ficovinciaai 'flieum £aatste êeuchten jMQezondw Stukken ïfcheepstiidiagen !BucgecÜjka Siand £and= en Jmw&oiuu C verklaarde teen: „Er zit toch geen v vaad ln zich daar te bevinden? en dit mdftt er licht brandde?" Van 'n buur vrouw di» getuige niet bepaald be trouwbaar vond. hoorde hij eveneens van een verhouding tusschen E. en zijn ^president: Hebt U toen niet Uw vrouw eeschopt? Getuige Br.: „Nee, dat heb ik later gedaan, toen ik over mijn zenuwen heen was. Met mijn vrouw en L. heb ik in het ziekenhuis, waar de vrouw van E. ver pleegd werd, een bezoek gebracht, om de geschiedenis te bespreken. En toen ik thuis kwam, was ik zoo overstuur, dat ik mijn vrouw geschopt heb. president: Is er tusschen U beiden •niet gesproken om uit elkaar te gaan? En hebt U niet gedreigd U beiden met een geweer dood te schieten? Getuige Br. ontkent dit laatste doch bevestigt wel over „uit-elkaar-gaan" te hebben gesproken. Voor hem was dat echter een vreeselijk iets. Voorts verklaart hij nog maaglijder te zijn, en dat het hem was opgevallen toen hij na een bezoek aan de Schager markt was thuis gekomen, en zijn vrouw hem eten had gegeven, en hij zich ziek had gevoeld en bedlegerig was geraakt, dat E. hem op de Alkmaarder markt, scherp opnam. Hij zegt thans op een driepoot weer te kun nen loopen, terwijl zijn armen weer vrij goed zjjn. Tijdens zijn ziekte heeft hij niet met E. gesproken. Op een vraag, hoe hij nu in zijn gevoelens tegenover zijn vrouw staat, zegt get. schreien de: Ik heb groot medelijden met haar. President: Maar het is toch wel erg wat zij gedaan heeft? Getuige Br.: Dat is waar, doch ik geloof nooit, dat het van haar is uitgegaan, President: Ze wilde toch, dat u verdween en liever met E. leven. Getuige Br.: Zij was van meening, dat ze veel te kort kwam. Ik heb haar altijd op de been willen houden. Met E. en zijn vader heb ik erover gesproken. Mijn vrouw moest gesteund worden. De invloed van E. is ont zettend verkeerd op haar geweest. President: Zou hij geweten hebben, dat ze gemakkelijk over te halen was? Getuige Br.: Dat staat voor mij absoluut vast. Ik vind het erg, dat ze van mij niet wilde aannemen, dat ze krap moest worden gehouden. President: Denkt u dat E. ernstige bedoe lingen met haar had? Getiuge Br.: Ik denk andere bedoelingen. Hij was getrouwd. Maarhet is een ge dachte. President: Volgens de rapporten is E. ove rigens een braaf man. Getuige Br.: Op grond van mijn ondervin dingen en zijn handelingen tegenover mijn schoonvader gepleegd, denk ik daar anders over. Verdachte E.Dat lieg j«. Advocaat-generaal: Da£bt u dat E. er fi nancieel beter van wilde worden? Getuige Br.: Ja, zooiets. Op de vraag welke verkeerde handelingen E. tegenover den schoonvader van Br. pleeg de, zegt get. Br., dat hij misbruik had - ge maakt van iets, dat zijn schoonvader hem in vertrouwen had meegedeeld. Op een vraag van den president of naar de meening van getuige zijn vrouw weinig begreep, zegt hij, dat ze zakelijk niets be greep, weinig kranten las, doch wel goed was in de huishouding en ook goed voor haar kind, al kon zij soms abnormaal driftig tegén het kind opstuiven. Op vragen van den president, of ze van plan waren uit elkaar te gaan, zegt getuige Br., dat dat plan wel heeft bestaan, doch dat hij nu liever bij haar wil blijven en haar ver geeft. Als zij vrij komt, gaan ze weer samen wonen Op een vraag van den president of hij boos is geweest, dat zij dure kleeren in Amster dam kocht, antwoordt getuige bevestigend en deelt mede, dat zij eens een mantel van ze ven tot achthonderd gulden kocht. President: Wilde zij om E. zoo mooi zijn? Getuige Br.Nee, vroeger al. Ik moest haar steeds kort houden. President: Hebt u lang over dien mantei gezeurd? Getuige Br.: Nogal. Op een vraag van den verdediger Mr. Mul ler Massis zegt getuige nog, dat tijdens zijn ziekte door hem en zijn vrouw plannen zijn gemaakt, om weer op de boerderij te gaan wonen en dat in den laatsten tijd van zijn ziekte de verhoudingen beter waren. Verdediger Mr. Muller Massis tot ge tuige Br.: Is het waar dat U haar ge dreigd hebt dood te zullen maken? Getuige Br. zegt zich wel eens in dien geest té hebben uitgelaten, doch niet in verband met haar verhouding tot E. Mr. Muller Massis zegt, dat hij niet graag zou zien, dat het Hof den indruk heeft, dat het verdachte E. te doen was om financieel voordeel en deelde mede dat de bewuste schoonvader heeft ge zegd,,dat allebei evenveel schuld hebben President tot getuige Br.: Had U eenig vermoeden, als uw vrouw onver wachts weg ging? Was de verhouding van verdachte E. tot diens vrouw ook niet goed? Verdediger Mr. Muller Massis deelt m verbaftd met die vraag mede, dat daar over- in de middagzitting E.'s vrouw zal getuigen. De President tot getuige Br.: Wanneer is Uw kind geboren?' Getuige Br. (snikkend met de handen voor de oogen): 17 jaar na ons huwelijk Verd. E die hierna gelegenheid krijgt 'osiiejs a| -.ig aSinjaS foi uoStua agiuaa begint met zijn spijt over het gebeurde te betuigen. Wat ik doen kan, roept hij uD. za! ik doen. om het weer goed te ma- Ik vraag U om vergiffenis. Ik smeek om, maar niet voor den moord; da nooit! Hij vraagt daarop getuige Br eenige b'izonderheden over huiselijke oneenig- bpden. Br. zou zijn vrouw een flirt heb en genoemd en mishandeld. Getuigd Br. zwijgt, waarop verd E tot de verdachte vrouw, die met in dezelfde bank zit: zeg jij het dan! De verdachte vrouw beaamt hierop hetgeen verdachte E. verklaart. De President zegt hierop tegen ver dachte E.: Nu bent U het wel met haar eens, doch als zij getuigt, dat U met haar hebt afgesproken, hem te vergiftigen, is het niet waar. Verdachte E maar dat is ook niet waar. Ik ben doopsgezind, zweer niet, maar pas voor leugens. Dr. Pameijer, die het slachtoffer be handeld heeft, verklaart vervolgens, dat de chronische arsenicumvergiftiging, wanneer niet tijdig was ingegrepen, ze ker doodelijk was geweest. Uitvoerig doet getuige mededeelingen van zijn be vindingen. Mr. Muller Massis vraagt, welke spe ciale behandeling 't slachtoffer in 't zie kenhuis heeft gehad; dat er alleen van een goede voeding en een goede behan deling aldaar, doch niet van een speciale behandeling en toediening van medicij nen sprake is geweest. Op een vraag verklaart Dr. Pameijer nog, dat de maagkwaal van get. Br. thans is genezen, terwijl naar zijn oor deel ook de voeten beter zullen worden. Mr. Muller Massis vindt hierin aanlei ding, op te merken, dat de man er dus beter van zal worden! Getuigen Zuster Bol, de heer Emmelot en Zuster Ham, leggen hunne verkla ringen af over de verzorging in het zie kenhuis van getuige Br., de ontvangst van de faecaliën in Utrecht en het per centage arsenicum, daarin gevonden. Dit was 1,4 terwijl in normale gevallen als hoogste 1,37 is gevonden. Als op een vraag van Mr. Muller Mas sis blijkt, dat na de ontvangst van de faecaliën in Utrecht een deur van het magazijn niet op slot is geweest gedu rende een geheelen nacht, stelt de presi dent de vraag, of de verdediger soms twijfelt aan de identiteit van de faeca liën, waarbij hij opmerkt, dat als de deur wel gesloten was geweest, de ver dediger vermoedelijk de vraag zou heb ben geopperd of er geen valsche sleutel was gebruikt. Nadat het verhoor van getuige nog een poos was voortgezet, waarbij geen nieu we inzichten naar voren kwamen, wordt de zitting om 1 uur tot 2 uur geschorst. In de middagzitting worden als ge tuigen decharge ook nog gehoord Zus ter Koekman, directrice van het Stads ziekenhuis te Alkmaar en mevrouw E de echtgenoote van verdachte E. De middagzitting. I Om 2 uur wordt de zitting heropend en op zijn verzoek wordt alsnog getuige Br. gehoord, die verklaart, dat hij van den aanvang af, toen hij in het zieken huis lag. do overtuiging had, dat zijn vrouw niet uit zich zelve zou hebben kunnen handelen. Hij had mr. Langeveld en dr. Pameijer naar haar toe gestuurd, om met haar over de scheiding te praten, mits hij het kind ÊÖn houden. De vrouw heeft dit niet gewild en heeft hem in het zieken huis willen bezoeken, hetgeen haar door dr. Pameijer werd geweigerd. Op een vraag van den president zegt getuige Br., dat hij dit weet uit een brief, dien hij den volgenden dag van zijn vrouw kreeg.H^|^p^^^^^^^^H (Tijdens deze verklaringen zat de vrouw luide te snikken). De president vraagt getuige Br. of het hem toen reeds bekend was, dat hij zou worden vergiftigd Get. Br. antwoordt bevestigend op die vraagt en zegt nog, dat hij tot dr. Pa meijer en mr. Langeveld heeft gezegd, dat hij er van overtuigd was, dat de vrouw niet uit zich zelve zou hebben gehandeld en den wensch had uitge sproken, dat zij (dr. Pameijer en mr. Langeveld) er ook zoo over dachten. Hi; had hen in elk geval op hun ambtsge heim gewezen en geheimhouding ver zocht. In eerste instantie had hij het dan ook dr. Pameijer kwalijk genomen, dat hij toch gesproken had. Later heeft hi; hem dat vergeven, omdat hij er van overtuigd werd, dat dr. Pameijer dit deed, omdat hij dat beter achtte voor het kind. Getuige Br. vraagt aan het Hof de uiter ste clementie voor zijn vrouw en doet dit met aandoening in zijn stem. Hierop wordt getuige de Vries uit Alk maar gehoord, die evenals voor den recht bank verklaart, dat hij bij den verkoop van het Parijsch groen aan verdachten E. gezegd heeft, dat he: zwaar vergif Was. Verdachte E. verklaart, dat bij den eersten aankoop van Parijsch groen deed, om de boomen er mee te besproeien Met nadruk zegt hij, dat hij nooit heeft geweten, dat er arsenicum inzat. Ook houdt hij met klem vol, dat hem bij verkoop niet ge zegd is, dat 't zwaar vergif was. Verdachte B. zegt, dat zij in de meeste ge vallen den inhoud van de van E. ontvangen flesches heeft weggegooid omdat 't haar be grootte haar man dit toe te dienen wanneer deze goed voor haar was. De president vraagt ten slotte: „waar door is Uw man dan vergiftigd?" De vrouw zegt hierop, dat zij alleen de: inhoud van het eerste fleschje heeft toegc diend. Verdachte E. houdt ten slotte staande, da getuige De Vries zich moet vergissen als deze zegt, dat hij bij het verkoopen van he: Parijsch-groen gezegd heeft, dat het zwaar vergif is. Ter sprake komt ook het laudanum, dat verdachte E. in verband met de ziekte van zijn vrouw in de slaapkamer had. E. zegt, dat dit op verzoek van zijn vrouw aanwezie was als pijnstillend Hierna wordt gehoord de getuige-deskun dige Wanna, apotheker te Alkmaar, die mede delingen deed over het door hem ingestelde onderzoek naar de samenstelling van het Parijsch groen. Te kwart voor drie kwamen de vrouw van E. en directrice Koekrnan van het Centraa Ziekenhuis te Alkmaar ter rechtszitting. (De zitting duurt voort). (Ongecorrigeerd.) HEILOO, Witte Kruis. De afdeeling Heiloo van het „Witte Kruis" hield Woensdagavond vergadering in café Admiraal. De voorzitter, de heer A. V. K. Hopman opende en deelde mede dat dc heeren Ruiter en Brouwer verhinderd waren Dr. Hoekstra was zonder kennisgeving af wezig. De heer J. Akkerman bracht verslag uit namens de financieele commissie. In een goed gedocumenteerd rapport wees de com missie op den veel omvattenden arbeid van het W. K. en badhuis. De commissie betreur de dat de 5 bestuursleden hoofdelijk aanspra kelijk zijn voor 2298 ten bate van het bad huis. De commissie adviseerde om spoedi" met een voorstel te komen, dat die hun in ziens door niets gemotiveerde last van hun schouders werd genomen. De voorzitter was niet bang voor een strop. Het badhuis floreert goed, doch ten deele onderschreef hij de zienswijze. De heer Akkerman zeide dat er meer een gevoel van zekerheid bestaat als het W. K er achter staat. De voorzitter zeide dat de Statuten ver «eden dat het W. K. zich financieel voor het tadhuis interesseert, behalve dan de subsi die, bovendien leende het W. K. 1000 aan het badhuis. Uit de vergadering ging een krachtige drang uit dat de bestuursleden niet de dupe mogen zijn van die bepaling. Ook gingen stemmen op om de gemeente te polsen of die niet genegen is de aansprakelijkheid over te nemen, desnoods kan de gemeente een tweede hypotheek nemen. De voorzitter zwichtte voor den drang die van de leden uitging, doch merkte op dat het W. K. en badhuis twee lichamen zijn. Hij toonde zich bereid om met het bestuur van het badhuis te confereeren, van welke conferentie men verslag zal uitbrengen aan de vergade ring. Aldus besloten. Daarna kwam in behandeling de beschrij vingsbrief van de 75e algemeene vergade ring te Amsterdam. De heer Smits betreurde het dat wederom geen candidaat den r.k. godsdienst belijd. Ook heeft er niemand zitting in het hoofdbe stuur. Gelegenheid om alsnog candidaten te stellen is er niet meer. De secretaris merkle op dat er in de vorige vergadering is voor gelezen dat men candidaten kan stellen. De neer Smits repliceerde. Er was toen niets van de vacature-Frese bekend en spr. zou nooit een zittend lid onaangenaam willen zijn. De heer Krom vroeg hoe het bestuur dacht over het voorstel-Helder inzake huisverpleging. Spr. vroeg dit omdat de afdeeling, bij monde van ds. Eilerts de Haan, met een rapport zou komen voor huisverzorging, zulks op voorstel van de Soc. Dem. Vrouwenclub. De voorzitter zeide dat bij hun dezelfde be zwaren golden als bij het hoofdbestuur. Als afgevaardigde en plaatsvervange werden gekozen de heeren Hopman en van Diepen. De afgevaardigden kregen vrij man daat. Ingevolge het af loopen van de wetelij- ke termijn werd opnieuw de Statuten behan deld. In art. 1 werd opgenomen dat de af deeling zich ook met huisverzorging zal be lasten. In art 1 werd opgenomen dat de af deeling zich ook met husiverzorging zal be lasten. In art. 2 werd bepaald dat 25 leden een vergadering kunnen beleggen. De overi ge artikelen werden vastgesteld zooals het be stuur ze voorstelde. Mededeelingen. Het bestuur heeft gemeend geen verdere moeite te moeten doen inzake het rioleerings- vraagstuk. Omtrent den afvoer van faecaliën is men nog niet veel verder. Ditzelfde stanfl punt neemt het bestuur in inzake de vervuil de beek tusschen Kandorp en Modder aan den Heer en weg. Het bestuur oordeelde, dat, nu er een com missie uit den raad is benoemd, het geen zin heeft om met het W. K. een commissie te be noemen. De commissie uit den raad heeft trouwens bij monde van dr. Barnhoorn een rapport uitgebracht. De heer IJ. Blokker vroeg wanneer de brief van de commissie was ingekomen inzake de rioleering aan den Nic. Beetsweg. Spr. zeide dat men daar nu met een dichte beek zit en evenmin rioleering heeft. Men is nog verder van huis. Spr. en anderen hadden een klacht ingediend bij den heer Frans (voorzitter Oos- terzijpolder) en ook de burgemeester gaf geen gehoor. Spr. had weinig vertrouwen in die commissie die op 13 Juli schreef en maanden later nog niets deed. De voorzitter zeide dat als men niets van die commissie hoorde het daarom geen bewijs was, dat men niets deed. Ook dr. Cohen sprak zich in dien geest uit, het was hem be kend dat de commissie wel degelijk had ge werkt, doch men stuitte op bezwaren. De heer Smits had gewacht op een ant woord van het bestuur van het W. K. Nu het bestuur meent dat zijn taak geëindigd is zal hij zich tot de Gezondheidscommissie wen den. Een beroep op het bestuur van den Baafjespolder kan men gerust laten. De heer Vlessing betreurde dat het bestuur W. K. niet diligent blijft in deze kwestie wiens taak de volksgezondheid behartigen is Spr. wilde niet zeggen dat de raadscommissie niets doet, doch uit den brief kan men con- cludeeren dat men den tijd heeft. Van B. en W. moet men niets verwachten. In een der raadsvergaderingen wees de burgemeester het advies van den heer Margadant van de hand omdat het te veel koste en als spr. goed was ingelicht, wilde hij het gratis doen. Uit hygiënisch standpunt bezien heeft het W. K een taak te vervullen. Verschillende heeren voerden het woord en waren het in groote lijnen met den heer Vies sing eens. De voorzitter vroeg of de heeren resultaat verwachten als het W. K. de verrichtingen van de raadscommissie controleert, want an ders heeft hetgeen doel. Spr. zeide nogmaals dat het bestuur het overbodig achtte. De heeren Vlessing, Akkerman en Krom voerden nog het woord en hieruit kon men opmkaen dat men voor een commissie was. Dr. Cohen schetste de moeilijkheden, welke de commissie uit den raad heeft te overwin nen. Het vraagstuk van rioleering is niet zoo eenvoudig. De voorzitter zeide, dat als men meent, dat een commissie vruchtbaar werk kan verrich ten. het bestuur zich niet zal verzetten. De taak der commissie zal dan zijn een onder zoek te doen en het bestuur van het W. K rapport uitbrengen. Bepaald werd dat aan de commissie zal worden toegevoegd een lid van het bestuur. In de commissie werden be noemd de beer Hopman, Vlessing. Krom en Smits. De voorzitter deelde mede. dat de cursus E. H B. O. niet kan doorgaan, doch dat er een moedercursus wordt gehouden. Bij de rondvraag vroeg de heer Krom om een rapport voor huisverzorging. De voorzitter en dr. Cohen zeide, dat het bestuur overweegt om zich te wijden aan wijkverp.eging, kraam verzorging en huisver zorging. Bovendien zeide de laatste dat hier meer zaken die nog urgenter zijn, wachten. De heer Brand vroeg of het bestuur het ophalen van contributie door den postboden bestendigde. De voorzitter antwoordde bevestigend. De heer Brand zou zich dan tot den direc teur-generaal der P. T. T. wenden. Dezelfde spreker vroeg of het bestuur een klacht aan de redactie van het N. H. Dagblad wilde zenden, daar genoema Wad nooit vertegen woordigd is De voorzitter meende, dat het meer effect zou sorteeren als de abonné's klaagden; het bestuur achtte zich niet geroepen dat te doen. Daarna sluiting. (Ongecorrigeerd.) DE BEGRAFENIS VAN HET TWEEDE KAMERLID AMENT. Onder buitengewoon groote belangstelling vooral uit de land- en tuinbouwwereld had hedenmorgen hier ter stede de plechtige uit vaart en begrafenis plaats, van het overleden lid der Tweede Kamer den heer J. J. C. Ament. In den stoet merkten wij o.m. op ver scheidene leden der Tweede Kamer en nog vele anderen. De plechtige uitvaartdienst werd opgedragen in de kathedraal van Roer mond door den hoogeerwaarden heer mgr. Lo Bron de Vexel. Op het kerkhof werd door verschillende sprekers uit de land- etn tuin bouwwereld het woord gevoerd, waarbij de groote verdiensten van den overledenen in het licht werden gesteld. SMOKKELARIJ IN COCAÏNE. Heden zijn door de politie te Nijmegen aangehouden vier Duitschers, die met een auto naar Nijmegen waren gekomen. In eenige geheime vakken van den wagen bleek een groote hoeveelheid cocaïne verborgen te zijn. De cocaïne en de auto zijn in beslag ge nomen. De vier Duitschers zijn aangehouden en in arrest gesteld. VROUW IN BRANDENDE BOERDERIJ OMGEKOMEN. In den vroegen morgen is de groote boer derij aan de Tjonger onder Munnikkeburen en bewoond door den veehouder Haver af gebrand. De brand ontstond omstreeks vier uur hedenmorgen, terwijl de boer zich in het land bevond om te melken. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen, zoodat in korten tijd de boerderij geheel afbrandde. De geheele inboedel en cok de groote voorraad hooi gingen verloren. De ongeveer 35-jarige mej. A. Koopman, afkomstig uit Lemmer lag bij het uitbreken van den brand nog te bed. Vermoedelijk heeft zij nog getracht te vluch ten, want toen men haar ging zoeken vond men het bed leeg. Om 11 uur hedenmorgen werd haar geheel verkoold lijk in de overblijf selen van de schuur gevonden. Zij schijnt op haar vlucht door den rook te zijn bevangen en is toen in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Kertosono (thuisr.) 20 Sept. te Suez. Kota Tjandi (thuisr.) 19 Sept. te Singapore. Sibajak (uitr.) 21 Sept. v. Suez. HollandAmerika-Lijn. Damsterdijk, Pacifick. n. Rott., 19 Sept. v. Los Angeles. Delftdijk, Rott. n. Vancouver, 20 Sept. te San Francisco. Nictheroy, Rott.Vanc., 20 Sept. te Curagao. Drechtdijk, Rott.Vanc., 18 Sept. v. Cris- tobal. Kon. Holl. Lloyd. Flandria 21 Sept. v. Amst. n. Zd.-Amerika. Kon Paketv. Maatscbanpij. N. Holland 20 Sept. v. Singapore naar Adelaïde. Tasman, Batavia—Kaapstad, 20 Sept. v. Pt. Louis (Maur), HollandWest-Afrik*»- ,ljn. Telamon 21 Sept. v. Rott. n. Lagos. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redacfe. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). DE PRINS VAN WALES OP SCHIPHOL. Z.K.H. de prins van Wales is hedenmiddag om 1 uur in gezelschap van zijn adjudant op zijn doorreis naar Kopenhagen waar hij de Britsche tentoonstelling zal openen op Schip hol gearriveerd. De prins van Wales onder hield zich eenige oogenblikken met het offi- cieele gezelschap dat te zijner verwelkoming aanwezig was. Z.K.H. gebruikte de lunch in een voor hem gereserveerd vertrek nabij het restaurant, waarna de prins zijn reis zal ver volgen. DOOR EEN BERGSTROOM MEEGESLEURD. In de bergstreek van Medea in Algiers viel gisterennacht een zeer zware regen, waar door de Taddinard, een gewoonlijk half uit gedroogde bergbeek, veranderde in een woes te stroom, die buiten de oevers trad en de ge heele omgeving overstroomde. Drie inboor lingen, aan den oever van de beek bivakkee- rende, die lagen te slapen, werden door den stroom meegesleurd. Hun lijken zijn na derhand gevonden. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Johan v. Oldebarnevelt 21 Sept. v. Batavia n. Amst. Marnix v. St. Aldegonde 21 Sept. v. Amst n. Batavia. Kon. Ned. Stoomb Maatschappij. Poelau Tello, uitr., 20 Sept v. Sabang. Brion 20 Sept. v. Amst. te Bordeaux. Achilles 20 Sept. v. Genua n. Palermo. Atlas 17 Sept. v. Curasao n. St. Martin. Baralt 15 Sept. te Cura^ao. Boskoop 21 Sept. v. Hamburg te Antwerpen Deucalion 17 Sept. v. S. Domingo n. Belize Helder 21 Sept. v. Antwerpen te Amst. Hercules 21 Sept. v. Amst. te Hamburg. Iris 21 Sept. v. Kopenhage nte Amst. Juno 20 Sept. v. Puerto Plata n. Havre. Midas 15 Sept. te Cura^ao. Orestes 19 Sept. v. Stamboul n. Bourgas. Triton 20 Sept. v. Salonica n. Smyrna. Ajax 21 Sept. v. Amsterdam n. Rotterdam Ceres 22 Sept. v. Bordeaux te Amsterdam Euterpe 21 Sept. v. Amst. n. Rotterdam. Rhea 21 Sept. v. Amst. n. Kopenhagen. Tibertus 21 Sept. v. Amst. n. Hamburg. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran 21 Sept. v. Kopenhagen te Rott. Mijnheer de Redacteur, Met verbazing heb ik in uw courant gele zen een soort pressie, die de gemeentelijke ra diodistributie wil toepassen. Het lijkt wel een krijgsartikelwetje. De artikelen en bepalin gen die daarin voorkomen zijn toch laak baar en inmmoreel voor een gemeente. Het meest trok wel mijn aandacht artikel 22 Hier komt een zin in voor, waarin de di rectie gerechtigd wordt den toevoer van gas- en electriciteit te verbreken bij wanbetalers. Ook voor huurders en verhuurders van per- ceelen en zij die in aanmerking wenschen te komen voor distributie is het bepaalde on duldbaar. Alvorens het verplichte doodvonnis te tee kenen voor gemeentelijke radiodistributie, is ioch te overwegen naar een ander middel te zien, om in het bezit te komen van radio. Het beste protest wat hier in uitgeoefend kan worden is m.i. dat het publiek een eigen ra- dia aanschaft, hetzij a contant of op termijn betaling, wat in de toekomst goedkooper zal blijken en geen verbintenis aangaan met de gemeentelijke radiodistributie. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. A. H. D. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U dit stukje in Uw blad te plaatsen, waarvoor mijn dank. Door mij is gelezen het stukje van den heer John. de Vries. Het is mij opgevalen, dat genoemde heer er niet mee ingenomen is, dat de radio-distributie aan de gemeente komt. Ik zou niet weten waarom niet. Dan zou er wellicht betere muziek zijn, dan er nu is. Dan wordt alles op tijd goed nagekeken, want het is tegenwoordig verschrikkelijk slecht. De vorige week heeit Huizen vier dagen geen muziek gegeven. Het klonk wel door Hilver sum heen, maar Huizen gaf geen geluid. Is dat dan zoo prettig? Iedereen die radio-distri butie heeft, moet betalen arm of rijk. Als het een gezin is, die het niet goed kan betalen en toch muziek wil hebben, laat dat dan elke week 50 cent wegleggen, als de maand dan om is, dan is het geld er ook. Ik weet niet of het den heer de Vries zal gelukken, want ik heb ondervonden, dat de menschen over het algemeen beschouwt hier in Alkmaar laf zijn. In den huiselijken kring durven ze wel wal te zeggen, maar als het op daden aankomt, zijn ze niet thuis. Ik zeg, als het over de gemeente gaat krijgen we betere en goeie muziek. Met dank voor de plaatsing, CEC1EL GROL'. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 22 Sept. 1932. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 2 ladingen, zijnde 1080 H.L. GETROUWD: Jan Hofman en Johanna de Vries. Ja- cob Piersma en Everdina Korver. Hen drik Lodder en Maartje de Vet. Jelle de Groot en Gerarda Streicher. GEBOREN: Nicolaas Petrus z. v. Petrus Timmer en Engeltje Schagen. OVERLEDEN: Dirk van Ham 67 jaar. TARWE-ORGANISATIES VOOR NOORD-HOLLAND EN ZUID HOLLAND. De Tarwe-Organisatie in Noord- en Zuid- Holland hebben besloten, den richtprijs, welke zij oorspronkelijk hebben vastgesteld op 11 te verlagen tot 10 50. Dit besluit is genomen in verband met de grootte van den te verwachten oogst en den lagen wereld marktprijs, welke voor de inlandsche tarwe is te verkrijgen. Reeds is op de geleverde partijen 50 ct. per 100 K G. ingehouden. Deze inhouding, welke als voorloopig was bediend tot de monsters definitief zouden zijn vastgesteld, is door bovenvermeld be sluit definitief geworden. De aan de leden-aangeslotenen bekend ge maakte prijzen worden door dit besluit dus met 50 ct. per 100 K.G. verlaagd. PLANNEN DER BRITSCHE REGEERING. Om een varkensen baconbedrijj te- stichten. Op een vergadering van den Britschen „Empire Marketing Board" heeft, naar Reu ter meldt, graaf De La Warr, parlementair secretaris van het ministerie van landbouw, meegedeeld dat men zeer binnenkort hoopte met een regeeringsplan te komen om in Groot-Britannië een groot varkens- en bacon- bedrijf op te bouwen als poging om het land bouwbedrijf te beschutten tegen de ergste ge volgen van den internationalen economischen sneeuwstorm.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 3