Alkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht ONDERRICHT RUN WINKELIERS EN WINKELPERSONEEL Honderd der en dertigste Jaargang. DONDERDAG 22 SEPTEMBER CASTRICUM. ÜIJPE. Mo. 224 1932 JiadietüetMs Vrijdag 23 September. Hilversum, 1875 Af. (6.45—12.—, 4.-8 en 11.—12.— VARA, 12—4.— AVRO en da VPRO van 8.—11.— UUr). 6.45—7.— en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8.— Gramofoon- platen. 10.— Trio L. Coherf. 10.— VPRO- morgenwijding. 10.15 Voordracht J. Le- maire. 10.30 Trio L. Cohen. 11.Voor dracht J. Lemaire. 11.15 Vervolg concert. 12 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gra mofoonplaten. 2.Gramofoonplaten. 2.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte, in de pauze gramofoonplaten 4.— Orgelspel J. Brookhouse MacCarthy. 430 Gramofoonplaten. 5.— VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 5.45 Voordracht R. Numan. 6— Orgelspel Joh. Jong. 6.30 Mevr. B. Buising van Besouw: De Vredes taak der Kath. Kerk. 6.45 Vervolg orgelspel 7 Toespraak door W. Luberti. 7.15 Het VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 8. Mej. Dr. N. A- Bruining: Nieuwere kerk geschiedenis. 8.30 Concert. Agaath Tolk, piano en Jac. Repelaer van Driel, alt. 9. Dr. J. A. de Koning: De groei der klasse tegenstellingen. 9.30 Concert (vervolg). 10.Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Ds. A. L. Boer declameert eigen werk. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.12. Gramofoonplaten. Huizen, 296 Af. (Algemeen programma te verzorgen door den K. R. O.) 8.—9.15 en 10.Gramofoonplaten. 11.3012.Voor zieken en ouden van dagen. 12.151.45 Kwintetconcert. 2.Solistenconcert. 5. Orkestconcert. 6.Causerie. 6.30 Orkestcon cert. 7.10 Lezing. 7.45 Causerie. 8 05 Or kestconcert. Ca. 9.15 Vaz Dias. Hierna ver volg concert. 11.12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 Af. 10.35 Morgenwijding. 1050 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Em. Starkey's orkest. 1.05 Orgelspel W. S. Vale. 1.50—2.50 Gramofoonpl. 4.20 Schotsch Studio-orkest o l.v. G. Daines. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Gramofoon platen. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Beethoven-concert uit de Queen's Hall. BBC- Symphonie-orkest en solisten o.l.v. Sir H. Wood, o.a. 1ste Symphonie in C en 8ste sym- fhonie in F. 10.Berichten en lezing. 10.35 let Michael Doré Octet, o.a. Servische Dan sen, Sistek. 11.2012.20 Dansmuziek door Ambrose's Blue Lyres. Parijs „Radio-Paris", 1724 Af. 8.05, 12.50 en 7.45 Gramofoonplaten. 8.20 „Manon", opera van Massenet, gramofoonplaten van de Opera-Comique o.l.v. Elie Cohen. Kalundborg, 1153 Af. 12.20-1.35 Con cert uit Hotel Angleterre. 3.205.20 Con cert door L. Preii's orkest. 8.30 Orkest van de Kon. Lijfgarde o.l.v. Th. Dyring, o.a. Du und Du wals, Strauss en marsch uit „Car- men", Bizet. 11.25 Sluiting Langenberg, 473 Af. 7.258 20 Concert uit Frankfurt. 12.20 Lincke-ccncert o.l.v. W. Caspar. 1.20—2.50 Concert o.l.v. Eysoldt. 5 206.35 Concert o.l.v. Eysoldt. 8.50 „lm Wald und auf der Heide", uitzending uit Berlijn. 11.05—12.20 Literaire uitzending „Stunde der Zeit". Rome, 441 Af. 9.05 Symphonieconcert o.l.v. Rito Selvaggi. Brussel, 508 en 338 Af. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.l.v. Fr André. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o.l.v. Kumps, o.a. Ouv. „Egmont", Beethov enen Symphonie in G, Haydn. 10.30 Dansmuziek. 338 M.: 12.20 Concert door het Omroeporkest. 5.20 Concert o.l.v. J. Kumps 6.20 Joodsche muziek (gramofoonplaten) 8.20 Concert o.l.v. Fr. André. 8.50 „Goethe", fcomedie van Friedell en Polhar. 9.20 Ver volg concert, o.a. Wiener Blut, wals, Strauss. 10.30^-11.20 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 Af. 8.20 „König Menander sucht die Wahrheit", leerspel van K. Figbor 8.50 Zie Langenberg. 10.3512.20 Popu lair concert o.l.v. B. Goldschmidt. JieuiMetm naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 55) Uit zijn zak haalde hij een verkreukeld briefje, dat hij op tafel wierp. Fortinbras zette zijn bril op en las het. Hij zette zijn bril weer af en gaf den brief terug. Zijn gezicht was impassibel geworden en hij zag Martin aan met doffe, vermoeide, blau we oogen. Je belofte. Hoe was die? Om naar Egypte te gaan. Waarom zou je Lucilla Merriton in Egypte ontmoeten? Met wild gebaar hief Martin beide han den omhoog. Begrijpt u dat niet? Ik ben er fel op om naar Egypte te gaan of naar Kaap Horn of naar de hel, om haar maar te ontmoeten. Maar ik heb verstand genoeg over om u eerst te consulteeren. Fortinbras zag hem strak aan en knikte eer.ige malen met het hoofd; toen, zonder de oogen van hem af te wenden, strekte hij zijn hand uit naar het vijffrancstuk, dat hij in in zijn zak liet glijden. Dat, zei hij, geeft een ander aanzicht aan de zaak. HOOFDSTUK XVIII. Het fijn gesmeede plan was in elkaar ge stort door het uitvallen van den hoeksteen, Félise. Het was niet langer een familie-aan- Relegenheid. Fortinbras luisterde naar den iongen man met de objectiviteit van zijn ainbt, en ondervroeg hem op handige wijze. Men schrijft ons: Nu de Stichting „Cursus voor Winkeliers en Winkelbedienden" (die wij in het vervolg „Curwink'' zullen noemen) wederom discipe len gaat oproepen, meenen wij, dat voor ons het oogenblik gekomen is, om de aandacht van belanghebbenden eens uitdrukkelijk te vestigen op deze nuttige, ja, wij aarzelen niet te zeggen noodzakelijke instelling. De „goeie ouwe tijd", waarover onze grootouders ons zulke prettige dingen vertel den, en waarin alles zoo kalm en zoo genoeg lijk ging, ligt ver achter ons, en wij leven nu in een eeuw van zenuwenerveerende snel heid en gejaagdheid. De menschen hebben de techniek meer en meer geperfectionneerd en zijn er nu de slaven van geworden Wij kunnen niet meer terug, hoe graag we soms ook willen. Die steeds voortschrijdende techniek stelt te voren ongekende mogelijkheden in uit zicht, wekt steeds meerdere behoeften. Dus meer producten altijd meer producten! Al leen de groot industrie kan daaraan in het algemeen voldoen. Niet altijd vindt de wisselwerking tusschen vraag en voortbrenging op regelmatige wijze plaats. De producenten moeten alles in het werk stellen om niet de dupe te worden van maatschappelijke machten, die hun over het hoofd dreigen te groeien. Het spreekt vanzelf, dat ook de tusschen handel mobiel moet zijn, maar een zeer zware en belangrijke taak is hier weggelegd voor de winkeliers. Zij toch staan in direct contact met den verbruiker, zijn dus in eerste instantie in de gelegenheid hun wenschen en verlangens te peilen en kunnen het best nieuwe behoeften opwekken of bestaande versterken. Dat zij daartoe te allen tijde, maar vooral in deze malaiseperiode, zich tot het uiterste moeten inspannen, behoeft wel geen betoog. Evenzeer is het van algemeens bekendheid, dat naast goede kwaliteit en con- curreerende prijzen, allerlei hulpmiddelen, als doelmatige reclame, goede sorteering, aantrekkelijke etalage enz., voor den winke lier noodig zijn om zich zijn bestaan te ver zekeren. Wat in de laatste jaren echter meer en meer de aandacht trekt, is het feit, dat een belangrijk deel van het succes van den win kelier afhankelijk is van de wijze, waarop d? klanten in den winkel bediend worden. Er kan niet genoeg op gewezen worden, dat hier eigenlijk de oplossing schuilt van de vraag, hoe het komt, dat de zaak van winkelier A zeer druk beklant is, terwijl het bij winkelier B, die zijn winkel op een even gunstig punt heeft, even goede waar levert enz., maar niet lukken wil. Hierbij is de winkelier voor een groot deel aangewezen op zijn personeel, dat, evenals hij zelf, de kunst moet verstaan een vaste clientèle te verkrijgen, die persé bij hem, en bij geen ander wenscht te koopen. Dit vraagstuk heeft zich in de laatste jaren in een warme belangstelling mogen verheugen in Duitschland en in Engeland, en vooral onze Oostelijke buren hebben van de z.g. „Werbekunde" een wetenschap ge maakt, die ernstig bestudeerd wordt. Ook Nederland is niet achter gebleven en heeft in navolging van Duitschland, zij het op zeer bescheiden schaal, een paar dag scholen opgericht, waar onderwijs gegeven wordt in allerlei vakken, die voor winkelper soneel van het grootste belang zijn, zooals warenkennis, etaleeren en daarmede verband houdende kwesties (ontwikkelen van kleur gevoel, begrip van lijnen enz.) moderne ta len, blokschrift (zoozeer gewenscht voor het invullen van kassabons en andere admi nistratieve bescheiden) en verkoopkunde. Het moet gewaardeerd worden, dat op initiatief van de Kamer van Koophandel en den Middenstand te Alkmaar „de Cur wink" tot stand gekomen is, die tracht iets te doen in deze richting. Vanzelfsprekend is onze stad niet groot genoeg voor het oprich ten van een dagschool, en daarom heeft men, door het houden van avond-cursussen een opleiding voor winkelpersoneel ge creëerd, die in de ook hier sterk gevoelde be hoefte tracht te voorzien. De Curwink hoopt, dat aan de momenteel met bescheiden middelen opgezette cursussen in de toekomst een belangrijke uitbreiding kan worden gegeven. Dat hierbij de volledige medewerking van werkgevers en werknemers, wier belangen in dit opzicht volkomen samen Martin antwoordde, tot hij zijn eerlijke, op gewonden ziel geheel had blootgelegd. En toen zei Fortinbras met zijn vriendelijken glimlach: Laten we ons na al dezen arbeid eens wat gaan verkwikken. Ik zal mij vandaag de weelde veroorloven, wat ik in jaren niet gedaan heb, een gast te onderhouden. Je gaat met mij lunchen. En als we dan weder gesterkt zijn naar lichaam en ziel, gaan we weer aan den arbeid. Laten we aan een an dere tafel gaan zitten. Ze lunchten samen. Fortinbras sprak over menschen en dingen en boeken! Hij was de volmaakte gastheer, tot de eerste sigaret gerookt was. Toen leunde hij achterover in zijn stoel en staarde voor zich uit. Zijn ge zicht geleek een masker. Martin, die naast hem zat, durfde hem niet te storen. Hij had het gevoel in tegenwoordigheid van een ora kel te zijn. Het orakel bewoog zich, ging weer rechtop zitten, kreeg weer iets mensche- lijks over zich en op zijn gezicht verscheen weer de glimlach. Mijn beste Martin, zei hij, terwijl hij met de eene hand over zijn grijs haar streek, ik heb de zaak geheel overdacht en ik zie nu duidelijk den weg, die voor jou naar het ge luk voert. Zooals mijn goede vriend Mon- taigne zegt, en ik heb je geraden zijn ge schriften te lezen. Wat ik gedaan heb, zei Martin. Fortinbras knikte verheugd. Niemand is rijker in echt menschelijkheid. Met zijn woorden zeg ik: Mijn onderricht bestaat in vrijheid en de naakte waarheid. Ik neem de menschelijke ziel, zooals zij is, en ontdoe haar van alle kluisters en omhulsels. Ik ont doe jouw ziel van de kluisters van grof stof felijke welvaart en uiterlijke tevredenheid. Ik zie haar het misschien onbereikbare ijverig najagen, in alle geval najagend het Schoone en dat is iets heerlijks voor de ziel. Vrijheid en naakte waarheid ziin de eenice wacht- gaan, noodig is, zal wel door iedereen wor den begrepen. De werkgevers kunnen medewerken door hun personeel op te wekken, de cursussen te bezoekenhet personeel door te beseffen, van hoe groot belang een dergelijke scholing voor hun eigen toekomst is en zich dus als cursist op te geven. Men zeide ons, dat van werkgeverszijde wel eens de opmerking gemaakt is, dat een deel van het personeel na het volgen van de bewuste cursussen, bij een anderen werk gever in dienst trad, ten gevolge waarvan twijfel geopperd werd aan het nut dier cur sussen voor den werkgever. Men houde ons ten goede, maar we zijn het met deze uitspraak niet eens. Personeel, dat voor een ander meer waard is, moet het ook voor de werkgevers in kwestie zijn en de veel geuite bewering, dat zulk personeel te duur wordt is (uitzonderingen daargela ten) over het algemeen een dwaalbegrip. Wat is duur? Is een huis, dat men voor 40.000 koopt, terwijl de algemeene opinie zegt dar het 30.000 waard is, duur, als men met het er in gestoken kapitaal door doelmatige exploitatie 20 rent maakt? Duur is alleen datgene, dat geen behoorlijke winst oplevert. Overigens hebben we van werkgevers-zijde hier ter stede ook andere klanken gehoord, en heeft men uitdrukkelijk verklaard, dat ten gevolge van het op de cursussen gegeven on derwijs dat personeel, dat daarvan gebruik gemaakt heeft zoodanig in bekwaamheid vooruitgegaan was, dat de betrokken werk gever de voldoening kon smaken, te consta- teeren, dat zijn omzet belangrijk is toege- men, zoodat hij aan dat betrokken personeel meer salaris kon uitbetalen. Dit is een heu gelijk en onomstootelijk feit, en het getuigt van drie dingen: le. dat de cursussen aan hun doel beant woorden; 2e. dat het belang zoowel van den werk gever, als van den werknemer erdoor ge baat wordt en 3e. dat de betrokken werkgever commer cieel het juiste standpunt heeft ingenomen. Wij willen nog even een ander feit ver melden, en wel dat het ons bekend is, dat In verschillende winkels in Alkmaar de bedie ning dermate te wenschen overlaat, dat per sonen, die anders ongetwijfeld in Alkmaar diverse benoodigdheden zouden koopen, thans hun inkoopen in Amsterdam gaan doen. (Men denke aan de gemakkelijke treinverbinding.) Een groot deel dezer koo- pers moeten zij hier kunnen houden als zij zorgen, dat ze ook hier prettig kunnen win kelen. Wij zijn dan ook ten volle overtuigd, dat tal van winkeliers in Alkmaar er in zouden slagen, hun omzet te vergrooten, wanneer zij de beschikking hadden over behoorlijk geschoold personeel, dat een waarborg kan bieden voor tip-top bediening der clientèle. Wij zullen onze beschouwing over de cur sussen der Curwink hierbij laten en beslui ten met de hoop, gezien het maatschappelijk belang dat hiermede gemoeid is, dat deze cursussen zich in de daadwerkelijke belang stelling van velen mogen verheugen. Qemeentecadeti (Vervolg.) De heer Spaanse twijfelde er niet aan, doch was slechts bevreesd, dat men zijn voor stel verkeerd zou hebben begrepen. Geenszins was het zijn bedoeling om geen gelden voor den bouw beschikbaar te stellen. Het volgende purit was een voorstel van B. en W. inzake 't verkenen van een crediet van 1700 voor noodzakelijke voorziening aan school II alvorens deze ter beschikking van het christelijk schoolbestuur wordt gesteld. Zonder herstemming aangenomen. Besloten werd de subsidie aan Maatschap pelijk Hulpbetoon met 2000 te verhoogen. Erevoorzitter deelde hierna mede, dat aan den duinkant in het plan „De Prickman" Red. Alkm. Crt.) niet gebouwd zal wor den, zoodat met een weg van 6 M. kan wor den volstaan. Spr. stelde hierop voor het uitbreidings plan vast te stellen. De heer G. Res zou het jammer vinden als later van den duinvoet voor wegverbete- ring moest worden afgenomen. Spr. gaf in overweging de weg iets breeder te projectee ren. De voorzitter had geen bezwaar met deze opmerking rekening te houden. woorden. Neem een gedeelte van je kapitaal op, steek je netjes in de kleeren, ga naar Egypte en geef je ziel een kans. Ik hoef u wel niet te zeggen, zei Mar tin, na een kort oogenblik, dat ik hoopte, dat u mij dit zoudt raden, 't Lijkt allemaal zoo vreemd, maar toch. Hij stak een sigaret aan, die hij onder Fortinbras' woorden tusschen zijn vingers had gehouden. Zoo is het en het kan me niets schelen, wat er daarna met me gebeurt. Van mijn ambtelijk standpunt be schouwd, zei Fortinbras, is dit de ideale ge moedstoestand. En met dat al heb ik het gevoel, een ruwe vlegel te zijn. Wat moet ik voor den duivel aan Bigourdin zeggen? Laat dat maar aan mij over, zei For tinbras, hij weet dat je een cliënt van mij bent en dat je mij niet alleen je vertrouwen schenkt, maar dat je ook mijn raad opvolgt. Als je mijn gezelschap aanneemt, dan ga ik met je mee naar het land van de Pharao's. Wat! riep Martin, ten hoogste ver baasd. U! Goede hemel! Natuurlijk vind ik dat allerprettigst, zei hij, na zich hersteld te hebben van zijn verwondering. Zooals ik zei, vervolgde Fortinbras, zal ik je vergezellen en je verantwoordelijk heid tegenover Bigourdin op mijn schouders nemen en tot mijn voldoening kan ik den droom van mijn leven réaliseeren en die is om naar de Sfinx te gaan en te zeggen: Wel nu, mijn beste, vertel me nu eens vertrouwe lijk, onder vier oogen, wat is eigenlijk je be doeling? Later, toen Martin meer vertrouwd was geraakt met dit verwonderlijke voorstel, maakten zij verdere reisplannen. Jij, zei Fortinbras, je moet het er eens royaal van nemen, dat is noodig voor je évolutie. Je moet wonen in paleizen en rij den in sierlijke karossen. Maar ik, reizende als wiiseeer. heb slechts noodic de schaduw De heer D e N ij s bepleitte alleen het vast stellen van een rioleeringsplan. De voorzitter zeide, dat B. en W. het standpunt innemen, dat wie daar een weg wil maken er volgens aanwijzing van B. en W rioleering moet maken. De eigenaar van „De Prickman" wil zijn gronden in bebouwing brengen, vandaar het uitbreidingsplan, zoodra „De Prickman" met een plan komt, wordt het maken van riolee ring voorgeschreven, doch zoo, dat men op den duur een geheel krijgt. De heer Spaanse wilde dan in ieder ge val rekening met de richting houden. De voorzitter zou dit met deskundi gen bespreken. Het uitbreidingsplan behelst de toekomst. Zonder herstemming werd hierop het voor stel goedgekeurd. Aan de orde was hierop het voorstel vais B. en W. om 10 cent per inwoner beschik baar te stellen aan het crisiscomité, om te bereiken, dat dit comité ook 10 cent per in woner van het Rijk krijgt en 20 cent per in woner voor uitkeeringen in natura voor hen die daarvoor in aanmerking komen beschik baar te stellen. Voor 1932 zal hiervoor alsnog 140 noo dig zijn. Weth. De Vries stelde in het licht, dat alleen in aanmerking komen werklooze ar beiders. B. en W. doen het voorstel om de achterstand in te halen. Het gewone crisis comité en maatschappelijk hulpbetoon kun nen hierdoor meer doen voor anderen. De heer H e 11 i n g a zeide, dat oorspron kelijk het crisiscomité met werkloozen nood lijdenden steunde. Hij betoogt, dat deze vorm van ondersteuning allerminst toepassing ver dient en zag gaarne, dat de steun in de vorm van geld wordt uitgekeerd en dat althans daarop wordt aangedrongen. De heer C. R es zou gaarne zien, dat de goederen plaatselijk worden gekocht. Devoorzitter zou dit verzoek aan het comité overbrengen. De heer De Nijs juichte het voorstel toe, aangezien vooral de gehuwden een extra steun noodig hebben. Spr. wees er op, dat de steun zal gaan over de vakcentrales. Weth. D e V r i e s wees er op, dat de vak centrales zich wel op de hoogte zullen stellen, wat de te steunen leden wenschen. De mogelijkheid om de uitkeering in geld te deen geschieden, ziet spr. niet. Castricum moest om financieele overwegingen de lagere uitkeering, die de minister wenscht, aan vaarden en grijpt daarom dat middel aan om nu de werkloozen iets te verlichten. De voorzitter zegde nog toe te zullen trachten te bereiken, dat ze het geld zelf mo gen besteden. Het voorstel werd z.h.st. aangenomen. Devoorzitter zeide, dat de begrooting nog niet is goedgekeurd. B. en W. hebben nu op verzoek Ged. Staten mededeeling gedaan over de geraamde cijfers. Nu is gebleken, dat de begrooting er 250.62 gunstiger voorstaat dan in Jan werd geraamd. Van den heer Spaanse was als voorzit ter van den L.T.B. de vraag ingekomen, wat B. en W. denken te doen voor de noodlijden de tuinders in de a.s. winter en of vele hypo- theekboeren geholpen kunnen worden. De voorzitter zeide, dat B. en W. met voorstellen zullen komen en oordeelde, dat de tuinbouwsteunwet moet worden afge wacht. Het college hoopte, dat de regeering zal bijspringen, omdat het bij het toenemen van den nood, voor de gemeente ondoenlijk wordt, voldoende steun te verleenen. De tuinbouwvereeniging „Kennemerland" doet reeds stappen bij de regeering en ook de gemeentebesturen in Kennemerland zullen hiervoor bijeen komen. B. en W. zullen ook trachten steun te verleenen aan hypotheek- en pachtbouwers. Voor de gemeente wordt het onmogelijk te blijven steunen en de steun uit te breiden zonder steun van de regeering. De heer Spaanse dankte de voorzitter voor zijn mededeeling. De heer A u k e s bepleitte nog steun aan menschen met een gemengd bedrijf. De voorzitter zegde toe hiermede re kening te zullen houden. Bij de rondvraag betreurde de heer Twisk het, dat het ontvangen van de ijzeren weg- platen aan het strand, tot ongerief van de schelprijders zoo lang is uitgebleven. De voorzitter betreurde dit eveneens. De heer Twisk stelde voor om er nu reeds bij de regeering op aan te dringen voor van een palmboom, een handvol dadels en een dronk frisch water. Ik zal dus niet met je feestvieren, maar ik zal altijd in je nabij heid zijn, en altijd tot je dienst bereid, zooals een getrouwe Geest. 't Is heerlijk en het is edelmoedig van u om het zoo in te richten, lachte Martin, maar ik begrijp volstrekt niet, waarom u dit doen zoudt. Fortinbras antwoordde eenvoudig: Ik ben een man, die ten doode toe ver moeid is, mijn beste jongen, en mijn ziel heeft behoefte aan een vacantie. En daarom maak ik gebruik van deze gelegenheid om mij te baden in zonneschijn. En over mijn aanbod om je met raad bij te staan, praten we niet, dat is onnoodig. Zijn laatste woorden waren in een waas van geheimzinnigheid gehuld. Zoover als het Martin betrof, was Fortinbras zoo vrij om te gaan, waarheen hij wilde. Maar waarom was hij zoo bezorgd voor zijn wel varen? Waarom nam hij zooveel verplichting op zich. Hij gaf het raadsel spoedig op. Te veel opwindende gedachten koersten door zijn brein. De brief, die hij aan Bigourdin moest schrijven, woog hem als lood. Hoe moest hij zijn weigering inkleeden, zonder van Lucilla te gewagen? Aan Fortinbras, zijn zieleher- der, kon hij zijn krankzinnige liefde opbiech ten en hij werd begrepen. Maar aan Bi gourdin kon hij zich toch niet bloot geven als een ezel, door te zeggen: Uw bediende in zijn vettigen rok kan niet uw compagnon worden, want tot het einde der aarde moet hij de schoone jonkvrouw volgen, aan wie hij lamscoteletten heeft gepresenteerd. Zijn Britsche teruggetrokkenheid gedoogde dit niet Al deed hij nog zoo zijn best, het ging niet. Den geheelen nacht was hij met den brief bezig. Al wat hij voelde voor het Hotel des Grottes, voor Brantome. had hii in JW' ..gwaatl. Hij noodige gelden gevonden zqn. het geheele land een maximum voor de snel heid van auto's vast te stellen. De v o o r z i 11 er merkte op, dat ongeluk ken niet steeds een gevolg zijn van het snel- rijden. Een wijziging van de rgptor- en rii- hifn^hH t^ ZIn van ^perking van de snel- heid achtte hij niet gewenscht. Roekeloos rii- 1 ijker0 °'s die niet in °rde zijn is gevaar- De heer G. F. Res uitte nog de wensch om, als de te bouwen school niet te keeren was, dat deze binnen de spoorlijn zou blij ven. Spr. stond zelf ook op een trekje. (Ge- lach.) v De voorzitter zeide, dat de plaats in overleg met het deskundig schooltoezicht be paald wordt. Na een verdere bespreking over rijwiel paadjes en het parkeeren van auto's langs de wegen, werd de vergadering gesloten. Donderdag vergaderde de raad. Na opening der vergadering door burge meester, den heer J. de Moor, werd o.m. me- dedeeling gedaan van een ingekomen verzoek van den Zijper Bestuurdersbond betreffende het verplichten van aannemers bij open bare aanbestedingen van werken om 8ü der arbeiders te betrekken uit de gemeente Zijpe. Op dit verzoek werd afwijzend be schikt. Vervolgens werd aan mej. P. A. Visser, onderwijzeres aan de o. 1. school te St. Maar tensbrug, overeenkomstig haar verzoek, eer vol ontslag verleend. Een voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1931 werd aangenomen. Hierop werd rapport uitgebracht inzake het onderzoek van de gemeente-rekening, de rekening van het alg. armbestuur en die van het alg. weeshuis, alle van den dienst 1931. Tot haar genoegen heeft deze commissie kunnen constateeren, dat alles zich in de beste orde bevond en dat de drie genoemde rekeningen sloten met een voordeelig saldo. De gemeente-rekening sloot wat den gewonen dienst betreft in ontvangst op 240490.97 en in uitgaaf op ƒ207481.60, batig saldo alzoo 33009,37 en wat den kapitaaldienst betreft in ontvangst op 211034.64 en in uitgaaf op 208394,65, batig saldo alzoo 2639.99. De rekening van het alg. armbestuur sloot in ontvangst op 39083,21 en in uitgaaf op 36542.35, batig saldo ƒ2540.86, terwijl de rekening van het alg. weeshuis in ontvangst aanwees 11633.06 en in uitgaaf ƒ6727.75», batig saldo 4905.30FC Op voorstel van B. en W. werd besloten de volgende wijzigingen aan te brengen in art. 1, 2e lid, en art. 10 der in de vergade ring van 9 Sept. 1929 vastgestelde verorde ning tot regeling van het vervolgonderwijs, zulks met ingang va den cursus 1932—1933 le. het minimum aantal leerlingen voor den cursus als volgt te bepalen: Schager- brug, St. Maartensbrug en Burgerbrug 15, Oudesluis 14, Petten 13 en 't Zand 9; 2e. de belooning per lesuur te bepalen op 1.25 (thans 1.75). Voorts werd besloten B. en W. overeen komstig hun verzoek te machtigen om de gemeentelanderijen voor 2 achtereenvolgende jaren publiek te verhuren. De verordening voor de agentschappen der arbeidsbemiddeling en den dienst der werk loosheidsverzekering werd opnieuw vastge steld. Een voorstel van B. en W. om hen te machtigen een renteloos crediet van hoog stens 2700 te verleenen ten behoeve van de noodlijdende tuinders, J. G. Dekker te Zijpersluis 1200) en D. Prink te Oude sluis 1500) werd aangenomen. Aan den heer K. de Boer te 't Zand (Boschweg) werd op diens verzoek vrijstel ling verleend voor het betalen van school geld. Volgde behandeling van een adres van den heer N. Snip te Burgervlotbrug houden de verzoek om vergoeding van kosten van schoolbezoek, als bedoeld in art. 13, le lid, der Lageronderwijswet 1920. Adressant laat zijn 2 kinderen sinds 1 Sept. 1932 onderwijs genieten aan de chris telijke school te Schagen. Het vervoer ge schiedt per autobus, waarvan de kosten tot 1 Mei 1933 in totaal 103.48 zullen bedra gen. Aangezien adressant zijn kinderen wel naar de op veel korteren afstand gelegen christelijke school te Krabbendam kan zen den, stelden B. en W. voor, afwijzend op dit verzoek te beschikken. Overeenkomstig 't i den brief uitgestort, maar hij zou doen, wat Fortinbras besloten had. Fortinbras had hem geraden meer van de wereld te zien, vóór hij zich voor zijn leven vast zette. De geheele verantwoordelijkheid wierp hij op Fortinbras met een onoprechtheid, die hem zelf hinderde. Fortinbras nam hem mee naar Egypte, waar deze het raadsel van de Sfinx op wilde lossen. Bigourdin wist welk een onuitputtelijk vertrouwen hij in Fortinbras had. Hij zond allen, ook Félise, zijn harte lijke groeten, 't Was de moeilijkste, akeligste brief, dien hij ooit te schrijven had gehad. Ondertusschen had Fortinbras, voor het eerst van zijn leven het ambtsgeheim schen dend, het geheele geval in een langen brief aan Bigourdin medegedeeld. En Bigourdin, den brief lezende en hem vergelijkende met dien van Martin, zei: Bigre en Sacrebleu en vele dergelijke krachttermen. Eerst fronsde hij ongeloovig de wenkbrauwen, maar telkenmale, dat hij den brief las, werd dat minder en na de vijf de maal, verspreidde een glimlach van ver trouwen zich over zijn breed gelaat. Doch Félise, aan wie alleen werd medegedeeld dat Martin niet terugkwam, maar met haar va der naar Egypte ging, werd bleek en mager en zij haatte de dagen, die zij met Lucilla had doorgebracht en met bittere tranen borg zij alles, wat zij van Lucilla gekregen had, japonnen en bont en ondergoed en snuiste rijen in een grooten koffer, dien ze wegmof felde op een zolderkamertje. En de plongeur van het Café de 1' Univers nam Martin's plaats in en verrichtte zijn dienst in Martin s afgedragen rok. En misschien was hij wel het meest onbezorgde mensch in het Hotel des Grottes. Martin bracht ook een kort bezoek aan Londen en op aanraden van Fortinbras nam hij zijn intrek in het Savov-hotel.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5