JCeck School 'J dering van lasten door verlaging van rijks- en gemeenteuitgaven en door vermindering van uitgaven aan de sociale verzekering ver bonden. Daarnaast heeft hij actief te streven naar het zoeken van middelen in iederen bedrijfs- kring om tot meer ratioiieele werkverdeeling te geraken, en de toekomst in het oog hou dend, aandacht te schenken aan de scholing der toekomstige arbeiders en de vakkundige intwikkeling der werkloozen. Het loonvraagstuk in de beschutte v bedrijven. In de middagvergadering hield mr. dr. A. A. van Rhijn, administrateur aan het depar tement van binnenlandsche zaken, een rede over het loonvraagstuk in de beschutte bedrij- ven. Spreker bezag het vraagstuk in het licht van de crisis. De meest aannemelijke verkla ring eener crisis acht spr., dat de productie van kapitaalgoederen (fabrieken, machines, schepen enz.) meer wordt uitgebreid, dan de beschikbare hoeveelheid kapitaal toelaat. Wanneer blijkt, dat de credietverleenmg, noo- dig voor het financieren van de voortbren ging dezer kapitaalgoederen, veel te ruim is geweest volgt de ineenstorting. Naar spr. s meening bevestigen de gebeurtenissen der laatste crisis deze verklaring. De prijzen van alle artikelen zijn op een geheel ander en lager peil komen te liggen De productiekosten zullen daarom ook op een nieuw niveau moeten worden opge bouwd en daarbij zullen ook de arbeidsloo- nen moeten worden bekeken. Men kan daarbij onderscheiden de beschut te bedrijven, die voor de plaatselijke markt werken en geen concurrentie uit het buiten land hebben te verduren en de onbeschutte die hun producten op de wereldmarkt afzet ten en moeten concurreeren met het buiten land. Spr. berekende, dat sedert de crisis de loo- nen in de beschutte bedrijven werden ver laagd met 2—6 pCt., in de onheschutte met 5—15 pCt. Intusschen dient er rekening mede te worden gehouden, dat de beschutting be trekkelijk is. Op den duur dringt de crisis ook daar door. Alsdan komen ook de be schutte bedrijven duidelijker voor de nood zakelijkheid van loonsverlaging te staan. 1 Er worden twee redeneeringen gevonden, die de noodzakelijkheid van loonsverlaging, juist in de beschutte bedrijven, bestrijden. De eerste redeneering luidt: loonsverlaging ver mindert de koopkracht, vermindert de vraag en vermeerdert daarmede de malaise. Spr. be streed deze koopkrachttheorie uitvoerig. Een tweede redeneering, waarmede loons verlaging in de beschutte bedrijven wordt bestreden is, dat loonsverlaging slechts een zoo geringe prijsverlaging mogelijk maakt. Al is loonsverlaging een middel tot econo misch herstel, het middel is het zeker niet. Daarom moet met groote nauwgezetheid wor den gewaakt, dat daarbij niet verder wordt gegaan dan strikt noodig is. Steeds weer moet worden bedacht, dat loonsverlaging den mensch een groot leed brengt. Ook zijn er bedrijven, waar geen verdere verlaging moge lijk is, omdat het bestaansminimum reeds werd bereikt. Spreker zag het verbeteren der internatio nale verhoudingen als noodzakelijke voor waarde voor het verbeteren van den econo- mischen toestand. Helaas kan Nederland, en zeker het beschutte bedrijf, daartoe relatief weinig bijdragen. Dat neemt niet weg, dat de werkgeversorganisaties en de werkgevers niet mogen stil zitten. De organisaties zullen in alerlei vormen voor hun leden veel meer kun nen en moeten doen. Men denke aan het ge ven van voorlichting en het bevorderen der samenwerking. Ook de werkgever zelf heeft daarbij een groote taak. Tegenover de socialistische aan vallen, die de ondernemers willen verbannen, moeten deze thans toonen, dat zij geen ma terialisten zijn, maar hun hooge roeping als Widers van het productieproces verstaan. DOODELIJK MIJNONGEVAL. Dinsdagmiddag is de 48-jarige houwer •N. J. Hermans in de ondergrondsche werken van de staatsmijn Emma te Heerlen onder plotseling vallend ge steente geraakt en gedood. De getroffene was gehuwd en vader van 10 kinderen. ALLE MINISTERS NAAR ZUID LIMBURG. Heden, Woensdag, werd door 'ie ge- tamelijke ministers een bezoek gebracht aan de staatsmijn Maurits en aan de in aanbouw zijnde kanaalwerken in Zuid- Limburg. Het bezoek droeg een onoffi cieel karakter. VAN EEN WAGEN GEVALLEN. Maandagavond is een arbeider te Nuland, 'ie op een met hooi beladen wagen meereed, plotseling van den wagen gevallen en onder de wielen geraakt. Het hoofd van den man werd verbrijzeld, zoodat de dood vrijwel on middellijk intrad. Het lijk is naar het zieken huis te Nuland gebracht. De man was ge huwd en vader van eenige kfnderen. BEZUINIGING BIJ DE ARBEIDS INSPECTIE. Op 1 November a.s. treedt een K.B. van 6 September j.1. in werking, tengevolge waar van het Rijk ten behoeve van den dienst der Arbeidsinspectie verdeeld wordt in tien districten. Thans zijn er elf districten. De districten, waarvan de hoofden zijn gevestigd te Breda °n te Dordrecht worden tot één vereenigd. EEN UITZETTING MET EEN DEMONSTRATIE ALS GEVOLG. Een bewoner van de Schapenlaan te 's- Gravenhage is gisteren wegens huurschuld uit zijn woning gezet. Op verzoek van den deurwaarder verleende de politie assistentie bij de uitzetting, welke voor ongeveer twee honderd personen aanleiding was, zich in de nabijheid te verzamelen. De meubelen werden op een kar geladen, welke van een opschrift werd voorzien en de menigte vorm de met deze kar een soort van optocht. Toen de demonstratie het verkeer belemmerde, heeft de politie de deelnemers met den sabel verspreid. ALS VERDACHT VAN INBRAAK GEARRESTEERD. In het laatst van Augustus werd op de Reguliersgracht te Amsterdam ingebro ken. De buit bestond uit een geldkistje met een inhoud van 2700. Gisteren is één van de vermoedelijke daders, een zeer goede bekende van de politie, be kend onder den naam van „Bleeke Wil lem", te Rotterdam aangehouden door rechercheurs van de centrale recherche te Amsterdam. De politie vermoedt -net deze arrestatie een goeden slag te heb ben geslagen, omdat hij, Bleeke Willem, ook wordt verdacht van andere inbra ken te Amsterdam en elders in den laat- sten tijd gepleegd. WERKLOOZEN-STEUN VERLAAGD? Herziening door minister Ruys voorgesteld. In het rapport-We!ter werd aangekondigd een verlaging van den steun aan werkloozen. In verbami hiermede heeft minister Ruys de Beerenbrouck thans met de wethouders voor Maatschappelijken Steun van dé vier groote gemeenten op het departement in Den Haag een bespreking gehad, ten einde de steun regeling te herzien, zegt de Tel. De plannen der redering komen hierop neer, dat de extra-toeslag voor werkende kinderen van 1 voor het eerste en 50 cent voor elk vol gend werkend kind in de toekomst zullen vervallen. Ook zou worden ingetrokken de bepaling dat de eerste 5 gulden van de verdiensten van de vrouw van een gesteunde met kinderen niet in mindering worden gebracht. De minister wenscht venier den huurtoe- slag meer uniform geregeld te zien, n.1. een toeslag van 2/3 van hetgeen de huur meer bedraagt dan 3.50 per week tot een maxi mum van 3. Ten aanzien van de uitgetrokken werkloo zen wil de minister na een termijn van een jaar ondersteuning, een lager tarief toepas sen en invoering van dubbel-u i tget rokken en, welke dan per echtpaar 12.50 zullen ont vangen en 1.35 per kind boven deze twee personen. Omtrent deze verlagingen van den werk- loozensteun is nog geen definitieve beslissing genomen en worden nadere besprekingen met de gemeentebesturen gevoerd, welke hierover nog advies moeten uitbrengen. Bij de oorspronkelijke algemeene regeling was bepaald, dat de werklooze arbeiders na een bepaalden tijd werden afgevoerd1 en dus van de steunregeling bij Maatschappelijk Hulpbetoon kwamen. Voor nagenoeg alle gemeenten is deze bepaling afgeschaft. De vier gemeenten hebben nu verzocht die af schaffing ook voor haar te doen gelden. Het Rijk is daartoe slechts bereid onder de voor waarde, dat ook de groote gemeenten het stelsel van de dubbel-uicgetrokkenen aan vaarden VERKEERSONGEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. Te Santpoort is Maandag op den Hagelin- gerweg een wielrijder, die onverwacht den weg overstak, door een auto overreden. De man is gister aan de bekomen wonden over leden. Overreden en gedood. Gistermiddag is de heer L. Cannegieter, ambtenaar aan de provinciale griffie te Utrecht, toen hij het gebouw van het provin ciaal bestuur Achter St. Pieter had verlaten, bij het opstappen op zijn rijwiel gevallen en terecht gekomen tdsschen de voor- en achter wielen van een langzaam* voorbijgaanden vuilniswagen, waardoor de achterwielen hem over borst en hoofd gingen. De heer Cannegieter, zoon van wijlen den bekenden Utrechtschen hoogleeraar in de godgeleerd heid, werd zwaar gewond en bij aankomst in de rijksklinieken bleek hij reeds overleden te zijn. STROOPER AANGESCHOTEN. Gistermorgen omstreeks zeven uur heeft een jachtopziener in Meyendell, bij Wasse naar, een strooper aangeschoten. De man werd aan den hals verwond. Naar de jacht opziener verklaarde trof hij vijf stroopers aan, die een dreigende houding tegen hem aannamen. Hij gelastte hen eenige passen achteruit te gaan en toen daaraan niet werd voldaan, heeft hij geschoten. Hij zei uit nood weer te hebben gehandeld. INBRAAK. Manufacturen gestolene en daar na bij een ander een kruiwagen om die manufacturen te vervoeren. schuiven van een raam hebben de indringers zich toegang tot den winkel verschaft. Daar hebben zij zich een partij manufacturen ter waarde van 300, benevens het geld uit de winkellade toegeëigend. Vervolgens hebben de inbrekers bij een buurman van B. een kruiwagen gestolen om de vier balen manu facturen te vervoeren. Het resultaat van het politie-onderzoek was, dat de gebrs. J. en W. ten B. op de hei- de bij Osch als verdacht van deze inbraak in afrest zijn gesteld. Zij ontkenden iets met de zaak uitstaande te hebben, doch in de heg bij hun woning vonden de politiemannen de ontvreemde balen manufacturen. De gebrs. B. zijn beruchte recidivisten. DE CRISISVARKENSWET. Protestvergadering te Bodegraven. In het Beursgebouw te Bodegraven is giste ren een vergadering gehouden, ter behande ling van de vraag, welke houding de var kensmesters tegenover de crisisvarkenswc; moeten aannemen. Als inleider trad op di heer A. van Wijnen, directeur van de kaas producentenbond te Go«da. De vergadering, die door dhgeveer 1000 personen bezochi was, benoemde ten slotte een commissie van zes personen, die lid zijn van de erkende landbouworganisaties, welke commissie een plan van actie zal ontwrepen. DE ZIEKTE VAN WEIL. Te Driebergen heeft zich bij een 20-jarig jongmensch de ziekte van Weil voorgedaan. Het slachtoffer had in den Krommen Kijn bij Odijk gezwommen. LODEW1JK DE SCHOQNE. Een Rotterdamsche Don Juan met oneerlijke bedoelingen. Lodewijk, een 21-jarige slagersknecht, was een echte knappe jongen. Daar waren alle dienstmeisjes, bij wie hij 's morgens kwam hooren of er wat noodig zou zijn en bij wie hij later op den dag het bestelde kwam bren gen, het hart-roerend over eens. En als hij zijn dagelijkschen tocht door de Rotterdam sche straten maakte, met zijn bel beukend op de stuurstang, zijn wit jasje nonchalant op waaiend en zijn jockyepet scheef boven de blonde lok, welke schuin over zijn voor hoofd was geplakt, dan had hij „kans HelaasLodewijk wist. dat de vrouwen hem gaarne zagen; hij wist het té goed. Toch werd hij niet, zooals vele anderen van zijn sexegenooten in gelijke omstandigheden, on uitstaanbaar en verwaand, neen, hij besloot dit buitenkansje op een voor hem zoo voor- deelig mogelijke wijze uit te buiten. Onder zijn vele aanbidsters zocht hij stuk voor stuk zijn willige slachtoffers uff en daarbij ging hij volgens een vast procédé te werk. Hij liet het meisje van zijn keus merken, dat haar gevoelens ten opzichte van hem we- derkeerig waren. Een afspraakje, een bioscoopje. een ijsje, een advocaatjeeen „vaste verkeering". De onkosten om het tot zoover te brengen, beschouwde Lodewijk als noodzakelijk be drijfskapitaal. Was de vaste verkeering er eenmaal door, dan sloeg hij zoo snel moge lijk zijn slag om de onkosten niet noodeloos op te jagen. Zijn eerste werk was om te trach ten het spaarbankboekje van zijn dulcinea in handen te krijgen. Een valsche handteekening, geld afhalen en het meisje hoorde niets meer van haar vriend. Een zucht, een traan, een herinnering Maar bij de zooveelste jongedame een meisje uit Schiedam liep de zaak mis. De ze nam geen genoegen met de herinnering alleen. Zij eischte vergelding, want de liefde was in haat verkeerd. Zij liep naar de politie en deze pakte den schoonen Lodewijk bij zijn witte buisje. Lodewijk ontkende. Hij had de valsche handteekening niet geplaatst. Het meisje in kwestie had zélf de machtiging geteekend. Maar het meisje bleef heel pertinent in haar verklaringen van het tegendeel. De schöone Lodewijk is opgesloten. BRANDEN. Boerderijen afgebrand. Te Hoogezand is de woning van den vee houder N. Sterenborg door onbekende oor zaak afgebrand. Te Musselkanaal is afgebrand de kort ge leden nieuw gebouwde boerenbehuizing van den heer G. Meyer, staande aan de Doode- wijk aldaar. KORTE BERICHTEN. De 25ste jaarvergadering van de Ned. Ver. van Reinigingsdirecteuren is gister in één der zalen van den Haagschen Dierentuin begonnen. Dezer dagen zal de heer D. J. Mouriks te Diepenheim den dag herdenken, waarop hij zestig jaar geleden in dienst trad op de erve „Donkelman" aldaar. Tevens viert hij dan zijn 86sten verjaardag. Te Enschede heeft de politie naar aan leiding van een radiopolitiebericht uit Gro ningen, twee personen aangehouden en in gesloten, verdacht van inbraak met diefstal van 90. De aangehoudene bleken nog in het bezit te zijn van 70. De zwerver L B., afkomstig uit Sappe- meer, die eenige maanden geleden te win schoten in voorloopige hechtenis werd ge steld, als verdacht van medeplichtigheid aan den moord op vrouw Molanus en haar zoon, onder Zuidbroek, in de laatste helft van Aug. 1931, is op vrije voeten gesteld. De heer A. W. Kok, candidaat te Har derwijk heeft het beroep tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Oosterend op Texel aangenomen. Ds. J. Drenth te Broek op Langendijk komt voor op het drietal voor chr. geref. pre dikant te Steenwijk. BEZUINIGING TE ZANDVOORT. Het onderwijs moet bloeden. In de Maandagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Zandvoort is besloten, het zevende leerjaar van de open bare lagere scholen in de gemeente op te hef fen. Wethouder Molenaar deelde mede, dat B. en W. overwegen, voorstellen bij den raad in te dienen, om het vakonderwijs voor licha melijke oefening en de schooltandartsen dienst op te heffen. Voetbal. Politievoetbal. E'e Pol. Sportvereeniging Wassenaar be staat dezer dagen één jaar en ter herinne ring aan dezen jaardag had die vereeniging /e™ewedstrijden uitgeschreven, waaraan ook aet elftal der Alkm. Pol. Sportvereen. deel nam. Het politie-elftal van Alkmaar kwam met een paar invallers uit, wat, mede met de on getraindheid der sipelers, van invloed was op de resultaten. Alkmaar verloor van Was senaar mét 10 en speelde tegen Delft ge lijk (00). Met den derden prijs (een fraai kruis) konden de voetballers weer huiswaarts keeren. Over 't algemeen stond het spel niet op hoog peil. Alleen de wedstrijd Delft—Alk maar maakte daarop een goede uitzondering. In deze ontmoeting werd van beide kanten een strafschop onbenut gelaten en toonde Verbaan het doelverdedigen nog niet ver leerd te zijn. Wassenaar bleek een prettige gastvrouwe! Paarden. Kortebaandraverij te Schagerbrug. Begunstigd door schitterend weer werd Dinsdagmiddag op den Schagerweg tus- schen Lagedijk en Schagerbrug een handicap- harddraverij gehouden, uitgaande van de harddraverij-vereeniging „Voorwaarts" al daar, over 300 M. Van de 31 paarden waren er 17 opgekomen. De uitslagen waren: 1ste pr. 300 Lady Bond, eigenaar A. C. van der Veen te Haar lemmermeer, berijder J. van Leeuwen Jr. 315 M.; 2e prijs 100 Queen Ethel St. Lanc, eigenaar P. J. Bakker te Hilversum, berijder Geerse, 310 M.; 3e pr. 50 Grettchen H., eigenaar J. Vergaij te Purmerend. berijder de eigenaar, 320 M.; 4e prijs Oplooper, eige naar P. Weehuizen te Amsterdam, berijder K Bakker, 310 M. Een talrijk publiek was aanwezig. Kolven. De Nationale Kolfwedstrijden te Barsingerhorn. De spanning begint nu op den laatsten dag te groeien. Er begint nu n.1. eenig perspectief te komen in de richting van den uitslag. De korpsen zijn in 't geweer geko men en de beste ervan betwisten elkaar de eerepalm. Alkmaar, Noord-Scharwoude en Zuid-Scharwoude steken elkaar naar de kroon. Zuid-Scharwoude „Op Maat" be haalde in de eerste twee series 283 punten, terwijl ook Noord-Scharwoude, de kolfclub van Concordia, Vriendenkring, dat aantal van 283 sloeg. Alkmaar, Recht Door, bracht het echter tot 287. Het is te begrijpen, dat het er om gaat, als men elkaar zoo dicht op de hielen zit. De derde serie moet nu beslis sen en waar de zilveren wisselbeker als eere- prijs, tot driemaal toe door Recht Door ach tereen is gewonnen, n.1. in 1929, 1930 en 1931, en bij viermaal achtereen winnen deze beker in het bezit komt van de winnende club, is de aandacht en de belangstelling hoog geklommen. Buitengewone prestaties legde de heer J. Goet van Alkmaar. Recht Door, aan den dag, door de hoogste serie te slaan, n.1. 57 punten! Ook de 83-jarige kolver, lid van Recht Door, de heer J. Ha genaar, werd meermalen door een spontaan applaus beloond voor zijn buitengewoon nauwkeurig op maat treffen. Als deze club voor de derde serie in de baan treedt, is de belangstelling groeiende en stijgt voortdu rend, als de 2 eerste slagen door den heer J. Goet al weer het grootste aantal punten wordt geslagen, terwijl Hagenaar 2 elven slaat. De derde slag is voor Goet niet mak kelijk, maar levert toch nog een 6 op, Hage naar 11. Brander van Recht Door verweert zich buitengewoon en 't eindresultaat is, dat het korps 152 punten maakt. Het zal een heele toer zijn Alkmaar te verslaan. En met begrijpelijke spanning wordt het verloop der wedstrijden gevolgd als Noord-Schar woude en Zuid-Scharwoude in de baan ver schijnen. Intusschen is Sla Vast te Bovenkarspel verschenen, die met zijn 284 punten in 2 series een mooie kans maakt. Om de 439 van Recht Door te Alkmaar te overtreffen, eischt een korps «erste klas. Bovenkarspel staat als zoodanig bekend en de verwach tingen worden niet beschaamd: 148 punten in de derde serie, alzoo samen 432 punten. Alkmaar blijft voorloopig bovenaan. Op Maat te Zuid-Scharwoude treedt nu in de baan, doch hoeWel Molenaar en Berk hout, twee bekende korpskolvers, zich van hun besten kant laten zien, worden slechts 134 punten gemaakt en blijft bij Alkmaar achter met 417 p. Intusschen heeft Vrien denkring zijn beste krachten ingespannen en maakt 137 p., alzoo te samsn 420 p. Voor Alkmaar is het pleit nu gewonnen, n.1. den eersten korpsprijs. De spanning is nu geweken en al krijgen we van Gezellig Samenzijn te Zuid-Schar woude nog mooie prestaties te zien, deze kunnen geen wijziging meer brengen in den einduitslag, nu Onder Vrienden te Oud karspel 392 punten sloeg. Voor sajetballen (de tot nu toe genoemde betrof het kolven met gummiballen) krijgt T.O.G.I.D.O. te Krommenie den eersten ijs met 380 punten, e laten den uitslag thans volgen: Korpswedstrijd. Ie Eereprijs: Een zilveren wisselbeker, voor het korps dat het hoogst aantal punten slaat in 3 series. Deze beker kan gewonnen worden en in eigendom overgaan aan de club welke den beker 4 maal achtereen wint of 5 maal in 't geheel. De winnende club ontvangt een oorkonde, telkenmale wanneer deze gewonnen wordt. Gewonnen in 1929, 1930 en 1931 door „Recht door", Alkmaar. Recht Door te Alkmaar 439 p. 2. Een groote verguld zilveren Medaille, als le Korpsprijs voor Gummiballen, met 3 kleine zilveren Herinneringsmedailles voor de Korpsspelers. Recht Door te Alkmaar 439 p. 3. Een groote verguld zilveren Medaille, als le Korpsprijs voor Sajetballen, met 3 kléine zilveren Herinneringsmedailles voor de Korpsspelers. T.O.G.I.D.O. te Kromme nie met 380 p. 4. Een groote zilveren Medaille, als 2e Korpsprijs voor Gummiballen, met 3 kleine bronzen Herinneringsmedailles voor de Korpsspelers. Sta Vast te Bovenkarspel met 432 p. 5. Een groote zilveren Medaille, als 2e Korpsprijs voor Sajetballen, met 3 kleine bronzen Herinneringsmedailles voor de Korpsspelers. De Prins van Oranje te Goes met 34b p. Deze medailles werden uitgeloofd door het Hoofdbestur. Serieprijzen voor Gummiballen. a. Kunstvoorwerp, aangeboden door het gemeentebestuur van Barsingerhorn, voor den speler, die de meeste punten slaat in de le en 2e serie: A. Eecen, Oudkarspel 77 p. b. Kunstvoorwerp, aangeboden door A. de Graaf voor den speler die de meeste slaat in de le serie: P. Butter, Alkmaar S punten. 57 c. Medaille, aangeboden door den heer v Breebaart, burgemeester van Barsingerhor voor den soeler die de meeste niinfo„ iT1» voor den speler die de meeste punten slaat de 2e serie: W. Kraakman, Zuidscharwoiirim 54 punten. Serieprijzen voor Sajetballen d. Kunstvoorwerp, aangeboden door de So. ciëteit te Barsingerhorn, voor den speler 2» de meeste punten slaat in de le en 2e sèriel Jb. Legrit, Krommenie, 101 p. e. Kunstvoorwerp, aangeboden door den den heer C. Smit Gzn., voor den speler die de meeste punten slaat in de le serie: C Mn! hoek, Goes, 51 p. f. Medaille, aangeboden door de voetbal vereeniging D.E.S., voor den speler, die de" meeste punten slaat in de 2e serie: H. Erg. Koog aan de Zaan, 51 p. Bijzondere prijZtx g. Kunstvoorwerp, aangeboden door den heer dr. G. C. van Balen Blanken, voor speler van de kolfclub „Barsingerhorn" <üt de meeste punten slaat in de le en 2e serie- P. Kater, Barsingerhorn, 94 p. h. Kunstvoorwerp, aangeboden door „Lief. dadigheid", voor den speler, die in de le en 2e serie de meeste twaalven slaat: J. Knol Bovenkarspel, 4 twaalven. i. Kunstvoorwerp, aangeboden door „D.0. G", voor den speler, die in de le serie de meeste twaalven slaat: F. Blauw, Noord- scharwoude, 3 twaalven. j. Medaille, aangeboden door „Bucephalis" voor het lid van het hoofdbestuur, dat de meeste punten slaat in de le en 2e serie: C. Balder, Noordscharwoude, 95 p. k. Medaille, aangeboden door de Harddra- verijvereeniging, voor den speler, die de meeste elven slaat in de 2e serie: P. Voorn, Spanbroek, 5 elven. 1. Medaille, aangeboden door de zangver- eeniging Caecilia voor den speler, die de meeste elven slaat in de le serie: M. van Zaane, Krommenie, 3 elven. De onder a, b, c, d en e vermelde prijzen waren niet beschikbaar voor leden van de kolfclub „Barsingerhorn". De prijzen werden met een toepasselijk woord, overvloeiende van humor, door den voorzitter aan de winnaars uitgereikt. De Nationale Kolfwedstrijden hebben een prachtig verloop gehad en zijn uitnemenc geslaagd. „Recht door" wint den beker! Zooals uit het verslag van de Nationale kolfwedstrijden, die de Ned. Kolfbond dil jaar te Barsingerhorn liet verspelen, blijkt heeft de Alkmaarsohe kolfclub „Recht door' thans definitief beslag gelegd op den wissel beker. Voor de Alkm. club is dat natuurlijk een verheugend feit. Zij won den wisselbeker in 1929, 1930 en 1931 en kon er dus definitief beslag op leggen, wanneer zij hem ook dit jaar won. En ziet, „Recht door'' verschijnt in Barsingerhorn, speelt en na een zwaren kamp gelukt het haar voor de vierde keer achtereen den eersten prijs te winnen!. Een zeldzame prestatie, want ieder weet, hoe moeilijk het is, om vier jaren achtereen steeds zoo'n sterke ploeg te vormen, om heer en meester te blijven van het terrein. Wij hebben vanmorgen den secretaris van „Recht door", den heer Jb. Halif, eventjes op gezocht, om iets naders van de succesvolle vereeniging te weten te komen. Allereerst meenden wij te moeten vragen, welke moeilijkheden er gerezen waren bij de samenstelling van het korpsdrietal, nu he1 sterkste lid, wijlen de heer T. Kostelijk, niet meer tot de levenden behoorde. Inderdaad 't viel niet mee. Wijlen de heer T. Kostelijk, aldus onze zegsman, was de laatste jaren de beste kolver. En hij bleef steeds op datzelfde hooge peil staan, wat nog merkwaardiger is. De club heeft dan ook zeer veel aan hem te danken gehad en wel licht nog meer aan hem verloren. Gelukkig echter waren er goede reserves. Na lang bè> raad werden de heeren J. Goet, D. Brander en J. Hagenaar, resp. eerste, tweede en derde korpskolver. En eerstgenoemde kolfde zoo buitengewoon goed, dat hij zijn voorganger deed vergeten. Het was dan ook geen ver rassing meer, dat deze kolver mede den wis- selprijs, een zilveren molen, won in de perso- neele wedstrijden. o „Recht door" werd in 1878 opgericht et vier jaar geleden werd het 50-jarig bestaan herdacht met festiviteiten, gepaard gaande met een grooten kolfwedstrijd van den Ned. Kolfbond. En zoo ging de secretaris, die nu al 41 jaar lang dit baantje heeft bij „Recht door" verder de vereeniging bloeit. Wel is het aantal leden niet zoo buitengewoon groot, maar er wordt steeds serieus geoefend. Dat bewijst trouwens wel het succes op de Nat. wedstrijden. Immers, niettegenstaande de club de laatste jaren een zestal goede kolvers verloor door den dood, wist men steeds een krachtige ploeg uit te zenden! Die voor df noodige prijzen zorgde! In Barsingerhorn werden wij buitenge woon prettig ontvangen, zei de heer Haiff En hij meende nogmaals hulde te moeten brengen aan den grijzen voorzitter van deo Ned. Kolfbond, den 80-jarigen heer dr. vat Balen Blanken uit Bovenkarspel. Deze zorg de er voor, dat de wedstrijden vlot verliep»1 en dat de animo onder de spelers best was. Het spel stond gedurende alle dagen op hoog peil. Dat was mede te danken aan df prachtige kolfbaan, die voor dergelijke web strijden uitstekend geschikt is. Enfin, wij hebben nog vrij lang gePr^a| over het kolven en over „Recht door«ai eerst in „de Nachtegaal" aan den Oeestet- singel speelde, doch thans haar clublokaa- heeft in het café „Central". En toen wij ac opmerking maakten, dat het zoo jammer was, dat het kolfspel zoo betrekkelijk weinig t*" kend is en dat de propaganda-commiss- noodig eens aan 't werk moest, hebben w j met den heer Haiff een afspraakje Seva2^0 En als wij ons niet vergissen, zullen w'i] de komende maanden in deze rubriek de g legenheid krijgen, om nog wat meer over sport en haar spelregels te schrijven. Opdat ook niet-spelers iets meer gaan grijpen van deze echt Hollandsche sP°rt:

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8