Agenda Het vergiftigingsgeval te Bergen. Stad en Omgeving. De behandeling in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam. - De echtgenoot van verdachte B. als getuige aanwezig. Het vonnis der Alkm. Rechtbank. ID^ecêecicfit Bioscopen. Alkmaarsch Bioscoop-Theater, tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnum mer De kapitein van Köpenick (hist. rom), hoofdrol Max Adelbert. Toegang voor perso nen van eiken leeftijd. Woensdagavond nog een tweede voorstelling om kwart voor 10. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag eiken avond half 8, hoofdnummer De onder gang van Maradoe (rom.), hoofdrollen Rose Hofcard en Charles Bickford. Boven 14 jaar Woensdagavond, in verband met de land- bouwfeesten, om 9.45 een tweede voorstel- Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8, eerste hoofdnummer Die Blumenfrau von Lindenau (rom.), hoofdrol Renate Müller; tweede hoofdnummer Groot moeders jongen (hum.), hoofdrol Harold Lloyd. Toegang voor personen boven 14 j. Victoria-Theater, tot en met Donderdag e.- ken avond half 8, hoofdnummer Peter Voss de millioenendief (avonturen), hoofdrollen Willy Forst, Alice Treff. Toegang voor per sonen boven 14 jaar. Woensdagmiddag half 3 vertooning van het heele avondprogramma Stedelijk Museum Breed straat. Eiken dag tot en met Vrijdag ge opend van 912 en 1.303.30; Zaterdags van 9—1Zondags gesloten. Donderdag 20 September. 2 30 uur, De Unie, lezing van mevr. Loeff Bokma over „Efficiency in de huishouding", voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Vrijdag 23 September. 8 uur, café Central, evangelisatiesamen- komst, spreker de heer R. van Tuinen. Zaterdag 24 September. 2 uur Harmonie Alg. jaarvergadering Vereen, v. Facultatieve lijkverbranding. ERNSTIGE AANRIJDING. Gistermiddag te ongeveer 1 uur had, zoo meldt ons een Amsterdamsch persbureau, op den Rijksweg te Castricum een ernstige aan rijding plaats. Een rechts van den weg rij dende wielrijder, de ongeveer 25-jarige M. Hogeweg, ambtenaar van de Nederlandse!!-? Heide Maatschappij, werd, doordat de chauf feur niet goed uitkeek, van achteren aange reden door een vrachtauto en tegen de straat gesmakt. Met een ernstige wonde in den rug en een hoofdwonde werd het slachtoffer in een in de nabijheid liggende woning bin nengedragen. De ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk. De aangeredene heeft vermoedelijk boven dien nog een lichte hersenschudding beko men. Door de politie is proces-verbaal tegen den bestuurder opgemaakt. AANRIJDING. Dinsdagmiddag tegen 5 uur had op de Mient te Castricum een aanrijding plaats, veroorzaakt door een personenauto, bestuuru door den heer H. C. aldaar. De getroffene dr. L., wonerdè te Castricum, kwam er met een paar schaafwonden en geheel vernield kleeren, schoenen en een rijwiel af, doch het was ook op zijn kantje af, want de bestuur der had hem blijkbaar in het geheel niet op gemerkt. De politie heeft deze zaak in onderzoek. ONGELUK OP DE KORENBEURS. Gistermiddag heeft tijdens de expositie in de Korenbeurs het 12 jarig zoontje van den heer T. alhier, zijn handje in een inwerking zijnde waschmachine gestoken, waardoor vier vingers ernstig verwond werden. BAKERDIPLOMA'S UITGEREIKT. Na gehouden examen, 21 Sept. te Alk maar, werd aan de volgende dames het Bakerdiploma uitgereikt: G. Biersteker, M Dikstaal, J. Sloof, A. van der Steen en E. A Zijm. Eén candidate werd, wat het theoretische gedeelte betreft, afgewezen, en zal na eenige maanden herexamen doen. WAARDE VAN RENTEZEGELS VERMINDERD. De voorzitter van den Raad van Arbeid fe Alkmaar brengt hiermede ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge het Konink lijk Besluit van 3 September 1932, Staats blad 455, de waarde van het rentezegel, ver schuldigd voor verzekerden ingevolge de In validiteitswet, die den leeftijd van 16 jaar nog niet hebben bereikt, verminderd is van 0.40 tot f 030 per week, en wel met in gang van 25 September 1932. Dientengevolge kan tevens voor verzeker den jonger dan 16 jaar, indien voor hen dagzegels verschuldigd zijn, volstaan wor den met dagzegels van 0 0714. eind was ten gevolge van den schok be wusteloos geraakt en werd door den expedi teur de ouderlijke woning binnengedragen, terwijl geneeskundige hulp werd ingeroepen Uit de remproef, welke door de politie was afgenomen, bleek dat de remmen in zee. goede conditie waren. BEIAARDBESPELING op Donderdag 22 Sept. 8.30 uur door den heer P. A. an Langen. Het programma luidt als volgt: 1. Laat nu vreugdeklanken schallen (fragment uit Herontwaking) J. Henri Oushoorn 2. Rondo v. d. Ghein 3. La Légere Fiocco 4. O Salutaris Kotta 5. Jesu dulcis Kothe 6. O Jesu amor mi Giezen 7. Preludium quasi una fantasia Jef v. Hoof 8. Lützows wilde Jagd Weber 9. Der Lindenbaum Schubert 10. Bundeslied Mozart 11. In einem kühlen Grunde Glück 12. Ich weis nicht was soll es bedeulen Silcher ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Het vorige jaar richtte de Kamer van Koophandel en Fabrieken een verzoek tot den minister van waterstaat tot het verbeteren van het uitzicht bij den onbewaakten spoor wegovergang over den Kalkovensweg (nabij Alkmaar) en over den Westerweg (nabij Hei- loo). Dezer dagen ontving de Kamer bericht, dat het uitzicht bij bedoelde overwegen door het snoeien en rooien van boomen en hout gewas zoodanig is verbeterd, dat de norm van 20/500 Meter als bedoeld in het tweede lid van artikel 36 der Spoorwegwet bereikt is. Hoewel met het oog op het niet drukke ver keer over den overweg in den Kalkovensweg bij Alkmaar met deze maatregelen zou kun nen worden volstaan, zal ook de dienstwo ning bij denij overweg worden afgebroken. SNELLE GROEI. Dezer dagen vond de heer B. te Egmond Binnen in zijn tuin een witte kogelvormige paddestoel (boista nigrescens), die in één nacht gegroeid was en een omvang had van 83 c.M. PAARD GEVALLEN. In de Eikelenbergstraat bij den Westerweg brak hedenmorgen omstreeks half één het lemoen van een wagen van bakker J. K. Hei paard schrok en kwam te valen, waardoor het zich aan de schenen verwondde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. KIND AANGEREDEN TE HEERHUGOWAARD. Hedenmorgen ongeveer half 12 reed de expediteur De Boorder met zijn vierwielig motorrijtuig over den Middenweg toen plotseling ter hoogte van den heer Bas een kind van achter een wagen te voorschijn kwam en dwars den weg overstak. Het kind een dochtertje van den heer IJven, werd door de bumpers opgenomen en ble^f daarop lig gen. De auto stond onmiddellijk stil. Het FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken is het faillissement van M. A. van den Berg, bloembollenkweeker te An na Paulowna, met benoeming van mr. Lede- boer tot rechter-commissaris en van mr. Tho mas als curator. ACCORDEON-CURSUS Het instrument dat in dezen tijd wel de meeste populairiteit geniet is de „Accordeon" De vroeger zoo gesmade „trek-harmonika" is door de tegenwoordige buitenlandsche, vooral Italiaansche instrumentenbouwers zóó veranderd en verbeterd, dat men feitelijk van harmonika niet meer kan zelfs mag spreken. Het verkregen instrument de „Accordeon" dus, behoort dan ook sinds korten tijd tot de volmaakte instrumenten; zooals vakkundigen dit noemen. Helaas wordt er nog maar weinig accor deon gespeeld en wie het bespeelt, loopt nog de kans, dat hij 't instrument meer afbreuk doet, inplaats het publiek van de groote kunstwaarde ervan te overtuigen. Ook het aanschaffen brengt voor velen financiëele moeilijkheden met zich mede. Inmiddels is onze stadgenoot, de heer Nico Snel, er in geslaagd, in overleg te tre den met de firma Klooster en Kiebert, alhier. Hierdoor bestaat er voor teder zijner cursis ten gelegenheid een belangrijke reductie te genieten bij aankoop van een accordeon uit de thans zoo groote collectie van het nieuw ste systeem. DE LANDBOUWFEESTEN. 't Was druk gisteravond in de stad. In alle straten flaneerden groepjes wandelaars, in café's zaten meer bezoekers dan gewoonlijk en overal zag men vreemde gezichten, 't Was duidelijk, dat de landbouwfeesten heel wat menschen van buiten getrokken hadden. De drukte culmineerde zich tegen half negen op de Kanaalkade. Daar toch zou een vuur werk, het traditioneele vuurwerk, worden af gestoken. Drommen menschen trokken naar de Kanaalkade, waar het weldra krioelde van de compacte massa. En het spreekt van zelf, dat de drie booten, weike aan de kade gemeerd lagen, spoedig „uitverkocht" waren Men wachtte op het vuurwerk. En men wachtte geduldig, omdat het zonder dat al gezellig was. Het jongere deel van Alkmaar vooral verveelde zich niet en hoste vol levens lust door de nauwe ruimte. Vrooüjkheid was er alom. En die vroolijkheid steeg ten top, toen de eerste pijlen de lucht instoven. Toen begon het bekende geroep van „Oh oh!" daarna daverden weldra de harde knallen over Alkmaar en was het vuurwerk in vollen gang. De firma Schuurman, die voor de 30ste keer in successie dit programma had ver zorgd, had keurig werk geleverd. En het viel op, dat in meerdere mate dan andere jaren het vuurwerk „hooger" was, zoodat het niet voortdurend noodig was, om zich te rekken om althans nog iets er van te kunnen zien. 't Was mooi. merkten de mecsien op. En inderdaad, het vuurwerk was weer een waardig slot van zeer geslaagde landbouw feesten En de firma Schuurman, die voor een extra, 30-jarig jubileum-nummer zorgde, mocht tevreden zijn. Het „Tot weerziens" verscheen voor de meesten veel te vlug, doch zeer tevreden trok men af Voetje voor voetje ging het naar het Hofplein, de Langestraat, enz. En nog lang bleef het druk in onze stad! De kortebaandraverij. De kortebaancourse in de Harddravers laan is altijd een der hoofdnummers van het programma op den Landbouwdag en gisteren was er veel animo voor en was ook de pu blieke belangstelling groot. 27 paarden na men aan den strijd deel en dit groote aan tal maakte, dat er heel wat tijd noodig was om het programma af te werken. Meermalen kwam het voor, dat er drie ritten noodig waren tusschen twee paarden om den defini tieven winnaar aan te wijzen. Soms werd een heele rit ongeldig verklaard. In de eerste ronde had Queen Ethel een stilstaand nummer en werden de volgendt resultaten behaald: Rolls Royd 285 M. won in 3 ritten van Gretchen H 295 M.; Pieternel 280 M. won in 2 riten van Norma B 280 M.: Frettchen 290 M. won in 3 ritten van Oplooper 290 M.; Eulogie 290 M. won in 3 ritten van Na- varra 280 M.; Mise Zelda Peter 295 M won in 2 ritten van Peter Kerrigan 280 M.; Fanfare 280 M won in 3 ritten van Silent Nancy 280 M.; Ster 285 M. won in 2 ritten van Don Juan 295 M.; Janet Har- vester 295 M. won in 2 ritten van Brage 285 M.; Prinzess Bertha 280 M. won in 2 ritten van Fatina 285 M; Kaptein de Bruane 280 M. won in 3 ritten van Rudi 260 M.; Sally Harvester 300 M. won in 3 ritten van Oakland Baron 280 M.; Patrick Duluth 290 M. won in 2 ritten van Uni form 280 M.; Meleese 280 M won in 3 ritten van Man te Carlo 280 M. De nieuwe loting gaf deze volgorde- Queen Ethel, Rolls Rovd, Patrick D, Sally Harvester, Miss Zelda Peter, Fanfare, Frett chen, Pieternel, Ster, Prinzess Bertha, Meleese, Eulogie, Janet Harvester en Kapt. de Bruane. Uitslag 2e ronde: Rolls Royd 285 M. won in 3 ritten van Queen Ethel 290 M.; Sally Harvester 300 M. won in 2 ritten van Patrick Duluth 290 M.; Fanfare 280 M won in 2 ritten van Miss Zelda Peter 295 M., Pieternel 280 M. won in 3 ritten var. Frettchen 290 M.; Prinzess Bertha 280 M won in 3 ritten van Ster 285 M.; Eulogie 290 M won in 3 ritten van Meleese 280 M.; Janet Harvester 295 M. won in 2 ritten van Kapt. de Bruane 280 M. De nieuwe loting gaf deze volgorde: Rolls Royd, Eulogie, Fanfare, Sally Har vester, Pieternel, Prinses Bertha en Janet Harvester. De laatste had een stilstaand nummer: Uitslag 3e ronde: Rolls Royd 285 M. won in 2 ritten van Eulogie 290 M.; Fanfare 280 M. won in 2 ritten van Sally Harvester 300 M Prinzess Bertha 280 M. won in 2 ritten van Pieternel 280 M- Om de prijzen reden dus: Janet Harvester, Rolls Rovd. Fanfare en Prinses Bertha. Rolls Royd won in 3 ritten van Janet Har vester; Prinses Bertha won in 2 ritten van Fanfare. Een sensationeele finale. De finale bracht een zeker eenige sensatie. Janet Harvester maakte eerst een tuimeling en ging later plotseling zonder rijder op hol, wat ieder eerbiedig op zij deed gaan. Aan jt eind van de Harddraverslaan bij de Hei- looërbrug vloog het paard door de rieten af zetting, doch kwam daarachter te vallen en kon zoodoende gegrepen worden. Het geheele incident liep daardoor gelukkig zonder eenig ongeval af. Was het paard niet gestuit, dan haaden we hier stellig een herhaling van Be verwijk gekregen waar Lady Boud op hol fing. Sally H. zou hier zeker over de brug et Ritsevoort zijn opgehold en wellicht eer. ongeval kunnen veroorzaken. Thans werd nog slechts een ter plaatse staand rijwiel van den heer O. vernield. De eindstrijd werd voortgezet. De ritten om den 3en en 4en prijs tusschen Sally H en Fanfare gingen niet meer door. Fanfare werd 3, Sally H vierde. Om den eersten en tweeden prijs reden Rolls Royd en Prinses Bertha. 3 ritten waren noodig voor Prinses Bertha, die rit 2 en 3 won, als nummer één kon worden uitgeroe pen. De uitslag was dus: le pr. 300 Prinses Bertha 280 M. van Gebr. Knijnenburg te Den Haag (rijder Knijnenburg); 2e pr. 125 Rolls Royd 285 M. van H. Dragt (rijder B H. de Jong)3e pr. 50 Fanfare 280 M. van Gebr. van Knijnenburg (rijder de Mol); 4e pr. 25 Janet Harvester 295 M. van H. Daams (rijder Otto Popma). Ruim half zeven waren de draverijen eerst geëindigd. De prijzen werden in het Gulden Vlies uitgereikt. (Van onzen eigen verslaggever). In hooger beroep werd heden voor het Hof te A dam behandeld de zaak tegen de echtgenoote van den Bergenschen veehouder B. en den Alkm. koopman E., die 10 Nov. 1931 onder verdenking van poging tot ver giftiging waren gearresteerd en 8 Maart overeenkomstig den eisch van den Officier van Justitie veroordeeld waren tot 6 jaar ge vangenisstraf. Beide verdachten zijn 48 jaar oud en in de dagvaarding werd hun ten laste gelegd, dat zij tezamen en in vereeniging, in of omstreeks het tijdvak van begin Aug. tot eind Oct. 1931 ter uitvoering van het door hen te voren ge meenschappelijk na kalm beraad en rustig overleg beraamd plan, gepoogd hebben, den echtgenoot van de vrouw van het leven te berooven door in diens eten den inhoud uit fleschjes, waarin een oplossing van water en Parijsch groen te mengen. Aan de vrouw werd subsidiair ten laste gelegd, dat zij dit Parijsch groen in het eten van den man had gedaan, hetgeen bij hem een chronische ar senicumvergiftiging veroorzaakte, die geen doodelijk gevolg heeft te weeg gebracht, om dat de behandelende geneesheer Dr. Pameijer door de overbrenging van het slachtoffer naar het ziekenhuis, tijdig had ingegrepen. Aan verd. E. werd primair ten laste ge legd, dat hij opzettelijk heeft uitgelokt dat de vrouw dit Parijsch groen in het eten van den man deed. Ten 2de, dat hij na kalm beraad en rustig overleg opzettelijk de gezondheid van B. ernstig heeft benadeeld en hem zwaar licha melijk letsel heeft toegebracht door de echt genoote te bewegen, het Parijsch groen in het eten van haar man te doen, die daardoor een chronische arsenicumvergiftiging kreeg. Tenslotte wordt aan E. ten laste gelegd, dat hij te Alkmaar ter uitvoering van het voornemen om opzettelijk de gezondheid van B. te benadeelen, diens gezondheid heeft be nadeeld, door opzettelijk aan diens echtge noote eenige malen fleschjes vergif te over handigen, waarvan hij wist, dat de inhoud door haar in het éten of het drinken van haar man zou worden gedaan, die het dan ook meermalen heeft genuttigd, tengevolge waar van hij zwaar lichamelijk letsel had bekomen. Bij het bovengenoemde vonnis van de rechtbank werden beide verdachten van het primair ten laste gelegde vrijgesproken. De rechtbank achtte bewezen, dat verdach te B. het subsidiair ten laste gelegde heeft begaan en dat zij het plan om haar man van het leven te berooven, met haar minnaar had besproken. De rechtbank nam aan, dat zij met voor bedachten rade heeft gehandeld, doch achtte niet bewezen dat 't vergif Parijsch groen is geweest en oordeelde, dat zij op dat punt be hoorde te worden vrijgesproken. Voor de rechtbank was echter komen vast te staan, dat verdachte vergif in het eten van B. heeft gevoegd, en dat in de faecaliën van B. een hoeveelheid arsenicum is gevonden en oor deelde haar schuldig aan het in art. 289 van het Wetboek van Strafrecht omschreven feit: poging tot moord. Ten aanzien van verdachte E. achtte de rechtbank bewezen, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het subsidiair ten laste gelegde, n.1. dat hij opzettelijk heeft uitge lokt, dat de vrouw ter uitvoering van het te \oren door haar na kalm beraad en rustig overleg beraamd en opgevat voornemen om opzettelijk haar man van het leven te beroo ven, een hoeveelheid vergif heeft gedaan in het eten en (of) drinken van haar echtgenoot. Zoowel de verd. B., die in eerste instantie door Mr. C. de Groot werd verdedigd, als de verdachte E., die verdedigd werd door M Muller Massis, waren van dit vonnis in hooger beroep gegaan. Hoewel de rechtbank verdachten overeen komstig den eisch van den Officier van Justi tie had veroordeeld, was ook de Officier in hooger beroep gegaan, zoodat het Hof vrij heid heeft, een hooger vonnis op te leggen (de max. straf op het feit is voor den dader 15 jaar en voor de medeplichtige 1/4 minder). In hooger beroep werd de verdachte vrouw wederom door Mr. C. de Groot verdedigd en de man door Mr. Muller Massis. In eerste instantie werden 8 getuigen en 6 deskundigen gehoord. Wegens den ernstigen toestand waarin de vergiftigde echtgenoot verkeerde, werd, in overleg met de verdedigers, bij de behande ling van de zaak voor de Arrondissements- Rechtbank van het hooren van deze als getui ge afgezien. Aangezien de man thans derma te hersteld is, dat hij het ziekenhuis heeft ver laten en al een paar maanden zijn boerderij in de Bergermeer bewoont, werd hij ditmaal als getuige gehoord, terwijl de verdediger van de vrouw als deskundigen had doen dag vaarden Dr. S. P. Tamenons—Bakker en Dr. S. T. Heidema, zenuwspecialisten te Amster dam. In verband hiermede werd thans niet gehoord/als deskundige Dr. J. Kruitbosch te Castricum, die verklaard had, dat verdach te intellectueel tekort schiet en moreel ook verre beneden het normale blijft, al heeft ze wel kunnen begrijpen, dat ze moreel ontoe laatbare handelingen heeft gepleegd. Niet gedagvaard als getuigen waren voorts de verpleegsters Stijlberg en Nortier, die ver klaringen over de urine van het onderzoek hadden afgelegd, waarbij kwam vast te staan, dat het hiermede niet voldoende cor rect gegaan was. Het niet dagvaarden van deze getuigen wijst er op, dat de advocaat-generaal de uri ne als bewijs van de vergiftiging heeft los gelaten. Voorts heeft Mr. de Groot als nieu we getuige nog doen dagvaarden mej. Grietje TrompSchaak uit Bergen. Ook ditmaal had de verdediger van de ver dachte E. eenige getuigen a décharge deen dagvaarden. Het was de vrouw aan te zien, dat zij on mogelijk 6 jaar afgezonderd in een cel opge sloten kan zitten. Reeds thans bleek de een zame afzondering dermate 'n fnuikenden in vloed op haar te hebben, dat zij al sinds eeni ge maanden haar straf in gemeenschap me' anderen doorbrengt. De publieke tribune was met tal van belangstellenden bezet, waaronder ve len uit de provincie. Van de zijde der balie was eveneens groote belangstel ling. De samenstelling van het Hof was als volgt: Mr. Jolles, president; Mr. Jhr Leeuwen van Neyenstein en Mr van Geer, raadsheeren; Mr. Bauduin, advo caat-generaal. Ook aan verd. E. was het te zien dat de eenzame opsluiting zijn gezondheid niet was ten goede gekomen. Zijn blik was evjnwel kalm en rustig. Het verhoor begint Op een vraag van den president tov ue vrouw waarom zij in hooger beroep is gekomen zegt zij, dat haar maa di wilde omdat die de straf te hoog vond. Op een vraag hoe ze zelf over de straf dacht, zegt zij ten slotte dat ook zij deze te zwaar vindt. Verd. E. antwoordt op de vraag waar om hij in hooger beroep is gegaan: Om dat ik niet gestraft wil worden voor iets wat ik niet gedaan heb. Ik heb enorm berouw over hetgeen ik gedaan heb, ge voel veel schuld, en wil alles dom om het ongedaan te maken. Het is nimmer mijn bedoeling geweest om haar man van het leven te berooven. Mijn bedoe ling was hem suf on kwijnend te u ken. De president: Wat voor redenen had U te veronderstellen dat Parijsch groen, waarin arsenicum zit, een mensch kwij nend maakt? Verdachte: Omdat het mij verkocht ils middel om muizen onschadelijk maken. President: Wat is dat voor nonsens? Als je vergif vraagt is dat niet oir iemand kwijnend te maken. Verdachte: Ik heb geen vergif gege ven. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767,6 mM. te Praag. Laagste barometerstand 739,4 mM. te Vardö. Verwachting, geldig tot den avond van 23 September: Meest matige waarschijnijlk tijdelijk toene mende, Zuidoostelijke tot Zuidelijke of Zuid westelijke wind; zwaar bewolkt tot betrok ken met opklaringen; waarschijnlijk regen buien; iets zachter. Overzicht. De Britsche eilanden, die gisteren onder invloed van een uitlooper van een gebied van hooge druk op den Oceaan, liggen nu tus schen twee snel uitdiepende depressies, een nieuw gevormde tusschen IJsland en Schot land en een andere, die in de laatste dagen in het Zuidwesten van het gebied lag en zich langzaam Westwaarts bewoog, doch nu naar het Oosten wordt teruggedrongen onder in vloed van een sterken Westen luchtstroom. De uitlooper van hooge druk der Britsche eilanden is onder invloed van deze verande ringen afsplitst van het hoofdgebied op den Oceaan, dat zelf ook sterk afnemende is en heeft zich naar Oost Duitschland en Oosten rijk verplaatst. Daar deze snelle veranderin gen het gevolg zijn van processen in zeer hooge luchtlagen in de stratosfeer, welke grootendeels buiten de controle der waarne mingen blijven is een verwachting bij dezen toestand onzekerder dan gewoonlijk, doch een terugloopen van den wind naar Zuidoost en Zuid of bij een verdere drukdaling in het Noord-Westen naar Zuid-West, is voor onze streek wel waarschijnlijk, terwijl de kans op regenbuien en iets zachter weer voor het vol gende etmaal groot is. President: U hebt het gekocht. Ik vraag nog eens, hoe U er toe komt dat het iemand kwijnend zou maken. Verdachte: Omdat ik dacht dat het zoo'n licht vergif was. Ik ben verschrik kelijk onhandig geweest, maar heb nooit de bedoeling gehad den man van het leven te berooven. Als getuige-deskundige wordt hierop allereerst gehoord dr. S. P Bakker, ze nuwarts te AmstéTftam, die verklaart dat de vrouw geen lichamelijke afwij kingen heeft, doch geestelijk achterlijk is. De invloed van haar minnaar moet groot op haar zijn geweest, doch niet zoo, dat aangenomen kan worden, dat-zij een werktuig van hem is geweest. Wel dient de vrouw als beduidend verminderd toerekeningsvatbaar te worden be schouwd. Verdediger Mr. de Groot, stelt dan de vraag of naar het oordeel van getuige het plan van de vrouw kan zijn uitge gaan. De president merkt op, dat de vrouw wel zelfstandig kan hebben gehandeld, doch dat zij voor uitvoering van haar plan een medeplichtige noodig heeft ge had. Getuige-deskundige dr Bakker ver klaart de vraag van den verdediger niet te kunnen beantwoorden. Wel weet hij dat in haar familie krankzinnigheid en zwaarmoedigheid voorkomen. De vrouw heeft een gering voorstellingsvermogen. De deskundige krijgt hierop verschil lende vragen van de verdedigers te be antwoorden. De beantwoording geschiedt op een wijze die totaal onverstaanbaar is. Mr. Muller Massis komt daartegen op, en zegt dat in strijd met vroegere verkla ringen, die de vrouw voor de Alkmaar- sche rechtbank heeft afgelegd, (n.1. aan haar minnaar om vergif te hebben ge vraagd) zij thans alle schuld op E. wil werpen. De vrouw verklaart nog, dat E. tot haar gezegd heeft, dat als zij vergif aan haar man gaf, hij het aan zijn vrouw zou geven, opdat zij samen vrij zouden zijn en zouden kunnen trouwen. Verdediger Mr. Muller Massis con stateert, dat dit geheel iets anders is dan hetgeen zij te Alkmaar >n in de stukken verklaarde en oordeelt verder dat alles er op wijst, dat de vrouw de schuld op E. wil werpen. Bij het verdere verhoor van de vrouw waarin ook nog voorkomt, dat haar man zeven jaar lang „gekankerd" heeft over geld, dat zij voor een bontmantel besteedde, merkt de president op, dat zij z. i. niet zoo dom is als de verdediger het wil doen voorkomen. Dr. Heidema, hierna als deskundige gehoord, verklaart eveneens dat de vrouw z. i. wel plannetjes kan maken doch ze zelf niet kan uitvoeren. De president en de advocaat-generaal oordeelen dat zij in ieder geval het be wijs heeft geleverd met overleg te kun nen handelen, doch dr. Heidema blijft er bij dat zij verminderd toerekenings vatbaar is. Het slachtoffer als getui£e< Hierna komt getuige Br., het slacht offer, in een wagentje voorgereden ona air getuige te worden gehoord. Getuige verklaart dat hij aanvankelijk een goed leven had met zijn vrouw. Als er eens verschil van meening was, was hij wel eens handtastelijk geworden. Twee jaar geleden reeds had hij verno men, dat er een verhouding tusschen zijn vrouw en E. bestond Hij trof E- eens des avonds laat in de keuken aan. en riep hem toen ter verantwoording-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2