Alkmaarsche Courant. JfuMicaties fBumenlcuuL Honderd rier et dertigste Jaargang. VRIJDAG 16 SEPTEMBER HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Gemeenteraad van Alkmaar (Kort verslag). fio. 219 1932 B BURGEMEESTER en WETHOUDERS fan ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden: A. dat dit jaar voor den herijk van ma ten en gewichten in deze gemeente zitting zal worden gehouden in de Nieuwe Doelen aan de Doelenstraat alhier en wel op DONDERDAG 22 SEPT. van 10—12 uur voor de verkoopers van nieuwe maten en gewichten. DONDERDAG 22 SEPT. van 13—16 uur voor de apothekers. VRIJDAG 23 SEPT. van 0—12 uur voor de goud- en zilversmeden. VRIJDAG 23 SEPT. van 13—16 uur, op MAANDAG 26, DINSDAG 27 en WOENSDAG 28 SEPT. van 9—12 en 1316 uur voor de groote partijen, die afzonderlijk zullen worden op geroepen. DONDERDAG 29 SEPT., op MAAN- DAG 3, DINSDAG 4, WOENSDAG 5, DONDERDAG 6, VRIJDAG 7 OCT., op MAANDAG 10, DINSDAG 11, WOENSDAG 12, DONDERDAG 13, VRIJDAG 14 OCT., op MAANDAG 17 OCTOBER, telken dage van 9—12 en 13—16 uur voor hen aan wie van gemeentewege een volgbriefje zal worden uitgereikt, op DINSDAG 18 OCTOBER van 912 en 1316 uur voor hen, die geen oproeping hebben ontvangen, lo. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden; dat ijzeren ma ten van binnen en van buiten ge verfd dienen te zijn, koperen ge wichten afgewasschen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewich ten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie; 2o. dat de maten en gewichten vóór 1OCTOBER 1933 gestempeld moe ten zijn met de letter g en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog ge legenheid bestaat maten en gewich ten te laten herijken aan het ijkkan- toor te AMSTERDAM eiken MAAN DAG en VRIJDAG, uitgezonderd 26 December, telken dage van 93£ 15 K uur. 3o. dat de maten en gewichten, wel ke zijn gestempeld met het afkei- ringsmerk A niet in winkels enz. mogen worden teruggebracht; 4o. dat ten bate van 's Rijks schat kist betaald moet worden voor het onderzoek der maten en gewichten (ijkloon) en voor het justeeren der gewichten (justeerloon) en 5o. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijkkantoor herijkt kunnen wor den. (Opzending per post franco met insluiting van een postbew'js tot een bedrag, overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht. Ook is mede te zenden de gezegelde enveloppe, afgegeven bij de vorige verificatie, daar de gewichtjes an ders aan de eischen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen). 'Alkmaar, 16 September 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. de gemeente een bedrag van 990 draagt. De Raad besloot het plan van uitbreiding der gemeente (2e gedeelte) voor zooveel be treft het gebied der gemeente, ingesloten door de O. begrenzing van den weg, loopen- de langs de O.zijde van het Noordhollandsch kanaal, beginnende ter hoogte van de Koe dijker vaart tot even ten Z. van de spoor brug, de N. en N.W. begrenzing van den Stationsweg, de W. begrenzing van den Bergerweg tot het spoorwegemplacement, de Z. begrenzing van dit emplacement, de Vaart of Krommesloot tot ongeveer 125 M. uit den Hoeverweg en een lijn loopende op genoem den afstand uit den Hoeverweg nagenoeg parellel aan dien weg tot den Middentocht, de N.grens van den Middentocht tot den Hoeverweg, van den Hoeverweg af de Z - grens van den Middentocht tot voorbij het perceel Sectie D. nr. 262, de lijn loopende langs de westzijde van genoemd kadastraal perceel van den Hoeverweg ongeveer Z.-N tot de Bergermeerringsloot en de grens der gemeente Bergen tot K M. 33 op den Rijks weg AlkmaarNieuwediep in te trekken en te vervangen door een plan te noemen het uitbreidingsplan „West" met daarbij be- hoorende kaarten, toelichtende beschrijving en staat van eigenaren van in het plan be grepen gronden. Tevens werd besloten B. en W. de bevoegd heid te verleenen a. de op eenig onderdeel in het plan opge nomen voortuinen te doen vervallen of voor die voortuinen een geringere diepte toe te staan dan op het plan is aangegeven b. de grenzen of de richting van een straat, gracht of plein op eenig onderdeel nader te verbeteren en vast te stellen, indien dit bij definitieve uitmeting noodzakelijk blijkt o] indien zulks noodig is in het belang van een behoorlijke bebouwing; c. de soort der bebouwing op eenig onder deel nader vast te stellen; waarbij de bebouwingsvoorschriften nader werden vastgesteld. De raad besloot de Brandweerkazerne aan de Laat wegens ondoelmatigheid voor den daarvoor geboden prijs van 7000 te ver- koopen en de hoofdpost van de brandweer te verplaatsen naar het tusschen de beide gym nastieklokalen aan de Nieuwesloot gelegen gedeelte van de vroegere vijfde gemeente school en B. en W. voor inrichting daarvan een crediet toe te staan van 9700. Tevens werd een crediet toegestaan van 3600 om in de nieuwe brandweerkazerne en de beide gymnastieklokalen centrale verwarming aan te brengen. De raad besloot tot afwijzing van het ver zoek om de Vereeniging van hoogere ambte naren in dienst der gemeente Alkmaar toe te laten tot het Georganiseerd Overleg. Toegezegd werd, dat men, voor zoover het haar belangen betreft, haar advies schrifte lijk zal vragen. Besloten werd een legaat van 250 te aanvaarden om uit de rente daarvan het graf te onderhouden van de moeder van mei raf op de Al- (Slot) J t. a Vastgesteld werd de verordening houden de voorwaarden voor de gemeentelijk radio distributie, welke verordening in onze cou ranten van Dinsdag en Woensdag gepubli ceerd is- i Medegedeeld werd door den betrokken wethouder, dat het risico voor den aanvra ger, de kosten voor het bedrijf zijn, wat de uitvoeringswerken betreft. In art. 21 wordt bij „retributiegelden" nog ingevoegd „of be lastinggelden". Dit betreft de eventueel door het Rijk verplichte gelden welke voor reke ning komen van den aanvrager en welke m de onder art. 17 bedoelde abonnementsgel- ren niet begrepen zijn. In het minimum- gebied is men tot aansluiting op aanvrage verplicht. Daarbuiten wordt de exploitatie mogelijkheid van elk geval bekeken. In art. 7 werd het woord „vastgelegd" veranderd in vsstffCstcld". Toegezegd werd, dat nog nader onder zocht zal worden of de bepaling gehandhaafd kan worden, dat verplichtingen t a.v. deze verordening in acten van overdracht van per- ceelen door notarissen kunnen worden opge- Besloten werd B. en W. te machtigen overeenkomstig het plan van uitvoering be treffende het verleenen van rentelooze voor schotten ten behoeve van den groven tuin bouw in West-Friesland een renteloos cre- diet van ten hoogste 6920 te verleenen ten behoeve van noodlijdende tuinders, on r voorbehoud, dat het Rijk daarin een subsidie verleent van 70 en met bepaling, dat het onafgeloste gedeelte van het aan de betrok ken tuinders bereids van gemeentewege ver leende voorschot met dit subsidie wordt ver- Goedgevonden werd voor voorschot ook den heer De Vries in aanmerking te doen komen tot een bedrag van 3300, waarvan geering, beroepen zich op de bedrijfsinzin- Bng en op de verkeerde berekeningen, welke men bij den grootscheepschen opzet van de nieuwe gebouwen en van de samentrekking der onderscheiden bedrijven heeft gemaakt. Zoo had men er op gerekend, dat al de moderne vakbonden hun organen bij de so cialistische onderneming zouden laten druk ken. Dit is niet geschied. Het Spoor- en Tramwegpersoneel en de Bouwvakarbeiders zijn tot dusver met hun orgaan gebleven bij de firma Hoonte te Utrecht, waar men altijd goed bediend is. De Typografenbond bij de Diamantbewerkersdrukkerij. Deze laatste or ganisatie verzet zich tegen de overheveling van deze vakbladen. Dit zou toch beteekenen, dat dit werk gewoon opgeslokt werd door het groote bedrijf, terwijl dan bij de firma Hoonte en de Diamantbewerkersdrukkerij ve le ontslagen zouden vallen. Ook gevoelen de moderne vakbonden in het algemeen er thans ook niet meer voor nog weder geld te storten om de liquiditeitspositie der Arbeiderspers te versterken. De vakbon den zitten niet meer zoo dik in het geld als vóór eenige jaren. De beleggingen zijn sterk in waarde gedaald; de werkloozenondersteu- ningen eischen schatten, en de contributies gaan omlaag. Het personeel is dit alles nog niet duide lijk. Tot vóór kort was het in de socialisti sche pers één lofuiting over den goeden gang van zaken. Daarbij is het opgevoed in een wanbegrip omtrent de verhouding van loon en kosten van het product. Zoo trad hier een groote ontnuchtering in. Tot zoover de ons verstrekte mededeelingen. Natuurlijk laat de socialistische pers van dit alles niets lezen. Lustig zal men doorgaan met de demon straties en vergaderingen tegen de regeering en tegen gemeentebesturen. S t i e k u m zal men zelf echter precies zóó handelen. Het weiteren is blijkbaar goed toevertrouwd aan deze bestrijders. De partij met twee aange zichten behoudt haar eigen karakter. Maar haar positie in het volksleven zal er niet door versterkt worden. Men doet goed in de eerstkomende weken het gebeurde aan de Arbeiderspers goed in het oog te houden. Voor het opdoen van de onmisbare menschen en partij-kennis is het dienstig theorie en practijk steeds maar weer naast elkaar te plaatsen. De vrijmoedigheid kan soms ook te ver gaan". •rustige strafbare feiten: op het opzettelijk brandstichten met gemeen gevaar voor goede ren staat een maximum gevangenisstraf van 12 jaren: op een der gequalificeerde vormen van dit delict xelfs levenslange gevangenisstraf; op brandstichting ten nadeele van den verzekeraar op zich zelf staat een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren. De justitie en politie zullen derhalve bij iederen brand een nauwkeurig onderzoek in te stellen hebben en indien vermoeden van straf bare feiten rijst, dit onderzoek met de meeste diligentie en nauwkeurigheid hebben voort te zetten, waarbij uiteraard, indien noodig, over eenkomstig de voorschriften en bevoegdheden van het W. van S., een deskundige kan worden geraadpleegd, zoo aannemelijk is, dat deze meer licht in een verdacht geval kan geven. Gaarne zal ik zien, dat aan deze aanschrij ving door u het noodige gevolg wordt gegeven". STATEN-GENERAAL. De tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 17 September 1932, des namiddags te 3 uur, door den minis ter van Staat minister van binnenlandsche zaken. Ter gelegenheid van de plechtige opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal door de koningin op Dinsdag 20 September zal de eerewacht bij de Ridderzaal worden betrokken door een afdeeling mariniers uit Rotterdam, onder commando van een kapitein van het korps mariniers. Bij de eerewacht zullen het vaandel en het muziekkorps van de mariniers aanwezig zijn. IS ge- M. C. van der Wadding, welk gemeente Begraafplaats te Alkmaar legen. Besloten werd aan adressanten mede te deelen, dat er geen aanleiding bestaat in te gaan op hun verzoek om de Popelmanslaan voor het berijden met auto's te verbieden en de bestrating ervan te verbeteren, daar B. en W. reeds besloten hadden daar het éénrich tingsverkeer voor te schrijven en de laan in middels geheel is verstraat. Inzake een adres van de stadsvroedvrouw, mej. Van der Weele, deelen B. en W. mede, dat kostelooze hulp door het Wit-Gele Kruis alleen wordt verstrekt in de daartoe leidende gevallen waarbij' de betrokken ambtenaar zich overtuigt van den wensch van de aan vraagster, terwijl in alle andere gevallen de stadsvroedvrouw met de behandeling wordt belast en nimmer iemand aan het Wit-Gele Kruis wordt toegewezen, wanneer aan de stadsvroedvrouw de voorkeur wordt gegeven en dat van de zijde van het Maatsch. Hulp betoon op de keuze geenerlei invloed wordt uitgeoefend. Besloten werd adressante dien overeenkomstig te berichten. Besloten werd tijdens den duur van de af wijking van de subsidieregeling voor het bij zonder bewaarschoolonderwijs ten behoeve van het onderwijs aan kinderen, die tot de scholen worden toegelaten boven het getal waarvoor de gemeente subsidie verleent, te vergunning desgewenscht over te gaan rot aanstelling van onbevoegde leerkrachten en voor de boventallige leerkrachten af te wij ken van de krachtens de subsidieverordening vastgestelde salarisregeling. In verband met enkele opmerkingen van den minister van Onderwijs werd besloten tot aanvulling en wijziging van de verorde ning voor de Gemeentelijke Avondschool voor Lager Nijverheidsonderwijs te Alk maar. Een instructie voor het personeel werd af zonderlijk vastgesteld. Hierna sluiting. DE SOCIALISTISCHE ARBEIDERS PERS. Loonsverlagingen en ontslag ge geven. „De (a.r.) Rotterdammer" schrijft: „Naar wij vernemen, heeft de naamlooze vennootschap „De Arbeiderspers", onder welken naam de sociaal-democraten hun dag bladonderneming en hun drukkerijen drijven, het systeem van de commissie-Weiter, waar tegen in de socialistische pers zoo geweldig gestreden wordt, bijna in elk opzicht gevolga. Over de geheele linie zijn de salarissen en de loonen aanmerkelijk verlaagd, maar merk waardig is, dat daarnaast heel wat ontslagen zijn gegeven. Zoo zijn bij enkele drukkerijen, bij de cliché-inrichting en bij de bezorgings- afdeeling een niet gering ontslagen. Er heerscht groote ontevr<|ienheid. Dins dagavond heeft het personeel van het Amster- damsche bedrijf (Het Volk) vergaderd in een zeer bittere stemming. De algemeene directie werd scherp verweten, dat zij in geen enkel opzicht had rekening gehouden met de zoo genaamde medezeggenschap, welke, naar het dan heet, bij de Arbeidspers is ingevoerd. De heer Van der Veen, die de directie voert en de commissarissen, allen vooraan staanden in den huidieen striid tegen de re- HET CONFLICT IN DE KOOPVAARDIJ. Het conflict met de Halcyon-lijn verscherpt. Het conflict met de Halcyon-lijn te Rotter dam, welke reederij buiten de overeenkomst tusschen den bond van werkgevers en de con tact-commissie in het scheepvaartbedrijf staat, is verscherpt. Tot dusver mochten de officieren en zeelieden aan boord van de sche pen blijven, mits er niet gemonsterd werd. Daar de directie van de Halcyon-lijn gewei gerd heeft onderhandelingen met de contact commissie te openen, heeft deze gisteren be volen, dat allen de schepen moeten verlaten en dat geen enkele werkzaamheid aan boord meer mag worden verricht. Ten opzichte van de Emzetco-lijn kan wor den gemeld, dat de directie van deze reederij zich bereid heeft verklaard, met de contact commissie onderhandelingen te openen op den grondslag van de met den bond van werkgevers tot stand gekomen regeling. Al leen zijn er nog enkele moeilijkheden met be trekking tot de Spaansche bemanning, doch verwacht wordt, dat ook deze moeilijkheden spoedig zullen zijn overwonnen. DYSENTERIE TE STAPHORST. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Een paar jaar geleden heeft te Staphorst in erge mate de dysenterie geheerscht, die toen heel wat slachtoffers heeft gevraagd, voorna melijk een gevolg van de omstandigheid, dat de bevolking aldaar over het algemeen het niet nauw met de hygiëne neemt en doorgaans alle goede raadgevingen „vreemde fratsen" noemt. Dank zij de bemoeiingen van het ge neeskundig staatstoezicht, gesteund door den burgemeester en de plaatselijke doctoren, kon toen eindelijk na veel moeite het kwaad be zworen worden. De dysenterie-epidemie heeft toen nog een eigenaardig gevolg gehad. Een der gemeente lijke geneesheeren had in medische vakbladen mededeelingen omtrent de ziekte en de bewo ners gedaan, wat de ingezetenen ongepaste ont hullingen noemen. Dokter werd geboycot, ei het slot van de historie was, dat hij noodge dwongen naar elders moest verhuizen. Nadien kwam de ziekte nog sporadisch voor, althans zoo 't scheen, maar in werkelijkheid waren er meer gevallen, dan die bekend wer den. De Staphorster, zeer zuinig van aard en over 't algemeen nog een groote aanhanger van huismiddeltjes, haalt niet gauw een dokter. Be kend is in de omgeving de spreekwijze, dat een Staphorster boer eerder een veearts voor zijn paard dan een dokter voor zijn vrouw haalt. Thans worden weer heel wat meer dysen- teriegevallen bekend en zijn reeds vijf kinderen aan deze besmettelijke ziekte overleden. De directie van de Noord-Overijselsche Wa terleiding-Mij. stelt nu op enkele plaatsen in de gemeente Staphorst kosteloos leidingwater beschikbaar. TOENEMING AANTAL BRANDEN. Een circulaire van den minister van Justitie. In het „Algemeen Politieblad" is opgenomen de volgende circulaire van den minister van justitie en gericht aan de procureurs-gene raals bij de gerechtshoven: „Verschillende malen is in den laatsten tijd mijn aandacht gevestigd op de groote toene ming van het aantal branden. Daarbij wordt de onderstelling geopperd, dat dikwijls kwaad willigheid in het spel is. Deze onderstelling ligt trouwens voor de hand, als men de slechte economische omstan- digheden in aanmerking neemt, die veroorza ken, dat in menig geval door brandstichting min of meer aanzienlijk voordeel behaald kan worden. Met het oog op het bovenstaande verzoek ik u de aandacht van de onder u ressorteerende officieren van justitie en van de politie in uw ressort op het bovenstaande te willen vestigen en verder te bevorderen, dat daaraan de volle aandacht gegeven wordt. Het betreft hier zeer HET ONTSLAG BIJ HET RIJKSTUCHT- EN OPVOEDINGSWEZEN. voorloopig De maatregel schort. opge Naar de „Standaard" verneemt, hebben de heeren A. v, Driel te Haarlem en L. Vermeulen te Den Haag, in hun kwaliteit van voorzitter en secretaris van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaars- bond een onderhoud gehad met den minister van justitie, mr. dr. J. Donner in verband met het aangezegde ontslag aan de ambtenaren bij het Rijks Tucht- en Opvoedingswezen te Amersfoort, Avereest en Doetinchem. De mi nister heeft daarbij medegedeeld, dat de maat regel wordt uitgesteld teneinde hem nader on der de oogen te zien, terwijl de bewindsman daarbij deed uitkomen, dat hij zelf meer gevoelt voor het uitstervingssysteem. STEEDS MINDER NEDERLANDSCHE STEENKOLEN NAAR BELGIE. Nieuwe contingentverlaging van 10.7 Naar het „Limburgsch Dagblad" ver neemt, hebben onze Limburgsche mijnen thans officieel bericht ontvangen uit Brus sel, dat met ingang van 1 Oct. a.s. voorloo pig voor den tijd van vier maanden, dus tot 1 Febr. a.s., het steenkolencontingent voor ons land zal worden van 55.7 op 45 van den gemiddelden maandelijkscnen in voer over het eerste halfjaar van 1930. Dit beteekent een verminderden maande- lijkschen afzet van meer dan 20.000 ton steenkolen. Met ingang van 1 April j.1. werd het contingent als teruggebracht van 70 tot 55.7 zoodat wij in de laatste maanden al een vermindering van niet minder dan 25 of een kwart van den gemiddelden maandelijkschen uitvoer over het eerste half jaar van 1930 te aanvaarden hebben gehad Hoe onze uitvoer naar België beperkt is, moge wel hieruit blijken, dat over Aug. 1932 naar België werden uitgevoerd 82.387 ton tegen 203.643 ton over Aug. 1931, een ver mindering derhalve van 121.256 ton. In totaal is het percentage teruggebracht van 100 op 45 dus ten aanzien van verleden jaar Sept. een vermindering van 55 De Fransche daarentegen soepeler. Intusschen verneemt het blad, dat de uit voering van het Fransche contingent ook over Sept. soepeler is toegepast, tengevolge van het feit, dat ook al tengevolge van de Belgische kolenstaking, Frankrijk groot ge brek aan huisbrandkolen heeft. Tot nog toe echter bleef het contingent ongewijzigd. De nieuwe Belgische beperking echter zal de positie van het Nederlandsche mijnbedrijf in het algemeen opnieuw slechter maken. Ver leden week zijn tusschen Belgische en Nederlandsche autoriteiten besprekingen ge voerd naar aanleiding der nieuwe contin gentsverlaging. Het resultaat daarvan is onze Limburgsche mijnindustrie nog niet bekend geworden. CONGRES ALG. NEDERL. BOUW ARBEIDERSBOND. In het N.V. Huis te Utrecht heeft gister de Algemeene Nederlandsche Bouwarbeiders Bond in congres beraadslaagd over de over eenkomst, die de minister aan de bouwvak arbeiders heeft voorgesteld. Na de inlichtende en objectieve inleiding van den voorzitter, den heer L. van de Wal, die den voormiddag in beslag nam, hadden zich tijdens de middagzitting meer dan 70 sprekers voor het debat opgegeven. Nadrukkelijk werd van meer dan een zijde betoogd, dat voor het platteland, waar loonen in contracten vastgelegd door de groote werkloosheid niet meer te handhaven zijn, de nieuwe overeenkomst van gioot be lang zal zijn; anderzijds wera aangenomen, Cat de st -unmaatregelen, die van deze over eenkomst het gevolg zouden zijn, van minder bcteekenis zijn. dan hei bondsbesL'.ur aan nam. Nadat de voorzitter kort de geopperde be zwaren had beantwoord en nogmaals had gewezen op de voordeelen, die deze overeen komst voor bouwvakarbeiders geeft, werd tegen 7 uur tot stemming overgegaan. Met 311 stemmen vóór en 432 stemmen tegen weid de aanvaarding van de tot stanc gekomen overeenkomst verworpen. Tenslotte werd besloten, dat een referen dum uiteindelijk over deze aangelegenheid zal beslissen. de omtrek van de Nes afgezet. Daarna dron- C eenige inspecteurs met rechercheurs naar nen. Zij vonden daar een groot gezelschap bijeen, dat zich vermaakte met muziek en dans en zich te goed deed aan verschillende dranken. Al deze dames en heeren, ongeveer een zestig in getal, werden door de politie overgebracht naar het hoofdbureau van poli tie. Daar werd allen een verhoor afgenomen. Er waren onder dit gezelschap dames, af komstig uit het buitenland, die naar zij zei den. daar verdwaald waren, er waren heeren uit Hilversum en Bussum, maar hoofdzakelijk uit Amsterdam. Uit de verhooren bleek, dat het in deze ge legenheid niet altijd bleef bij dansen maar dat er ook wel dingen gebeurden in strijd met de zeden, hetgeen ook door de politie was ge constateerd. In den loop van den nacht kon den de bezoekers successievelijk naar huis toe gaan. Tegen den houder van den bar werd proces-verbaal opgemaakt wegens verschil lende overtredingen. Een talrijk publiek g;af gedurende den avond en in den nacht blijk van groote belangstelling. TE HOOGE REISDECLARATIES. Algemeene Rekenkamer achtte ver. scherpt toezicht noodig. Com missie van ministers ingesteld. Een onderzoek van de Algemeene Rekenka mer bracht aan het licht, dat een rijksambte- naar door het opnemen, gedurende vele ja ren, van bedriegelijke gegevens in zijn reisde claraties de schatkist voor duizenden guldens had benadeeld, aldus het verslag der Kamer over 1931. De regeering stelde den pleger van het be drog in rang terug, met een verlaging van traktement, hetwelk tot dusver 6800 be droeg, tot 3400, zulks zoowel als discipli naire straf als tot goedmaking van het gelde lijk nadeel, dat het Rijk had geleden. Naar aanleiding van dit geval verzocht de Kamer den raad van ministers, maatregelen te wilen treffen tot een verscherpt toezicht op reisdeclaraties en een nauwkeuriger om schrijving op de declaraties van het doel der reizen, dan tot dusver veelal gebruikelijk was. De raad vereenigde zich echter met het ge voelen van den minister van financiën, die, na schriftelijk te zijn te rade gegaan met zij ne ambtgenooten, tot de slotsom kwam, dat tegen onregelmatigheden, als hier bedoeld, geen afdoende maatregelen mogelijk waren. Het eenige, dat helpen kon, was een streng optreden tegen den betrokkene bij ontdekking van oneerlijkheid. De minister betwijfelde, of dit wel voldoen de geschiedde en stelde voor, mede teneinde bij de onderscheiden rijksdiensten een gelijke behandeling van deze aangelegenheid te be reiken, dat alle gevallen van fraude door rijksambtenaren ter kennis van den minister raad zouden worden gebracht. Een kleine commissie uit den raad bestaande uit het hoofd van het betrokken departement, den minister van justitie en den minister van fi nanciën zou dan in elk bijzonder geval uit maken, welke maatregelen dienden te wor den getroffen. Evenals de raad van ministers vereenigde zich de kamer met het oordeel van den mi nister van financiën. Wel veel, maar niet te veel. Bij artikel 92 der begrooting van het de partement van justitie voor het jaar 1931 was 3500 geraamd voor reis- en verblijf kosten van de 14 rijksagenten voor de gezins verpleging, dus gemiddeld 250 voor ieder. De Kamer vond het opvallend, dat één hunner, in 1931 benoemd, zoo hooge vergoe dingen voor reis- en verblijfkosten declareer de, dat hem, op dien voet voortgaande, onge veer 1400 per jaar zou moeten worden uit betaald. (Zijn ambtsvoorganger had over een halfjaar nog geen 100 ontvangen). De Ka mer had den indruk, dat deze ambtenaar niet alleen het getal zijner reizen, doch ook de kosten per reis zoo hoog mogelijk opvoerde. Daar haarge bleken was, dat deze ambte naar tevens als handelsagent optrad, onder stelde zij de mogelijkheid, dat hij tusschen zijn verrichtingen in beide functies geen zui vere scheiding maakte. Zij Verzocht den mi nister van justitie een onderzoek te willen deen instellen of de vergoedingen, welke de rijksagent had gedeclareerd, wel ten volle verschuldigd waren voor het bezoeken van minderjarigen, onder zijn toezicht staande. De minister gaf aan het verzoek van het college gehoor, doch verkreeg uit het zijner zijds ingesteld onderzoek niet den indruk, dat de betrokkene een onjuiste opvatting van zijn ambt zou hebben, of den eisch van zui nigheid uit het oog verloren zou hebben. Uit een ambtsbericht van den rijksagent, dat de minister ook ter kennis van de Kamer bracht, viel op te maken, dat hij zich moeite gaf om zijn taak zoo goed mogelijk te vervul len en van meening was, dat stipte uitvoe ring zijner instructie veel reizen medebracht. Ofschoon niet geheel overtuigd, dat hier door de duurte der reizen volkomen ver klaard werd, nam de Kamer met de ontvan gen inlichtingen genoegen. Echter wees zij den minister op de wenschelijkheid, ter voor koming van overschrijding der begrooting, den rijksagent een bepaald krediet voor reis- en verblijfkosten toe te wijzen. De minister heeft toegezegd, dit nader te zullen overwegen. EEN INVAL VAN DE POLITIE. Door een dertigtal politieagenten onder leiding van een inspecteur is gisteravond een inval gedaan in de Empire-Bar in de «Nes Tegen 11 uur werd door een aantal agenten EEN ZELDZAAM GEVAL. Een boek van A. M. de Jong clan destien nagedrukt. Dezer dagen is bij den uitgever Em. Que- rido te Amsterdam een nieuw boek van A. M. de Jong verschenen onder den titel „Een Verdoolde Met dezen roman, die eerst als feuilleton in een radioweekblad is gepubliceerd, wordt, zoo lezen wij in „Het Vaderland", op het oogenblik te 's-Gravenhage druk gecollec teerd. De exemplaren, die aldus aan den man worden gebracht, zijn op zeer primitieve wijze gezet en waarschijnlijk bladzijde na bladzijde op een degelpersje gedrukt. Be grijpelijkerwijze ontbreekt de naam van den clandestienen uitgever van dit boek, dat wemelt van de drukfouten en dat zeer gebrek kig is verzorgd. Het boek wordt voor 1.25 te koop aangeboden. Het zal waarschijnlijk wel zelden in Ne derland zijn voorgekomen, zegt het Haag-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9