ALKMAAR EN f 1 Uit het JUiciement Da^eÜi&sch OvetzicfU ^Buitenland ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK No. 225 Vrijdag 23 September 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADLMA. 134e Jaargang tPIRITUS- GASLAMPEN Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. i-osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractei, rabat. Groote letters naar plaatstuimte. Brievtc iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen ZIJ, DIE ZICH MET 1 OCTOBER A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. DEN HAAG 22 September 1932. In de heden gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft mr. J. R. H. van Schaik het voorzitterschap van het hooge college weer aanvaard met een rede, waarin hij ■wees op de beteekenis van de buitengewone omstandigheden waaronder wij leven, en er op aandrong, dat men door goede onderlinge verstandhouding steeds de beteekenis van het gemeenschappelijk overleg in het oog zou houden en elkanders meening zou eerbiedi gen. Volgens gebruik hoorden de aanwezigen de rede staande aan en er volgde een luid van instemming getuigend applaus op. Nadat enkele Kamercommissies waren be noemd, werden de afdeelingen op nieuw sa mengesteld en werden de voorzitters en onder-Voorzitters der afdeelingen gekozen. Als dag waarop de leden in openbare verga dering mondeling vragen kunnen stellen aan een lid van het ministerie werd weder Vrij dagmiddag om kwart voor vier aangewezen. Er waren, gelijk men zich zal herinneren, vier aanvragen om interpellaties ingediend. Hiervan zijn toegestaan de interpellatie van den heer Kupers (s.d a.p.) over de ontworpen verlaging van de uitkeeringen aan werkloo- zen in de groote steden, dan de interpellatie van den heer De Visser (comm.) over de be perking van het denn nstratierecht dóór de regeering en in de derde plaats de interpellatie van mevr. De VriesBruins (s.d.a.p over de opheffing van de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Amsterdam. De interpellatie van den heer de Visser over het niet toelaten van Russische Bolsje wisten tot het zoogenaamde wereldcongres teeen den oorlog, n Augustus 1.1. te Amster dam gehouden wilde dc voorzitter niet toe laten omdat de zaak. die reeds tot het verle den behoort, best bij de Riiksbegrooting zou kunnen worden behandeld. De heer De Vis ser ging daarmede natuurlijk niet accoord, doch de Kamer schaarde zich met 85 tegen 2 stemmen aan de zijde des ocrzitters Wat nu de verde-e werkzaamheden betreft had de voorzitter gemeend de Kamer tot 11 October in de gelegenheid te stellen om de Rijksbegrooting te bestudeeren en dan een aanvang te maken met de behandeling van een agenda, waarvan het voornaamste punt zou zijn de herziening van de Onderwijswet de Regeering had dat het liefst gezien. De Kamer dacht er evenwel anders over. Zij vond, dat die Onderwijswet, welke in deze zittingsperiode onmogelijk in kruiken en kan nen kan worden gebracht, daar ook de Eerste Kamer er niet lichthartig overheen zal gaan, best wat kon wachten. De Regeering stelt niet minder priie op een spoedige behandeling van de Bedrijfsradenwet, waarover reeds eindverslag is uitgebracht. Waarom deze dan niet in de eerste plaats aan de orde gesteld? Aldus vroeg de heer Aalberse (rk.), doch terwijl de heeren Colijn (a.r.) en Snoeck Henkemans (c.h.) hem met den voorzitter bestreden en aandrongen op inwilliging van de wenschen der Regeering, schaarden zich de heeren Ketelaar (v.d Alberda (s.d.a.p.) en Knottenbelt (lib.) aan de zijde van den heer Aalberse en deze zag zijn voorstel in de eerste plaats de Bedrijfs radenwet in behandeling te nemen, aangeno men met 59 tegen 24 stemmen. De voorzitter heeft daarop de openbare vergadering* niet tot 11 doch tot Donderdag 13 October verdaagd. De voornaamste arbeid van de Eerste Kameris heden geweest te besluiten om het ontwerp voor de memorie van antwoord op de Troonrede in de afdeelingen te onder zoeken Bovendien zijn enkele commissies vernieuwd. VON PAPEN VOOR DE MICROFOON Als de winter komt Een klein zonnestraaltje. Rijkskanselier von Papen heeft gister avond weer eens een redevoering g^°"den voor de microfoon en zooals dat in Duitscn- lr.nd langzamerhand gebruikelijk gevor ui is, hebben alle Duitsche zenders deze rede uitgezonden, zoodat niemand ini het gr o c rijk er ock maar iets van behoeft hebben te gemist Deze keer sprak von Papen over den aan staanden winter en hij verzocht al dadelijk, om door vrijwillige bijdragen van allerle, aard de behoeftige landgenooten te onder steunen. En von Papen vervolgde o mi Bo ven óns vaderland hanger »og ailtijd donkeK- schaduwen. Wel laat het -zich aanzien, dat hiti en daar in de wereld verlichting schijn* te komen. Nieuwe hoop komt op, dat na den vreeselijken vernielingsvloed van den oorlog en de na-oorlogsche tijden nieuw leven ont staat, waarop het economische leven weer kan gedijen. De opvatting vestigt zich, dat al is het einde van de vreeselijke economische crisis nog niet berekt, het gevaarlijkste punt toch overwonnen s. De Rijksregeering heefi harerzijds maatregelen getroffen om oe Duit sche economische krachten uit hun verstarde positie weer tot nieuw leven te brengen. Zij heeft daarmede den strijd tegen de werkloosheid met kracht ter hand genomen. Zij verwacht met vertrouwen, dat haar maat regelen reeds in de eerstvolgende maanden hun heilzamen invloed zullen hebben en dat het gevoel van hopeloosheid en radeloosheid zal plaats maken voor een geruststellender beschouwing van den toestand. Een derge lijk proces van gezondmaking vordert echter tijd. Daarom zal ook de aanstaande winter nieuwe offers vragen van de gemeenschaps zin van het Duitsche volk. Hoe groot de levensnood van millioen onzer landgenooten is, behoef ik U niet te zetten, aldus von Papen. De massa heeft echter het geloof nog niet verloren, dat ondanks zorgen en ontberingen eenmaal weer een betere toe komst zal aanbreken. Ge hebt het vertrouwen in U zelf en in Uw eigen volk behouden, doch ge zult in dit vertrouwen slechts gesterkt worden, wanneer het ook in deze winter maanden gelukt een nieuw bewijs van naas tenliefde tc brengen, wat Christenplicht steeds is geweest. Zeker, er rusten op ieders schou ders en op alle lagen en standen der bevol king zware lasten en drukkende zorgen. Van de offerbereidheid van elkeen wordt het uiterste gevergd. De meesten zal het moei lijk vallen nog iets te geven van dat wat zij hun eigendom kunnen noemen. Menigeen, die gaarne iets wilde geven, meent dat hij hier toe niet meer in staat is. Velen zijn zelf in nood geraakt, die nog voor een jaar anderen konden helpen. Het zal groote inspanning kosten om met de inzamelingen niet beneden de opbrengst te blijven van het vorig jaar Ook voor 't wintersteunwerk in dienst aan het vaderland en ook voor den dienst voor onze Duitsche volksgenooten geldt het dichter woord: genoeg is niet genoeg. De laatste werkzaamheden inzake den wintersteun heb ben het bewijs geleverd hoe groot en sterk de Duitsche offergezindheid en de Duitsche offermoed nog zijn. Voor het laatste steun- werk zijn door het Duitsche volk meer dan 100 millioen mark in geld en andere bijdra gen opgebracht. Honderdduizenden mannen- vrouwen, vaders, moeders en kinderen heeft men daarmede een deel van het allernood zakelijkste kunnen geven, wat zij anders zou den moeten ontberen.^. De ervaringen van den vorigen winter hebben echter voorts laten zien, dat ons volk boven alle wereldbeschouwingen en partij kastjes uit steeds dan de handen ineenslaat, wanneer het er om gaat hulp te verleenen, en het bewijs van nationale handhaving in tijden van gevaar geleverd moet worden. Ik ben er van overtuigd, aldus von Papen, dat ook deze oproep om offers te brengen niet tevergeefs zal zijn. De levensstrijd van den enkeling is slechts een deel van den grooten strijd, waarin Duitschland als geheel staat, en waarin het om zijn bestaan en om zijn toekomst kampt. Het is een bevrijdingsstrijd, zooals Prui sen voor 120 jaar gestreden heeft. Ieder geve daaraan zijn krachten en zijn gaven, al is die zoo klein mogelijk. Het zal een tee- ken zijn voor alle lijdende volksgenooten, dat ook in den hartstochtelijken strijd der meeningen een onbreekbare band van meri- schelijke verbondenheid allen vereenigt, die zich Duitschers noemen. Na von Papen spraken nog Karow er. Prof. Langstein over de winterhulp. ZITTING VAN HET BUREAU DER ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Het Bureau der Ontwapeningsconferentie kwam gister opnieuw bijeen. Zakelijke bespre kingen omtrent het verder voortzetten der ontwapeningsonderhandelingen vonden niet plaats. Volgens mededeelingen van goed ingelichte zijde zou dit langzame tempo geschieden op wensch der Britsche regeering, welke tijd schijnt te willen winnen voor het voeren van particuliere besprekingen met den Duitschen minister van buiteclandsche zaken, zoodra deze laatste te Genève is aangekomen. Naar verluidt, zou de Engelsche regeering een nieuw voorstel voorbereiden, hetwelk dan besproken zou worden bij de besprekingen tusschen de groote mogendheden over de ge- lijkgerechtigd.ieidskwestie. De Duitsche rijksminister voor buitenland- sche zaken, von Neurath, kwam gistermiddag per auto te Genève aan. De middagzitting van het Bureau De zitting van gistermiddag van het Bu reau van de Ontwapeningsconferentie was van iets meer beteekenis dan de voorafgaande zittingen, voornamelijk door het optreden' van Litvinow, de Russische commissaris vau buitenlandsche zaken eischte, dat na behan deling van de zuiver zakelijke kwesties nu eindelijk eens een begin wordt gemaakt met het voor een werkelijke ontwapening alleen beslissende hoofdprobleem. De Britsche minister van buitenlandsche zaken Simon verklaarde direct hierop, dat het Bureau der Ontwapeningsconferentie in geen enkel opzicht bevoegd is politieke vraag stukken te behandelen. Daar dient de ple naire commissie voor. Paul Boncour steunde voorts den Britschen ministers in diens op vatting. Hij betuigde er volgaarne zijn in stemming mee, dat de Russische voorstellen in een speciale bijeenkomst zouden worden behandeld. De chef-rapporteur van het Bureau, Benesj trachtte de behandeling van de te behande len kwesties in het juiste daglicht te stellen. Hij wees daarbij op de beteekenis van de ge nomen besluiten tijdens de laatste onderhan delingen, die volgens hem een stap vooruit beteekenen op het gebied der ontwapenings idee. Henderson zeide daarentegen dat de be handeling van een groote politieke kwestie, zooals die op grond van een briefwisseling met den Duitschen minister voor buitenland sche zaken is opgeworpen, thans zeer nood zakelijk is geworden. De besprekingen wer den daarna verdaagd tot Dinsdag a.s. Op te merken valt nog, dat de kwestie in zake luchtbombardementen eveneens ver daagd is tot Dinsdag en wel met het motief, dat een der bij deze kwestie belanghebbende megendheden, nl. Duitschland, momenteel niet ter zitting aanwezig was. Men schijnt dus van meening te zijn, dat Duitschland a.s Dinsdag wel aan de zitting van het Bureau zal deelnemen. De Duitsche eisch van gelijkge rechtigdheid. De verklaringen, die gister door den Brit schen minister van buitenlandsche zaken en door den Franschen minister van oorlog in zake de politieke kwesties zijn afgelegd, heb ben nog al opzien gebaard in politieke krin gen te Genéve. Men begrijpt dat wat de poli tieke kwesties betref^hier natuurlijk alleen sprake was van den Duitschen eisch inzake gelijkgerechtigdheid. Gebleken is dus, dat zoowel Simon als Boncour de behandeling van den Duitschen eisch in de Bureauzitting willen verhinderen om den weg voor de door Frankrijk gewenschte bespreking over deze kwestie of in de Assemblee of in den Volken bondsraad vrij te maken. Opmerkelijk vindt men, dat Henderson dit standpunt niet deelt en een spoedige oplos sing van de gelijkgerechtigdheidskwestie in het Bureau der Ontwapeningsconferentie verlangde. Paul Boncour heeft in een verklaring aan de Fransche persvertegenwoordigers nog maals gewezen op het Fransche standpunt, dat de Duitsche eisch inzake gelijkgerech tigdheid thuis hoort in den Volkenbond en door alle naties aangesloten bij den Volken bond, besproken behoort te worden. DE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. Hindenburg naar Berlijn terug. Rijkspresident Von Hindenburg is te Frankfurt aan den Oder aangekomen, waar hij door duizenden menschen enthousiast werd begroet. De eerste burgemeester der stad, dr. Kinne, sprak den rijkspresident toe Von Hindenburg is per auto naar Berlijn teruggekeerd. Rijksbanier-afdeeling Ohlau ont bonden. Op bevel van den plaatsvervangenden commissaris voor den staat Pruisen, heeft de regeeringspresident voor Beneden-Silezië bepaald, dat de plaatselijke afdeeling van de Rijksbanier te Ohlau zal worden ontbonden, aldus het Berliner Tageblatt. Aanleiding tot dit besluit hebben gegeven de bloedige botsingen, welke den 10 Juli te Ohlau hebben plaats gevonden. De staats- regeering ziet hierin een vergrijp tegen para graaf 2 van de wet op de vereenigingen Deze vereenigingen kunnen bij overtreding van deze paragraaf worden ontbonden. WAT GEBEURDE ER IN DEN RIJKSDAG? Goering legt getuigenis af. In de gisteren gehouden zitting van de Uberwachungsausschuss, die als commissie van onderzoek tracht zich er van te vergewis sen, hoe de gebeurtenissen in de rijksdag- zitting van 12 September zich precies heb ben afgespeeld, zijn reeds enkele rijksdag leden, afgevaardigden van verschillende partijen, gehoord. Ook de nat.-soc. rijksdag-voorzitter Goe ring legde getuigenis af. In den breedc schetste hij, hoe hij had aangekondigd, dat tot stemming zou worden overgegaan, hoe de rijkskanselier tweemaal het woord had gevraagd, de eerste maal persoonlijk, waar bij Goering hem niet had verstaan, de tweede maal door een ambtenaar der kanse lerij, waarop Goering had geantwoord: na tuurlijk, als de stemming voorbij is. De kan selier, zoo ging spr. voort, kwam daarop naar mij toe, sprak geen woord, maar legde met bevende hand het besluit op mijn tafel, de achterzijde naar boven. Ik nam het op en legde het weg tot de stemming zou zijn a.- geloopen Goering ontkent den rijkskanselier opzet telijk het woord niet te hebben gegeven. Voor het begin der zitting had hij het woord reeds kunnen vragen en als hij slechts den vinger had opgestoken toen ik zeide tot stemming te moeten overgaan, zou ik hem natuurlijk het woord hebben gegeven. Ik herhaal, dat de regeering m. i. onder alle omstandighe den een stemming wilde verhinderen en da; ik natuurlijk verplicht was ze te doen plaats hebben. Van den inhoud van het stuk zeide Goe ring eerst na het bekend maken van den uit slag der stemmingen kennis te hebben ge nomen. Na het verhoor van Goering draaide men eenige gramofoonplaten af, opgenomen tij dens de rijksdagzitting van 12 September. Dagvaarding der rijksregeering. Dr. Frank II stelde voor om de aanwezige getuigen te hooren en den rijkskanselier, de rijksministers en staatssecretaris Planck op te roepen in den wetelijk voorgeschreven vorm en binnen den kortst mogelijken ter mijn. Dit voorstel werd aangenomen. Tegen stemde de D. Nationalen. Het Centrum ont hield zich van stemmen. De volgende zitting der commissie is op Dinsdag a.s. gesteld. Daarvoor zullen Von Papen en de rijksminister worden opgeroe pen. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL TE KEULEN. Aan de Muelheimer Brücke heeft gister avond een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Een bestelauto uit Gelsenkirchen is met groote snelheid over het fietspad en het trottoir van de brug gereden. Een persoon werd gedood, twee ernstig en vier licht ge wond. SMOKKELARIJ VAN WAPENS TE KEULEN. '4 Te Keulen is men een omvangrijke smok kelarij van wapens op het spoor gekomen Het gelukte een vrouw te arresteeren, die 13 spiksplinternieuwe pistolen van Belgisch fabrikaat in haar bezit had. Bovendien kon den gistermorgen nog twee medeplichtigen door de poltieke politie te Keulen-Poll ge arresteerd worden. Beide verdachte personen trachtten de vlucht te nemen. De politie loste eenige schoten, waarop een der mannen in den enkel gewond werd. Hij moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De ander is aangehouden. DE DUITSCHE HERFST- MANOEUVRES BEËINDIGD. Woensdag arriveerde de Duitsche vloot, nadat de Herfstmanoeuvres beëindigd wa ren, te Wilhelmshafen. De Manoeuvres, die twee weken in beslag hebben genomen, von den in de Oostzee plaats. Daarna passeerde men Skagen, waar de graven der in de zee slag gevallenen heeft bezocht. De ma noeuvres worden tenslotte in de Noordzee beëindigd. DE TOESTAND VAN GANDHI. Gandhi, die gister zijn derden vastendag begon, toonde reeds sterke verschijnselen van uitputting. Men vreest, dat hij de hongersta king niet lang meer zal kunnen volhouden. De Hindoeleider Malaviya heeft een op roep aan alle rassen en kasten van Indië ge publiceerd, waarin MacDonald dringend ver zocht wordt Indië van een catastrophe te red den. Gandhi had gister een onderhoud van twee uren met de leiders der onderdrukte klassen over de verkiezingskwestie. Voorgesteld wordt een petitionnement te houden onder de onderdrukte klassen, in dien de onderhandelingen te Bombay niet lukken. Gandhi heeft twee lange besprekingen ge had met de vertegenwoordigers van beide groepen. Na het tweede onderhoud werd echter medegedeeld, dat een oplossing pas hedenmorgen vroeg is te verwachten. Wan neer een oplossing wordt bereikt of MacDo nald aan het telegrafisch verzoek voldoet, zal Gandhi zijn hongerstaking beëindigen. Gan dhi brengt den geheelen dag door onder een Mango-boom, waar hij op een legerstede ligt en van tijd tot tijd een slok water neemt. VOORBEREIDENDE TECHNISCHE ARBEIDSCONFERENTIE. De 40-urige werkweek. De buitengewone raad van beheer van het Internationaal Arbeidsbureau beeft besloten per Januari 1933 een Voorbereidende Tech nische Internationale Arbeidsconferentie bij een te roepen ter behandeling van het voor stel der Italiaansche regeering tot invoering van den 40-urigen werkweek in de industrie. Het voorstel werd aangenomen met 16 tegen 6 stemmen (en wel tegen: vijf stemmen van den groep werkgevers en de stem der Engel sche regeering). Besloten werd dat de 40-urige werkweek niet van toepassing zal zijn op de arbeiders in de landbouw- en havenbedrijven, doch slechts op arbeiders in industrieën, met ïpbe Zuinig en bovenal zindelijk* Spiritusverkoopkontoor „Bergen op Zoom Delft" grip van mijnwerkers en employees in het mijnbedrijf. Voorts besloot de Raad van Be heer voor deze conferentie ook uit te noodi- gen de Ver, Staten en de Sovjet-Unie. Op de October-bijeenkomst van den Raad van Beheer welke te Madrid zal worden ge houden, zal beslist worden, of de invoering van de 40-urige werkweek in de industrie ge plaatst zal worden op de agenda van de ge wone Internationale Arbeidsconferentie van 1933. Op dezelfde bijeenkomst zal beslist worden of de resultaten der technische con ferentie welke in Januari zal worden gehou den, zullen worden doorgegeven aan de Eco nomische Wereldconferentie. Bovendien be sloot de Raad van Beheer den secretaris-gene raal van den Volkenbond op te wekken de gemengde commissie van de Europeesche commissie bijeen te roepen, teneinde haar houding te bepalen nopens het verrichten var openbare werkzaamheden. OPNIEUW COMMUNISTISCHE MASSA-DEMONSTRATIES TE LIVERPOOL. Gister hebben te Liverpool opnieuw com munistische massabetoogingen plaats ge had, beoogende een verhooging der werk- loozenuitkeeringen. Op het marktplein is het tot een ernstige botsing gekomen met de poli tie, welke door de menigte werd gebombar deerd met steenen, flesschen en dergelijke projectielen. De politie, welke in den beginne machteloos stond tegenover de duizendkop pige menigte, kreeg assistentie van een detachement politiebeambten uit Blackpool, dat speciaal was ontboden. Verschillende personen werden gewond. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN BRAZILIË. Volgens mededeeling der Braziliaansche regeering is de leider der opstandelingen in den staat Rio Grande do Sul, Borges de Me- deiros, door regeeringstroepen gevangen ge nomen. De opstandelingen meldden op hun beurt uit Sao Paulo, dat de staat Para zich bij de revolutie heeft aangesloten en dat de opstandelingen er den toestand meester zijn OPNIEUW BOTSINGEN IN HET KOLENGEBIED VAN ILLINOIS. v Uit Taylorville wordt gemeld, dat gisteren opnieuw onlusten ontstonden in de kolenvel den van Christian County in Illinois (U.S.A.), waar nog steeds wordt gestaakt en waar de nationale garde reeds ruim een week de orde handhaaft. De situatie liet zich zoo ernstig aanzien, dat kapitein Deacon, die het com mando voerde over 120 infanteristen, naar Springfield om versterking liet zenden van 60 man en eenige machinegeweren. De onlusten begonnen, toen de Peabody Coal Co. bekend maakte, dat de mijn heden zou worden heropend en dat 300 man had den geteekend om aan het werk te gaan op een basisloon van 5. De stakers eischten het herstel van de oude schaal van 6.10 en maakten plannen om bij de mijn te posten, die aanleiding werden tot botsingen met po litie en militairen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Amerikaansche matrozen naar Sjanghai. Het Amerikaansche consulaat heeft aan de chineesche autoriteiten medegedeeld, dat eeu dezer dagen te Sjanghai 700 Amerikaansche matrozen zullen aankomen, die in de inter nationale concessie zullen worden onderge bracht ter bescherming van de Amerikaan sche belangen. Een Chineesche admiraal ver moord. De Chineesche admiraal Woekoeng Tsjoeng, hoofd van de hydrographische af deeling van het Chineesche ministerie van marine, is Woensdag in zijn woning te Nan- tao vermoord. Verscheidene gemaskerde man nen drongen zijn woning binnen en losten vier schoten uit revolvers op hem. Ernstig gewond moest hij naar het ziekenhuis wor den overgebracht, waar hij kort daarna aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. I voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v. h. HERMS. COSTER ZOON

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1