studio orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6 50 Scriabin's pianomuziek door L. MacKinnon 7.10, 7.40 en 7.50 Lezingen. 8.20 „Een ideale echtgenoot", van Oskar Wilde. Regie: Hcward Rose. 9.40 Verslag van de Motor races (Speedway Test Match) Engeland 'Ausctralië. 10.Berichten en lezing. 10.35 Dansmuziek (gramofoonpl). 10.50—12.20 Dansmuziek. BBC-Dansorkest o.l.v. H. Hall. Parijs „Radio-Paris"1734 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonplaten. 4.206.20 Om roeporkest o.l.v. E. Bigot, o.a. Suite Algé- rienne, St. Saëns en Les Erynnées, Massenet. 7.40 Gramofoonplaten. 8.20 Radio-tooneel 9.50 Gramofoonmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit rest. „Wivex". 3.20—5.20 Radio- Harmonie-orkest o.l.v. L. Gröndahl. 8.30 Radio-Symphonie-orkest o.l.v. prof. N. Malko, m. m. v. H. Byrding, zang. O.a. Sym- phonie nr. 2 b kl.t., Borodin en uit „Lohen- grin", Wagner. 10.5012.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Concert uit Bad Bertrich. 12.20 Concert uit Mün- chen. 1.202.50 Concert o.l.v. Wolf. 5.20 6.35 Concert o.l.v. Wolf. 8.20 Concert o.l.v. Eysoldt, o.a. Ouv. „Koning Lear", Berlioz en Spaansche suite, Albeniz. 9.20 Koor- en orkestconcert m. m. v. solisten, o.a. Tweede Psalm (twee koren en solisten) van Spies. 10.50—12.20 Avondconcert uit Frankfurt o. 1 v. W. Caspar. Rome441 M. 9.05 Concert en Radio- tooneel. Spaansche muziek, o.a. werken Van Albeniz, Gramados en Sarasate. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.l.v. Wal pot 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o.l.v. Meulemans, m. m. v. Mej. M. Mathys, viool, o.a. vioolconcert D Gr.t, Mozart en Fant. „Traviata'", Verdi. 10.30—11.20 Gra mofoonpl. 338 M: 12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.l.v Meulemans. 8.20 Gramo foonplaten. 8.30 Radiotooneel. 8.55 Gramo foonplaten. 9.20 Concert o.l.v. Walpot, o a. Ballet „Isoline", Messager. 10.30—11.20 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 8.20 „Herr Doktor darf ich heiraten", leerspel van Dr. Rathmann 8.50 Berlijnsch Philh. orkest o.l.v Eugen Jochum. 10.20 Berichten en hierna tot 12.20 Populair concert uit Hamburg o.l.v. Ad Secker. HET RAPPORT WELTER! In het Gulden Vlies werd gisteravond op nieuw een protestvergadering gehouden tegen het rapport-Weiter. Deze vergadering was uitgeschreven in overleg met de afdee- lingsbesturen van den Alg. Ned. Politie bond, den Bond van Ambt. bij de Ned. Spoorwegen, den Centr. bond van P. T. T.- personeel, den bond van Spoor- en tramweg personeel, het Nat. Verbond van Gemeente- amtenaren, den Ned. bond van leeraren bij het Nijv. Onderwijs en de vereeniging van handels- en kantoorbedienden „Mercurius". Hoewel de groote zaal van het Gulden Vlies niet tjokvol was, bleek de belangstel ling nog vrij groot. Het duurde tot bij nege nen, voordat de waarnemende voorzitter de aanwezigen welkom heette. De Ned. Vakcentrale aldus spr., besloot een serie protestvergadereingen te houden in verschillende deelen van ons land, om zich te verzetten tegen de algemeene verslechte ring, welke het rapport-Weiter inhoudt. Spr ging in kort na, welke fatale gevolgen het rapport-Weiter met zich zal dragen, wan neer dit rapport van kracht wordt. Als eerste spreker trad op de heer Willem- sen, secretaris van den B. A. N. S. Spr. trachtte te doen uitkomen, dat de Nea. werkman alle redenen heeft, om een protest te doen hooren tegen het rapport Weiter. De commissie moest zorgen voor een kloppende begrooting. Het recept van het kloppende begrooting. Het recept voor het rapport-Weiter aangedrongen, om tot ver- apport-Welter op aangedrongen, om tot ver laging van loonen te komen. Er moest bezuinigd worden; een commissie moest worden benoemd, die middelen moest aangeven, om de begrooting kloppend te maken. Spr. vond het merkwaardig, dat de regee ring de commissie niet voorgesteld heeft, om middelen van inkomsten voor den staat te zoe ken. Neen, de inkomens van de werknemers van den staat moeten naar beneden, om de arme werknemers in de particuliere bedrij ven meer ontvankelijk te maken voor loons verlaging. Dat was het uitgangspunt der commissie. Als men was gekomen met voorstellen tot verhooging van inkomsten van den staat, dan zou weldra gebleken zijn, dat de werkgevers daar niet voor hadden gevoeld. Eigenaardig vond spr. ook het feit, dat de taak der commissie was verlaging van de uit gaven der regeering te zoeken. Trou wens, wanneer de inkomens van een staat vermeerderd moeten worden, laat men dat liever betalen door de mas sa. Steeds werden de indirecte belastin gen verhoogd. Ook thans weer zien we, dat de zakken der minder kapitaalb achtigen nog lediger worden. Boter en margarine zijn weer belast; producten voor de massa! De taak der commissie was dus eenzijdig, evenals de samenstelling der commissie, waar geen enkele werknemer zitting in had. Èn het rapport draagt, dan ook het karakter van een verlanglijstje van de werkgevers. De taak was, te zoeken naar aanmerkelijke en blijvende uitgaven van den staat, opdat de afstand tusschen arbeid en kapitaal weer zoo groot mogelijk zou kunnen worden. Zeer merkwaardig is, dat de commissie tot de conclusie komt, dat de opheffing van de malaise zou kunnen worden gevonden door verlaging der loonen der werknemers. En er wordt geheel niet gerept over financieele schandalen, enz. enz. Wanneer het nu waar is, dat het gezwendel ia de kapitahsche we reld oorzaak is geweest, dat de waarde ver minderd is, dan is het een séhandaal, dat de werknemers daarvoor moeten bloeden, aldus spreker. Er zijn nog meer eigenaardigheden. Bij •een enquête van de commissie bij industriee- len, zijn 1400 lijsten niet binnen gekomen, waaruit de conclusie werd getrokken door de commissie, dat die niet-:czenders het ook al slecht hadden. En de commissie noemt het Philipsbedrijf, dat 50 minder arbeids krachten heeft. Doch weet de commissie niet, dat het concern-Philips internationaal is? En dat die 50 l*ng niet uitsluitend het gevolg is van de malaise? Verder had spr. ontdekt, dat de prijzen van diverse producten weer omhoog zijn ge gaan. En wanneer nu de salarissen verlaagd moeten worden, gaat men nog sneller berg afwaarts. Daarmee wordt gedemonstreerd, dat over het geheel misbruik wordt gemaakt van de huidige toestanden, om zich zelf te verrijken ten koste van de arbeidende klasse. Spr. becritjseerde daarna diverse millioenen- cijfers uit het rapport-Weiter. Spr. hoopte, dat de gebeele Ned. arbeiders klasse zou opstaan en zou uitroepen: niet achter-, doch vooruit moeten wij! Het ge heime doel der commissie was, dat de ge- beek arbeidende klasse teruggedrongen moest worden naar den toestand van vóór 1914. Doch spr. was overtuigd, dat de ge- heele arbeidersklasse t z. t. zal optrekken tot handhaving van haar positie. Spr. wekte allen op, om gezamenlijk op te letten, opdat de werknemende klasse niet de martelaars zal worden van het kapitaal. De bedoeling van het rapport-Wel ter is: De massa moet weer slachtoffer worden tot voordeel der bezittende klasse. Spr. wees verder nog op de verslechtering van het onderwijs en andere punten. En hij merkte op, dat het rapport-Weiter een aan slag is op alle werknemers, waartegen men gezamenlijk moet optreden. Werkt samen en trekt samen op tegen het rapport-Weiter, te gen de regeering!, aldus besloot hij zijn rede. Rede Stoffels. De heer Stoffels, redacteur C. B. P. T. T. merkte op, dat Alkmaar zoo langzamerhand bekendheid krijgt als vergaderstaden hij ging na, welke vergaderingen hier al zijn gehou den. Spr. vond 't een gelukkig verschijnsel, dat de ambtenaren blijven belangstellen in het rapport-Weiter. De storm is nog niet uitge woed en spr. hoopte, dat de storm nog lang zal voortduren. Ook spr. becritiseeide de cijfers van het rapport-Weiter en kon geen vertrouwen meer stellen in de stomme rekenmeesters van de laatste 10 jaren. Er is nog steeds hier geen ambtenarenstatistiek en ook daarom zegt spr. „Weiter, wel te rusten; wij kunnen het zóó niet lusten". Het blijkt weer meer en meer, dat de arbeidende klasse murw gemaakt moet worden. En als we dat laten gaan zal een kleine klasse over het land beslissen en het land besturen. Er wordt niet alleen een aanslag gepleegd op 't rijkspersoneel, doch ook op 't gemeente- personeel, hoewel dat met tot taak was der commissie-Weiter. Regeering, gij zijt de verantwoordelijke en gij zult dat wellicht het volgend jaar moeten voelen, aldus spr. En hij hoopte, dat velen democratisch zullen stemmen in 1933. Want de regeering heeft speciaal haar menschen uit gekozen voor de commissie. O.a. mr. Wester man, die het interpellatierecht van Kamerleden eigenlijk maar wilde zien verdwijnen. Dat is een fascistische idee. Wat de aangekondigde salarisverlaging be treft, is het spr. opgevallen, dat de onge- huwden weer veel meer zouden moeten del gen dan gehuwden, waardoor de idee: „loon naar prestatie" steeds meer op den achter grond wordt gedrongen. Salarisverlaging kan niet het redmiddel zijn. Duitschland geeft het voorbeeld. Spr. herinnerde aan de opheffing der recht banken, o.a. die te Alkmaar en hij hoopte, dat de commissie zal inzien, dat hier een vergis sing begaan is. Verder wil de commissie-Weiter het politie corps reorganiseeren. De bezuiniging, daar mee eventueel verkregen, betwijfelde spr. ten zeerste en wel naar aanleiding van bekende cijfers. Verder wil men den werkloozensteun ver lagen; wil men gaan stopzetten het landbouw- dagonderwijs, enz., enz. en tenslotte geloofde spr. dat de index-cijfers van het rapport niet zuiver zijn. Op deze manier doorliep spr. met zeven mijlslaarzen het rapport-Wel ter. Wat voor indruk konden wij over het rap port krijgen, vroeg spr. zich af. Dit, dat de Ned. staat wil blijven werken met een kern organisatie. Uit de werknemers moet gehaald worden, wat er uit gehaald kan worden. Men wil hel staatsapparaat tot kleine proportie terugbrengen. En is het noodig, dat zoo zwaar de ar beidersklasse wordt betrokken? Laat de regeering de huiseigenaren, de groot-grondbezitters eens aanpakken. En laat ze eens denken aan de opeenstapeling van pensioenen! Uit dat alles blijkt, dat de heeren heel goed naar zich zelf weten toe te trekken. Spr. hoopte, dat iedereen beseft, dat wij iets anders willen, dat wij willen hebben een heffing op de vermogens. Commissie-Weiterwel te rusten! Laat de regeering het den menschen niet onmogelijk maken, hun plichten te ver vullen. (Applaus). Motie. Met algemeene stemmen werd daarna de volgende motie aangenomen: De vergadering, belegd door de Neder- landsche Vakcentrale, gehouden te Alkmaar op 13 September 1932, Gehoord'de besprekingen over den al- gemeenen toestand der werknemers en de nog steeds verder voortschrijdende verslechterin gen in de levenspositie van de werknemers bij uitvoering van de voorstellen, neergelegd in het rapport-Weiter. overwegende, dat door alle nu reeds getroffen maatregelen van versobering het levenspeil van den werknemer in ernstige mate is aangetast, van oordeel, dat de voorstellen, neergelegd in het rapport-Weiter, beoogen het blijvend verlagen van de Staatsuitgaven, als gevolg waarvan de sociale wetgeving, het onderwijs en andere instellingen van cul- tureele en charitatieve waarde, alsmede het loonpeil van alle werknemers zullen worden aangetast, waardoor deze laatsten zoowel in de particuiere- als in de Overheidsbedrijven worden gedrongen in een niet meer te dra gen staat van verarming, protesteert tegen deze aanvallen op allerlei instellingen van algemeen belang en het levenspeil van den werknemer, verklaart, dat de versterking der Staatsinkomsten behoort te worden verkre gen uit verhooging der heffingen op de be lastingen en het heffen van een crisisbelas ting op de inkomens en vermogens, besluit met kracht te zullen blijven ijve ren voor vermindering van het aantal ar beidsuren door verkorting van werktijd, waar door een aantal werkloozen in het productie proces kan worden opgenomen, wijst af eene verdere beperking van de werkloozenzorg, als bedoeld in het rapport- Weiter, draagt het Bestuur van de Nederland- sche Vakcentrale op de thans gevoerde actie onverzwakt voort te zetten, teneinde de Volksvertegenwoordiging te overtuigen van de noodzakelijkheid, dat andere wegen aan wezig zijn, waardoor de Staatsinkomsten kunnen worden versterkt. VOORWAARDEN RADIO DISTRIBUTIE. Vervolg. Artikel 11. De diiectie is niet verplicht tot het aan brengen van een radio-aansluiting: 1. indien de aansluiting hinder voor het distributienet kan veroorzaken; 2. indien voor de aansluiting vergunning van derden noodig is, en die vergunning niet op voor de gemeente, naar het oordeel der directie aannemelijke voorwaarden, te ver krijgen is; 3. indien bij den aanvrager, wegens wanbe taling of anderszins, de toevoer van electri- citeit of gas verbroken is. Bij toepassing van dit artikel staat beroep open op den Directeur-Generaal der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie. Artikel 12. Onverminderd het bepaalde in artikel 22 van deze verordening is de directie bevoegd, zonder voorafgaande waarschuwing, de radio-aansluiting te doen verbreken, indien: 1. aan de aansluitleidingen en/of andere toe stellen en leidigen der gemeente in het per ceel schade of wijzigingen zijn aangebracht; 2. de toegang tot de vertrekken of andere plaatsen van een aangesloten perceel aan het personeel van de radio-centrale of aan het bevoegde rijkspersoneel wordt geweigerd, voor zoover het betreft vertrekken of andere plaatsen, welker betreding noodzakelijk is met het oog op het toezicht en de controle der aansluiting c.a.; 3. door den aanvrager hinder in het distri butienet c.a. wordt veroorzaakt; 4. de bepalingen van deze voorwaarden of eenige daaruit voortvloeiende overeenkomst door den aanvrager of den eigenaar niet worden nageleefd; 5. indien blijkt, dat de aangebrachte zegels geschonden of verbroken zijn; 6. bij voortdurende oneenigheid of moeilijk heid met den aanvrager, bij tegenwerking of lijdelijk verzet zijnerzijds en bij wanbeta ling; 7. bij den aanvrager wegens wanbetaling of anderszins de toevoer van electriciteil en/of gas verbroken wordt; 8. bij gebruik of toespassing van toestellen of apparaten door den aanvrager, welke door de directie verboden of niet geëigend geacht worden voor aansluiting op de radio- centrale; 9. bij gebruik van meer apparaten dan waar voor de maandelijksche huur is' vastgesteld en verschuldigd. Bij toepassing van dit artikel staat beroep open op den Directeur-Generaal der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie. Artikel 13. E>e op het distributienet aan te sluiten o! te bezigen toestellen zijn ter goedkeuring van de directie. Artikel 14. Het ontnemen van radio aan het distribu tienet, anders dan door middel van het ver strekte aansluitkastje, is verboden. ci BB Ö4-C' JWi YlfrCfrxolS-jviJyt pa»r bet Engelsch van William Locke door J. E. d. B K. 48) Martin gaf hem zijn woord van eer en Bigourdin, zonder over geleden verdriet te spreken, vertelde hem Félise's bezoek aan do Rue Maugrabine. Het was mijn zuster, zei hij, die sinds vele jaren een prooi is van den drank iets zeldzaams bij Fransche vrouwen 't is krankzinnigheid, que veux-tu? (als je wilt). Ze is dikwijls w'e8 geweest om er van te genezen, zon der succes. Ik heb mijn zwager aange raden om haar in een maison de santé (sanatorium) te laten opnemen, maar hij *;il niet. Hij was het, zoo houdt hij vol, die in voorbij gegane, ongelukkige ja ren, haar leerde van alcohol te gaan houden. En daarom behandelt hij naar Biet heuschheid, met teederheid zelfs. C'est beau (dat is mooi) en hij zelf drinkt de laatste jaren niets dan water. Natuurlijk, zei Martin, en zijn ge dachten gingen terug naar zijn eerste ontmoeting met Fortinbras in le Petit Lornichon, waar deze zooveel frambo zenlimonade had gedronken. Wat leek dat lang geleden! En nu, zei Bigourdin, zie je de on gelukkige verhouding, die Fortinbi"as een echte Don Quichot tusschen zich *n Félise heeft doen ontstaan. Zij heeft dezelfde verheven denkbeelden omtrent haar moeder behouden, maar ze veraf schuwt den vader, dien ze altijd veraf good heeft. En dat heeft een wond ge slagen in haar onschuldige kleine ziel. Martin was aangedaan door al de treurigheid, die hij vernam. Arme, kleine Félise, wat zal ze ge leden hebben! Zóu het niet beter zijn, vroeg hij, om het fantasie-beeld, dat de moeder is, op te offeren ter wille van den levenden vader? Bigourdin stemde dit toe, maar For tinbras wilde dit niet. Bigourdin was niet gelukkig met zijn zusters. Hij had een somberen kijk op de familie, waarvan hij de eenige man nelijke vertegenwoordiger was. Martin trachtte hem wat op te beuren, maar tevergeefs. Het vertrek van Félise, de breuk met de Viriots, dit alles ver vulde zijn ziel met droefheid en wan hoop. Mon brave ami, zei hij, als ik sterf, en bij die woorden kreeg zijn forsch ge zicht een diep treurige uitdrukking, en hij sprak alsof hij zeventig was, wat moet er dan worden van het Hotel des Grottes? Félise vaart goed bij mijn tes tament, bien entendu (dat spreekt van zelf), maar zij zal wel trouwen en haar man volgen en die zal wel geen lust hebben om hotelhouder te zijn. Onderzoekend sloeg hij Martin gade, die hem kalm en onbewogen aanzag. 't Zou mijn hart breken te weten, dat het hotel verkocht zou wordenik kan niet sterven met die ontknooping voor oogen. Maar mijn beste Bigourdin, zei Mar tin, fraar denkt ge over? U bent nog een jon geman, u bent niet ziek. U gaat niet dood, maar u hebt nog twintig, dertig, wellicht veertig levensjaren vóór u, waarin van alles kan gebeuren. Bigourdin leunde voorover en zijn langen arm uitstekende, tot hij de knie van Martin, die aan de andere zijde van den haard zat, met zijn vingers aanraakte, zei hij: Weet je wat gebeuren gaat? We krijgen oorlog, 't Volgend jaar of het jaar daarop of over vijf jaar, que sais-je, moi (weet ik het) maar het komt. En als de krijgstrompet geblazen wordt, trek ik mijn oude uniform aan en marcheer mede, zooals mijn vaderen voor mij hebben gedaan. En waarom zou ik dan niet sneuvelen evenals mijn broeder in Marocco? Zeg me dat eens? En niettegenstaande Martin zich zeer ver trouwd had gemaakt met den wakkeren geest, die in de Fransche provincie heersch- te; zoo begreep hij toch niet, hoe het vage dreigende oorlogsgevaar zóó het persoonlijk leven van de Franschen beïnvloeden kon. Maar dat doet er niet toe, zei Bigour din, na eenig heen en weer praten. Op den een of anderen dag moet ik toch sterven Maar ik heb je niet in mijn vertrouwen ge nomen, opdat we daarover zouden dispute ren. Ik Heb ie expres verteld, welke motieven mij beheerschen. En dat is, opdat je zult begrijpen, waarom ik je een zakelijk voorste! wensch te doen. Een zakelijk voorstel? herhaalde Mar tin. Oui, mon ami. Hij vulde Martin's glas en zijn eigen en ging voort: A l'attente cordiale (op de goede ver standhouding) tusschen de landen en tus schen ons beiden. Een zakelijk voorstel, herhaalde Bigour din, en hij begon dadelijk zijn bedoeling uit te leggen. 't Was 't eenvoudigste voorstel, dat men zich denken kon. Waarom zou Martin niet het geld van de nalatenschap zijner moeder in de een eeuw oude, welvarende zaak van het Hotel des Grottes steken en een com pagnon worden van Bigourdin? Een rechts geleerd? zou de zaak goed voor elkaar krij gen tot in de kleinste détails. En dan zou hij, Bigourdin, als zijn uur sloeg, over eeu paar jaar of over een kwart eeuw, niet be zwaard behoeven te zijn over het voortbe staan van het Hotel des Grottes. En toen begreep Martin het plechtige van het oogenblik; de petit salon met het vlam mend haardvuur, de fijne flesch wijn en de intieme mededeelingen van Bigourdin. Maar het onverwachte van het voorstel deed hem duizelen. Beleefd zei hij Mijn beste vriend, uw voorstel, dat ik mij met u zou verbinden in deze zaak, is een compliment, dat ik ten hoogste op prijs stel Maar Maar wat? Ik moet er over denken. Natuurlijk, zei Bigourdin. Je moest wel een leeghoofd zijn en geen man, om zoo'n stap te doen zonder er goed over nagedacht te hebben. Maar het idee is je niet onaange naam? Natuurlijk niet, antwoordde Martin Maar de vraag is, hoe kom ik aan het geld? Je kleine erfenis parbleu (voor den drommel). Je kunt haar te gelde maken, zei hij tegen Martin, toen hij begreep, dat deze hieraan niet dacht, door zijn onwetendheid, waar het geldzaken betrof. En als ik niet overtuigd was, dat het hier even goed bewaard was was als in de Engelsche Bank, zou ik het niet aanraden. Mijn beste vriend, zei Martin, opsprin gende uit zijn stoel, hevig verschrikt aoor de gedachte, dat Bigourdin hem verdacht arg waan te koesteren, hoe zou zoo'n gedachte bij mij opkomen. En je zoudt niet langer in dat pak behoe ven te loopen, zei Bigourdin glimlachend, naar Martin's rok kijkende. Dat sporen vertoont van veel gedragen te zijn, merkte Martin op. De vreeselijke vetvlek trok weer zijn oog en hij zag Lucilla weer voor zich en hoorde haar mooie, diepe stem zeggen: Wij zien elkaar in Egypte. Maar hoe kon hij naar Egypte gaan ol naar welk plek ook, waar Lucilla was, als hij een hotel ging houden met Bigourdin en zich voor het leven had vastgezet in Bran- tome. Een rilling liep langs zijn rug. Eh bien? zei Bigourdin, hem weer tot de petit salon terugroepende. In zijn wanhoop kreeg Martin een inval. Ik zou er graag met Fortinbras over spreken, zei hij. Dat zou ik je ook raden, zei Bigourdin hartelijk. Je kunt naar Parijs gaan wanneer je wilt. En nu, n' en parions plus (praten we er niet langer over). Ik voel me veel opge wekter dan in het begin van den avond. La ten we de flesch opdrinken op de zielerust van den dapperen ouden brigadier. Hij zou niets liever willen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5