lOSTIR'S rnu iru HiïPiMSflGPIMLEN Jijdscfuiftm tyji&l'cxdies Jmgezonden Stukken het congres der s. d. a. p. Nadat de heer Oudegeest zijn ope ningsrede had uitgesproken (zie ons vorig nummer) werden begroetingswoor den gesproken door den heer Hagen, lid en tot voor kort secretaris-penningmees ter der Nederlandsche Sociaal-democra tische partij. Vervolgens besprak de heer Oudegeest de verwarring, die ontstaan is over de vorming van z.g. arbeiders- en vredes wachten. Het is een organisatie geweest, wis bij het partijbesluur getracht heeft 5ijn kansen te krijgen voor de vorming van een internationaal arbeidsleger, sa mengesteld uit nationale groepen, om oorlog ie voorkomen door zich ter be schikking te stellen van den Volken bond. Het partijbestuur heeft zich hier vierkant tegen verklaard, omdat dit een vechtleger zou zijn. Thans heeft men de statuten gewijzigd en wil nu alleen propaganda voeren voor collectieve dienstweigering in geval van oorlog. Hiertegen kan het partijbestuur geen bezwaren hebben. Ten aanzien van een vredeswacht is er echter groot gevaar. Het formeeren van organisaties om het fascisme te bestrijden of andere arbeidersweeren zou slechts een versterking van den bij- zonderen vrijwilligen landstorm en de burgerwacht ten gevolge hebben. Hier door zou de regeering een voorwendsel krijgen om deze militaristische organi saties te versterken. In 1e tweede plaats zou het zeer ge .aarlijk zijn in verband met onze Kamervoorstellen inzake de vrijwillige corpsen. Spr. entried propa ganda voor de vredeswacht. De heer De Roode diende een motie van orde in om de behandelng van het rapport van de commissie voor het ko loniale werkprogram van de agenda af te voeren. Het percentage partijgenoo- ten, dat het behoorlijk heeft kunren be- studeeren, is gering. Het leeft niet onder de partij, vandaar zijn voorstel tot afvoe ring. De motie werd na eenige discussie verworpen. Daarna werd uitvoerig over het partij weekblad „De Sociaal-Democraat" van gedachten gewisseld. De heer Boekman (Amsterdam) verdedig de zijn beleid als hoofdredacteur. Daarna werden eenige huishoudelijke za ken afgedaan waarbij men zich bij acclama tie vereenigde met eenige principieele be stuursvoorstellen de statutenwijzigingen be treffende. Vervolgens werd de cumulatie van salaris sen en pensioenen besoroken. De heer Albar da opende de discussie over enkele voorstel len, die door de afdeelingen waren inge diend. Hij deed toezegging dat de s. d. Ka merfractie voorstellen bij de Kamer zal in dienen om deze aangelegenheid wettelijk te regelen. De leden van onze Kamerfractie, al dus ir. Albarda, zijn volkomen bereid zich aan een regeling te onderwerpen die voor alle politieke groepen geldt, maar staan at •wijzend tegenover voorstellen die afzonder lijk voor hen door de Partij zouden worden opgelegd. Het is de bedoeling der Kamer fractie de betreffende voorstellen nog vóór de nieuwe Kamerbijeenkomst, in te dienen. Bij de tenslotte schriftelijk gehouden stemming over déze kwestie werd het voor- stel-IJmuiden, volgens hetwelk de partijge- nooten die openbare functies vervullen uitge noodigd worden het hooger inkomen tenge volge van de cumulatie, in de partijkas te storten, verworpen met 1214 tegen 603 stemmen, terwijl 75 stemmen blanco werden uitgebracht. Zitting van Zaterdagavond In de zitting van Zaterdagavond behandel de het Tweede Kamerlid mevr. Suze Groene- weg het rapport inzake vakonderwijs en leer lingopleiding. Zij herinnerde aan de circulai re van den minister van onderwijs, waardoor het vakonderwijs \yerd bedreigd. Er werd teen een commissie ingesteld, waarin verte genwoordigers van betrokken organisaties waren opgenomen en die de algemeene grondslagen, waarop naar haar meening het vakonderwijs dient te berusten, neerlegde in eenige stellingen, die door mevr. Groeneweg uitvoerig werden toegelicht: 1. Het aantal uren, dat onderricht aan on geschoolde jeugdige arbeiders zal worden gegeven, te stellen op een minimum van acht uur per week, met daarnaast twee uren voor lichamelijke oefening. 2. Het onderricht aan meisjes hoofdzake lijk te doen bestaan uit huishoudonderwijs (met inbegrip der naaidvakken en der kin derverzorging) en algemeen vormend onder wijs. 3. Het onderwijs aan jongens uit de onge schoolde beroepen te doen bestaan uit alge meen vormend onderwijs en onderricht in handvaardigheid. 4. biet onderwijs op den dag en in de ar beidsuren te doen geven. Een drietal afgevaardigden oefent op de stellingen eenige detailcritiek, die door mevr. Groeneweg beantwoord wordt. De stellingen en het rapport worden hier na zonder hoofdelijke stemming onder ap plaus goedgekeurd. Koloniaal werkprogram. Het woord was daarna aan den heer J. L. Stokvis, het vroegere lid van den Indischen Volksraad, ter toelichting van het koloniale werkpspgram. Het koloniaal werkprogram, aldus de heer Stokvis, berust geheel op het twee jaar gele den goedgekeurde koloniaal beginselprogram. Het gaat hier niet in de eerste plaats om een klassezaak, ruaar om een volksbevrijding, een nationale zaak. Dat brengt mee, dat men zich moet richten op de nationale ontplooiing van hot geheele volk. Daarom eïscht het werkprogram dan ook de bevordering van groot- en kleinindustne zélfs van het particulier grondbezit. Uitvoerig zette spr. uiteen, waarom de ccmmissie voor de Indonesische volksmassa den eisch van algemeen kiesrecht niet kon op nemen in het program. Als overgang naar de nationale onafhankelijkheid wenscht spr. een ['jdperk van zelfbestuur van beperkte afhan- khjkheicl. maar niet onder leiding van den blanken exploitant. Contact met de nationale beweging in Indië zelf is zeer moeilijk, van- We8e de groote verdeeldheid, die in deze be Verstopplng verstoort Uw gestel en humeur. Neem geen sterk pur- geerende middelen, doch van tijd tot tijd de lacht werkende Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. weging heerscht. In een toegevoegde motie wordt echter de wensch uitgesproken, dat het partijbestuur maatregelen zal treffen om tot wederzijdsche in- en voorlichting van en over de nationale beweging te komen. Na eenig debat, dat door den heer Stokvis werd beantwoord, wordt het koloniale werk program zonder verdere wijziging, evenals de toegevoegde motie aangenomen, waarna het congres verdaagd werd tot Zcndagoch tend half tien. De tweede dag. Ir. Albarda over crisis-pclitick en Welter-rapport. Nadat het congres Zondagochtend her opend was, was het woord aan ir. J. W. Al barda, ter bespreking van de crisis-politiek en het Welter-rapport. Uitvoerig lichtte de heer Albarda de pun ten van de door het partijbestuur voorgestel de resolutie toe. In deze resolutie protesteert het congres tegen het voornemen der regeering om de plannen der commissie-Weiter, waarbij geen enkel volksbelang wordt ontzien, over te ne men. De gedachte aan vermindering van den werkloozensteun wordt verworpen, terwijl in de eerste plaats wordt geëischt vermindering van de militaire uitgaven door nationale ont wapening, verlaging van de rente der staats schuld door conversie of z.g.n. couponbelas ting, terwijl ter versterking van de staatsin komsten heffing van een progressieve crisis belasting, verhooging van de dividend- en tantièmebelasting en van de successiebelas ting, belasting van weelde-uitgaven en een heffing ineens van 1 pCt. der vermogens ter bestrijding van crisis-uitgaven wordt ge- cischt. Zoolang soortgelijke maatregelen niet tot het uiterste zijn doorgevoerd, wordt ver dere verlaging van de salarissen en loonen van het overheidspersoneel, verminking van het volksonderwijs, verzwakking van de so ciale verzekering en inkrimping van de socia le wetgeving en van de zorg voor de volksge zondheid, afgewezen, terwijl tevens het stop zetten van de Zuiderzeewerken en de gedach te van het rapport-Weiter om de autonomie der gemeente aan nieuwe banden te leggen, wordt veroordeeld. De resolutie acht het ver der noodig dat een aantal bedrijfstakken in overheidshanden zaj komen, waarbij in het bijzonder wordt gedacht aan een tabaksmo- ncpolie, een staatsverzekeringsbedrijf en een staatshypotheekbank, terwijl voorts socialisa tie wordt geëischt van die bedrijfstakken, wel ke daarvoor in de economische structuur van het land geschikt zijn. De resolutie eindigt met een oproep aan de arbeidersklasse om mee te helpen aan de verwezenlijking van deze doeleinden. Verschillende sprekers voerden het woord over onderdeelen, die de algemeene richtlij nen der resolutie niet aantastten en die door den heer Albarda kort werden beantwoord, waarna de resolutie onder applaus met al gemeene stemmen werd aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat de agenda hiermede afgehandeld was. Nu is gisteren het verzoek gedaan, de loonsverlagingen bij de Arbeiderspers in huishoudelijke zitting te willen behandelen. Directie en commissarissen van de Arbei derspers stelden er echter prijs op, dat deze zaak in het openbaar zou worden behandeld. Na een kort ordedebat werd besloten, ter stond tot deze behandeling over te gaan. De loonsverlaging bij de Arbeiders pers. De heer Dobber (Amsterdam III) kreeg het woord ter verdediging van een motie, waar in werd uitgesproken, dat de loonsverlagin gen bij de N.V. „De Arbeiderspers" in de huidige politieke situatie ongewenscht is en waarin het Partijbestuur wordt opgedr.agen het daarheen te leiden, dat deze loonsverla gingen ongedaan worden gemaakt en dat in overleg met het personeel zal worden over wogen op welke wijze de productiekosten van het bedrijf kunnen worden verhoogd. Het personeel van de Arbeiderspers is zich ervan bewust zegt spr. dat het niet in dienst is van een werkgever, wien het niet om de winst te doen is, en is daarom bereid, indien zulks voor het bedrijf noodig is, zelf vrijwil lig offers te brengen. Den politieken kant van de zaak achtte spr. het belangrijkst en juist daarom wilde spr. waarschuwen tegen de loonsverlaging alteen voor typografen en chemigrafen, juist de laagst betaalde groe pen. Dr. F. M. Wibaut, president-commissaris van „De Arbeiderspers", had erop aange drongen, dat deze zaak in het openbaar zou worden behandeld. Na de eerste loonsverlaging voor de typo grafen niet te hebben uitgevoerd, was spr. van meening, dat het voor de goede toepas sing der collectieve contracten noodzakelijk was, zich de tweede maal hierbij aan te pas sen; anders zou men de leden van het per soneel geschenken geven. Met de bedrijfsuit- komsten heeft dit niets te maken, want spr. was er tegen, dat de loonen de sluitpost zou den zijn voor mindergunstige bedrijfsuit- komsten. Dit is ook de reden, waarom men zich niet tot het personeel heeft gewend om een vrij willig offer. Natuurlijk heeft het bedrijf onder de crisis geleden en zal over het jaar 1932 zeker een verlies geboekt moeten worden. Spr. was gaarne bereid, alle mogelijke maatrege len met het personeel te bespreken, maar hij verzocht het congres niet te wilen komen aan de loonen. die bij colectief contract zijn vast gesteld. In antwoord op de opmerkingen van den heer Wibaut merkte de heer Dobber op, dat de collectieve contracten alleen maar mini- mumloonen aangeven. Nog een aantal afgevaardigden voerden het woord en sloten zich in groote lijnen bij den heer Dobber aan. Dr. Wibaut beantwoordde de gemaakte op merkingen en handhaafde in hoofdzaak zijn ingenomen standpunt, zoodat hij adviseerde, de door Amsterdam III ingediende motie te verwerpen. De motie werd vervolgens met groote meer derheid verworpen. Te ongeveer twee uur werd 't congres met een kort woord van den heer Oudegeest ge sloten. DE ZUIDERZEESTEUWVET. Het K°n. Besl. komt binnen eenige dagen. Het Tweede Kamerlid de heer Duy- maer van Twist had den minister van waterstaat gevraagd of de minister spoedig het koninklijk besluit inzake do geldelijke tegemoetkomingen aan de belanghebbenden in den zin van artikel 1 van de Zuiderzeesteunvvet 1925 wilde publiceeren. De minister heeft hierop geantwoord, dat overeenkomstig het advies van de Generale Commissie Zuiderzeesteunwet reeds tot verkrijgbaarstelling van het bedoeld koninklijk besluit was besloten. Aangezien tezelfder tijd nog een wij ziging van dit koninklijk besluit aan hangig was, is gewacht totdat deze wij ziging haar beslag had gekregen. Het koninklijk besluit wordt binnen enkele dagen algemeen verkrijgbaar gesteld. KUSTREDDERS. 'Zoor de eerste maal werd een dezer dagen aan het strand te Bloemendaal, door leden van de Technische Commissie van den Neder- landschen Bond tot het Redden van Drenke lingen, een sinds kort ingesteld examen afge nomen, het examen voor het Kustwacht- diploma. Dit examen is in hoofdzaak ingesteld voor de leden van de Kustbrigades. In totaal wer den 8 candidaten van 4 uur 's middags, tot half 9 's avonds geëxamineerd. Allen zijn ge slaagd, ondanks het feit dat het waterwerk in onstuimige zee, met een flinken Z.-W. wind, vallend getij en een sterken stroom van Zuid naar Noord moest worden uitgevoerd. E>e exameneischen voor dit diploma luiden als volgt: lo. Grondige bekendheid met de gevaren der zee, alsmede zeer goede kennis van zee- reddingsmiddelen en het gebruik daarvan. 2o. Bekendheid met de organisatie van een strandwacht en een oproepsysteem, alsmede eenige kennis van het werk der reddings maatschappijen aan de kust. 3o. Het formeeren en toepassen van den kettinggreep en het practisch werken met een haspellijn. 4o. Uitvoering van de halve Nelson en de beide zeemansgrepen, telkens over een af stand van 30 M. EEN BRUG AAN DEN MOERDIJK. Een consortium gevormd, dat de brug wil bouwen voor eigen reke ning. De regeering zou haar later kunnen overritmen. Naar „De Grondwet" uit goede bron ver neemt, zou een consortium gevormd zijn van Rotterdamsche en Brabantsche industrieelen en financiers, die aan de regeering hebben aangeboden, den bouw van de brug aan den Moerdijk voor hun rekening te nemen. De eenige voorwaarde is, dat het consor tium het recht van tolheffing krijgt tot het moment, waarop het rijkswegenfonds deze dan onder het toezicht van departement van Waterstaat gebouwde brug kan overnemen. DE AANVAL. OP EEN JACHTOPZIENER. De dader gearresteerd. Eenige dagen geleden is gemeld, dat een jachtopziener, die in het Naaidenveld te Bloemendaal een man wilde arresteeren, docr dezen man met een nijptang zoodanig in het gezicht werd geslagen, dat zijn juk been verbrijzeld werd. De Bloemendaalsche politie is er Zaterdagmorgen in geslaagd den vermoedelijken dader, een 24-jarigen werk- looze, in de woning van zijn ouders aan de Lijnbaansgracht te Amsterdam, te arresteeren. DE NOOD IN DE BINNEN SCHEEPVAART. De koningin heeft gisteren op Het Loo eenige heeren ontvangen ten einde ingelicht te worden betreffende den toestand in de binnenscheepvaart, en wel mr. H. Smeenge en T. P. Keijzer, voorzitter en secretaris der schippersvereeniging Schuttevaer, mr. Gros heide, den heer Timmermans, voorzitter van den Rijnschippersbond, den heer Booij van den Prot. Chr. Schippersbond, den heer Holthuizen van den R.K. Schippersbond en de nheer Faassen, namens de Internationale Schippersvereeniging. LOTISICO TREKT IN HET OPENBAAR. De f 100.000 gevallen op no. 17.899. Na tal van jaren gebruik gemaakt te heb ben van de trekkingen van de Nederlandsche Staatsloterij heeft Lotisico wegens de gewij zigde gebruiken bij eerstgenoemde loterij Za terdagmorgen voor de eerste maal in het openbaar een eigen trekking gehouden onder leiding van notaris mr. S. K. D. M. van Lier. In de zaal van het gebouw aan de Willem- straat te s-Gravenhage was geheel gevuld. Er was veel belangstelling. Teneinde de trekking te bespoedigen wer den alleen prijzen getrokken. Reeds kort na den aanvang viel de honderdduizend op 17.899. ARMENZORG EN WELDADIGHEID. 25ste alg. vergadering. De vijf- en twintigste algemeene vergade ring der Ned. Ver. voor Armenzorg en Wel dadigheid werd Vrijdag te Breda gehouden onder leiding van den waarn. voorzitter, den heer J. H. Donner. De financieele toestand der vereeniging werd gezond genoemd. De rekening over 191. sluit met een bedrag van 7177 Tot leden van het bestuur werden gekozen mej. A. G. van Gilse, secretaresse van den Armenraad te Groningen; mr. L. J. Smit, voorzitter van den Voogdijraad te Breda; mej. mr. C. F. Katz, bestuurslid van het Ned. Genootschap tot Zedelijke Verbetering dei Gevangenen te Amsterdam; prof. mr. C. W. de Vries, secretaris van den Alg. Armencom- missie te Den Haag; G. van Roekei, secreta ris van de Armenraad te Arnhem; dr. C. T. Kortenhorst, secretaris van de r.k. charitatie ve vereeniging voor geestelijke volksgezond heid te Vught. In de voorzittersvacature zal in het begin van 1933 worden voorzien. De volgende alg. voorjaarsvergadering en de jubileumsvergadering ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging zullen te Utrecht worden gehouden. Na afdoening van de huishoudelijke zaken ontving het gemeentebestuur van Breda be stuur en leden der vereeniging op het stad huis. In de namiddagvergadering werd behan deld de vraag: Is het wenschelijk en mogelijk het instituut der Armenraden dienstbaar te maken voor het geheele land? Prae-advies werd uitgebracht door dr. J. H. Adriani, secretaris van den Armenraad te Utrecht en mr. H. M. L H. Sarck, secretaris van den Armenraad te Den Haag. KORTE BERICHTEN. De Nederlandsche Bond tot het redden van drenkelingen, opgericht te Amsterdam op 16 September 1917 door vijf bestaande reddingsbrigades, met eenige honderden leden, telt thans 445 brigades met 5700 leden en 1405 ondersteunende leden. De speciale boottrein met post en passa giers, in aansluiting op het motorschip „Christiaan Huygens", zal morgen om 10 u. 20 van Genua vertrekken. Aankomst Woens dag om 8 u. 5 te Zevenaar, 10 u. 19 te Am sterdam W.P., 10 u. 33 te Amsterdam C.S. Te Vlissingen is ook een baas van het havenbedrijf aangehouden in verband met de steenkolendiefstaEen en in het huis van be waring te Middelburg opgesloten. „De WandelaarT. Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de Sept.-afleverin] van „De Wandelaar", maandblad, gewij aan natuurstudie, natuurbescherming, heem schut, geologie, folklore, buitenleven en toe risme. Het nummer opent weer met een belangrij ke primeur: aan Jb. v. d. Peppel is het gelukt het gezinsleVen van den zeldzamen wespen- dief fotografisch in beeld te brengen. Hij wijdt aan deze gebeurtenis eveneens een be schouwing, terwijl ook A. B. Wigman stil staat bij het interessante geval. Tine Cool publiceert een artikel over „het land zonder boomen en zonder bloemen", waarmee de drooggelegde Zuiderzeegronden worden bedoeld. C. A. Krius wijdt uit over de middelen, die den kevers ten dienste staan om zich te beschermen, terwijl Jan P. Strijbos een leuk relaas geeft van een ontmoeting met een grappig schooiertje in het Oostzanergat. A. Joman vertelt bizonderheden over een merkwaardige plantengroep, de paarden staarten, ds. A. L. Broer wijdt een causerie aan de verandering van Zuiderzee in Ysel- meer en Rinke Tolman, de redacteur, vertelt van ontmoetingen, die hij in September met allerlei boeiende rupsen had. P. v. d. Lijn maakt den lezers duidelijk hoe veel aardige dingen men kan beleven bij 't waarnemen van een doodgewone regenbeek. A. C. de Koek behandelt het vraagstuk der kometen, G. D. Duursma zet zijn cactusru briek voort en P. L. Rusticus vertelt wat er in September in den tuin valt te genieten. Als steeds bevat de kwistig geïllustreerde aflevering een uitvoerige rubriek „Van en voor de lezers" (natuurhistorisch allerlei), waarin van allerlei wordt meegedeeld over vogels, vlinders en planten. De Hollandsche Revue bevat een geïllus treerd artikel over strijdende jonkers. Wim Wouters publiceert een novelle „De andere Bergman". In dit nummer wordt herinnert aan Léon Deubel, een te zuiver dichter om geheel vergeten te worden. Paul Scheffer schrijft over Jiramy Walker. Verder zijn er nog artikelen over Hollywood en over Benito Mussolini. Harris W. Croft vertelt van avonturen in Jemen. Er is nog een bijdrage van Rosemary Schmidt over „De heilige Il lusie" en Sarojini Naidu vertelt een en an der over de moderne Inlandsche vrouw. Panorama brengt deze week een serie kieken van Bretonsch worstelen, waarin sport en kleederdracht der Bretonsche bevol king naar voren gebracht worden. In een serie molenkieken ontdekt men dadelijk de landschappen, waarin de molens een Hol landsche uiterlijk hebben. De filmrecensent vertelt in woord en beeld van de film Tommv Boy. Interessant is een geïllustreerde be schrijving van de koninklijke stallen, waarbij o.a. afbeeldingen van de gouden koets ge toond worden. Vele foto's worden van Siam getoond. Er zijn ditmaal novellen van Louise Kingston, van George Townsend en van H K. Webster. Van de actueele kieken noemen wij o.a. die van het levende schaakspel en van de beëediging van jonge zeeofficieren in Den Helder. Kie-ke-boe het kleuterweekblad brengt het vervolg van de geschiedenis van Piede- wiet. Nell van Nie verhaalt wat Berendjc Boorwater uit de huisapotheek vertelt en G. van ViTjngaarneVan Riesen brengt den kleuters een alleraardigst verhaal over een scheepje. Er zijn versjes met vrijwel on- zichbare plaatsjes, van de redactrice en van H. van Bodegom en Sijtie Aafjes leert den jeugdigen abonné's etiketten maken. In de 18e aflevering van Onze Wonder baarlijke wereld uitgave van W. de Haan te Utrecht heeft een artikel van E. N. Da. C. Andrade het over onze ontzettende ontplof fingsmiddelen. Sir Arthur Smith Woodward vertelt bij interessante afbeeldingen van een beschouwing houdt over het onmisbare water. j. W. Greogory verhaalt van de Great voorhistorische dieren, waarna H. J. Fleure Rift Vallei en Sir Harold Parlett deelt bij zonderheden mee van Tokio, de herrezen stad. De moeilijke vraag of de planten ge voel hebben wordt beantwoord door Edward Step, waarna Sir Charles Petrie de wonde ren van Moorsch Spanje beschrijft. Er is een bijdrage van Adam Gowan Whyte over het mysterie der electriciteit. Tenslotte spreekt P. T. Etherton over merkwaardige dierlijke nrcauefen. POLITIEMAATREGELEN TIJDENS DE LANDBOUWFEESTEN OP WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1932. De COMMISSARIS VAN POLITIE te ALKMAAR maakt bekend, dat op Woens dag 21 September 1932 tijdens de hard draverij des namiddags van 12 tot 8 uur voor alle verkeer zal zijn afgesloten: De WÏLHELMÏNALAAN. Stationneerende voertuigen, auto's, fruit- wagens, ijskarren enz. worden niet toegelaten op den Kennemerstraatwae, Groote Kruis- laan of omgeving van her feestterrein, dan volgens aanwijzing der politie. VEETENTOONSTELLING Tijdens de veetentoonstelling op het Waag- plein. Marktstraat en Nieuwesloot van 1054' v.m. tot 1 uur n in. zullen voor alle verkeer zijn afgesloten: Marktstraat, Houttil (vanaf Magdalenenstraat tot Marktstraat). Korte Nieuwesloot en Gedempte Nieuwesloot. Eveneens is de Achterstraat vanaf Lange- straat tot Koningsstraat voor alle verkeer af gesloten van 911 uur v.m. ten behoeve van de veekeuring. VUURWERK. Des avonds vanaf 8 uur tot afloop vuur* werk wordt geen rijverkeer toegelaten op de Kanaalkade, vanaf Frieschebrug tot Pater nosterstraat en is hier voor de autobussen als route aangegeven: Heerenstraat, Dijk. Ko ningsstraat, Koningsweg. Paternosterstraat Op de Kanaalkade zullen niet worden toe gelaten: auto's, rijtuigen, fruitwagens, ijskar ren. tenten, stalletjes, te verhuren ladders, stellages e.d. De Commissaris van Dolitie. WALRAVEN. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redact'e. De opname in ae rubriek, bewijst geenszins dat de 'SÉactie er mede instemt). Mijnheer de Redacteur! Volgens het raadsverslag heeft de wethou der het afgekeurd, dat ons adres zoo laat is ingekomen. (In Uw verslag kwam het niet eens onder de ingekomen stukken). Zooals reeds in 't adres zelf staat, lazen wij Dinsdag- en Woensdagavond de bijlage in Uw blad. Direct daarna, dus Woensdag avond, is ons adres, zooals ook daarin ver meld, inderhaast geschreven. Den volgenden ochtend is het direct getypt en om ruim tien uur op de secretarie afgegeven, 't Had daar dus hoogstens ruim één uur eerder kunnen zijn. Mogen wij nu meteen even opmerken, dat er nu in Uw raadsverslag staat, dat, indien een nieuwe huurder geen radio wenscht, de aansluiting na vertrek van den huurder- abonné weggehaald wordt, en alles weer in den oorspronkelijken toestand gebracht wordt (dus dènkelijk ook de timmer-, metaal' en verfbeschadigi-ngen van den aanleg voor* zoover na dien aanleg niet reeds direct dooi den abonné hersteld). Zoolang wij ons accoord zullen moeten verklaren met de bepaling zooals die in art 10 der bijlage, in strijd met dat gesprokene, is opgenomen, n.1. dat de abonné na opzeg ging de installatie moet afbreken en de ma terialen aan het kantoor moet bezorgen ons met „de brokken" latende zitten zul len wij 10 waarborgsom van onze huurders eischen, alvorens de door het radiobedrijl verlangde verklaring te teekenen Middelerwijl handhaven wij ook al onze andere te berde gebrachte bezwaren waarvan er geen enkel is weggenomen en zijn wij be nieuwd of het radio-bedrijf zooals in art. 5 bepaald is, werkelijk buiten ons om met den aanvrager-huurder zal bedisselen, wat er aan en op en in onze huizen gebeuren zal. Bij voorbaat dankend voor eventueele op name, Hoogachtend, N.V. WONING MIJ. „ALKMAAR". (De stukken van den Raad hebben ons dit maal zoo laat bereikt, dat wij ternauwernood tijd en plaatsruimte hadden, ze nog voor de behandeling in den Raad op te nemen. Red Alkm. Crt.) Alkmaar, 16 Sept. 1932. Mijnheer de redacteur! Mag ik voor onderstaand een klein plaats, je in uw veel gelezen blad verzoeken? Bij voorbaat mijn dank. Verleden week (6 Sept.), organiseerde het N. J. V. een propaganda-avond. Op dezen avond werd erop gewezen dat de jongeren behoorden te strijden voor hun vaderland. Nu begrijpt toch iedereen dat dit het reinste militarisme is. Want iedereen moet toch er kennen dat landsverdediging het militarisme bevordert. Het N. J. V. is slechts een naaperij van de Hitlerbeweging in Duitschland. De jongeren worden lid van een politieke vereeni ging, doordat eenige geëxalteerde vrienden, erop aandrongen, en zij weten vaak niet eens wat de grondbeginselen zijn van hun organi satie. Jongeren wordt slechts dan lid van een vereeniging, als ge de beginselen goed be studeerd hebt. Het bestuur van de Anti Fascische Actie: Voorz. C. H. OOSTINGA Secretaris S. STAP. (De bedoelde vergadering is nu lang gs noeg geleden om niet meer tot motief te kun nen dienen de jeugd tot al dan niet aanslui ten bij bepaalde groepen te adviseeren V ij nemen ditmaal het bovenstaande hoofdzake lijk op als voorbeeld van ingezonden stuk ken, aie geen kans meer op plaatsing heb ben. De discussie over de gebeurtenissen op de bijeenkomst van het N. J. V. en alles wat daaraan vast zit is thans onherroepelijk ge sloten. Red, Alkm. Crt,).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7