^Eimrndaitd Mooiste vlieger: le pr: W. van Dok, 2e or Joop de Graaf. Het moet voor den ïniatiefnemer een vol doening zijn, dat niet aleen vele scholieren aan den wedstrijd deelnamen, doch ook vele belangstellenden den wedstrijd volgden Waarschijnlijk zal de zoo goed geslaagde poging om de jeugd aangenaam bezig ;e houden, worden vervolgd. Men deelde ons nog mede. dat alle scholieren, dus ook van de bijzondere scholen, aan de wedstrijden kunnen deelnemen. BOVENKARSPEL. De bloembollenveilingsvereen. „West friesland" heeft wederom een bollenveiling gehouden. Er was slechts geringe belang stelling; de prijzen waren gedrukt. HOORN. Door het bestuur van de vereeniging „De Tuinbouw" is aan den raad der gemeente verzocht, om door middel van inschrijving, zooals dit ook geschiedt bij levering van school- en kantoorbehoeften, onderhoud van gemeentegebouwen enz., de Hoornsche bloe misten in de gelegenheid te stellen mede te dingen naar de leveranties, benoodigd voor het onderhoud van de bij de gemeente in be heer zijnde tuinen. CASTRICUM, De gemeente is het gelukt een geldlee- ning af te sluiten voor de bedrijven ten be drage van 56500 en wel tegen 5 Y, pari Dit is voor het genoemde bedrag, .gezien wat Beverwijk heeft moeten aanbieden tegen bYi en een koers van 9'A waarbij dan nog komt de onkosten van het uitgeven van obligaties, zeker niet slecht te noemen. Uit een en ander blijkt, dat de geldma.kt wel wat voordeeliger wordt Deze leening is gep.aatst bij de N V. Maat schappij voor Gemeentecrediet. Door rioleering van de slooten aan de beide zijde van den Kleibroekerweg en het aanleggen van een trottoir aan de oostzijde van dien weg is een belangrijke verbetering tot stand gekomen. Ter plaatse zullen eenige dubbele woonhuizen verrijzen, zcodat, mede door de bebouwing van de Geel/inckstraat een mooi geheel zal kunnen worden ver kregen. WIERINGERWAARD. Voor de vacant komende betrekking van Secretaris van den polder Wieringerwaard hebben zich acht sollicitanten aangemeld. BERGEN. Tot secretaris van de St. Vincentiusver- eeniging alhier is benoemd de heer M. Bak- kum. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. De rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren een zaak behandeld tegen P. J. R H., 39 jaar, melkrijder te Houtigehage, te wiens huize in een grooten kelder een compleet in werking zijnd distilleertoestel, een hoeveel heid gedistilleerd en een zelfstandigheid, die kennelijk ter verkrijging van een alcoho'i sche vloeistof in gisting was gebracht, in be slag is genomen. Verdachte erkende, dat dit alles bij hem Ir. beslag was genomen, doch noemde zich niet temin onschuldig, omdat hij dat deel van zijn woning verhuurd had aan een ander. Volgens den verdediger is verdachte niet de hoofdschuldige. Uit het voortgezette ge tuigenverhoor bleek, dat er dikwijls een auto voor het huis van verdachte stond, hetgeen dc- aandacht trok! De rijksadvocaat vorderde wegens het eer ste feit een gevangenisstraf^van 1 jaar, voor het tweede een maand, en voor het laatste een geldboete van 50, alles met verbeurd verklaring van het in beslag genomene De officier van justitie sloot zich hierbij aan en stelt de vervangende hechtenis voor de geldboete op 10 dagen. Mr. Beekhuis bepleit vrijspraak. ONEERLIJK PENNINGMEESTER. Een vroeger hoofd van een school te Nieu we Tonge, die zich aan verduistering van geldsbedragen tot een totaal van ruim 1600 heeft schuldig gemaakt, ten nadeele van de Vereeniging Steun bij ziekenhuisver- pleging en van de afdeeling Nieuwe Tonge van de Vereeniging Het Groene Kruis, waai van hij penningmeester was, is door de Rot terdamsche rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf voor den tijd van zes maan den, onder bijzondere voorwaarde, dat ver dachte het bedrag van 1062, dat toeöt- hoorde aan Het Groene Kruis, binnen een vastgestelden termijn zal vergoeden KERKDIEFSTALLEN. Ter zake van diefstal gepleegd ten nadee le van bezoekers van de R.K. kerken aan de Sportlaan en aan het Westeinde te 's-Gra- venhage, is een koopman door de rechtbank aldaar veroordeeld tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf. Verdachte, die thans in hooger beroep terecht stond, zeide tot dit mis drijf te zijn gekomen, omdat hij als onge huwde geen steun ontvangt en ook niet voor plaatsing bij de werkverschaffing in aan merking komt. De advocaat-generaal, die tot bevestiging van het vonnis concludeerde, merkte op, da. verdachte reeds zestien vonnissen wegens vermogensdelicten heeft ondergaan. Arrest 5 October. DOODELIJKE AANRIJDING. Op den strandbottlevard te Seht- veningen in October 1931. Het Haagsch gerechtshof behandelde gis teren in hooger beroep de zaak tegen de 4.) jarige candidaat-notaris uit Amsterdam, die door de Haagsche rechtbank is vrijgesproken van de haar ten laste gelegde misdrijven van dood door schuld cn het veroorzaken van li- chamelijk letsel door schuld van welk vonnis de officjer Van justitie in appèl is gekomen herdachte reed Zondagmiddag 11 Octobei 1931 met een door haar bestuurden auto op den strandboulevard nabij het Oranje-Hote'. te Scheveningen, toen deze op het trottoir te recht kwam, waarbij eenige van de talrijke daarop wandelende voetgangers werden mee gesleurd. Vervolgens ging de auto naar links, waardoor hij tegen een bank opbotste waarop drie dames en een meisje gezeten waren. De drie dames werden tegen den grond geslingerd. Twee van haar zijn aan de gevolgen overleden. Mr. J. A. de Visser, requisitoir nemend, ving aan met op te merken dat vast is komen te staan dat verdachte de bestuurster van Je auto is geweest. Naar spr.'s meening is de schuld van dit ongeluk aan verdachte te wijten. De door den deskundige a décharge opge worpen mogelijkheden achtte spr. niet aan vaardbaar. Spr. wees er op, dat het strafbare elemenr is gelegen in het roekeloos, d.w.z. als onerva ren bestuurster met snelle vaart rijden. Concludeerend achtte spr. dat er causaal verband is tusschen den dood van beide slachtoffers en het rijden van deze verdachte, en eischte deswege vernietiging van het von nis der rechtbank en schuldigverklaring van verdachte en haar veroordeeling tot twee maanden hechtenis. Mr. J. Elshout, de verdediger, concludeer de tot vrijspraak. Arrest 5 October. OPLICHTING. Ten nadeele van het Rijk. De gewezen ambtenaar der P.T.T., A. J. H., is door de Haagsche rechtbank veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf we gens oplichting ten nadeele van het Rijk tot een bedrag van 270. Verdachte, die ontken de, is ten laste gelegd, dat hij voorschotfor mulieren valschelijk heeft opgemaakt, en on derteekend met de handteekening van den heer L., waarna hij deze formulieren ter be taling heeft aangeboden. Doordat eenige maanden, nadat de heer L. zijn functie aan een ander had overgedragen, diens handtee kening nog op een voorschotformulier werd aangetroffen, werd het bedrog ontdekt. On danks de verklaringen van de politie-deskun dige, den heer J. M. Waltman, die aan de hand van schrijfproeven had vastgesteld, dat de formulieren door verdachte moeten zijn ingevuld en dat de daaronder gestelde handteekening niet die van den heer L. was, hetgeen door deze bevestigd werd, bleef H halsstarrig ontkennen, zich aan dit misdrijf te hebben schuldig gemaakt. De advocaat-generaal, mr. J. A. de Visser, wees er op, dat H. ondanks het feit, dat diens echtgenoote als onderwijzeres een goed sala ris genoot, herhaaldelijk geld leende en voorts, dat geleende geldbedragen werden gerestitueerd en inkoopen werden gedaan in een periode, onmiddellijk volgende op deze manipulaties. Spr. concludeerde tot bevesti ging van het vonnis. Mr Parfumeur pleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Arrest 5 October. ONTROUW DIAKEN. De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 57-jarigen dia ken uit Geervliet van de diaconie der Ned Herv. gemeente Simonshaven, die heeft te recht gestaan wegens verduistering van 292, die hij als diaken onder zich had ge kregen ter uitdeeling aan behoeftigen. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een ge vangenisstraf voor den tijd van twee maan den voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar onder de bijzondere voorwaarde, dat verdachte binnen een vastgestelden tijd een bedrag van 125, dat hij nog niet aan de diaconie vergoedde, zal terug betalen. ADMINISTRATIEKANTOOR „NATIONAAL BELANG". De houder van een administratiekantooi te Rotterdam, dat hij onder den naam van „Nationaal Belang" exploiteerde, was dooi de Rotterdamsche rechtbank wegens oplich ting bij herhaling gepleegd, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Het Hof te 's-Gravenhage vernietigde dit vonnis en veroordeelde verdachte thans tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van acht maanden voorarrest. Uw wordt door het gebruik van „Zij"-Crême, zoo frisch en zacht als een rozeblaadje. In prijzen van 203045 en 75 cent. achtte het feit bewezen en eischt, mede op grond van de antecedenten van beklaagde, een gevangenisstraf van drie jaren. DE VERDUISTERING BIJ DE POSTERIJEN. De heer P. W Suurmond, ambtenaar der posterijen te Vlissingen, getuige in de ver duisteringszaak contra P. W. E. v. d. L., kan toorbediende ten postkantore te Schagen ver zoekt ons met betrekking tot het door ons op genomen verslag, opname van het volgende: Een zin van dit verslag die onjuist is, zou ik gaarne op de volgende wijze verbeterd willen zien en wel: Aan de reclasseeringsambtenaar had getui ge verzekerd op verzoek van den verdachte dat het voorgeschoten bedrag 1000 was. Door mij is voor de rechtbank verklaard dat verdachte na het ontdekken van de frau de in Schagen bij mij is geweest en mij mede deelde dat ik ondervraagd zou worden dooi een ambtenaar van de reclasseering. Hij heeft mij toen gesmeekt of ik aan bedoelden amb tenaar zou willen verklaren dat de schuld van verd. aan mij slechts 1000 beliep en binnen enkele maanden zou afbetaald zijn. Door mij is toen aan verd. medegedeeld dat ik in geen geval zou liegen en de zaken precies zou voorleggen zooals ze zijn. Deze verklaring is door mij gelijkluidend uitgesproken op genoemde zitting. KANTOORLOOPER OVERVALLEN. Poging om hem zijn tasch te ont rukken mislukt. Tegen de twee ver dachten vier jaar geêischt. Een 33-jarig los werkman en een 36-ja- rige timmerman hebben voor de vierde kamer der Amsterdamsche Rechtbank terecht ge staan wegens poging tot diefstal. Hun was tenlaste gelegd dat zij te Amsterdam op 22 April j.1. op de Kalkmarkt getracht hebben een kantoorlooper zijn tasch te ontrukken en daartoe den man hebben beetgegrepen, met 'n revolver bereigd en hem daarmee in het gezicht te hebben geslagen. De kantoorloo per hield de tasch echter stevig vast en be gon om hulp te roepen, waarop zijn aanval lers op de vlucht sloegen. Beide verdachten ontkendenzij zeiden niet op de Kalkmarkt te zijn geweest. De kantoorlooper verklaarde zich de per sonen niet te herinneren, zoodat hij niet kon zeggen, of de verdachten de aanvallers wa ren geweest. Een chauffeur, die beide verdachten had gereden en hen herkende, sprak volgens verdachten de waarheid niet. Ook de antieic getuigen logen er maar wat op los, aldus de verdachten. De timmerman heeft reeds elf vonnissen en tezamen ongeveer zeven jaar gevangenis straf ondergaan, de los-werkman is vier maal veroordeeld en heeft ruim 4lA jaar uit gezeten. De getuigen h décarge leverden niet dat succes op, waarop de verdachten reeds tevo ren hadden gezinspeeld. Omtrent het uur waarop zij dien morgen door deze getuigen zouden zijn gezien kwam geen enkele jposl tieve verklaring. De Officier van Justitie mr. B. Kist, acht te een overvloedig bewijs aanwezig, waar voor spr. o.m. de door een jongen bij den rechtercommissaris afgelegde verklaring aan haalde. Deze jongen hij was verschenen en de officier had van zijn getuigenis afge zien had in een verdachte een der perso nen herkend, die den banklooper hadden aan gevallen. De verklaringen van de getuigen a décharge wilde spr. met de noodige reserve aanvaard zien. De Officier van Justitie eischte tenslotte tegen ieder der verdachten, die hij als be roepsmisdadigers kenschetste, vier jaar ge vangenisstraf. De verdedigers de mrs. Heldring en De Wilde pleitten vrijspraak op grond van niet bewezen verklaring. De Rechtbank zal 5 October uitspraak- doen. telefoon te Rotterdam verleent alle mogelijke medewerking bij de proeven, die Donderdag a.s. worden gedemonstreerd. WERKGELEGENHEID IN HET BOUWBEDRIJF. Naar gemeld wordt, is het schrijven van den minister van binnenlandsche zaken over de voorwaarden, waaronder de regeering be reid is de werkgelegenheid in het bouwbedrijf te bevorderen en hulp aan de werklooze bouwvakarbeiders te verleen en. ook gezonden aan den Chr. Nationalen Bouwvakarbeiders- bcnd in Nederland, welke organisatie even eens partij is bij de C.A.O. in het bouwvak. waarschuwde terstond de politie. Deze stelde zich met de politie te Tiel in verbinding, die gr weldra in slaagde de twee autodieven na- het pontveer aan te houden en den auto beslag te nemen. De dieven bleken Rotter dammers te zijn. INRREKER VEROORDEELD. Voor de rechtbank te Almelo stond Dins dag terecht een 31-jarige dakbedekker te En schedé, verdacht van inbraak en poging tor diefstal op 18 Maart j.1. te Enschede bij den lieer B. A. Dalenoord. Verdachte ontkende. Uit het getuigenverhoor bleek, dat ver dachte in de buurt van het perceel van den heer Dalenoord door de politie was aange houden met handschoenen aan. Afdrukken van zijn voeten, alsmede afdrukken van zijn jas en handschoenen op den vochtigen grond kwamen precies overeen met afdrukken in den tuin gevonden. De officier van justitie VOORZITTERSCHAP TWEEDE KAMER Gisterochtend heeft de commissie uit de Tweede Kamer, daartoe door den voorzitter aangezocht, aan de koningin de nominatie voor het voorzitterschap der Tweede Kamer aangeboden. Op het vastgestelde uur kwamen de Ka merleden in vier auto's aan bij het paleis Noordeinde. De heeren prof. Aalberse en Van Dijk wa ren in het ministercostuum, dr. Vos en baron Van Boetzelaer van Dubbeldam in het cos tuum van Tweede Kamerlid, prof. Eerdmans droeg de professorale toga, de heer Schaep man w.' - in uniform als majoor der grena diers en mr. Joekes was in rok. Voorts maakte mevrouw Van Itallievan Embden deel uit der commissie. Mr. Van Schaik weer benoemd. Tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der legen woordige zitting is benoemd mr. J R. H. van Schaik, lid van die Kamer. NA DE RELLETJES TE DEN HAAG. De neergeschoten communist nog in levensgevaar. De toestand van den 24-jarigen communist uit Amsterdam, die Dinsdagmiddag op het Spui door een revolverschot in den buik werd getroffen, was heden nog levensgevaarlijk. EEN BEDRIEGER. Bedrogen filiaalhouders. Te Groningen is aangehouden een banket bakker, wonende te Glimmen, gemeente Ha ren bij Groningen, die sedert de laatste maanden te Assen en te Groningen filialen stichtte. Hij liet de filiaalhouders een borg stelling storten, die hij zich toeëigende in plaats van deze, zooals was afgesproken, op een bank te storten. De financiëeie basis, waarop deze filialen werden geopend, bleek zeer onso'ide en de verdiensten slecht. Hi ontving de ontvangsten van de filialen in Groningen en deed het voorkomen, alsof hi daarvan de huur betaalde, maar wendde he: geld te eigen bate aan. Ook zijn compagnon heeft een aanklacht tegen hem ingediend wegens verduistering. TELEFONEEREN OP EEN VARENDE SLEEPBOOT. Uit Rotterdam wordt gemeld: De N.V. Ned telegraaf maatschappi „Radio-Holland" heeft van den minister van waterstaat een proefconcessie gekregen voor den tijd van drie maanden, ten einde proeven te kunnen nemen met een installatie, door middel waarvan men op de rivier varende schepen willekeurige telefoongesprekken met den wal kan voeren en omgekeerd. Deze ge sprekken komen tot stand door bemiddeling van een zendstation, dat zich in het Poortge bouw bevindt in een door den Rotterdam schen havendienst afgestane ruimte. Er heb ben zich reeds acht schepen sleepbooten, directiebooten en drinkwaterbooten aange meld voor deze experimenten. De eemeente- BESCHERMING VAN DEN VOETGANGER. Een bond opgericht, denkt te doen. Wat deze De Nederlandsche Bond tot Bescher ming van voetgangers (N.B.B.V.) heeft gis teravond in het Parkhotel zijn eerste oper. bare vergadering gehouden, waarin d? bondsvoorzitter, de heer A. F. Muller, doel en streven van de organisatie heeft uiteen gezet. Na er zijn spijt te hebben over uitgespro ken, dat de vergadering slecht bezocht was, betoogde de inleider dat de Bond den voet ganger beschermen wil tegen de gevaren, welke hem van de zijde van het verkeer be dreigen. De Bond stelt daarbij voorop, dal de voetgangers hun eigen belangen moeten behartigen. Dat bescherming van deze cate gorie van weggebruikers noodig is, valt niet te betwisten indien men aan de hand der sta tistische gegevens de intensieve stijging van het asverkeer in de laatste jaren fietsen, motorrijwielen, personenauto's, autobussen en vrachtauto's nagaat, waarbij er reke ning mee moet worden gehouden, dat deze stijging zal blijven aanhouden, terwijl daar naast immer een groote groep van voetgan gers zal overblijven. Dat er te Amsterdam een voetgangersprobleem is, blijkt wel uit het feilt, dat aldaar van 1923 tot 1931 niet min der dan 55408 verkeersongevallen zijn ge schied, waarvan 406 met doodelijken af loop. Ondanks de maatregelen, door de over heid genomen, verergert deze toestand. Met de methode, volgens welke het oog ge vestigd blijft op de belangen van het verkeer en getracht wordt den voetganger op te voe den, zal de bond volledig breken. Hij zal zich integendeel tegen het verkeer richten en zich tot taak stellen de mentaliteit van den huidi- gen chaufeur grondig te veranderen. De fietsrijder, zij het in een andere categorie, behoort daar ook bij. De overheid is in de hoofdstad te veel op het verkeer ingesteld en te weinig op den voetganger, in tegenstelling met andere steden' in Europa, als Kopenha gen, Stockholm en vooral ook Parijs. Spr geloofde niet te overdrijven, indien hij be weerde, dat te Amsterdam de voetganger als opgejaagd wild over de straat worden ge dreven. De bond hoopt in dezen toestand ver andering te brengen door te adresseeren aan en te appelieeren bij de overheid, door het verleenen van rechtskundigen bijstand, het samenstellen van rapporten enz. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd door enkelen uit de vergadering ge bruik gemaakt. Zoo werd het bestuur er o.m op gewezen, dat de wijze waarop de N.B B V. dit uiterst moeilijke probleem wil aanpak ken, nimmer tot een bevredigend resultaat zal kunnen leiden. Het eene noodige is het aankweeken van het saamhoorigheidsgevoel, dat op den weg niet gemist kan worden. RUIL VAN GOEDEREN MET DUITSCHLAND. In aansluiting op berichten over de aan vankelijk goed geslaagde pogingen der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, om een „Warentausch" tusschen Nederland eh Duitschland tot stand te brengen, kunnen wij thans mededeelen, dat de Kamer den heer Joh. Poortman uit Maassluis, bereid gevonden heeft de orga nisatie van dezen „Warentausch" op zich te nemen. Aan al degenen, die overwegen bestellin gen in Duitschland te plaatsen, welke niet voor uitvoering in Nederland in aanmerking komen, wordt verzocht daarvan zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan het Bureau der Kamer van Koophandel te Leiden. DE MINISTER EN DE GEMEENTE OPSTERLAND. Zij wil de voorwaarden weient waarop de regeering geld wil ver leenen en zal zich tevoren niet bin den. In de spoedeischende vergadering van den gemeenteraad van Opsterland (Fr.) heeft deze met algemeene stemmen besloten niet in te gaan op de voorwaarden door den mi nister voor het verleenen van een voorschot uit 's Rijks kas gesteld. De gemeenteraad vond deze onaannemelijk, omdat de minister sommige voorwaarden niet noemt, en het voor de gemeente dan toch niet aangaat zich contractueel te verbinden. Medegedeeld werd, dat ook Ged. Statea van Friesland van oordeel zijn, dat het ver zoek van den gemeenteraad redelijk is, om vooraf de voorwaarden te mogen kennen voor het verleenen van steun in de kosten der ge meentehuishouding. Na de uitspraak van den gemeenteraad deelde de voorzitter mede, dat B. en \V. zul len pogen nu op andere wijze in den geldnood der gemeente te voorzien. JEUGDIGE AVONTURIERS. Met het Engelsche stoomschip Glensliane zijn gister te Rotterdam aangekomen een 1> jarige en een 18-jarige jongeling, die sinds eenige maanden hadden gediend in het Fran- sche vreemdelingenlegioen in Marokko en van daar waren gevlucht en terecht gekomen op bovengenoemd schip. Vandaag zullen hun papieren in orde worden gebracht, waarna zij naar hun land kunnen terugkeeren. Het doel van hun dienst nemen was geweest hef beleven van avonturen. GAS UIT HET BUITENLAND. De raad der gemeente Aardenburg (Zeeuwsch-VIaanderen) besloot in zijn zit ting van Dinsdag een overeenkomst aan ft gaan met de firma Desclee Co. te Brugge (België) waarbij, behoudens nadere goedkeu ring, aan voornoemde firma gedurende 40 jaren een concessie zal worden verleend tot het leveren van gas uit België. De aanvoer zal vanuit Sluis geschieden welke gemeente reeds sinds jaren Belgisch gas betrekt vanuit Brugge. INSTELLING BEDRIJFSRADEN. Verschenen is het verslag van de commis sie van voorbereiding over het wetsontwerp tot instelling van bedrijfsraden. NA HET KAMER-INCIDENT. Bewijzen van verknochtheid Naar het Hbld. verneemt ontving de ko ningin na terugkeer van de plechtigheid van de opening der Staten-Generaal een groot aantal telegrammen, later gevolgd door brie ven uit vele deelen des lands, waarin H.M treffende bewijzen van verknochtheid werden gegeven. EEN BESTELAUTO GESTOLEN. De twee dieven gearresteerd vóór zij nog de pont over waren. Dinsdagmiddag vervoegden zich bij den bakker van Mook te Oyen bij Oss twee hem onbekende personen, die verklaarden in op dracht van den heer Taus aldaar diens be stelauto, die bij den heer Van Mook was ge stald, te komen halen om naar Oss te bren gen. De heer Van Mook, die niets kwaads vermoedde, gaf den auto mede, doch daar de beide heeren niet naar Oss, doch in de rich ting Tiel vertrokken, kreeg hl] argwaan. Hij EEN INTERNATIONALE BENDE VAN AUTO-ROOVERS. In samenwerking met de Duitsche landja- gers te Herzogenrath is de Heerlensche re cherche een internationale autorcoversbende op het spoor gekomen. Men heeft verschil lende leden hiervan kunnen arresteeren. Eenige dagen geleden arresteerde een land- jager in Finkenrath op aanwijzing der Heer lensche recherche een Pool, die zich langen tijd in het Nederlandsche grensgebied had opgehouden. Men vermoedde, dat de man tot een internationale autorooversbende behoor de, die haar buit voornamelijk in autogara ges zocht. De auto's werden in Duitschland gestolen en dan naar ons land gebracht. De gestolen auto's werden in Nederland veran derd, zoodat zij dan niet meer zoo gemakke lijk te herkennen waren. Voor weinig geld werden zij dan verkocht. De ontvreemde en veranderde auto's werden gedeeltelijk in dienst gesteld van den smokkelhandel. Om dat deze wagens goedkoop verkocht werden, grepen de smokkelaars met beide handen de gelegenheid aan, daar het verlies niet zoo groot was, wanneer de wagen door de Duit sche douanebeambten werd aangehouden en in beslag genomen. Tot heden zijn drie per sonen aangehouden, waarvan 2 in Nederland en 1 in Duitschland. Meerdere aanhoudin gen worden nog verwacht. Een diefstal van 5 auto's en twee motorfietsen vermocht de politie nog op te lossen. PROPAGANDA VOOR BURGER WACHT. De minister acht het optreden van den commandant te Maastricht geenszins onoorbaar. Op de vragen van het Tweede Kamer-lid den heer Mendels betreffende het optreden van den commandant der burgerwacht te Maastricht inzake aansluiting van gemeente- personeel bij de burgerwacht heeft de minis ter van binnenlandsche zaken geantwoord, dat blijkens ingewonnen ambtsberichten de burgemeester van Maastricht onlangs in een besloten vergadering de wenschelijkheid heeft beaamd, dat ambtenaren, die daarvoor in de termen vallen, zich bij de burgerwacht aan sluiten, mits zij daardoor niet aan de hun opgedragen gemeentelijke functie onttrokken worden. Dit oordeel van den burgemeester acht de minister juist. Tegen de wijze, waar op het door dien burgemeester is kenbaar ge maakt, ziet hij geen bezwaar. Het is den minister bekend, dat deze com mandant zich vervolgens gewend heeft tot de directeuren der verschillende gemeentelijke takken van dienst met het verzoek, onder verwijzing naar bovenbedoeld oordeel van d-n burgemeester, te willen bevorderen, dat het onder hen ressorteerende dienstperso neel, voor zooveel mogelijk, zich aansluite bij dt burgerwacht. Als aansporing in het belang van de handhaving van de openbare orde kan de minister het optreden van den commandant van de burgerwacht geenszins onoorbaar achted. Wel zoude, naar zijn meening, de vorm waarin en de weg waarlangs ten deze propaganda is gevoerd, gelukkiger gekozen kunnen zijn. Elke gedachte aan hiërarchisch-ambtelijke pressie is den bedoelingen van dien com mandant verre geweest en gevaar daarvoor was dar, ook niet aanwezig. Nog merkt de minister op, dat de comman dant eener burgerwacht -— een door de regeering erkend instituut uit den aard der zaak de bevoegdheid heeft, voor de uit breiding der burgerwacht propaganda te n aken, ook onder gemeentelijk personeel. WACHTEN TOT ER GELD IS. De gemeente Doetinchem wil wel werk laten uitvoeren, maar heeft het geld er nog niet voor. Na een zeer langdurige zitting, die eerst ver na middernacht eindigde, besloot de raad der gemeente Doetinchem tot rioleering van het stratenplan bij het Julianaplein, kos ten ca. 50.000 es tot demping van de Slin- ge van de brug aan de Plantsoenstraat af tot aan de monding in den Ouden IJssel, kosten pl.m. 50.000. Een en ander onder voorwaarde, dat met de uitvoering dezer werken niet zal worden begonnen vóór de noodige gelde» gevonden zijn.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7